BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND, Een net gekleed jongmensch met fijn gekrulde knevels stapt voorbij de kiosk en gluurt door 't openstaande luikje. //Hm, hm" zegt hij en keert terug. //Juf frouw, mag ik u Uilenspiegel verzoeken Naar weer juffrouw //Ja, meneer, asje blieft". //Is u hier voor goed gestationeerd, juf?" //Dat hoop ik, meneer //Zoo, zoo, dat vind ik charmant, ik heb hier dagelijks noodig, adieu, tot genoegen Hij werpt een kwartje neer en gaat heen. Dat net gekleede jongmensch heeft een zwak voor alleenstaande vrouwen. Zijn goedhartigheid deed hem daar een blad koopen dat hij reeds gelezen had, alleen om de nieuwe juf een faveurtje te geven. Op zijn kantoor gekomen staat het beeld van de juf in 't zwart hem steeds voor oogen. Hij zou zoo gaarne voor dat mensch wat doen en zal er eens over denken hoe dit aan te leggen. Ondertusschcn zit dat //arme mensch" nog in hare kiosk, verkoopt kranten en neemt advertentiën aan voor de bladen en bestellingen voor de magazijnen. Marietje vindt ze bij haar thuiskomst slapende, maar gezond en als ze den volgenden morgen heen gaat, slaapt ze nog zoo heerlijk, dat 't zonde is haar te wekken. Ze gaat met een zucht heen en betrekt haar huisje. Dag op dag is 't zelfde, boodschappen, afleveringen, complimenten, publiek, alles 't zelfde. Het nette heertje met den kne vel slaat geen dag over. Gelukkig is 't weer erg veranderlijk, zoodat hij aan een regenbui, of een harden wind of een mooi daagje gemakkelijk een praatje kan vast- knoopen. De juffrouw is vriendelijk en dat geeft hem moed. Zoo'n mensch moet ge holpen worden. Na een gesprek over een dagblad, dat de juf zich niet kan herinne ren ooit gezien te hebben hetgeen natuur lijk was dewijl 't slechts in zijn brein be stond, vroeg hij ze om haar adres, haar een enveloppe overhandigende, die de juf eerst moest nazien. De juffrouw vond 't zeer vreemd, maar werktuigelijk opende ze de enveloppe. Toen ze jbeinerkte wat deze inhield, kreeg ze een kleur als bloed, haar zacht oog vlamde van verontwaardi ging en ze smeet het ding over de straat, waar 't in den modder terecht kwam. Het goedhartige heertje droop af, murmureerende over de ondankbaarheid van //zoo'n mensch". We bevelen dat //mensch" aan in de hoede van alle reizenden. Om de aandacht op haar te vestigen hebben we ze geplaatst in 't voorportaal van ons Nieuw Ned. Panopticum, waaruit we nu en dan een type aan onze lezers hopen voor te stel len. Niemand ga haar onverschillig voorbij. Vooralniemand bejegene haar onaangenaam of beleedigend. Ze zit daar om ons te ge rieven laten wij dan van onzen kant haar geen reden tot klagen geven. Men zit niet voor zijn genoegen in alle wind en weer in een houten huisje Een zeer belangrijk feit is weder in do geschiede nis van Frankrijk op te (cokenen. De Bonapartisten, blijkbaar aangemoedigd door hetgeen tengevolge van Gambetta's dood, ton nadeele der ropnbliekeineu zal kunnen gebeuren, en gelet op de verdeeldheid, die, hoe men ze ook tracht te verhelen, onmisken baar zich onder de repnbliekeinen openbaart, heb ben gemeend het ijzer te moeten smeden terwijl het heet is. Prins Napoleon acht.o hot tijdstip gekomen om zijnen landgenooten, den gewezen onderdanen van wijlen zijnen oom en van wijlen zijnen neef, onder het oog te brengen in welk een toestand het vaderland verkeert en wat dit thans van hen eischt. Hij koos daartoe den vorm van een manifest, dat Maanda-r in de straten van Parijs werd aangeplakt.. Do politie heeft het echter onmiddelijk overal laten afscheuren. In deze bespottelijke proclamatie stelt hij zich