Buitenlandsch Overzicht. PLAM^ËLIJKNIEÜWST tUNNENLAND. Burgerlijke Stand. Publicatie. Boekaankondiging. INGEZONDEN^ Dat fatum schijnt vooral op zeebooten ;e rusten. En al is 't nu diep ongelukkig in moeilijk te verantwoorden, dat men eerst ot een tamelijk lange lijst van verdronke nen komen moet, eer de brandbluschmid- :ielen in goeden staat, de booten in vol doenden getale, de pompen van de nieuw ste constructie, de machines met al den aankleve voortdurend aan toezicht onder- Worpen zijn, 't is toch maar te hopen dat ft ongelukkige lot aan den Korting der Nederlanden overkomen een les moge zijn roor maatschappij en reeders. t MEEUWEN, 21 Nov. Het bestuur van het waterschap het Oud- en Nieuwland van Babylo- uiënbroek is bij den Koning in beroep gekomen tegen een besluit van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap den Hoogen Maasdijk van Stad en Land van Heusden, waarbij is bepaald dat overeenkomstig art. 18 van het algemeen reglement voor de waterschappen in Noord-Bra bant de aanslagen voortaan bundersgewijze en volgens kadastrale grootte zullen worden gedra gen door alle binnen het waterschap gelegen gronden. Tot heden geschiedde de heffing quota's- ge wijze. t WAALWIJK, 22 Nov. De aftredende leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, de heeren Timmermans, Fano en Zijlmans, wer den met bijna algemeene stemmen herkozen. t ZUILICHEM. Onze predikant, de heer W. Maan, denkt a.s. Zondag ten 2 ure van deze gemeente afscheid te nemen. tDe nieuwe school, waaraan men half Au gustus begonnen is te bouwen, zal den len De cember a.s. in gebruik worden gesteld. t TILBURG. Een gruwelijke misdaad heeft hier plaats gehad. In een waterput is het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat, naar vermoed wordt, levend daarin geworpen is. De politie doet onderzoek, doch heeft de schul dige nog niet ontdekt. t 's HERTOGENBOSCH, 22 Nov. De maze len, die hier sedert geruimen tijd heerschen, heb ben vooral in de laatste dagen een onrustbarend karakter aangenomen. Aan een aantal huizen is het bekende billet //besmettelijke ziekte" aange plakt. Het is echter in het oog vallend, dat het billet enkel wordt aangetroffen aan huizen, waarin geen nering wordt gedreven. Blijkbaar wordt het voorschrift der wet bij velen niet opgevolgd. t De herstelling van de St. Janskerk is thans zoo ver gevorderd, dat men het steiger- werk aan de Westzijde heeft kunnen wegnemen. Op een enkele rij beelden na, boven den ingang, is ook deze gevel weer voltooid. t WAALWIJK, 23 Nov. De voordacht ter be noeming van een eersten hulponderwijzer aan de openbare school alhier is als volgt: J. W. Smijers te Nijmegen, G. van Oudenhoven te Druilen, A. Holtzer te Zevenbergen, J. Hezen- mans te Valkenswaard. BAARDWIJK, 21 Nov. Een persoon uit deze gemeente die met toestemming van den Burge meester hier en in andere dorpen loten verkocht voor eene verloting van winterstoffen en vóór den 23e de uitloting alhier had moeten laten ge schieden, heeft tot nog toe niets van zich laten hooren. t TILBURG, 23 Nov. Yan 13 tot 19 dezer zijn alhier aan de mazelen overleden 9 personen. N. R. Ct. 