PLAATSELIJK NIEUWS. AANBESTEDINGEN. Aüoop van Aanbestedingen. Burgerlijke Stand. 308ste Staatsloterij. INGEZONDENj Gemengd Nieuws en Allerlei. plagen welke in gezelschap der cholera de aarde verwoesten. Harpy met engelen-voor komen, met fluweel om de nagels, met honigzoet vergif om de tong Ga heen en bedenk dat een vader met grijze haren u gevloekt heeftOok zij benijdde al wat gelukkig en tevreden was, omdat zij zich ongelukkig en ontevreden gevoelde. Zulke harpyen vernietigen het levensgeluk zij zullen zelfs het kind in de wieg niet sparen, al steekt het arme bloedje haar liefkozende handjes en lipjes toe. De ellendeling eindelijk die door laster heimelijk den goeden naam bezoedelt en bevlekt, zou indien hij het eveneens heimelijk en ongestraft kon doen u het leven benemen. En in zekeren zin kan men ze als moordenaars beschouwen en zij ver dienen dan ook die verachting en dien afschrik, welke zulk een hatelijk misdrijf in ons opwekt t HEUSDEN, 24 Dec. Donderdag avond gaf de rederijkerskamer //Oefening baart Kunst" alhier hare 3e uitvoering voor heeren contribueërende leden met hunne dames, op de bovenzaal van den heer Luijben alhier en voerde op, het tooneelstuk z/de verloren zoon of een held bij Nieuwpoort" en had tot nastukje gekozen „het neefje van de heeren Pompoen." Het voorstuk, dat in de kleederdracht uit dien tijd werd opgevoerd, voldeed uitmuntend aan de verwachting. Enkelen komt een bijzonder woord van lof toe, doch wij zullen ons bepalen met te zeggen, dat het geheel goed geslaagd is. Het nastukje wist meermalen de lachspieren op te wekken en de avond werd met een geanimeerd bal besloten. Vrijdag daar aan volgende, gaf dezelfde kamer eene voorstelling ten behoeve der nagelaten betrek kingen van de overledenen bij het ongeluk te Wou- drichem, waarvoor eenige dagen te voren een lijst gecirculeerd had. Ook bij deze uitvoering toonde de kamer, dat zij, even als bij vroegere opvoeringen voor een wel dadig doel, hare beste krachten daaraan weet te wijden. Een woord van hulde komt haar dan ook ten volle toe voor haar loffelijk streven. Wij wenschen haar toe dat zij op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan en zich niet zal laten ontmoedigen door de moeielijkheden, die zij nu en dan ook op haar pad mocht ontmoeten. Het bewustzijn toch in het belang zijner evennaasten te hebben gewerkt is de schoonste, maar dikwijls ook slechts de eenige be looning die daarbij wordt ingeoogst. t 23 Dec. De stedelijke harmonie alhier bracht heden avond eene serenade inct fakkellicht aan J. Vaassen en echtgenoote, die heden hun vijftigjarig huwelijksfeest vierden. Van de nabijgelegen woningen wapperde de drie kleur en op verschillende wijzen ontving het ge lukkige echtpaar blijken dat ook andere in hunne feestvreugde deelden. Wij wenschen de beide oude luidjes nog eenige jaren toe om op deze gelukkigen dag terug te zien. Van welwillende zijde werd ons het onderstaand bericht toegezonden voorkomende in het Leidsch J)agblad. De inzender meent, dat het in het belang is van heeren Veehouders deze zaak meer algemeen be kend te maken. lied. ,z Wederom had er ten kantore van de assuradeu ren De Ruyter en Karstens aan den Stationsweg alhier een sensatiever wekkend voorval plaats. Hedenmorgen nl. vervoegden zich aldaar een drie tal personen uit de provincie Gelderland, twee hunner in qualiteit als agent en hoofdagent der door gemelde heeren geëxploiteerd wordende vee verzekering-maatschappij, de derde als lid dier maatschappij. Deze personen kwamen hunne sedert