PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. AANBESTEDINGEN. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws en Allerlei. Later nam ook de brandweer van Capelle aan het blusschen deel. Oorzaak onbekend. DRONKAARDS-DOOLHOF. HEUSDEN, 26 Nov. De Harmonie „de Eendracht/' uit Herpt gaf 24 Nov. 1.1. eene uitvoering aan de honoraire leden, op de zaal Concordia alhier, aan welke uitnoodiging door geen enkel lid gevolg was ge geven. De zuster-vereeniging „de Harmonie van Heusden," daartoe eveneens uitgenoodigd, had hiervan beter gebruik gemaakt en was geheel aanwezig en behoeft zich dezen avond niet te beklagenwant ze werd op uitmuntend spel onthaald. Klaagt dus niet meer Heusdenaren, dat de amusementen hier zoo weinig zijnmaar werkt liever mede om wat bestaat staande te houden. t Er schijnt dit jaar meer wild te zijn dan in de laatste jaren het geval was. Daardoor zijn de prijzen laag. Hazen gelden 1.60 a 1.80, wilde konijnen 40 a 50 cents en patrijzen f 1.30 a f 1.40. t Aan het uittreksel uit de Regeeringsaut- woorden, met betrekking tot de staatsbegrooting over 1882. Hoofdstuk IX. (Dep. van Water staat. enz.) ontleenen wij Art. 20. Aan de rivier de Maas in Gelderland wordt wel verbetering voorgesteld; zij is echter voor memorie uitgetrokken, omdat de beraamde werken aan den linkeroever, zijnde de Noord- Brabantsche wal, moeten worden gemaakt en daarom onder het gedeelte der Maas in de pro vincie Noord-Brabant zijn uitgetrokken. t BESOIJEN. Tot onderwijzeres in de hand werken aan de Rijks-Normaalschool alhier is be noemd Mej. D. Varossieau te Waalwijk. t Nauwelijks zijn de mazelen in deze gemeente geweken of de zoogenaamde bof" ont volkt weer gedeeltelijk de school. t De raad onzer gemeente heeft in zijne vergadering van 24 November benoemd tot ge meente-ontvanger de heer J. P. J. Hendrikx, secretaris alhier. In dezelfde vergadering is de heer H. IJpelaar benoemd tot lid van het burgerlijk of algemeen armbestuur. t DALEM. De zalmvangst laat tegenwoordig, zoowel op de Waal als op de Lek, veel te wenschen over; er wordt bijna niets gevangen. Tot leedwezen der visschers vertoonen zich bovendien weder zee honden op laatstgemelde rivier. Zij vernielen de netten, terwijl hunne verschijning op de binnen wateren als een voorbode van ruw weder be schouwd wordt. t OUD-HEUSDEN en ELSHOUT, 28 Nov. Mocht men zich in het begin dezes jaars ook ern stig ongerust inaken, dat de watersnood alhier door ziekte zou worden opgevolgd, ten gevolge van de vocht die in de huizen was gedrongen, de tijd heeft geleerd, dat deze zorg overbodig was en dit jaar niet alleen over 't algemeen een gezond jaar kan geheeten worden, maar zelfs in de laatste zes maanden heeft zich hier op eene bevolking van 900 zielen, geen enkel sterfgeval voorgedaan. t WAALWIJK, 28 Nov. Door den gemeente raad alhier is besloten tot den aanleg van trottoirs in deze gemeente. Door een ieder die deze plaats kent, zal dit niet als eene overtollige weelde wor den beschouwd. t Het telegraafkantoor alhier, zal te rekenen van 27 dezer, op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 9 ure voor- en van 12 tot 1, S1/* tot 5V2 en 7 tot 8 ure des namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. t DRONGELEN, 28 Nov. Door den gemeente raad alhier is besloten tot het aanstellen eener hulponderwijzeres, met acte voor nuttige hand werken. t ZUILICHEM. Tot onderwijzeres aan de openb. lagere school alhier is benoemd mejuffrouw M. S. Stroband van Nijmegen. Deze benoeming is door haar aangenomen, terwijl zij hoopt den 1 Dec. a. s. in