vvaalwijkse en UnqstRAAtse couR^nt Na leuk begin eindigde vergadering gemeenteraad Loon op Zand rumoerig en milieubederf kunnen niet ineens gestopt worden SCHERPE KRITIEK OP VRAAG RAADSLID SPIJKERS 'EBruilolt vieren by gouden eeuw« ió het einde' INTERNATIONALE CONCURRENTIE STRUIKELBLOK Bestrijding Moet GSW-raadslid wettelijk de laan uit? Eerst onderzoek Geen haast Politiek? „Oude Omdraaier" Grondaankoop ftJëeuwe Dienst inspraak is halt industrie- uitforeiding oplossing? Voorschriften Tot offers bereid Meeste auto's ver vuilen de lucht te veel Stapsgewijs WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 TARTAAR SAVOYE KOOL SLAVINKEN WORTELTJES MAANDAG 7 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 98 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 -f- 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 4- 10 ct. incJc.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" KAATSHEUVEL - Het begon donderdagavond alle maal zo leuk in de openbare vergadering van de Loon op Zandse gemeenteraad en het kreeg zon onprettig, naar slot vóór de afsluiting. Voor het eerste zorgde de heer F. Elshout, die z'n grote voldoening uitsprak over het ingekomen koninklijk besluit, dat goedkeuring ver leende aan het begin januari 1969 door de raad geno men besluit tot afschaffing van de hondenbelasting Voor het vervelende sluitstuk was de heer Spijkers ver antwoordelijk door een vraagstelling tijdens de rond vraag, waar mee hij zich de woede van een groot deel van de raad op de hals haalde. Volgens de heer Spijkers zouden er namelijk in de gemeente Loon op Zand geruchten circuleren, als zou een collega-raadslid in G.S.W.-ver_ band werkzaam zijn en dus in op dracht van de gemeente werkzaamhe den doen, hetwelk diens zitting hou den in de raad verder onmogelijk zou maken. Indien dit inderdaad zo was, zou dit zowel voor betrokkene als voor zijn kiezers een grote desillusie beteke nen. Het betrokken raadslid, waarvan noch de heer Spijkers noch zijn oppo santen overigens de naam noemden, was namelijk een zeer acceptabele fi guur, die steeds een grote bijdrage le verde aan een goed gemeentelijk be leid. Hij nam gaarne aan dat deze si tuatie B. en W. ontgaan is, maar hij achtte het zijn plicht hierover een vraag te stellen en zou dus gaarne vernemen of dit al dan niet juist was. Voordat de voorzitter hieraan toe was, reageerde eerst een hevig ver- ontwaardige heer Moonen op onge kend felle wijze. "Daar kijk ik van op", aldus raadslid Moonen. "Hier wordt volgens mij een politiek spel letje gespeeld met de bedoeling iemand een trap onder z'n neus te ge ven. Ik geloof dan ook dat er maar weinig mensen zullen zijn die achter deze vraagstelling van Spijkers zullen staan". De heer G. Eijkemans sprak er zijn verbazing over uit en vond het geen stijl dat Spijkers met geruchten was komen aanzetten. Men diende ze kerheid te hebben voordat een derge lijk iets in de openbaarheid werd ge bracht. Hij drong er bij de voorzitter op aan geen antwoord op de vraag te geven. De heer Hornman deelde mee dat hierover o.a. kontakt was opge nomen met het hoofdbestuur van de KVP en diens juridisch adviseur. Diens advies was dat alles volkomen korrekt was en het voor het betref fende raadslid geen enkel probleem vormde als deze noodgedwongen in GSW-vetfband werkzaam is. Indien dit volgens de heer Hornman wel zo was, dan zouden ook andere raadsle den hun funktie niet meer mogen uit oefenen als zij in opdracht van het gemeentebestuur zitting hadden ge had in een stembureau. Ook de heer Van den Hoven had geen goed woord over deze vraagstelling en drong