wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Bouw van Sociaal-Cultureel Centrum in City van Waalwijk is begonnen Geef naam aan gebouw en win f 50,- 1 BRILJANTEN f RINQEN 06 3.K.UERHUL5T FRAAI FUNKTIONEEL GEBOUW VAN EN VOOR DE BEVOLKING KAN OVER EEN JAAR GEREED ZIJN J OPEN OOG Keltum verlovingsringen Uw. Juwelier met 't Klokkenspel van HTJierlo DONDERDAGAVOND 10 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 99 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent - —cp - Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,03 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f O. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746-Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Binnen niet al te lange tijd zal een nieuw licht" gaan schijnen op het meermalen verguis de en aan de andere kant nog vaker gewenst Sociaal Cultureel Centrum te Waalwijk. In srijd met alle eerdere publikaties over de bouw van dit voor de gehele Waalwijkse bevolking in veel opzichten bruikbare ge bouw is het eind 1970 geworden, voordat met die bouw gestart is. Sinds enkele dagen is het voor menigeen een doorn in het oog zijnde braakliggende terrein naast de vroegere Nuts-Mavo en het voormalige gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Mr. van Coothstraat geen 'on- geclutiveerd' gebied meer. Een houten schutting langs het trottoir, een inmiddels opgetrokken bouwkeet en de modderige banden sporen van af- en aanrijdende zand- auto's op de straatstenen zijn de eerste uiterlijke symp tomen van de op stapel staande werkzaamheden. Ook binnenskamers is men nu zover gevorderd dat met een gerust hart gezegd kan worden dat Waalwijk over onge veer een jaar, maar zeker in het begin van 1972, een prachtig, nieuw en funktioneel aktiviteiten-raat" in gebruik genomen heeft. Uiteraard geheel onvoorziene, vertragende omstandigheden daargelaten. Deze schijnen er momenteel echter niet meer te zijn. Stichtingsbestuur en Algemene Raad in januari bijeen Het huidige ontwerpplan is immers het definitieve, de bouw is gegund aan het Waalwijkse aannemingsbe drijf Couwenberg en Kleyngeld, de berekeningen voor de betonkonstruk- ties zijn bijna klaar, de indeling van het gebouw ligt vast, de situering is bepaald, de financiering is praktisch gelukt, de grond is door de gemeente Waalwijk voor de symbolische prijs van 1, - overgedragen, aan het Stichtingsbestuur Sociaal Cultureel Centrum en wat heel belangrijk is: de te verrichten grondwerkzaamheden zijn aan uitvoering toe. Als het terrein geheel geëgaliseerd en het grondwerk geschied is, kan de aannemer reeds met de bouw begin nen. In elk geval moet hiervoor het 'begin van 1971 haalbaar geacht wor den. Als bouwtijd wordt minder dan een jaar gerekend zodat een eenvou dig optelsommetje heel globaal de op_ leveringsdatum voorschotelt. Zover is het echter nog lang niet. In de prak tijk moet alles realiseerbaar blijken te zijn, terwijl ook het stichtingsbestuur, dat gëbaseerd is op particuliere grondslag, nog een en ander in petto heeft. Programma-Raad Zo zal het nu nog uit 5 personen bestaand stichtingsbestuur in januari van 't nieuwe jaar met de Algemene Raad, haar adviesorgaan, een gesprek willen hebben over de toekomstige funktie van het Sociaal Cultureel Centrum. Zoals waarschijnlijk be kend, zitten in deze in het begin van 1969 bijeengeroepen Raad vertegen woordigers van verenigingen en in stanties die in principe voornemens zijn of mogelijkheden aanwezig zien om na de bouw gebruik te maken van het Sociaal Cultureel Centrum. In zekere zin zijn hun verenigingen en instanties de basis voor een opti maal funktioneren van het nieuwe Centrum. Daarom maakt drs. J. Ro- sendaal, secretaris van het Stichtings bestuur, er geen geheim van dat een zgn. programma-raad ingesteld zal worden. Dat moet een min of meer zelfstandig werkende raad worden waarvoor onder meer mensen uit de Algemene Raad ingeschakeld zullen worden. Het is duidelijk dat deze pro gramma-raad behalve aan de dage lijkse bezetting van het gebouw, ook kan werken aan een klinkend ope ningsprogramma dat na de realisering van het imposante gebouw ongetwij feld op zijn plaats zal zijn. Voor iedereen Het is niet overdreven te stellen dat het Centrum - een passende naam er voor is nog niet bekend - een gebouw wordt van en voor alle Waalwijkse be- WAALWIJK - Het huidige uit te voeren plan voor een Sociaal- Cultureel Centrum in Waalwijk is na ampele overwegingen en funk- tionele