T. Klören. Wed. W. van der Steen, FP Ijzergieterij enz. Breuken.*? rn Prof. Dr. Albert. Gemengd Nieuws en Allerlei. RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand. MARKTBERICHTEN. Wijksche Poort, Heusden. Cliemische VerwerijDrÉcrij en Wascliinricliting van rr ui j j itnBi» Belangrijk bericht. Zijden en Wollen Stoffen. MULLER J1SKOOT. TABAKSFABRIEK, Veen bij Heusden. BOUGIES, Georg Dufaij Cie., Bshandsling bij brisfwisssling. 29. Avenue de Wagram 29. PARUS. Heden nacht overleed zacht en kalm TONIA VAN MARSBERGEN, op den leeftijd van ruim Vijf-en-Zeventig jaren, waarvan zij ruim Vijftig jaren mijne familie en mij de trouwste zorgen heeft toegewijd. Heusden, 5 Jan. 1883. J. W. HOOGEZAND. 's- Epilepsie, KrampenVallende Ziekten en Zenuwkwalen, worden volkomen ge nezen door mijne méthode. Betalingen worden slechts na gun stig en uitslag verlangd. wal voor geven om te weten waar hij Neerlandsch heeft geleerd. Hij spreekt geen zin uit of ge kunt de fouten met een net opvangen. Nu weet ik wel dat bij een redevoering de inhoud meer weegt dan de vorm, gelijk de wijn meer is dan de fiesch, muar eilieve, sedert wanneer behoort het tot den goeden toon het publiek te vergasten op een product, waarin met do schoonste regelen onzer schoone taal gebroken is? Is dat, de dageraad soms van een nieuwe taalwetenschap? Ik laat de inhoud van sprekers rede onbesproken ze was een verheerlijking van den geest des twij fels, een opwekking tot aan kant doen van 't geloof, 't gebed enz. om te komen tot de vrije gedachte. De politie was dien avond sterk vertegenwoor digd, doch do vergadering heeft geen onbehoorlijke dingen gedaan. Ook heeft niemand den spreker een haar in den weg gelegd. De laatste dagen van 't oude jaar heb ik besteed om hier en daar eens een kijkje te nemen. Zoo heb ik o. a. 't Panopticum nog eens bezocht. Sinds mijn vorig bezoek, op den dag der opening, is er 't een en ander verschikt en ook hier en daar wat nieuws geplaatst, zooals Koningin Sophia. Izaalc, de bestel ler met zijn boertjes, die echter iu geeneu deele op boertjes gelijken, terwijl Isaük, hun gids een goedgeslaagde type vau 't bekende straat personeel vertegenwoordigt; vorder de milliooucnjuffrouw, dicht bij de gruwolkamer geplaatst waar ze nu naar iedor fatsoenlijk mensch en vooral elk barer slachtoffers hoopt, spoedig een uitstekend plaatsje zal ingeruimd worden. Aangezien het bezoek in het café-panopticum nog al wat te wenschen overlaat, wnt ik me alleen ver klaren kan door dat 't er te mooi is om gezellig te zijn, geeft men er thans 's morgens en 's avonds muziek door een goed gezelschap, zonder entree te heffen of 't consumable in prijs te verhoogen. Dat werkt goed, naar ik opmerkte. Over het algemeen zijn de Amsterdammers nog al tuk op muziek. De concerten worden druk bezocht en wanneer een enkelen koer een gratis-uitvoering gegeven wordt van, 't komt er niet op aan welke ver- eeniging, dan is 't altijd stikvol belangstellenden. Er is dan ook geen enkele schouwburg waar 't programma zóólang onveranderd avond aan avond opgevoerd wordt als die van Prot en Zoon iu de Plantage, 't Is een eenvoudig gebouw, zonder pre tenties, en 't valt ieder mee, die er een avondje doorbrengt. Men voert daar operas en operettes uit, in 't Hollandsch vertaald door iemand die er slag van hoeft; op giooter verdiensto zal hij wel geen aanspraak