wAalwrjkse en UnqstRAAtse counant Wat bracht 1970 voor Nederland 1970 ten einde Vele akties hielden heel het land in haar ban Werknemers, kabouters, Ambonezen en militairen forceerden nieuws Stassar laatje rijden! 1 i VUURWERK ij$jr Mann I sa M=LH j oLampe j£a mpe Koninklijk Huis van ^Wlierlo Kabouters Goede wensen Luchtwegen Havenstaking Brand Defensie De Dam voor OUDEJAARSAVOND in Tilburg Heuvdnac M I I I I I I S WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 103 De tcho vad het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) f 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,Bf o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Boho" WAALWIJK Tsjonge, het was me het jaartje wel. Overal Aktie met een grote A. Op de universiteiten, de scholen het begon al direkt in januari met een bezetting van de pedagogische academie in Bever wijk in Amsterdam, Den Haag, Wassenaar, Capelle aan de IJssel. Aktie om of tegen slapen in de open lucht, de rechten van de Ambonezen, de rechten van de vrouw, abortusklinieken, tegen verkeer, milieu verontreiniging, belastingmaatregelen of het gebrek aan promotiemaatregelen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Wie zich het afgelopen jaar niet bij een aktiegroep aansloot, of er geen oprichtte, leek buiten de maatschappij te staan. U weet dus wat u in 1971 te doen staat. Zelfs de politie, symbool geworden van alles wat orde en gezag vertegenwoordigt, kwam in verzet. De op perste politiebaas, de minister van Binnenlandse Za ken, werd tegen het eind van het jaar op een rumoe rige politiebijeenkomst door de verzamelde agenten omschreven als „Beernink, ha, ha, ha". Wat duidelijk niet lovend was bedoeld. De politie wil een extra uit kering van twaalfhonderd gulden. Een soort over- werkpremie, omdat alle akties van 1970 de politionele bezigheden danig belastten. De grootste aktie kwam aan het eind van het jaar. De algemene staking van welgeteld één uur, waartoe alle vakbonden hadden opgeroepen als protest tegen de loonplannen van de regering. Het was sinds de oorlog niet meer voorgekomen dat de vakbonden in Nederland tot een dergelijk protest opriepen. Aktie ook op de velden. Het Rotterdamse Feijenoord mocht zich na een overwinning op het Schotse Celtic Europees en na de ontmoetingen met het Argentijnse Estudiantes wereldkampioen der voetbalclubs noe men. Waarover honderdduizend Rotterdammers op de Coolsingel hun vreugde uitschreeuwden. De wedstrij den waren ook op de TV door miljoenen gevolgd. Een aardige propaganda voor de voetbalsport denk je dan als buitenstaander. Maar de KNVB dacht daar anders over en kwam in aktie tegen al die voetbal wedstrijden op het scherm. Wat natuurlijk leidde tot de oprichting van een aktiegroep, die zich inzet voor het behoud van koning voetbal op de beeldbuis. Het onverwachte optreden van de Ambonezen was een van de meest opvallende akties van het jaar. Op 31 augustus bezetten 33 meest jon ge Zuid-Molukkers de residentie van de Indonesische ambassadeur in de Haagse voorstad Wassenaar. Een agent werd bij de bezetting doodge schoten. De Indonesische ambassa deur wist te ontsnappen, maar zijn vrouw, twee kinderen en vijf man personeel werd gegijzeld. De bezetters eisten een gesprek tussen de Ambonezenleider ir. Ma- nusama en president Soeharto van Indonesië, die op bezoek zou komen. Zij dreigden gijzelaars dood te schieten als het gesprek niet door zou gaan en zij bovendien geen vrije aftocht zouden krijgen. De bezetting duurde bijna een hele dag. In de middaguren slaagde de Zuid-Molukse dominee S. Metiary erin de bezetters te overreden ziicb ever te geven. Zij werden met ge reedstaande politiebusjes naar het huis van bewaring overgebracht. Een indrukwekkende 'hoeveelheid wapens werd in beslag genomen. Van hun