De bcho van het Zuiden Katholieke Unie wil instelling commissie «Economische Zaken Voor Kaatslieuvelse sporthal 1,2 miljoen gulden „begroot" faChristof/e Werknemersfraktie adviseert oprichting centrale' voor wijkverenigingen Waalwijk DONDERDAGAVOND 17 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 101 WAALWIJK - Mej. mr. A. van Doorn, woordvoerster van de Katholieke Unie, splitste haar lange betoog in twee delen. Allereerst de reaktie van de KU op de aanbiedingsbrief bij de begroting van burgemeester en wet houders op de voorgestelde belastingverhogingen en op het industrialisatie beleid van de gemeente Waahvijk. Daarna pas hield zij de eigenlijke be schouwing. Mej. Van Doorn haakte in op de oorzaak van de slechte bud gettaire positie, die de gemeente Waalwijk in 1971 kenmerkt. "Echter", zo stelde zij, "de haven is niet zo maar een Waalwijkse aangelegenheid". Zij voegde daaraan toe dat naar de werkgelegenheidsontwikkeling op langere termijn gekeken moet worden. VeeS vragen her haling van 1970 Wij weten dat wij onze belastingen hebben aan te passen aan het door de centrale overheid vastgestelde peil. Het is goedkoop en spectaculair om deze aangekondigde verhoging te ver werpen maar wij ivillen onze verant woordelijkheid ten volle dragen. Als wij het verzorgingspeil en het uiterlijk aanzien van onze gemeente minstens willen houden op het huidi ge niveau - en dat willen wij!. - dan moeten wij de lasten durven dra gen en opbrengen"aldus mej. Van Doorn. Verder nam de Kath. Unie-fraktie met belangstelling kennis van zowel de vragen van VVD'er De Groot als van het antwoord van het college van b. en w. aangaande de haven. Waarom is de gedachte industriële ontwikke ling zo achtergebleven? Hoe verlopen de kontrakten van het college met het bedrijfsleven? Met de Kamer van Koophandel? Met de Industriële Club?", zo vroeg de fraktie-leidster zich af. SConklusies "Denkend over de algemene beschou wingen hebben wij onze inleiding op de begroting van 1970 nageslagen en hele stukken daarvan kunnen wij ook nu weer - of nóg - herhalen. Voor óns zelf hebben we daaruit de volgen de konklusies getrokken: er moet toch meer aan de orde kun nen komen in één jaar tijd; we hebben verschillende punten in ja nuari 1970 gesignaleerd, maar zijn er zelf niet voldoende meer op terugge komen, of hebben teveel vertrouwen gehad in de toezeggingen van b. en w. misschien is er toch wel veel gebeurd, maar zijn wij daarvan niet op de hoog te" aldus het begin van het besohou- wingsverhaal. Mej. Van Doorn stelde daarna een aantal vragen over voorlichtingen, communicatie, iets dat in de beschou wingen 1970 centraal gestaan had. Er werd verzocht om stoelen, tafels en asbakken op de publieke tribune, om 'n behoorlijke geluidsinstallatie en om een persoon met de portefeuille van voorlichting, waarmee één van de leden van het college van b. en w. be last zou moeten worden. Samenstelling "In voorgaande vergaderingen heeft ons fraktielid, de heer Lardinois reeds gezegd bij de algemene beschouwin gen op deze materie terug te zullen komen. Onze fraktie heeft deze mate rie uitvoerig besproken en stelt zich geheel achter het voorstel van de heer Mej. V. DOORN Lardinois om te komen tot instelling van een commissie Midden- en Klein bedrijf. Na rijp beraad hebben wij ge meend aan deze commissie een brede re opzet te moeten geven en te komen tot een commissie "Economische Za ken". Dat wij met klem vragen te ko men tot oprichting van deze commis sie, vindt zijn oorzaak in het feit, dal deze commissie in een zeer grote be hoefte voorziet. In het verleden is 't maar al te vaak gebeurd, dat er ten aanzien van middenstand 'en industrie dnur de raad zeer belangrijke beslis singen werden genomen, zonder dai deze groeperingen hierbij werden in geschakeld. Deze commissie zal mede ais taak moeten hebben het overbruggen van de kloof ciie er bestaat tussen cic on dernemers in midden- en kle:nbcdrijf en industrie enerzijds en het eohege van b. en w. anderzijds. Om deze commissie