functie te treden. Vrijdag herdacht de burgemeester van Dordrecht, mr. G. A. De Raadt, den dag, waarop hij voor 25 jaren tot lid van den gemeenteraad aldaar be noemd werd. Van verschillende zijden ontving de jubilaris bij die gelegenheid blijken van belang stelling. Donderdag namiddag brak te Hooge Zwaluwe een hevige brand uit in een bergplaats van vlas, behoorende aan den heer De V., gelegen in de bebouwde kom der gemeente. De groote hoeveelheid vlas en de windrichting in aanmerking genomen, hadden de gevolgen vreeselijk kunnen worden. Door het nat houden van naburige rieten daken en de flinke en werkzame houding der brandweer gedurende den geheelen nacht, heeft de brand echter geene verdere uitbreiding verkregen. Vrijdag avond brak een hevige brand uit in een schuur en hooiberg, op eene bouwmanswoning, staande aan den Hoofdweg, in den Prins Alexander- polder, te Capelle aan den IJsel. Al spoedig werd ook de tweede berg aangetast en dreigde ook de woning een prooi der vlammen te worden. De brandweer uit den polder onder Hillegersberg was echter in een oogwenk ter plaatse van het onheil en mocht de voldoening smaken dat door hare krachtdadige hulp de woning behouden bleef. De „Nieuwe Veendammer Ct." meldt Naar men verneemt, is de burgemeester van Eekst bekeurd door zijn eigen politie-agent, rijksveld wachter Roukes, wegens jagen zonder akte. Eerst nu vernemen wij, dat een onzer officiereu van den torpedodienst voor enkele weken een stoutmoedige daad verrichte, waarvan, in deze dagen van openbaarheid zeker zonderling, in geen blad nog melding werd gemaakt. Toen na het opruimen van wrakken de,torpedostoomboot naar den Briel terugkeerde, kwam zij in lichte aanvaring met de Zierikzeesche boot. Door den schrik bevangen, trachtte een der milliciens van de torpedoboot op de Zierikzeesche boot over te springen, maar kwam in het water terecht. Niettegenstaande het gevaar, vooral door de zuiging en beweging der twee stoombooten, sprong de le luit. d. B. in volle kleeding over boord; hij poogde den dren keling te grijpen, die hem echter ontglipte; hij riep om een touw, dat hem werd toegeworpen; dit hield hij met de eene hand vast, dook, greep den drenkeling, die reeds gezonken was, en bracht hem bewusteloos, maar levend aan boord. Dat de officier uit te groote bescheidenheid deze hel denmoedige daad verzweeg, mag niet weerhouden, dat men het feit vermeldt en daarvoor de verdiende hulde brengt. (U. D.J Verscheidene ingezeten van Nieuwerkerk aan den IJsel, tegen wie proces-verbaal was opge maakt, omdat zij, ofschoon behoorende tot de brandweer, niet waren verschenen bij een brand te Nieuwerkerk, zijn door het kantongerecht te Gouda van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond dat de verordening op de brandweer te Nieuwerkerk niet behoorlijk was afgekondigd met het formulier voorgeschreven in de Gemeentewet, zoodat die verordening geen verbindende kracht heeft. In het formulier van afkondiging van de Nieuwerkerksche verordening werd gesproken van de „navolgende" verordening en niet van de „volgende" verordening, zooals de Gemeentewet voorschrijft. N. B., boerenknecht te Kerkwerve, beschul digd van in den avond van 14 September een geladen geweer opzettelijk te hebben afgeschoten op J. S., visscher te Zierikzee, waardoor deze in zijn been getroffen en meer dan twintig dagen belet werd te werken, is door de rechtbank te Zierikzee veroordeeld tot 8 maanden cellulaire gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Heerenveen is behandeld de bekende zaak tegen den brugwachter