PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. meer dan verdubheid wordt. 't. Is alsof de gemeenten bang zijn, de belastingschuldigen direct aan te spreken en daarom het rijk de kastanjes uit het vuur laten nemen. De Minister heeft het plan de belasting op deuren, vensters en haardsteden te doen vervallen,-en de geheele opbrengst voor het rijk te houden. Ze zou dan tot 6 m. ver minderd worden en aan de gemeenten 't recht gegeven worden tot 150 opcenten te heffen, wat voor onze beurzen op 't zelfde neerkomt, maar een einde maakt aan den tegenwoor- digen verwarden toestand. De patentbelasting staat ook te vervallen doch komt door een achterdeur als bedrijfs belasting weer binnen, gelouterd en van onbillijkheden ontdaan; wellicht ook met eenige nieuwe onrechtvaardigheden beladen, maar van dien smet is geen enkele belasting geheel vrijrechtvaardigheid is het ideaal, waarnaar de staat streven moet, doch dat hij op 't stuk van belastingen nimmer be reiken zal. Dan hebben we verder de accijnsen die met 40 m. komen aandragen. Dat daaronder de jenever het grootste deel aanbrengt en dat suiker, zout, zeep en vleesch ook nog het hunne bijdragen, evenzeer. Accijnsen werken uit den aard hoogst onbillijk. De armen betalen aan belasting op stoffen van dagelijksch gebruik evenveel als de rijken. De Minister heeft omtrent herziening van de accijnsen niets medegedeeld, doch hij wilde niet alles op eens blootleggen, uit vrees dat de Kamer aan digestie zou gaan sukkelen. Ze is dan ook zeer zwak! Komen verder de indirecte belastingen, zegel, registratie, successie enz. met 30 m. en de rest wordt opgebracht door posterijen, spoorwegen, domeinen enz. Wat echter het voornaamste is in de her vormingsplannen van de regeering, is de inkomstenbelasting van 1,5 percent. De ach tereenvolgende plannen om daartoe te komen, hebben reeds een geschiedenis in ons land. De Kamer heeft ze tot heden geweerd, maar men zal toch den dans niet ontspringen. We hebben jaren lang in Indie een bron gehad, die welig vloeideIndie mocht wel de kurk heeten waarop we een tijdlang ge dreven hebben, doch nu die bron heeft op gehouden en we ons huishouden zelf be druipen moeten, zal er toch eindelijk een middel gevonden moeten worden om meer te trekken. Dat middel kan niet anders zijn dan een inkomstenbelasting. Hoe eer we die krijgen, zooveel te eer kan met grond een doortastende hervorming van ons be lastingstelsel tot stand komen. Laat ons hopen dat het de vertegenwoor diging gegeven worde met den noodigen spoed het hervormingswerk ter hand te nemen. Het jaar is onder goede voortee kenen begonnen. Wanneer nu maar niet de nieuwe kieswet allen vruchtbaren arbeid doet verschuiven voor een eindeloos politiek gekibbel, gelijk zeer te vreezen is. HEUS DEN, 12 Januari. t Sinds de uitgaaf van ons vorig nummer is het water steeds vallende gebleven. De gemoe deren zijn dan ook weder gerust geworden. Wel was Dinsdag 1.1. nog op tal van punten afslag van den dijk waar te nemen en waren de berich ten uit Haarsteeg verre van geruststellend, maar gelukkig behoort dit thans tot de geschiedenis. Wij hopen dan ook voor langen tijd van het water, als vijand, verlost te zijn. t WIJK, 10 Jan. Op 6 Nov. 1.1. des avonds omstreeks 5y2 uur, had een inwoner eener na burige gemeente de- onvoorzichtigheid met zijne tilbury een kind van 5 jaar alhier te overrijden. Sints dien tijd was het kind kwijnende en is gisteren overleden. De justitie heeft omtrent een en ander een onderzoek ingesteld. t AALBURG. De gemeenteraad heeft tot on derwijzeres in nuttige handwerken aan de open bare school alhier benoemd Mejuffr. J. van de Wetering geboren van Bennekom. t VHERTOGENBOSCH. 