aanpassingen tot stand gekomen. De nieuwe opzet maakt een doelmatiger gebruik van het ruime gebouw mogelijk. Het Stichtings bestuur wil ook van de naam Cociaal Centrum af. Er is reeds een prijsvraag uitgeschreven voor het vinden van een passende naam voor het geobuw dat binnen nu en een dertiental maanden verrijzen zal aan de Mr. van Coothstraat te Waalwijk. Onder de ruim 100 sug gesties die op dit moment binnen zijn, bevinden zich goede. Totdat de jury zich over enige tijd gaat buigen over de keuze van de meest aansprekende, originele en passende naamgeving kunnen degenen die een leuke naam bedacht hebben deze nog opsturen naar het se cretariaat van het Stichtingsbestuur, Dr. Schaepmanlaan 29 te Waal wijk. Het is vrij om meer dan een inzending te doen. De winnende naam zal een prijs van f 50, - opleveren. volkingslagen van bejaardensoos tot kleutercrèche toe. Het bestuur is van mening dat het iets geweldigs kan worden en dat met alle bevolkings delen rekening gehouden wordt. Zo zijn ideeën in de Algemene Raad ge opperd door mensen uit o.a. de to neelwereld reeds in overleg met het architektenbureau Maaskant, Van Dommelen, Kroon en Senf in het de finitieve plan ingekapseld. Zo wordt ook het talud waar men vanaf de Mr. van Coothstraat tegenaan zal kijken, schuinoplopend zodat bijvoorbeeld ook invalidenwagentjes, rolstoelen e.d. binnen gereden kunnen worden. Ook bij de entrees tot de zalen is daarmee rekening gehouden. Tegelij kertijd is dit gemakkelijk voor de plaatsing van auto's bij een eventuele auto-show. Niet alleen het verenigingsleven is gebaat met een Sociaal-Cultureel Centrum, ook particuliere eenmalige aktiviteiten zijn er te "huisvesten". In dit licht bezien zullen plaatselijke aangelegenheden de hoofdschotel van Wit gouden VERLOVINGS RINGEN 00 3.K.UERHUUT het programma vormen, hoewel ook de regionale gebeurtenissen tot de mogelijkheden behoren. Gezien de subsidiëring die het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk verleent, wordt ook van overheidswege het belang van dit gebouw volledig onderschre ven. Het Stichtingsbestuur is dan ook bijzonder blij met deze subsidie waar door in feite de lasten in de bouw kosten voor de gemeente Waalwijk en de plaatselijke bevolking van betrek kelijk geringe omvang zijn. Alle ver eiste goedkeuringen en garanties voor de financiering heeft het Stichtings bestuur binnen, waarbij onlangs nog de aanvaarding van een geldlening vanf 220.000,-. Situering De totale stichtingskosten evenwel bedragen meer dan het vijfvoudige: 1.150.000,-. Maar daarvoor zal in de loop van 1971 dan ook heel wat goeds verrijzen. De eens uitgesproken term "sociaal-culturele supermarkt" kan vrijblijvend voor de te scheppen accommodatie gebezigd worden. Het twee bouwlagen tellend Centrum waarvan de lengte (diepte) circa 40, de breedte gemiddeld 35 en het hoog ste punt ongeveer 12Vè meter be draagt, heeft een inhoud van bijna 8.000 m3. De aanvankelijk aan de Mr. van Coothstraat geplande ingang komt daar evenwel niet. De voorgevel zal nu ongeveer parallel lopen met de Grotestraat. De situering van het ge bouw is als het ware gespiegeld om wat meer aansluiting te krijgen bij de toekomstige omgeving. Bekend is im mers dat in deze contreien Waal- wijks Cityplan geprojekteerd is. Via een "ommetje" en de op het noorden georiënteerde en van een luifel voor ziene trappen-entree kan men het ge bouw ingaan. Meteen naast de ingang komt een kleine zeshoekige ruimte, onder meer geschikt voor ontvangsten. Langs de doorkijk naar de foyer achter in het gebouw zijn trappenhuistoiletten, keuken, bijkeuken, garderobe, buffet, kassa 'en administratie gepland. Deze ruimten zullen alle zo funktioneel mogelijk gemaakt worden. Zo is bijvoorbeeld de garderobe zomers te gebruiken als aangeefmo- gelijkheid van buffet-artikelen. Ook van de foyer zijn geen exakte lengte en breedte-maten aan te geven omdat ook dit deel van het gebouw niet rechthoekig is. Toch is de oppervlak te bijna 200 m2. Een telefooncel vlakbij de in- en tevens uitgang zal ook gemakkelijk zijn. Verschillen Het klapstuk, hoewel toch zo sober mogelijk, is de grote zaal, waarin aan 460 mensen ruimte geboden wordt, waarvan tweederde deel vlak is, de zaalvloer hard, de toneelvloer van hout en waarin een vijftal hoogtever schillen zijn. Het toneel is zowel via de hal als de kleedkamers te berei ken. Ook in de bovenverdieping be vinden zich 'n grote zaal. de ruimten voor algemene voorzieningen en drie in grootte variërende (36. 