PLAATSELIJK NIEUWSÏ ~BTNNENLANR Brieven uit Amsterdam. toond wat naar zijne opvatting de opera zijn moet. Wagner mag zich beroemen door woord en daad zijn richting ingang verschaft te hebben in de gansche beschaafde wereld. Dat ging niet zonder strijd, want de anti-Wag* nerianen zijn woedend om den voorrang aan dezen musicus boven anderen geschonken. We hebben er laatst in ons land een staaltje van vernomen. Onze eerste compo nist, de gevierde Verhulst, heeft steeds met hand en tand zich verzet wanneer in den muziekkring waarvan hij directeur is, sprake was van 't bestudeeren van muziek van Wagner of een zijner volgelingen. Toch heeft de residentie doorgezet, maar Verhulst wascht zijn handen in onschuld en zoo zal zijn kunstbroeder Richard Hol de concerten a la Wagner leiden. Voor een groot man als Verhulst is, is deze hardnekkigheid niet wel te verdedigen. Ook op muzikaal ter rein immers mogen we alle dingen onder zoeken, als we maar 't goede behouden? Want 't goede zal eindelijk zegepralen. Staat de geniale Wagner op een dwaalweg, dan zal zijn werk, 't kan nog eeuwen duren wellicht, maar 't zal heengaan. Wij durven aan een voorspelling daaromtrent geen woord wagen. Maar dit mogen we wel zeggen, dat 't ons goed aan 't hart doet in geheel Europa een strijd ontbrand te zien, onbloe dig en meestal ridderlijk, maar toch een hef- tigen strijd om uit te maken welk schoon schooner is, dat van Mozart, Beethoven enz., of dat van Wagner, Glück enz. Wanneer die strijd algemeen wordt, en alle andere menschelijke en onmenschelijke twisten van de aarde verdringt, dan zijn we zeer na aan de /vrede op aarde'' waarvan 't Kerstfeest profeteerde. HEUSDEN, 9 Januari. f In do laatste dagen heeft het Land van Heusden en Altena in zorg verkeerd en zeker niet ten onrechte. Gepasseerden Vrijdagmorgen openbaarde zich een dreigend gevaar aan den dijk te Hedikhuijzen, waar van wij reeds met eon enkel woord in ons vorig nommer melding maakten. Toen ten circa 5 uur in den morgenstond een sterke afschuiving de helft van den dijk over een zekere lengte wegnam, was het oogenblik tot direct handelen aangebroken. Dit begrepen dan ook de noodheemradeu Timmer mans en Luijbeu, aldaar gestationeerd, die op eigen gezag een nabijstaand huis onteigenden om aan den dijk te gebruiken. Inmiddels was het Dijkbestuur gewaarschuwd, dat met den heer Ingenieur derwaarts toog om verder te handelen. En er viel nog veel te handelen. De verzakking van het bin- nentalud bleef aanhouden, terwijl door den ster ken wind en golfslag over den dijk aan de buitenzijde eenigen afslag was waar te nemen. Krachtdadig 011 met beleid werd den geheelen dag gewerkt en eeue bleoslaag aan de buitenzijde en ophooging met puin en steeneu aan den teen van het binneutalud aangebracht. Zoodra het gevaar bekend werd, was in korten tijd het goheele dorp ontruimd, zoodat do eerste werkzaamheden met slechts enkele personen moesten worden begonnen, waardoor het des to meer te verwonderen was, dat bij het aanbreken van den dag de werkzaamheden reeds zoover waren gevorderd. Van heinde en verre kwam men later met kar en paard om materiëel aan te rijden en 's avonds ten negen uur kon men zeggen hot gevaar is op dit punt geweken. Op denzelfden Vrijdag morgen werd een verzakking van ongeveer een vierk. M. in den Wieldijk alhier waargenomen. Direct werd ook hier voorziening genomen en weldra was het ongeval geheel hersteld. Zaterdag werd aan den dijk te Aalburg een af zakking ontdekt over eone lengte van 13 M. en ter diepte vau 1 M., waarbij ook eene wel ontstond. Terstond werd ook hier op dezelfde wijze als te Hedik- hujjzen gewerkt, zoodat men des avonds