wAaLwrjkse en UnqstRAAtse couRant Bouw van „De Werft" wordt injektie voor verenigingsleven in Kaatsheuvel De lange weg.... VUURWERK WC La j m DRIELUIK-PLAN ONTMOETINGSCENTRUM, SPORTHAL EN LEESZAAL-BIBLIOTHEEK NADERT UITWERKINGSFASE Stas&ar LU van CTïheAo #5 Soc. Cult- Werker wordt vermoedelijk 2 maart benoemd Financiering Twee jaar Gemeenschappelijk Grondverbetering Geschenken- tips Wondermooi puft zoals het een ril bij het ander past SPORT Ondergrond Werkgroep Indeling Nightclub Cabaret - Dancing THE BLUE NOTE Tilburg december Trio Los Ma jas Ramón de Garcia Maria Lanza Albina Luna Vito Lanza WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 102 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) f 0,35 p. kwrt. (3,95 -f 10 ct. inc.k.) 4,03 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder^ numm^J^ ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo' Wederom staan wij aan de vooravond van een Kerstmis. Een herdenkings feest dat wij, gedachtig aan het ge zang der engelen, zo gaarne willen vereenzelvigen met het streven naar vrede op aarde. Dan krijgt men de neiging om wat schamper te lachen om dit feest, want er is immers geen vrede op de aarde? Na twintig eeuwen christendom, dat uitgaat van de liefde voor de naaste en voor God, lijkt de menselijkheid eerder uit op een elkaar vernietigen. Dat kan dan echter niet aan dat chris tendom liggen, noch aan een andere godsdienst, maar uitsluitend aan die mensheid. De voorsdhriften en gebo den voor een goed, een liefdevol en vreedzaam leven zijn wel gegeven, door Christus, door Mahammed, door Boeddha, over de gehele wereld en aan ieder mens. Dat nochtans moord en doodslag, bedreiging, oorlog en oneerlijkheid heersen, komt dan al leen doordat de mens zich niet houdt aan de wijze voorschriften en gebo den. Dat kan ook niet volledig, want wij zijn geen levende goden. Het streven naar het goede, het. juiste handelen, vereist een ontwikkelingsgang, die bijkans geen mens in zijn ene leven tot het einde toe bereikt. De een komt wat verder dan de ander, maar blijft de mens toch in die ontwikke ling naar een hoger leven steken. Maar wie ver gekomen is, heeft dit niet voor niets bereikt. Van zijn of haar levensinstelling, lessen en voor beelden, blijft ook ergens iets hangen. Het zaad is uitgestrooid en er zullen nieuwe loten ontstaan. Sommigen daarvan zullen toch weer verstikt worden door het welig tierend on kruid, maar enkelen zullen zich toch tot nieuwe bomen, tot nieuwe voor beelden ontwikkelen. En op hun beurt zullen zij weer vrucht dragen en uitstrooien. Zo gaat het proces door. Uiterst langzaam en soms nau welijks merkbaar en tóch baant het goede zich een weg. Wij leven dan weliswaar nog in een wereld die vol is van dreiging en van gevechten, maar anderzijds heeft de mensheid reeds een enorme vooruit gang geboekt vergeleken bij tien of meer eeuwen geleden. Wij behoeven dat hier niet allemaal te omschrijven, wie iets van de geschiedenis kent, ziet ondanks een misschien grotere erken telijkheid, toch het principe van de h'efde tot de naaste groeien. Het zaad is niet overal vergeefs gestrooid. De kerk is ook slechts een hulpmiddel tot de verwezenlijking van het hogere leven. Eén der hulp middelen. Ieder mens draagt echter het middel om tot een hoger en beter leven te komen in zich. En dat geeft juist de glans aan het kerstfeest. Voor de christenheid de herdenking van de gëboorte van Christus, dat wil zeggen van het wé ten dat er het licht van de 'liefde is, ook in ons, in ieder mens. In ieder mens, hoe hij ook handelt en doet, ligt dat vonkje verscholen. Soms laat