optimaal te laten funktio- neren stellen wij ons voor deze com missie oncier te verdelen in 2 sekties. één sektie Midden- en Kleinbedrijf en één sektie industrie. Bij de commissie Midden- en Klein bedrijf dachten wij. dat deze het best samengesteld zou kunnen worden uit 2 ondernemers uit het Midden- en Kleinbedrijf en 2 consumenten. Bij de sektie industrie dachten wij aan een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, 1 industriëel en 2 werk nemers uit de industrie. Bij beide sek- ties zou een lid van 'het college van b. en w. als voorzitter moeten funge ren. Vragen Kunnen b. en w. ons zeggen waar in Waalwijk nu nog grond beschikbaar is voor "gewone" huizen? Wij vrezen dat we in 1971 helemaal vastlopen met de volkshuisvesting. Ook andere woonplannen zijn de laatste jaren er- (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Vanmiddag om 4 uur werd in het raadhuis van de gemeente Loon op Zand te Kaatsheuvel een persconferen tie gehouden, waarin een toelichting op de gemeentebegroting voor 1971 werd gegeven. Voor de gewone diensten vertoont de begroting een totaal budget van afgerond 7 Yz miljoen gulden, met de verrekeningen erbij 12 miljoen. Gezegd mag worden dat de gemeente Loon op Zand zijn begroting wel en niet sluitend heeft gekregen. Deze merkwaardige konklusie kan getrokken worden door het nog niet volledig vaststaan van een overheidsregeling betreffende de kosten sociale zorg. Neemt het rijk, eenvoudig ge steld, de sociale zorg geheel voor haar rekening, dan verminderen daardoor de uitgaven van de gemeente Loon op Zand, maar aan de andere kant is het daardoor uitblijvende rijkssubsidie voor sociale zorg veel groter. Met die verschuiving is een bedrag ge moeid van 380.000.Gaat de rijksregeling niet door ver schillende gemeenten hebben reeds geprotesteerd dan is de be groting sluitend, gaat de rijksregeling wel door dan toont de be groting van Loon op Zand een tekort van 380.000. In de begroting 1971 is een investering van 1,2 miljoen gulden opgenomen voor de bouw van een sporthal in Kaatsheuvel. Ook is daarvan reeds een exploitatie-raming gemaakt, welke een jaar lijks netto-tekort aangeeft van 96.000.Ook inzake de biblio theek, het derde facet van het drieluik-plan „De Werft", zijn na aftrek van rijkssubsidie de afgeronde exploitatielasten begroot op 85.000.Over een en ander komen wij in onze volgende editie van dinsdagavond a.s. nader terug. gens in het stof terechtgekomen: we hebben in lange tijd al niets meer ge hoord omtrent de zgn. Vrijgezellen- flat die zou worden opgetrokken aan het Hertog Janpark. Wanneer komt er iets van? Plan Zanddonk en De Hoef zullen hopelijk binnen enkele maanden op de agenda staan. Als de ontwerper van deze plannen er maar rekening mee wil houden, dat een plan van straataanleg zoals hij heeft uitgekiend in Laageinde niet zal wor den geaccepteerd: één doolhof in Waalwijk is meer dan voldoende. Duidelijkheid wenst de Katholieke Unie ook over de uitspraak van de secretaris van de Kamer van Koop handel dat het City-plan verder weg is dan ooit tevoren. Er werd ook ge vraagd waar de geplande winkels in de grote nieuwe wijken bijv. Laagein de en Groenewoud blijven. Ook het uitblijvende winkelbestand tussen de Kombi en Speet in het centrum wil men maandag beantwoord hebben. Wat betreft welzijnsopbouw werd ge ïnformeerd naar de stand van zaken betreffende de bibliotheek, de huis vesting van niet-Nederlanders in de gemeente Waalwijk en naar een over zicht op welke wijze de verleende sub sidies besteed zijn. Nadat de vraag gesteld was de bevol king met een lastenverzwaring aan te kunnen spreken als de bouw van een overdekt instruktiebad dat noodzake lijk maakt, zei mr. Van Doorn onver- Een begrip voor stijlvolle disgenoten. J. K. VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 WAALWIJK telefoon 34681 minderd te blijven pleiten voor s porti speelterreinen voor de oudere jeugd, speelterreinen voor de kleine ren waar ze kunnen bouwen en gra ven en veilige speelgelegenheden