Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Komen in behandelingwijziging van de voor waarden, waarop door Ged. Stateu goedkeuring kan worden verleend tot het aanleggen van tramlijnen. De wijziging jaarlijksche wordt goedgekeurd. Verslag der 6 afdeelingen, aangaande de aanvraag van het Heemraadschap der rivier de Mark, om eene prov. bijdrage van 33l/s in de verbeterings- kosten van een afwateringskanaal van de rivier de Amer. Het verslag strekt om de zaak aan te houden en een bijzondere commissie te benoemen tot nader onderzoek. Gewoonlijk wordt in dergelijke gevallen de commissie van rapporteurs benoemd. De heeren Mutsaers, van Kemenade en Bosch zouden liever eene bijzondere commissie benoemd zien. De laatste beschouwt het als een misbruik, dat de rapporteurs der afdeelingen altijd gekozen worden als bijzondere commissie. Om den schijn zelfs te vermijden, dat zijne meeniug gericht zou zijn tegen deze commissie van rapporteurs, zal hij zich van een voorstel dienaangaande onthouden, maar hoopt later er op terug te komen. Zonder stemming wordt besloten de commissie van rapporteurs als bijzondere commissie te doen optreden. Aangehouden wordt tot ua het recès de aanvraag om bijdragen in de verbeteringskosten van Voorste stroom en Ley. De wijziging van het bijzonder reglement voor het waterschap het Oudland van Zevenbergen, wordt goedgekeurd. Hot recès zal duren tot Woensdag 16 Nov. 's voorm. 10 uur. De voorzitter sluit de vergadering. Uit D'Urban wordt geschreven, dat weldra de Engelsche troepen de Transvaal en hare grenzen zullen verlaten. Op 15 en 16 December a.s. zal in de Transvaal een plechtige dankdag worden gehou den naar aanleiding van de gebeurtenissen van hot bijna afgeloopon jaar. Engelschen aan de Kaap geven ter zal worden en in welke kwaliteit is nog onzeker, het i3 echter maar eene kwestie van tijd, waar schijnlijk maar van eenige dagen. Een werk des vredesis op 't til. Tusschen Saragossa in Spanje en Toulouse in Frankrijk zal een spoor worden aangelegd, dwars door de Pyreneën heen. De eenige lijn, die tot nog toe Frankrijk met Spanje verbindt, loopt langs de Biscaysche zee, zoo dicht mogelijk langs het strand. De nieuw geprojecteerde lijn, zal het hooge gebergte dwars doorsnijden en in zeven jaar voltooid moeten zijn. Wegens het hooge belang, dat Spanje bij die lijn heeft, zal de staat veel bijdragen. Vooral de uit voer van wijnen uit het Noordordeel van Spauje naar Frankrijk zou er zeer door vergemakkelijkt worden. Deze wijnen worden in Frankrijk in echte Bordeaux geconverteerd. De Turksche Sultan heeft aan Keizer Wilhelm de hoogste orde van het Turksche rijk, namelijk die van Nischan met de ster in brillanten geschon ken. Deze orde, door Abdoel-Hamid in 1879 in gesteld, wordt slechts toegekend aan hen, die zich op staatkundig, militair of wetenschappelijk terrein bijzonder verdienstelijk jegens Turkije hebben ge maakt en zich door vriendschappelijke gezindheid jegens het Vorstenhuis hebben doen kennen. Wan neer deze orde wordt verleend aan iemand, die in de Turksche hoofdstad zijne woonplaats heeft, wordt zij den nieuwen ridder overhandigd door den Sul tan zelf, waarbij dan zijne gansche hofstoet aan wezig is. Het grootkruis der orde is, voor zoover men weet, nog aan niemand geschonken; Keizer Wilhelm is de eerste, wien de Groote Heer deze onderscheiding toekent. Commandeur