aanvankelijke eis kwam niet meer terecht dan een gesprek tussen premier De Jong en ir. Ma- nusama. Het proces tegen de bezetters zou in december, onder strenge veiligheids maatregelen, beginnen. Het officiële bezoek van de Indone sische president Soeharto werd door de gebeurtenissen tot tweemaal toe uitgesteld en tenslotte teruggebracht tot één dag. Het bezoek was be doeld als officiële demonstratie van de betere verhoudingen tussen Ne derland en Indonesië. De officiële gebeurtenissen, zoals de kransleg- ging op de Dam, gingen niet door. Wel een gesprek met Nederlandse ministers en Kamerleden, waarbij Soeharto vragen werden gesteld over de democratie in Indonesië. Den Haag leek tijdens het bezoek een vesting in oorlogstijd. Minister Beernink had een verbod uitgevaardigd, dat die dag Ambone zen geen toegang hadden tot Den Ilaag. In maart had Prins Bernhard een heel wat vrolijker bezoek aan Indonesië gebracht. Hij ging als oorzitter van de Wild Life Associa tion, maar was toch het eerste lid van het Koninklijk Huis, dat Indo nesië bezocht. Prins Bernhard vloog na Indone sië door naar Japan, waar hij op de We staan op de grens van het oude en het nieuwe jaar. Een veelbewogen jaar zowel voor U als voor ons. Het zal een moeilijk afscheid zijn, net zo als een ongewild afscheid al tijd is. Laten we echter aan nemen dat dat wat gebeurd is ertoe bijdraagt de toekomst te bepalen. Ondanks dat sommigen mis schien zeggen „wat baat dat terugzien", is het toch juist aan het eind van het jaar nog eens aan een en ander terug te denken. Want wat de toe komst biedt, weet praktisch geen mens. Het lijkt er vaak op dat het vooruitzicht min-r der prettig is geworden. Dit door letters en woorden tegen vrede, over geweld, strijd, schijnbaar ontevreden men sen ondanks de welvaart, kri tiek op huisvesting, onderwijs, landsverdediging, Dolle Mi- na's, onderwijsrebellie, milieu verontreiniging, protestbor den, spandoeken enz. Wij spreken de wens uit dat in het komende jaar 't nieuws minder zal verschrikken, maar meer zal verblijden en dat uw wensen in vervulling mogen gaan. Dat levens grootste schat, gezondheid, uw deel mag zijn. Dat 1971 een goed jaar moge zijn wereldtentoonstelling het Neder lands paviljoen opende. Uniek was dat hij na zijn reis verslag uitbracht aan de Nederlandse Tweede Kamer. Aan het eind van het jaar was de prins een van de hoofdfiguren in een tv-opname van een jachtpartij in de duinen van Wassenaar. Vol gens de uitzending werden de fa zanten, waarop werd geschoten, te voren getraind in het volgen van een bepaald voerpad. De prins liet later via zijn secretaris (in een brief aan leerlingen van een Amsterdam se basisschool weten dat de uit zending volgens hem een verkeerde voorstelling van zaken had gegeven. Over de kritiek op zijn jachtpartij en en zijn funkties in internationale organisaties, die dieren beschermen, meende de prins dat de fauna al leen maar gediend is bij jachtakti- viteiten. Maar dan moeten de ja gers wel weidelijk zijn, voegde hij hier aan toe. Prinses Irene kreeg op 27 januari in het St. Radboudziekenhuis in Nij megen een zoon: Carlos, Javier, Bernardo. De baby heeft de Franse nationaliteit. €xc luóieve herenkleding WAALWIJK De algemene staking in december was niet de enige grote protestaktie van werknemers in 1970. De koppel bazen konden in de praktijk hun vaak niet gekwalificeerde krachten meer betalen dan wat de opgeleide en vaste werknemers in handen kre gen. Dat zette kwaad bloed. De vaste arbeiders eisten geld omdat de werknemers kennelijk wel meer konden betalen. De staking kreeg een sneeuwbaleffekt. Op 1 septem ber hadden 38 duizend werknemers bij werven en havendiensten het bijltje erbij neergegooid. De haven j was drie dagen eerder al dicht ge- gaan omdat de sleepboten niet meer