vvAAlwijkse en UnqstRaatse counant Ruimte verkennersgroep Kaatsheuvel zal cok licht" uit kunnen stralen n Stassar a Sorang-Capelle Sprang-Capellenaar D. de Bie begint aktie tegen de ruilverkaveling n O BOEREN ZOUDEN TEVEEL MOETEN BETALEN Maarten Luther King-groep geïnstalleerd Bewondering Jeugdhuis Modern Look" 29 dec. stemming in sporthal Wit gouden VERLOVINGS RINGEN 00 a.K.VERHULSI laag 1500 ex.) dezer dagen in de bus. Rente Jachthaven Voordeel Geel gouden VERLOVINGS RINGEN 06 3.K.VERHULST WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 102 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) f 0,35 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „Echo" Onze Kerstkruiswoordpuzzel Niet elk jaar ligt er sneeuw tijdens de Kerstdagen. Zou het wel zo zijn, dan is dat voor veel mensen een extra reden om even de frisse buitenlucht in te gaan. Toch lenen de Kerstdagen zich bij uitstek voor het oplossen van puzzels. Verwoede puzzelaars zien graag moeilijke of lange opgaven. Mensen die (nog) niet gegrepen zijn door puzzelkoortsen, hebben doorgaans aan een klein kruiswoord raadsel al genoeg. Wij hebben daarom dit jaar een puzzel gemaakt die de "gulden middenweg" bewandelt: het kruiswoordraadsel is niet te groot, maar bevat wel moeilijke en soms erg lange woorden. Dat zijn dan niet die veel voorkomende, afgesleten puzzelwoordjes, maar volkomen nieuwe vondsten tussen andere die weer meer toepasse- Horizontaal: 1 spar; 8 andere kant; 9 internat, trein; 10 deel v. d. mast; 11 fatsoen; 12 echt; 14 reeds; 15 voorwaarts (It.); 17 getier; 18 onder andere; 19 tiungereedschap; 20 plaats in W. Duitsland; 22 onwrikbaar; 23 van binnen; 26 pro; 28 reuk van zwemvo gels; 30 maat v. e. lampfitting; 32 college in provincie; 33 onderwijs; 34 gebed; 37 juist; 38 stekelvarken tje; 40 unieke; 42 zoogdier; 43 schier; 45 afgelopen; 47 klap; 48 dag. prov. bestuur; 50 sjaal; 51 olie houdend gewas; 53 groet (afk.); 54 diploma's kunstnijverheid; 58 van dierenhuid; 60 dubbelklank; 61 zang- noot; 62 honingdrank; 64 stukje delf stof; 66 omstr. deel v. Europa; 68 Nederlands; 69 titel; 70 trots; 71 oude aanspreektitel; 72 water (Fr.); 74 voornaam schaatskampioene; 77 wandversiering; 78 rekenk. reeks; 79 meterton; 80 hemellichaam; 81 foudraal; 83 een der 3 kerstgaven; 86 bergplaats; 88 eiken; 89 gedroogd pluimveepro- dukt; 93 ornament; 94 uitstapje; 96 dierkundige; 99 de gehele hoeveel heid; 100 Frans lidwoord; 101 deel baar door twee; 105 kindergroet; 107 honingdrank110 meisjesnaam111 meisjesnaam; 113 bijbelse figuur; 114 deeltjes v. d. maretak; 115 pers. voornaamwoord. Vertikaal: 1 sportterm; 2 kaak v. e. zoogdier; 3 verkeersaders; 4 voorzetsel; 5 be scherming; 6 muzik.drama; 7 meis jesnaam; 13 meisjesnaam; 14 ver beelding; 16 zeevarende; 17 in de war; 19 uitroep; 21 plaats in Gel derland; 22 kloosteroverste; 24 ne- derduits (afk.); 25 familielid; 26 streek; 27 omstreken (afk.); 29 en omstreken; 31 teken v. verveling; 34 Bijbelse plaats; 35 enigszins; 36 om vangrijk; 39 oogvormige openingen; 41 bewijs van achting; 44 omzet v. d. ijscoman; 46 dierenroep; 49 inke pinkje; 50 landweg; 52 grensrivier; 54 ham; 55 denaturatie entrepot (afk.); 56 pluimveeprodukt; 57 kerst boomverlichting; 59 achtervoegsel; 63 sluiting; 65 sierboom; 67 hijskra nen; 73 pers. voornaamwoord; 74 wapen; 75 onderl. rijtuig mij.; 76 godshuis; 80 sowjet-unie; 82 zooltje