wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt BLIKVANGERS IN HART VAN GEMEENTE Markt Waalwijk vervormd door nieuwe Boerenleenbank en parkeeraccommodatie i Rhum-kransjes 1 VAN MIL Waspik „timmert" aan een jeugdcentrum I Banketbakkerij Keltum verlovingsringei GROOTSE ACTIVITEITEN IN KLEINE GEMEENSCHAP Funktioneel DONDERDAGAVOND 10 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 99 Rekonstruktie verlichtte verkeer Grootste bank Beveiliging 'M 1 - 1 I mui Loon op Zand Drunen Kogelvrij Funktïoneel Officiële opening bank op 20 januari Geel gouden VERLOVINGS RINGEN 00 J.K.UERHULST voor jong en Soos oud Oude school Strop TAUSCH Juwelier De tcho \v\n het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167 -2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,31 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetalinj p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,5! p. kwrt. (3,95 -j- 10 ct. inc.k.) 4,01 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarie: Brieven onder nummer 50 ct. extr* Telegram-adres: „Echo* (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Markt in het centrum van Waalwijk heeft een ware gedaanteverwisseling ondergaan. Juist voordat de met koopkrachtige ge beurtenissen behepte decembermaand zijn intrede deed, werden reeds resul taten zichtbaar van door particuliere en gemeentelijke zijde opgedragen re- kont strukties"Deze bouwaktiviteiten blijken ingrijpend geweest te zijn. Zodra de bouwkeet en de beschilderde houten schutting voor de nieuw bouw van de Boerenleenbank verdwenen waren, werden eveneens aan 'n Het kruispunt Grotestraat-Statians- straat zal daardoor enorm ontlast worden, met name door het wegval len van stagnaties wegens de Sta tionsstraat indraaiende voertuigen. Nu gebeurt dit nog wel, maar de pas aangelegde parkeergelegenheid met zijn van éénrichtingsverkeer 'voorziene entrees betekende al een aanzienlijke verbetering. Het over steken is veiliger geworden, terwijl de parkeermanoeuvres veel minder moei lijkheden veroorzaken. Op'ettendheid blijft echter ten allen tijde geboden. Hoezeer men zijn gedachten op 't verkeer tracht te concentreren, een onwillekeurige blik in de richting van de gerealiseerde "konstrukties" is er beslist wel bij. Overdag is dat onge twijfeld door de kapitale witte voor gevel, terwijl de blauwe neonver'ich- ting het bankgebouw in de avonduren lot blikvanger maakt. AI vertrouwt men de Boerenleenbank zijn spaargel den niet toe, het is bekend dat de Boerenleenbank een van de bankor- ganisaties is welke vaak aan de weg timmert. De fusie met de Coöperatie ve Centrale Raiffe'isenbank enkele maanden geleden, waardoor men de grootste gecombineerde bankinstelling van Nederland werd. heeft eveneens geen publiciteit geschuwd. Vergele ken in de Langstraat en naaste omge ving heeft Waalwijk een*nieuwe Boe renleenbank gekregen die de groot ste in de regio is. Bovendien is hier grote aandacht geschonken aan de beveiliging. Het architektenbureau Van Hulten-Schiks en het aannemers bedrijf Couwenberg en Kleingeld bei de uit Waalwijk hebben 'n barak ge bouwd die wezenlijk interessant is. Voor overvallers heeft het echter weinig zin een bezoek aan een op der ander reeds langer teister end euvel 'n einde gemaakt, 'e Verkeer in de Sta- tionsstr. heeft geen direkte last meer van automobilisten die hun voertuig willen stationeren op de nieuw geschapen parkeerplaatsen aan de Markt. Daarnaast is 't landelijke karakter van de Markt iets verstedelijkt door de opvallende 25 m. lange voorgevel van het nieuwe bankgebouw. Verder is het afwachten geblazen voor het tijdstip waarop jn de Stationsstraat of voorlopig het gedeelte van Grotestraat tot Julianastraat