over dat punt ook gerust den nacht kon tegemoet gaan. Zaterdag middag verzakte weder eeuigszius de Wiel dijk alhier, op dezelfde plaats. Ook dit punt werd zoodanig voorzien, dat het tot den normalen toe stand des avonds was teruggebracht. Zondagmorgen kwam reeds vroeg een expresse mede- deelen, dat de dijk te Hedikhuijzen, naast den vorigen breuk weder aan het afzakken was. Hoewel nu niet zoo gevaarlijk als Vrijdag 1.1. moesten toch direct de handen aan het werk gesteld worden en begon men weder met kar en paard, materieel aan te voeren en verder op dezelfde wijze tc handelen als den vorigen Vrijdag. Er kwam daarbij spoedig gebrek aan steenen, waarom de steeuweg van Hedikhuijzen tot de Bernsche steeg opgebroken werd en als materieel seringeboom de jonge Frans zijn liefje eens in den arin houden, en dan zingt de nachtegaal even liefelijk als vroeger. «En Sahina Dressier was de naam van mijn groot moeder,» zeide mijn vrouw, toen ik haar de bladen terug gaf, «van haar geboorteplaats heeft zij nooit gesproken, maar ik weet nu, waarom zij in haar laatste uur, het uur, waarin gij mij van den ouden Frans Hartlieb verhaaldet, onze handen in elkander legde. Er zijn sedert dien dag jaren verloopen; mijne kleine Frans heeft gisteren zijn eerste broekje gekregen, dat zijn oom Karei voor hem gemaakt heeft; voor den anderen, die nog geen naam heeft en in de wieg ligt, heb ik er voorloopig een bij broeder Gottlieb besteld, en de kleine dikke Sabina heeft heden met haar ronde handjes den eersten seringc-bloesem op het graf van den onden Hartlieb gelegd. Het huis van Dressier heb ik laten afbrekenonze tuin is daardoor vergroot en op de plek waar Sabina's werktafeltje voor bet venster stond, buigen thans witte en blauwe seringe-boomen hun takken over de heining naar de straat heen. CATHARINA. (j&ar he t Hoo^d. van Waldemar.) diende. Des avonds kon weder het werkvolk wor den weggezonden en was ook dat gedeelte hersteld. Zoowel om de orde mede te handhaven als om in tijd van nood de handen mede aan bet werk te slaan is een detachement infauterie, groot een offi cier en 30 manschappen, uit 's Bosch naar Hedik huijzen gezonden, alwaar het Zaterdag 1.1. aankwam. Ook te Vlijmen is oen detachement aangevraagd om in dezelfde hoedanigheid werkzaam te zijn. Toen het Dijkbestuur Zondagavond terugkeerde uit Hedikhuijzen was er juist een bericht aangeko men dat er eene verzakking was ontstaan aan het hulpgat no. 1, onder de gemeente Elshout, dat pas twee jaren gevuld eu daarom zeer gevaarlijk was. 't Was geen gemakkelijke taak om direct weder bij avond op dat terrein te gaan werken, wijl de dijken aldaar bijna onbereikbaar zijn. Inmiddels had een valsch gerucht de gemoederen algemeen verontrust, toen men namelijk mededeelde dat de sluis aan de zeedijk was bezweken. Direct was het Dijkbe stuur met zijne werkzaamheden begonnen door het met een kisting insluiten van do verzakking en deze door zakken met zand te ballasten des nachts was men ook dit onheil te boven gekomen. Niet zonder angst ging menigeen den nacht van Zondag op Maandag tegemoet, zich zelf afvragend: »Wat zal het morgen weder zijn.» De dag van heden brengt gelukkig geen nieuwe bezwaren. Algemeen weet men geen woorden ge noeg van lof voor ingenieur en dijkbestuur, die zich direct van alle toestanden weten te overtuigen en handelend op te treden. Gelukkig is gisteren de rivier beginnen te vallen. Mocht die aanhouden dan ware een groote onrust weggenomen. Op het oogenblik bestaat er geen reden om zich direct te beangsten. Wij hopen dan ook dat de dijk, die reeds zoo dikwijls water en wind weerstand bood, ook thans weder zal toonen, dat men