maken, om op gegeven muziek een ge geven tekst over te brengen. Ik heb daar een paar vrienden heengeleid, die iu de dagen tusschen Kerst mis en Nieuwejaar naar Amsterdam gekomen waren om zich wat te vertreden, en we hebben er een hoogst genoegelijken avond doorgebracht. De zang is tamelijk goed, 't orkest goed, de mouteering der stukken allerprachtigst wat wil men meer, als men eens voor z'u pleizier uitgaat Ge weet dat tegenwoordig in onzen grooton schouwburg Fijne Beschuitenvau Justus van Maurik opgold doet. Ook dat zijn we gaan hooren zien moet ik eigenlijk, als ik het hedendaagsch spraakgebruik volgen wil, zeggen eu dat heeft ons niet berouwd. In Fijne Beschuiten staat de kunst hooger dan iu do operette Bocaccio van Suppé, maar we staan nog niet met den voet op 't gebied der hooge kunst. Ik was tijdeus den avond der opvoering bijzonder ingenomen niet met de Fijne Beschuiten, als b. v. broeder Blom, die van Jan en alleman spaarcentjes zoekt los te krijgen om een tabernakeltje te bouwen eu de broeders en zusters te stichten en wanneer de operatie gelukt, op reis gaat naar Amerika, maar met de wijze waarop v. Maurik eenige aardige, huiselijke tafereeltjes tot een geheel weet te rijgen. Dat ben ik nu nog wel, maar mijn oordeel heeft toch eenige wijziging onder gaan. Ik geloof in 't algemeen dat 't goed is bij de beoordeeling van dergelijke pennevruchten er eerst eens op te slapeu vóór men de pen op 't papier zet. Misschien zou daaidoor te veel toejuiching van den eenen kant eu te hard oordeel van den anderen kant kunnen voorkomen worden. Ge weet hoe 't met de kritiek geschapen staat. De verslaggever van een groot blad ijlt, wantieor 't scherm valt, naar zijn schrijftafel en zet zijn oordeel zwart op wit. Tijd tot overpeinzing heeft hij uiet, want den vol genden morgen moet de copie aan de drukkerij zijn. Vandaar meen ik, dat't nog al eens voorkomt, hier of daar een onbekookt oordeel aan te treffen. Doch dit daargelaten nu ik Fijne Beschuiten als op een afstand bezie, komt het me als geheel tamelijk zwak voor. Er is maar één' persoon in die de sympathie der hoorders kan wegdragen, al de anderen zijn luidjes waarvoor men onmogelijk iets gevoelen kan. De handeling is uiterst slepend en haast niet weer te geven. Desniettemin is het vermakelijk te hooren hoe de Fijne Beschuiten elk een in de>wieleu rijden en afstraffen. De kluchtige zetten van v. Maurik, maar vooral het bezielde spel van de hoog begaafde kunstenaressen en kunstenaars van 't Ned. Toonoel, maken dit blijspel tot een aaugenaam en leerzaam amusement. Ik zou nog wel meer willen schrijven, maar ik moét ophouden. Onophoudelijk gaat mijn huisbel. De postboden en courauteuombrengers beklaag ik van ganscher harte. De eersten brengen nog steeds nieuwjaars-attenties rond ('t is nu 5 Jan.), de laatsten loopen de huizen af met nieuwe bladen, 't Is 's avonds op mijn tafel een herrie. Behalve mijn gewoon dagblad worden me door gedienstige handon present-exemplaren bezorgd van het nieuwe dagblad «de Amsterdammer* en nog enkele van kleiner afmeting. Ik weet soms niet hoe er door te komen, want, ge zult er misschien om lachen, ik maak er zonde van een krant ongelezen op zij te leggen. Intusschen 't kan een mensch al te moeilijk worden en als ik den berg van bestaande en pas uitgegeven bladen aanschouw, die ik al is 't dan maar eens door moet