tapdance; 84 zangnoot; 85 Bijbelse plaats; 87 jaaraanduiding; 90 ionium; 91 tweëklank; 92 zeldzaam; 95 tint; 97 Spaanse uitroep; 98 vorm; 102 smak; 103 vochtig; 104 plaats in Gelderland; 105 spoedig; 106 binnenvaartuig; 107 deel van bestek; 108 eerstvolgende; 109 deel van de week; 110 hulpwerkw. (verv.); 112 deel v. d. bijbel. KAATSHEUVEL De gebeur tenissen hebben zich wel reeds "en kele daagjes" geleden afgespeeld, maar omdat Kerstmis aangehaald is, plaatsen wij het nog: Kaatsheuvel heeft Weer een ver- nennersgroep, die de naam zal dra gen van wijlen Maarten Luther King. Onlangs werd deze nieuwe groepering gepresenteerd in het riant gelegen jeugdhuis "de Kinken- polder" aan de Heikant, dat bij na dere kennismaking weer veel be wondering kreeg van de aanwezigen en dat naast een sfeervolle jeugd- soosruimte een unieke zolder heeft, die een praktische gelegenheid biedt voor het spel van de geüniformeerde jeugd. Groepsleider Martin Elshout ver richtte de opening van de samen komst en verwelkomde de genodig den, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak dat zovelen gevolg hadden gegeven aan de oproep om de installatie van de eerste patrouil le van de Maarten Luther King- groep bij te wonen. Onder die geno digden waren o.a. de ouders van de te installeren jongens, burgemees ter L. van Erp, pastoor Simkens, oud-aalmoezenier Goyaerts, de com missarissen van de verkennerij in 't distrikt Waalwijk, de heren Ver schuren en Verwiel, de voorzitter van de stichting Jeugdbelangen, E. Steenbergen, alsmede verscheidene oud-leiders van de Don Bosco- en St. Jansgroep. De installatie van de patrouille "de Condors" werd geleid door groepsleider Elshout en aalmoeze nier Van de Berg, die deze zolder ruimte in zijn toespraak vergeleek met de ruimte, waar 2000 jaar gele den het Kerstkind geboren werd, de stal, van waaruit het licht over de wereld straalde. Hij sprak de wens uit dat van deze nieuwe groep ook een bezielende werking zou mogen uitgaan. - De bekende chocoladefabriek van Houten te Weesp met 500 man per soneel gaat sluiten. Na het eresaluut van de nieuw- geinstalleerden, onthulde de heer Steenbergen dat een van de jaarlijk se reunie-avonden van oud-stamle den van de Pierre van Boxtel-stam de inspiratie was geweest voor het ontstaan van deze kersverse groepe ring. Hij sprak zijn bewondering uit voor de moed van de leiders, de he ren P. Mutsaers, P. Pooters en G. Wijtvliet, om vorm te geven aan de verkennerij. "Ik verwacht dat de naam "Maarten Luther King" door u bewust gekozen is", aldus de heer Steenbergen. Hij vroeg de leiders mee te trekken met de verkenners in de tocht zoals Maarten Luther King meetrok naar Washington om daar broederschap en vrede te zoe ken. Hij verzocht de leiders de jon gens goed bepakt naar huis, hun school of naar het werk te sturen. Naast een felicitatie offreerde hij namens het stichtingsbestuur aan staf en verkenners een bungalow tent en een boekwerk van Maarten Luther King, waarvan hij hoopte dat het een ereplaats zou krijgen in de bagage. De heer A. van Riel, oud-stam- leider van de St. Jansgroep, had gioot respekt voor hetgeen hier be reikt was. "Ik zou de lijn door wil len trekken, het is een onvoorwaar delijke eis dat we na de St. Jan- en Don Bosco-groep nu één plaatselijke groep gekregen hebben", aldus de heer Van Riel, die het vanzelfspre kend zei te vinden dat de eigendom men van de