er bij de voorzitter eveneens op aan hierop geen antwoord te geven. Burgemeester Van Erp sprak er zijn verwondering over uit dat de heer Spijkers deze zaak in de openbaarheid bracht. Het college was zelfs pas ge stuit op dit idee 'en heeft het nog niet nader kunnen bezien en er ook geen haast mee gemaakt. Hij was door de opmerking nogal overvallen en ver zocht om het college de gelegenheid te geven er later in een van de vol gende vergaderingen op terug te ko men, want de zaak zal nu conform de wet onderzocht moeten worden. De opmerking van de heer S. dat hij geen politiek spelletje had willen spelen, dat hij nog maar een groentje was met zijn enkele maanden ervaring als raadslid en niet de bedoeling ge had te hebben om een collega de deur te wijzen, sorteerden overigens geen enkel effekt bij zijn opposanten. De heer Moonen vond het zonder meer een kwalijke zaak dat Spijkers over deze materie was begonnen. Als hij er geen bepaalde bedoelingen mee had gehad, zou hij deze zaak niet hebben aangesneden, want hij had het ook met een van de leden van het college van B. en W. kunnen doen. Na de toezegging van de voorzit ter was dit het einde van de heftige betogen, die echter na afloop van de vergadering nog volop werden voort gezet. De diverse agendapunten leverden in het algemeen geen tegenwerpingen van de raad op en kregen tenslotte al le de goedkeuring. Een van de voorstellen die wel op merkingen ontlokten, was de vaststel ling van het bedrag per leerling voor 1971 ad 129,-. Mevrouw Van Leeuwen-Böinck merkte hierover op, dat in de meeste provincies een veel hoger bedrag per leerling wordt ge geven, terwijl de heer L. Hornman geschrokken was over het feit, dat leermethodes pas in vijftien jaar af geschreven mogen worden. Dit raads lid noemde speciaal geschiedenis, aardrijkskunde en natuurlijke histo rie en zei dat door deze trage afschrij ving het onderwijs een stuk achter komt. De heer Eijkemans, die even als de heer Hornman hoofd van een school is, was wel tevreden over het vastgestelde bedrag, maar zei even eens geschrokken te zijn over de af" schrijvingstermijn. Burgemeester Van Erp zegde toe de kwestie van de af schrijving voor de volgende jaren na der te zullen onderzoken en in deze advies te vragen aan de inspekteur. Met betrekking tot de bouw van een nieuwe kleuterschool aan het Paulus Potterplein merkte de heer Eijkemans op, dat deze school al te klein is als ze opgebouwd wordt, waarop burgemeester Van Erp ant woordde dat het de bedoeling is straks nog een kleuterschool te bouwen en dat het niet goed is als kleuterscholen meer dan drie klassen te vatten. De heren Hornman en ir. Stapel veld maakten zich zorgen over de on aantrekkelijkheid van het plan "De Oude Omdraaier" terwijl de heren Eijkemans en Van den Hoven grote verschillen hadden gekonstateerd zo wel in de aankoop- als de verkoop prijzen van de grond. Burgemeester Van Erp was het niet eens met de ge stelde onaantrekkelijkheid van "De Oude Omdraaier". Hij schetste de unieke ligging van dit plan vlakbij de open groene ruimte en was van me ning dat men er geld voor over heeft om in de vrije natuur te wonen. Deze unieke situatie zal natuurlijk visueel moeten worden gemaakt door bijvoor beeld een maquette, terwijl er snel bo men, planten en wegen moeten wor- EM-TE supermarkt den aangelegd. De burgemeester merkte nog op dat er niet °P de ver keerde manier cultureel moest worden ingegrepen in dit plan en dat het eigen leven van het landschap behou den moest blijven. Op zijn verzoek gaf wethouder J. Huijbregts een in zicht in de aankoopprijzen, die - hoewel