waalwijkse en langstRaatse couRant VVD-fraktie Waalwijk wil termijnplanning voor prioriteiten in komende 5 jaar (Xa mpe\ ampe Raadslid P. Brouwer denkt aan particuliere akties nieuwjaarsadvertentie Stassar de echo van het zuiden het mooiste 'n Prisma horloge I VOOR VERZAMELEN FINANCIEN ZWEMBAD Volksgezondheid Ongenoegen Woningbouw DONDERDAGAVOND 17 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 101 (Jitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 -f 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling p. mnd. (1,45 -f 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 -f 10 ct. inc.k.) 4,05 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Waalwijkse afdeling van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is zoals bekend met twee vertegenwoordigers in de Waal wijkse gemeenteraad gekozen. Een uitgesproken fraktievoorzitter wil men niet onderkennen, omdat beide VVD'ers de diverse onderwerpen welke de een beter kunnen liggen dan de ander, zo veel mogelijk verdelen. Vanuit dit licht bezien is het niet verwonderlijk dat zowel de heer J. de Groot als zijn collega-raadslid C. Döll met een algemene beschouwing naar voren kwamen. Daarbij zag de heer De Groot als het doel van de algemene beschouwingen het terugzien op dat wat tot stand kwam en het vooruit zien naar wat tot stand moet komen. VVD-geluiden in „Heilige Hallen" "Het is voor de eerste keer, mijn heer de voorzitter dat in deze "Hei lige Hallen" een V.V.D.-geluid valt te beluisteren. Dit houdt in, dat wij steeds als maatstaf de liberale begin selen zullen hanteren, bij alles wat aan deze raad ter beoordeling zal worden voorgelegd. Met name spelen hierin de optimale ontplooiing van 't individu gelijke kansen voor iedereen en een grote mate van ruimte voor 't particuliere initiatief een wezenlijke rol", zo begon hij zijn betoog. Van de vele wensen die de VVD heeft haalde de heer De Groot aller eerst het industrieeel beleid aan: "Onze grootste wens is een sluitende begroting van de haven- en industrie terreinen. Het industriële beleid moet afgestemd zijn op de behoefte van de aanwezige industrie waarbij wij te vens denken aan de werkgelegenheid. Het bevorderen van een harmonieuze struktuur in de industrie staat hierbij voorop. Op 'het ogenblik is de indus trie te eenzijdig, met alle risico's van dien". Ook inzake de Volksgezondheid had hij enkele suggesties: "Het is wenselijk te komen tot een re gionale vuilverbranding of vuilver werking. De bedoeling hiervan is te zorgen dat het fraaie landschap niet ontsierd wordt door smerige vuilnis belten. Voorts achten wij 'het noodza kelijk een gelegenheid te creëren voor het kankeronderzoek van vrouwen tussen de 25 en 60 jaar. Realisering van drinkwater-fuoridering achten wij zeer gewenst f C. Döll overtuigd dat dit door de gemeentena ren zeer op prijs is gesteld. In ieder geval moeten wij op deze basis door gaan. Financieel beleid De VVD is van mening dat begro tingstekorten vermeden dienen te worden. De gemeente Waalwijk zit evenals in vorige jaren met een groot Hearings Aangezien Waalwijk in het bezit is van een haven, moet de mogelijkheid aanwezig zijn om een eenvoudige jachthaven te stichten. Wij verzoeken B. W. deze mogelijkheid te onder zoeken. De VVD dringt aan op een spoedige realisatie van een overdekt zwembad. Wij hopen dat het Sociaal Cultureel Centrum een brede bestem ming zal hebben, opdat alle bevol kingsgroepen daarvan kunnen profi teren. In verband met de gestegen kosten stellen wij belang in een nieuwe ex ploitatie-opzet ofwel begroting, aldus raadslid J. de Groot. Over communicatie is de VVD van menig dat deze tussen inwoners en gemeentebestuur te wensen overlaat. Wij stellen voor regelmatig een open bare hearing te houden waarbij B. W. een verduidelijking geven over belangrijke plannen. Wij denken in dit opzicht aan de Haven