te Akkrum, beschuldigd van op 20 September de oorzaak te zijn geweest van een spoorwegongeval aldaar. De brugwachter gaf op, dat hij in slaap was gevallen, en bekende openhartig het hem ten laste gelegde, doch grondde zijn verdediging hierop, dat al de seinen van zijn brug op „onveilig" hadden gestaan, dat de stationschef den trein dus niet had mogen laten vertrekken en dat, zoo die chef zijn plicht had gedaan en zich van den stand der seinen had vergewist, zijn (beklaagdes) verzuim slechts eenig oponthoud «van den trein ten gevolge zou gehad hebben. Het O. M. eischte een maand celstraf. De uitspraak werd bepaald over 8 dagen. De zaak tegen den gewezen stationschef te Akkrum betreffende hetzelfde ongeval, welke zaak ook was aangebracht, werd onbepaald uitgesteld, daar twee der in die zaak gedagvaarde getuigen ten gevolge van ziekte waren afwezig gebleven. Bij het kantongerecht te 's Hage zal volgens de „Speet." een vervolging worden behandeld tegen twee personen, waarvan de een den ander, zonder getergd te zijn, in het openbaar voor „pleitbe zorger" heeft uitgescholden. De aldus aangespro kene antwoordde met den matrozenterm „lamstra- lige snertmalenger". De zaak belooft, naar wij vernemen, pikant te worden omdat de hoofdgetuige, die bij voorbaat verklaarde geen eed te willen afleggen, door den „pleitbezorger" voor „handje vol" werd uitgemaakt, waaruit een tweede proces zal voortvloeien. Het Land van Heusden. f HEUSDEN. Van 24—28 Nov. Overleden: J. W. Hoppenbrouwers, wed. v. L. Wassen, 77 j. f ANDEL. Van 3—26 Nov. Ondertrouwd: C. Blanker?, jm. 41 j., te Veen en A. v. Andel, jd. 35 j. te Andel; J. Zijl mans, jm. 26 j. te Waspik en J. v. Andel jd, 27 j. te. Andel. Geboren: Jenneke, d. v. R. Heermans en E. de Gier. Overleden: D. Kamerman, 21/2 j.P. van Drunen, 3 w. KANTONGERECHT HEUS DEN. Zitting in strafzaken d.d. 25 November 1881. M. J. R. te Heusden. het niet reinigen van zijn goot. 2 maal 2.50 snbs. 2 dagen gev. voor elke boete. A. v. d. L. te Oosterhout. Seinlicht 10. subs. 2 dagen. P. H. te Werkendam, overtr. herbergreglement aldaar 3 of 2 dagen gev. J. d. R., A. d. G., G. v. d. S., H. W., J. v. P. J. d. R., D. V., G. v. d. S. te Werkendam en J. S. te De Werken c. a. Spelen met centen, ieder 1 subs. 2 dagen gev. H. K. te Almkerk, 3 subs. 2 dagen J. v. d. S. te Werkendam, 3 subs. 3 dagen. J. v. A. te Veen 3 subs. 2 dagen. F. V. te Heusden 3 subs. 3 dagen. A. v. K. te Veen 3 subs. 2 dagen. A. D. te Veen 3 subs. 2 dagen. C, v. d. D. te Hedikhuizen 0.50 subs. 1 dag. C. K. te Hees been 3 subs. 2 dagen. P. M. te Herpt 3 subs. 2 dagen. A. v. K. te Veen 2 boeten 3 subs, voor iedere boete twee dagen allen wegens overtreding voerwezen. A. V. te Wijk paard onbeheerd op den weg, 3 subs. 2 dagen. L. de R. te Veen, als- voren 3 subs. 2 dagen. J. de D. te Veen alsvoreu 3 subs 2 dagen. J. B. te Heesbeen alsvoren 3 subs 2 dagen. A. B. te Hedikhuizen, nachtgerucht, 5.50 subs. 2 dagen. A. V. J. Gz. te Veen visch- delict 2 boeten 3 subs, iedere boete 2 dagen met verbeurd verklaring, subs. 2 dagen. J. v. d. B. te Heusden, dronkenschap 1 subs. 2 dagen. C. B. en E. de B. te Veen geen uitvoering geven aan een wettig requisitoir, vrijgesproken. Lefroy de moordenaar op den Brightonspoorweg, wacht in de gevangenis van Lewis de voltrekking van zijn vonnis af, die op 29 November zal plaats hebben. Aan zijn hospita heeft hij een brief gezonden, waarin hij verklaart dat hij geen vrees heeft en dat hij in den hemel zal komen en daar alle oude vrien den zal terugzien. Zijn verdediger heeft een verzoek om genade