vvaalwijkse en Lanqstpaatse counant Het Brabants Orkest concerteert Voor een gezinsverzorgster is een idealistische instelling van belang volgende week in Waalwijk Duisternis en geboortepiek zijn niet van elkaar afhankelijk VERTROUWEN MAG NIET GESCHAAD WORDEN Het opstandige Baskenland het eerste horloge voor jongens HELICON nieuwjaarsadvertentie Stassw de echo van het zuiden X o Overleg Algemene ontwikkeling ook nodig Taakomschrijving Vertrouwenspositie Zelfstandig Anton Koene HBLICON *8 f O O O O Korte berichten WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 BLINDE VINKEN SAVOYE KOOL HAMBURGERS HUTSPOT MAANDAG 14 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 100 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling p. mnd. <1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) f 4,05 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" Met geen enkel gebied in Spanje heeft Franco zoveel problemen als met Baskenland, een klein gebied aan de Golf van Biskaje, langs de Franse grens. Reeds geruime tijd voeren de Basken aktie, om min stens een zekere autonomie te ver krijgen binnen het Spaanse bestel en liefst gehele onafhankelijkheid. Dit is uiteraard een streven, waar voor generaal Franco weinig waar dering kan hebben, aangezien hij juist tracht Spanje als geheel te be houden. De laatste jaren heeft er echter een ocalatie plaatsgevonden, toen in '56 een kleine groep radicale Basken zich verenigde in de ETA, een ge heime ondergrondse aktiegroep, aanvankelijk gebaseerd op patriot tisch verzet, onafhankelijk van alle partijen, groepen of organisaties. Vijf jaar geleden maakte de groep echter een opmerkelijke zwaai naar links, waarbij het doel werd de stichting van een onafhankelijke so cialistische staat. De taktiek bestaat uit het toepassen van geweld, waarbij men hoopt dat, gezien het dictatoriale regiem in Spanje, de weerslag daarvan zal komen over de gehele Baskische be volking, waardoor het vuur van 't nationalisme zal worden aangewak kerd. De commando-eenheden van de ETA hebben treinen doen ont sporen, bomaanslagen gepleegd op politiebureaus en legergarnizoenen in Noord-Spanje, zij hebben banken beroofd, pamfletten die aanzetten tot opstand verspreid en moorden gepleegd, o.m. op een hooggeplaat ste politie-ambtenaar Moliton Man- zanas. Voor een aantal van deze aktivitei- ten zullen nu zestien commando's terecht moeten staan voor een mili tair tribunaal in Burgos en de kans is groot dat daar doodvonnissen zul len vallen. Dit heeft de ETA er toe gebracht om de Westduitse consul Eugen Beihl als gijzelaar te ontvoeren. Men dreigt hem te zullen vermoor den wanneer commando's ter dood worden veroordeeld. Wat is nu de diepe ondergrond van 't Baskische nationalisme en waar om wensen zij zich los te maken van de rest van Spanje? Hiervoor moet men zeer ver terug gaan. De Basken hebben altijd een aparte groep gevormd in het noor den van Spanje. De Basken in de vier noordelijke provincies Vizcaya, Guizpuzcoa, Alava en Navarro zijn van origine geen Spanjaarden. Zelfs in de 700 jaar dat de Moren Spanje bezet hielden, bleven de Basken on afhankelijk. In 1839 verloren zij echter hun on afhankelijkheid toen zij in de Car- listische oorlog aan de verliezende zijde stonden. Reeds in 1893 werd in Bilbao de Baskische Nationale Partij opgericht, die wilde streven naar Baskische onafhankelijkheid, gescheiden van Spanje en Frank rijk, want ook over de grens liggen twee Franse provincies die voorna melijk door Basken werden be woond. De Franse Basken, levend in een