der orde is o. a. de Onderkoning van Egypteridders zijnde voormalige Grootvizier, de Minister van Oorlog en andere hooggeplaatste personen. De Turksche Regeering heeft aan de mogendhe den een uitvoerig memorandum gezonden, waarin zij hare grieven tegen Bulgarije opsomt. Bulgarije komt. tekort in zijne verplichtingen jegens zijn su- zerein en schendt de bepalingen van het Berlijn- sche verdrag. De Bulgarijsche Regeeriug behoudt do goederen der Mahoinedanon, die gedurende den tBESOIJEN, 7 Nov. Gisteren gaf de liefheb- berij-tooneelclub „Vondel7' hare eerste wintervoor- stelling in dit jaar. Of ze geslaagd is De „club" werkt goed, zeer goed zelfs. Op 't programma stonden „Vader en Zoon" Tooneelspel in 5 bedrijven, en „Sergeant Kwelgeest" Blijspel in 1 bedrijf. De eivolle zaal getuigde weder van de ver wachting van dit kleine, doch reine gezelschap. En die verwachtingen werden weder overtroffen. Menige gemeente, die 3 a 4 maal grooter is, zou trotsch zijn op eene vereenigir.g, die zooveel goeds ten tooneele voert. Eenvoudig, natuurlijk, gemakkelijk werken alle acteurs. Voeg daarbij eene flinke, nette uitspraak, goede houding, ge baren en eene gepaste stembuiging, dan zal elk persoon, die tijd, lust en gelegenheid heeft zijn avond niet te beklagen met eens een uitstapje naar Besoijeu te gaan doen om die flinke jongens eens te zien werken. Klein is het gezelschap, (ik meen dat het 10 a 11 leden telt,) maar het brengt iets goeds voort. Nu alweer hebben de leden getoond, dat ze goed voor hunne rollen berekend zijn. Blanvalle vooral zou in eenen grooten schouwburg een goed figuur zijn. t Over het algemeen hebben de landbou- alhier geeneu goeden zomer gehad. Ze kla- dan ook steen en been over de slechte vruchten. Het hooi was goed, beter dan in het jaar, doch de toemaat beteekende niets wers gen vorige door den aanhoudenden regen. Zij stond op 't land te bederven. De rogge was goed. De opbrengst was min stens ILL. van de vim of 100 bossen. Het roggestroo is kort en men kan slechts op de helft van 't stroo rekenen, dat men andere jaren had. De boekweit was slecht door den regen. De haver slecht door den regen en het schrale weer in 'i voorjaar. 'U -'ïkiwnnufr TW'ii Men schrijft uit IJselmonde, dd. 5 Nov. Een onzer Oud-Ambtenaren van den Burgelijken Stand had de goede gewoonte om de meeste burgerlijke huwelijken, die hij voltrok, met de volgende dichtregelen te bezegelen: „A'reest God die u in het huwelijk sloot, Bemint Jezus Christus tot uw' dood, Draagt gaarne het kruis, dat Hij u geeft, Bemint elkaar zoolang ge leeft." Bovenstaand herinnert ons aan een ambtenaar van den Burgerlijken stand in eene Noord-Bra- bantsche gemeente, die bij gelegenheid van het voltrekken van huwelijken, voor die plechtigheid steeds een afzonderlijk pak droeg en in het vest waarvan de wensch was geborgen, die voor ieder paar toepasselijk was. Doch eens in den haast, had hij bij een huwelijk vergeten zijn vest te verwisselen. Op het raadhuis gekomen, zou hij, na het voorlezen der akte den gewonen wensch uitspreken, doch o schrik hij mist zijne zalvende woorden. Spoedig evenwel redde hij zich op eene orgineele manier uit zijne verlegenheid door tot het zoo even gehuwde paar te zeggenJe moet den wensch maar te goed houden tot je weerom komt. Algemeene hilariteit. (Historisch.) Maandag heeft de arrondissements-rechtbank