lang competeerende gelden opeischen, waartoe een hunner op het kantoor bij den heer De Ruyter werd binnengelaten, terwijl de beide anderen in de wachtkamer verbleven. Al heel spoedig ontstond er tusschen de beide eerstgenoemden quaestie, bij welke gelegenheid de heer De Ruyter met een pistool dreigde, hetgeen aanleiding gaf dat de be- bedreigde luide moord, moord"! riep, waarop de wachtenden, zoomede de vrouw van den heer De Ruyter, de heer Karstens en een agent van poli tie kwamen toeschieten, welke laatste een einde aan het drama maakte. t D RUNEN. De heer Tiggelman, hoofd der eerste openbare school alhier, is benoemd tot leeraar aan de normaalschool te Besoijen. t De school in de kom dezer gemeente is door den districts-schoolopziener afgekeurd. Naar men verneemt zal de school vergroot worden. t BAARDWIJK. De heer A. van IIuiten, wet houder dezer gemeente is alhier overleden, na 37 jaren onafgebroken lid van den gemeenteraad te zijn geweest. t 27 Dec. Heden avond wordt door de schoenmakersbazen dezer gemeente eene vergade ring gehouden, om middelen te beramen ten einde den toestand van den handel te verbeteren. t BRAKEL, 24 Dec. De kerkeraad der Herv. Gemeente alhier heeft verkozen tot ouderling den heer L Bakker, in de plaats van den heer W. van Tongerlo, en tot diaken den heer T. A. van Dalem in de plaats van den heer Ant. Yervoorn. t NEDERHEMERT, 18 Dec. Uit het. vroeger door ons meegedeelde drietal, ter benoeming van eenen poldermeester voor dit district, is benoemd den Heer J. van der Linden, die als zoodanig op 20 Dec. te Zalt-Bommel is beëedigd. t Door den kerkeraad alhier is als ouder ling herkozen de heer A. Bouinan, en zijn ge kozen tot diakenen de heeren H. Straver en W. Bouman. f AMMERZODEX, 19 Dec. Door den kerke raad alhier is gekozen tot ouderling de heer F. van der Pand. GORIXCHEM, 24 Dec. Ondanks de beper kende maatregelen die de drankwet aan slijters en verbruikers van spiritualiën voorschrijft, had hier niet lang geleden een voorval plaats, dat getuigt hoe men zelfs de argusoogen van de handhavers der fiscus weet te verdonkeren. De rijksambtenaren alhier hadden de wetenschap op gedaan, dat eene vrouw alhier sterken drank ver kocht, zonder daarvoor gepatenteerd te zijn. Tot hunne overtuiging traden ze de woning der be doelde vrouw binnen en eischten een borrel. Op de meest beleefde wijze werd aan hun ver zoek voldaan, en toen ze eindelijk wilden heen gaan, vroegen ze opgave der kosten van hun ge lag. Xiets, was het antwoord der vrouw, zoo laconiek mogelijk, ik schenk voor een ieder gra tis een borreltje, doch voor het gebruik van eene stoel, zijt ge me elk 25 cent verschuldigd. Hoe ongaarne ook, konden de betalende ambtenaren onverrichter zake heengaan. WOUDRICHEM. Thans is men er in geslaagd ook het lijk van den tweeden schipper te vinden, zoodat men de rivier nu haar prooi ontnomen heeft. De vischvangst heeft tegenwoordig niet te beduiden, uitgenomen veel spiering, wordt er geen visch van beteekenis gevangen. ALMKERK. Tot onderwijzer aan de openbare school aan de Voorsteeg is benoemd J. W. Kobus, wonende te Ti el. NOORDELOOS. Ter bekoming van vergun ning voor het uitoefenen van het tappersbedrijf, hebben zich alhier per adres aangemeld vijf van de acht sterkendrankverkoopers en welC. G. van Steenis, J. van der Leeden, G. Kars- bergen, de wed. van Gijsbert Slob en de wed. van P. Hoekwater, allen in deze gemeente wonende. Te Hoornaar drie van de vier tappers, zijnde de wed. F. van der Heijden, J. Kwakernaak en H. van Maurik, tevens winkelier, aldaar. WERKENDAM. De heer A. F. W. Jordaan, ontvanger der registratie en domeinen alhier, is benoemd in dezelfde betrekking te Heerenveen. LEERDAM, 27 Dec. Heden raeht is hier brand ontstaan in het hotel van den heer van Megen. Door spoedig aangebrachte hulp is men er in geslaagd een gedeelte van het gebouw te behouden. Men vermoedt dat de brand in den stal ontstaan is. Dordrecht, 27 Dec. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van het maken van den watertoren en het ketelhuis voor de üoogdrukwaterleiding al hier, waren elf biljetten ingeleverd, als L. de Rooy te 's Hage 138,900; W. Lammers te Strijen 129,458; C. Meijers te 's Hage 125,990; jan Smit VII te Slikkerveer 119,800; W. Boomstra te Moordrecht 119,800; H. Degens Jr. alhier 114,875 N. Klaus id. 109,989 wed. G. Camesi Co. te Rotterdam 109,800; P. Verbrugge to Waddinxveen 108,632; H. Stelwagen te Rotterdam 104,104; en J. Visser te Papeudrecht 95.726, aan welken laatste de uitvoering van het werk gegund is. Mag ik l een plaatsje verzoeken voor liet onder staande, waarvoor ik L' bij voorbaat mijnen dank be- tuig. De Rederijkerskamer Oefening baart Kunst* nam Zondag 15 dezer het voornemen om, ten voordeele der betrekkingen van de op 14 December zoo jam merlijk verongelukte personen, op Vrijdag 23 Dec. daaropvolgende eene uitvoering te geven. Zij rekende daarbij op de medewerking van Heusden's ingezete nen, die nimmer achterwege bleven, waar het gold het lot hunner minder gelukkig bedeelde natuur- genooten te helpen verzachten. En het bleek hier ook al ras, dat zij zich niet met ijdele wenschen had gevleid. Niettemin werden er personen gevonden die, op een zeer onkiessche wijze, de belanglooze hulp door de Rederijkerskamer aangeboden, in een verkeerd dag licht trachten te plaatsen. Het kan niet anders dan grievend voor haar zijn, op eene dergelijke wijze miskend en tevens tegengewerkt te worden. In plaats van op een zelfde wijze deze tegenwerkende perso nen te bestrijden, wil ik hun liever openlijk mede- deelen, dat menigeen thans de meening is toegedaan dat hunne bezwaren slechts in het leven zijn geroe pen om zoodoende de beurs gesloten te houden. Ik voor mij durf hen echter niet van zoo eene onedele handelwijze betichten en vlei mij dan ook, hunne namen eerstdaags te zullen opmerken onder de in zenders van vrijwillige bijdragen. Op die wijze wordt dan eveneens het doel der kamer bereikt, dat niet was om zich te verrijken, maar uitsluitend gevolg te geven aan haar neiging om zooveel in haar vermo gen is mede te werken tot verbetering van het lot van hen die in zorg en kommer verkeeren. Een Lid der Rederijkerskamer Oefening baart Kunst. Lof der Koffie. Weg met wijnen en likeuren Koffie niets is u gelijk Door uw aangename geuren Streelt gij arm, zoowel als rijk. Ja, gij voegt in alle standen, Vriendenharten bij elkaar, En gij brengt geen zoete banden Door uw werking in gevaar. Gij verzacht een tal van plagen, Dat den ouden dag verzelt; Helpt zoo menig pak te dragen, Dat den brozen menscli vaak kwelt. Doet de winter 'tal verstijven, Als het Noorden grimmig woedt Gij laat u de wet niet schrijven, Maar houdt warmte in het bloed. Peinst de studieman op zinnen, Wil soms dit of dat niet gaan Gij gij brengt liet al te binnen Hulp en licht en uitkomst aan! Als de huisgod hoek er; kanten Doet een feilen oorlog aan, Zoodat hij en zijn trawanten Onverpoosd den trommel slaan, Brengt gij vrouwkens tot bedaren, Door wat rust, ter rechter tijd Laat ze nieuwe krachten garen Voor dien feilen