Buitenlandsch Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. vrees voor straf zal veel minder sterk zijn dan ge waant. Neen, de Sinterklaas naar ons hart is de goede man bij uitnemendheid, wiens hart overvloeit van warme liefde voor de aan minnige kleinen en die dat toont onver bloemd, met woord en daad. Onze Sint verschijnt voor 't voetlicht in een schoone gedaante, oneindig mooier dan de menschen zich kleeden. Hij neemt de besten op zijn knieën en toont belang te stellen in 't lief en leed der jeugdige vrienden. Hij spreekt met hen en zingt de kinderliedjes mee. Hij deelt met kwistige hand zijn schatten uit en is zoo goed voor 't volkje dat ze een leegte gevoelen wanneer hij is heengegaan om ook anderen een bezoek te brengen. Onze Sint heeft iets in zich van hem, die gezegd heeft: laat ze tot mij komen en verhindert ze niet. Hij is het beeld der heerlijke liefde. Maar de ondeugden dan, vraagt ge. Wel nu, wanneer ge 't noodig oordeelt in zoo'n plechtigen stond straf uit te deelen, dan we ten we er een die verschrikkelijk is. Sin terklaas, die zoo vriendelijk en goed is, sluite eenvoudig het ondeugende lid des huizes uit van den kring om hem heen verzameld. Hij bemoeie zich niet met den kleinen stoutert en late hem links liggen. Erger behoeft ge 't niet te maken. De straf, uitgesloten te worden van de weldaden van een man, zóó uitnemend goed en volstrekt niet opgemerkt te worden, is oneindig zwaarder dan een vermaning en een kastij ding te zamen. HEUSDEN, 9 Dec. t Tot schatter van localiteiten alwaar sterken drank in het klein wordt verkocht, is voor deze gemeente benoemd de heer J. G. Karthon. t WAALWIJK, 5 Dec. Door een der leden van den raad werd in de jongste vergadering de vraag gesteld of de havenmeester, ingevolge punt 9 van art. 3 der drankwet, vergunning behoefde tot verkoop van sterken drank. De Voorzitter heeft ontkennend geantwoord. Het mag echter betwijfeld worden, of hoogere autoriteiten in deze wetsverklaring zullen berusten, daar toch een ha venmeester, door het openbaar gezag aangesteld, ongetwijfeld een openbaar ambt bekleedt. N.R.C. t Te 's Hertogenbosch is Vrijdag proces-ver baal opgemaakt tegen een geneeskundige van eene naburige Geldersche gemeente, die zich in keu- nelijken staat van dronkenschap op den openba ren weg bevond. t Bij het passeeren van de stoomtram had gis teren avond de voerman J. B. te Sprang het on geluk dat zijn paard schichtig werd en daardoor zijne kar in botsing kwam met de locomotief. Zoowel de kar als de buitenbekleeding der ma chine werden zwaar beschadigd en de machinist en de voerman erg gekwetst. De laatste is per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Naar men zegt is dit ongeluk hoofdzakelijk aan de verregaande roekeloosheid van den voer man te wijten, die, ofschoon wetende dat zijn paard erg bang voor den tram is, vooral des avonds als de locomotief met hare twee withel- der brandende lantaarns komt aansnuiven, het dier toch liet vooruit stappen, terwijl hij zelf achter de kar kwam aankuiereu. t NIEUWKUIK, 6 Dec. Voor de perceeleu die in de onteigening vallen ten behoeve van den spoorweg Zwaluwe's Bosch, zijn thans de aan biedingen gedaan van den prijs dien het Rijk wil besteden. Over het algemeen is men vrij wel tevreden; vooral zij die de lijn dwars door hunne goederen krijgen, klagen niet, daar de commissie voor onteigening nauwkeurig heeft acht geslagen op het nadeel, dat door de afsnijding wordt be rokkend; vele perceelen, die thans gemakkelijk te bereiken zijn, zal men toch in 't vervolg slechts met een grooten omweg kunnen naderen, wat voor den landbouwer dikwijls zeer nadeelig is. Voor de