een Smidsknecht, J. B. C. H BOUWHOEVE en GRIENDLAND, veilen en verkoopen: ONDEROFFICIER. T P. C. A. IÜ1MS, Notaris te Drum, J. S. JISKOOT, Notaris te feen, Notaris JISKOOT te Veen, Liefdadige Landgenooten MARKTBERICHTEN. BOUW HOEVE te L00SBR0EK. De Notarissen Wordt gevraagd: w Een Woonhuis met ErfenSchuur, ij finaal verknopen: Wijk, Veen en Andel. VEILEN EN VERK00PEN: een perceel Eene kapitale uitmuntende Hlvsden, 24 December 1881. 24 December 1881. Schoenmakers. Benige kennisgeving Gorinckein, 27 Dec. Bij een aanvoer van nau welijks 40 stuks vee, was de handel heden van geen of weinig beteekenis. Keulen, 27 Dec. De peilschaal teekende heden middag ten 1 uur 3.60 M. boven nul. Was sedert Zaterdag 5 cM. Deventer Koek van KLOPMAX u. onder en zullen op Dingsdagen 3 en 17 Januarij 1882, telkens voormiddags 11 ure, in het Regthuis te Veen, publiek 21 Hectaren 53 Aren 20 Centiaren onder W ij kVeen en A n d e 1breeder bij biljetten omschreven. Gemiddelde jaar- lijksche opbrengst f 2113. Inlichtingen geven genoemde Notarissen. Goeinciiem en Woudrichem, den 18 December 1881. bekroond, terwijl bij omtrent de vrouw en twee jongens, die 12 en 15 jaren oud waren, slechts kon verklaren dat ze reeds gestorven waren. De politie, die eveneens ter plaatse verscheen, kreeg reeds bij den eersten oogopslag de overtuiging, dat hier een misdaad gepleegd was en nam Schlegel gevangen. In de voorkamer stonden twee ledikanten, waar niemand in gelegen had, terwijl de vrouw met de drie kinderen in één ledikant in de kamer lag en do schuif der pijp van dit vertrek, die met kolen gestookt was, gesloten was. Schlegel betoonde zich volkomen gevoelloos en verlangde nog op het bureau van den commissaris van politie, waar men hem water aanbood, een glas brandewijn. Hij is reeds door den rechter van instructie in verhoor genomen. De voorspelling. Een acteur, die op 't tooneel dood- gesloken werd en levenloos heette te liggen, werd eenklaps door een hoestbui overvallen. Hij deed, wat hij kon maar de prikkeling werd hem te sterk en tot groot vermaak van het publiek begou hij te hoesten. Toen 't gelach wat bedaarde, ging de overledene overeind zitten en sprak met bolle stem: »Zoo is dan de voorspelliug van mijne moe der bewaardheid, dat ik na mijn dood nog eens hoesten zou!® En hij viel weer achterover en bleef I roerloos liggen. Men schrijft uit een dorp in Drenthe Voor anderhalfjaar werd onze gemeente ven-ijkt met een brandweer, niet om den brand te blusschen, want daarvoor ontbreken de werktuigen, maar naar het schijnt tot uitvoering van politiediensten. Dit corps heeft de loffelijke gewoonte om des zomers het hooi en des winters de schoor3teenen te komen inspecteerenniet zooals sommigen meenenomhet de menschen lastig te maken, neen! God beware! maar enkel en alleen tot heil van 't algemeen. Deze brandweerders echter zijn voor zindelijke huismoeders een gruwel, welke hen dan ook onbarm hartig »schoorsteenkiekers« noemen. Enkelen gaan zelfs zoo ver te vermoeden, dat er bij gelegenheid van inspectiereizen wel eens ongeoorloofde betrek kingen zijn aangeknoopt met in den schoorsteen hangende worsten. Onlangs had er weer een worst inspectie, pardon, schoorsteeninspectie plaats, waarbij een der ambtenaren in het vuur van zijn dienst ijver een koddig avontuur zou zijn wedervaren en schoorsteenveger