8 Jan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft beslo ten, zich bij adres tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal te wenden, tot ondersteuning van het aanhangige wetsontwerp omtrent de herope- rfipf Maas. In de plaats van den Heer J. van de Griendt die na 25-jarige functie thans bedankte, is de heer G. Bosch tot Voorzitter der Kamer van Koophandel alhier benoemd. fDUSSEN, 10 Jan. In 1882 werden in deze gemeente geboren 47 jongens en 58 meisjes, te zamen 105. Er hadden 61 sterfgevallen plaats, als23 jm., 25 jd., 3 geh. m., 1 geh. vr., 4 weds, en 2 wed. In de bevolking werden inge schreven 66 en afgeschreven 84 personen. Er wer den slechts 12 huwelijken gesloten, allen tusschen jongm. en jonged. De bevolking vermeerderde met 8 m. en 18 vr. 26 eu beliep op 31 Dec. 1882: 1333 m., 1244 vr., te zamen 2577. BESOIJEN. Het water staat alhier op ver schillende punten op de straat, hetgeen bij het tegenwoordige vriezend weder zeer veel ongerief veroorzaakt. Te Waspik staat ook een groot gedeelte van den provincialen weg onder water, eveneens in de gemeente 's Grevelduin Capelle; desniettegen staande wordt die weg nog gepasseerd door rij - en voertuigen, zoodat de paarden op vele plaatsen tot boven de knieën door het water moeten. tAan den WelEerw. Heer J. Bachiene, predikant alhier, is door den kerkeraad op verzoek eervol ontslag verleend. WAALWIJK. Door den wachtmeester der marechaussee alhier is proces-verbaal opgemaakt, tegen een jeugdige dienstbode in de Heistraat, die zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal ten nadeele van haren meester. GEERTRUIDENBERG, 9 Jan. Heden-ochtend ongeveer ten half zes ure brak alhier een vrij hevige brand uit in een pakhuis en magazijn van houtwarendoor den hevigen wind aangewakkerd, dreigde de brand zich tot de belendende gebou wen uit te strekken. Gelukkig was dit niet het geval, en was men den brand, na een groot uur, dank zij de goed bediende brandspuiten van bur gerij en garnizoen, volkomen meester. t WERKENDAM. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. 1881 2490 zielen. In 1882: geboren 125; gevestigd 225 te zamen 350 zielen. Overleden 66vertrokken 247 te zamen 313 zielen. Alzoo met 37 vermeerderd, bedraagt de bevolking thans 2527 zielen. t DALEM. Gedurende 1882 werdeu aan het hulpkantoor der posterijen te Dalem ontvangen 1433 gefrankeerde en 33 ongefr. brieven, 396 briefkaarten, 152 dienstbrieven, 4903 drukwer ken, 1 monster, 15 postwissels tot een bedrag van 252.28, 4 aangeteekende brieven en 26 kwitantiën ter invordering. Over hetzelfde tijdvak werden van daar ver zonden1109 gefr. en 8 ongefr. brieven, 215 brief k., 194 dienstbr., 1426 drukw., 2 monsters, 108 postwissels tot een bedrag van 543.16 be nevens 5 aangeteekende brieven. Het getal inla gen in de Rijkspostspaarbank bedroeg 74, verte genwoordigende eene som van f 296, terwijl 1 terugbetaling ad 3 plaats had. Het debiet dei- frankeerzegels, briefkaarten enz. bedroeg f 92.645. t Vandaag (Woensdag) is de Waal merk baar gevallen. Heden avond wees de peilschaal aan de sluis te Dalem 4.50 M. -f- A. P. Het hoogst bereikte punt was 4.92 M. -f- A. P., zoodat we thans 42 cM. kwijt zijn. Sommige huizen zijn dan ook weer watervrij gekomen. De dijk houdt zich uitmuntend. t Met 23 van de 25 uitgebrachte stemmen is heden tot lid van den raad der gemeente Vuren verkozen de heer Gerrit de Gier te Dalem. GORINCHEM, 10 Jan. De opening voor het publiek verkeer van den spoorweg Geldermalsem Gorinchem wordt nog verhinderd