men het verstikken, omdat men geen vertrouwen heeft in de kracht van dat licht of zelf te zwak is om het aan te blazen. Bij anderen echter gaat het vonkje wel gloeien en spreidt het licht zich uit naar anderen. Worden wij er door beroerd? Daar ligt het maar aan hoe de wereld zich toont. Er is in ieder geval in ieder mens het besef dat het kan. Ieder wil ook wel goed zijn, als de anderen hem. in zijn zwakheid, er maar de (van onze Kaatsheuvel. Zelfs van overheidswege wordt niet tegengesproken dat een opwekkende injektie het peil van het verenigingsleven in Kaatsheuvel op een hoger niveau zal brengen. Lang hoeft Kaatsheuvel nu niet meer op die voelbare stimulans te wachten. Wat op de dag van vandaag voor menig inwoner niet zo reëel lijkt, zal over een jaar voor een groot deel werkelijk heid en waarschijnlijk in het sociaal-cultureel leven eveneens merkbaar zijn. Om de koe meteen maar bij de horens te nemen: het is „De Werft" waar het over verslaggever) gaat. Eén jaar lijkt een hele periode, waarvan de een zegt dat daarin weinig gerealiseerd kan worden, ter wijl daartengenover een ander wel perspektieven ziet in die twaalf maanden sec. Op dit moment staat het vrijwel vast en het zou een grote spaak moeten zijn die het bekende wiel nu nog tegen moet houden dat Kaatsheuvel over een jaar al veel kan zien van zijn ontmoetingscentrum, het eerste deel van het zgn. drie-luik, dat gebouwd zal worden ten behoeve van de hele bevolking. De schets van het toekomstige drieluik "De Werft" met links het in 1971 te bouwen ontmoetingscentrum en rechts de sporthal. Eerder dit jaar kwamen optimisti sche geluiden in omgang dat reeds in het najaar met de bouw gestart zou worden. Zoals misschien met zoveel verwachte dingen, het is er niet van gekomen. Wie het verwijt daarvoor voor zover is van ver wijten te spreken is toebedeeld moet worden, daarover willen we het nu niet hebben. Zeker is, dat 't Stichtingsbestuur van „De Werft" in haar vrije tijd enorm veel ge daan heeft om het drieluik-plan uit de gereserveerde grond te stampen. In die noodzakelijke tijd is een en ander duurder geworden, waardoor de gemeenteraad gister avond voorgesteld werd 51.440, de helft van de overschrijding van de oorspronkelijke raming voor het ontmoetingscentrum, als kapitaal subsidie op grond van de „Rijksre geling voor het subsidiëren van dorps- en wijkcentra" toe te kennen aan de Stichting „De Werft", Kaats heuvel. Ook de toekenning van 25 duizend gulden toe te rekenen aan de te bouwen sporthal, werd als agenda punt aan de raadsleden voorgelegd. (Voor een verslag van deze verga dering van de gemeenteraad van Loon op Zand verwijzen wij u el ders in dit blad). De goedkeuring heeft toch wel enkele gevolgen. gelegenheid toe geven en hij zich niet behoeft te verdedigen tegen wat hij meent dat anderen hem willen aan doen. Laten de kaarsen en andere lichten die wij nu met Kerstmis weer ontste ken, het symbool zijn van ons geloof in het bestaan van de liefde. Wanneer wij daarvan overtuigd zijn, dan bloeit de liefde tot de naaste reeds. Dan doen wij waartoe Jezus tot ons kwam. En in wezen is dat iets heel menselijks, want wij zijn allen ge schapen met die goddelijke vonk van de liefde in ons. Hoe de wereild zich dan nu ook mag voordoen, er blijft allé reden om het kerstfeest te vieren. Want het blijft de getuigenis van de wil der mensen om tot het goede, het liefdevolle te komen. En waar een wil is, is een weg. Zij het een zeer lange, omdat de mens zich slechts aarzelend en schuifelend over deze weg voortbeweegt. Informeel is reeds komen vast te staan dat ook de in juli