niet ten onrechte zijn vertrouwen op hem vestigde. f Tot zetter der directe belastingen in deze gemeente is beuoemd de heer C. J. de Jongh. t BESOIJEN. Niet alleen staat het water in den buitenpolder zeer hoog, ook de binnenpolder staat geheel blank van het kwelwater, liet water staat reeds in verscheidene huizen op den vloer, zelfs in de kom der gemeente. t Woensdag kwam een welgekleed man in een huis en vroeg om eens ,/aan te steken". De vrouw, die alleen thuis was, gaf hem een luciter. Daar zij echter merkte, dat hij met geene goede bedoelingen kwam, nam zij de pook en wilde de deur uitsnellen om hulp te halen. Dit werd haar echter belet door den indringer, die haar daaren boven een klap en een trap gaf. De politie, die er mede in kennis gesteld is, doet onderzoek. Van den dader is echter tot nog geen spoor te vinden. t Een jongeling die dezer dagen eene pijp boven eene glasvlam wilden aansteken, moest zijne onvoorzichtigheid met een geschroeid gezicht be- koopen, terwijl zijn hoofdhaar vlam vatte. Tijdige hulp voorkwam noodlottige gevolgen. t Het nieuwjaar heeft zich hier ook geken merkt door eene hevige vechtpartij. Het mes moest hierbij ook weer zijn dienst doen. t VLIJMEN, 6 Jan. De stand van het water op het Bossche veld is zoo hoog, dat men voort durend stoombooten aldaar ziet varen. Men spreekt zelfs van een geregelde stoombootdienst tusschen 's Bosch en deze plaats, die morgen in werking zal treden. WAMEL, 6 Januari. Wat lang gevreesd werd, is geschied. Gisteren nacht omstreeks 2 uur moest het werkvolk, dat aan de Wamelsche en Leeu- wensche noodkeering op den Zijvent werkte, de vlucht nemen, doordien de noodkeering bezweek voor het steeds wassende binnenwater. Diep ge raakte daardoor een groot gedeelte van Wamel, Alphen en Dreumel in het water, en moeten vele gezinnen hunne woningen verlaten, om elders eene verblijfplaats op te zoekendat daardoor armoede en gebrek zullen toenemen, kan niet achterblij ven. Gelukkig zijn de rivieren iets vallende en de berichten van boven ook geruststellender, zoo dat men hoopt het crisispunt van den waterstand te boven te zijn. Ofschoon op enkele plaatsen zorgwekkende verschijnselen zich voordoen, hou den de Maas- en Waaldijken zich goed, en wordt met zorg op de bedreigde punten gewerkt en gewaakt, om rampen en doorbraken te voorko men. TIEL, 6 Jan. ('s avonds.) Er heeft zich heden bij de reeds bestaande, eene nieuwe dijkverschui- ving te Neerijnen geopenbaard, die 11/3 el van de kruinbreedte van den dijk heeft medegenomen en ontzettend veel zorgt baart. Met kracht is men aan het werk om het dreigende onheil te keeren. t DALEM. Over 1882 werden te Vuren gebo ren 32 m. en 27 vr. totaal 59 zielen, terwijl zich in de gem. vestigden 32 m. en 50 vr. totaal 82 z. In hetzelfde tijdvak overleden 15 m. en 12 vr. totaal 27 z., terwijl 57 m. en 79 vr. totaal 136 z., de gemeente metterwoon verlieten. De bevolking verminderde dus met 8 m. en 14 vr. totaal 22 z., en bedroeg alzoo op 31 Dec. 1882, 753 m. en 683 vr. totaal 1436 z. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 15. t De kooiman te Dalem vangt buitengewoon veel eenden. In eene maand tijds zijn 600 stuks buit gemaakt, in het begin dezer week zelfs 126 op één dag. Voor f 1 per stuk werden ze gretig van de hand gedaan. Sch. Ct. t De prijs der aardappelen is in de Tielerwaard zeer gestegen. Voor goede soorten wordt f 5 a f 6 per H.L. besteed. Daar de oogst ongunstig was, is er dit jaar echter weinig ter verkoop voorhanden. N. R. Ct. Het is gebleken dat nog veel personen raee- nen, dat er voor quitanties van f 50, f 100 enz. een hooger zegel noodig zou zijn dan voor een