vliegen, om op de hoogte van de perslitteratunr te blijven, dan slaak ik soms de verzuchting dat 't wellicht minder lastig is, kranten rond te brengen dan ze door te lezen. Over de pers dus in een lateren brief. Een vrome wensch. Een bedelaar sprak op straat Walter Scott aan om een aalmoes. Sir Walter zocht in zijn beurs naar een sixpence, doch vond er geen en gaf den armen man eindelijk een shil ling, terwijl hij schertsend zeide: «vergeet nu niet, dat ge mij een halven shilling schuldig zijt. «Zeker niet,« antwoordde de bedelaar, «en moge God u zoolang in 't leven bewaren, tot ik hem u terugbetaal. Omgekeerd. De muziekdirecteur van de beide j hoofdkerken te Leipzig, Schicht geheeten, was een tijdgenoot vau Beethoveu eu zeer vooringenomen tegen diens zin voor dramatische muziek. «Die Beethoven is een ezel met zijn opera's,* placht hij te zeggen, en slechts met zeer groote moeite kon j men hem bewegen een opvoering der F i d e 1 i o bij te wonen. Na den afloop sprak hij tot niemand over 't gehoorde. Doch toen hij de twee volgende opvoeringen bezocht, hield men bij hem aan zijn oordeel over Beethoven's schepping uit te spreken. »Och,« antwoordde hij koeltjes, »de zaak is juist omgekeerd. Niet Beethoven is de ezel, maar ik ben het.* De Fransche couranten maakten dezer dagen mel ding van de onbeschaamdheid, waarmee de ratten, ten gevolge van het hooge water der Seine, in de Parijsche huizen bij troepen binnendringen. Deze dieren zijn zoo groot en sterk, dat katten ze niet aandurven dashonden alleen wagen den strijd, waarin ze wel meestal overwinnaar blijven, doch dikwijls zware wouden out vangen. Ratten zijn van nature den mensch vijandig, en haar slimheid, om aan de haar gelegde lagen te ontkomen, is niet ten onrechte spreekwoordelijk geworden. Het vol gende voorbeeld van hare scherpzinnigheid wordt door een ooggetuige in de »Illustrirte Zeituug* van 30 Dec. 1.1, medegedeeld. Op de Place St. Géry te Brussel, dicht bij de Seune gelegen, is voor eenige jaren eene vleesch- hal gebouwd, welko met een onderaardsch kanaal in verbinding staat, dat den afval van die markt en eene aangrenzende straat iu den vloed voert. De ratten uit de rivier hadden spoedig de aange name ontdekking gemaakt, dat zij door dat kanaal op gemakkelijke wijze toegang tot een welbereideu disch konden vinden, en vierden woldra heerlijke nachtelijke feestmalen. Do slagers, die zwareu huur prijs aan de stad voor eene plaats in de hal te betalen hadden, waren zeer weinig in hun schik met deze zwelgpartijen, en eischten bescherming voor hunne koopwaren. Daarop werd in den Raad besloten de pilaren, die de balken dragen, waaraan het vleesch hangt, mot zink te bekleeden, op welke gladde oppervlakte do nagels der knaagdieren geen vat zouden hebben. Dat middel hielp verscheidene dagen, en het vertrouwen keerde reeds weder, toen plotseling op eeu morgen op nieuw een aantal afgeknaagde beenderen gevonden werd. De ratten hadden overal hare sporen achtergelaten, men wist dus wie de vermetele dieven warenmaar hoe ze naar boven hadden kunnen klimmen, bleef een raad sel. Twee personen besloten toen des nachts de wacht te houden en zagen het volgend tooneeltje, waarvan in hetzelfde nummer van het tijdschrift eene aardige illustratie voorkomt, door een der waarnemers zelf geteekend. Midden in den nacht kwamen een massa groote, dikke ratten