gronden die geen bijzonder nadeelig ser vituut krijgen, is de onteigening minder gesteld. De prijzen schijnen te variëeren van 3000 tot 8000 per hectare. VLIJMEN, 3 Dec. In eene vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap van den Binnen-polder van Vlijmen, gisteren ge houden, is besloten de invordering van den om slag van den hoogen Maasdijk niet op de begroo ting te brengen, en dus aan het dijksbestuur van Stad en Lande van Heusden enz. over te laten. Verder was men in deze vergadering eenstem mig van oordeel, dat het niet aanging omslag te heffen (wat den Binnen-polder van Vlijmen be treft) van de tengevolge der bekende doorbraak ontgronde en verzande landerijen. Men vertrouwt dat het bestuur van den hoo gen Maasdijk mede de billijkheid hiervan zal in zien, vooral wanneer het 7 omslag per bunder gaat heffen. N. R. C. t EETHEN. Tot predikant der Herv. gemeente Eethen en Drongelen is beroepen ds. W. Geesink te Schipluiden. t TIEL. In navolging van andere steden, is ook alhier een fonds opgericht, dat zich ten doel stelt, tegen een vastgesteld tarief, de geheele re geling der begrafenissen op zich te nemen. t Door den herbergier P. te Vuren werd dezer dagen een varken geslacht, dat, in April op het hok gekomen, thans de zeldzame zwaarte van 336 halve kilo's had. t Naardien er gebrek aan hoephout is, wordt het vier-jarig rijsgewas in de omstreken van Go- rinchem duur verpacht. Door elkander gelden de goede grienden ƒ350 a ƒ400 per H.A. GIESEN. Steeds heeft men nog bij de werk zaamheden aan het fort met tegenspoeden te wor stelen. Over eene lengte van 40 M. heeft op nieuw eene verzakking plaats gehadindien er zich evenwel op nieuw geene beletselen opdoen hoopt men er spoedig iu te voorzien, door aan wending van meerdere krachten. De rails op het werk zijn opgebroken, aange zien men den grond noodig had tot bekleeding de rails tot Andel blijven, tot dat het werk op genomen is. Wanneer het geëindigd zal zijn valt nog niet met zekerheid te bepalen. Bij de Herv. gemeente van Giesen en Rijswijk heeft men 3 maanden uitstel van beroep aangevraagd. Zondag 1.1. werd eene talrijke schaar van hier en elders in het Herv. kerkgebouw opgeko men, om de leerrede te hooren van Ds. Westhof van Gorkum, welke hier eene beurt vervullen zou, zeer teleurgesteld. Van wege het mistige weder kon Z.Eerw. de overtocht niet bewerkstelligen. Langen tijd wachtte men te vergeefs, totdat eindelijk de een voor den ander zich ongetroost huiswaarts begaf. GORINCHEM, 8 Dec. Het hennepbraken heeft in de Alblasserwaard weder een aanvang genomen. Allerwege ziet men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat den rook uit de braakhutten opstijgen. De opbrengst valt niet tegen, maar de verwachting was ook niet groot. Van eenigen han del in dit gewas wordt nog niets vernomen. L.l. Vrijdag is hier weder een oud-strijder overleden, namelijk W. Hijmans. Wegens betoon den moed en dapperheid in de jaren 1830 en 31, werd hij met de Militaire Willemsorde vereerd. Op eene jaarwedde van 600 is hier thans tot gemeente-veearts benoemd de heer A. Erederikse, assistent leeraar aan 's Rijks veeartse nijschool te Utrecht. WERKENDAM, 8 Dcc. Dat alle schuitje varen geen spelevaren is, ondervonden eenige dagen geleden de rijksveldwachters Hendriks en In 't Veld. Terwijl de brigadier naar 's Bosch was om in eene zaak gehoord te worden, begaven eerstgenoeinden zich met hunne boot naar de Nieuwe Merwede. Daar het zeer donker was, zagen zij niet dat er een schip aan den wal ge meerd lag met een tros en met vollen gang kwa men zij daar tegen, zoodat het vaartuig kantelde en zij er uit geraakten. Met veel moeite gelukte