vorige groepen erfgoed werden van deze nieuwe groepering. Hij bood vier patrouilletenten en staftent aan en wenste iedereen veel succes toe. Tot slot sprak de heer Verschu ren namens de Katholieke Geüni formeerde Jeugdbeweging van het distrikt Waalwijk. Hij verklaarde alle steun te willen verlenen en stelde het instituut van het distrikt ten dienste aan de Maarten Luther King-groep. Verder bestond het samenzijn uit het bezichtigen van het pas inge richte verkennersverblijf, uit spel zowel van verkenners en ouders en gezellig napraten, waarbij het per soonlijk kontakt van burgemeester Van Erp met ouders en genodigden v/eldoende aandeed. lijk zijn met Kerstmis. De doorzetters onder U die daar wel raad mee weten en erin slagen een goede oplossing in te zenden, willen wij be lonen met een kans op drie geldprijzen: le prijs 25, - 2e prijs: 15, - 3e prijs 10, - Deze drie prijzen worden dus onder de inzenders van goede oplos singen verloot. Als u in aanmerking wilt komen voor-een prijs, dient u uw oplossing vóór vrijdag 1 januari a.s. gestuurd te hebben naar de Redaktie van De Echo van het Zuiden, Grotestraat 205, Waal wijk. Op de 'enveloppe vermelden KERSTPUZZEL. In onze editie van donderdag 7 januari a.s. vermelden wij de oplossing van deze Kerst-kruiswoordpuzzel. Wij wensen u prettige Kerstpuzzel-dagen. ff Deze Rodenstockbril in rose of lila transparant, met lichtgetinte glaasjes het einde! Model Madeleine 43,50 U kent toch onze all-in service? BRILLENMODE Stationsstraat 54, Waalwijk i°7 log 109 113 115 KERSTWIJDINGEN De Kerst wij ding van de bejaarden van de Ned. Herv. Kerk aan de Zuidhollandsedijk zal dinsdag 22 december des avonds om zeven uur in de consistorie worden gehouden. Alle bejaarden vanaf 65 jaar zijn van harte welkom. Het Kerstfeest riet de kinderen van de Zondag school wordt gehouden op woensdag 23 december van zes tot zeven uur, eveneens in de consistorie. Daarna volgt om half aCht het Kerstfeest met de jeugdverenigen der lidma- tenkring. BENOEMING AMBTSDRAGERS De heer H. Mayers heeft zijn ver kiezing tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk te Capelle aangenomen, terwijl de heer J. Jac. Pruyssers voor zijn benoeming als diaken heeft bedankt. KERSTFEEST VOOR IEDEREEN In de Gerefmeerde Kerk in de Heistraat wordt op Eerste Kerstdag des avonds om half zeven een bij zondere Kerstzangdienst gehouden. Het zal een dienst zijn met veel sa menzang, terwijl de Chr. Gem. Zangvereniging "Hallelujah" aan deze dienst medewerking zal ver- len. Voorganger in deze dienst is de plaatselijke predikant der Gerefor meerde Kerk Ds. A. Vreugdenhil. Iedereen, zowel jong en oud is van harte welkomen. PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Sprang-Capelle van de Plattelandsvrouwen hield vorige week donderdagavond in het cultu rele centrum "Zidewinde" haar Kerstviering. De gaste op deze avond was Mevr. D. v. d. Ben, voor drachtskunstenares die op mooie wijze poëzie en proza ten gehore bracht, o.a. "ontsteek uw kaars", 'De Kaars" en De arme student". Ten koortje zong onder leiding van Mevr. Nieuwenhuizen, die tevens SPRANG-CAPELLE "De ruilverkaveling Het Zuiderafwateringska- naal/De Beneden Donge gaat voor de boeren een zware last betekenen. De voordelen wegen geenszins op tegen de enorme kosten waarvoor zij straks moeten opdraaien. Op de voorlichtingsbijeenkomsten van de s( andsorganisaties en de