Buitenlandsch O verzicht. PLAATSELIJK NIE WS. ons te helderder toeschijnen, omdat de •voorafgaande zoo somber waren. Xiet neer gedrukt dus door die sombere, donkere dagen. Aan het einde is een lichtpunt. Aan Let einde is een glansrijk licht, dat ons tot tot vernieuwde krachtsinspanning wekt en roept, dat ons bezielt met nieuw leven. Dat is ons Kerstfeest. Dat is het Joelfeest dat den ouden Germaan het ontwaken der na tuur voorspelde, dat den Christen den stich- j ter van zijne Godsdienst vertoont in doeken gewonden, de voorbode van hooger, beter leven. Daarvoor wijken alle donkeredagen; zoo'n lichtpunt wijst hem den weg op zijn pad, dat spreekt hem van betere tijden. Zoo zullen met de donkere dagen, de liefdeloos heid, de onchristelijkheid, alles wat menschen verlaagt, wat menschen onteert, verdwijnen zoo zij hun Kerstfeest een opstandingsfeest tot nieuw leven. Het bekende Fransche blad, «de Figarohad deze week een sensatiebericht. Het blad kwam wat later uit dan gewoonlijk, en de colporteurs ventten het blad rond met den kreet: «Groot nieuws. De coup d'état van Gambetta.» Bij duizenden werd het blad verkocht; men vond daarin een zeer omstandig bericht van een staatsgreep, waardoor Gambetta zich tot dictator had verheven. De opgewondenheid was buitengewoon groot. Aan het slot van het artikel las men de oplossing. Daar stond de opmerking »Zoo zou het gebeurd zijn, als de Minister-President het beproefd had.« Eene geheelc massa had zich i laten beetnemen; enkele buitenlandsche bladen had- den per telegram het bericht ontvangen; de Figaro zelf en de krantombrengers hadden goede zaken ge daan. Zaterdag j.l. werd in den Franschen Senaat be- raadslaagd over de kredieten voor Tunis. De Broglie trachtte aan te toonen, dat het hier zoowel een gel- del ijk als een politiek vraagstuk gold. Hij achtte de staatkunde van de Regeering gevaarlijk. Gambetta antwoordde. Als ter loops kwam hij op tegen de aanvallen, die in den laatsten tijd tegen den Senaat gericht waren. Hij verklaarde, dat voor een republikeinsch staatsbestuur, hij den Senaat onmis baar achtte, en dat het zijn streven zou zijn de po sitie van den Senaat te versterken. Deze verklaring werd onder toejuiching aangehoord, liet denkbeeld, als zou hij één zijn met het vorig kabinet, wierp hij verre van zich. Ook geloofde hij niet, dat er moei lijkheden zouden ontstaan met andere staten over de zaken van Tunis. Engeland had het Bardo-tractaat erkend, met Italië zou men ook wel tot eene over- Ieenkomst geraken. Het verlies, dat in Tunis was geleden, bedroeg niet meer dan 1100 man. Het Bardo-tractaat zou Frankrijk slechts zoo lang binden, tot men een passend middel zou hebben gevonden om zich vrij te maken jegens den Bey, zonder het tractaat te verscheuren. De Minister van Financiën verklaarde nog, dat op de begrooting van 1881 alle uitgaven voor den tocht naar Tunis geheel en al zijn gevonden en dat er nog eea batig slot van 20 a 25 millioen zal zijn. De verschrikkelijke ramp in Weenen vult nog ko lommen in de dagbladen en reeds zijn er een twee tal andere te vernielden, niet zoo ontzettend van om vang, maar toch groot genoeg om ons met medelij den te vervullen. In de mijnen van Seraing, bij Luik, in België, heeft eene ontplolling plaats gehad, waarbij 63 werklieden onder de instortende massa zijn be dolven. De verwoesting is zoo geweldig, dat er waar schijnlijk een zestal dagen zal voorbijgaan, eer men, met alle macht werkende, het puin zal kunnen ver wijderen en het aantal slachtoffers kan tellen. De oorzaak van de ramp is tot nog toe onbekend. De mijnen behooren aan de gebroeders