worstelstrijd. Komen nood of zware rampen Soms als onweerswolken aan Moet bij krankheid alles kampen Om den dood te wederstaan, Dan helpt gij den slaap bestrijden, In den langen, somb'ren nacht; Onverpoosd de krachten wijden Aan een trouwe hulp en wacht Hobbelt vroolijk op de baren, Scheepkcns met die kost'bre vracht; Zeilt, door klippen en gevaren, Tot de kust u tegenlacht. Haalt de keur der Zuiderluchten Van het ver gelegen strand; Voert een schat dier edele vruchten, Naar het lieve Vaderland! Aan I)e Amsterdammer ontleenen wij het volgende, door Ennius ingezonden artikel over Poldeijongens 4 Jan. 12 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het maken van gebouwen, het leggen en verleggen vau sporen en het makon van eenige bijkomende werken tot uitbreiding van het Station Geldermalsen. Raming 122,500. 7 Jan. 121/2 ure. Raadhuis te Wouw. Het maken van de aardebaan en kunstwerken, alsmede het met quonastkeien bestraten van den weg van Wouw langs de gehuchten Hazelaer en Moerstraten naar Steen bergen met een zijtak, ter gezamenlijke lengte van 11189 meter. Raming ƒ100,112. 13 Jan. ICR/a ure- Prov. bestuur te 's Bosch. Het driejarig onderhoud der Rijks groote wegen in de provincie Noordbrabant, in 10 perc., geraamd op 5850, 6050, 8910, 6630,5200,2620,8860,3000, 8490 en 8880 gulden. Aauw. 7 Jan. 18 Jan. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het gedurende 1882 onderhou den van en het doen van eenige herstellingen aan de Landsgebouwen te 'sGraveuhage. Raming/41,800. Aanw. 4 Jan., 9 ure. Voor het maken van een gebouw en bijbehoo- reude werken voor een stoomgemaal in het ooste lijk deel van den Stadspolder, waren de volgende tien inschrijvingsbiljetten ingeleverd: N. Klaus al hier 14,490; W. Lammers te Strijen 12,920; J. de Lange alhier 11,354; H. Degens Jr. id. 10,550; Jan Visser Gz. te Papeudrecht 10,439 C. van der Wiel te Dubbeldam 10,298; F. L. Meijboom alhier ƒ9999; J. Kooij te Dubbeldam ƒ9780; A. van Ek alhier 9779 en L. Edelschaap id. 9777. De gunniug van dit werk is door B. en W. aangehouden. ~t NEDERHEMERT. Van 13-24 Nov. Getrouwd: J. O >men met M. C. Bragt. Geboren: Maaike, d. van L. van Wijk en T. van de Meijdeu Jacoba, d. van A. v. d. Pol en A. van Ooijen Gerrit, z. vau G. v. d. Werken en H. Hobo Adriaua, d. van J. v. d. Linden en E. van Diggelen. Prijzen van 100 en daarboven. lste Klasse. Trekking van 27 Dec. Prijs van ƒ20000: no. 17708; 5000: no. 16349 i 1000: nos. 5133, 10864 en 11351; 400: nos. 9964 en 18671; 200: nos. 4799. 8398 en 19439; 100: nos. 1701. 3156, 4224, 4942, 9222,11734, 14718, 16251, 19526 en 19574. Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen bespraken eenige vaste bezoekers van den circus Renz te Berlijn, het onheil, dat te Weenen plaats had, met den eigenaar van genoemd paardenspel. »Zou men ingeval van brand hier, zich gemakkelijk en snel kunnen verwijderen vroeg een der aanwezigen. Wel zeker,luidde het antwoord des heeren Renz. >Me dunkt dat de corridors hier wel wat bx-eeder mochten zijn, dit kou geen kwaad,zeide daarop een der aanwezigen. »Wat praat je toch van breeder? Ik rijd met een rijtuig met vier paarden bespannen, het gebouw in, de corridors door en weer uit!« »Wie van de heeren wedt met me om eene fijne flesch!» riep de heer op tartende wijze. «Ik houd de weddenschap!» lieten allen te gelijk er op volgen. 