quitantie van b. v. f 11. Wij brengen daarom in herinnering, dat quitanties boven de ƒ10 aan een vast recht van 5 cent onderworpen zijn, onverschillig het bedrag. O Op het zegel moet geschreven worden de naam van hem die quiteert, terwijl dag- en jaarteeke- ning op het zegel geschreven of gestempeld moet worden. Ook zijn sommigen van meening, dat er geen zegel noodig is, wanneer de quitantie een reke ning van vroegere jaren betreft; die meening is onjuist; alle quitanties zijn sedert 1 Jan. aan het zegel onderworpen. Het voornemen bestaat om het nieuwe plakze- gel, dat in de maak is, ongeveer van hetzelfde formaat te maken als het bestaande, en daarop deze aanwijzing te drukken: Gebruikt den 18 Deze aanwijzing behoort echter, naar des Mi nisters inzien, niet aan den bovenkant maar aan den onderkant van het zegel voor te komen. Het bovenste gedeelte, dat vrij blijft, kan dan dienen voor het stellen der handteekening. Statistiek. In 1882 werden door de firma Albert Heijermans geleverd: In Nederland 12047 stempels; in Groot-Brittan- nië en Ierland 16220, verdeeld als volgt: in Londen 5600, overige Engelsche plaatsen 6250, Schot land 4100, Ierland 270 in België p.m. 3000; in Italië 2400, waarbij 900 dateurs; in Portugal, van af 10 Juli, 490 in de Kaapkolonie, door tusschenkomst van den heer S. de Haas te Lon den, 1800 in Duitschland, Luxemburg, Frank rijk, Spanje, Zwitserland en Denemarken, door den agent Vautour, 1400 a 1500. Ilet corps agenten en sub-agenten telde op 31 Dec. 840 man, ver deeld als volgtNederland 245, Engeland 384, overige landen 111. Zijnde verkocht een totaal van 37457 stempels of 0,214 stempel per dag, per agent, tonnende een vooruitgang gelijk aan 16 Per j^ar. Aan provisie werd uitbetaald f 47,000 aan reis- en verblijfkosten f 7000 aan adverteeren p. m. f 2200. (Ingez.) Te Schijndel had een landbouwer, zekeren Y. G., die zijne dienstmeid het hof maakte, op onzachte wijze te verstaan gegeven, dat hij daarmede niet gediend was. De 18-jarige jongeling wreekte zich daarover door den landbouwer 's avonds op eene eenzame plaats op te wachten en met een mes aan hoofd en gezicht zwaar te verwonden. Een 150-tal ingezetenen van VHertogenbosch heeft zich aangesloten bij het dezer dagen ver meld verzoek aan den Raad dier gemeente, om de Vastenavond-schandalen te verbieden. Het hoofdbestuur der Eriesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, f 500 toe te kennen aan die afdeeling of vereeniging, die zich wil be lasten met de expeditie van een verzameling Friesch melk- en fokvee, op de in Juli 1883 te Hamburg te houden internationale tentoonstelling en de deelneming aan den alsdan te houden melk wedstrijd. In het gehucht Valom, in de gemeente Dan- tumadeel, ontstond dezer dagen, tengevolge van het drogen van ongebraakt vlas op de kachel, brand in het braakhok van J. R. J., waarbij dat gebouw, alsmede de aangrenzende woning, dooi de vlammen werden vernield. Uit Walsoorden schrijft men: Bij de op 3 Ja nuari alhier gehouden aanbesteding bleek, dat de nieuwe zegelwet reeds tot vergissing aanleiding gegeven had, doordien van de 10 ingeleverde in schrijvingsbiljetten er 3 van het oud-model zegel voorzien waren en daardoor als onwettig niet in aanmerking konden komen. Daar de inschrijvingsommen op deze biljetten hooger waren dan op het laagste wettige inschrij vingsbiljet, was deze vergissing van geen invloed op den afloop der aanbesteding, en veroorzaakte zij alzoo geene teleurstelling. Het geval kan ech ter anderen tot waarschuwing dienen. In de Bloemstraat te Amsterdam is een kind door kokend water zoodanig gebrand, dat de moe der het bij haar tehuiskomst dood