Cockerill. Sedert 1855 waren er geene ongelukken in die mijnen voorgevallen; de buitengewone zorgen, die steeds werden genomen, had alle vrees voor gevaar doen wijken. Bijna gelijktijdig had er in Engeland een spoorweg ongeluk plaats in een tunnel van het Noorder deel van Londen. Deze tunnel loopt onder de huizen door. Tengevolge van eene onbekende oorzaak, moest een trein ongeveer in het midden van den tunnel stoppen; een trein van tegenovergestelde zijde, die niet gewaar- i schuwd had kunnen worden, liep met volle vaart op den eersten. De verwarring was buitengewoon en de lichten waren uit. Van de zijde van waar de eerste trein was gekomen, kwam een tweede; deze liep op de beide treinen en vermeerderde de verschrikking Met groote moeite slaagden eenigen er in, te mid den der duisternis, den uitgang te bereiken en het ongeluk te berichten. Gelukkig bleek het, dat er be- j trekkelijk slechts weinigen, vijf, het leven hadden verloren. Verscheidene gekwetsten waren er natuurlijk. In Ierland is het nog lang niet zooals het zijn moest. Agrarische misdaden worden eiken dag ver- 1 meld. Er zijn geheele districten, waar de pachters weigeren te betalen. Een pastoor, die zijne gemeente op het zondige hunner daden wees, bleef bijna ge heel alleen in het bedehuis over. Men spreekt er van om de politiemacht buitengewoon te versterken. Zoolang evenwel de enkele misdadigers, die gevat worden, voor Iersche Jurys worden gebracht en dan worden vrijgesproken, zal de toestand wel niet veran deren. Het is zoo erg geworden dat zich op dit oogen- blik in Londen eene Commissie heeft gevormd tot in zameling van gelden, ten behoeve van hen, die door het niet betalen der pacht van hunne middelen van I -Hte-tSan zijn beroofd. De Lord-major van Londen heeft daartoe het initiatief genomen. In Spanje is liet wantrouwen over de krijgsverrich tingen der Franschen aan de Algerijnsch-Marokkaansche grens nog niet geweken. De Franschen hebben eene grensplaats, Itsch bezet. Dit heeft misnoegen verwekt; hoewel het bij de gebrekkige grensregeling volstrekt niet zeker is, dat dit punt niet aan Frankrijk toebe hoort. In den Spaanschen Senaat heeft deze zaak aan leiding gegeven tot eene interpellatie. De Min. van Buitenl. zaken maakte zich op grond van onzekerheid van de zaak af, maar in vertrouwelijke gesprekken, liet hij zich veel stelliger uit, en men schrijft hem zelfs het voornemen toe om over het voortdringen der Franschen op Marrokkaansch gebied vertoogen bij de Mogendheden in te dienen. De onaangenaamheden tusschen den Rijkskanselier in Duitschland en de heeren Bitter en Windthorst schijnen weer gedeeltelijk bijgelegd, ten minste wat den Min. van Financiën betreft. Windthorst had in de comm. tot regeling der Haraburgsche aangelegenheid de vraag gesteld, of geen der andere Mogendheden bezwaar zou maken, nu de Elbe, die vroeger vrij was, door eene tollinie was afgesloten. De heer Bitter beant woordde onmiddeiijk deze vraag. De Elbe, zei de Min. is eene Pruissisch-Duitsche rivier. Hare grenzen tot aan de zee liggen binnen het Koninkrijk Penissen en het Duitsche Rijk en daarom heeft geen andere Staat het recht zich met de regeling dezer zaak te bemoeien. Nu zou de zaak zijn afgeloopen, had niet de Nord- Deutsche Alg. Zeil.» het officieuse blad bij uitnemend heid, zich in het debat gemengd en den heer Windt horst geducht de les gelezen over zijn gebrek aan Vaderlandsliefde. Immers, zoo sprak het blad, geen Franschman of Rus zou het wagen om zich aldus uit te laten in het openbaar en met tusschenkomst van andere Mogendheden te dreigen, wanneer er sprake was van het invoeren van