't Was in den voormiddag. Niets verhinderde het plan terstond te verwezenlijken. Een vierspan stond weldra voor een jachtwagen. De heer Renz steeg er in met een paar van zijne bezoekers en volvoerde op staanden voet zijn belofte zonder eenige hapering. Uitstijgende, vroeg hij lachende: Nu mijne heeren Zijn de corridors niet zoo breed als ik gezegd heb Een Amerikaansch kermisreiziger doortrekt op het oogenblik de verschillende steden der Vereeuigde Staten met een vijftal Australiërs, waarvan de een al ouder en leelijker is dan de ander. De eigenaar van dit clubje noemt als aanbeveliug, dat de oudste reeds honderd vijf en twintig jaren is. Meu zal Amerikaan moeten zijn, om het fijne van die merk waardigheid te snappen. Levendig herinner ik mij nog uit mijn jeugd de nieuwsgierigheid en angst, die de verschijning van deze gasten in 't Noorden van ons land bij ons opwekten, als zij in groote troepen kwamen om vaarten uit te baggeren of kanalen te graven. Allerlei verhalen waren over hen in omloopzij trouwden »over den put-haak« werd gezegd en geloofdfabelachtige hoeveelheden fijn wittebrood I en spek was hun dagelijksche ko3t, vechtpartijen waren bij hen aan de orde van den dag en moord of zware verwondingen lang niet ongewoon. Hoe geheel anders doen zich echter die mannen voor en veel beter dan zooals de volksverbeelding hen heeft uitgemonsterd. Het is weliswaar een ruw volkje, doch 't ver dient volstrekt niet den kwaden naam, die hun bij uitzondering vaak van andere handenarbeiders wordt gegeven. Hun huwelijk wordt voltrokken met dezelfde formaliteiten als bij andere menschen- kinderen eten zij in den regel ook meer en beter dan gewone werklieden, zij hebben hef waarlijk wel noodig bij hun zwaren arbeid en al zijn ze niet bang voor een borrel, het geregeld gebruik van jenever is bij hen lang zoo groot niet als b.v. onder de handwerkers en daglooners in de steden. Het polderen,» zooals hij de werkzaamheden noemt, waarvoor hij jaarlijks uittrekt, is voor den poldergast, als 't varen voor den matrooszijn eigenlijke kostwinning, ofschoon hij meest een ge deelte van het jaar t'huis is en zich met land- bouwwerk bezig houdthij gaat altijd naar Hollandzooals onveranderlijk alles genoemd wordt, wat aan gene zijde ligt van de Moerdijk en waar toe hij zoowel de Zoutkamp boven Groningen als het kanaal van Coevorden rekent. Thuis is zijn oude moeder en een zuster voor wie hij de voornaamste kostwinner is of zijne vrouw met oen half dozijn kinderen meest heeft hij een eigen huisje, een varken, een geit en een stuk aardappelland in pacht, dat oorspronkelijk niet van de beste soort, door getrouwen arbeid en voortdurende bemesting een zeer goeden oogst oplevert. Geregeld stuurt hij voor deze huishouding van tijd tot tijd een postwissel over en brengt vaak nogal een aardig sommetje mede huiswaarts. 't Is aardig te zien hoe deze reuzen soms ge regeerd worden door hunne vrouwen, in den regel wel gezonde, stevige deerns maar niet groot van gestalte; misschien is juist dat een rede, dat de mannen wanneer zij in Holland zijn en vrijaf heb ben wel eens door den band springen, omdat zij gedurende de maanden, die zij thuis doorbrengen, niet veel in te brengen hebben. Trouwens voor zachtere aandoeningen zijn deze polderjongens volstrekt niet onvatbaarik heb ze gezien, die uren lang een ziek kind op den arm droegen om een geneesheer te raadplegen en bijna iederen Zondag kan men ze ontmoeten, die met moeder de vrouw, naast zich een kinderwagentje voorttrekken waarin een paar zijner spruiten, om zóó met zijn geheele huishouding een bezoek te brengen aan dezen of genen bloedverwant ergens in den omtrek. De indruk, dien ik door deze schets weusch te geven, zou geheel