eenrichtingsverkeer wordt, waarvoor een nog betere verkeersregulatie mogelijk zal zijn. liliUl'Jiiliï iPL 5. f V. Swï -TT Y.'S' \v- Gebouwen, auto's fietsen, voetgangers en verkeerstekens in het "hart" van Waalwijk. Links de Stationsstraat welke in het verkeerscirculatieplan met éénrichtingsverkeer toebedacht is. Afbuigen vanaf de Grotestraat zal dan niet meer toegestaan zijn. Ook zal de rechts op de foto zichtbar toegang naar de parkeerplaatsen van de Markt opgeheven worden als blijkt dat de afwikkeling van het verkeer daardoor toch nog stagnaties onder vindt. Ook bestaat er een kans dat aan de Markt alleenkortparkeerders mogen komen. Automobilisten moeten hun zaakjes dan snel zien te klaren De gevel van de Boerenleenbank bestaat uit lichte Muschelkalksteen, afgewisseld met donkere kolommen Zweeds marmer. De Stichtingskosten van het gebouw bedragen ongeveer 800.000 gulden. gelijke wijze beveiligd bankgebouw te brengen. De bankbedienden aan de lokëtten kunnen zelf geen geldzaken meer afhandelenomdat alle sorterin gen en deposito's via een onder de balie doorlopende transportband in de kogelvrije kasbeheerdersbox terecht komen. Deze kassiersloge bevindt zich even als de zojuist genoemde snelle balie in een door de scheppers van het ge- DROEVIGE VERLIEZEN VOOR PONNYCLUB EN VOETBAL Vrij plotseling na een korte ziek te is op 75-jarige leeftijd overleden de heer Willem Beerens. Hij was een der weinigen welke de oprich ting van de voetbalvereniging Uno Animo 45 jaar geleden gestalte gaf. Willem was de promotor van Uno Animo en heeft ongeveer 35 jaar in het bestuur zitting gehad. Op latere leeftijd was hij ere-voorzitter van de afdeling veteranen. Op de jaar lijkse sinterklaasdag voor de kinde- ïen van de veteranen werd hij steeds uitbundig bejubeld, want dat was ook zijn verjaardag. De laatste feestdag, 21 november, heeft hij he laas wegens ziekte niet meer kun- r;en meemaken en is daarna op zon dag overleden. Voor de jeugd was hij een ware animator en stimula tor van het voetbal. In hem verloor Uno Animo een ech te voetbalvriend. Woensdag werd hij begraven en begeleiden bestuur en vrienden deze hardwerkende sportman. De Ponyclub moest zaterdag het droeve bericht incasseren dat hun voorzitter, de heer Kees van Rooij, plotseling overleden was. Op sinter klaasdag was hij 's-middags bezig met andere bestuursleden van de ruiterclub een cross uit te zetten in de buurt van De Plakken. Onder zijn werkzaamheden viel de heer van Rooij neer en moest men de dood konstateren. Deze ijverige figuur in de ruiter sport heeft veel werk verzet voor de jeugd van R.O.S.-ponyclub. He laas te vroeg is deze man op 53- jarige leeftijd ontvallen aan een ge zin van vier kinderen en een drukke boerderij. Woensdag is Kees van Rooij begraven, waarbij ook zijn paardenvrienden aanwezig waren. Kees was naast voorzitter van ROS ook nog bestuurslid in de Kring voor paardensportbeoefening en in het hoofdbestuur. OUD-P APIERAKTIE W.V. DUINRAKKERTJES Zaterdag vindt in Drunen en Els- hout een aktie plaats ten behoeve van wandelvereniging De Duinrakkertjes. Gedurende de hele dag kan men bij de inwoners langs komen om oudpa pier op te halen. Reeds een maand geleden had men deze dag als ophaal- datum aangekondigd. De jonge wan delvereniging heeft deze inkomsten bron nodig in het fonds voor de aan schaffing van nieuwe kleding. MANDBALVER. A VA NT IE Het programma voor zondag: Meisjes aspiranten: Heerle-Avanti, 14.55 uur Etten-Leur; Heren senio ren: Were Di 2-Avanti, 11.50 uur, Tilburg; Meisjes aspiranten: Avanti 2-Dongen 3, 11.00 uur Waalwijk; Dames senioren: Avanti-Blauw Wit2, 15.20 uur Waalwijk. De dames junioren zouden volgens 't programma moeten uitkomen