zijn geworden tegen wil en dank. Ten einde de soliditeit der rookgeleiding eener land bouwerswoning te onderzoeken, zou hij zich op een ladder in den schoorsteen hebben begeven op het oogenblik dat de boer het vertrek binnenkomt. Deze, niemand zijner huisgenooten ontwarende en met de goede bedoelingen van den brandweerman onbekend, kijkt naar boven met een gezicht als een bulhond en roept: «Wie zit mij daar bij de worsten!? Wil ie wel ies blgauw onderuut komen Daar deze woorden en de dreigeude gebaren van den boer niet veel goeds voorspelden, besloot de ambtenaar zoo spoedig mogelijk naar boven te vluch ten. De pijp was echter van boven nauwer en onze reiziger geraakte met het bovenlijf in den rand van den schoorsteen vast. Dit was een critiek oogenblik, want een verdacht gerucht beneden deed hem ver moeden, dat ook de boer in aantocht was. Zijne angstkreten vervulden de lucht, en eenige school gaande kinderen, daarbij het zwarte gezicht uit den schoorsteen ziende, kozen het hazenpad. Inmiddels had een goedhartig buurman een ladder gereed ge maakt om den in nood verkeerende te hulp te komen. Deze had zich echter met bovenmenschelijke krachts inspanning door de opening gewrongen en bevond zich in vrijheid, daar de breedgeschouderde boer hem niet kon volgen. Hij nam nu zijn weg over de woning en liet zich vervolgens van het dak dor schuur naar beneden glijden, waar hij tot overmaat van ramp in een beerput terecht kwam. Men zegt dat deze luchtreis met het daarop gevolgde bad, een probaat geneesmiddel is geweest tegen overdreven dienstijver. Een man had langen tijd als oude vrijer geleefd, maar werd ten laatste ingepakt, door eèué vroïT- welijke schoonheid, en voerde op zestigjarigen leeftijd eene bruid van gelijke jaren naar het altaar. Zijne vrienden gaven hunne verwondering te kennen over zijn verandering van denkwijze. Wat zal ik zeggen®, gaf hij tot antwoord, »ik heb nooit eene vrouw, zij nooit een man kunnen krijgen en nu hebben we beiden onze zin.« Veel kleintjes maken oen groote. Kleine droppels water (in de melk) en kleine korrels zand (in de suiker) maken eenvoudige melkboeren en kleine winkeliers tot mannen van fortuin. Onlangs stierf ergens een oude vrijer en liet een testament na, waarin hij zijn goed gelijkelijk ver deelde onder de nog in leven zijnde vrouwen bij wie hij in zijn tijd een blauwtje had geloopen, omdat liet hij er op volgen, »kij aan haar zijn aardsch geluk te danken had.« Jantjes moeder was sukkelend en zijne goede tante bestuurde tijdelijk de huishouding en maakte veel werk van zijne godsdienstige opleiding, waarbij zij voel sprak van engelen en hem dikwijls goede vermaningen gaf. Op zekeren dag na eene derge lijke les, zei hij op eens»0, ik wou, dat ik eens vleugels had!® Deze engelachtige zucht vervulde beide vrouwen vol groote vreugde en zij vroegen den lieven jongen waarom hij zoo naar vleugelen verlangde. »Wel,« antwoordde hij. »Dan vloog ik de lucht in en nam tante Suze meê, en als ik dan niet hooger kon liet ik haar vallen »Wel, Kareltje, gaat ge graag naar school vroeg een man aan een zesjarigen dreumes. »Naar school gaan, wel,® hervatte het ventje, »maar er te blijven, als ik er ben, dat niet!« Iemand, vertrouwelijk tot zijn vriend »Nu weet ik niet meer hoe ik het heb. De eene, dien ik verzoek mij twee kwartjes te leenen, zegt, dat hij mij niet genoeg kent; ik kom bij een ander, die vertelt, dat hij mij te goed kent. 