verkeerd zijn, als iemand meende, dat onze polderjongens dus tot een soort van idyllisch volk behooren; integendeel, ik wil alleen betoogen, dat zij niet zijn, zooals in een groot gedeelte van Nederland geloofd Tvórdt, een soort van "hTtVTütgseL^ der maatschappij, bestaande uit een samenraapsel vau personen, tot alles in staat en voor niets anders deugende. Integendeel, zij mogen al niet veel beter zijn, een groot gedeelte van hen is vooral niet slech ter dan andere handwerkers en in den regel minder bedorven dau de fabrieksarbeiders onzer steden. Het »poldereu« is een gevaarlijk werk, mijnheer vertelde mij iemand, die zelf al veertig jaar «meege gaan» was. Als er in Holland volk te kort komt wordt ik nog al dikwijls naar huis gestuurd om te zien of ik nog niet wat volk kan meebrengende jonge gas ten willen altijd, voor de eerste keer vooral graag met mij mee, omdat ik overal geweest ben en hen op streek kan helpenook de ouders geven hen 't liefst onder mijn toezicht mee, maar graag doe ik 't zelf niet meer, want 'L is een gevaarlijk ding en menigeen leert niet veel goeds, zoo ver van huis! Nog even wil ik mededeelen hoe de strijd om 't bestaan onder deze gasten soms op onbarmhartige wijze gevoerd wordt, 't is bekend, dat zij in «ploegen» werken, die telkens aannemen een bepaald gedeelte van 't werk binnen zekeren termijn te verrichten, 't Is voor allen voordeelig, dat dit aangenomen werk zoo gauw mogelijk wordt afgedaauis er nu iemand onder de ploeg, die om zwakte of onhandigheid zoo goed niet voort kan als de anderen dan komen de laatsten overeen den kruiwagen van dezen telkens iets zwaarder te laden of men neemt een meer versnel den pas aan bij het werk, waardoor de zwakke makker weldra het onderlinge verband niet meer kan volgen en zich genoodzaakt ziet, de ploeg te vex-- laten, om zich bij eene andore te voegen of met dit soort van werk uit te scheiden; 'tis wreed, maar niet wi-eeder dan de natuur; ook daar worden de zwakken uitgeworpen. Hebben de nieuwelingen echter een veteraan, als hierboven bedoeld werd, tot beschermer, dan gaat alles veel gemakkelijker. Een droevige gebeurtenis, welke den dood van drie menscheu ten gevolge heeft gehad, vond plaats in den vroegen morgen van Dinsdag te Rixdoi'f. De wever Schlegel, een sterk aan den drank ver slaafde man, bewoonde daar met zijne vrouw en drie kindei'en een in de Rozensti'aat gelegen woning. Tengevolge van de dronkenschap des mans was het huwelijk alles behalve gelukkig en moest de vi'ouw zich herhaaldelijk mishandelingen laten welgevallen. Daar zich Dinsdagmorgen niemand der huisgenooten zien liet, gingen eenige buren in de ongesloten woning, waar zij een akeligen toestand ontdekten. Midden in de kamer lag, levenloos op den grond, de man, terwijl in een daaraau grenzend vertrek de vrouw met hare drie kinderen in een bed, dicht naast elkander gedrongen, levenloos gevonden wer den. De vertrekken waren vol kolendamp en er was geen twijfel, of er had vergiftiging door kolendamp plaats gehad. Dadelijk werden deuren en vensters opengerukt, om versche lucht te laten binnenstroo men en ook aanstonds om geneeskundige hulp ge zonden. De dokter mocht er in slagen, den man binnen kort weêr tot bewustzijn te brengen en toen hij zijne oogen opsloeg, had hij slechts één wensch dat men hem namelijk »eeu fermen borrel mocht geven, dan was hij dadelijk wéér gezond.» De be- moeingen van den dokter werden overigens nog alleen bij een 13jarig meisje met gunstig gevolg

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2