voor de kleinsten. Wat betreft de gemeentelijke of regi onale gezondheidsdienst waarop wij vorig jaar hebben aangedrongen: geen woord werd er dit jaar vernomen. Wel maken wij op uit het teruggaan van het aantal onderzoeken per kind van de lagere school van 3 op 2 geduren de de lagere-school-leeftijd, dat de schoolartsendienst onderbezet is. Hoofden van scholen klagen over het feit dat speciale keuringen met maan den vertraging worden uitgevoerd. We weten dat het geen gemeentelijke dienst is, maar zich uitstrekt over 'n groot gébied. Het geeft ons toch wel enige zorg. Eenzelfde zorg ver vult ons om de stilte die gevallen is over de plannen tot een verpleegte- Geel gouden VERLOVINGS RINGEN 00 J.K.UERHULST huis. We kunnen ons niet verschuilen achter 't landelijke van dit probleem: het gaat om onze mensen. Hoe staat het met de plannen die indertijd be kend zijn geworden? Sociale Zaken De steeds verder gaande zorg voor de minder draagkrachtigen in onze plaat selijke samenleving heeft op zichzelf onze instemming. Wij achten het een zaak van christelijke rechtvaardigheid dat diegenen van de onzen die niet in staat zijn - om welke reden dan ook - om te voorzien in de noodzakelijke kosten van het bestaan bijstand genie ten. Bedenkelijk wordt het evenwel als we moeten konstateren, dat van de bijstand of van andere sociale uitke ringen misbruik wordt gemaakt. Wel ke kontrolemogelijkheden heeft en benut uw college om op dit gebied misbruik te achterhalen of te voorko men? In uw schriftelijke nota van ant woord blijft uw college o.i. te veel aan de oppervlakte. Dit antwoord wekt de indruk, dat uw college de kontrole niet al te intensief hanteert. Hoe kunt u stellen, dat fraude slechts spora disch voorkomt als u niet weet of er gevallen zijn, waarvan u niet op de hoogte bent?" aldus mej. mr. A. van Doorn, die graag als antwoord con crete toezeggingen wil. WAALWIJK - Namens de Algemene Werknemersfraktie, de grootste in de raad, deed de heer J. Buys het woord. Hij vroeg zich af of er gezien het chapiter "Financiering en Kapitaalsuitgaven" in Waalwijk nog iets van betekenis mogelijk is. "Als wij dan denken aan een instruktiewedstrijd- bad, waarvan de noodzaak door iedereen ingezien wordt, moeten wij dan in feite niet spreken van "waar praten wij nog over?" Of kunt u, mijnheer de voorzitter, een iets minder pessimistisch geluid laten horen?" aldus de werknemertot burgemeester J. Teijssen. Uit de beschouwing van de Alg. Werknemers, welke enorm omvangrijk was, geven wij enkele der voornaamste aspekten weer. De enigste daarin voorkomende eis was dat voor het instruktiebad een speciale raadsvergadering zal worden gehouden. Subsidiebeleid afgekeurd De heer Buys waarschuwde het ge meentebestuur verder voor zgn. "on grijpbare" zakenlieden, die koper bouwers van huizen financieel de du pe laten worden van vertragingen in de bouwtijd. De belangrijkheid van de stadsgewestelijke samenwerking werd nog eens geaccentueerd, het uitblij ven van een provinciale sportraad werd gesignaleerd en de stuurgroep Welzijnszorg werd succes gewenst. Diverse rapporten werden met be~ langstelling tegemoet gezien. Stichting "De laatste jaren doet zich in toene mende mate het heugelijke feit voor", aldus de heer Buys, "dat in de ver schillende wijken van onze gemeente wijkverenigingen of wijkcommissies zijn opgericht. Het is voor het be stuur van onze gemeente van groot belang, dat dergelijke verenigingen en commissies bestaan, omdat deze een beter kontakt bewerkstelligen tussen de inwoners enerzijds en de gemeente anderzijds. Door dergelijke verenigin gen en commissies zijn in het verleden - en zullen in de toekomst - vele problemen die anders moeilijk of niet aan de orde komen ter discussie wor den gesteld. Wij noemen hiervan en kele voorbeelden: onderhoud en voorzieningen in of aan woningen; schoonhouden van trappenhallen in flats; onderhoud van de tuinen voorzover aanwezig in de wijken van de betref fende vereniging; het treffen van kollektieve voorzie