op den grond vond liggen. Bij het afladen van een hijsch- machine aan het Rhijnspoorstation te Amsterdam is door het kantelen van een wagen een man onder het werktuig geraakt en zwaar gewond. Te Zwolle zijn twee vrouwen in het water geval len, doordien een plank^ brak, waarop zij zich be geven hadden om goed te spoelen. Zij werden ge red door een 14-jarig meisje, dat den moed had om zich te water te begeven, omdat zij van den wal geen hulp kon bieden. Op de rivier voor 's Gravendeel is een roeiboot met 8 personen om geslagen. Een verdronk. Op 2 Jan. heeft Elisabeth Nijhof, oud 19 jaren, de ouderlijke woning in de gemeente Hellendoorn verlaten. Zij is vertrokken in gezelschap van ze keren Jan Vorenhout, die korten tijd geleden het land afliep met een harmonica, maar die nu (re genachtige tijden!) koopman is in parapluies. Dezer dagen werd gemeld, dat de Amsterdam mer Consenheiin, gearresteerd in zake de milli- oenenjuft'rouw, in de gevangenis te Rotterdam getracht heeft zich van het leven te berooven. Hij zat a la pistole en trachtte tusschen een bank zijn nek te breken. Hij werd echter door den bewaker verrast, die hem verhinderde zijn voor nemen te volvoeren. Reeds had hij een brief ge reed gemaakt waarin hij verzocht te Muiden be graven te worden. Tot straf is hij thans in een gemeenschappelijk vertrek geplaatst met het gewone gevangenispakje aan eu met den gewonen gevangenkost. Nog zegt men, dat Van Zutphen, bij wien de brillanten in de bottines gevonden zijn, reeds een goede kennis van Jannetje Struik was uit den tijd dat zij nog een boerinneke was. Van Zutphen moet toen veldwachter geweest zijn te uren, doch op weinig eervolle wijze van dit postje ont heven zijn geworden. In de uitoefening van zijn ambt zegt men werden hem destijds klee deren van epidemische zieken ter vernietiging ter hand gesteld, doch zou hij deze ten eigen bate hebben verkocht en daarvoor reeds eenige jaren tuchthuisstraf hebben ondergaan. In het huis van arrest te Rotterdam zitten thans nog gevangen Jannetje Struik zelf, Consen- heim en de 76-jarige Israëliet Joolsde andere gearresteerden in deze zaak bevinden zich allen in de cellulaire gevangenis. De inillioenenjuffrouw zelf zat tot voor 14 daag nog op eigen kosten, doch toen scheen haar geld op te zijn, want sedert dien tijd deelt zij met de andere gevangenen mede. In de zaak der millioenen-juffrouw werden uit Gorinchem dezer dagen weder eenige personen naar Rotterdam ontboden, om door den rechter commissaris te worden gehoord. Eene jonge dame, die 11. Vrijdag met den laat- sten trein van Haarlem naar Amsterdam wilde terugkeeren, was bijna het slachtoffer harer roeke loosheid geworden. Niettegenstaande de trein reeds t O 1 in beweging was, snelde zij, onder den uitroep: ik moet mee!" eu voor de stations-chef of de beambten haar konden weerhouden, naar den trein en sprong op de loopplank, waar zij meende dat een besteller die haar zag aanvliegen nog pogingen aanwendde om het portier van een der wagens te openen. Deze echter scheen daar geen kans toe te zien, hij verliet althans onmiddelijk de loop plank en daar stond zij nu, beladen met mof, parapluie en pakjes, met fladderend kleed, terwijl de sneltrein met al grooter vaart zich voortbewoog, zich vastklemmende aan een der koperen hand vatsels van den wagen. Het duurde eenige minuten eer haar hache lijke toestand door de drie heeren, die in de coupé waaraan zij zich vastgeklemd hield gezeten waren, werd opgemerkt. Het raampje werd daarop nedergelaten, en terwijl de eene haar stevig bij den arm hield en de dame daardoor gelegenheid had door de opening haar pakkage naar binnen te werpen, beproefden