't Is al een aardige wereld tegenwoordig Bemoedigend? Hoe vindt ge mijn laatste schilderij die ik naar de tentoonstelling gezonden heb?® «Magnifiek.® »Waarlijk?« »Op mijn woord! Eu te eer betuig ik u dit gaarne, omdat ik nagenoeg de eeDige ben, die het mooi vind. Maar ik heb er niet veel verstand van.« Slim. In den oorlog van Pruisen met Frankrijk had een Israëliet zich zoo dapper gedragen, dat hij het ijzeren kruis verdiend had. Wat verkiest gij,® hem de generaal, »het ijzeren kruis of 50 vroeg thaler Hoeveel is 't kruis waard vroeg Mozes. «Twee thaler,was het antwoord. «Nu,® zei Mozes, «geef mij dan het ijzeren kruis en 48 thaler, dan heb je er geen schade bij heer generaal. Gevolgen van drift. Onderwijzer. Jan, houd je stil of ik laat je een uur na zitten. Jan. 'k Praat niet, meester, ik luister. Onderwijzer (driftig). Je luistert met het eene oor en je praat met het andere. De Rederijkerskamer „Oefening baart Kunst" bericht bij deze, dal de op 23 December gehouden Uitvoering, ten voordeele der betrekkingen van de overledenen bij het ongeluk te Woudriehem op 17 December 1.1., heeft opgebracht, na aftrek der onvermijdelijke kosten, de som van f 58.81. Het Bestuur der Kamer voornoemd. Gewoon of buitengewoon. Welk verschil is er tus- schen gewone en buitengewone hoogleeraren vroeg O u o O men eens aan Schleiermacher. Zijn antwoord luidde: Gewone professoren zijn de zoodanigen, die niets buitengewoons, en buitengewone, die niets gewoons weten. Schouwburgbranden. Het is elders al niet beter dan bij ons. De Londensche pers klaagt er over, dat in een derde van de schouwburgen aldaar, de Weener ramp geen beteren afloop gehad zou hebben, en dat in bijna geen enkelen schouwburg de aller noodzakelijkste veiligheidsmaatregelen genomen wor den. «Gelukkig voor het overige van de wereld, schrijft the Athenaeum, heeft Londen het monopolie van schouwburgen in kelders, in pakhuizen, in hos pitalen en andere minst gesehik!e plaatsen. De directeuren verzekeren volmondig dat allo voorzor- gen genomen zijn, en de autoriteiten leggen zich rustig daarbij neer.® Over den Lord Chamberlain en zijne bijna absolute macht over de schouwbur gen sprekende, beweert de Saturday Review dat de tooneeldirecteuren tot heden over zijne voorzorgen, met niet veel meer dan een tooneel-» ter-zijdege lachen hebben. Tot kort geleden beweerde meu dut de schouwburgen niet verbrandden zoolang er pu bliek in was; de branden van Rouaan, Brooklyn, Nizza en Weenen, met 1400 slachtoffers te samen, hebben het anders geleerd. ADVERTENTIEN. Heden overleed tot ons aller droefheid, na tijdig gesterkt te zijn door de Genade middelen der H. Kerk, onze veel geliefde Broeder en Oom G. A. DE WITT, in den ouderdom van bijna 67 jaar. P. A. DE WITT. M. M. NASS. Heusden, C. A. NASS Haarlemmerolie. Dit is een van de weinige oor spronkelijk Nederlandsche geheimmiddelen en dag- teekent reeds van het jaar 1698. Het heet vo«r allerlei zoowel uit- als inwendige kwaleu genezing aan te brengen. »Dit medicament® zoo leest men o. a. in de gebruiksaamvijzing »is een wonder voor de goedwilligen en de genade des Allerhoogsten heeft zich daarin wonderbaarlijk ge openbaard.