's BOSCH, 23 Nov. Heden had alhier de opening plaats van den stoom tramweglijn 's Bosch-Yught. Het ongunstige weder belette duizenden toeschou wers niet deze plechtigheid bij te wonen. Met het oog op het overlijden der beide dochters van den Commissaris des Konings, bleven alle feestelijk heden achterwege. Aan het raadhuis dezer gemeente en aan dat te Vught werd de commissie hulde gebracht door de eerste autoriteiten der beiden gemeenten. ASPEREN, 33 November. Woensdag den 16 Nov. jl. heeft te Geldermalsen eene Vergadering plaats gehad van 't uitvoerend Comité van 't //Groene Kruis," in vereeniging met het Centraal Bestuur. Na voorlezing der notulen van de er- gaderiug, waarin besloten werd aan de stamgeuoo- ten in de Transvaal een bewijs van hulde aan te bieden, werden de resultaten meegedeeld, die het uitvoerend Comité had verkregen. Hieruit bleek, dat er ongeveer 11000 hand- teekeningen verkregen waren uit 235 gemeenten; het grootste aantal lijsten was echter nog niet inge komen, daar er 1129 lijsten aan de verschillende gemeentebesturen van ons land verzonden waren. Alvorens nu een definitief besluit te nemen, werd vastgesteld, dat 't Comité eerst nog alle mogelijke pogingen in 't werk zal stellen, om 't aantal hand- teekeningen te vermeerderen. Nu de zaak eenmaal zoo ver gevorderd is dat zij met wat meer deelneming van de zijde des publieks, kans heeft om op flinke wijze ten uitvoer te worden gebracht, is het te hopen dat vooral die gemeenten, alwaar nog van weinig of geen sympathie blijk is gegeven, er toe zullen bijdragen het benoodigd getal handteekeningen bijeen te verkrijgen. Het huldebewijs zal dan met recht een huldebew js van 't Nederlandsche volk kunnen genoemd worden. In deze bijeenkomst werd mede besloten een schrijven te richten aan de Regeeriug van de Transvaal, om haar voorloopig met de bedoelingen van 't „Groene Kruis" op de hoogte te stellen, en vooral ook met het boven omschreven plan. Yoorts werd nog besloten de nog in de kas van't „Groe ne Kruis" aanwezige gelden, gestort ter onder steuning van verarmde weduwen en weezeu der Transvalers, die gesneuveld of verminkt zijn in den strijd voor hunne vrijheid, ter gelegener tijd in handen te stellen van de Regeering van de Transvaal. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld, dat er van verschillende zijden ernstige klachten vernomen worden over den zeer onvoldoenden toestand, waarin de hulpbrug verkeert, bij de in aanbouw zijnde brug, in den rijweg tusschen Hedel en 's Bosch. De communicatie per rijtuig is daar dikwijls zeer moeielijk en niet zonder gevaar en hoogst wen- schelijk ware het daarom als de overheid zich deze zaak, ter voorkoming van ongelukken, eens flink wilde aantrekken. De vrouw van C. Janssen, daglooner te Raams- donksveer, is dezer dagen van het vier en twin tigste kind bevallen. Uit Middelburg meldt men L. Rolland van Veere, verdacht van den moord op den heer S. aldaar, is te Antwerpen gearresteerd. De justitie van hier is derwaarts vertrokken. Onder de vele afschrikkende voorbeelden waar toe de sterken drank al leiden kan, dient het volgende s Een gehuwde vrouw te Haarlem, die in erge mate aan sterken drank verslaafd was, heeft, om aan haar neiging te voldoen, met een valsche sleutel achter eenvolgens ontvreemd: 13 flesschen bordeauxwijn, 3 flesschen madera, 2 liter brandewijn, 1 liter ani sette en 1 liter persico, verder heeft zij een tapper opgelicht door op een valschen naam sterken drank te halen. De politie heeft de hand op haar gelegd, zoodat zij nu wel gedwongen zal worden vooreerst aan hare passie weerstand te bieden. Men schrijft uit 's Bosch De laatste dagen waren hier, helaas, ontzettend rijk aan treffende sterfgevallen, die diepen indruk maakten, omdat de onverbiddelijke dood zoo vree- selijk snel zijn slachtoffers trof en in zijne keu zen ditmaal zoo schrikkelijk hardvochtig was. Onderscheiden geachte familiën zijn daardoor eens klaps in rouw gedompeld. Zoo stierf o. a. Don derdag alleronverwachtst een onzer voornaamste industriëelen, de heer C. C. Lutkie, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en oudste lid der firma Lutkie Cranenburg, welke hij tot een