uit het ondeiaardsch kanaal naar boven en marcheerden in stormpas op een der met zink beslagen pilaren aan. Hier hield de compagnie standde een klom op de rug van den andere en weldra was er een berg van ratten, die boven de zinkbekleeding uitstak. De reservetroepen klommen nu over de makkers heen naar boven en storten zich met ware woede op de heerlijke stukken spek, kalfsvleesch en schapenbouten, waaronder zij een flinke slachting gingen aanrichten. Of de rollen eeu volgenden avond verwisseld werden eu zij, die zich nu te goed haddon gedaan, ditmaal hare ruggen aan de anderen moesten leenen, deelt do verslaggever niet mede. Een proef, waarvan het resultaat voor iedereen van belang is eu betrekking heeft op het vinden van een hoogst eenvoudig middel tot zuivering van be dorven lucht, werd onlangs op de volgende manier genomen. Drie kippen werden ieder onder een grooten gla zen klok geplaatst, die op een vlakke glazen plaat luchtdicht was nedergezet. In een van deze klokken bracht men een stuk bijtende kalk, in de andere stukjes houtskool, en de derde klok bevatte alleen de kip. Nadat de dieren nu gedurende een half uur iü de klokken verwijld hadden, kon men het volgende omtrent hen opmerken De kip in de tweede klok (die met de stukjes houtskool) geeft geen kenteekenen, waaruit men zou moeten opmaken dat zij lijdende is. Wel is zij minder levendig, dan men zulks van een kip onder normale omstandigheden gewoon ismaar dit is ook alles. De kip in de eerste klok (waarin het stuk bij tende kalk gelegd is) is bijna stervende. De derde kip eindelijk blijkt reeds gedurende eenigen tijd dood te zijn. Dit dier, dat zich in de klok bevond, waarin zich geen bijtende kalk bevond om het koolzuur op te nemen, dat zijn longen uit ademde, noch houtskool, dat de lucht zuivert door de in de lucht rondzwervende miasmes op te nemen, bezweek dus zoowel ten gevolge van het gebrek van voor de ademhaling geschikte lucht als ten gevolge van een soort van vergiftiging door de miasmes veroorzaakt. De kip, in wier klok zich bijtende kalk bevond, was alleen zeer ongesteld en nog niet gestorven omdat de kalk een van de oorzaken, die den dood van de eerstgenoemde kip ten gevolge had gehad, had weggenomen, door zich met uitgeademde kwal- zuur te verbinden. De derde kip eindelijk, die zich iu de klok met de houtskool bevond, gaf slechts hoogst geringe kenteekenen van ongesteldheid, omdat de kool de miasmes had opgeslurpt, die het gevolg waren van de uitademing van het dier. Het «Journal d'Hygiène,* aan wien deze ruede- deelingeu ontleend zijn, geeft nu den volgenden raad, welke op bovenstaande proefneming gegrond is. Plaats ter zuivering van de lucht in een zieken kamer, een klein mandje met houtskool gevuld in het bed van den zieke. Dan worden de miasmes opgenomen, die door de ademhaling in de omrin gende lucht worden verspreid en die iu bepaalde gevallen aanleiding tot auto-vergiftiging zouden kunnen geven. In eeu ziekenkamer waar kinderen in de wieg slapen, moet men een doos of een mandje met bij tende kalk en houtskool plaatsen, teneinde zoowel de miasmes onschadelijk te maken als het koolzuur te binden, dat door de longen wordt uitgeademd. De heer Millet, een Franschman, gaf onlangs op een vergadering van de «Societé d'acclimata- tion* eenige mededeelingen omtrent het trekken der vogels en maakte bij die gelegenheid