eene tollinie op de Seine of op de Newa. Men behoefde geen Minister van Justitie in Hanover geweest te zijn, om te weten, dat vreemde Staten zich daar in het geheel niet mede hadden te bemoeien. Zelfs menschen, minder ontwik keld dan de heer Windthorst wisten dit zeer goed. Zulke vragen moesten dus beschouwd worden als be- leedigend voor het nationaal eergevoel. Nu wordt aan de berichten der »Nord-Deutsche Zeitungu eene groote waarde toegekend, omdat men het blad houdt voor het orgaan van Von Bismarck. Windhorst was dan ook buitengewoon beleedigd en meende het aan zijne eer verschuldigd te zijn niet te verschijnen op de soirée, die denzelfden avond werd gegeven bij den Rijkskanselier. Zijne vrienden bleven hem getrouw en geen der leden van het Centrum vertoonde zich bij Prins Bismarck. Ook de Min. van Financiën, Bitter, was boos. Hij beweerde, dat zijne woorden niet juist waren weergegeven. Nu beweerden de bladen, dat het den Rijkskanselier te doen was geweest om den Min. van Financiën, en reeds ver spreidden zich geruchten, die op de aanstaande aftre ding van Bitter doelden. Nu kwam weer de Nordd. en verklaarde, dat er van aftreding geen sprake was. Bleef dus over een «conflict tusschen deri Rijks-kan selier en den leider van het Centrum.Wat daarvan is, zal latei- blijken, misschien zal alles uitkomen op de oude geschiedenis van den grooten berg en de kleine muis. t HEUS DEN, Op Vrijdag 23 Dec. a.s. hopen de echtelieden Jan Vaassen, oud 76 jaar en He lena Roestenburg oud 81 jaar, alhier hun gouden huwelijksfeest te vieren omringd door kinderen en kleinkinderen. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat de beide ouders van elk hunner eveneens het voorrecht gehad hebben hun vijftig jarig huwe lijksfeest te vieren. Ook is de dag van 23 Dec. voor die familie van groote beteekenis, daar het tevens de ge boortedag is van hunnen oudsten zoon en van de zuster van den jubilaris die ook op dit gouden feest hopen tegenwoordig te zijn. t Zondag bij het uitgaan der R. C. Kerk vermiste A. de W. haar parapluie waarvan keu nis geving gedaan werd aan den wachtmeester der Marechaussó die daarna een onderzoek instelde. Den volgende morgen was dezelve even vóór dat de wachtmeester bij J. v. S. kwam aan de eigenares terug gegeveu en deed deze liet voor komen zij dezelve per abuis had medegenomen hetgeen echter door de justitie zal uit te maken Z1J"- t LOON OP ZAND. Door Ds. J. H. Gulden- arm, predikant te Vuursche is bedankt voor het beroep naar deze gemeente. t ÜRONGELEN. Iu de vacature, ontstaan door het bedanken van C. Millenaar Cz., benoemde de kerkeraad in zijne vergadering van 9 dezer tot diaken der Ned. Herv. gemeente Joh. Burghout, die deze benoeming heeft aangenomen. t Naar men verneemt zijn van meer dan eene zijde bedenkingen gerezen tegen het leggen van een zoogenaamden piasberm in den Waalwijk- scheu buitenpolder grenzende aan deze gemeente. t ÜRONGELEN. De drukke scheepvaart, die tegenwoordig vooral door aanvoer van bouwstof fen voor de spoorbrug te Baardwijk, alhier in liet Oude Maasje plaats heeft, vindt niet weinig be lemmering door een zeer grooten boom, die sedert eenigen tijd uit den bodem van het riviertje met wortels en takken is te voorschijn gekomen. Men vermoedt, dat hij verleden winter door den feilen stroom uit de bedding is losgespoeld. Misschien is het er nog een van het oude kasteel te Gans- oyen. Hoe dit zij, eene spoedige opruiming er van wordt voor de vaart zeer wenschelijk geacht. t BRUCHEM. Onze predikant de heer Steen bakker Morilyon Lovsen heeft het beroep naar Naarden aangenomen. tDRUNEN, IT Dec. Maandagavond