ningen in bepaalde wijken; en het opvangen van kinderen bij specia le gelegenheden. Wij denken hierbij ook bijzonder aan het probleem kindercrèches, waar, bij de totstandkoming, de wijkverenigin gen en commissies ook een grote rol kunnen spelen en voort aan het mede opvangen van bejaardenproblemen. Wij zien ook de financiële problemen J. BUTS die hiermede gepaard gaan. De ver schillende wijkbesturen zijn op een veel breder terrein werkzaam dan b.v. oranjeverenigingen die slechts een maal per jaar werkzaam zijn, doch ontvangen hiervoor van de gemeente geen enkele 6ubsidie. Wij als werk nemersfraktie zouden het wenselijk achten, dat de gemeente het oprich ten of instandhouden van deze com missies stimuleert en aktiveert. In dit verband zou het misschien wenselijk zijn indien er nog enkele wijkverenigingen meer zouden worden opgericht,, deze onder te brengen in een soort stichting om via deze weg de mogelijkheid te openen om deze verenigingen een subsidie toe te ken nen. Verkeersplan Tot onze vreugde hébben wij kunnen vaststellen, dat met de werkzaamhe den ten aanzien van het verkeerscir culatieplan een aanvang is gemaakt. Een en ander is reeds te zien o.a. op de Markt, 't gedeelte begrenst door de Stationsstraat, Grotestraat, Wilhelmi- nastraat en Bernhardstraat en de re constructie van de Grotestraat vanaf de Putstraat tot de Hertog Janstraat. Met dit laatste gedeelte zijn wij, voor wat het de voetgangers betreft niet erg gelukkig. Aan de kant van de straat waar de parkeerstrook is aange legd, is het trottoir op diverse plaat sen zo smal gewordendat kinderwa gens niet kunnen passeren en op veel meer plaatsen elkaar niet kunnen pas seren. Indien rijwielen of bromfietsen tegen de gevels van de huizen staan, zijn de passanten verplicht de straat over te steken of minstens op de rij weg te gaan. Voor grote mensen is dit niet zo bezwaarlijk, die letten wel op het verkeer, maar kinderen en dan vooral die kinderen die naar kleuter scholen gaan, lopen zo van het trot toir tussen de geparkeerde auto's door de straat over. Mijnheer de Voorzitter om het leed van een mogelijk verlies van een kind door deze oorzaak te voorkomen, verzoeken wij u die maat regelen te treffen die een vrije door gang waarborgt. Tuinonderhoud Ten aanzien van het onderhoud van de plantsoenen en voortuinen menen wij te moeten opmerken, dat waar 't voortuinen betreft, gelegen voor een gezinswoningen, het onderhoud en schoonhouden goed te noemen is. Wij veronderstellen, dat hierbij ook de be woner die belang heeft bij een zuivere voortuin zo nu en dan zelf vuil ver wijderd of eventueel een ogenblik de hark hanteert. Als wij echter de toe standen bezien in de omgeving van de hoogbouw, dan moeten wij een ander geluid laten horen. De toestanden daar zijn van dien aard. dat het dik wijls eén aanfluiting is voor onze ge meente, die toch alles in het werk wil stellen onze stad een fraai aanzien te geven. Is het mogelijk, mijnheer de Voorzitter, de aanplanting in de na bijheid van de hoogbouw door het weghalen van grote en hoge bossages zo aan te passen, dat het onderhoud wordt vereenvoudigd en derhalve meer en beter kan worden uitgevoerd. Ook een probleem blijven de rozen- en andere doornstruiken tegen de borstwering onder de ramen van ver schillende woningen. Hoe fraai het ook is, de bewoners ondervinden daar veel hinder van bij het wassen van de ramen. Mijnheer de Voorzitter, jaren is er geijverd voor een uniforme tuin aanleg. Het verbaasde ons daarom dan ook, dat wethouder Van Eijl in een vorige vergadering openbaar maakte, dat het de bedoeling is de voortuinen aan de bewoners in onderhoud te geven. Wij zijn er van overtuigd, dat indien hier toe wordt besloten de uniformiteit binnen zeer korte tijd in een complete chaos veranderd zal zijn. De Werk nemersfraktie is het derhalve met de voornemens van het college niet eens en zal, indien een voorstel betreffen de deze aangelegenheid wordt voor gelegd, zich hiertegen sterk verzetten. Reinigingsdienst Wat betreft de