zoo schoone hoogte bracht, en nu Zaterdag en Zondag waren het de tweelingdochters van onzen hooggeschatten Commissaris des Konings, Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakenstein, die na slechts enkele ziekte-dagen, nog geen 17 jaren oud, door de sikkel des doods werden weggemaaid. De geheele stad kende de lieve freules, die zij te zamen had zien opgroeien en dagelijks door hare straten zag wandelen, en het medelijden met de zoo vreeselijk zwaar beproefde ouders, die zoo eensklaps in dubbelen diepen rouw zijn gedompeld, is hier algemeen en zal om de ware hoogachting en warme liefde, die de Commissaris des Konings en zijne familie in Noord-Brabant genieten, onge twijfeld in ons geheide gewest weerklank vinden. Uit Amsterdam meldt men van 22 November: Onder de dronken lieden die gisteren opgeno men werden, behoorde ook. een kruiersknecht uit een pothuis op het Rokin. De man was half aan geschoten en vermaakte zich met krijgertje te spelen met een politie-agent. Telkens vertoonde hij zich op straat en liet zich dan doorgaan voor volslagen dronken, doch zoodra de agent hem na derde nam hij haastig zijn intrek in het pothuis. Dit ging bij herhaling en om aan die sarrende uitdaging een einde te maken, ging de politie-agent naar „den baas." Deze ontzegde den knecht zijn schuilhoek en na lang weerstreven besloot hij met twee agenten mee te gaan. Een beetje geduld wenschte hij echter nog om behoorlijk zijn boter hammen mee te kunnen nemen. Yeel volk genoot van deze plechtigheid, en „de baas" had 't aan zijn vlugge beenen te dauken dat hij niet in handen viel van eenige sjouwer lieden, die er alles behalve mee ingenomen wa ren dat hijde zijde der politie koos. De vrees die men te Vianen en omstreken had, voor het behoud der schipbrug, is gebleken onge grond te ziju. Er zijn reeds maatregelen genomen tot hare herstelling, die evenwel niet zoo spoedig kan tegemoet gezien worden, daar enkele schepen totaal weg zijn en de bovenbouw der brug ver nieuwing eischt. Op de laatste te Hilversum gehouden koeien- markt heeft de volgende vergissing plaats gehad. Een boertje werd door iemand gevraagd om een bankbiljet van 300 te wisselen. De eene mensch moet den anderen al eens helpen, dacht de ge vraagde, en stelde den verzoeker drie bankbiljetten van f 100 ter hand, waarvoor hij een dichtge vouwen bankbiljet terug ontving, 't welk hij meende dat f 300 vertegenwoordigde en zonder nader onderzoek in zijne portefeuille borg. Te huis ge komen, zijn geld naziende, bemerkt hij tot zijn schrik, dat hij geen biljet van f 300 maar een van 100 had ontvangen, en dat zijne onver geeflijke onoplettendheid hem op f 200 kwam te staan, want de persoon wien hij de dienst be wees, was hem geheel onbekendeene oproeping per advertentie gedaan, om dien uit te noodigen zich bekend te maken, is onbeantwoord gebleven. Er is dus gegrond vermoeden, dat er aan ééne zijde iets anders dan vergissing in 't spel is geweest. Men schrijft uit Stadskanaal (provincie Gro ningen) het volgende Als een gevolg van de invoering der drankwet is eene brug met daaraan verbonden tolontvangst, die tot heden voor f 1525 per jaar werd ver huurd, thans onderhands verhuurd voor f 500 per jaar. Het bod bij de publieke verpachting was slechts f 325. Heusden23 Nov. 1881. De Secretaris, SPRENGERS. Uit Amerika (Michigan.) De coalitie in de Tweede Kamer van Beijeren stapt voort op den weg, dien zij eenige dagen geleden is gaan betreden. Vermeldden wij de vorige week, dat zij het toegelegd had op de gemengde school, nu had zij het gemunt op de wet op het bur gerlijk huwelijk, welke wet door den Min. vauJus- fitie «het palladium der