wAalwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt C. Dercksen (Prot. Chr. Groep) brak lans voor start aktiviteiten milieuhygiëne ALGEMENE BESCHOUWINGEN RAAD WAALWIJK „BEWEGINGSARMOEDE EN T.V.-CULTDUR BRENGT ONS OP DE BEGRAAFPLAATS...." Stassar van ^YYljieAo 06 a.K VERHULST Gewestelijk DONDERDAGAVOND 17 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 101 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 -f- 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 14,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f 0. kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: V/aalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" WAALWIJK - De heer C. Dercksen van de Protestants Christelijke Ge- mëenteraadsfraktie - waarvan verder alleen wethouder C. van den Ho ven deel uitmaakt - zei in zijn algemene beschouwing dat de PCG zich in grote lijnen kan verenigen met het in 1971 te voeren beleid, zoals dit uit de begroting naar voren komt en dat dat PCG waardering heeft voor het in 1970 door het college gevoerde beleid. Hij opende zijn algemene beschouwing met het facet onderwijs en jeugdzaken. Door stimulans jeugd Waalwijk "In uw nieuwjaarsrede, mijnheer de voorzitter, hebt u er op gewezen, dat de financiën de spil vormen van de mogelijkheden om plannen te verwe zenlijken en u hebt een indrukwek kende opsomming gegeven van wat er op het gebied van scholenbouw en jeugdzorg op de urgentielijst staat. Onze fraktie is van mening, dat jeugdzorg enerzijds en bejaardenzorg anderzijds tot de hoogste plichten van onze samenleving behoren. Zoals gezegd, wij hebben vertrouwen in uw beleid en wij zouden willen on" derstrepen, hoe nodig het is om op beide gebieden de nieuwste ontwikke ling te volgen en het voorzieningen patroon daarnaar te richten. Er is on der de jongeren veel kritiek die soms blijft steken in de negatieve zijde, dus in ontevredenheid. Wij dachten, dat ervoor gewaakt moet worden, dat er in onze samenleving een groep zou ontstaan die door deze negatieve instelling in feite niet daad werkelijk meewerkt aan onze gemeen schappelijke taak. De therapie is van ouds geweest: geeft de mensen een ideaal, iets dat de moeite waard is om voor te leven en te werken. Het gemeentebestuur heeft al veel ge daan om sport en spel. verenigingsle ven en culturele manifestaties moge lijk te maken en te stimuleren. Ook aan de verbetering van woon- en leef klimaat is al veel aandacht besteed. Toch dachten wij, dat het zin zou heb ben om juist de jongeren en jongsten in onze gemeente aan te zetten tot 'n aktie voor behoud en verbetering van het milieu. Milieuhygiëne Dit is een zaak die momenteel over de hele wereld urgent begint te wor den en als we er iets aan willen doen, dan moet daar in de kleinste kringen van onze samenleving mee begonnen worden, in de gezinnen, op school, op straat en in de natuur. Ieder van ons heeft zich wel eens geërgerd aan de nonchalance waarmee straten en tui nen en vijvers verontreinigd worden en aan de moedwil waarmee mooie dingen verknoeid en beschadigd wor den. In een andere Nederlandse ge meente is men erin geslaagd de bevol king en speciaal de jeugd weer be- 14 krts gouden heren- horlogeband in zacht- glanzende uitvoering 340,25 JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk telefoon 04160 - 33037 wust te maken van de vervuiling die ons bedreigt en van de idealen van schoonheid en zuiverheid. Men heeft dit bereikt door via schoolbesturen en jeugdbeweging een aktie te stimule ren die culmineerde in één grote schoonmaak-zaterdag, waarvan de te levisie onlangs een reportage gaf. Wij willen u graag aanbevelen om als cen trumgemeente van het Stadsgewest daartoe de stoot te geven. Bejaardenzorg Een andere belangrijke taak ligt °P het gebied van de bejaardenzorg. On ze fraktie is blij met wat er in het af gelopen jaar tot stand is gebracht op dit gëbied, speciaal met de organisa tie van het zgn. open bejaardenwerk. Toch zijn we er daarmee niet. Het zal u bekend zijn, dat zich in de opvat tingen omtrent de bejaardenzorg een omwenteling voltrekt. De bouw en ex ploitatie van bejaardentehuizen is niet meer letterlijk en figuurlijk het laat ste woord op dit gebied. Meer en meer wordt ingezien, dat het niet juist en in de meeste gevallen ook niet barmhartig zou zijn, om de 65-jarige leeftijd maar aan te houden als het