ingediend, waarin hij verklaart dat Le- froi niet verantwoordelijk kan gesteld worden voor de misdaad. In cognito. Rechter. Wat hadt je voor reden den agent van politie een valschen naam op te geven. Vagebond. Ik wilde in cognito reizen, mijnheer. De Ned. fiscus, die drukpersen tot molens ver klaart, heeft een waardigen tegenhanger gevonden in zijn Duitschen ambtgenoot, die verduurzaamde levensmiddelen als plaatijzer schat. Als een Amerikaansch handelshuis vleesch in bussen naar Europa zendt, zou men meenen dat van die verzending het vleesch de hoofdzaak was. De Pruisische regeering heeft het na anders be slist: de bus is de hoofdzaak. In de theorie doet dit niets ter zake, in de praktijk echter wel. Vleesch wordt belast volgens het tarief met een invoerrecht van 12 mark per 100 K.G.ijzeren doozen, door een ander materieel overtrokken, met juist het dnbbel. Nu zijn de bussen van plaatijzer en er is een papieren etiquet over geplakt De ambtenaren der douanen te Flensburg, die deze ontdekking deden, zijn door de Regeering te Berlijn in het gelijk gesteld en van alle bezendingen sedert half November van het vorige jaar ontvangen, moet nu het hooger recht betaald worden, zoodat de winkeliers den prijs niet eens op hunne klanten kunnen verhalen. De zaak is nu bij den Bondsraad aangebracht. Ten einde zich te vrijwaren tegen de zeer ge vaarlijke ziekte, die veroorzaakt kan worden door het eten van varkensvleesch, waarin zich levende trichinen bevinden, welke met het ongewapend oog niet gezien kunnen worden, wordt ten dringendste aanbevolen lo. Van varkens afkomstige vleesch waren, in welke vormen ook (als ham, gehakt, worst, enz.) nimmer in rauwen staat te nuttigen; 2o. vóór het koken zoodanige vleeschwaren, die daartoe geschikt zijn, in te snijden, ze voorts met koud water op te zetten en dan langdurig, bijv. 1 uur voor elk kilogram, te doen doorkoken, totdat zij in hare binnenste lagen geheel gaar zijn 3o. het braden van varkensvleesch steeds lang zaam te doen plaats hebben en daarbij de inwer king van het vuur zoolang te doen voortduren, totdat, bij diepe inprikking in het dikkere gedeelte van het vleesch, hieruit geen lichtrood sap meer vloeit. In de rue de Sèvres, te Parijs woonden twee dames, moeder en dochter, kleermaaksters, die ver scheiden naaisters aan 't werk hadden. Toen deze laatsten Dinsdags volgens gewoonte 's morgens de werkplaats wilden binnentreden, waren zij niet weinig verwonderd de deur nog gesloten te vinden, even als het vertrek hunner meesteres. Zij gingen den trap af en deelden hunne verbazing meé aan de portierster. Deze, denkende dat de dames nog sliepen, klopte aan, doch kreeg geen antwoord. On gerust over dit stilzwijgen, ging men den commis saris van politie hiervan kennis geven. De commissaris kwam weldra vergezeld van een slotenmaker, en de deur der slaapkamer werd ge opend. Welk een treurig tooneel wachte daar de toeschouwers De dames, moeder en dochter, lagen op hun bed uitgestrekt in feestgewaad en zonder nog eenig teeken van leven te geven. In het midden van het vertrek vond men een komfoor, dat nog eenige overblijfselen van houtskolen bevatte. De ongeluk kige vrouwen waren gestikt. Men schrijft dezen dubbelen zelfmoord toe aan het verdriet, dat moe der en dochter ondervonden, omdat een ontworpen huwelijkplan van het jonge meisje mot een jonge ling was mislukt. Nog nooit beschreef, of kan beschrijven De penne wat voor zotternij De drank bedreef, of kan bedrijven, Komt van zijn dolle razernij. Als woelend van 't gepraat, en dartel van gelaat, Te doen