melding van een feit, dat betrekking op den ooievaar heeft en waarop, zocver ons bekend is de aandacht nog niet gevestigd was. Hij heeft namelijk opgemerkt, dat eerst het man- Betje^en cjan eeu paar dagen later hot wijfje ojp het oude nest terugkeert. De reden hievan is, dat de wijfjes en de mannetjes afzonderlijk reizen. Soms zou er, volgens den heer Millet, wel een maand verloopen tusschen het tijdstip van de aankomst der mannetjes en van de wijfjes. De gemiddelde tijd van aankomst iu Frankrijk is 24 Maart. Volgens waarnemingen gedurende de laatste dertig jaren in dat land genomen, zou het gemiddelde van de uiterste grenzen voor de tijden van aankomst de 18e Februari en de 30e Maart zijn. Ook werd waargenomen, dat hot mannetje het wijfje met droog gras of bladen bedekt wanneer het koud begint te worden. Zij zouden zelfs in zekeren zin als voorspellende thermometers kunnen gebruikt worden, omdat het mannetje wel een dag of drie voor dat het koud wordt, zijn maatregelen begint te nemen en gras en dergelijke bijeen verzamelt om er zijn wijfje tegen de koude mede te beschutten. Aan een Berlijnsch Componist werd op Oudejaars avond door eeu nieuwsgierige dame gevraagd «Schrijft ge niet spoedig iets nieuws?* «O ja,« was het antwoord. «En mag ik vragen wat «Wel zeker.* En wat dan? «1883.* f Waalwijk, 5 Jan. Veemarkt. Aanvoer veel, dragend vlug. Boter. Aangevoerd 1226 K.G.prijs van 1,01 tot 1.23. Waterhoogte op 8 Jan. 1883, nam. 124 uur. «Een treurig begin*, zeide do advocaat-generaal bij het hof te Arnhem Donderdag zeer terecht, toen hij zijj eerste requisitoir in het nieuwe jaar aanving. Derkjo Smeenk, geb. Vermeer, stond terecht, be schuldigd van een knaapje van vier jaren wreedaar dig met een pannekoek door phosphorus vergiftigd te hebben. In October 1881 hertrouwde de arbei der Smeenk te Zevenaar met haar. Van zijne eerste vrouw had hij zes kinderen. Deze kinderen lagen hem na aan het harte, vooral de vierjarige Willem, eu dit was oen doorn in het oog der jaloersche stiefmoeder. Zij besloot den armen jongen uit den weg te ruimen, in do meening dat haar man zich dan meer met haar zonde bemoeien. De beschuldigde bekende haar misdrijf dadelijk volledig. Ter terechtzitting liep het onderzoek dan ook voornamelijk over de vraag of het vergif eenmaal of meermalen was toegediend eu of het vast stond, dat de dood alleen veroorzaakt moest zijn door het vergif, of dat het kind misschien zijn natuurlijken dood gostorven was. De dokters achtten het laatste onaannemelijk en meenden, dat het vergift meer dan eenmaal moest zijn toege diend, Dit ontkent de beschuldigdo. De advocaat-generaal schetste het afschuwelijke gedrag dor vrouw, die een aanvallig kind, waar mede zij nog wel door banden des bloeds verbon den is, koelbloedig vermoordt. De vergiftiging was lang vooruit beraamd de pannekoek werd 24 uren bewaard. Het requisitoir is levenslange tuchthuis straf. Mr. H. G. P. Kolfschoten die als verde diger optreedt, vraagt of beschuldigde niet gehan deld heeft in een vlaag van tijdelijken waanzin. De drijfveer der misdaad was jaloezie. Is rechtens het bewijs geleverd? Pleiter gelooft het niet. De bekentenis wordt niet voldoende bevestigd. Be schuldigde beweert trouwens slechts ééns vergif te hebben toegediend, en de dokters spreken van chronische vergiftiging. Er heeft ^eeu scheikundig onderzoek van het in 