in de grondwet gewaar- jorgde vrijheid van gewetengenoemd werd. De heer Maijer had in naam der coalitie een oorstel ingediend, strekkende om de wet op het urgerlijk huwelijk op te heffen eu daarvoor in e plaats te stellen eene wet op het facultatief urgerlijk huwelijk. Hij wees daarbij op hetgroote iantal petitiën, dit jaar bij den Rijksdag ingediend, waarbij de opheffing dier wet met den meesten aandrang wordt gevorderd en dat waarschijnlijk ie Rijkskanselier een wetsontwerp in dien geest ter tafel zou brengen. Maar volgens zijne meeuiug was er nog een gewichtigen grond, waarom de opheffing van de wet volstrekt wordt gevorderd. Dm den wil der geduchte nadoelen die zij veroor zaakt, niet slechts op godsdienstig gebied, maar ook op dat der zedelijkheid. En om dat duidelijk te maken, schetste de spreker een somber tafreel van il de gruwelen, die aan de wet onafscheidelijk zijn verbonden. Als verdediger der wet trad de Minister van Justitie op. In do eerste plaats schetste de spreker den toestand, die het gevolg zou zijn van de wij ziging door de coalitie gevorderd. Zij zou een on- ïoudbaren en oudragelijken toestand op wettelijk gebied in het leven roepen. De Minister bespreekt in het breede de werking en den invloed dier wet in de Staten, waar zij sedert eene reeks van jaren j is ingevoerd, üp grond van breede, statistieke mededeelingen, toont hij aan hoe volslagen valsch oh nietig alle beschuldigingen zijn, volgens welke ie wet het zedelijk-godsdienstig begiusel zou scha len en ondermijnen. Die wet stolt alle burgers gelijk, zij is hot ware Palladium, der in de grond wet gewaarborgde vrijheid van geweten. Op grond iaarvan verklaarde de Minister uit naam van het spmsche kabinet dat hij niet in staat was aan de Kroon de goedkeuring van het voorstel Maijer ran te bevelen. Niettegenstaande dit alles stemde de gansche coalitie als oen éénig man ten gunste van bedoeld voorstel. Dit resultaat zal geen wijziging brengen in den toestand. De Eerste Kamer zal aan deze beslissing haar goedkeuring weer niet hechten en het Minis terie Lutz zal niet vallen. Woensdag 16 Nov. was eindelijk de jury vol tallig geworden, die Guiteau moest oordeelen en bet proces kon beginnen. Het was niet gemakke- ijk geweest eene jury samen te stellen, daar ver- icheidenen, die daarvoor aangewezen waren, geen zitting konden nemen. Do reden was, dat zij be weerden zoo overtuigd te zijn van do schuld van len beklaagde, dat geen verdediging hen van hun ïovoelen zou kunnen afbrengen. Evenals de drie vorige dagen was Guiteau weer woest en wild en ging zich te buiten tegen zijne advokaten, tot dat eindelijk de rechter dreigde hem buiten de zaal te zotten en de zaak buiten hem voort te zotten. Zijne verdedigers hadden het er op gezet hem voor krankzinnig te doen doorgaan en de vragen aan de getuigen a décharge waren daar allen op inge richt, maar zij kwamen er niet veel verder mee. Minister Blume was de eerste getuige en gaf een verhaal van het schieten op den President; even zoo de heer Camacho, de Venezuelaansche zaakge lastigde. Blaine verklaarde op den meest stelligen toon, dat hij nooit iets had opgemerkt, dat aan verstandsverbijstering kon doen donken. Door een paar getuigen werden nog verklaringen afgelegd pver hot schieten en over Guiteau's houding toen pij in hechtenis werd genomen. In de zitting van Zaterdag werd de getroffen wervel van Garfield aan een onderzoek onderwor pen, wat eene hevige ontroering bij het publiek veroorzaakte. Spoedig daarna, toen Guiteau de ge rechtszaal verliet om weer naar de gevangenis te gaan, schoot een jong mensch te paard een pistool if op den beschuldigde, waardoor deze