en de indus trieterreinen, Sociaal Cultureel Cen trum, overdekt zwembad, Cityplan en uitbreidingsplannen. U heeft dit reeds eenmaal m.b.t. het verkeerscir culatieplan gedaan en wij zijn ervan I I kan U héél wat tijd (en I ergernis) besparen. g WIJ DOEN HET I plisseren, repareren, I g ajouren, bordaren, inkor- g ten, stoppen, vermaken g enz. enz. WIJ MAKEN HETI stofknopen, ceintuurs, I I gespen en nog véél ander 1 atelier-werk. In Tilburg naar: J 1 1 Heuvelstraat 14 begrotingstekort. Dat dit veroorzaakt is door de kapitaalslasten van uitge voerde havenwerken kunnen wij enigszins begrijpen, maar wij zijn zeer bevreesd dat ook de komende ja ren de begroting een aanmerkelijk te kort zal vertonen. Wij zullen dan ook moeten bezuini gen. Wij zullen met wat minder luxe genoegen moeten nemen. Dit wil niet zeggen dat de VVD niet voor de ver dere ontwikkeling van Waalwijk is, integendeel. Om te beginnen stellen wij voor bij de jaarlijkse behandeling van de begro ting gezamenlijk - alle frakties - een verlanglijstje te maken of prioriteiten te stellen voor een termijn van 5 jaar. De VVD heeft dit verlanglijstje reeds gemaakt en bij ons vindt U in wille keurige volgorde: sluitende begroting van de haven en de industrieterreinen, een overdekt zwembad, verbetering van het milieu, zoals gewestelijke vuilverwerking of verbranding, fluoridering van het drinkwater, jachthaven, betere voor lichting aan de inwoners en betere communicatie tussen inwoners en in dustrie enerzijds en de plaatselijke overheid anderzijds d.m.v. bijvoor beeld openbare hearings, zo somde de VVD'er op. Termijnplanning Bovendien vond hij het voorts noodzakelijk investeringsplannen op middellange termijn vast te stellen, waarbij elk volgend jaar een nieuw plan voor 5 jaar wordt gemaakt. "Het gemeentebestuur zal ook moeten trachten een inzicht te geven in de vermoedlijke ontwikkeling van de ge wone dienst van de begroting. Het is doelmatig om dan de meerjarenplan nen gelijktijdig met de gemeentebe groting in de raad te behandelen. Hij vroeg ook nog de aandacht voor een terugblik op de raadsverkiezingen van dit jaar. Uiteraard verheugt het ons dat zo'n groot aantal inwoners van deze gemeenten hun stem hebben gegeven aan de VVD. Wat ons aan merkelijk minder verheugt mijnheer de voorzitter is het feit dat tegen de uitdrukkelijke wens van de bevolking de kleine groeperingen bij de samen stelling van het college van B. W. en sterker nog bij de samenstélling van de commissies niet volledig aan hun trekken zijn gekomen. Het gevolg van deze gang van zaken is dat de kleinere frakties totaal geen inspraak hebben bij de besluitvorming in ver schillende commissies. Wanneer wij tenmiste één afgevaar digde in alle commissie hébben, zullen vele vragen aan het college van B. W. kunnen worden voorkomen. Ik wil de raad voorstellen enkele com missies uit te breiden met één of twee leden. Ik denk hierbij aan: de commissie van bijstand in het be heer van de gemeentelijke licht en waterbedrijven; de commissie van bij stand in het beheer van het gemeen telijk grondbedrijf en de commissie van advies en 'bijstand in het beheer van de dienst gemeentewerken", al dus de heer De Groot. Communicatie In aansluiting op het betoog van de heer De Groot, wees de heer Döll nog op enkele andere zaken. Overigens werd niet geschroomd nogmaals een enkel puntje aan te stippen dat ook al door zijn collega-partij genoot naar voren gehaald was. In het algemeen VSVUAAJ? genomen was de heer Döll niet onte vreden over de voorlichting en infor matie die b. en w. en het gemeentelijk apparaat aan de raadsleden verschaf fen. Hij had begrip voor de voorzich tige en enigszins beperkte vorm waar in de behoefte aan meer communica tie tussen raad en inwoners gegoten zal worden. "Er is nu eenmaal een tekort aan fi nanciële middelen en we moeten ons soms beperkingen op willen