60 en 78 n;2) vergaderzalen. Ook bestaat in de grote zaal boven de gelegenheid films Grotestraat 260 Waalwijk Tel. 04160 34681 Sociaal-Cultureel Centrum IN GODSNAAM Een van de vreemde dingen uit het evangelie is, dat Christus onrust brengt. Hij kon moeilijk over weg met mensen, waar de troef uit was en die bij de pakken neerzaten. Maar vooral had hij moeite met de genen, die het goed getroffen hadden met zichzelf, die daarom geen verandering wensten 'en kozen voor "op de plaats rust". Christus bracht deining in de zg.g. rimpeloze samenleving van zijn tijd. En toen zijn Kerk begon, joeg de wind er doorheen en sloeg de vlam er in. Lees het Pinksterverhaal er nog maar eens op na. Van meet af aan zat er vaart in die groep van christenen. En als ze samenkwa men "in zijn naam", dan was Hij in hun midden. De maatschappij werd doorgelicht en de manco's traden helder aan het licht. Er was werk aan de winkel en men trok naar huis om aan de slag te gaan. Nu, na vele eeuwen, hebben wij de plaats ingenomen van die eerste volgelingen. Ook een grote groep van ons komt op vaste tijden bij een. Maar misschien moeten we ons afvragen, of wij nog wel samen komen "in zijn naam". Gaat het bij ons inderdaad om die onrust- brengende Christus? Durven wij onze handel en wandel te toetsen aan zijn idealen? Staat op onze agenda - als we huiswaarts keren - de zorg voor de havenlozen van onze dagen? Zijn wij bezeten om het peil van onze samenleving op te voeren en dichter naar een heil zame toekomst toe te brengen? Zijn wij vanuit dat wekelijks samen zijn oprecht begaan met de blinden: de mensen die vastgelopen zijn in de structuren van onze maatschappij en geen lichtpuntje meer zien? Zijn wij oprecht begaan met de doven: de mensen die doofstom zijn geslagen omdat ze nooit en nergens de kans hebben gekregen om te spreken en te luisteren? Zijn wij oprecht begaan met de lam men en de kreupelen die langs de weg liggen: de mensen die ge struikeld zijn en voor altijd door ons getekend? Zijn wij oprecht be gaan met al die anderen die niet aan hun trekken komen, omdat de gevestigde orde hen de kans ontneemt? Durven wij opnieuw beginnen? Durven wij verder gaan dan het vro me gebed en het aangrijpende lied? Durven ivij op te tredenals men sen in de knel geraken? Durven wij onze naam op het spel te zetten, als een medemens om hulp schreeuwt? Of verkiezen wij de mijblij vendheid die tot niets verplicht? Als dat laatste waar zou zijn, mogen wij het niemand kwalijk nemen, wanneer hij in het christendom geen heil meer ziet dan mag het ons niet verbazen, dat vele van onze mensen de kerk afschrijven als een achterhaalde zaak. Kerstmis is het feest van een nieuw begin: geboorte van een nieuwe toekomst. Maar slechts voor hen, die willen samenkomen, niet in tigen naam, tevreden en zelfgenoegzaam; maar in de naam van Christus, daadwerkelijk en bekommerd om de gehavende medemens. L. VAN BERKEL te draaien. Het is echter niet de be doeling een bioscoop te creëren. De typische welving van het dak is op een drietal plaatsen vervangen door TAUSCH Juwelier Grotestraat 231 A, Waalwijk telefoon 32625 BABY,- KLEUTER,- KINDER,. JONGENS- EN MEISJES- CONFECTIE ANTOON VERHULST HUNTER van Petit PlateauBabykleding Alleenverkoop voor Waalwijk, ANTOON VERHULST een plat dak. Hierdoor vallen ook de niveauverschillen in het uiterlijk des te meer op. Uitwendig zal het gebouw trouwens al fraai kunnen worden door een twee kleuren-uitvoering die ontstaat door het afwisselend gebruik van lichtere steen- en donkere staalplatenkon- strukties. De opdracht van de architekt was ee t gebouw te ontwerpen dat in hoge rr ate representatief zou moeten wor den voor de plaats Waalwijk en zou moeren passen in de woon-winkel- uijk. Door de verscheidenheid in zo wel uiterlijke als innerlijke 'sirukluur' zullen tal van reeds bestaande en nieuwe aktiviteiten uitgebreid resp. ontplooid kunnen worden. Het is te hopen dat de bevolking deze kansen volledig aangrijpt om het Sociaal Cul tureel Centrum tot het hare ie maker.. Vanaf mei zijn alle ontwikkelingen in deze op de voet te volgen. Geel gouden VERLOVINGS RINGEN 06 3.K.UERHULST ■Qxcluóieve 3-lerenkleding De ïcho van het Zuióen o O J Uw Juwelier met 't Klokkenspel Grolestioal 260 T«! O4'6* 34661 GESPECIALISEERD IN KINDERCONFECTIE WAALWIJK "üw Juwelier met 't Klokkenspel Groleslraal 260 Wjilwu» T«l .04160 34681 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1