plaatselijk nieuws. binnenland. ingezonden: Buitenlandsch O verzicht Kennisgeving. Burgerlijke Stand. 307de Staatsloterij. Gemengd Nieuws en Allerlei, Uit Amefrika (Michigan.) De drie groote gebeurtenissen van de laatste dagen zijn wel het bezoek van den Koning van Italië in Oostenrgk, de opening der Frausche Kamer en de verkiezingen in Duitschland. Het bezoek van den Koning van Italië aan het hof van Weenen kan uit een staatkundig oogpunt slechts eene beteekenis hebben. Gelijktijdig met dat bezoek verscheen in Oostenrijk het zoogenaamde Roode Bock, dat ditmaal geheel betrekking had op gedane zaken, de handelingen der Oostenrijksche Regeering omtrent Montenegro en Griekenland. Dit boek heeft dan ook een historisch belang. Ten duidelijkste blijkt daaruit, dat het alleen aan de vaste aaneensluiting van Oostenrijk en Duitschland te danken is, dat tegen het drijven van Engeland in, de algemeene vrede is bewaard gebleven. Het bezoek van den Koning van Italië kan dus geene andere beteekenis hebben, dan dat hij wenscht beschouwd te worden als een voorstander der behoudende staatkunde. Aan feesten en hartelijke ontvangst is er natuurlijk bij dergelijke gelegenheden geen gebrek. Onder zeer gunstige voorteekenen is de eerste bijeenkomst der Fransche vertegenwoordiging niet begonnen. Er was al dadelijk eene beroering die aan leiding gaf, dat de vergadering geschorst werdDit is echter niet zoo heel zeldzaam. Na de heropening van de vergadering is Gambetta met groote meerder heid tot tijdelijk voorzitter gekozen. Een vijftigtal verkiezingen werden betwist, ook die van den nieu wen voorzitter. Of deze lang President zal blijven, valt zeer te betwijfelen. Naar men toch stellig ver zekert heeft de President der Republiek in eene nieuwe bijeenkomst Gambetta de vorming van een nieuw Kabinet aangeboden en deze heeft het aange nomen. Hij zou volledige vrijheid van handelen be houden en de leiding van het Kabinet met of zonder portefeuille kunnen aanvaarden. Er worden natuurlijk ook namen genoemd van nieuwe Ministers. Wat daarvan zijn zal, moet de tijd leeren. Op het platte land, onder de lieden, die niet zoo gauw worden medegesleept, heeft Gambetta verbazend in populariteit gewonnen. In hetzelfde Normandie waar hij in 1871 met den naam van foufurieux razende gek« werd aangeduid, kan hij nu geen kwaad meer doen. Zijne buitengewone welbespraakt heid en de eigenschap die hij bezit, zich spoedig in lokale zaken thuis te gevoelen, hebben tot die populariteit krachtig medegewerkt. Juist tegen de opening van den parlementairen veldtocht kwam in Frankrijk het bericht, dat de heilige stad Kairoeau in Tunis in de macht der Franscheu was. Het was bijna te gemakkelijk ge gaan om geloofd te worden. En het was toch waar. Het hoofd vau de Tunesische opstandelingen Ali-ben-Hamar is dood, en zoo zijn de opstande lingen naar Zuid-Tunis teruggetrokken. Toen do Fransche troepen de stad naderden, zagen zij overal de witte vlag uitsteken, en trokken zonder strijd de versterkte plaats binnen, maar niet de eigen lijke stad. Het is de oude taktiok der Arabieren, zij zijn slecjits teruggewokon, om als de vijand in kracht en getal is verminderd als de sprinkhanen der wildernis op te dagen en verwoestend neer te strijken. Wat de verkiezingen in Duitschland betreft, zij zijn nog niet geheel en al bekend, en al waren ze dat, dan zou men, om er iets van te begrijpen, er eerst eene aparte studie van moeten maken. We lezen toch van niet minder dan van negen ver schillende partijen, waarvoor wij nog niet eens alle Hollandsche namen kunnen vinden. Dit schijnt evenwel reeds zeker te zijn dat buiten de 100 herstemmingen, de staatkunde «van Von Bismarck geen bijval bij de kiezers heeft gevonden. Uit ver schillende berichten blijkt tevens, dat nog nooit zoo heftig werd gestreden als thans. Kwamen vroe ger 60 °/0 der kiezers nu stemden er 80. Te Berlijn kwam het zelfs tot