vooral door bijkomende ver goedingen de laatste aankopen duur der uitkomen - in de gemeente Loon op Zand gunstig liggen ten opzichte van andere gemeenten. De verkoop prijzen worden beïnvloed door de lig ging in het bestemmingsplan. Voordat de raad genoegen nam met het voorstel tot aankoop van drie panden in de Berndijksestraat voor de realisering van het geldende bestem mingsplan 'Markt-Kom Kaatsheuvel', hadden eerst de heren ir. Stapelveld en Beerens er hun zorg over uitge sproken dat de grondaankopen voor het ontmoetingscentrum "De Werft", de sporthal en de bibliotheek (het zo genaamde drieluik) zo duur werden. Vooral de heer Stapelveld bleef van mening dat de bedragen voor deze drie panden, tezamen ongeveer 175.400 erg hoog waren. Hij stel de voor het drieluik op het Kennedy- plein neer te zetten, omdat hier vcor zes ton aan grond renteloos ligt. De heer Eijkemans deed echter een dringend beroep op de raad niet terug te komen op het eerder genomen be sluit. Met de heer Beerens vreesde hij dat door de dure grondaankopen de ex ploitatie-opzet van "De Werft" niet gehandhaafd zou kunnen worden. Ook burgemeester Van Erp verzocht de raad dringend de vastgestelde lijn door te trekken en de drie ontspan ningsgebouwen in het centrum te la ten. Wat de exploitatie-opzet betreft kon hij de raad niet geruststellen daar de grondprijzen nu eenmaal overal stijgen. De burgemeester zei dat ook ook B. en W. worstelen met de be stemming van het Kennedyplein maar dat alles gedaan wordt om hier een fraaie oplossing te vinden, waarvan de bouw van de Levensschool een be gin zou kunnen worden. De gemeenteraad besloot een ge meenschappelijke regeling voor de Dienst Sociale Werkvoorziening in de kring Midden-Langstraat aan te gaan. Deze in stadsgewestelijk verband nieuwe regeling betekent onder meer, dat iedere gemeente haar inwoners, die om welke redenen dan ook niet meer in de gelegenheid zijn aan het werk te komen, werk te verschaffen. De heer Eijkemans noamde dit een zegen voor sommige personen en pleitte er daarnaast voor dat de per sonen, die op een binnen- of buiten- objekt tewerk worden gesteld, niet al te grote afstanden behoeven af te leg gen. De heer Beerens vond het wel wenselijk dat een vertegenwoordiger een goed begin oan ^{w huwelijk. Receptie en diner in aparte sfeervolle zalen. Ruime keuze uit voortreffelijke menu's in alle prijsklassen en zeker niet duurder dan elders. Vraag vrijblijvend inlichtingen. Tel. 04160-32330 Sfctel cO»rwl*L - <-lOaalu>yk Grotestraat 208 van de arbeidsorganisaties in de be stuurscommissie zitting heeft. Bij de rondvraag zei de heer Els- hout, dat hij gemerkt heeft dat bij in gezetenen behoefte bestaat aan meer inspraak. Naar zijn mening zijn er veel mensen die graag mee willen pra ten over bepaalde zaken, waarover nu alleen raadsleden geïnformeerd wor den. Hij stelde voor om de mensen van af de publieke tribune na afloop van de raadsvergadering vragen te laten stellen. Voor dit laatste voelde burge meester Van Erp overigens niet veel. Naar zijn mening was het iets voor de raadsleden om hun achterban, aange zien zij het vertrouwen hebben van deze mensen, over de besproken za ken te informeren. De burgemeester deelde mede, dat men wel bezig is met een studie voor een informatie bulletinmaar daarvoor de juiste op lossing nog niet te hebben gevonden. In verband hiermee wees hij ook op de slechte begrotingspositie en dan kan men moeilijk met nieuwe posten komen aandragen. Het zal echter be keken ivorden, zo zegde de heer Van Erp toe. Nederland is een geïndustrialiseerd land geworden. Wij werden tot