wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Antwoord B. en W. Waalwijk op beschouwingen raadsleden GEMEENTERAAD ROERDE 226 PUNTEN AAN SSta&sar De Echo van het Zuiden bij het Brabants Dagblad Nieuwe fiat in plan Laageinde 81 woningwetwoningen Belastingen Havengebied Wit gouden VERLOVINGS RINGEN 00 3.X.VERHULST Winkelplan Plannen 00 a.K.VERHULSI Geel gouden VERLOVINGS RINGEN Balans Geachte Langstraters WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 102 De tcho c\n het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 10,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) f 4,03 p. mnd. (1,45 -j- 10 ct. inc.k.) l,5tf o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" WAALWIJK - Nadat de gemeenteraadsleden in eerste instantie vorige week woensdagavond hun algemene beschouwingen naar voren hadden ge bracht, was het maandagavond het college van b. en w. dat bij monde van burgemeester J. Teijssen de beantwoording ter hand nam. Burgemeester Teijssen ging allereerst in op het financiële beleid en stelde, dat de be groting sluitend was, wanneer niet meegerekend waren de kosten met be trekking tot de havenopzet. Dit tekort zal voor een groot gedeelte gecom penseerd kunnen worden door een aanvullende uitkering, zoals, die reeds enkele jaren is verleend. Gezien deze financiële situatie konen een aan tal uitgaven niet gerealiseerd worden, mede in verband met de beperkte budgetruimte. Vanuit de raad was gevraagd een pri oriteitenschema met betrekking tot de uit te voeren kapitaals werken. Burge meester Teijssen vond het niet juist om tot een dergelijk schema te ko men, maar deel wel de toezegging aan de raad, dat er een investeringssche ma op tafel zal worden gelegd voor de komende 5 jaren. Uitvoering van kapitaalswerken is een wisselvallige zaak en het is daarom prematuur en niet zinvol om dit in een schema te gaan vastleggen. Wel zal er een over zicht komen van nog niet goedgekeur de kredieten met betrekking tot kapi taalswerken over de verschillende voorbije jaren. Over het subsidiebeleid dat de ge meente Waalwijk voert zal binnenkort de raad een nota toegezonden krijgen waarin het college van b. en w. zal streven naar een toetsing van de sub- sidiefaktoren ten aanzien van alle ver enigingen. De reserves - en daarbij oök inbegrepen het stadsuitlegfonds - worden als kasmiddel gebruikt. De dekking van de tekorten als saldi-re- serve is uitgeput op het einde van '70 en als dekking via de saldi-reserve niet meer lukt dan zal er afschrijving plaats gaan vinden van de gewone diensten. Over de kredietbewaking stelde burgemeester Teijssen, dat deze loopt via de besluiten van de raad. Er ligt een conceptvoorstel gereed tot wijziging van deze gehele materie. Advies zal eerst nog gevraagd worden aan de betrokken hoofden van dienst en dan zal de raad een uitvoerig voor stel bereiken. De belastingverhogingen zijn gerela teerd aan de aanvullende uitkeringen en zullen een meeropbrengst hebben van 42.000,- (verhoging straat- en rioolbelasting, reinigingsrechten en de opcenten op de personele belasting). Deze verhoging raken vele personen, maar daartegenover staat dat ook ve le personen betrokken zijn bij het ver vallen van de gasmeterhuur per 1 ja nuari a.s., hetgeen een mindere op brengst geeft voor de gemeente van 52.000,-. De personele belasting werd door burgemeester Teijssen een onredelijke belasting genoemd en wanneer een dezer dagen de Eerste Kamer haar fiat geeft aan het betrok ken wetsvoorstel, dan zal daar een be langrijke verandering in optreden. Vanuit de raad was woensdagavond de vraag naar voren gekomen of de aanleg van de haven op een of andere manier opgedrongen zou zijn door Provinciale Staten. Naar aanleiding van deze vraag gaf de gemeenteraads voorzitter allereerst een overzicht van alle aspekten die geleid hebben tot het totstandkomen van de haven, waarbij hij als voornaamste punten aanstipte de expansiemogelijkheden voor Waal wijk en de daarmee zeer nauw ver bonden zijnde werkgelegenheid. Een Uw Juwelier met 't Klokkenspel G.ioietl'»-! 