j.l. gaf de Harmonie van Drunen ten huize van den keer C. van Hul ten haar eerste winter-concert voor de honoraire leden, die in grooten getale waren opgekomen. Onder de uitstekende leiding van haren Directeur, den heer Brohm, werden de num mers van het programing °P onberispelijke wijze ten geh >oro gebracht, en vooral ffBlumenlesefl mocut (M,r de tn-esterlijke uitvoering aanspraak maken op den algemeenen bijval, dien het ver- w iert. Het voorgedragen tooneelstukje en verschil lende coupletten met zang verhoogden niet weinig het prettige van den avond. Wij hopen, dat de te geven uitvoering op 2 Januari a.s. ten voor- deele van de algemeene armen van Drunen, door eenige dilettanten, met medewerking onzer Har monie, evenzeer naar wensch slagen zaldan zullen de liefdadigen een genotvollen avond en de armen een vroolijken dag hebben. J 15 Dec. Te Giersbergen, eene buurt schap dezer gemeente, is verleden week een kaas geschoten met wit gevlekte pooten en ooren. t WELL, gem. Ammerzoden, 14 Dec. Door den alhier fungerenden ouderwijzer is lieden ge weigerd adsistentie te verleenen bij het onderwijs aan de //herhalingsschool,op grond, dat in zijne aanstelling wel bepaald is, dat hij ook //avond school" moet houden, doch dat avondschool geen //herhalingsschool" is. t Nadat vroeger door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente alhier besloten was, dat de kerkeraad voortaan in het benoemen van Ouderlingen en Diakenen en het beroepen van predikanten zoude worden ter zijde gestaan door een kies-eollegie, werden daarvoor dezer dagen 10 leden gekozen, die zich heden bereid hebben ver klaard die benoeming aan te nemen. In alphabetische orde zijn het de HeerenH. A. Brouwers, S. van Diggelen, J. van Gendereu Ez., D. van der Graft, G. Honcoop, J. E. de Koning, G. de Koning, W. van Loon. A. Rooijens, Jac. Yos. t VEEN, 15 Dec. Door den raad dezer gemeente is besloten naast de nieuwe school alhier nog eene onderwijzerswoning te bouwen. Het is, bij de tal rijke schoolbevolking te wenscheu dat het hoofd der school, de heer C. in 't Veld spoedig zijn taak weer zal kunnen opvatten die hij, reeds sedert geruimen tijd, geheel moest overlaten aan den heer R. van Helden en dat alsdan het oude schoolgebouw zal worden ontruimd. Op eene reeds meermalen geplaatste advertentie betreffende eene onderwijzeres, met acte voor handwerken, meldde zich, tot heden, geen enkele sollicitante aan. t G EN DEREN. Door den raad der gemeente alhier is eene oproeping gedaan voor de betrek king van hulponderwijzeres voor nuttige hand werken aan de openbare school. Hierdoor wordt in deze gemeente in eene groote behoefte voor zien aangezien er van de lagere klassen vele waren wier financieele toestand niet toeliet om hunne kinderen nuttige handwerken te laten leeren. t Ten gevolge van het bedanken van Jan Saakes als kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier is op 13 Dec. door de notabelen als zoodanig be noemd de heer Arie van Wijlen, die deze betrek king heeft aangenomen. t AND EL. Naar men verneemt is door den heer Antonie Smits, Wethouder en lid van den raad, als zoodanig tegen 1 Januari a. s. ontslag uit laatstgenoemde betrekking gevraagd. t BRAKEL, 12 Dec. Over liet algemeen geno men, was de afgeloopen zomer en herfst hier den landman gunstig en kan hij over den ingezamelden oogst tevreden zijn. Aardappelen, hier het hoofdproduct van den land bouw, waren over het geheel goed van smaak en hoewel de prijs slechts middelmatig was, werd dit echter door een vrij ruim beschot vergoed. Knolrapen de zoogenaamde tweede teelt mislukten wel grootendeels, maar