democratisch land, zijn echter niet zo fanatiek voor de onafhanke lijkheid als de Spaanse Basken, die het gebrek aan onafhankelijkheid uiteraard ernstiger voelen. De Bas ken aan de Franse zijde van de grens staan momenteel echter wel hun Spaanse broeders terzijde, door hen. wanneer zij moeten vluchten, op Frans gebied op te vangen en te verzorgen. In de Spaanse burgeroorlog waren de Basken verdeeld. Navarra voeg de zich aan de zijde van Franco, terwijl Vizeaya en Guizpozcoa zich aan de zijde van de republikeinen aansloten. De nederlaag was voor deze twee fanatieke provincies al bijzonder moeilijk te slikken. Van hieruit komt momenteel ook de meeste aktie. Merkwaardig genoeg achten de meeste Basken de eenheid van de zeven provinciën (vier in Spanje Om het beroep van gezinsverzorgster goed te kunnen uitoefenen, is het nodig dat zij in dit praktische werk het ideële doel blijft zien. Voor dit werk is geen bij zondere intellektuele gave vereist, en niet alleen li chamelijk, maar ook geestelijk wordt er veel gevergd van de gezinsverzorgster. Er is een heel gelukkige combinatie van hoofd, hart en handen voor nodig. De meeste mensen hebben wel eens meer of minder oppervlakig kennis gemaakt met haar werk. Het is bepaald geen gemakkelijke taak die zij moet volbrengen, maar daar de resultaten zeer positief blij ken te zijn, bestaan er weinig of geen beroepen waar in de voldoening en de dankbaarheid groter zijn. Voor de opleding tot gezinsverzorg ster zijn bepaalde toelatingseisen gesteld. De minimum leeftijd bij de aanvang van de cursus, die een half jaar duurt, is 18 jaar. Voorts wor den eisen gesteld aan de algemene ontwikkeling, huishoudelijke erva ring of huishoudelijke vooroplei ding. Hiervoor geldt als maatstaf, dat een meisje de primaire oplei ding aan een huishoudschool heeft gevolgd of als gezinshelpster, be jaardenhelpster of huishoudelijke hulp is werkzaam geweest. De opleiding moet geschieden in in- ternaatsverband en duurt ongeveer een half jaar. Indien het meisje met goed gevolg de cursus heeft door lopen, wordt haar een getuigschrift uitgereikt en mag zij gedurende één jaar in de praktijk gaan werken bij de instelling waarvoor zij is opge leid en die de kosten heeft betaald. In dat jaar worden nog drie na scholingsweekends gehouden op het opleidingsinstituut. In het praktijkjaar wordt 't meisje begeleid door de leidster-maatschap pelijk werkster van haar instelling en staat zij onder supervisie van de opleiding; rapporten worden uitge wisseld. Zijn alle resultaten bevredigend, dan wordt het diploma uitgereikt. De taak van de gezinsverzorgster is ongeveer als volgt te omschrijven. Wanneer een huisvrouw door ziekte of anderszins niet thuis kan zijn en het gezin hierdoor in disorde dreigt te geraken, vervult de gezinsver zorgster tijdelijk de taak van die huisvrouw. Eventueel neemt zij de leiding op zich, wanneer de omstan digheden hiertoe aanleiding geven. Haar taak wordt moeilijker wan neer haar instelling haar opdraagt de leiding op zich te nemen in een gezin waarvan de huisvrouw niet bekwaam genoeg of onmaatschap pelijk is. In dat geval dient zij n.l. de huisvrouw op te voeden en te leren hoe deze haar werk moet ver richten en opvatten. Hiervoor is bij zonder veel takt en geduld nodig. In een periode dat de gezinsverzorg ster in 'n gezin werkzaam is, pleegt zij zoveel mogelijk overleg met de huisvrouw, opdat deze zich niet bui tengesloten zal voelen. Tenslotte zal en drie in Frankrijk) een utopie, temeer daar deze gedachte aan de Franse kant totaal niet leeft. Alge hele