door de verzakking bij Leerdam. Aan den Diefdijk nabij Leerdam ligt in den spoorweg een militair verdedigingswerk. Daar de baan in de polders wederzijds hiervan aanmer kelijk lager ligt, heeft men door middel van op- rellen een en ander verbonden. Het verschil in spoorstaafshoogte tüsschen het begin en het einde der klimming bedraagt ongeveer 4.65 M. De oprellen zijn resp. lang 930 en 902 M. en hellen 5 m.M. per M., terwijl de baan voor den eersten is aangelegd voor enkel en die voor den laatsten voor dubbel spoor. De eerste is nu, na een geruimen tijd verzakt te zijn zoo zelfs dat daardoor een gedeelte psrellelweg en eene zich daarin bevindende brug zijn omgeschoven ongeveer in rust en op het opbrengen der ballastbedding na gereed. Met het herstellen der verzakking in den laatsten, in Sep tember jl. ontstaan, is men bezig. Dat een spoorweg, lang ongeveer 28 K.M., waarin geene bijzonder groote kunstwerken voor komen, den 28sten Mei 1879 aanbesteed, nu nog niet gereed is, en dat men thans met een paar grondtreinen per dag eene verzakking herstelt, in September jl. ontstar" is wel erg. Het eerste offer der nieuwe zegelwet is op nieuwjaarsdag reeds te Groningen gevallen. Een geacht ingezetene aldaar quiteerde namelijk, zon der om de nieuwe wet te denken, inderhaast een nota van f 13 en gebruikte dus geen plakzegel. Een candidaat-notaris, zoon van de dame, die de rekening had laten betalen maakte de be voegde macht op dat. verzuim opmerkzaam zon der eerst den handelaar te waarschuwen, die nu de hooge boete zal moeten betalen. Er schijnen personen te zijn, die bij het qui- teeren van rekeningen hun naam en den datum geheel op het quitantie-zegel plaatsen. Dit is ge vaarlijk men kan het zegel losmaken en dan op een andere quitantie plakken. Om dat misbruik te voorkomen, handelt men voorzichtig wanneer men de handteekening gedeeltelijk op het zegel en gedeeltelijk op de quitantie schrijft. Als een bewijs hoe sober sommige arbeiders in Eijerland (Texel) leven, diene het volgende, dat ons als historisch werd medegedeeld Een arbeider trad bij zijn boer binnen, toen deze het middagmaal juist genuttigd had. Op den schotel lag nog een stuk spek, dat de boer den arbeider gulhartig aanbood. „Ik zou 't liever meenemen/' zei de arbeider, //dan kon mijn jon gen, die al 12 jaar is, ook eens spek zien en proeven, want die beiden zijn hem nog nooit overkomen!" Nu, van 80 cent per dag kan men met een groot gezin weinig doen. H. In de Eriesche gemeente Utingeradeel komen de raadsleden uit Akkrum nog steeds niet ter vergadering te Oldeboorn, zoodat herhaaldelijk de zittingen onvoltallig ziju en geene besluiten kun nen genomen worden. Door 4 van de 11 leden werd eindelijk met den voorzitter vergaderd. De Oldeboornsche leden hebben dientengevolge thans de macht om de zaken te regelen in het belang van hunne plaats, zooals zij dat het wen- schelijkst oordeelen. Ten gevolge van den stilstand der drie suiker fabrieken te Bergen-op-Zoom zijn tal van men- schen aldaar zonder werk en beleven kommervolle dagen. Eene vereeniging van handwerkslieden heeft thans besloten eene tooneeluitvoering te geven tot leniging van de armoede. De waarde van het bedrag der kaarten wordt uitgegeven in bons voor levensmiddelen. Dinsdag is de heer Werker, eigenaar van het //Bible Hotel" te Amsterdam, door den rechter van instructie te Rotterdam, mr. Croockewit, ge hoord in zake de millioenenjuffrouw. Uit de met zooveel zorg gevoerd wordende instructie moet n.l. gebleken zijn dat op enkele avonden als bij Jannetje Struik de geldschieters met hunne vroüwen gasten waren, de portier