® Inderdaad is de bedoelde olie de stof die in de apotheken onder den latijuschen naam balsamun sulphuris terebinthinatum voorkomt en be staat uit raapolie en terpentijnolie waarin zwavel is opgelost. Een zeer klein fleschje met 4 gram kost 20 cent, en zou met 5 cent ruim betaald zijn. De geneeskundigen zijn overtuigd van de weinige goede uitwerking van het praeparaat en schrijven het slechts zelden, en dan altijd in geringe hoe veelheid voor. Men wachte zich eenigszins groote hoeveelheid te nemen. (Maandbl. tegen Kwakzalverij.) «Mijn zoon,® sprak een welmeenend vader, «gij moet het spelen laten. Den eenen dag verliest en den anderen wint gij, en zoo gaat't voort.® Wel, vader,was het bedaarde antwoord, »dan weet ik het goed gevonden: ik zal om den anderen dag spelen. Een onderwijzer had zijne leerlingen de geschie denis van David verteld, en eindigde met deze woorden: »Dit alles is vóór meer dan drie duizend jaren gebeurd.Een kleine knaap sloeg zijne blaauwe kijkers verwonderd op en zei, na een oogenblik te hebben nagedacht: »Wel, wel, meesterwat moetu een sterk geheugen hebben Normaal en abnormaal. Rechter. Hoe durft gij in dien abnorrnalen toestand voor mij verschijnen? Getuige. Abnormaal? Hoe zoo? Rechter. Wel man, ge zijt stomdronken. Getuige. Neem me niet kwalijk, mijnheer de rech ter, maar dan schijnt mijnheer de rechter niet te weten wat normaal is. Een huismiddeltje. »Wat gij, een vijand van het rooken, met een sigaar in den mond?® Ja, voor vijf minuten, om geen al te roerend afscheid van mijn schoonmoeder te nemen. Mijne rechterhand reik ik haar, in mijn linker neem ik mijn koffer, als ik dan een sigaar in mijn mond heb, behoef ik kaar geen kus te geven. Een dorstig echtgenoot. »Roep mij van nacht, als ik dorst heb, en geef mij dan een glas bier,sprak een man tot zijne vrouw bij het naar bed gaan.® Maar hoe kan ik weten of gij dorst hebt?® was de vrij natuurlijke vraag der vrouw. »Och, roep mij maar; ik heb altijd dorst als ik bier zie. t Heusden, 24 Dec. De prijs der boter 0.75 a 0.85 per stuk van 6 ons. Varkens, eenigzins zware op levering 48 a 52 ct., minder zware ct. per KG.; fokvarkens van 6 a 8 weken golden 6 a 9 per stuk. De prijs der goêboter was ƒ1.30 a 1.46; der weiboter a per K.G. Kipeiereu golden 1.50 a 1.60 de 26 stuks. k. NLB0U. ïïiwtar om met half' .Maart of eerder in dienst te treden, bij W. VERZIJL te Veen. Brieven franco. De Koninklijke Fabriek der echte BAERSELMAX, Nieuwstraat, Deventer, opgericht in 16S2 en bekroond Arnhem 1879 en Melbourne 1880, vraagt op flinke voorwaarden DEPOT HOUDERS. AdresOude koekbakkerij van KLOPMAN BAERSELMAX, Nieuwstraat, Deventer. ansani kan direct geplaatst worden voor SCHRIJFWERK een gepasporteerd of gepensioneerd Vereischten zijn: goede getuigschriften en vlug en net schrift. Letters: R. S. aan den Uitgever dezes. rr Mi ml Je ii te lw: gelegen aan het Wijksche eind te Heusden, geschikt tot uitoefening van elke zaakbevattende boven 2 Kamers met Alcoof, beneden 2 Kamers met eene Keuken. Te bevragen bij den eigenaar Th. KLöREN te Heusden. DÏF i.. Vi aan boord verkrijgbaar voor 25 cent per ton, (2 hectoliter), en aan huis bezorgd voor 30 cent per ton. Hoewel enkele personen kwaadwillig hebben uitgestrooid dat hij nat is, verzeker ik een ieder, dat hij kurkdroog geleverd wordt. Twee ton turf staat in verbranden gelijk met één mud steen kolen. Hij is voor alles te bezigen. Die hem ge bruiken zullen het met mij getuigen. liggende met zijne schuit in de Haven alhier. SCHIEDAM. Debiteert met succes Nieuwe Kachelprenten. 