volkomentlijk, dat is niet mogelijk, Dronkenschap krenkt al de leden, Mismaakt het wapen van 't gezicht, Maakt zucht, en ziek en loomigheden In armen, beenen en gewricht. Daarbij een kwade maag, tot eten zelden graag, Maakt hoest en heesch en schor, en schraal en koud en dor, De drank berooft verstand en zinnen, Maakt kuischheid, tot een geile brand, Doet gansch vergeten schade en schand. Berokkent veeltijds moord, tot schrik als men het hoort, De drank doet dansen, spelen, en maakt van mensch een zwijn, Doet vloeken, razen en krakeelen, vechten dat geen vechters zijn, En dat zachtzinnigheid verkeert in dolligheid. De drank brengt aan den dag, 't geen lang ver holen lag, Hoe menigeen heeft de drank doen sneven Verdelgt, verdronken en schandelijk gebracht om 't leven, Door beuls van 't licht beroofd, gehangen en onthoofd. O! oud of jong, wie gij ook zijt, Vermijd den drank die eer en deugd Belaagt, en Godsgeloof doet raken kwijt Zóó wordt haar zoete vreugd, Een bitter ongeneugt, Een wee van ongena, O! Vrienden denkt het na. S. K. Sommige personen verdienen veel geld doch doen dan onbe krompen goed. Royaler als de heer Thomas Holloway kunnen er echter geen zijn. The Graphic van 22 Oct. j.l. bevat vijf af beeldingen van het College en het Sanatorium Holloway te Virgi nia Water bij London. Zie hier eenige bijzonderheden Het geneeskundig gesticht of het Het Sanatorium Holloway, dat voor ongeveer zeven jaar door den heer Thomas Holloway is opgericht, voor de verpleging van geneeselijke krankzinnigen, is door den stichter oorspronkelijk geheel kant en klaar, zoo als het daar staat, bestemd tot een geschenk aan het Engelsche volk. Intusschen heeft hij besloten, nadat het geheel gestoffeerd en gemeubeld zal zijn, aan zijn geschenk nog een ondersteuning fonds te verbinden van 600,000, waardoor de geheele stich ting hem te staan komt op een som van f 4,203,000. Het door den stichter duidelijk bepaald doel van het gebouw In do vorige week zijn door de justitie uit het rijk verwijderd 23 vreemdelingen, waaronder 3 vrouwen, als zijnde zonder eenig middel van be staan, wegens gemis aan de vereisckte papieren of wegens bedelarij en landlooperij. 24 Dec. 2 ure Prov. bestuur te Middelburg. Het maken van een zijkanaal beoosten Sas van Gent en het verbroeden en verdiepen van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen. Raming 500,000. Aanw. 16 en 18 Nov. 28 Dec. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. De uitvoering van werken tot verbetering der rivier de Boven-Maas onder de gemeente Beesel, tusschen de kilometerraaijen XCI en XCII. Raming 12300. Aanw. 20 en 22 Dec. 28 Dec. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. De uitvoering van werken tot verbetering der rivier de Boven-Maas onder de gemeente Megen, provincie Noordbrabant, tusschen de kilometerraaijen CCII en CKJIV. Raming 48000. Aanw. 22 Dec. 28 Dec. 12 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige verdere werken voor den spoorweg Merwede Gorinchem en het maken van normaliseringswerkeu in de Beneden-Merwede bij Baanhoek. Raming 2470000. Aanw. 17 en 19 Dec. 101/3 ure, aan vangende te Gorinchem. 28 Dec. 12 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het maken van de aardebaan, kunst- en andere werken voor het gedeelte Cuyk Bergen, van den spoorweg van Nijmegen naar Veulo. Raming 224000. Aanw. 19 en 21 Dec., 12 ure, aanvangende op het station Oeffeit, 30 Dec. 12 ure. Prov. bestuur te Zwolle. Het verbeteren van het gedeelte van het Rijkskauaal het Meppele?diep, strekkende van Leendertz bij het Oude Diep tot aan de sluizen te Zwartsluis. Raming. 