voor als den eenigen erfge iaam van den man wiens naam zeven milliöen driemaal honderd duizend stemmen op zich vcreenigd heeft en wien Frankrijk latei- door een plechtig votum van vervallenverklaring van den troon gestooten heeft. Hij alleen kan en zal het land nit den staat van verdeeldheid, regee- ringloosheid, verslapping en verarming opbeuren, om het weder eene eereplaats in de rij der volken te doen innemenaan hem alleen komt de erfenis toe van den grooten keizer. Het stuk eindigt met een beroep op het volk, door het bekende woord vau Napoleon I in herinnering te brengen: «Her innert u dat niets wettig is wat zonder het volk is gedaan.® Niet alleen is dit manifest in de kamerzitting ter sprake gekomen, maar ook in den ministerraad. Men besloot aldaar den prins onmiddelijk in hech tenis te nemen en hem te ondervragen of hij bekende de schrijver van het bedoelde stuk te zijn. De prins moet dit voor den rechter v?.n instructie volmon dig bekend hebben. Omtrent de arrestatie van den prins verneemt men nader, dat dit geschiedde door den commissaris in kwart na 2 uren in do woning -jan den prins, avenne d'Antin. Jéróme kwam per rijtuig van een bezoek aan een vriend en wilde zijn woning binnengaan, toen Clément, vergezeld van 20 agenten, bet rijtuig deed stilhouden en den prins meedeelde dat hij hem moest arresteeren op grond van poging tot aanslag tegen de veiligheid van den Staat en strekkende om den regeeringsvorm te veranderen. De prins bleef kalm en zeide alleen «Ik buk voor het geweld.® De rechter van instructie Benoit kwam kort daarop en de prins onderging een eerste verhoor in de «porte cochère* zijner woning. Tn zijn studeerkamer werd een onderzoek ingesteld. Clément legde beslag op een aantal papieren in tegenwoor digheid van den prins, diens adjudant en secretaris; dezen wilden den gevangene ook naar de Concier- gerie vergezellen, maar dit werd hun niet toegestaan. In een rijtuig reed de prins tussehen Clément en Benoit naar de gevangenisde agenten volgden in andere rijtuigen. Een aantal vrienden van Jéróme kwamen op het bericht toesnellen en voor het hotel vormden zich groepjes. Het aantal 's nachts aangeplakte manifesten was 8000, daarvan werden 4000 afgescheurd10,000 waren 's morgens aan de departementen verzonden en Jéróme had nog 100,000 exemplaren besteld. De Duitsche Kroonprins mag zich op het oogen- blik in het bezit van 66 ridderorden verheugen. Vorst Bismarck heeft er 45 en Graaf Moltke 44. Er zal te Weenen een internationale electrici- teits-tentoonstelling gehouden worden, van 1 Aug. tot 31 October a.s., in den koepel en de andere gebouwen der Wereldtentoonstelling van 1873. De Prins van Wales trekt, op aandrang der Prinses, te velde tegen hot duivenschieteu en be- jjvert zich, om dat wreede vermaak onder de En- gelsche sport-liefhebbers te onderdrukken. De da mes hebben zich vereenigd om de duivensehieters te «Boycotten®, doo* Hurlingham, de plaats waar de schietwedstrijden gehouden worden, niet meer te bezoeken, vóór men daar de levende duiven vervangen hoeft door duiven van terra cotta, een nieuwe uitvinding, welke ouder bescherming van den Engelsche Kroonprins staat, en in de «Rane- lagh club® is ingevoerd. Zoo wordt van hoogerhand een goed voorbeeld gegeven. In Hongarije, waar, zooals men weet, moor dan ergens elders geklaagd wordt over achterstallige belastingen, heeft onlaugs een belastingoproer plaats gehad. De bewoners van het dorp Tomasic, in het dis trict Karlstadt, hadden jaren lang hardnekkig ge weigerd hunne belastingen te betalen; allo deur waarders, die beproefd haddon ze te