deze industrialisatie niet alleen ge dwongen, wij hebben haar ook zelf gewild. Na de 2de wereldoorlog verloren wij spoedig onze overzeese ge biedsdelen, die voor een deel bijdroegen aan onze na tionale welvaart. Wij gaan nu voorbij aan de vraag of de bijdrage van onze vroegere koloniën rechtmatig was of niet en wij verdiepen ons evenmin in de vraag of en in hoeverre ons gehele volk daarvan wel profi teerde. Wij stellen slechts vast, dat ons nationaal in komen door de aanwezigheid van overzeese gebieds delen hoger werd. Vports was het voor ons duidelijk dat de bijdrage van agrarische inkomsten en dienstenverkeer onvoldoende zou zijn om aan onze wens tot stijgende materiële welvaart voor ons volk te voldoen. Wij bevorderden derhalve de komst van lichte en zware industrie en wij hebben succes gehad. De gemiddelde welvaart van de Nederlander is met sprongen verbeterd. Als wij de berichten via de commu nicatie-middelen op ons laten in werken, krijgen wij soms het gevoel dat wij met die industrie het paard van Troje hebben binnengehaald. Figuurlijk niet, omdat ze steeds sterker worden, letterlijk niet om dat in bepaalde streken van ons land dat milieubederf dreigende vormen begint aan te nemen. Wij reageren onze stemming af door te mopperen op die vuile industrie en velen zijn van mening dat de on dernemers uit winstbejag bereid zijn ons te vergiftigen en daarmee worden de winstmakers dan ander maal in een kwaad daglicht gesteld. De kreet doet opgeld dat wij stop pen moeten met het uitbreiden van de industrie en dat het inademen van zuivere lucht een essentieel ele ment vormt van ons welzijn, het geen iets anders is dan welvaart. Bij welvaart denken we dan aan 's mensen materiële positie en bij welzijn stellen we de materiële si tuatie discutabel ten guste van an der levensgenot, b.v. het krijgen van voldoende frisse lucht en het genie ten van voldoende vrije tijd. Het is duidelijk dat de kwestie van welvaart en milieu niet zo eenvou dig is als men meent en dat zij zeker niet wordt opgelost door een emotionele benadering, 'n Groeiend economisch bestel kan niet van de ene op de andere dag gestopt wor den, zelfs niet wanneer we dat zou den willen: met economische groei is het als met een trein die vaart heeft en die men niet plotseling kan afremmen op straffe van ontspo ring. Stoppen van groei betekent niet dat we het bereikte peil kun nen handhaven, het betekent in vele gevallen een terugval. Eij rijk ge schakeerd patroon van mogelijkhe den kan dan worden afgewogen, waarvan afremmen van groei een van de punten vormt. Een andere mogelijkheid bestaat in het verplaatsen van milieu-veront reinigende industrieën naar delen van ons land, die daar minder vat baar voor zijn. Een volgende oplos sing zou kunnen liggen in het be vorderen van de groei van niet mi lieu-verontreinigende aktiviteit. Ook zouden we kunnen overwegen middelen aan te wenden tot bestrij ding van milieu-verontreiniging en daarvoor voorschriften te geven. Overigens behoren ook aktiviteiten tot bestrijding van de milieu-veront reiniging tot het economisch leven, waarbij ook het maken van winst niet wordt vergeten. Het is dus niet zo dat hier sprake is van een groep boosdoeners uit een bepaalde indus triële hoek die het op de gezond heid van ons volg hebben begrepen. We zouden de konklusie kunnen trekken dat bij de industriële plan ning te weinig rekening is gehou den met andere welzij nsaspekten dan groei van inkomen en werkge legenheid en dat deze aspekten meer aandacht verdienen. Zij zullen zeker meer en meer bij de voorbereiding worden betroken. Laten wij ook