tegen Gilze. Deze ploeg heeft zich echter uit de oompetitie teruggetrokken, zo dat deze wedstrijd is afgelast. bouw bewust gekozen grote hal, waar in de cliënt vrijwel meteen na de en tree terecht komt. Bij de op simpele wijze door een klein matglazen schot van e'kaar ge scheiden "loketten" kan de bankbe zoeker zijn wensen kenbaar maken. Moet hij of zij bijvoorbeeld een reke ning openen dan is daar vlakbij de entree een aparte balie voor, terwijl nog meer tijd vergende zaken zoals het boeken van reizen, het afsluiten van verzekeringen, het adviezen in winnen inzake beleggingen enz. aan de zgn. zitbalie geschieden, welke ge lijkvloers helemaal achter aan de hal gestitueerd is. Hoewel hier geen vaste muren en afgescheiden vertrekken gemaakt zijn, is de ruimte heel goed geluid ab sorberend waardoor vertrouwelijke gesprekken zeker wel mogelijk zijn. De met geldzaken gemoeide be scheiden worden dus aan de "snelle" balie in een map gedaan, de cliënt(e) krijgt een met die map corresponde rend nummer overhandigd en moet enkele meters verder - zittend - af wachten totdat de kassier in de ge pantserde en van buitenaf ondoor dringbare, grotendeels glazen kas siersloge zijn of haar nummer zicht baar maakt, waarna de transakties aan het met schuifvakken werkend kasiersloket afgewerkt kunnen wor den. Aan de snelle balie kunnen acht en aan de kasbeheerdersloge twee mensen tegelijk geholpen worden. Toch blijven de wachttijden heel klein en in het geheel genomen wordt nu veel sneller gewerkt dan voorheen, aldus de heer Keetels, direkteur van de Boerenleenbank te Waalwijk. Eventuele overvallers hebben prak tisch geen kans van slagen omdat aan de balie geen geld is, terwijl een ge dwongen openen van de kassiersbox tijdrovend en vertragend werkt dat tijdig politionele hulp aanwezig kan zijn, zo kon uit verdere opmerkingen gekonkludeerd worden. De dienstverlenende afdeling van de Waalwijkse Boerenleenbank is dus gelijkvloers ondergebracht. Immers ook een honderdtal postboxen bevin den zich in de hal, terwijl buiten in de voorgevel de cassettes voor de nacht kluis gedeponeerd kunnen worden. Deze komen dan terecht in een afge sloten kelderruimte. In de zwaar be veiligde kluis heeft mén reeds 160 safeloketten geplaatst waarin cliën ten waardevolle papieren e.d. kunnen bewaren. In de eerste etage is de administratie ve afdeling ondergebracht, terwijl daar ook de bestuurs- en de direk teur skamer zijn. De tweede etage, of wel de vierde bouwlaag van de bank bestaat voor het grootste gedeelte uit reserve-ruimte, waar te zijner tijd - en de direktie verwacht dat dit zeker zal gebeuren - de administratie maar overgehuisd wordt, omdat dan de langzame balie door zijn uitgroei be slag gaat leggen op de eerste etage. In het nieuwe bankgebouw, mo- WAALWIJK - Het Boerenleen bankgebouw aan de Markt 8 is reeds vanaf 23 november in gebruik. De of ficiële opening is evénwel gepland op woensdag 20 januari 1971. Voor de officiële genodigden zal burgemeester Teijssen van Waalwijk om circa 4 uur 's middags de openingshandeling verrichten, 's Avonds van 8 uur tot half 10 komt er een open receptie voor relaties en belangstellenden. Bij en na de opening zal een kollektie oude munten tentoongesteld worden, welke eventueel ook door de hoogste klassen van de basisscholen bezich tigd kan worden. Uw Juwelier met "t Klokkenspel Giolest.jji 260 Wjji*i|k Tel 04160 34681 'n pittige róómvulling, doordrongen van rhum en omsloten door pure chocolade, bestoven met fijne poedersuiker Kent u ze nog GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160 - 32312 WASPIK - Wie zich in de avonduren vermant om zich over bergen puin en afbraak een weg te banen naar de lokalen