heftige straatge vechten. Vooral de anti-semitischo partij weerde zich dapper. Op do hoeken van alle straten stonden lieden, die den kiezers hunne bladen opdrongen. Kleine biljetten, waarop slechts de waarschuwing voorkwam, toch geeu Israëliet te stemmen, werden bij honderdduizenden vei'spreid, het hielp allemaal niets; de grootste voorvechters van do anti-semieten, de hofprediker Stöcker en Dr. Henrici, werden met groote meederheid verslagen. Do toestand in Ierland wordt steeds beter. In eene redevoering, die Gladstone te Knowsey hield, kon hij verklaren, dat zich reeds 2500 pachters tot de blijvende pacht-commissie hadden gewend, en 30000 dit voorbeeld zouden volgen. Het Par lement heeft zijn rusttijd van 12 Nov. tot 17 Dec. verlengd, dit reeds is een bewijs, dat men met. ge rustheid de toekomst tegemoet ziet. Sir Mozes Montifiou heeft deze week zijn 98sten verjaardag gevierd. Aan 60 verschillende parochiën heeft hij elk 98 gouden souvereinen gestuurd om daarvoor zijne arme geloofsgenooten te onthalon. De Belgische bladen zijn nog vol van allerlei beschouwingen over den uitslag der Gemeenteraads verkiezingen. Beide partijen schrijven zich gedeel telijk de overwinning toe, in de meeste groote steden heeft de liberale partij de overhand behouden. Op enkele plaatsen gaf de strijd weer aanleiding tot betreurenswaardige buitensporigheden. Zoo maakt het Handelsblad van Antwerpen melding van onge regeldheden te Contich, liggende op twee uur af- stauds van Antwerpen. Daar hadden de auti-clericalen het onderspit moeten delven. Toen de uitslag be kend werd, schoolden zij voor het raadhuis te zamen, belegerden als 't ware het stadhuis en beleeüigden en beschimpten hunne tegenstanders. De aankomst der gendarmen vuurde de menigte nog aan, en het was eerst toen de burgemeester zich in het tumult begaf, dat de orde hersteld werd, niet evenwel voor er heel wat ruiten gebroken en ook eenige personen gekwetst waren. Te Brussel heeft eene verschrikkelijke gas-ont- ploffing plaats gehad in het café Riche, waar eenige werklieden bezig waren geweest in don kelder der restauratie een tweeden gasmeter te plaatsen. Het is niet bekend, of de ramp aan on voorzichtigheid was te wijten de ontploffing was zoo hevig, dat de geheele vloer in stukken sprong al de ruiten der eerste en benedenverdieping ver brijzeld werden en de vensters van al de naburige huizen ernstig zijn beschadigd. Personen zijn ge lukkig niet gekwetst. De kok was te zwaarlijvig om door een venster te ontvluchten, hij probeerde wel, maar het ging niet. Gelukkig kreeg hij ge legenheid door de deur op straat te komen. Daar de verbrijzelde ruiten der naburige huizen alle spiegelglazen waren, is de geldelijke schade zeergroot. De pas ontvangen Indische bladen loopen tot 24 Sept. De berichten over de cholera zijn niet ongunstiger. De gevallen zgn het meest onder de inlandersbij de Europeanen lieerscht de ziekte vooral onder de kinderen. Het verloop vau de ziekte is over het algemeen zeer snel. Onlangs konden wij in verscheidene bladen lezen dat er een honderdjarig jubilé zou gevierd kunnen worden als er ten minste hier van vieren sprake kon zijn. Het was namelijk eene eeuw geleden dat de verkoudheid zich geopenbaard had. Het bericht was natuurlijk te merkwaardig, om niot dadelijk de rondte te doen, en de geloovige gemeente slikt zooals zij. trouwens zoo veel slikt. In het Journal de Barbier van Februari 1833 lezen wij woordelijk het volgende door de zware verkoudheden, die algemeen onder de dames heerschende zijn, komen de bedienden tusschen de bedrijven in den schouwburg niet met truffels en andere lekkernijen rond om te verkoopen, maar uitsluitend met bonbons. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN; Gelet op de artt. 1 en 27 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97) tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot be teugeling van openbare dronkenschap. Herinneren belanghebbenden dat zij, die op 1 November 1881 in de lokaliteit of lokaliteiten daarvoor reeds op 1 Mei dezes jaars in gebruik, zonder strijd met de wet sterken drank in het klein verkochten, nJ. bij hoeveelheden van minder dan 2 liter en daarmede wenschen voort te gaan na den termijn, waarvoor zij zijn gepatenteerd, d. i. na 1 Mei 1882, ingevolge art. 27 der wet gehouden zijn, daartoe voor 1 Januari 1882 bij op zegel geschreven verzoek vergunning te vragen aan het Gemeentebestuur, onder nauw keurige omschrijving der lokaliteit of lokaliteiten, van de namen en voornamen, ambten, beroepen en bedrijven zoowel van den verzoeker als van zijne huisgenooten boven de 16 jaren, als mede van het debiet gedurende de laatste 12 maanden; Wordende hierbij voor zooveel noodig nog medegedeeld, dat verzoeken na 1 Januari 1882 ingediend, ingevolge de wet buiten beschikking moeten worden gehouden. Ileusden, 3 Nov. 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Honcoop. De Secretaris SPRENGERS. jwrfcmam t. uxjt-c.Trsy?»--gA-.-ysa- -agrrgjaas' I1KUSDËN, M Nov. t De iV. R. Crt. van heden bevat hot navolgende bericht, hetgeen wij in zijn geheel overnemen. Ouze lezers zullen zich herinneren dat het daarin ge noemde adres van 94 waterschappen door ons be knopt is overgenomen in no. 2 van ons blad. Men schrijft ons uit Noordbrabant, Met verklaarbare belangstelling wordt vooral in hot benedengedeelte van onze provincie, de behan deling van het wetsontwerp betreffende het verleggen van de uitmonding van de Maas te gemoet gezien, 't Geldt trouwens een levensquestie voor een uit gestrekte landstreek, die sedert jaren gebukt gaat ouder de periodieke verwoestingen van het water en grootendeels daardoor tot geen ontwikkeling kan komen. Van een paar zijden zijn dezer dagen enkele bedenkingen en opmerkingen gemaakt, die wel de aandacht verdienen en ongetwijfeld dooi den Minister zullen worden overwogen, hoewel ongelukkigerwijze ook hierbij weder locaal en parti culier belang allicht veel zal kunnen bederven. »Die het onderste uit de kan wil hebben, krijgt hot lid op den neus,en juist om het vele dat zij vragen, zullen do 94 waterschappen en Noordwestelijk Noord-Brabant wellicht niets krijgen van alles wat zij wenschen. Zeker hebben zij hierin volkomen gelijk, dat de verbetering van den watertoestaud in het Noord-Oostelijk gedeelte van Noord-Brabant niet mag geschieden ten koste van het Noord- Westelijk gedeelte, maar of voor de afwatei'ing hiervan twee zoo ver uitstrekkende kanalen noodig zijn als zij voorstellen dient althans nader te wordeu bewezen, terwijl het in hooge mate overdreven mag heetcn te vragen, dat die afvoerkanalen voor scheep vaart geschikt zullen worden gemaakt. Men zou dus drie parallel loopende vaarwaters krijgende nieuwe rivier en de afvoerkanalen aan beide zijden En dat nog wel met de noodige havens, benevens vaste- of draaibruggen, pontveren enz. Dezelfde adressanten zinspelen op pogingen om het afvoer kanaal van de Dommel te verleggen door het zoogen. bed van de Baardwijksche overlaat. Een adres in dien zin gaat uit van de polders, gelegen in de »algemeeno omkadingi boven don Heidijk, met de gemeentebesturen vau Vlijmen en Nieuwkuik. Deze hebben n.l, bezwaar tegen het ontworpen kanaal van 's-Bosch naar Hedikhuizen, en wel omdat dit h. i, niet in staat zou wezen om al hot overtollige Dommelwater af te voeren, waardoor eene kunst matige inundatie van de polders van Engelen, Bok hoven, het Vlijmensche veld enz. zou worden bevorderd, en dat nog wel met zoogen. hei water,dat voor de graslanden zeer slecht is. Daarom stellen zij voor dit kanaal te leggen, ten Zuiden van den Heidijk door het bed van den Baardwijkschen over laat en door dien overlaat in de nieuwe rivier. Daardoor zou niet alleen de afvoer van Dommel water sterk worden bevorderd, maar tevens een betere uitwatering en viarigatie voor de