van dat hotel in last had haar te komen roepen, met de boodschap dat Hotaris Van Houten er was. Na zulk een boodschap verontschuldigde Jan netje zich bij haar gasten, ging de kamer uit en vertoefde dan een half uurtje in een andere kamer. Wanneer zij dan in haar vertrekken terug keerde had zij altijd veeL nieuws te vertellen, over de mededeelingen haar door den notaris aangaande den stand der uitbetaling van de erfe nis gedaan. Ter nadere inlichting omtrent deze feiten en betreffende de leefwijze van de millioenenjuffrouw in genoemd hotel is de heer Werker Dinsdag te Rotterdam gehoord. Te Berkel en Rodenrijs heeft Dinsdag namid dag een ontzettend ongeluk plaats gehad. De ar beider v. d. E. had, terwijl hij buiten werkzaam was, zijn 9-jarig zoontje bij zich. Het knaapje had de onvoorzichtigheid een geladen geweer van een nabijstaande kar te nemen, met het ongeluk kig gevolg dat het schot afging en den vader zoodanig in de borst trof, dat de dood onmidde- lijk volgde. De oppassende werkman laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Het bestuur der koninkl. Nederl. tuinbouw- maatschappij /Linnaeus', te Watergraafsmeer, bericht, dat ten gevolge van den verkoop der eigendommen, aan de vennootschap behoorende, en de daardoor ontstane likwidatie van bovenge noemde maatschappij, met ultimo December 1882 het lidmaatschap en de handel der vennootschap is opgehouden. Het tuinbouw-onderwijs zal wor den voortgezet. De wissel wachter bij den overweg naar de Schrans te Leeuwarden, die verzuimd had op 15 Nov. j.l. des avonds de hekken tijdig te openen voor den aankomenden trein van Groningen, ten gevolge waarvan dat hek verbrijzeld werd, is door de Recht bank te Leeuwarden vrijgesproken, op grond dat de rechter de overtuiging niet had verkregen, dat door deze nalatigheid gevaar is ontstaan voor den trein. De brugwachter en de wissel wachter, die door plichtverzuim oorzaak waren, dat op 19 Sept. j.l. bij Schenkenschans een locomotief met tender in de Sneekervaart geraakten, zijn evenwel wegens het doen ontstaan van gevaar, dat zij konden en hadden moeten voorkomen, ieder veroordeeld .tot een half jaar celstraf; de wissel wachter bovendien met ontzegging van de bevoegdheid om ooit weder bij eenige spoorwegmaatschappij in Nederland in dienst te treden. Een gepensioneerd commies bij 's Rijks directe belastingen te Winschoten, ontving j.l. Zaterdag zijn laatste kwartaal over het jongst afgeloopen jaar, werd weinig tijds later in een paar van ver gunningsrecht voorziene lokalen gezien, die hij in de volmaakste orde, zoo 't scheen, verliet, en verdween kort daarna spoorloos, tot niet geringe ontsteltenis van zijn klein gezin. Een ingesteld onderzoek in bosch en dal niet alleen, maar ook op plaatsen van ongunstiger reputatie bracht niets omtrent den vermiste aan 't licht, tot eindelijk- de verloren echtgenoot en vader langs telegra- fischen weg uit Amsterdam van zich deed hooren. Aan een particulieren brief uit de Molukken ontleent het Dagblad" het volgende Ook Ternate heeft zich uitgesloofd om op waardige wijze op de aanstaande Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam vertegenwoordigd te zijn. Als ge van den zomer de eindelooze ïijen voorwerpen in de kolossale tentoonstellingsgebou wen langs gaat, zullen u onder die massa de van hier uit gezonden voorwerpen nauwelijks in 't oog vallenen toch is het een collectie belangrijke zaken, die hier te zamen gebracht en reeds verzon den is. De resident (jhr. Bo^eel) benoemde een commissie tot het bijeenbrengen, sorteeren enz., en toen 't grootste gedeelte tot verzending ge reed