de prijs waarvoor ze hier werden verkocht en afgeleverd was buiten gemeen hoog, nl. f 1.60 per hectoliter of ongeveer 3 maal zooveel als zij gewoonlijk gelden. Suikerpeeën of beetwortels werden hier in geen jaren zooveel geteeld als thans. Zij werden meeren- decls afgeleverd it f 10. Zij die geen voorschot had den genoten of vroeg afleverden genoten iets meer. Het grasgewas was dit jaar uitmuntend. Het vee had in de weiden volop te eten, en was daarom buitengewoon welgedaan, terwijl de melkbeesten een overvloedig maal gaven. De hooibouw was naar evenredigheid niet min der en werd meestal bij schoon weder uitgevoerd. Van daar dat dit product droog in de schuren en bergen geborgen, van geen broeien weet. Althans men hoort er niets van spreken. Het zachte weder dat we in dit seizoen hebben, in tegenstelling van verleden jaar, toen we reeds heel wat strenge koude hadden moeten doorstaan, wijl de wintervorst vroegtijdig zijn schepter zwaaide, maakt dat de arbeider nog overal werk kan vinden en niet behoeft rond te loopen zonder iets te kun nen verdienen om zich zeiven en zijn gezin te onder houden en van het noodige te voorzien. Men ziet hem dan ook alom dagelijks bezig met graven en kruien, houthakken, slooten, greppelen enz. En moge nu ook al de winter invallen, ja zelfs nog een strenge winter in aantocht zijnwat hij gehad heeft, is winst. t WAALWIJK. Tot eersten hulponderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de Heer J. Sinijers van Nijmegen. t DUS&EN, 14 Dec. Door stemgerechtigde lid maten der Herv. Gemeente alhier zijn lieden ver kozen als ouderling de heer B van der Beek en als diakeJ de heer II. de Rooij Gz. De gemeenteraad is tot heden niet gelukkig in liet vindef va-n een hulponderwijzer aan de open bare sch;>°l i'1 wijk C. Sedert een jaar of zes wordt er etl f°e geadverteerd en een salaris eerst var f ^00.geboden, dat bij de laatste oproeping reeds tot 600 is opgevoerd, zonder dat zich liefhebbers opdoen. Een treurige toestand daar het hoofd dier school in dit getijde geheel alleen stuit voor ruim 120 leerlingen, die over twee lokalen verdeeld zijn. In overleg met de schoolautoriteiten worden nu de leerlingen in twee afdeelingen gescheiden, die beurtelings des voor- en des namiddags onderwijs ontvangen. t Niettegenstaande het aanhoudend natte weder in het najaar het meeste vee vroeg ter stal voerde, zijn hier op heden 15 Dec. nog weiden met vee bezet, die wegens hunnen goeden staat, zoo dit weder aanhoudt, nog lang kunnen worden beweid. t Het raadhuis alhier in aanbouw, is uit wendig bijna voltooid. Ofschoon niet groot in omvang, wordt het allerwege om zijn netten en sierlijken bouwtrant geroemd, zoodat het zoowel de gemeente als den architect (de heer Vonk, van Almkerk) en den aannemer (C. A. van Daal alhier) tot eer verstrekt. t NIEUWKUIK. De gemeente heeft, uithoofde de jaarwedde van het hoofd der openbare school niet in billijke verhouding staat tot die van de hoofden der scholen in naburige gemeenten, eene verhooging toegestaan van f 100, en die jaar wedde alzoo gebracht op f 800. t HE DEL, 10 Dec. De heer E. van den Bogert, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, is benoemd tot onderwijzer te 's Hertogenboseh. t ALAIKERK. Met het brievenvervoer te dezer plaatse is het nog treurig gesteld. Eens per dag toch is alhier gelegenheid tot verzending van brieven in eene en dezelfde richting. Het gevolg daarvan is, dat de brieven, bestemd voor Holland, aldaar veel te laat aankomen. Wanneer men des avonds vóór 7 uren een brief voor Holland be zorgt aan het hulppostkantoor in dit dorp, blijft hij aan bet hulpkantoor te Nieuwendijk (onder deze gemeente) tot 's nachts 1 uur liggen. Het ware te wenscheu, dat hierin verandering werd gebracht, hetgeen wellicht kon gevonden worden door een bode aan te stellen van Alm kerk op Woudrichem in de richting van Dussen, of, zoo zulks tot de onmogelijkheden behoort, er ten minste gelegenheid werd gegeven tot eene vroegere verzending, bijv. 