het hen op den bodem van het vaartuig te ko men en de schipper, die het geroep om hulp spoedig hoorde, sprong in zijn vlieger en redde hun uit den gevaarlijken toestand waarin zij ver keerden. Het Gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in zake den bekenden diefstal met ver zwarende omstandigheden, gepleegd in den nacht van 12 Sept. 11. ten huize van den 81-jarigeu Klaas Groot te Warmenhuizen. Het Hof verklaarde Klaas Te Buck, Johannes Berkhout en Pieter Tesselaar schuldig aan het hun ten laste gelegde en alzoo aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, door middel van buiten- en binnenbraak met geweldpleging, terwijl minstens een persoon voor zien was van wapenen, en veroordeelde de beide eersten tot een tuchthuisstraf van 12, den laatste tot een dito van 10 jaren. Reeds sedert eenigen tijd had de directeur uit het diaconie weeshuis te Amsterdam ontdekt, dat aan de weeskinderen te weinig middageten ver strekt werd, hoewel door hem, als directeur, steeds voldoende voorraad werd afgegeven. Men vermoedde dus, dat er gestolen werd, en 't was zoo. Jl. Vrijdag merkte de koster der Nieuwe Kerk twee beambten van het weeshuis op, die een broodkar vervoerden. Hun verdachte houding wekte zijn argwaan op, hij ging naar hen toe een ging aan het loopen, en den ander verzocht hij, even met hem mee te gaan. De kar bevatte vier zakken gestolen aard appelen. De beide dieven, een huissuppoost en een nachtwaker, bekenden voor de politie, dat zij zich ook reeds vroeger aan dergelijke manier van han delen hadden schuldig gemaakt. Zij zijn beiden naar de gevangenis gebracht. De heer dr. IV. H. Idzerda, sedert 1869 lid der Tweede Kamer voor Sneek, is na langdurige ongesteldheid, op hoogen leeftijd overleden. Hij genoot de algemeene achting, zoo in als buiten de Kamer. Het Cremers-monumcnt, geplaatst bij de water partij in de Scheveningsche boschjes, is thans voltooid. Het bestaat uit eene groote bank, ge flankeerd door twee kleinere, alle drie in hal ven cirkelvorm eu koepelsgewijze ingericht. De groote bank heeft 5 pilaFen, uit rooden- en hardsteen opgetrokken, ongeveer 4 M. hoog. Drie hardsteeueu trappen leiden naar de hoofdbank, waarvan de zitplaats, even als die der twee andere, van ijzeren staven is. De vloer is belegd met verschillende tegels. De twee hoofd pilasters zijn gedekt met eene gesloten vaas met fakkel. Met vergulde let ters staat op de hoofdpilaren: „Gewijd aan J. J. Cremer," op de andere pilaren staat: „18:27 1880. Terwijl Maandag avond de kinderen van den werkman te Middelburg alleen tehuis waren, vermaakte zich een hunner, een vijfjarig meisje, met het spelen met lucifers, waarvan het ongeluk kig gevolg was dat een der lucifers ontbrandde en haar kleertjes vuur vatten. Ofschoon een der buren op het geroep der kinderen spoedig toeschoot, de in vlam staande kleine oppakte en in een water put dompelde, heeft het meisje toch ernstige brand wonden bekomen en is het den volgenden dag daaraan overleden. Twee personen te Leiden waren verloofd geweest. Over en weer waren er cadeaux gewis seld en toen het „af" was, wilde hij de geschen ken terughebben en zij wilde ze niet teruggeven. Toen besloot hij ze terug te nemen en hij maakte van haar afwezigheid gebruik om twee deuren open te breken en zich met haar of zijn naai kistje te verwijderen. Zij gaf de zaak aan en de politie doet onderzoek. Een man heeft te Deventer op het St.-Nicolaas- feest zooveel jenever gedronken, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Kampen hield een 4-jarig kind een papier tegen een gloeiende kachel. Het papier vloog in brand, terwijl de vlam zich mededeelde aan de kleeren van den jongen, die zeer ernstige brand wonden kreeg. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de ge- meentebegrooting van den Haag aan B. en W. terug gezonden, omdat naar hun oordeel niet vol doende bij de begrooting in de behoeften van een behoorlijk politietoezicht is voorzien. Donderdag namiddag is zekere L. Drost, van Twijzel, tot plaatsing van loten voor eene te houden verloting van gouden en zilveren voorwèrpen rond reizende, op den eenzamen Boschweg tusschen Oostermeer en Drogeham, onverhoeds door een tweetal personen aangerand. Met buitengewone krachtsinspanning mocht Drost er echter in slagen de hem toevertrouwde voorwerpen van waarde te behouden en in de naastb'jgelegen woning te ont vluchten. Men gelooft de aanranders reeds op het spoor te zijn. De zorg van het Haagsche gemeentebestuur voor de oudheden, kunstvoorwerpen en archieven der stad is spreekwoordelijk. Tien jaren geleden verkocht het voor eenige guldens een fraai goud lederen behangsel, uit de gebouwen van de in richting voor de soepkokerij afkomstig, aan een bekend liefhebber, den heer John. L. Eenige jaren geleden liet het toe, dat in het gymnasium eene kamer* met Gobelins behangen, werd vol- gestapeld met steenkolen en turf. Kort daarop kondigde het de verkooping aan van een fraaien gebeeldhouwden schoorsteen, afkomstig uit een der huizen naast het stadhuis. Dezer dagen heeft het de stadsapotheek doen verbouwen. Op een fraai schoorsteenstuk, dat in dit gebouw werd aangetroffen, werd niet gelet. Het werd aan den aannemer overgelaten, die liet aan een antiek koopman overdeed, van wien het overging in handen van een kunstkenner, die het doek restaureerde. Het doek is nu eenige honderden waard. Het stelt een fraai landschap voorin't midden onder zwaar geboomte het standbeeld van een riviergod, waarbij een gezelschap deftige heeren en dames gezien wordt. Op den achtergrond links een karos met vier paarden. Dit inderdaad schoone schilderstuk dagteekent uit de 2e helft der XVIIe eeuw. (Ned. Kunstb.) Naar men verzekert, zijn dezer dagen in zee nabij IJmuiden door een loodskotter twee haaijen opgemerkt. Het behoort tot de hooge zeldzaam heden, dat deze gevaarlijke dieren zich op onze kust vertoonen. De heer D. Gabel van Entin, iu Sleeswijk Holstein, die dezen zomer door Friesland bij eenige boeren eene rondreis gedaan heeft in het belang onzer zuivelbereiding heeft daarna een uitvoerig rapport uitgebracht omtrent zijne be vindingen en daaruit blijktdat z. i. tentoon stellingen dienen gehouden te worden, dat men onderwijzers moet aanstellen en melkerijscholen oprichten. Iu de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur der „Friesche Maatschappij van Landbouw" heeft deze zaak tot vele besprekingen aanleiding gegeven. Een commissie had vooraf het onderwerp behandeld, maar was niet tot eenstemmigheid gekomen. De meerderheid stelde voor om de in 1881 aangevangen proef met een wandelleeraar voor de zuivelbereiding voort te zetten, en wel voor den tijd van 5 of 6 maan den, met bepaling dat deze successivelijk zal Wat te verwachten was is gebeurd nu eenmaal de nieuwe landwet voor Ierland voltooid is en zij, hoewel met veel tegenkanting, geleidelijk wordt ingevoerd, heeft zij in Engeland en Schotland de begeerte gewekt naar betere regeling van het land bezit en van alles wat er mede in verband staat. Reeds voor de zaak in hot Parlement ter sprake wordt gebracht, hebben zich de Schotsche pachters vereenigd tot verdediging hunner belangen. Drie duizend boeren, die er veertig duizend vertegen woordigden, hebben Donderdag te Aberdeen eeue vergadering gehouden. Verscheidene voorstellen werden in