niet menen dat dit probleem nieuw is. Reeds voor de oorlog en nog veel meer daarna is men met het vraag- stug bijvoorbeeld in het Ruhr-ge- bied gekonfronteerd. Een van de aspekten van milieu verontreiniging vinden wij in de Meer dan de helft van de door de ANWB gekeurde auto's verontrei nigt de lucht onnodig door een te hoog percentage koolmonoxyde (CO) in de uitlaatgassen. Dit is het resultaat van metingen die de bond enkele weken geleden verricht heeft in zijn technostations te Am sterdam, Den Haag en Rotterdam. In deze stations werden in totaal 414 auto's gekontroleerd. De ANWB stelde zich bij de kontrole op het standpunt dat 4,5% CO in de uit laatgassen van een stationair draai ende motor toelaatbaar is. Bij 199 (48%) auto's kwam minder dan 4,5% CO in de uitlaatgassen voor en bij 215 (52%) was het ge halte meer dan 4,5%. Het hoogste percentage dat werd gevonden was 12%. Bij ruim 10% van het totaal aantal gekontroleer- de wagens werd 9% of meer CO aangetroffen, terwijl bij 26% meer dan 7% CO werd gekonstateerd. 24 auto's waarbij meer dan 4,5% CO kwam konden in het geheel niet worden afgesteld, omdat ingrijpen de reparaties of wijziging van sproeiers noodzakelijk waren. luchtvervuiling. Daar doen wij al lemaal aan mee voor zover wij in een auto rijden. Nu kan autorijden verboden worden, met het gevolg dat wij in ons vervoer zodanig be- lemerd worden dat wij dan maar liever doorrijden en de luchtvervui ling op de koop toe nemen. Mis schien is het ook mogelijk andere auto's te produceren die geen lucht vervuilen. Als wij voor zo'n auto 5 cent per kilometer meer moeten be- tolen dan de bestaande, zullen wij dan allemaal dure luchtzuivere au' to's kopen? Wij vrezen van niet. Niet anders is het bij de lucht ver vuilende industrie. Wanneer daar ten koste van hoge investeringen de luchtvervuiling kan worden geëli mineerd, dan rijst de vraag of die hogere kosten door 't produkt kun nen worden gedragen. Als dat in 't licht van de internationale concur rentie niet mogelijk is, dan zal zo'n industrie zich verzetten of de pro- duktie staken. Zo is de kwestie van de milieu-ver ontreiniging geen specifiek Neder lands probleem, dat met een hand omdraai kan worden opgelost. Het hangt samen met de internationale marktsituatie en met de bereidheid van de consumenten terwille van hun welzijn een hogere prijs voor de produkten te willen betalen. Dat betekent vanzelfsprekend dat wij ons in het bevredigen van andere behoeften moeten beperken. Het is aldus gezien een vraagstuk van calculatie dat om studie en op lossing vraagt. Zoals wij in het ver leden stap voor stap hebben moeten leren leven met volkomen lichame lijk letsel van de mens beveiligde machines, zo zullen wij stapsgewij ze het milieu-bederf moeten uitban nen. Waar voor gewaakt moet worden is, dat wij een stemming kweken in dit land die zonder meer anti-industri eel zou worden. Zo'n stemming zou ons economisch onnodig schaden. Wel is het nuttig dat wij via mate riële welvaart komen tot een maat schappelijke herwaardering en na calculatie van alle waarden die wij ons hebben aangemeten. Goede zakenmensen als zij zijn, zul len onze ondernemers bereid zijn daaraan mee te werken. Zij zijn cal culeren gewend. Of wij als consu menten ook bereid zijn ons con sumptie-milieu in dezelfde zin te herwaarderen, zal moeten worden afgewacht. Dat staat in ieder geval nog niet bij voorbaat vast. DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram per stuk 69 ct. panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 39 ct. per zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1