reinigingsdienst: Een probleem is de mogelijkheid van het afgeven van pakjes of bijeengebon den vuil aan het personeel van de rei nigingsdienst. Het komt voor. dat de mensen niet horen of de vuilniswagen in aantocht is en derhalve de tijd mis sen om een pakje af te geven. Zeker bij flats speelt dit erg. Is het daarom mogelijk de aantocht van de vuilnis wagen door een signaal kenbaar te maken? Dit is een vraag waarvan wij met zekerheid weten, dat 't nut daar van door 2/3 deel van de inwoners van Waalwijk wordt erkend. Verder vragen wij of het personeel dat de vuilniswagen bediend, wel vol doende tijd heeft; anders uitgedrukt, is de wijk per ophaaldienst niet te groot. Wij zijn van mening, dat niet onderschat moet worden, dat het per soneel die de vuilniswagen bedient 'n zware taak heeft. In deze raad is reeds ter sprake geweest, dat waar schijnlijk zal worden overgegaan tot vervanging van de emmers door plas- ticzakken. Voor zover wij het zien ge loven wij niet, dat dit de juiste oplos sing zal zijn. Wij zijn wel benieuw.d te zijner tijd naar nadere informatie. Pleidooi Verder werd vastgesteld dat door het verschijnen van aardgas een geheel nieuwe visie op de centrale verwar mingsvoorzieningen gekomen is, waar voor de gemeente Waalwijk wegens haar vooruitziende blik, lof toege zwaaid werd. "Het is niet in de eerste plaats altijd de schuld van de gemeen te, dat diverse verwarmingsinstallaties niet op die wijze funktioneren als wenselijk zou moeten zijn", zei de fraktievoorzitter. Bezorgdheid toonde hij overigens wel voor de kamende prijsverhogingen. Er werd gepleit voor 'n kontroleur voor alle gemeen tewoningen voor de sociale woning nood: de bouw van goedkopere een gezinswoningen; voor aangepaste wo ningen voor gehandicapten, voor woongelegenheid voor alleenstaanden en bejaarden; voor de opname van 'n vrouwelijk lid in het college van Bij stand, bij voorkeur een uit de arbeids klasse die midden in het maatschap pelijk leven staat en voor een beter verband en juistere verhoudingen in de subsidieregeling. De Werknemersfraktie vindt verder met name dat de harmonie St. Jan, 't Jachthoornkorps Cornu Copiae, het Waalwijks Orkest, de Liedertafel Oefening en Vermaak er ten opzichte van harmonie St. Crispijn 3500,- subsidie) maar bekaaid afkomen. Het subsidie voor de Waalwijkse Muziek school gaat de begroting zwaar be ïnvloeden", aldus de heer Buys. "De Jeugd Avond-vierdaagse daarentegen is een wandelsportgébeuren dat niet meer weg te denken is. Wij hadden géhoopt dit in enige subsidie-verho ging terug te vinden. Wij willen daar om dat het ons niet bevredigende sub sidiebeleid op korte termijn aan een nauwkeurig onderzoek wordt onder worpen. Wij zouden ook gaarne zien, dat sub sidiëring van het carnavalgebeuren in Waalwijk eens werd bestudeerd. Door de hoeveelheid van de reeds bestaan de en mogelijk nog komende carna valsverenigingen, zou hierbij alleen subsidie verleend dienen te worden aan het Centraal Comité, dat de nood zakelijkheid van zijn bestaan wel dui delijk heeft bewezen. Wit gouden VERLOVINGS RINGEN 00 3.K.UERHULSI Toekomst Een pluim op de hoed kregen een 50- tal bewoners van Waalwijk-West (Tuindorp) die geheel zelfstandig een centraal antennesysteem aanbrachten. Zorgen maakten de Werknemers zich over de milieu- en waterverontreini ging, die ook in Waalwijk steeds meer toeneemt. De sfeer in de vergaderin gen van de nieuwe raad werd nog iet wat onwennig genoemd. "Het laat zich aanzien", aldus de Werknemers- fiaktie. "dat ook 1971 een belangrijk jaar gaat worden. Met de kennis na melijk dat het Sociaal Cultureel Cen trum in 1971 verwezenlijkt gaat wor den, verwachten wij ten aanzien van het reeds jaren geleden aangenomen besluit betreffende het Cityplan, dat het centrum van onze stad zeker aan gepast zal worden. (vervolg op pag. 15) Uw Juwelier met 't Klokkenspel Gtotcst'jjl 260 Waalwijk Tel C4I60 34661 Uw Juwelier intt t M„» el Grolcit'Jit 200 Wiilw.|l> 04»

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13