innen, moes ten onverrichter zake terugkeereu, en nog bljjdo zijn, er heelhuids af te komen. De belastingen wa ren daardoor t^t een zeer aanmerkelijk bedrag ge klommen. Wie b. v. 20 per jaar moest betalen, was voor 300 schuldig. Nu kwam dezer dagen eon commissie, ouder ge leide van gondarmes, naar hot dorp, om de belas tingen te innen. Maar de boeren wildon weer van geen betalen hooreu en toonden zich zóó bar, dat de commissie het beste vond maar weer hoen te gaan. De boeren zetten de commissie na, haalden baar in en vielen haar aan. Hot sein tot den aanval gaf een boer, dio den bevelhebber der gendarmes met een hevigen slag op den grond deed tuimelen. Een der gendarmes schoot daarop dien boer neder en toen werd het gevecht algemeen. De commissie en de gondarmos weerden zich dapper en behielden dan ook de overhand. Ver- scheidenen hunner aanvallers werden gewond en zes in hechtenis genomen. Zij dragen allen don familieuaam Tomasic, die daar zoo algemeen is, dat het dorp er naar genoemd is. Den volgenden dag kwam er oen afdeeliug in fanterie in het dorp, om voor verdero rustversto ringen te waken, en nu betaalden de meeste inwo ners eindelijk de achterstallige belastingschulden. In Vlaanderen schijnt het tegenwoordig treurig gesteld te zijn. Verscheidene groote fabrieken heb ben, wegens gebrek aan werk, hunne arbeiders moeten ontslaan, en er heerscht gebrek onder den werkenden stand. Men hoort er voorts herhaaldelijk vau rooverijeu en diefstallen. Te Hemseke hebben zes dieven drie grijsaards, die samen woonden, in hun huis over vallen, gebonden, en hun geld, ten bedrage van 10 a 15,000 fr., gestolen. In dezelfde streek is een aardappelenkoopman, die van de markt terugkeerde, door verscheidene mannen aangevallen, van hot geld dat hij bij zich had beroofd en in een sloot geworpen, waaruit hij eerst na geruimen tijd door een paar voorbijgan gers bevrijd werd. Te Oostackor word een postbode door dieven aangevallen en op den grond gewor pen. De mannen namen echter, vóór zij hem be roofd hadden, bij de nadering van een rijtuig de vlucht. Te Peking ia een der olifanteu, die volgens oud gebruik geregeld uit Birma als schatting aan den Keizer van China gezonden worden, plotsoliug dol gewordou. Hij scheurde een man letterlijk in stuk ken en doodde nog verscheidene andere personen. Daar het onmogelijk was het dier te dooden, wegens zijn dikke huid, groef men een grooten kuil en liet hem daar in vallen, om hem zoo te laten doodhongeren. De olifant had reods vroeger in eeu vlaag van woestheid eenige schade aange richt. HEKS DEN, 18 Januari. fVoor het eerst van dezen winter schonk hot Departement Heusdon van het Nut van 't Algo- meen aan zijne leden eene vergadering met dames. Als spreker trad op de heer A. B. Bruna te Nij megen. i Ingenomen reeds met het initiatief van het be stuur, dat, nu alles dezen winter zwijgt, zich in deze toch niet aan de bekende zucht tot navolgiug schuldig maakte, hadden wij ons niet een zoo ge notvollen avond durven voorstellen, als do werke lijkheid ons gaf. In een prozastuk «Een held in den storm® door Antoinette, wist de spreker ons aan het strand te verplaatsen en schilderde een familietafereel uit het volksleven, waarbij men onwillekeurig werd medegevoerd en de daarin optredende visschersfa- milie als van aangezicht tot aaugezicht aanschouwde en met hun het leed en lief deelde, dat het onder werp aanbood. «De Koningin dor trouw®, van Hofdijk, werd niet minder goed voorgedragen. lach te Dresden® vau de Buil, eeu stuk zoo moeielijk weer te geven, vond in den spreker den goeden vertolker van du meening