leggen", aldus de VVD'er. Hij was ook van mening dat de samenwerking met en de nieuwverstrekking van het be stuurscollege aan vooral de plaatse lijke pers voldoende is. "De pers heeft daarbij nu eenmaal de vrijheid tot een bepaalde keuze en tot 'het uitlichten van die zaken die tot de verbeelding van de bevolking kunnen spreken en die appeleren aan vooruitgang en pro gressiviteit", voegde de heer Döll daaraan toe. Dienstenscktor "Wat de begroting betreft, het is voorwaar een bewerkelijk stuk, het is vak-jargon. Het munt niet altijd uit door grote duidelijkheid. We vragen voor de toekomst een streven naar eenvoud en leesbaarheid. Wat de de taillering betreft voelt de VVD meer voor een sluitende begroting per dien- stensektor - lees gewonde dienst - waaraan 'n exploitatie-beginsel ten grondslag ligt. Het moet bijv. moge lijk zijn dat een openluchtbad na een mooie zomer, met een batig saldo sluit en een deel zou kunnen reserveren voor slechtere jaren. Het gemeentebestuur heeft de plicht tot het voeren van een verantwoord financieel beleid. Investeringsplannen dienen voor een aantal jaren gemaakt te worden. Node wordt door ons ge mist een investermgsvisie op lange termijn. De gemeenteraad moet toe zien op de uitvoering hiervan en op hun aanpassing aan snel veranderde omstandigheden. Begrotingstekorten dienen zo mogelijk vermeden te wor den", waarschuwde de heer Döll. Haven "Verder, geachte voorzitter, willen wij nogmaals met klem vragen, het gëbied van de haven en zijn industrieterrei nen, al of niet rendabel, goed te laten onderhouden en voldoende toezicht uit te oefenen op scheepvaart-verkeer, transport, overslag en alles wat hier mee in verband staat. Waar vinden wij in de begroting duidelijk aange geven de inkomsten hieraan verbon den? Nu reeds is er voor onze haven belangstelling als eventueel recreatie gebied. Wij zijn de aangewezen haven voor de Langstraat en Tilburg e.o. Nu de haven van Drimmelen vol is en de haven van de Hank spoedig te klein zal zijn, is het "Stukske" voor ons niet meer voldoende. Het kan vóór èn achter de sluis. Prioriteiten Moge het afgelopen jaar een moeilijk en bewogen jaar zijn ge weest, 1970-1971 nadert. Misschien minder somber, als we komend jaar streven en werken met het beginsel van de prioriteit. Bijvoorbeeld nu eerst een Sociaal Cultureel Centrum, onder een prettige naam, maar vooral nu reeds geleid door een goed steu nend beheer en gezonde aanpak. Voor ieder toegankelijk en voor iedere in woner interessant. Daarna een goed geoutilleerd overdekt zwembad. Ruim van opzet. Niet overhaast gebouwd uit prestige. Maar alleen omdat ieder een er om vraagt. Een gebouw met 'n funktie op een plaats gesitueerd voor eenieder acceptabel. De VVD meent dat het Hoefsven en omgeving, zo veel mogelijk 'n natuur- J. de Groot gebied moet blijvenvol mogelijkhe den voor vormen van recreatie op ver schillend terrein. Veel beplanting en iveinig gebouwen. Het is over 'n tien tal jaren, wanneer milieuhygiëne pri mair zal zijn, waarschijnlijk de enige groene oasein een uitgebreide en uitgebouwde steenwoestijn, wanneer de bevolking van Waalwijk blijft groeien in aantal en onze gemeente in zijn totaliteit gaat mee-opdelen en profiteren van groeiende welvaart en toenemende schoneindustrie. Vervolgens hopen wij dat de gemeen te op de bres blijft staan voor jeugd en onderwijs. Op dit terrein zal men de ontwikkelingen en vernieuwingen moeten kunnen signaleren. Het verle nen van inspraak en medezeggen schap zijn hierin onmisbare faktoren aldus C. Döll. Hij besloot met de hoop dat de ge meente, voor het te laat is, zal komen met een nieuw en aangepast bestem mingsplan 'De Hoef'. "De oude mid denstand van Baardwijk blijft te ex centrisch liggen. Alleen versnelde aankoop van grond aan de noordzijde van de spoorlijn zullen een 'planning' op korte termijn mogelijk maken. Ve le jonge Baardwijkers zouden zich op hun eigen grond happy voelen wan- JUWELIER Stationsstr. 