licht aan het gewricht der hand gewond werd. Do persoon die geschoten had is gevat. Guiteau beklaagde zich lat hij, sedert hij in de gevangenis was, nog geen fatsoenlijk maal eten gehad had, zoodat hij dan sok zichtbaar vermagerd was. Do sensatie-berichten door de EngelscheStandard over de Transvaal in de wereld gezonden, worden tot nog toe geen van allen bevestigd, en waar zij waarheid heeft gesproken, daar blijkt het toch nog maar eene gedeeltelijke waarheid te zijn. Zoo over Je goudmijnen. Daarvan vertelde de «Standaard lat zij door de Regeering aan een zekeren Benja min van de Kaap waren verkocht, met voorbijzien van de rechten van een zes a zeven honderd Eugelscho mijnwerkers, die ze ontgonnen. Nu blijkt, dat het verkoopen eenvoudig een herstelling is van vroegere rechten, dat het niet al de goudvelden betreft, maar slechts een gedeelte, en dat de zes a zeven-honderd mijnwerkers in plaats van benadeeld of zelfs ver dreven te worden, rustig kunnen doorwerken, daar hunne contracten nu aangegaan zijn mot den zelfden Benjamin van Kaapstad. Van Ierland komen zoowel gunstige als ongun stige berichten. Tot de gunstige rekenen wij, dat het aantal pachters, die contracten volgens de Landwet wenschen, bestendig toeneemt; tot de on gunstige, dat het aantal agrarische misdaden weer toeneemt, zoodat meer en meer blijkt, dat de landliga door terrorisme het verloren terrein hoopt te herwinnen. Zoo drongen in de vorige week een vijftal gemaskerde personen eene pachthoeve binnen, terwijl de pachter alleen thuis en het gezin naar de kerk was. Op de vraag of hij zijne pacht betaald lad, werd bevestigend geantwoord en daarop werd de man gruwelijk mishandeld en de huisgenooten uit de kerk teruggekeerd, namen hem voor dood op. En dit is weer niet een op zich zelf staand geval. In het laatst der vorige week werden berichten verspreid, die vermeldden dat een stoomschip de Severn,» varende van Bristol naar Glasgow, door dynamiet verongelukt was. Men dacht natuurlijk dadelijk weer aan misdaad. Er bleek echter geen kwade trouw in het spel te zijn, Het stoomschip «Solway» en niet «Severn,» was geladen met vaten naphta. Door een onbekende oorzaak sprong een der vaten en veroorzaakte brand. De brand nam zoo snel toe dat er aan geen redding te denken viel. Zes personen wisten zich van eene sloep meester te maken en verwijderden zich van het schipmen heeft van hen niets meer gehoord. Der tien personen zijn aan boord van het schip omgeko men en later is er nog een aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Het schip is te Kingston in ontredderden toestand aangekomen. Op een van de postkantoren te Londen, werd dezer dagen plotseling het gaslicht uitgedraaid. Toen het weer ontstoken was, bemerkten de be ambten dat twee pakketten, waarvan het eene met aangeteekende brieven, verdwenen waren. De eerste opgaaf begrootte de waarde op 960.000. Dit werd later tegengesproken, hoewel de verdwenen waarde aanzienlijk genoeg is. In den Duitschen Rijksdag hebben de verschillende partijen elkander gemeten bij het verkiezen van een President. Centrum en conservatieven (auti-revo- lutionnairen noemt ze de «Standaard»), stonden eenigszins tegenover de liberale fractien. De uitslag was, datLevetzow, een der conservatieven, tot pre sident werd gekozen. Eerste vice-president werd Franckenstein, van het centrum. Tweede vice- president werd de conservatief Ackermann, zoodat men het zonderling verschijnsel ziet, dat twee van de drie leden, waaruit het bureau is samengesteld, behooren tot de partij die bij de verkiezingen het meest heeft geleden. Uit het regentschap Tunis wordt gemeld, dat er thans de rust zoo goed