tijdstip waarop men zijn of haar plaatsje in het bejaardenhuis gaat in nemen. Integendeeldoor specialisten in de geriatrie wordt aanbevolen om zo lang mogelijk het eigen huishouden aan te houden en zinvol bezig te blijven. Heel veel bejaarden kunnen, met wat beleid en hulp, nog een waardevolle taak in de gemeenschap op uitsteken de wijze vervullen. In veel gevallen is een zekere schaalverkleining in wo ning en levensmilieu op zichzelf al 'n hulp om het enerzijds wat gemakke lijker te krijgen en anderzijds toch voldoende aktiemogelijkheden over te houden. Daarom heeft onze fraktie met genoegen gezien, dat er dit jaar zoveel bejaardenwoningen gereedge komen zijn en wij steunen graag uw streven om de achterstand zo spoedig mogelijk in te halen. Zou het geen aanbeveling verdienen, meneer de voorzitter, eens een kleine sociologi sche studie te besteden aan de te ver wachten aantallen bejaarden in ko mende jaren, de werkkring en het mi lieu waaruit zij voortkomen, verdeling in mannen en vrouwen, gehuwden en ongehuwden, enz., zodat we enig in zicht krijgen in de'noodzaak van voor zieningen voor bejaarden in een nog komende reeks van jaren? 1 Verzorgingscentrum ,voor bejaarden Verder zou onze fraktie u attent wil len maken op de mogelijkheid om met 1 Rijkssubsidie één of meer Verzor gingscentra voor bejaarden in te rich ten en te doen funktioneren. De be- 1 doeling hiervan is, dat bejaarden in bejaardenwoningen of in andere wo ningen die geen deel uitmaken van 'n 1 bejaardenhuis, toch kunnen profite ren van een zekere verzorging. Niet alleen door een boodschappendienst, 'n schoonmaakdienst en een vervoer dienst, maar zich ook uitstrekkende tot het verstrekken van warme maal tijden e.d. Het funktioneren van een dergelijk Verzorgingscentrum voor Bejaarden zal het voor aanstaande be jaarden nóg aantrekkelijker maken om straks niét in een bejaardentehuis, maar in een bejaardenwoning te trek ken. Nu het Cultureel Centrum er bijna is en dat plan werkelijkheid geworden is, zou onze fraktie graag zien, dat dezelfde prioriteit wordt overgedra gen op een nieuw plan: een Waal- C. DERCKSEN wijks Verzorgingscentrum voor Be jaarden. De bestaande organisaties op het gebied van de bejaardenzorg zul len er ongetwijfeld met veel ambitie aan meewerken. Wanneer t.z.t. ge sproken wordt over de meest gunsti ge situering van een Verzorgingscen trum voor Bejaarden, zoudt u dan te vens eens willen denken aan de plaats van de Openbare Leeszaal en Biblio theek? Veel mensen lezen na hun 65e jaar meer dan in enige vroegere pe riode van hun leven. Daarom is het van belang dat die bibliotheek gemak kelijk bereikbaar is en niet te ver van het Verzorgingscentrum, zodat de helpsters van het Verzorgingscentrum als het ware en passant boeken voor bejaarden kunnen meenemen. Wij ne men aan, dat er op korte termijn toch een andere behuizing voor de biblio theek gevonden moet worden en wij moeten u in dat verband zeggen, dat v/ij er niet vóór zijn om de bibliotheek in het Cultureel Centrum onder te brengen. O.a. in verband met de sub sidiebepalingen. Winkelplanning Er is door ons en door andere frak- ties al herhaaldelijk geïnformeerd naar de resultaten van de studie "win kelplanning" die uw college heeft toegezegd. Het rapport heeft ons nog steeds niet bereikt, hoewel dit toch - mede met het oog op het Cityplan - een urgente zaak begint te worden. Zou het niet wenselijk zijn om de winkelplanning ook in regionaal ver band op de urgentielijst te plaatsen. luóieve herenkleding Geel gouden VERLOVINGS RINGEN De Echo" ook plezier doet, te konstateren, dat er kennelijk niet alleen van de zijde der bevolking maar ook uit ambtena- renkring meer belangstelling komt voor de besluitvorming in de raad. Wat betreft het kontakt met andere gemeentebesturen: Zo nu en dan be zoeken delegaties uit Unna en uit an dere gemeenten onze stad. Zij wor den dan door of namens uw college ontvangen, maar wij leden van de raad horen er in de regel pas iets over als het bezoek achter de rug is. Wil het kontakt met Unna werkelijk tot een jumelage uitgroeien, dan moeten we ook gelegenheid krijgen om de eerstc'kennismaking te vernieuwen en voort te zetten en dat niet alleen op het niveau van het Dagelijk Bestuur. Hier ligt een kans en een taak voor de hele raad. Wij zouden dus graag van te voren op de hoogte worden ge steld