voeren. De staking, die uiteindelijk tot 15 september zou duren, had een rom melig, soms sensationeel verloop. Zo protesteerden tienduizenden men sen op 2 september tijdens een mars, die was georganiseerd door het co mité Arbeidersmacht. De erkende bonden stelden zich achter een aan tal eisen, maar nadat zij met de werkgevers overeenstemming had den bereikt en de stakers het com promis van de hand wezen, trokken de bonden zich terug. Het werd van af dat moment een „Wilde staking", waaraan overigens door minder (14.000). Door het felle optreden van stakingsleiders en allerlei „co- mité's" ontstonden geruchten dat de staking was georganiseerd door Mao-gezinde communisten. Op de Rotterdamse werven en ha venbedrijven werd vanaf 15 sep tember weer gewerkt. Een dag eer der was overeenstemming bereikt over een extra uitkering van 225 gulden en een verhoging van de weeklonen met 25 gulden. Tijdens de staking was in de Stichting van de Arbeid gesproken over een uit kering van 400 gulden ineens, om het verschil tussen de inkomers van „geleende" en vaste medewerkers op te vangen. De uitkering ineens werd inderdaad door e engroot aan tal bedrijven gegeven. De regering verklaarde dat een algemene loon- ronde een gevaar betekende voor de overhitte economie. De waar schuwing werd niet opgevolgd. Stakingen in de bouwwereld en de strokartonindustrie dwongen tal van werkgevers op de een of andere ma nier extra uitkeringen te betalen. Begin oktober hadden meer dan een miljoen werknemers de toezegging dat zij een extra bedrag zouden krij gen. De ongerustheid over de economie was niet ten onrechte. In 1969 wa ren de prijzen gemiddeld 7,5 pro cent gestegen. De regering had prijsmaatregelen genomen om voor 1970 een dergelijke sterke stijging te voorkomen. Na de loonronde ech ter moest de nieuwe prij zenminister, Nelissen, die de uit protest afgetre den De Block was opgevolgd, het bedrijfsleven toestemming geven de kostenstijgingen voor een belang rijk deel in de prijzen te verwerken. Het tekort op de betalingsbalans dreigde in de buurt van het miljard te komen, wat inhoudt dat we in 1970 voor een miljard meer hebben gebruikt dan we hebben geprodu ceerd. Als een ecoonomische brandweer ploeg kondigde het kabinet strenge maatregelen aan, o.m. belastingver hoging en vermindering van de overheidsuitgaven. Heel wat officieren kregen het in 1970 moeilijk. Dat was vooral te wijten aan het optreden van de Vereniging van dienstplichtige Mi litairen. De vereniging organiseerde op 1 juli een Nationale Groetdag uit protest tegen de volgens haar te strakke discipline in de krijgs macht, waarmee vooral de land macht werd bedoeld. E encommis- sie besloot dat er wat moet gebeu ren. Diverse disciplinaire zaken zul len worden verzacht. Minister Den Toom (Defensie) deed ook zijn best de wedde voor dienst plichtigen te verhogen, en de dienst plicht bij de landmacht van een deel te verkorten. Al klaagde hij voortdurend over de geringe mid delen, waarmee hij de Nederlandse defensie-inspanning op peil moet houden. De minister kon zich niet verenigen met het optreden van tachtig mari nemannen uit Doorn en Den Helder, die op 25 augustus meenden de po litie bij te moeten staan bij het schoonvegen van de Amsterdamse Dam. Het merendeel kreeg discipli naire straffen, een aantal van hen zal zich moeten verantwoorden voor de krijgsraad. De rellen op de Dam ontstonden na het besluit van het Amsterdamse gemeentebestuur om met ingang van 24 augustus om 18.00 uur het slapen op de Dam en omgeving te verbieden. Geschat werd dat tus sen de vierhonderd en duizend jon gelingen de nachten op en rond de Dam doorbrachten. Het gemeente bestuur meende dat dit de openbare hygiëne niet ten goede kwam. Bo vendien waren klachten binnenge komen van omwonenden zakenlie den. Toen