32950. Aanw. 22 Dec. Mijnheer de Redacteur Meer dan eens wordt erin onze gemeente geklaagd over den slechten toestand waarin de provinciale weg verkeert bij regenachtig woder. Deze week nog lag er zulk een laag slijk op de straat dat het voor voetgangers niet voorzien van laarzen onmo gelijk was om geen natte voeten te krijgen. Zelden of ooit ziet men hier een wegwacht er aan 't werk hetgeen niet te verwonderen is als men weet dat van Heusden via Elshout-Drunen tot buiten Besoijen een man dien geheelen weg in orde moethoudeu. Iedereen begrijpt dat dit een volslagen onnogelijk- heid is en daarom hoopt men sinds lang in Drunen tot nu toe vei'geefs op verbetering, al kan die misschien niet anders verkregen worden dan door vermeerdering van het personeel met één weg- wachter. Drunen 27 Nov. '81 A Met belangstelling werden in de vorige week de verslagen der zittingen van de Provinciale Staten nagegaan, en niet te verwonderen, er was ééne zaak aanhangig, waarin thans een ieder belang stelt, die met landbouw en veeteelt in betrekking staat. De groote verwachtingen zijn niet teleurge steld. Al konden ook de Prov. Staten niet beslui ten eene som toe te staan als door adressanten was aangevraagd, zij schonk toch (dank zij den flinken steun van onze afgevaardigden) aan de nieuw opgerichte »Nooi-d-Brabantsche Maatschappij van Landbouw* eene toelage van 1000. De volksvertegenwoordigers onzer Provincie zagen het nut in van samenwerking op het gebied van landbouw en veeteelt en velen zijn in dit gewest dezelfde meeniug toegedaan, getuige het groot aan tal leden dat zich reeds bij de jonge maatschappij aansloot. Voor het begin kan men tevreden zijn met de gunstige opname dezer vereeniging; doch wil zij worden wat zij zich voorstelt, dan moet het getal leden nog énorm grooter worden. Toont daarom ook, gij allen die de bevordering van de hoofdtakken van uw bedrijf op prijs stelt dat gij mede wilt werken om het voorgestelde doel te helpen verwezenlijken. Uit alle gedeelten van Noord-Brabant roept men elkander toe, denkt aan onze vaderlandsche spreuk Eendracht maakt macht. Laat die stem ook voor u niet verloren gaan en schenkt uwerzijds de leden van het bestuur onzer afdeeling moed door uit eigen beweging u aan te melden als leden. Naar ik wel onderricht ben, zijn alle bestuurs leden volgaarne bereid zich met de opname van nieuwe leden te belasten. Weet gij mogelijk niet meer wie dat zijn, dan zal ik nog herhalen, dat ge u slechts te wenden hebt tot één der volgende Heeren: M. A. Boll te Eethon, A. Straver Jz. te Babyloniënbroek, P. L. Honcoop, P. F Michels en L. J. Veerman te Heusden. Er is nog veel dat verricht moet worden; maar voor alles is er steun noodig, zoowel zedelijken als werkdadigen. Een ieder kan daaraan medewer ken, niets behoeft u terug te houden. De jaarlijksche bijdrage is zeer gering en daarvoor wordt ge weder op andere wijze schadeloos gesteld. Daarom niet te lang met u zeiven overlegd, maar direct toege treden, indien ge nog geen Lid zijt, het zal u later zeker niet berouwen, wanneer de maatschappij tot verwezenlijking van haar doel begint te geraken, dat gij ook medegewerkt hebt aan hare vorming, toen zij nog in hare kindsheid verkeerde. Een lid van de Noord-Brabantsche Maatsch. v. LandbouwAfd. Heusden. Enfant terrible. Jantje. Grootpa, doe uw oogen eons toe. Grootvader. Waarom? Jantje. Ja, Mama heeft gisteren gezegd, als grootpa zijn oogen sluit, komen we allen in uw huis wonen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2