van toekomstige bezoeken aan onze gemeente door vertegenwoordi gers uit Unna en uit andere gemeen ten. Cityplan Naar onze mening moet er 20 snel mogelijk iets gedaan worden aan het in exploitatie brengen van 't Bestem mingsplan Zanddonk. speciaal om de aantrekkelijke differentiatie van wo ningtypen, waaronder huurwoningen in de goedkoopste categorie. Wat het Cityplan betreft: er is in de pers al gewezen op het bedenkelijke feit, dat er in het oude centrum van Waalwijk grote gaten in de bebouwing zijn ont staan, terwijl de uitvoering van het nieuwe plan lang op zich doet wach ten. Daardoor ontstaat een sfeerver slechtering in het centrum, waar de middenstanders in de grote winkel straten al terdege nadeel van onder vinden. Er moet daaraan naar onze mening snel iets gebeuren. Tegelijk zouden wij onze waardering willen uitspreken voor de rekonstruktie Gro testraat-oostzijde en voor de verbeter de verkeers- en parkeerssituaties op de Markt en omgeving. Subsidiebeleid Wij wezen reeds op het belang van sport en vrijetijdsbesteding voor jeugd en ouderen. Wij weten natuurlijk, dat de begroting er geen ruimte voor biedt, maar zodra er wat ruimte komt zouden wij toch graag de subsidies aan sport- en gymnastiekverenigingen wat ruimer gesteld zien. Er zou mis schien in Waalwijk wat meer ambitie moeten komen onder automobilisten, kantoormensen, ambtenaren en ande ren die te weinig lichaamsbeweging hebben, om in kleine clubs wat meer aan gymnastiek te doen. De lokalitei ten zijn ervoor aanwezig, met gemeen schapsgeld gesticht, en apparaten als droogroeiers, droogfietsen e.d. zijn zó duur. Uw college zal ongetwijfeld ini tiatieven in deze richting welwillend tegemoettreden. Als de lichaamsbewe ging verwaarloosd wordt en de TV onze vrije tijd beheerst komen we spoedig terecht op het volgende punt, de begraafplaats. Wij zijn van mening dat er werkelijk haast gemaakt moet worden met de realisering van het al 8 jaar oude plan tot aanleg van 'n Algemene Begraaf plaats. De diverse kerkelijke begraaf plaatsen zijn binnenkort vol en het is in onze tijd een taak van piëteit en hygiëne om voor een gemeente als de onze een waardige en ruime laatste rustplaats ter beschikking te hebben. Bedrijven Graag zou ik nog een enkel woord willen zeggen over de begroting der De volgende editie van De Echo van het Zuiden verschijnt niet maandagavond a.s., doch DINSDAGMIDDAG 22 december. In deze uitgave is een kerstbijlage opgeno men. In verband met de Kerstda gen komt de uitgave van don derdag 24 december te ver vallen. Het Oudejaarsnummer met de jaaroverzichten en nieuw jaarswensen verschijnt WOENSDAGMIDDAG 30 dec. In verband hiermee vervalt de krant van maandag 28 decem ber. Bedrijven. Aangezien de Gemeentelij ke Nutsbedrijven behoren tot het ver- antwoordingsgebied van mijn mede- fraktielid de heer Van den Hoven, moet mijn commentaar wel een per soonlijke mening weergeven. Het is duidelijk, dat het Gem. Gasbedrijf de grootste winsten binnenbrengt. Het is te begrijpen en ik bedoel het ook niet als een verwijt als ik meen te moeten opmerken, dat er hier zeer voorzich tig begroot is. Dit geldt ook voor het Gemeentelijke Slachthuis, dat kenne lijk goed floreert en in mindere mate ook voor het Gemeentelijk Elektrici teitsbedrijf. Personeelsbeleid Tenslotte nog een enkel woord over het personeelsbeleid der gemeente. Het is opvallend, dat herhaaldelijk jonge ambtenaren, die hun loopbaan in Waalwijk begonnen zijn, na enkele jaren ervaring te hebben opgedaan, weer vertrekken om een hoger geklas- sificeerde en derhalve beter betaalde funktie te aanvaarden in een andere, veelal kleinere gemeente. Er dreigt daardoor in Waalwijk een tekort aan middenkader te ontstaan. Al eerder hebben wij gepleit voor een centraal personeelsbeleid en wij zou den uw bijzondere aandacht willen vragen voor het salarisbeleid t.a.v. het middenkader van 't ambtenarenkorps. Zwembad Het standpunt van onze fraktie over haven, werkgelegenheid en industrie vestiging is u uit debatten en be schouwingen uit voorgaande jaren al genoegzaam bekend, zodat wij ervan afzien om er nu opnieuw uitvoerig over te spreken. Dit geldt ook voor 't onderwerp zwembad. Wel zouden we hieraan willen toevoegen, dat we met belangstelling hebben kennisgenomen van de reakties uit brede lagen van de bevolking. Verbazingwekkend vond ik de volgende