's morgens, in de aan geduide richting. Met de omliggende gemeenten is zelfs dc cor respondentie zeer gebrekkigeen brief van bier naar de gemeente De Werken en Sleeuwijk wordt eerst verzonden naar Gorinchem, vervolgens naar Woudrichem en eindelijk bereikt hij van daar zijne bestemming. Als men in aanmerking neemt, dat deze gemeente met eene bevolking van ongeveer 3000 zielen, een der welvarendste gemeenten is van het land van Heusden en Altena, wordt het hoog tijd, dat ook zij deele in de voorrechten van een snel brie venvervoer. t Met liet onderwijs in d vrouwelijke hand werken is op de school aan de Voorstceg reeds 1 Maart j.l. een aanvang gemaakt; aan de school te Uitwijk zal het met 1 Januari a.s. beginnen en aan de school aan den Nieuwendijk zoodra er zich een sollicitant heeft opgedaan. t O >k alhier heeft de nieuwe wet op het lager onderwijs reeds eenige verordeningen in het leven geroepen. Met 1 Augustus j.l. is de veror- ning op den veldarbeid in werking getreden. Gedurende de maand Augustus kwamen dan ook vele leerlingen, die anders des zomers thuis bleven, geregeld ter school, uit vrees voor boete. Jammer is het, dat die vrees langzamerhand begint te verflauwen, dewijl er geen afschrikkende voorbeelden gesteld worden; zoodat in de maan den September en October het getal leerlingen, dat de school verzuimde voor veldarbeid, weder sterk begon aan te groeien. t Even als vorige jaren zullen ook weder dit jaar op het aanstaande Kerstfeest de kinderen der Zondagschool van de Ned. Herv. Gemeente feestvierenDoor milde bijdragen der ingezetenen zal hun eene aangename verrassing bereid wordeu. tAan de openbare scholen aan den Nieu wendijk en te Uitwijk zullen met 1 Januari a.s. schoolspaarbanken worden opgericht. Aan de school aan de Voorsteeg bestaat zulk eene inrichting reeds bijna twee jaar en blijft steeds gunstig werken. ALMKERK. Iu de 1.1. te 's Bosch gehou den kiesvergadering der Herv. gemeenteu iu Noord- Brabant is gekozen met eenparige stemmen tot lid van het prov. collegie van toezicht op het beheer der goederen en fondsen bij de Herv. ge meenten, de heer W. van Eeten in de plaats van den beer J. J. Van Tienhoven van den Bo- gaert te Werkendam, welke zijne betrekking als zoodanig neerlegde. Z.Ed. beeft zich de benoeming laten welge vallen. Tot lid van het algemeen armbestuur, betreffende de administratie, is door den raad yekozeu de heer B. Snoek. t SPRANG, II Dec. Door het kiescollegie der Ned. Herv. gemeente zijn de heeren Hendrik Netten en Adriaan Haverhals tot ouderlingen, en de heeren Adriauus Vos Antz. en Hendrik Mai- jers tot diakenen herkozen. t UDENHOUT, 15 Dcc. Bij een landbouwer in de Schoorstraat alhier is verleden week een varken geslacht, dat schoon aan de ladder ruim 217 KG. woog. Verleden jaar verkocht dezelfde boer twee dergelijke exemplaren aan een slager te Breda voor de som van f 285. f Bij T rooien van een eiken boom, die door den jongsten storm was omgewaaid, werden hier verleden week door twee arbeiders vier der- tiende-eeuwsche gouden munten met Latijnsche omschriften gevonden. De overgelukkige vinders dachten dat het oude gouden dukaten waren en ■BR; 3ww.au - aacr •- -»r"- O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2