landerijen ten Zuiden van den Heidijk worden verkregen, en dat alles op minder kostbare wijze dan thans door de regeering wordt vastgesteld, omdat het door deze ontworpen kanaal zou gaan door zeer kostbare gronden, terwijl die vereischt voor een kanaal door het bed van deh Baardwijkschen overlaat voor veel minder zouden te verkrijgen zijn, gedeeltelijk zelfs voor niet, in welken zin reeds door den gemeente raad van Vlijmen een besluit is genomen. In het belang der verbetering van den water staatstoestand van Noord-Brabant schijnt werkelijk de voorkeur te moeten worden gegeven aan een afvoerkanaal voor het Dommelwater naar Baard wijk boven een naar Hedikhuizen. t Bommelerwaad. Ruim een jaar geleden werd bericht dat zich voor de vacante betrekking van secretaris van ons polder-district beneden den Mei- dijk 130 sollicitanten hadden opgedaan. Eerst dezer dagen is een drietal gemaakt, bestaande uit de heeren L. P. Pelletier te Zalt-Bommel, C. van Leeuwen te Gameren en Mr. G. Kolff te Zalt-Bommel. t Zalt-Bommel. De heer D. Ingerman, thans ad- sistent aan de rijks landbouwschool te Wageningen, is bij koninkl. besluit van 28 October j. 1, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier. t Sleeuwijk. De heer J. W. de Lang, predikant der Chr. Ger. kerk te Gameren, heeft voor het beroep naar deze plaats bedankt. t 's Hertogenbosch, 1 Nov. De geheele stad is iü feestdos van schier elke woning wappert de nati onale driekleur, ter eere van het zilveren feest van den Commissaris des Konings in dit gewest. Ten twaalf ure geeft het muziekkorps der schutterij eene uitvoering op de Groote markt. Heden avond werden den jubilaris serenades gebracht. De lieder tafel »Oefening en Uitspanning® heeft hem in zgn hotel met feestgezangen begroet. Nadat heden middag de vergadering der Pro vinciale Staten was geopend, werd de zitting na eenige oogenblikken geschorst en begaven zich de leden in een aangrenzende zaal, waar de uitreiking plaats had van het geschenk, door de ingezetenen van Noord-Brabant den Commissaris des Konings aangeboden. Het bestaat in een prachtig milieu de tabie, van gedreven zilver. De heer Diepen sprak den jubilaris in gevoelvolle woorden toe en bracht hem de gelukwenschen der Staten op dezen ge- denkwaardigen dag over. De Commissaris des Ko nings betuigde zgn dank voor de vele blijken van toegenegenheid, die hij had ontvangen en gaf de verzekering, het welzijn der provincie en van hare ingezetenen steeds te zullen voorstaan. f Rossum. Dat er in onze gemeente krasse oudjes gevonden worden werd dezer dagen bewezen door de heer Michel de Winter, die op negentigjarigen leeftijdnog eene wandeling maakte van het station Hedel tot hier, een afstand van circa 2 uur. f Door den heer G. W. van Thiel alhier is eene koe vet geweid die door den slachter E. van Dijk alhier geslacht, een wicht had van niet min der dan 600 Kilo. Het Algemeen Handelsblad van 1 Nov. verscheen in feestgewaad. Het herdacht namenlijk op dien dag zijn 50-jarig bestaan als dagblad. In een hoofdar tikel werd een overzicht gegeven van de geschie denis van dit blad. Sedert eenigen tijd worden er te Tilburg 's avonds vele baldadigheden gepleegd, door 't insmijten van glazen als anderszins. Zondag avond hebben vier werklieden van den heer Meulesteen, Veldhovensche hoek, die in beschonken toestand verkeerden, een tachtigtal ruiten in die fabriek ingeslagen, terwijl Dinsdag avond drie werklieden van de fabriek van den heer Klep van Velthoven, die groot misbaar op straat maakten, met de agenten van politie handge meen zijn geworden, waarbij een der agenten eene zware verwonding aan het hoofd bekwam. Alle drie zijn gearresteerd en naar Breda getransporteerd. De post bestellers te 's Ilage, die te samen een vijfde lot in de Staatsloterij bezaten, zagen Woens dag hun nümmer met de prijs van f 25,000 uitkomen. Zij moeten de winst met hun vijf-en- veertigen deelen, ieder