reaktie van mevr. M., Moeder van 6 kinderen: "Waarom bouwt u het overdekte zwembad niet op de oude vuilnisbelt? Dat is ten minste achter onze flat en met druk verkeer". We hebben alle vertrouwen in de deskundigheid en de takt van de commissie ad hoe. Voorlichting Uw college heeft in principe toege zegd dat met betrekking tot de voor lichting een oude wens in vervulling zal gaan, zij het op bescheiden schaal. We zijn daar blij om, zoals het ons WAALWIJK - De heer J. Trommelen, fraktievoorzitter van de KVP, besteedde bijzondere aandacht aan de werkgelegenheid en industrialisatie van de streek. Hij stelde dat de gemeente pas leefbaar wordt als er een re delijke mate van welvaart heerst. Uitgangspunt daarvoor is volgens de KVP-er de werkgelegenheid, welke al vaak onderwerp van gesprek is ge weest in alle bevolkingslagen. Daarna zei tot burgemeester J. Teijssën: "De reden hiervan moge U bekend zijn: in onze regio heeft de schoen- en lederindustrie van oudsher de belangrijkste plaats ingenomen. Deze indus trie is zeer arbeidsintensief. Nu door allerlei oorzaken, waarvan wij als voornaamste noemen de import en mechanisatie, vooral de schoenindustrie zich in een saneringsproces bevindt, wordt de werkgelegenheid in deze be drijfstakken met zorg gadegeslagen. Ja, men is zelfs bevreesd voor een zo danige ontwikkeling dat een ernstige werkeloosheid het gevolg zal zijn". Duidelijkheid gewenst in City-plan Om te tonen dat de heer Tromme len het hier niet mee eens was, schet ste hij uitvoerig waarop deze stelling gebaseerd is. Wij zullen vooreerst de recente toe stand en ontwikkeling van Waalwijk en omstreken bezien, slechts als aan knopingspunt voor een verkenning van toekomstmogelijkheden, te reali seren door een samenstel van maatre gelen. Een paar denkrichtingen kun nen door de plaatselijke overheid ver- Wit gouden VERLOVINGS RINGEN der worden uitgewerkt, zo stelde hij. "Regionale groei steunt op een aantal basisindustrieën die exporte ren. de tegenwaarde voor de regiona le import opleveren en de regionale aktiviteiten ondersteunen. Twee soor ten aspekten dienen derhalve scherp te worden onderscheiden, de export basis en de gewestelijke bedrijfstak ken. Basisindustrieën werken stimu lerend en onderhouden een aanvaard baar algemeen aktiviteitsniveau. Van uit dit oogpunt is Waalwijk niet slecht gelegen. Echter, hoewel de ligging 'n noodzakelijke voorwaarde is voor een groei, behoeft dit nog niet de enige voorwaarde te zijn. Concreter: het komt er niet alleen op aan dat ex portindustrieën bij ons terecht komen of blijven, doch deze industrieën die nen tevens stimulerend te werken voor de bestaande gewestelijke indus trie, pas dan is zij een wezenlijke bij drage voor groei en verdere uitbouw. De plaatselijke Overheid èn de ge ëigende instanties dienen derhalve, en wij willen dit zeker nationale be lang in kleiner verband doortrekken naar onze regio, ten volle mede te werken aan de aktiviteiten die met be trekking tot de export gedaan worden en moeten worden", aldus de heer Trommelen. Daarna noemde hij een aantal gunsti ge faktoren als bevolkingsontwikke ling, Hogescholen met zijn kennis, ar beid en kapitaal, alle provinciaal ge zien. Dan pas is een gewest groeirijp, verklaarde het KVP fraktielid. Als voorbeelden van groeipolen - dit zijn industrieën waaruit andere industrie- en kunnen voortkomen - werden de lijmindustrie en de produktie van ma chinerieën aangehaald. "Dat er struktuurproblemen zijn, Mijnheer de Voorzitter, wordt onzer zijds zeker niet ontkent. Het lijkt ons echter wat overdreven dat wij ons zouden moeten beklagen over een zo danige ontwikkeling dat de traditio nele industrie zal verdwijnen. Wij ge loven eerder in een verantwoord sa neringsproces. Schoen- en lederin dustrie zal naar ons gevoelen een zeer belangrijke plaats blijven bezetten, i Met spanning zien wij de rapporten van het struktuuronderzoek voor de schoen- en lederindustrie tegemoet." Watersport Er is een industrialisatiepolitiek noodzakelijk. Naar ons inzicht kan het ontwikke lingsprobleem onmiddellijk worden aangepakt. Waalwijk toch heeft de (vervolg op pag. 11) De tcho vAn het Zuióen WAALWIJK FraktielBider K.V.P. ziet werk gelegenheid regio eiet somber in Uw Juwelier met 't Klokkenspel GiotettrMt 260 Wa»lwijk Tel 04160 34681

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1