cultuurtechnische dienst heeft men de boeren verteld dat de kosten komen op vijfenzeventig gulden per hectare. Dat deed men om hen aan het spek te leiden. De werkelijkheid ziet er to taal anders uit". Dat zegt de Sprang-Capellenaar de heer D. H. de Bie. Hij beheert een boekhoudbureau, is al jaren lid van de gemeenteraad, bestuurslid van het waterschap Het Zuiderafwateringskanaal èn maakt deel uit van de voorlopige commissie voor de ruilverkaveling. Onlangs is De Bie een aktie be gonnen tegen de verkaveling, die op 29 december in de sporthal te Sprang-Capelle in stemming komt. Hij hoopt dat de ruim vierduizend grondeigenaren op die dag en bloc tegen de verkaveling zullen stem men. Zij kunnen er tonnen geld mee verdienen, meent hij. De heer De Bie stelde een vier pagina's tellend rapport samen waarin hij gespecificeerd weergeeft wat het de boer werkelijk zal gaan kosten. Het merendeel van de boe ren in Sprang-Capelle, Kaatsheu vel, Waspik, 's-Gravenmoer, Dongen Oosterhout en Raamsdonksveer kreeg het (gestencilde) rapport (op- Uw Juwelier met t Moh«r.-snel GfoteiKMt 260 WMl»i|* T«i G4U.. -4t;b1 De kosten per hectare per jaar (te betalen gedurende dertig jaar) komen mèt de watervrijmakings- kosten èn de ruilverkavelingsrente (berekend volgens artikel 119 en 121 van de ruilverkavelingswet) op tweehonderddrieënvijftig gulden per hectare per jaar. De Bie becijferde dat bij de huidige stijging van lo nen en prijzen de kosten in de ko mende tien jaar nog met vijftig procent omhoog gaan. De vraag is nu of de meerdere kosten - waar over gesproken wordt in het ruil verkavelingsrapport van de centra le cultuurtechnische commissie - ook gesubsidieerd zullen worden. Is dat niet het geval dan gaat vol gens de heer De Bie de boer deze verkaveling jaarlijks meer dan vierhonderd gulden per hectare kosten en dat is dan nog een bere kening voor de landbouwer zonder hypotheek. Niet te spreken is de heer De Bie over het feit dat de grondeigenaren in het ruim achtduizend hectare giote ruilverkavelingsblok dertig procent moeten bijdragen in de kos ten voor de recreatie. De Bie: "Bij de gemeente Sprang-Capelle ligt 'n plan klaar voor een jachthaven (voor vierhonderd boten), een zwembad, een hotel, zonneweide etc. Dat alles komt ten westen van de Capelse haven. Hiervoor heeft men vijfentwintig hectare grond nodig. De kosten zijn begroot op cén miljoen honderdzestienduizend gulden. Door de gronden die men elders bestemd heeft voor de recreatie en voor de tuinbouw (tweehonderd hectare) blijft er volgens De Bie van de Capelse polder voor de boer v/einig meer over. Hij kan gaan verhuizen naar mindere kwaliteit grond. "De ongeveer vijftig boerde rijen die in de polders kunnen wor den gebouwd komen zoveel moge lijk op de slechtste grond. De cul tuurtechnische dienst spiegelt de boeren voor dat het de beste grond is. Maar wie trap erin? Ik weet nu al zeker dat er uit Sprang-Capelle nog geen twee boeren naar de pol der gaan." De Sprangenaar heeft berekend dat de ruilverkaveling het rijk en de provincie bijna negen miljoen gulden voordeel opleveren. "De to tale kosten van de verkaveling zijn begroot op circa eenenvijftig mil joen gulden, maar over tien jaar els de verkaveling voltooid is, zul len de kosten gestegen zijn tot ruim negenennegentig miljoen gulden. Degenen die op 29 december niet gaan stemmen worden geacht te hebben voorgestemd. Zij zullen