onafhankelijkheid van de vier Spaanse provincies ziet men ook niet, maar wel wenst men een zeke re autonomie binnen het Spaanse geheel en daarvoor is men bereid te strijden. Ook al wijzen de meeste Basken de gewelddadigheden van de ETA af, toch kruipt het bloed waar het niet gaan kan en verzet men zich tegen de reakties van Ma drid. deze na haar herstel op de meest centrale plaats in het gezin weer volledig de leiding en verzorging van 't gezin op zich moeten nemen. Het is dus het meest wenselijk wan neer het gezinsleven op de oude ma nier voortgang kan vinden en daar toe is een groot aanpassingsvermo gen in velerlei milieus en situaties onontbeerlijk. Behalve voor het normale huishou delijke werk vragen ook de kinderen veel aandacht van de gezinsverzorg ster. In onmaatschappelijke gezin nen, waarin vaak ernstige sociale pi-oblemen bestaan met grote kin deren, is het moeilijk om goede en taktvolle leiding te geven, omdat daar de normale gezinsverhoudin gen veelal ontbreken. Elk gezin heeft zijn intieme zaken, waarover daarbuiten niets bekend moet worden, om de verhouding tussen de gezinsleden niet te scha den. Hoe meer de gezinsverzorgster vertrouwd raakt met het gezin, hoe meer zij van dergelijke intieme za ken te weten zal komen. Met uit zondering van de rapportering van haar bevindingen in het gezin aan haar leidster-maatschappelijk werk ster, dient zij deze gezinsgeheimen te respekteren en niet verder te vertellen. Dit geldt ook voor de financiële po sitie van het gezin. Bij het doen van inkopen dient de gezinsverzorgster rekening te houden met deze posi tie, alsemede met de in het gezin gebruikelijke financiële verhoudin gen. Wanneer zich ernstige sociale problemen voordoen, is het altijd wenselijk dat de gezinsverzorgster kontakt opneemt met haar leidster. ster niet te klagen, maar over de problemen die zich daarbij voor doen, ook niet. De salariëring is in de laatste jaren sterk verbeterd, maar gezien 't werk beslist niet te hoog. Er zijn vastge stelde werktijden en een regelma tige vakantie van drie weken, of wel 15 werkdagen per jaar. Het werk van de gezinsverzorgster is zeer zelfstandig. Zij moet over een grote dosis takt en gezond ver stand beschikken. Doordat zij in vele gezinnen komt, is het nodig dat zij een goede algemene ontwikke ling heeft en door haar gezond ver stand en takt met allerlei mensen kan omgaan. Over afwisseling in haar werk heeft de gezinsverzorg- Waalwijk Onder de titel „Kerst concert bij kaarslicht" brengt Hein Jordans volgende week dinsdag 22 december in de Nederlandse Herv. Kerk te Waalwijk een Barok-con- cert. Anton Koene, eerste concert meester van Het Brabants Orkest, is de vioolsolist in dit concert en zal het Tweede Vioolconcert van Joh. Seb. Bach vertolken. Hierna zal Anton Koene, tesamen met Jan van Rooy, fluit, Anne de Vries, hobo en Gyözö Harsanyi, cel lo soliëren in de Sinfonia concer tante voor fluit, hobo, viool en cel lo C-Dur van Joh. Chr. Bach. Het concert wordt gepend met wer ken van Gabrieli (Sonate pian e forte uit „Sacrae Symphoniae" voor koperblazers), Farina (Alte Tanz- weisen nach Themen um 1600 für Blasorchester), Hellendaal (Concer to grosso opus 3 no. 2 d-moll) en besloten met Mozart (4 Deutsche Tanze KV 600). Anton Koene begon zijn muziekstu dies op 8-jarige leeftijd Na de vak opleiding was hij achtereenvolgens werkzaam als violist in 't Tilburgs Anton Koene Stedelijk Orkest, het Radio Philhar- monisch Orkest te Batavia en als concertmeester van het Rotterdams Kamerorkest en 't Nederlands Ka merorkest. In 1958 werd hij tweede concertmeester bij Het Gelders Or kest en oprichter, tevens leider van het Gelders Kamerorkest. In 1961 volgde zijn benoeming tot tweede 1ste concertmeester van Het Brabants Orkest, met welk orkest hij regelmatig solistisch optreedt. hot éérste horloge voor Jongens! chroom met «talen bodem wv. 37,50 verzekerd tegen verlies en diefstal Stationsstr. 