't lichaam gevondene plaats gehad. Was de hoeveelheid phosphorus voldoende Pleiter concludeert tot vrijspraak, op grond dat rechtens het bewijs niet is geleverd. Het hof bepaalde de uitspraak op Donderdag a. s. t HEUSDEN. Van 28 Dec.8 Jan. Ondertrouwd: J. Smits jm. 29 j. on A. A. van Diem, j.d. 22 j. Geboren: Anna Cornelia Hendrika, d. v. D. Duijser en J. Josenhans; Alberta, d. v. J. Steen bergen en J. SmUs. Overleden: J. Buijs, wed. A. P. Mallant, 80 j.A. van Mersbergen, 75 j. t MEEUWEN. Van 131 Dec. Geboren: Teunis, z. van G, van Nordon en M. v. d. Steenhoven Cornelia Goverdina, d. van P. Lankhaar en E. v. d. NieuwegiessenMaria Johanna, d. van J. Vos en H. de Graaf; Johanna Jacoba, d. van A. Muskens en E. Akkerman Hendrika, d. van J. v. d. Nat en H. Lankhaar, Overleden: C. van Drunen, 2 j., z. van J. van Drunen en J. v. d. Koppel. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Kerk. Beroepen naar Zaamslag, A. Van Langeraad, cand. te St.- Maartensdijk; Sprang, W. A. Houbolt, te West- broek; Borssele, J. M. Couradi, te Hontenisse; Oeno, W. E. Noordink, te Hagestein. Aangenomen Voorburg, door G. J. v. Lindonk, te Heemstede. Bedankt voor Leiderdorp, J. Kromsigt, te CortgeuePer nis, dr. C. J. Montiju T.Jz., te St. Philipslaud; Grijpskerk, Oudenhoorn, Hindeloopen, 's Heer-Abts- kerke en Overlaugbroek, J. Hoekstra, cand. te Ytens. Tweetal te Uitwijk en Waardhuizen, L. C. Terneden, te Brakel, en J. J. Van der Vlugt, te Kampereiland. Chr. Geref. Kerk. Beroepen naar Sappemeer, L. Stroeven te Bunde. f GoriHchem, 8 Jan. Bij een aanvoer van onge veer 150 stuks vee, was de handel heden weder tamelijk vlug. Prijzen: enkele zware kalf koeien 250 a/325; mindere qual. 150 a 230; dito vaarzen 140 a 225melkkoeien 140 a 200vare koeien 130 a 180; guiste vaarzen a hokkelingossen a dito stieren fa graskalveren 30 a ƒ75; pinken a nuchtere kalveren 7.a f 12. Varkens, zware vette van 140 a 150 KG. 48 a 50 ct.die van 90 a 110 K.G. 44 a 46 ct. per K.G.fokvarkens van 6 a 8 weken a per stuk De prijs der goêboter was 1.40 a 1.52; der weiboter a per K.G. Kipeitren golden/ 1 20 a 1.40 °6 stuks. Laatste 24 uren GEMEENTE. Moter. gewas geval- sen. M.llen M. 7.79 0.49 Maastricht 45.17 0.18 6.29 0.05 6.40 0.05 6.31 0.05 0.07 5.93 0.07 Wijk 5.91 0.08 5.70 0.07 2.99 0.03 2.93 0.03 2 86 0.04 ADVERTENTIES. Een JONGMENSCH van de P. G., oud zes-en-twintig jaar, zag zich gaarne geplaatst hier of elders op een Kantoor als SCHRIJVER, eene goede en duidelijke hand schrijvende. Loon naar bekwaamheid. Brieven franco letter K, aan den Uitgevor van dit blad. de Wapens van HEUSDEN en ALTEN A. HOOGENSTEEN WEG, Nieuw Amerikaansch vloeibaar Stijfsclglans, Linnen Glacc-Starch Polish, Amerikaansche Oswego Zil verglans - Stijfsel, alsook andere Patcntstijfsel. gewone pakjes, alsook in zwaarder gewicht en verschillende kwaliteit. in pakjes van 5, 2l/% en 1 Ons, in prijzen van 80 - 100 110 - 125 - 140- 160 - 180- 200-225 -240-300, alsmede verschillende soorten Thee, niet verpakt. Noordwal, 's-BOSC II bevelen zich beleefdelijk aan tot het leveren van alle mogelijke Gictstuk- ken, met en zonder model. Specialiteit in Stuwscliroevcn. i' J Volkomen genezing door Dr. WAERSEGERS, gebrc- veteerd Breukmeester der Hospitalen, Commandeur en Ridder van verschillende OrdenGroenplaats, 35 te Antwerpen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3