te Assen op de vordering van de vrouw, een huwelijk door echtscheiding ontbonden op grond van kwaad willige verlating. De man, die anders niets tegen zijne vrouw had, beschuldigde haar van te kunnen tooveren en te belmoren tot eene familie, die reeds lang deze kunst verstond. Hij schreef daaraan toe, dat zij eene koe hadden verloren en hij eenigen tijd ziek was geweest. Hij wilde daarom niet langer met zijne vrouw zamenwonen, bij wie hij een kind had, verliet de gemeenschappelijke woning en wei gerde aan de herhaalde aanzoeken, namens de aan hem gedaan, om tot haar terug te keeren, standige lieden in Rusland deze wijze van bet nihilisme bestrijden, bespotten, durft toch niemaud die aangezocht wordt tot den bond toe te treden, weigeren uit vrees voor de onaangename gevolgen die er onvermijdelijk voor hem uit zouden voort vloeien. Albert Grévy, de broeder van den President der Franscho Republiek beeft begrepen dat nu het Ministerie in Frankrijk zoo onderhanden wordt genomen, bet zijn tijd werd ontslag te nemen uit zijne betrekking als Gouverneur van Algerië. Van alle kanten werd herhaaldelijk op zijn ontslag aan gedrongen, steeds te vergeefs.De vermoedelijke opvol ger wordt natuurlijk reeds besproken. Als zoodanig wordt gedoodverfd de Minister Constaus Must waren vroeger de Gouverneurs militairende nieuwe zou dus een burgerlijke zijn. Uit Tunis wordt gemeld, dat er plan bestaat om een legioen van 25000 Franscho vrijwilligers te vormen, ten einde te voorzien in de bezetting van Tunis. De vrijwilligers zouden vijfjaar dienen, 25 Hectaren land en 1500 francs handgeld ont vangen, waarvan de eene helft betaald wordt bij dienstneming, de andere helft bij bet einde van den termijn. De Franschen trekken Zuidelijk Tunis binnen en hebben te Kairoean (Kirwan) eene kleine bezetting achter gelaten. De schatting aan de heilige stad opgelegd, kon niet betaald worden, daar de burgers verklaarden te arm te zijn. Sommige leden spreken er in de Frausche Kamer van of er niet reeds een toekomstigen opvolger van den President moet benoemd worden. Dat kan echter het werk van de bestaande Kamer niet zijn, daar Grevy eerst 30 Januari 1886 moet aftreden. Na veel veronderstellingen blijkt het eindelijk, dat Gambetta niet met von Bismarck in aanraking is geweest; en door hem zelf en door von Bismarck wordt bet op de stelligste wijze gezegd. Wèl heeft Gambetta de havensteden en vestingwerken langs do Noord- en Oostzee bezocht. Wanneer hij Minis- worden onderzocht in hoever de door hen aanbevolen richting de voorkeur verdient. gelet t TILBURG, 7 Nov. Op de heden gehouden maandelijksche markt waren aangebracht een 80- tal runderen, prijs 60 a 75 ct. per Kilo, en circa 100 biggen, prijs 6, tot 9; staakvarken 18 a 26; overigens geen handel. De markt was niet levendig. t AMMERZODEN, '9 Nov. Het was heden voor onze gemeente een blijden dag, waarvan de vlaggen getuigden, die van bijna alle huizen wapperden. Het gold het gouden huwelijksfeest van een zeer geacht echtpaar de heer Gerrit van den Oord en zijne echtgenoote Lina van Hemert. Na eerst naar de kerk te zijn gereden, alwaar de mis voor deze gelegenheid door drie heeren werd opgedragen, werd hun bij hunne te huis komst eene Serenade gebracht door onze Harmonie. De ingang van het huis was met groen en bloemen versierd en daarvoor een sierlijke eereboog geplaatst met