26"0 .Waalwijk Tn 0-1160 3<661 14 krts gouden heren- horlogeband in zacht- glanzende uitvoering 340,25 JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk telefoon 04160 - 33037 commissie heeft zich op Provinciaal niveau bezig gehouden met de haven- problematiek, die niet alleen van toe passing was op Waalwijk. Bovendien, zo stelde hij, kunnen b. en w. van Waalwijk zich nimmer bezighouden met andere gemeenten als het gaat om havenproblematiek in zijn algemeen heid. De burgemeester kwam tot een op somming van het aantal ha industrie gebied in een aantal Brabantse ge meenten, a priori stellende dat Waal wijk over 61 ha industriegrond be schikt. In vergelijking met onder meer Bergen op Zoom 54 ha, Breda 30 ha, Den Bosch 59 ha en Oss 54 ha, be vindt Waalwijk zich toch zeker niet in ongunstige positie als het gaat om vestigingsmogelijkheden. "Wij stellen de gemeenteraad steeds op de hoogte van de bevindingen als het gaat om industrievestigingen", en hij gaf een uitvoerig overzicht hoe de "Waalwijk Promotion" op het ogenblik werkt. De raad zal een overzicht worden toe gezonden, hetgeen niet aan de open baarheid zal worden prijsgegeven, met betrekking tot de kontakten mei bedrijven geïnteresseerd in een indus trievestiging in Waalwijk. Burgemees ter Teijssen kondigde in de vergade- rin aan dat in 1971 op het industrie terrein Zanddonk en op het havenin dustrieterrein twee belangrijke vesti gingen zullen komen. Hij benadrukte bovendien nog eens de snelle groei ian Zanddonk. In samenwerking met een aantal organisaties zal het vesti gingsbeleid nog geïntensiveerd wor den, waarbij nog valt aan te tekenen, I dat per 1 januari a.s. het faciliteiten- beleid van de Overheid, waar nu on der meer Tilburg en Oss van profite- I ren, zal komen te vervallen en zeker niet in deze vorm zal terugkomen. De burgemeester kon bovendien nog mee- i delen dat van de zijde van Gedepu teerde Staten 'n bedrag van 500 dui- zen gulden was ontvangen voor aan leg van industrieterreinen in het ha vengebied. De winkelvoorziening is op het ogen blik bij het stadsgewest in studie, ter wijl ook bij deze materie het Centraal Instiuut voor het Midden- en Klein bedrijf betrokken is. Sprekend over het hoofdwinkelcentrum gaf burge meester Teijssen de twee punten aan, die tot op heden nog niet hebben ge leid tot een vestiging van V&D, na melijk de samentrekking van V&D in West- en Oost-Brabant en het over- Nadrukkelijk stelde burgemeester Teijssen, dat in de voorliggende begro ting voor het jaar 1970 in vele sektoren, vele kollektieve voorzieningen zijn voorzien en dat de wijze van subsidiëring weer nieuwe mogelijkheden opent voor kollektieve voorzieningen. Hij dacht hierbij aan het beroeps matig groeps- en bejaardenwerk de samenlevingsopbouw Waalwijk-Zuid en Waalwijk-Oost en de welzijnszorg, weliswaar in een regionaal kader ge zienmaar toch nog belopend een bedrag van 150.000, - Hij stelde bo vendien, dat de subsidies ten aanzien van een aantal instellingen belang rijk zijn opgetrokken en soms verdubbeld. Hij haalde hierbij o.m. aan de jeugdzorg en het Katholiek Maatschappelijk Werk. nemen van Grand Bazar. Als gevolg hiervan is het liquiditeitsprogramma van VS*D verstoord. De interesse van V&'D om zich in Waalwijk te vesti gen is onveranderd gebleven. Over 'n half jaar zal hierover meer bekend zijn, terwijl bovendien V&D in ver band met de gewijzigde opzet geen bezwaren zien in perceelverschuiving. Regelmatig vinden er over de Waal- Belanoriike Zoals onze lezers weten, heeft ons blad zich steeds op het standpunt gesteld, dat een plaatselijk- en streekblad als het onze, wenselijk, nuttig en mogelijk was en het Is 93 jaar gebleken dat deze mening juist was. Dat kon naast de dagbladen als De Provinciale, Het Huisgezin en Het Dagblad van Noord-Brabant en later ook naast Brabants Dagblad en De Stem. De laatste Jaren is er In de perswereld heel wat veranderd, vooral in Brabant. Daar hebben twee grote combinaties hun acties verdeeld over de provincie en zo kwamen de dagbladen van het Oosten en Midden- Brabant in Den Bosch, Tilburg, Eindhoven en Helmond onder een con cern, dat ook nog de nieuwsbladen in Heusden, Zaltbommel, Tiel enz. aan zich trok. De Echo van het Zuiden echter bleef bestaan en kon geregelde voor uitgang constateren. Tot het bedoelde concern, in casu haar dochter maatschappij Het Brabants Dagblad besloot, in de Langstraat en omge ving een gratis