behandeling gebracht, en vele besluiten werden aangenomen. Een luidde, dat bij deu omkeer van den toestand iu den landbouw, bij de geweldige concurrentie van Amerika en de vele slechte oog sten der laatste jaren de pachters de huren niet kunnen opbrengen. Daarom moeten de grondbezit ters de buur verlagen. Een ander besluit diende om er op aan te dringen, dat verschillende oude en ook verouderde bepalingen werden afgeschaft. Verschillende gedeelten zijn verder uit de Iersche landwet overgenomen en de pachters hebben zich vereenigd tot een »Bond vein Schotsche pachters. Deze Bond zal met de grondeigenaars onderhande len en trachten een volksverzoekschrift aan den Engelschen Miuister-President, Gladstone, te richten. Hoewel de beweging veel gelijkenis beeft met die van het Iersche landverbondis er voor buitenspo righeden geen vrees. Dit laat zich uit meer dan eene reden verklaren. Vooreerst is de toestand op verre na zoo betreurenswaardig niet als iu Ierland, ten tweede speelt het godsdienstverschil geene hoofdrol en ten derde is het karakter van den Schot zoodanig, dat hij niet het onmogelijke zal vergen en hij is te phlegmatiek om zich door volks menners tot gewelddadigheden te doen opruien, gewelddadigheden, die hem toch nog nooit ten goede zouden komen. Nu het Turksche Rijk in Europa bijna tot op de helft teruggebracht is van de grootte die het voor een tiental jaren had, nu de macht die de Sultan althans in naam nog had over de Vazalstaten, geheel is vernietigd, is er toch geen vrede in het Zuid- Oosten van Europa. De invloed, die Oostenrijk in een gedeelte heeft verkregen, wordt dit rijk op het heftigste betwist en de opstand en het gewapeud verzet in Bosnië nemen dag op dag toe. De geregelde troepen sluiten zich bij de opstandelingen aan, en Oostenrijk moet zijn leger steeds vermeerderen. De Montenegrijnen, het woeste, ontembare berg volk, dat slechts voor den strijd leeft, dat Turkije, op het toppunt zijner macht, nooit heeft kunnen ten ouder brengen, trekken met geheele scharen de grenzen over en vereenigen zich met de opstande lingen. De Oostenrijksche agent te Cettinjé (de hoofd stad van Montenegro) is daartegen bij de Montene- grijnsche regeering opgekomen, die beloofde maat regelen te zullen nemen en eene afsluitingslijn te doen trekken. In Albanië was alles kalm maar in Dalmatië, een oud-Oostenrijksch kroonland, beerscht de hevigste spanning. Ook met Bumeuië (bestaande uit de beide voor malige vasalstaten Wallachie en Moldavië) staat Oostenrijk niet op den besten voet. De Oostenrijksche gezant in Rumenië heeft ten minste bevelen ont- vangeu van zijne Regeering zich tot nader order van elk verkeer met de Rumeensche regeering te onthouden. Zoo'n bevel gelijkt machtig veel op eene bedreiging van het afbreken der diplomatieke be trekkingen. Tusschen Turkije en Griekenland is een conflict ontstaan over de postkantoren. Iu Turkije namelijk zijn postkantoren, uitsluitend met Grieksche be ambten. Dit 'beschouwt'Griekeuland als een preroga tief, door de groote mogendheden gewaarborgd. Nu is een gedeelte van Turkije bij Griekenland in gelijfd. Daartoe behoort de stad Larissa. Het uitslui tend Turksche postkautoor, dat zich daar bevond, is op last vau de Grieksche Regeering gesloten, en nog wel kort na de vereeuiging van Thessalie met Griekenland. Aan de sommatie van Turkije om het postkantoor weer te openen, heeft Grieken land geweigerd gevolg te geventoen zijn door Turkije bedreigingen gedaan, ook de Grieksche postkantoren in Turkije te sluiten en een dag be paald, dat er oen eind aan moest komen. Toen alles vruchteloos was, zijn al de postkantoren van de Grieken iu Turkije