12 Verschillende Nummers. Die op de wijze der Bouwkartons in elkander gezet door de warmte der Kachel in beweging worden gebracht voor Jongelui en voor ieder, die van dergelijke knutsel werkjes houdt, is het eene welkome bezigheid. Prijs per No. in Envelop 40 ets. Na ontvangst van 45 ets. voor elk No. worden dezelve door het geheele Rijk franco verzonden. EN W. C. VAN BREDA telden, zullen op Donderdag 29 December 1881, ten herberge van C. AX DER BIEZEN te Dinther, voor hunne principalen, publiek gelegen onder de gemeenten Heesch, Heeswijk en Dintherbreeder bij Biljetten omschreven in 31 Koopen en Massa's; staande thans de 31e Koop, zijnde de Massa van alle te verkoopene goederen, op eene som van f 18.050. WEI-, BOUW- zal op DINGSDAGEN 3 en 17 JANUARIJ 1882, telkens 's voormiddags ten elf ure, in het Regthuis te Veen, PUBLIEK WEILAND, in de Slagen, onder Veen, kadastraal Sectie B, no. 60, groot 1.05.10 Hectare. Terstond te aanvaarden. Op den 17 dezer is bij het overzetten der post van 's-Hertogenbosch naar Gorinchem, op de rivier de Merwede tusschen Woudriehem en Dalem, de schuit, waarin do conducteur der brievenmalen A. BAX, de postillon J. ASMUS, twee schippers genaamd H. HARTMAN en J. HARTMAN en een soldaat gezeten waren, door stormwind omgeslagen, waardoor die vijf personen, waaronder vier brave oppassende vaders van huisgezinnon, allen hun graf in de golven vonden. Vier weduwen en negentien kinderen treuren om dit voor hen zoo smartelijk verlies. Wij ondergeteekenden, ingezetenen van de gemeenten Gorinchem en Woudriehem, wenschen vurig zooveel in ons vermogen is hunne smart te helpen lenigen en zonden gaarne in staat zijn gesteld voor ieder der weduwen een zaak te kunnen aankoopen, ten einde zoodoende te trachten de gezinnen voor armoede te vrijwaren. Wij weten liefdadigen in den lande dat ook Gij ons hierin wel zult willen steunen. 't Is daarom dat door dezen aan U allen eene kleine bijdrage wordt gevraagd voor de nagelaten betrekkiugeu, welke een ieder onzer gaarne bereid is in ontvangst te nemen, van welke giften dank baar vermelding zal worden gemaakt. Mogten de weduwen van hen die zoo menigmaal hun leven hebben gewaagd, in het belang van duizenden in ons vaderland, nu ook meer dan één blijk ontvangen van hunne beweldadigde medemenschen G. F. PENNING, Directeur van het Postkantoor te Gorinchem. C. VAN ANDEL, Burgemeester te Gorinchem. A. DE PECKER, W. ZEGERS, Predikanten te Gorinchem. A. J WESTHOF, J J. H. A. DE VEER, Pastoor te Gorinchem. F. BRAAKMAN, Evang. Luthersch Predikant te Gorinchem. E. F. SMIT, Chr. Geref Predikant te Gorinchem. F. Th. ROOTHCommies der Posterijen, 2de klasse te Gorinchem. N. VAN AKEN, Me J. F. HENNEQUIN, 4de D. VAN GICH, Telegraaf-Directeur te Gorinchem. P. J. KOLE, Directeur van het Postkantoor te Woudrichem. Z. D. J. W. GULDEN, Oud-Postdirecteur te Woudrichem. I. L. KINGMANS, Burgemeester te Woudrichem, F. A, BIJVOET, Pastoor te Woudrichem. C. B. OORTHUIS, Predikant te Woudrichem. gjgT" Ook de uitgever van dit blad verklaart zich gaarne bereid tot in ontvangstneming der giften, vvaarvan in dit blad melding zal worden gemaakt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 3