verkregen rijkssubsidie van ruim 184.000, nu een aanvulling van meer dan 25.000,krijgt, waardoor met het aangaan van enkele geldleningen door het Stichtingsbestuur de finan ciering bijna „dicht" zit. Met opzet wordt gezeg „bijna", want naast de toegezegde bedragen van de provin cie Noord-Brabant en het Koningin ■^occ luóieve cHerenkledlng WAALWIJK Julianafonds, moet de Kaatsheuvel- se bevolking nog 10% 83.000, van de Stichtingskosten bij elkaar brengen als eigen inbreng. Momen teel is hiervan een gedeelte binnen, verzameld uit allerlei akties. Toendertijd is het stichtingsbestuur echter bewust met deze aktiviteiten gestopt, omdat van „De Werft" nog zo weinig zichtbaar was. Het hoeft echter niet lang meer te duren dat de grondoverdracht van de gemeen te aan het stichtingsbestuur plaats vindt en dat de aanbesteding wordt gehouden. Pas daarna kan met de bouw worden begonnen en dat is „even" in 1971. De plannen zijn vrijwel bestekklaar en er is zelfs, zoals bovenstaande afbeelding toont, een schets van de aanblik die het toekomstige drie luik zal tonen. Als bouwtijd wordt, ijs en weder dienende, een bouwtijd van 9 maanden aangegeven, zodat een jaartje verder het ontmoetings centrum zo ongeveer klaar is, de bouw van de sporthal al een tijdje op gang is en de eerste steen voor de openbare leeszaal met bibliotheek reeds „aangemaakt" kan worden. De élgeheie realisering van het om vangrijke projekt hoopt men eind 1972 te bereiken. De Stichtingskosten van het ont moetingscentrum, het eerste „luik" van „De Werft", zullen het miljoen ruim overschrijden: 1.016.000, Hierin is reeds 120.000,opgeno men als prijs voor de grond, welke in totaal 360.000,bedraagt, die weer verder opgedeeld zal worden over sporthal en leeszaal-biblio theek. Bij de stichting van het ont moetingscentrum moet echter niet uit het oog verloren worden dat al behoorlijk wat gemeenschappelijke voorzieningen, zoals toiletten en hal aangebracht worden, welke dan ook gedeeltelijk 180.000,voor re kening van de sporthal komen. Vol ledigheidshalve dient nog vermeld te worden dat de gevolgen van het gemeentelijk subsidie voor het ont moetingscentrum door de financiële verhoudingsregeling tussen rijk en gemeente per saldo niet op de be groting van de gemeente Loon op Zand drukken. Op de plaats waar het drie-luik zal komen, het gebied tussen Berndijk- sestraat, Juliana van Stolbergstraat, Oranje Nassaustraat en Huygens- straat, zijn grondondcrzoekingen verricht, die het gevaar van zettin gen aantoonden. Om het dure heien te voorkomen, wordt grondverbete ring toegepast en een lage grond- druk toegelaten. Deze grondverbete ring en de daaruit voortvloeiende zwaardere funderingen betekenen volgens berekening van de Konink lijke Nederlandse Heidemaatschap pij een kostenstijging van bijna 31.000,Dezelfde stijging geldt, vergeleken met de aanvankelijke raming van begin 1970, voor een beter verwarmingssysteem. In deze tussenliggende periode ste gen loonkosten en materiaalprijzen met circa 9%, wat op de totale bouwsom van het ontmoetingscen trum een verhoging betekent van ruim 57.000,Ook zijn bouwkun dig nog een beperkt aantal wijzigin gen oorzaak van de stijging der kos ten: het betreft een aantal vouw wanden, een invalidentoilet en een rolluik ter afsluiting van de garde robe. Tenslotte was 5.000,de verhoging voor honorarium, werk tekeningen, toezicht advieskosten en verrekenbare kosten. WMF Hardpleetcouverts en luxe artikelen. Een begrip in kwaliteit en vormgeving. Ook qua prijs zeor aantrekkelijk. MXCL AMSItflOAM 5700 Sierlijk roomstel 76, Ilardpleet couvert 37,50 JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk tel. 04160 - 3037 voor OUDEJAARSAVOND vindt U GROOTS GESORTEERD bij Stationsstraat 51a, Waalwijk kunnen de verenigingen die gebruik maken van het gebouw, een afzon derlijke bergruimte met boxen be nutten. Alhoewel het stichtingsbestuur voor „De Werft", beter werkgroep te noemen, veel gedaan heeft voor de naderende realisering van het ont moetingscentrum, is zij ook druk doende met het op stapel zetten van de sporthal, voor wie zij straks ook als bouwheer zal optreden. De werkgroep heeft de richtlijnen en suggesties van de zijde van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk nader ver- Als die mogelijkheden zich voor gaan doen, kan het Kaatsheuvels verenigingsleven al een injektie ge kregen hebben. De uitwerking daar van kan zich tonen in aktiviteiten die een frisse wind aankondigen, 'n plaats van meer dan 12.000 zielen waardig. In de gehele gemeente zal over enkele maanden een sociaal- cultureel Werker tewerk gesteld worden, die zich met het zgn. Op bouwwerk gaat bezighouden. Hier over zijn de laatste maanden diver se gesprekken gehouden en zeer waarschijnlijk zal de bedoelde Soci aal Cultureel Werker 1 maart in funktie komen om zijn adviserende, aktiverende en stimulerende taak te gaan verrichten. Alhoewel hij als zodanig geen direkte verbintenis met „De Werft" zal hebben, kan 't drie-luik toch een gezonde onder grond betekenen. De medewerking van alle organisaties in de gemeen te wordt daarvoor ingeroepen. Vooraanzicht van het ontmoetingscentrum. werkt in de interne architektuur. Er is door het stichtingsbestuur een bezinning geweest op de benuttings- mogelijkheden van de verschillende ruimten in het nieuwe plan; de ont werpen zijn doorgesproken met en kele besturen van gemeenschaps huizen elders, waaruit praktische gegevens voortvloeiden; met de ge meente Loon op Zand zijn kontak ten gelegd voor de aankoop van grond en de mogelijke versnelling daarvan; er zijn oriënterende be sprekingen gevoerd over onderdelen van het plan, waaronder het opti male verwarmingssysteem en akoes tische eisen. Overigens zijn er o.a. ook nog kontakten geweest met ad viesbureaus inzake de flexibiliteit van de inrichting van de lokalitei ten. Het ontmoetingscentrum gaat be staan uit een aantal ruimten, die door middel van vouwwanden met elkaar te verbinden zijn. De grote zaal (21 bij 18 meter) zal plaats bie den aan ongeveer 400 personen. In deze grote zaal komt een verplaats baar podium. De tweede ruime zaal telt als oppervlakte meer dan 80 m'. Verder vindt men in het ontmoe tingscentrum twee zaaltjes van elk 25 m2, hobbyruimten van 55 en 35 m2 en een ruime foyer van 160 m2 oppervlakte. Deze foyer staat in open verbinding met de hal. Verder ontbreekt ook de keuken niet en Een gedeelte van de plaats waar het milfoenprojekt gerealiseerd zal worden: voorgrond links een stukje van de Oranje Nassaustraat en beter zichtbaar de Huygensstraat. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 PRESENTEERT VOOR internationaal programma. met Universal Show. Van 8 tot 10 uur show, bestaande uit Trio, Duo, Solo, Striptease en Dans. SPAANSE ZANGER met zijn geweldige GRANADA en verder bekende Spaanse songs. DANSERES ZANGERES met begeleiding van het be kende Quartet Elke dag geopend van 22.00 tot 04.00 uur (ook 's zondags) - De opstand in verschillende ste den van Polen duren nog voort. Offi cieel zijn er 12 doden en 150 gewon den, maar dit getal moet veel groter zijn. Een Zweeds correspondent meldt dat er in Polen 300 doden bij de opstand zijn gevallen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5