88, Waalwijk - Tegen 6 van de 16 Basken, die in Burgos (Spanje) gevangen zitten is door de krijgsraad de doodstraf ge- eist, de anderen kregen tezamen 724 jaar. - De loongrens voor de verplicht verzekerden bij het Ziekenfonds wordt opgetrokken tot 17850 per jaar. Enige jaren geleden in 1965 viel op 9 november 's avonds de elektrische stroom in New York uit. Aan het einde van het jaar 1966 werd be weerd dat deze elektriciteitsstoring de oorzaak geweest zou zijn van 'n geboortepiek in de maanden juli en augustus van 1966. Men toonde aan, dat het aantal geboorten in die maanden aanzienlijk hoger was dan in de voorgaande maanden. Op die manier kwam het fabeltje in de wereld, dat als gevolg van duisternis er meer geboorten tot stand zouden komen. Een Amerikaanse onderzoeker, n.l. Udrey, van de School of Public Health heeft een statistisch onder zoek ingesteld en kwam tot ed con- zoek ingesteld en kwam tot de con- van een fabeltje. Het aantal geboor ten in de maanden juli en augustus 1966 was inderdaad hoger dan in de voorgaande maanden, maar was ge lijk aan het aantal geboorten in de maanden juli en augustus van het jaar daarvoor. Uit de cijfers kwam vast te staan, dat het aantal geboor ten in de maanden juli en augustus steeds wat hoger is dan in de voor gaande maanden. Het gebeuren in 1966 was dus in het geheel geen af wijking van het normale patroon en dus geen gevolg van de elektrici- O V Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van een Geef uw annonce, liefst spoedig, op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor. Uw gezinsblad Oe krant van en voor de Langstraat Grotestraat 205, WAALWIJK - Telefoon 04160-32621-32746 teitsstoring op 9 november van het jaar daarvoor. Wederom een bewijs hoe voorzich tig men dient om te springen met statistisch materiaal. Ook is dus met geen aan zekerheid grenzende mo gelijkheid te voorspellen wat de (geboorte-)gevolgen zullen zijn van de elektriciteitscrisis in Engeland.... Rond Kerstmis wordt, evenals vorig jaar, een landelijke aktie ge voerd voor de 8000 blinden van Ma dagascar. De Unesco heeft zich hier voor ingezet, omdat blind zijn in 'n ontwikkelingsland ondraaglijk ge noemd wordt. Van 23 tot en met 28 januari '71 wordt in de Bernhardhal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht de vakbeurs tuin en park gehouden. De derde vakbeurs voor Recla me volgend jaar van zondag 28 fe bruari tot en met vrijdag 5 maart in de Margriethal van 't Jaarbeurs complex valt samen met de Vak beurs voor winkel-, etalage- en ma-1 gazijninrichting „Macroshop" en de Internationale Voorjaarsbeiirs. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft een aantal belangrijke verbeteringen tot stand gebracht in de maatregelen ter ver lichting van de problemen bij be drijfsbeëindiging in de land- en tuinbouw. De minister van landb. en visserij, ir. P. J. Lardinois, heeft aan deze verbeteringen zijn goed keuring gehecht. De wijzigingen tre den 1 januari 1971 in werking. EM-TÉ supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram per stuk 69 ct. panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG 2 voor 89 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1