als teruggekeerd is in de geheele bergstreek tusschen Zaghoean en Kef. De stammen komen in onderwerping, zelfs zij, die zich het felst en meest openlijk tegen de Franschen ver klaard hadden. De Fransche kolonnos hebben bijna die geheele streek doorkruist en nergens den ge- ringsten tegenstand ontmoet. De divisie Logerot bevindt zich halverwege tusschen Kairoean en Gabes en drijft de benden vluchtelingen voor zich heen, die de wijk naar Tripoli trachtten te nemen. De hoofdingenieur van den waterstaat, de heer Waldorp, is door de Regering van Buenos-Ayres uitgenoodigd tot het maken en uitvoeren van plannen van verschillende waterstaatswerken. Genoemde hoofdingenieur is naar Buenos-Ayres vertrokken, vergezeld door den civiel-ingenieur Dirks ter assistentie. t HEUSDEN. Van 21—24 Nov. Ondertrouwd: A. J. Achterdenbosch, jm. 23 j. en A. Broekhuizen jd. 20 j. Getrouwd: J. van den Brandt, jm. 32 j. en T. van de Wiel, jd. 23 j. Geboren: Anna Adriana, d. v. J. H. F. Zijnen de Gier en L. C. GelpkeAdrianus, z. v. J. Kipping eu H. Bruijstens. Overleden: H. Knsters, 10 m. f WIJK en AALBURG. Van 9-23 Nov. Geboren: Johaunes, z. v. L. van Wijk en M. van RijswijkPetrus Hendrikus, z. v. J. Kok en M. Ruempol Hamer Kornelis, z. v. L. v. d. Flier eu A. S. van WijkWillem, z. v. C. Schreuders en K. G. van Veen. Overleden: Antonie Kraay, 2 m.Joost Verhagen, 7 j.Andries Wijgers, 17 j.Carolus Franciscus de Witte, 63 j. Burgemeester en Wethouders van IIeusden brengen ter kennis, dat de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1882, zooals die aan den raad is aangeboden, gedurende 14 dagen ter secretarie ter inzage is nedergelegd en tegen betaliug der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Hoxcoop. «mtfcfroy rrairaarac iv:'. Mr. Alphons van Rijckevorsel. De provinciale regle menten in Noord-Brabant, volledig verzameld, ongeveer 350 bladz. in groot 8° bij Stokvis Zn. te 's Hertogenbosch. Wij ontvingen van bovenstaand werk het eerste stuk als proeve ter beoordeeling en kunnen tot ons genoegen mededeelen, dat het in eene erkende be hoefte voorziet. De leggors van Waterschappon eu gemeenten, een zoo lastig onderwerp voor de betrokken bestu ren, zijn daarin uitvoerig behandeld en met ver schillende modellen duidelijk gemaakt. De prov. besluiten en de instructiëu voor de ambtenaren, zijn daarin opgenomen, met aan duiding der wijzigingen die zij na hunne vaststelling hebben onder gaan. Wij gelooven niet te veel te zeggen door boven staande reglementen als onmisbaar aan te bevelen aan alle Burgemeesters, Secretarissen, Dijkgraven Heemraden, Presidenten en Secretarissen van Wa terschapsbesturen ja aan allen die zich met dit gewichtig deel van het administratief recht, wat eigenaardig begrepen woi'dt onder «het bestel over den Waterstaat,bezighouden en zelf de spade in den grond steken om mede te werken op het ruime veld dat genoemd reoht, aanbiedtaan deze vooral heeft de schrijver een grooten dienst bewezen. de RED. Boyne City 1 April 1881. Mijn laatste brief was niet volledig, wat betreft het geven van iulichtiugen, welke ik trachten zal thans wat duidelijker te maken: land koopen van speculanten, die daarin hun bestaan zoeken, kost veel, hetzij in geld, hetzij door sommige verbinte nissen, alshoutleveren voor een door hen gestelden prijs, of bij eene firma werken, gedurende de zomer maanden tot het afbetaald is, of iets dergelijks. Hier in den omtrek behoort het meeste land aan de spoorweg-maatschappij, die het tegen 9 a 10 dollars de acre verkoopen. Natuurlijk is bet eene daarvoor te duur en het ander dubbel zooveel waard, naar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2