was, werd alles netjes geëtaleerd en kreeg het Temataansche publiek tegen een kleine entrée (ten voordeele van de stedelijke straatverlichting!) gelegenheid om al dat moois te bewonderen. ,/Ilet is te hopen en trouwens ook wel te verwachten dat in Nederland geschikte perso nen deel uitmaken van de commissiën en sub- commissiëu voor de tentoonstelling, in staat om van al het heterogene voldoende inlichtingen te gevendat is i n c a s u vooral noodig, waar het geldt zaken die oogenschijnlijk het bekijken niet waard zijn, doch eerst belangrijk worden als men weet hoe ze verkregen werden of tot stand kwa men. Zoo wordt om maar iets te noemen, van hier een collectie Papoesche afgodbeeldjes uit Nieuw Guinea ingezonden; die voorwerpen zien er allerzonderlingst uit, maar als men hoort dat ze zijn uitgesneden zonder hulp van mes of eenig ander stuk ijzer, alleen met behulp van steenen, die de van alle hulpmiddelen nog ten eenenmale verstoken bevolking voor dat doel weer met andere steenen slijpt, dan krijgt men voor die woeste natuurmenschen respect en moet men hun geduld en volharding bewonderen. //Zoo is 't met meer dingen. Een product van Alfoersche industrie bijv. zijn een paar doosjes, door Alfoersche dames geknutseld. Oppervlakkig Het ontwerp tot herziening der kiestabel is thans gedrukt. Daarbij wordt de vermeerdering van het ledental der Kamer tot 92 voorgesteld, met het oog op de toegenomen bevolking. Het stroven van den Minister is naar evenredig gelijke vertegenwoordi ging van de politieko meeningen der kiezers. Zeer ernstig overwoog hij de verdeeling des rijks in weinige districten of invoering van hot atelsel- Hare. Doch de proefneming met dit nog nergens op groote schaal ingevoerde stelsel achtte hij niet wenscbelijk. Waar geen stelsel van proportioneele vertegenwoordiging wordt aangenomen, is verdeeling in groote kiesdistricten niet aanbevelenswaardig. Vaudaar dat bij dit ontwerp aangenomen is het stelsel van enkelvoudige districten, waardoor poli tieke kansberekening onmogelijk wordt, de minder heden in meervoudige districten kans hebben meer derheden te woiden in enkelvoudige districten en het onderling overleg der kiezers gemakkelijker wordt. Alleen Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage en Utrecht zijn meervoudige districten ge bleven. De indeeling onzer provincie zal zijn als volgt: 's Hertogenbosch 45,299 zielen, 1765 kiezers. Breda 42,672 z. 1910 kiezers Tilburg 46,645 z. 1588 kz. Eindhoven 45,202 z. 1520 kz. Zeven bergen 45,355 z. 2140 kz. Roosendsal 43,676 z. 2052 kz. Oosterhout 42,762 z. 1797 kz. Helmond 43,586 z. 1077 kz. Veghel 45,013 z. 1622 kz. Oss 45,412 z. 1579 kz. Boxmeer 44.083 z. 1522 kz. Zalt-Bomniel 42,483 z. 1603 kz. Kruiningen 42,498 z. 1252 kz. 's Hertogenbosch's Hertogenbosch, Rosmalen, Baardwijk, Waalwijk, Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen, Vught en Cromvoirt, Zalt-Bommel (nieuw) o. a. met de Noord-Bra- bantscho gemeentenWoudrichem, Werkendam, De Werken en Sleeuwijk, Alom, Maren ou Kessel, Rijswijk, Giessen, Andel, Veen, Almkerk en Em- mikhoven, Wijk c. a., Bokhoven, Empel en Meer wijk, Heesbeen, Eothen en Genderen, Heusden, Herpt, Hedikhuizen, Engelen, Oudheusden. Zevenbergen Zevenbergen, Made en Drimmelen, Dussen, Munster en Muilkerk, Meeuwen, Hill en Babiloniënbroek, Drongelen, Hangoorl, Gansoijen en Doeveren, Hooge- en Lage Zwaluwe, Geertrui- denberg, Raamsdonk, Waspik, Capelle, Besoijen, Vrijhoeven-Cappel, Sprang, 's Gravenmoer, Wil lemstad, Klundert, Fijnaart en Heiningen, Din- teloord eu Prinsland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2