la ter de rekening gepresenteerd krij gen op hun grondbelastingbrieven", aldus de heer De Bie. zorgde voor de begeleiding van de samenzang. Na de pauze werden door mevr. v. d. Ben nog enkele verhalen verteld. KERSTZANGUITVOERING "EXCELSIOR" Op 2e Kerstdag hoopt de Chr. Gem. Zangvereniging "Excelsior" o.l.v. haar directeur de heer H. Krutwa- gen, en het meisjeskoor "Jong Ex celsior" o.l.v. de heer H. J. Over- weel een Kerstzanguitvoering te ge ven in de Ned. Herv. Kerk in Sprang. Als soliste zal optreden mejuffrouw Ellen de Wind uit Waalwijk. De de clamatie wordt verzorgd door mej. J. Michel, terwijl het orgel bespeeld zal worden door mej. den Hollander uit Breda. Het programma zal worden afgewis seld met samenzang en koorzang. De medicatie zal worden verzorgd door Ds. G. Wursten, plaatselijk pre dikant der Ned. Herv. Kerk in Sprang. De aanvang van deze zang avond is vastgesteld op half acht, terwijl om zeven uur de deuren ge opend zullen worden. De opbrengst van deze avond zal bestemd zijn voor het Hervormd Jeugdcentrum. Uw Juwelier met 't Klokkenspel G'Ottstiaat 260 W«alwi|k Tel 04160 34681 ZANGUITVOERING "HALLELUJAH" In de Gereformeerde Kerk in de Heistraat gaf de Chr. Gem. Zang vereniging "Hallelujah" j.l. zater dagavond haar Kerstuitvoering, waaraan medewerking werd ver leend door het kinderkoor o.l.v. me vrouw M. v. Rijsbergen, terwijl de •heer H. Krutwagen dirigent was over het grote koor. De plaatselijke predikant Ds. A. Vreugdenhil sprak een openings woord waarin hij de aanwezigen verwelkomde, in het bijzonder de ere-voorzitter der vereniging bur- gemeeste M. van Prooijen en zijn echtgenote. De Schriftlezing en me- didatie werd verzorgd door ds. A. Vreugdenhil. Het programma be stond uit koorzang, kinderkoorzang en samenzang. De liederen van koor en kinderkoor werden op voortref felijke wijze ten gehore gebracht, waarbij het orgel werd bespeeld door mejuffr. W. de Hollander. P.V. NOOIT GEDACHT HIELD TENTOONSTELLING In de bovenzaal van café W. Kuis in de Raadhuisstraat hield de post duivenvereniging "Nooit Gedacht" die hier haar clublokaal heeft, j.l. vrijdag en zaterdagavond haar jaar- bjkse tentoonstelling. De opening dezer tentoonstelling vond j.l. vrij dagavond plaats. De waarnemend voorzitter de heer A. Tactor sprak een welkomstwoord en heette hierbij in het bijzonder welkom burgemeester van Prooijen rnet de wethouders Vos en van de Made. Tevens reikte de burgemeester de wisselbeker, welke door het ge- meentebstuur beschikbaar was ge steld, uit aan de heer E. Braspen ning, van wie de schoonste duif van deze tentoonstelling was. Daarnaast ontving hij tevens nog een beker als le prijswinnaar. Ook de andere eerste prijswinnaars kregen uit han den van burgemeester van Prooijen de bekers aangeboden. De uitslagen van deze tentoonstel ling waren als volgt: Oude doffers: 1 H. Dekkers; 2 J. Kramer; 3 A. v. Gooi. Oude duivin- nen: 1 A. Leeggangers; 2 A. Tactor; 3 P. Meter. Eenjarige Doffers: 1 F. Braspenning; 2 Jac. Rozenbrand; 3 A. v. Zeist. Een-jarige duivinnen: 1 M. Netten; 2 E. Braspenning; 3 G Rozenbrand. Jonge Doffers: 1 E. Braspenning; 2 A. Leeggangers; 3 A. Leeggangers. Jonge duivinnen: 1 Jac. Rozenbrand; 2 A. v. Zeist; 3 Jac. Rozenbrand. De volgende jeugdleden hadden eveneens prijzen gewonnen: 1 K. Hommel; 2 G. Rozenbrand; 3 Lam- booy; 4 Toni Ophorst.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9