gesloten en de sleutels in banden van de Turksche regeering gesteld. Met uitzondering van den Vice-President Franc- kenstein heeft de Keizer van Duitschland het prae- sidium van den Rijksdag bij zich ten gehoore ge had de Keizer hield het voor noodzakelijk te ver zekeren, dat de troonrede, die hij door ongesteld heid zelf niet had kunnen voorlezen, de volkomen uitdrukking van zijn gevoelen was en hij moest wenschen, dat het. werk van den Rijksdag in ge lijken geest en tot heil der natie mocht volbracht worden. Een Hohenzollern met constitutioneele be grippen is eene zielkundige onmogelijkheid; de politiek des Keizers staat tegenover die van de meerderheid van den rijksdag, want de gedroomde meerderheid van centrum en conservatieven is de weg van alle droomen gegaan zij bestaat alreeds niet meer. De rijkskanselier wilde een oeconomische Raad hebben, om kem in moeilijke gevallen van raad en voorlichting te dienen. Een vierde van het cen trum stemde slechts vóór, dus in den geest van Van Bismarckde leider van het centrum, Wind- horst stemde ook tegen. Het kruisverhoor van Guiteau is voor het ge rechtshof van Washington voortgezet. Guiteau werd al spoedig opgewonden en riep herhaaldelijk uit»Ik ben niet gek, de Heer heeft nooit gekken gezonden om zijn werk te doen hij was door den Heer uitgezonden om het werk der verwijdering van Garfield te volbrengen. De Heer heeft voor mij zorg gedragen. Ik ben noch doodgeschoten noch opgehangen.* Op de vraag van den rechter, of hij in zijne geestvermogens gekreukt was, antwoordde hij: »Ik ben geen deskundige, dat moeten deskun digen maar uitmaken.* De loop van het proces wordt vrij stuitend. Het is nog zoo kort geleden, dat geheel N.-Amerika leed met den President, zijn lot beklaagde en den moordenaar vervloekte, en nu schijnt het verhoor eene publieke vermakelijkheid te zijn. Men gaat er heen om zich te amuseeren met de antwoorden van een booswicht, die veinst krankzinnig te zijn en zich allerlei Godslasteringen veroorloofd, waarmeö den spot gedreven wordt. Ernstige bladen in de Vereenigde Staten drukken dan ook den wensch uit, dat er aan dien onbehoorlijken toestand spoedig een einde kome. Een zachte winter, veel storm. Op "28 Nov. is er in ons land weer storm geweest, hoewel niet zoo erg als op 14 Oct., maar iu Engeland was hij veel heviger dan zes weken vroeger. Stortregens en donderbuien vergezelden de ontzettende wind vlagen. Overal bijna werd de telegrafische gemeen schap verbroken, zoodat op dit oogenblik, een tien tal dagen na het noodweer, men nog niet met den geheelen omvang der schade bekend is. De laag gelegen landen in het vereenigd lvoniukrijk stonden en staan nog gedeeltelijk onder water, de haven hoofden zijn zwaar beschadigd en vele schepen zijn op het strand geworpen. De vuurtoren van Calf Ruck is door deu hevigen storm gedeeltelijk ver brijzeld. Deze vuurtoren staat aan den ingang van de baai van Cork, en is even als de Eddystone in het kanaal op eene rots in zee gebouwd. De zes menschen, die er dienst op deden, zijn als door een wonder gered, maar het duurt reeds meer dan een week, dat zij op deez' gedeeltelijk verbrijzelden toren afgesloten zitten, zoo ontzettend is de branding. Door middel van vuurpijlen wist men hen in het begin levensmiddelen te bezorgen. Uit verschillende streken hoort men berichten van verschrikkelijke stormen. De stad Manzanillo in Wcst-Indië is totaal vernield. Vier-en-twiutig uren duurde de orkaan. Vijf groote schepen van verschillende natiën gingen verloren. Van de stad bleef geen huis overeind. De schade is bij milli- oenon te berekenen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2