advertentieblad uit te geven, dat huis-aan-huis zou wor den bezorgd. We hoeven niet te ontkennen dat wij met lede ogen moes ten aanzien dat velen onzer trouwe adverteerders direct op dit adverten tieblad oversprongen en dat wij onze advertentie-kolommen danig zagen slinken. Konden wij indertijd donderdags meestal met 5 6 bladen uit komen, thans moesten we ons tot 3 4 beperken, enige hoogtijdagen als kermis en St. Nicolaas uitgezonderd, terwijl we dan nog met te veel tekst tegenover advertentie-pagina's moesten komen. Onze abonnemen ten namen wel steeds toe, maar Iedereen weet dat advertenties de krachtbron van een blad zijn. Toen kwamen wij in deze tijd van fusies en overnamen voor een ernstige beslissing; of wel met verlies werken en in de toekomst zeer zeker, of wel ingaan op een aanbod van het bovenbedoelde concern nl. de Echo over te geven aan het Brabants Dagblad. Na rijp beraad hebben wij tot het laatste moeten besluiten, gezien ook de steeds stijgende lonen, be lastingen, verzekeringen en onkosten, niet gepaard gaande met passende prijsberekeningen. Daarbij komt dat het vacuum dat in ons bedrijf valt door het uitvallen van De Echo, door ander werk wordt gecompenseerd, zodat voor ons personeel dit geen nadelige gevolgen heeft. Onze lezers zullen begrijpen wat het voor ons betekent, afstand te moe ten doen van „De Echo", die 94 jaar in Waalwijk en de Langstraat ver scheen, die opgericht werd door de vader van eerst-ondergetekende, welke laatste ongeveer 70 jaar eraan heeft gewerkt, dus zijn levenswerk genoemd mag worden. Maar ook Waalwijk en de Langstraat zullen, me nen wij, het verdwijnen van de vertrouwde Echo betreuren en het gemis op vele terreinen voelen, waartoe helaas de vele adverteerders voor het grootste deel hebben bijgedragen. Maar aan de veranderde tijds- en eco nomische omstandigheden, de machtige concerns, de fusies, overnamen e.d. valt weinig te veranderen en daar moeten wij ons tenslotte ook bij neerleggen. Wij hopen en vertrouwen dat het Brabants Dagblad c.s. meer en meer aandacht aan berichten en beschouwingen uit Waalwijk en de Langstraat zullen besteden. Des te meer waar onze redacteur-verslaggever, de heer N. de Gouw, met de Echo verhuist. Het spijt ons dat onze samenwerking zo kort is geweest, waar hij zich na betrekkelijk geringe voorbereiding heeft ontpopt als een prima redacteur-verslaggever, een uitstekend Inter viewer, die deze informaties vlot en duidelijk kon uitwerken en iemand met een bijzondere journalistieke neus, die we alle succes toewensen. Wij willen tenslotte hartelijk dank zeggen aan onze abonné's en adver teerders, aan onze medewerkers, correspondenten, colporteurs en spe ciaal aan de burgemeesters van Waalwijk, Loon op Zand, Drunen, Was pik en Sprang-Capelle, die ons steeds zo voortreffelijk met alle informa ties van dienst zijn geweest En hiermee nemen we per 1 januari 1971 met weemoed afscheid van "De Echo van het Zuiden", Waalwijkse en Langstraatse courant, die ons, en naar wij in alle bescheidenheid menen, ook Waalwijk en de Langstraat 94 jaar zo trouw heeft gediend. Waalwijk, december 1970. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen JAN TIELEN ANTOON TIELEN De aanvulling uit het uitkeringsfonds noemde de burgemeester een zekere faktor. Wanneer namelijk gedurende drie achtereenvolgende jaren een uit kering is verkregen die een aanvullend karakter heeft dan gaan Financiën en Binnenlandse Zaken over tot een vaste uitkering. Over 1968 heeft de Gemeente Waalwijk definitief een bedrag gekregen van 500.000,- Over 1969 valt een bijdrage te verwachten van 300.000 gulden, terwijl ook voor 1970 vaststaat, dat er een uitkering zal komen. De aanvullende uitkering dient er alleen voor om het verstoorde financiële evenwicht van de ge meente te herstellen. In 1970 is er reeds diverse malen een uitkering ge daan, die onder meer tot doel hadden nieuwe werken voor te bereiden. De directies van Brabants Dagblad N.V. te 's-Hertogenbosch en de firma Tielen te Waalwijk delen mede, dat zij tot overeenstemming zijn gekomen inzake de overname van de Waalwijkse en Langstraatse Courant "De Echo van het Zuiden". Met ingang van 2 januari 1971 zal "De Echo van het Zuiden" worden opgenomen in de editie voor Waalwijk en de Langstraat van het Brabants Dagblad, waardoor voortaan een dagelijkse plaatselijke berichtgeving wordt verzekerd. Het redactionele en exploitatieve personeel zal in de gelegenheid worden gesteld in dienst te treden bij Brabants Dagblad N.V. Aan de overige medewerkers van de firma Tielen, welk bedrijf voortaan een gedeelte van de technische vervaardiging van "De Maasroute" gaat verzorgen, is medegedeeld, dat de belangen van het personeel door deze overname niet zullen worden geschaad. 