toepasselijke gedicht. Wij wenscheu het gelukkige echtpaar nog eenige jaren toe, waarin het zeker met welgevallen op dezen dag zal terug zien. til EDEL, 7 Nov. Op de op heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 1300 stuks; er was zeer veel handel, de prijzen waren niet hoog. Als gevolg der drankwet, werd nergens drank verkocht dan in de bestaande herbergen terwijl de particulieren, die andere jaren voor dezen dag ook drank verkochten, nu koffie, bier en brood te koop aanboden. In de dilinen nabij Rockanje is een coypou of moerasbever gevangen en gedood, een dier, dat in de gematigde streken van Z.-Amerika te huis be hoort. Van den snuit tot het einde van den staart is het een meter lang. AVaarschijnlijk was het ge vonden exemplaar afkomstig van een schip, dat nabij onze kusten vergaan is. Het vermoeden, dat reeds sedert eenige dagen bestond, dat de bedrijver van den moord te Veere zou aan te wijzen zijn, schijnt thans genoegzame zekerheid bekomen te hebben. Een jong mensch, zoon der wed. R. aldaar, zou de misdaad gepleegd hebben. Op den dag van den moord is hij 's avonds uit Veere vertrokken, en heeft later niets meer van zich doen hooren. De vroegere gedragingen van dit jonge mensch moeten verre van guustig zijn. Hij was suikerbakker van beroep. Men ^al zich herinneren dat er vermoeden bestond dat de toe gebrachte steken aan het slachtoffer, door een vreemd soort mes,in dit geval een suikerbakkersmes, zouden zijn toegebracht. De familie, die als algemeen geacht bekend staat, is in diepe smart gedompeld. Zijn moeder en zuster zijn ernstig ongesteld. (JV. li. Ct. Door de Haagsche politie is aangehouden zekere Passchier, door den houder en bediende van het verkoophuis in de Twentstraat herkend als de verkooper van zilveren voorwerpen door inbraak verkregen. Een in zijn woning gevonden demi-saison is door den eigenaar herkend. De verdachte ontkent schuld of medeplichtigheid. schreven. „Melle Zegel Sr. en Jr., vader en zoon, beiden hoofden van gezinnen op Tessel, werden door een verschikkelijk ongeval getroffen. Ze bezaten eene schuit, die hun ƒ1100 had gekost; door vlijt en' inspanning hebben ze de schuld voor den aankoop der schuit afbetaald. Onlangs besteedden ze 70, die ze als bergloon verdienden, om de schuit te repareeren; want zonder schuit zijn de beide ge zinnen broodeloos. Zondag waren ze aan T laden van vaten nafta. Door eene noodlottige ontploffing is de schuit met den ganschen inventaris, een garnalennet van 45, zeelaarzen, oliejekkers, zeilen enz. eene prooi der vlammen geworden. Plotseling zijn de gezinnen arm geworden." t DUSSEN. Geboren: Johannes Dorotheus, z. v. H. de Bodt en M. A. van DijkJohannes, z. v. A. van Dint eren en M. Garsten; Maria Elizabeth, d. v. G. A. Weteritigs en A. de Swart; Peter, z. v. G. Raams en J. de Peuter; Johanna Cornelia, d. v. A. van Dortmont en W. v. d. Pluijm. Overleden: G. J. van Dinteren, 3 j. Steeg J. Bussy, wedr. v. P. van Dijk, echtgen. v. A. M. Klaazen, 76 j.C. A. van Dortmont, 20 m. Bui tendijk; C. Langenberg, 11 m. Korn; W. Molen schot, 2 m. Peerboom. t BAARDWIJK. Van 1 Oct.1 Nov. Ondertrouwd: P. H. van Beijnen, jm. 27 j. en J. Pullens, jd. 26 j. Geboren: Cornells Wilhelmus, z. v. A. van Drunen en P. Mulders; Magdalena, d. v. A. van Huiten en G. Schijvens. Een levenl. kind.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2