waer voorheen het mannelijk geslacht van Waspiks toekomst werd onderwezen zal verbaasd staan van de aktiviteiten die er heersen. Er wordt gebroken, gemetseld, getimmerd en in velerlei ander ambachten gezwoegd door een aantal idealisten aan een gi gantisch werk: het omtoveren van een afgekeurd schoolgebouw in een jeugdcentrum waaraan in Waspik zo'n grote behoefte bestaat. De zojuist wit geschilderde voorge vel van het gebouw in de Schoolstraat doet niet vermoeden dat er van binnen nog zo ontstellend veel moet gebeu ren. Toch gaat een vergelijking met een wit gepleisterd graf in de verste verte niet op want het enthousiasme van de "waaghalzen", zoals de man in de straat de verbouwers wel eens betitel de, staat er borg voor dat hier iets goeds tot stand komt. "We gaan door al stort de hele zaak in" is een van de leuzen aan 'n zelf bewerkte muur. De grote mentor achter dit immen se experiment dat met name bij het gemeentebestuur en de stichting jeugdbelangen een stimulerende waar dering ondervindt is de heer Antbon Kemmeren, voorzitter van de "centra le" over de jeugdsoos vanaf 10 jaar en-de onlangs opgerichte soos voor dern van opzet, zijn de nieuwste richt lijnen op het gebied van inrichting toegepast. Hier is men heel blij mee, omdat men zich in het voormalige noodonderkomen enin de nu afge broken oude panden aan de Markt erg moest behelpen. Het personeels bestand inclusief de bijkantoren in Baardwijk. Waalwijk-Zuid en Be- soyen is momenteel op 25 mensen ge staafd. Hoewel dit aantal relatief laag genoemd wordt, kan men ermee uit de weg. En dit mag ook gezegd wor den van het aan de Markt verrezen nieuwe bankgebouw. Ook in het inwendige van de nieuwe Boerenleenbank is veel met natuur- produkten gewerkt. Opvallend zijn de ruime hal en de snelle balie annex kogelvrije kasbeheerdersloge (links). Links op de voorgrond is een stukje van de zitbalie zichtbaar. De vloer is van marmer, het plafond van hout. De ramen - uiterst rechts - zijn dubbelwandig. jongelui vanaf 18 jaar. Het zijn voor al de bestuursleden van deze 2 groe pen die hier een werkzaam aandeel leveren in de verbouwing. Assistentie kunnen zij overigens nog goed ge bruiken en ook voor mensen met twee linker handen is er voldoende em plooi. Tot nu toe is er zo'n 1500 manuren gewerkt. Aanvankelijk, het breekwerk begon eind juli, haalde men een gemiddelde van 120 uur per week, nu zit men aan 70 uren in de week. Met carnaval hoopt men te kunnen starten met het draaien van een eigen program. De jongerensoos die haar 5e seizoen is ingegaan en momenteel om de drie weken in een der gemeenschapshuizen de jeugd ontvangt zal haar gemiddeld aantal bezoekers van 300 per avond dan kunnen uitbreiden. Van drie klasloka len creëerde men n.l. een ruimte van 21 'bij iVz m die door een wand voor kleinere partijen kan worden onder broken. De werktekening geeft voor deze zaal een immense bar aan en een verplaatsbaar podium en natuurlijk een permanente disco-bar. Het 'grof-gestukadoord gewelfd plafond geeft een eigen sfeer aan de zaal. Aanvankelijk had men hiervoor templexplaten willen gebruiken maar de inspekteur van het brandweerwe zen keurde dit materiaal af. Nog een aantal andere voorzieningen dienen op zijn aanwijzing te worden getrof fen. Het betekent ondermeer dat ei nu een stapel van 50 templexplaten van 4 bij 1 m. tijdrovend bewerkt, op een koper liggen te wachten Alleen al een strop van 600, - Een volgende streep door de be groting van 60.000, - haalde de verwarming van het gebouw waar voor men aanvankelijk een installatie dacht over te kunnen nemen. De ge- (vervolg op pag. 11) Grotestraat 231 A, Waalwijk telefoon 32625

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9