de politie, uitgerust met helmen en rieten schilden, aanstal ten maakte om tegen zes uur 's- avonds de Dam te ontruimen kwam het tot hevige gevechten. Winkel etalages werden geplunderd, er vie len tientallen gewonden. Een pers fotograaf werd door een schot in de rug getroffen. De agent verklaarde dat hij uit noodweer had gehandeld. In Den Haag trad - eveneens in augustus de politie ook op tegen „illegale" overnachtingen. Kabou ters hadden in de residentie het voormalige Milva-kamp gekraakt en omgedoopt in „Vrijdorp". De Haag se autoriteiten lieten het een aan tal weken oogluikend toe. Het kamp werd door de kabouters onder meer gebruikt om onderdak te bieden aan jonge toeristen, die geld of lo gies (of beide) misten. Eind augus tus verscheen plotseling een sterke politiemacht. De kabouters werden zonder verzet weggeleid. het gebied van het ruimte verkeer. Fokker en Philips ontwikkelden, in samenwerking met de universitei ten van Groningen en Utrecht, een Nederlandse sateliet. Het apparaat, dat de straling van hemellichamen moet onderzoeken, zal in 1974 van af de Amerikaanse basis Vanden- berg worden gelanceerd. Nederland kon overigens begin dit jaar kennis maken met de Amerikaanse maan- ieizigers Borman, Aldrin en Collins, die hier met hun Apollo op bezoek kwamen. Het Nederlandse bedrijfsleven was ook betrokken bij het verdrag dat op 4 maart in Almelo werd geslo ten tussen Nederland, Duitsland en Engeland ten aanzien van de pro- duktie van verrijkt uranium. De kernbrandstof zal worden geprodu ceerd volgens het in Nederland uit gevonden gas-ultracentrif uge-proces Proeffabrieken worden gebouwd bij Capenhurst en Almelo. Oe Thant, ssecr.-generaal van de V.N. ver klaarde zich in Geneve ongerust over deze opzet omdat het procédé ook toegepast zou kunnen worden voor de vervaardiging van kernwa pens. De grote Nederlandse bedrijven, dia allerlei toekomstprojekten op stapel zetten, hebben 1970 overigens met bedroefde gezichten afgesloten. De Met heel andere problemen kreeg het luchtverkeer te maken. Op Schiphol werd de bewaking aan zienlij kt verscherpt nadat Pale stijnse verzetslieden boven Londen een toestel kaapten, dat vanaf Schiphol was opgesteegen. Handba gage wordt op Schiphol voortaan onderzocht, terwijl elektronische apparatuur wordt opgesteld, die wapens kan ontdekken. Overigens valt de drukte in de lucht ook niet te onderschatten. De Rijks luchtvaartdienst moest in december een nieuw systeem van verkeers leiding invoeren, waarbij de be staande luchtwegen belangrijk wer den uitgebreid. Nederland begaf zich zowaar ook op BRILLEN VOOR 65+ AL JAREN VAN STASSAR Comfortabel zien met goed gekozen dubbelfocusglazen. Het telefoonboek is geen probleem voor U! En all-in service, met o.a. gratis brilverzekering, Model „Madame" 61, BRILLENMODE Stationsstraat 54, Waalwijk allergrootsten, zoals Philips, Shell en Akzo, moesten meedelen dat de gang van zaken in 1970 niet best is geweest. Voornamelijk als gevolg van de in flatie, die de kosten hoog opjaagt. Die inflatie wordt ook het belang rijkste probleem voor 1971. Ook al omdat er nog geen aktiegroep ter Lestrijding van de geldontwaarding is. Tenzij men de regering als zoda nig wenst te omschrijven. Wat allemaal niet wegneemt dat uw nieuwsblad u toch de allerbeste wensen voor 1971 hierbij doet toe komen. Meer zal helaas niet moge lijk meer zijn. O O vindt U GROOTS GESORTEERD bij Stationsstraat 51a, Waalwijk VOOR ajouren, stoppen, plisseren VOORrepareren, inkorten, borduren VOOR stof knopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar Met dank voor het vertrouwen dat wij in 1970 mochten genieten bieden wij vrienden en relaties onze hartelijke wensen voor een in alle opzichten voorspoedig en gelukkig 1971.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1