zal dus zoo wat f 90 ontvangen. De onderstaande circulaire is door het hoofd bestuur van de Hollandsche maatschappij van land bouw aan de afdeelingen rondgezonden Ingevolge het besluit der algem. vergadering van 9 October 1.1. te Schagcn, waarbij een crediet is toegestaan van f 3000 gedurende vijf achter eenvolgende jareu, om te dienen tot subsidie aan twee op te richten vakscholen voor zuivelbereiding, ééne in Noord- en ééne in Zuid-Holland, zou het hoofdbestuur gaarne in kennis worden gesteld met de gemeentebesturen die tot het oprichten van eene dergelijke school zouden willen medewerken. Het richt zich daarom tot u met verzoek om, indien zich in uwe afdeeling eene gemeente bevindt, die daartoe bereid mocht zijn, daarvan aan ons opgaaf te willen doen vóór Januari 1882. Het hoofdbestuur verklaart zich bereid zoowel aan de afdeelingen als aan de gemeentebesturen alle inlichtingen te geven omtrent die zoo belang rijke zaak. Vóór eenige dagen werd gemeld, dat er te Veere, met het oog op de uitvoering der drankwet, partij zal getrokken worden van de bestaande rijksge bouwen aldaar om een derde bedelaarsgesticht op te richten. Naar het Vad. nader verneemt, is dit bericht minder juist. Wel zijn er plannen in over weging om de rijksgebouwen te Veere in te richten voor eene rijkswerkinrichting, maar dit zal geenszins geschieden met het oog op gebrek aan plaatsruimte te Ommerschans en Veenhuizen. Veeleer staan bedoelde plannen in verband met den slechten toestand der gebouwen in Ommerschans en Veen- huizen en met het oog op de min gunstige resul taten, door den veldarbeid verkregen. Sommige tappers in Den Haag hebben, tenge volge van de geldelijke opofferingen welke de in werking getreden drankwet hun zal opleggen, gemeend den prijs van den sterken drank met 1 cent per glaasje te moeten verhoogen. TeVeenendaal is Woensdag door de rijksveldwacht naar de gevangenis te Arnhem gevankelijk ver voerd zekere Jacob Pater, onder Renswoude woon achtig, die zonder eenige reden te Veenendaal een jongmensch een zeer ernstige messnede toe bracht. Bewoners van eenige voorname winkelstraten te Amsterdam hebben het plan opgeyat om door gezamenlijke krachten hunne winkelkasten elec- trisch te verlichten en den publieken weg daarin kosteloos te doen deelen. Uit Egmond aan Zee meldt menDe Egmon- ders zijn toch ware geluksvogels. Eerst „krijgen* ze hier op 't strand een scheepje, als een kleine verzachting voor de geleden schade door den storm, waardoor menige hand eenig werk vond en nog bij slooping er van vinden zal; maar daarmede niet tevreden, nemen zij te Noordwijk aan, het aldaar gestrande Engelsche schoenerschip af te brengen en zijn zoo gelukkig, dat weer en wind hun dient bij die onderneming, zoodat zij binnen ééne week daarin slagen. Zij hebben aan dat buitenkansje een kleine f 1700 verdiend. t HEUSDEN" Van 31 Oct.3 Nov. Overleden: C. Brouwers, 3 m. t ANDEL. Van 14 Oct.2 Nov. Geboren: Pieter, z. v. J. van Drunen en van J. C. Crielaard. Overleden: W. van Tilburg oud 4 m.H. Bouman oud 6 m.: T. van Andel oud 16 m. t DEWERKEN en SLEEUWIJK. Van 1631 Oct. Geboren: Peter, z. van A. Hoeke en A. P. de Jong; Pieter, z. van C. O. Dekker en H. N. Ouwerkerk. Overleden: H. van Andel ond 70 j.; J. van Maastricht ond 82 j. t DUSSEN. Gehuwd: H. C. Yerbunt met G. van Tilborg A. van Mierlo met J. de WitB. Peterse met M. van Deursen. t MEEUWEN. Van 131 Oct. Overleden: J. de Rooij, 93 j. wede. van N. van Gilst; C. Snoek, 67 j. echtge. van J. van Wijk. t DRONGELEN. Van 1 Oct1 Nov. Geboren: Antonetta Johanna Adriana, d. van G. Louwers en J. Bax; Johanna Helena, d. van C. L. v. d. Kolk en J. M. Colijn. Overleden: Levenl. aangeg. kind van P. Kipping en M. Wijnen Rotterdam. HERPT EN BERN. Van 1 Oct.1 Nov. Ondertrouwd: G. J. van Diessen, jm. 22 j. en A. M. Buijs, jd. 27 j.C. v. d. Wiel, jm. 25 j. en C. Fitters, jd. 20 j. Geboren: Hubertus Johannes, z. v. J. Ver hoeven en H. van Engelen; Fredericus, z. v. H. J. van Sprang. GIESSEN. Van 131 Oct. Geboren: Maaike, d. v. J. Spiering en A. Schotman; Neeltje, d. v. G. van Haatten en G. Schreuders. Overleden: M. J. Heijstek oud 62 j. Prijzen van 100 en daarboven. 