's-Hertogenbosch, 22 december 1970. Waalwijk, 22 december 1970 wijkse industrie besprekingen plaats met de Kamer van Koophandel en over het behoud van de schoenindus trie merkte burgemeester Teijssen op, dat in het algemeen de problematiek per bedrijf op de voet wordt gevolgd. B. en w. zijn steeds bedacht op het verlenen van de nodige steun in welke vorm dan ook en tot op heden zijn wij in onze opzet doeltreffend geslaagd, aldus de vragen-beantwoorder. Weldra zal, zoals bekend, in de ge meente Waalwijk het eerste medede lingenblad worden verspreid, terwijl het tweede blad de aspekten van de begroting voor het jaar 1971 zal be handelen. Burgemeester J. Teijssen toonde zich een voorstander van het houden van hearings, mits goed ge ïntroduceerd en geleid. De toezending van de stukken aan de raad met be trekking tot de vergaderingen zal blij ven geschieden op de vrijdag vooraf gaande aan de vergadering. Over de woningbouw en de daaraan verbonden planologische aspekten merkte spreker op dat voor wat be treft Zanddonk alles zover gereed is, dat in het eerste kwartaal van 1971 aan de raad gepresenteerd zal gaan worden een bouw- en exploitatieover zicht. Het krediet voor het bouwrijp- maken is reeds door G.S. goedge keurd. Het oorspronkelijke plan De Hoef zal geheel worden herzien en in verband worden gebracht met een sa nering met betrekking tot het oude gedeelte van Baardwijk, opdat een planologisch geheel zal kunnen wor den verkregen. Deze aanpak van een ruimere opzet is mogelijk via een fi- nanciëring van de zijde van het Rijk met betrekking tot de voorgenomen sanering. In plan De Hoef zal een an dere wegenstramien gekozen worden dan in plan Laageinde het geval is ge weest. De schoolartsendienst is met zeker één arts onderbezet en het college zal proberen de nodige rijkssubsidie te verwerven. Plannen bestaan boven dien om in het gebied Waalwijk te ko men tot realisering van een verpleeg tehuis. Met de problematiek rond een centrale begraafplaats houden b. en w. zich nog steeds bezig, aldus burge meester Teijssen. Op 24 december zal er een bespreking plaatsvinden op de Üw Juwelier met 't Klokkenspel Grotesl'aal'26.0 W«»lwi|k T«| 04160 3*681 Provinciale Griffie met betrekking tot de Langstraat-spoorlijn. Bekeken zal dan worden de problematiek rond de laad- en losplaatsen alsmede het weer openstellen van de lijn voor 't per sonenvervoer, waarbij dan gedacht wordt aan het trajekt WaalwijkJDen Bosch-Oss. Burgemeester Teijssen ging verder in op de woningbouw en aan de hand van de voorhanden zijnde tekeningen (vervolg op pag. 15) (HERHAALDE UITNODIGING, UITSLUITEND BESTEMD VOOR DIEGENEN DIE HET DE VORIGE KEER NIET GELEZEN HEBBEN, OF DIE NOG EENS WILLEN KOMEN KIJKEN). Op 2de en 3de KERSTDAG a.s., elke middag tot 9 uur 's avonds, kunt ge kennis komen maken met onze van binnen (na 1% jaar hard werken) geheel gerestaureerde Korenmolen aan de Zuid- hollandsedijk te Kaatsheuvel. Wij willen n.l. graag dat U weet wat wij er maken en verkopen, zodat we U, als U ons eens nodig hebt, van dienst kunnen zijn. Bovendien is een oude korenmolen uit 1779 op zich al een bezoek waard. De molen telt 6 zolders, die allemaal vol staan met oude gebruiksvoorwerpen, leuke gekke dingetjes, oud-hollandse (vaak zelfgemaakte) verlichting en onze massief eiken handwerk-meu- belen. De molen is lekker warm en onder een zacht muziekske kunt ge op uw gemak overal rondsnuffelen, zonder bespied te worden. (Alles is geprijsd). Gratiis koffie! t Hartelijk welkom! Dolf en Roely Versteegh 't Curiosahuys in d'oude korenmolen Zuidhollandsedijk 185, Kaatsheuvel Tel. 04167 - 3742 P.S. Onze molen is normaal elke middag geopend van 1 tot 6 u.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13