No. 13. WOENSDAG 9 NOVEMBER. 1881. - FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. De blauwe Papagaai. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 8 maanden 1.Eranco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Novelle van robert byr. 7) »0, hoe boosaardig, Mr. Nealespruilde de jonge vrouw; »daar maakt men nu eerst nieuwsgierig om uwe scheppingen te zien, en nu nadat het den che valier gelukt is eindelijk uw verborgen studio op het spoor te komen, nu ontzegt gij ons wel niet den toegang, maar nog veel ongalanterden aan blik van uw arbeid. Wij zijn immers geen kunste naars en gij behoeft niet te vreezen dat wij plagiaat aan uwe idéés zullen plegen. Den kunstenaar zou ik vrij wat minder vreezen, antwoordde Austin in zichtbare verlegenheid. Signor Marchese, ik roep u tot getuige dezer beleediging,wendde zij zich, hem in de rede vallend tot mij. «Men vertrouwt mij dus niet eens het raden naar de bedoelingen toe. «Of veeleer ducht men een voorbarig oordeel over het onvoltooide,"; kwam ik mijn in 't nauw gebrach- ten vriend te hulp. Doch dit baatte niet veel. De jonge vrouw, die daar in haar zwart fluweelen kleed slank en buigzaam voor ons stond als een den» zouden de Duitschers zeggen scheen nu eenmaal haar zinnen juist op het verbodene gezet te hebben. Haar oog fonkelde van dartelen overmoed zij wierp haastig een onderzoekenden blik op het stuk mar mer, waarvan sommige deelen reeds duidelijk afge werkt waren, zonder dat het geheel echter te onder scheiden was. «Eene strijdende vrouw, misschien eene Ammazone,» sprak zij; gij ziet, wij zijn niet zoo geheel onervaren, doch gij hebt het nu zelf in uw macht, ons voorbarig oordeel over het onvoltooide te wijzigen. Gij behoeft daartoe slechts ons het voltooide te toonen uw model. Och, chevalier, kom de bescheidenheid van onzen vriend eens wat te hulp. De heer De Lanzac deed wat men hem verzocht had. Austin verzette zich er niet meer tegen; hij begreep dat elke poging tot verzet zijn positie nog moeielijker zou maken. Zoodra de zaak niet meer als scherts opgenomen werd, kon de toestand allicht pijnlijk worden. Ook ik begon dit duidelijk in te zien. »Mr. Neales,bracht ik in 't midden, ziet er slechts tegen op, de zegevierende Koningin tegenover de over wonnene te stellen. »Overwronnen, doch niet onder het juk gebracht, voegde Austin ter opheldering er bij, terwijl hij zich eenige stappen van het nu onthulde model verwijderde de fiere vrouw sterft vrij en kiest den dood boven een smadelijke slavernij, al mogen de banden ook nog zoo schitteren met gouden glans. De opmerking was zonder eenige nevenbedoeling uitgesproken, misschien alleen om in dit pijnlijke oogen- blik zijn eigene verlegenheid te bemantelen; en toch trof hem plotseling een scherpe blik der dame, als zocht zij eene toespeling in die woorden. Het scheen bijna alsof de adem haar dreigde te begeven. Juist liet de chevalier, die inmiddels het beeld opmerkzaam door zijn lorgnet had bestudeerd, zijn stem hooren. «Eene frappante gelijkenisriep hij. »Maar hoe? hebt gij dan geposeerd, gravin Ik maak u mijn compliment, Mr. Nealesgij zult furore maken op de tentoonstelling. Sinds de «Diana van Poitiers» van Jean Gougon heb ik nooit iets derge lijks gezien, dat op zoo gelukkige wijze het portret met den grooten historischen stijl vereenigt. De dame had zich haastig omgewend, zij was er zichtbaar door ontroerd; een vluchtig rood, dat ech ter sterker was dan de dunne laag blanketsel, be dekte haar wangen. «Gij droomt, chevalier,sprak zij in verwarring. «Wat! Hebt gij niet geposeerd? Maar dan is waar lijk de scherpe blik van het kunstenaarsoog nog meer te bewonderen. De graaf zal door de verrassing even wel niet zeer bekoord worden, ingeval Mr. Neales namelijk van plan mocht zijn, zijn werk te exposee- ren. Of zou het louter toevalwerkelijk niets dan toeval zijn, dat «Ik kan er die hooggeroemde gelijkenis niet in ontdekken,beweerde de dame op minachtenden toon. Maar, mijn Godeen blik in den spiegel Zij fronsde onheilspellend de wenkbrauwen; met een majestueus gebaar van misnoegen viel zij den chevalier in de rede: «Ik bemerk er hoogstens iets van in de schikking van het kapsel. Ninon zal in het mijne eene veran dering maken. Het is inderdaad vrij smakeloos, zoo als ik mij thans overtuigd heb. Met welk een koude verachting die woorden ook uitgesproken werden, was er toch duidelijk een zon derlinge trilling in den toon harer stem waar te ne men. De verdere gipsfiguren, modellen en proeven schenen overigens voor de wispelturige bezoekster niet meer aanwezig te zijn. Zonder zich ook maar de moeite te geven om een voorwendsel te verzin nen, nam zij onmiddellijk den terugtocht aan, terwijl zij van mij een haastig afscheid nam, doch Austin bijna niet eens opmerkte. Deze had haar tot aan den trap uitgeleide gedaan toen hij terugkwam, bleef hij eem poos sprakeloos voor zijne Penthesilea staan, terwijl hij onrustbarend op zijn onderlip beetdaarop greep hij langzaam naar zijn hamer, doch ik hield plotseling zijn hand tegen. «Wat wilt gij doen, Austin vroeg ik. «Er een eind aan maken «En daarmede belijdenis van schuld doen?« «Gij hebt gelijk!» Hij knarste op de tanden, doch wierp den hamer weg. 's Avonds bij Doney kwamen we met onzen ge wonen kring van tafelvrienden bijeen. De chevalier begon dadelijk Austin te plagen; hij maakte allerlei toespelingen op Penthesilea, hetgeen door de overige heeren wel niet begrepen werd, maar toch hunne nieuwsgierigheid gaande maakte. De scherts was van zeer onschuldigen aard, en Austin gaf zich dan ook alle moeite om er niet door uit zijn humeur te gera ken; doch de heer Von Helding, die zich op zijn snaaksche invallen nog al iets liet voorstaan, gaarne zijn kwade tong vrij spel gaf en anderen bespotte, verscherpte het gesprek een weinig. Met dat al ver ried het een hoogen graad van lang bedwongen er gernis, dat Austin over een vrij onbeteekenende op merking van Hehling zoo in vuur geraakte. Ik had er niet eens bijzonder acht op gegeven en geloof dat er gesproken werd over het voorgevallen bezoek in verband met andere dergelijke voorvallen bij kunstenaars en beeldhouwers, die hier inderdaad iets alledaagscli zijn. Austin nam de boosaardige scherts evenwel zeer hoog op. «Het heeft er veel van,« dus viel hij den spreker op barschen toon in de rede, «alsof hier geen sprake is van een bezoek in een studio, maar van een bal masqué, waar zekere dames soms onder geleide van een begunstigden aanbidder in het geheim heensluipen. Gij vergeet, baron, dat gij van eene dame spreekt, wier gastvrijheid wij genieten. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD Hel Land van Neusden en Allcna, DE LANGSTRAAT EN DE DOMHELERWAARD.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 1