5de Klasse. Trekking van 1 Nov. Prijs van 100000: no. 9398; 1000: nos. 5788'en 19106; 400: nos. 6409, 9092 en 9462; 100: nos. 1165, 3349, 3565,6965,13046,16120, 17438 en 20047. 5de Klasse. Trekking van 2 Nov. Prijs van f 25000: no. 19344: 2000: no. 15299; f 1000: nos. 5285, 6398, 7809, 12511, 14367 en 19214; 400: nos. 1436, 12520,12996, 13475, 16101 en 16392; 200: nos. 9026, 16054 en 17727; 100: 722, 1833, 4267, 4416, 5411, 10132, 13098, 14584, 16286, 16393 en 19522. 5de Klasse. Trekking van 3 Nov. Prijs van 1000: Nos. 158, 7833 en 9764; ƒ400: Nos. 1658, 3491, 4680, 4713, 7222, 8336, 12213, 17218, 18611 en 19831; ƒ200: Nos. 826, 5358, 7902, 9684, 10439, 11211, 13467 en 18397; ƒ100: Nos. 1031, 2108, 3013, 4328, 4824,15737, 18478, 18642 en 20267. Boyne City, 14 Februari 1881. Wat betreft mijne aangelegenheden hier, ik geloof dat die door aanbevelingen bij dezen of genen al heel weinig te veranderen zouden geweest zijn. Gij kunt u niet voorstellen hoe verschillend de Amerikaansche en Europeesche inzichten en gevoelens zijn. Het is hier meer dan ergens anders de alvermogende Dollar, waarom zich alles draait, en ieder voor zich zeiven, zonder zich om anderen veel te bekommeren, tracht er, zoo veel mogelijk, zijn deel van te bekomen. In de steden is het, als bij u, tot overvloeijens toe vol van halve geleerden, bedienden etc. doch YQpr hen zijn de vooruitzichten, in de meeste gevullen, ellendig. De ambachtslui zijn hier goed af, hebben een onafhanke lijk bestaan en kunnen bij een weinig overleg en spaarzaamheid, ieder jaar zooveel overleggen, dat -zij, oud geworden in hun eigen onderhoud naar behooren kunnen voorzien. Het beste er aan toe echter is de man, die land opneemt en zich aan het boerenwerk \yijdt. Het is waar de eerste jaren hebben zij hard te weu ken, en zich menige ontbering te getroosten; doch het vooruitzicht om, na vier of vijf jaar, een flinke hofstede te hebben, die ruim in alle behoeften van eene familie voorziet, en tevens ieder jaar in waarde rijst, is nog zoo kwaad nietdoch werken moet men hier om vooruit te komen, met eene goede portje slimheid op den koop toe. Hebben velen bij U last van water, daarvoor is ten minste hjer geen gevaar. Waar jk nu woon hen ik op een hoogen heuvel, waar de wind meer "dan het water te vreezen is, want het is er zeer koud, en het blokhuis schudt menigen nacht meer dan genoeg voor gemak en veiligheid. Als ge soms dacht dat de plaats waar ik nu woon eene groote stad is zoudt gij u zeer vergissen. Er zijn ongeveer 200 inwoners doch 10 jaar terug was er juist ééne fa milie. Steden groeien hier even als kool bij u. In een paar jaar heeft men dikwijls eene groote plaats. Het is hier alles boschland, en ieder is druk bezig zooveel boomen om te houwen als mogelijk isdoch het hout is nauwelijks zooveel waard, dat het de moeite loont om het in de stad naar den zaagmolen te brengen. ÏNJen zegt dat liet er hier in den zomer fraai uit ziet, dat ik wej gelooven wil; doch thans, met drie voet sneeuw, gedurende den ganschen winter, is het minder aardig. Wij hebben hier een paar dagen 20 a 23 graden onder vriespunt gehad; wees verzekerd dat het dan scherp koud is, en indien ik mij bij de familie W. niet zoo tehuis gevoelde, ware ik al lang geleden zuidwaarts gegaan. Dit is de eerste plaats zoolang ik in A. ben, waar ik mij tehuis gevoel; vooral in kosthuizen of logementen te leven is hier werkelijk ellendig. In April zal ik meer Zuidelijk gaan, want, 't is hier te koud naar mijn zin. A. Verleden Vrijdag had een vrouw uit de Blaesstraat te Brussel het overlijden van baar kind aangegeven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2