88, Waalwijk telefoon 04160 - 33037 neer ze hier konden wonen. Geef hun die kans. Tenslotte de woningsituatie. Deze baart de VVD enige zorg. In het ka der van een bevordering van eigen woningbezit en een verbetering van de kapitaal struktuur van de gemeen te moet naar onze mening met kracht de verkoop van woningen (eigendom van gemeente) bevorderd worden, 'bij voorkeur aan de huidige bewoners. De kwaliteit der woningen is bij ons primair. Soms kunnen ze nauwelijks 'n milde toets van kritiek verstaan. Geef de bevolking goede huizen, zorg voor voldoende spreiding in klasse en zorg vooral voor een goed, gedegen I toezicht. Ieder vaart er wel bij". (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Raadslid P. Brou wer, als "kleine broernaast de rote- re fraktie van de Algemene Werkne mers gezeten, hield zijn algemene be schouwing aan de korte kant, omdat hij zijn op- en aanmerkingen reeds als lid van de begrotingsonderzoekcom missie kenbaar gemaakt had. Toch waren er voor hem nog enkele dingen die hij graag in de Algemene Be schouwingsvergadering naar voren I bracht. Als laatste noemde hij de ge luidsinstallatie in de raadszaal: "Is daarover al iets bekend, mijnheer de voorzitter, want iedereen is er van overtuigd dat dit met de grootste spoed behandeld dient te worden Daarovro ging de heer Brouwer in op een onlangs ingezonden artikel, waarin gewag gemaakt werd, aldus het raadslid, dat de gemeenten Don gen en Hilvarenbeek hun overdekte zwembaden bijna gerealiseerd hebben. "Dat klopt, maar wat niet klopt is, dat de aannemingssommen daar be duidend hoger liggen dan in het in gezonden stuk wordt vermeld, name lijk eenderde miljoen gulden hoger als is aangegeven", zei de heer Brouwer. P. BROUWER Hij vervolgde: "Deze baden hebben een afmeting van 25 bij 9 meter en nog een bad van ruim 6 bij 9 meter, terwijl er in Dongen nog een zgn. natte box bij is, maar waar de exakte aannemersprijs dan ook weer 70.000 gulden hoger ligt. Ik konkludeer hier uit dat wij met de afmetingen van een dergelijk bad als zojuist weergegeven, weinig kans van slagen hebben om de benodigde gelden hiervoor te verkrij gen gezien de streekfunktie en gelet op het aantal inwoners dat de ge meente telt. Volgens mij is dat door slaggevend voor de vereiste vergun ningen en annex te verlenen subsi dies." Alternatief De heer Brouwer gaf te kennen een erge voorstander van de realise ring van een overdekt zwembad te zijn maar beschouwde de centrale ligging toch als een der eerste fakto ren waarnaar gekeken moet worden. Als een dergelijk bad echter niet te verwezenlijken blijkt, zal, aldus het Waalwijkse raadslid, naar een andere oplossing uitgezien moet worden. Hij had ook het vele bladzijden tellende bezwaarschrift gelezen van de velen die hun afkeuring daarin laten uitko men met betrekking tot realisering van een overdekt zwembad in het re creatiegebied "Het Hoefsven". Hij miste echter een alternatief in dat protestschrift: "Wat ik mis is een op lossing van het zo nijpende financiële vraagstuk om de gekoesterde verlan gens tot werkelijkheid te brengen. Is hier niet een voorgaan van particu liere zijde op zijn plaats in de vorm van inzamelingen, akties en particu liere giften. Ik hoop voor de gemeen schap van Waalwijk dat er werkelijk een spoedige oplossing komt", be sloot volksvertegenwoordiger P. Brouwer. De tcho vAn het Zuióert Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van een Geef uw annonce, liefst spoedig, op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor. Uw gezinsblad De krant van en voor de Langstraat Grotestraat 205, WAALWIJK - Telefoon 04160-32621-32746 gouden herenhorloge, automatisch met datum 285,- (gouden heren horloges v a. 215,-)

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5