de beide anderen haar door het geopende raam naar binnen te krijgen. De vrees echter dat zij, door de horizontale houding die zij aan moest nemen, met het een of ander voorwerp in het voorbijrijden in aanraking zou komen, deed hun van dat voornemen afzien, en daar het na eenige inspanning gelukte om het nog al klemmende portier, waartoe reeds door de dame de buitenhaak was afgelicht, open te krijgen, trok men haar naar binnen en was zij gered. Dit alles geschiedde in vliegende vaart, en men siddert bij de gedachte dat, wanneer haar flad derende mantel hier of daar aan ware blijven haken, zij onverbiddelijk van den wagen ware gesleurd en zoo wellicht een vreeselijk einde had gevonden. Het woord dageraad is een zeer schoon woord, dacht ik zoo bij mij zeiven toen ik een paar weken geleden door dik en dun heeniaveerde en een reis van een half uur maakte om Odéon te bereiken, waar dien avond de Dageraad zou vergaderen. Dageraad aankondiger van een nieuwen, schoonen dag, 't begin van frisch leven na 't nachtelijk duister, licht, liefde en leven na duisternis, koude en dood. Ja, 'tis een schoon woord, eu misschien deed die schoonheid er wel 't hare toe, mijn huiselijkon haard voor dien avond te doen ontvluchten om de opkomende zon te be groeten. Den lozers, die eenige jaren meer tellen dan schrijver dezes heugt 't uog wel, welk een ver- bazeuden roep er indertijd uitging van de toenma lige Dageraad en hoe de Dageraadsmannen met vingers werden nagewezen. Ik heb dat maar van hooren zeggentoen ik ecnigszius op de hoogte kwam van de besprekingen der wereldsche en andere raadselen was de dageraad reeds voorbij en de dag aangebroken. Of die dag nu toch eigenlijk nog nacht is en we weer behoefte hebben aan een nieuwen dag, zal de tijd moeten leeren. Dat is zeker, er bestaat weer een vereeniging de Dage raad, die een tijdschrift uitgeeft eu vergaderingen houdt en 't was om een der laatste bij te wonen dat ik me naar Odéon spoedde. Voornamelijk deed ik dat om den heer Meng te hooren, den Rotterdamschen scepticus, die over twijfel zou spreken. Bij dat onderwerp kwam 's heeren Mengs bijbelkennis uitstekend te pas. Hij hield een preek naar aanleiding van een drietal teksten, waarin twijfel ontraden of verboden wordt. Een preek nu ja, niet meer op de wijze zooals hij dat vroeger gewoon was, maar in een anderen zin, tot opbouwing in 't ongeloof. Ik heb de handen van verbazing ineengeslagen, niet echter om den inhoud zijner rede, want wat hij zeide was volstrekt niet nieuw, maar om iets anders. De heer Meug n.l. schermt met Grieksch en Latijn, dat 't een lust om te hooren is, vooral voor een schare die zooals ik, geen woord Grieksch kent. Het woord twijfel werd ons in drie Grieksche termen weer gegeven en de heer Meng ontleedde die termen en vertaalde ze voor ons en nam ze dan tot tekst voor een korte uitweiding. Doch wat gebeurt er? Na zooveel Grieksch gedebiteerd te hebben als onze magen ternauwernood konden verdragen de mijne althans liet alles glippen kwam de spreker tot het Hollandsche woord twijfel en wie zou 't kunnen gelooveu, daar hoorden we dat een vriend van hem bij een taalkundige van naam gevischt had naar de herkomst van dit voor ieder eenigszins belezen mensch gemakkelijk ontleeibaar woord. Hoe is 't nu toch mogelijk dat iemand die zonder iemands hulp groote Grieksche woorden slacht eu ze weer in elkaar zet, bij een ander te rade moet gaan om de wetenschap op te doen dat twijfelen en twee, woorden van éénen stam zijn? Op welke hoogeschool de heer Meng zijü oude talen geleerd heeft is me onverschillig, maar ik zou er

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2