des dichters. Na de pauze werd de vergadering vergast op eene bijdrage van Justus van Maurik, getiteld «Een avond vol kunstgenot®. Zonder op het voorgaande iets t» willen afdingen merkten wjj nu iu den Lezer een acteur achter den lessenaar op. Met eene gemakkelijkheid liet hij verschillende personen optreden, waarbjj de lach lust niet weinig werd opgewekt door de naïve in vallen van den Sraidsjongonmaar het wekte niet minder onze bewondering op, toen hij direct weêr de moeder met haar zuigeling schilderde, die voor het welzijn van bez gezin zich opofferde en daardoor de moraal ook in dit geestig stuk, zoo heerlijk liet uitkomen. Op verzoek van het Bestuur, dat namens zijne Leden nog een bijdrage verzocht, kregen wij een kippengeschiedenis, de titel is ons ontgaan, waarin de laster zoo juist werd aangetoond. «Truitje® van Bogaerts, hoewel bekend, was we der nieuw door de lieve voordracht. Ten slotte was het «Isa&c op den Dam® van Justus van Maurik die den avond besloot. Dank aaa het Bestuur, dat ons dezen avond sehonb, maar inzonderheid aan den heer Bruna, die onze hoogste verwachtingen wist te overtreffen. Wij hopen hem nog menig jaar op onze winter vergaderingen te ontmoeten. tOUDHEUSDEN, 18 Jan. Gisteren morgen, vóór dat de Doevereusche sluis geopend was, wees de peilschaal in het Oude Maasje alhier 2.02 M. boven A. P. Sints is de sluis steeds werkende, zoodat de peilschaal heden namiddag 1.90 M. aanwees. t 's BOSCH. Met 1 Febr. a. s. wordt de lijn Nijmegen's HertogenboschTilburg door de ex ploitatie-maatschappij overgenomen en geëxploiteerd. t LOON-OP-ZAND. Z. M. heelt benoemd, met ingang 26 Jan. a.s., tot burgemeester alhier, de heer P. van Dort mond. t VLIJMEN. Z. M. heeft benoemd tot ont vanger der dir. bel. te Wijchen c.a., de heer P. Visser, ontvanger diërzelfde middelen alhier. t DUSSEN, 16 Jan. Heden had alhier eene vergadering plaats van d« gecommitteerden uit «Ie besturen der waterschappen, in het N.W. gedeelte van Noord-Brabant gelegen, zoomede van vele eigenaren van landen, gelegen in den Biesboschr welke waterschappen en landen allen uitwateren. op het Oude Maasje, de Bleek, den Amer en de- Donge, in welke vergadering werd besproken het. door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan genomen en thans bij de Eerste Kamer aanhan gig wetsontwerp tot verlegging van de uitmon ding der Maas. Het besluit der vergadering was, tegen dat wetsontwerp geen bezwaarschrift bij) de Eerste Kamer in te dienen. t DRONGELEN e. a. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Jan. 1882 239 m., 224 vr., samen 463. In. 1882 werden geboren 11 m., 6 vr., samen 17 overleden 1 m., 4 vr., samen 5. Levenloos aangegeven 1. In 1882 vestigden zich 9 m., 12 vr., samen 21, en vertrokken 6 m.j 10 vr., samen 16. Op 31 Dec. 1882 bestond alzoo de bevolking uit 252 in., 228 vr., samen 480 zielen, dus eene vermeerdering van 17. Het getal voltrokken huwelijken bedroeg 5. 1ÏAARSTEEG, 16 Jan, Als eene zeldzaamheid verdient het volgende vermeldingBij den land bouwer A. Eekels zijrr- door eene gans, reeds eenige dagen geleden, een viertal eieren gelegd. t GORINCHEM, 18 Jan. Naar aanleiding van art. 4 der wet van 23 April 1879, is bij beslaat van der» raad dezer gemeente bepaald, dat de kms- ten der huwelijksvoltrekkingen voortaan zulïemi zijn: op Zondag ƒ50; op alle andere dagen na 2 uren ƒ15; tussehen 12 en 2 uren ƒ10 en vóór 12 uren ƒ7.50. Kosteloos zal de voltrek king geschieden des Vrijdags ten 121/s ure. t Het woonhuis in de Kraansteeg alhier is 1.1. Maandag bij püblieke veiling ingezet op 1650. t DALEM. In het begin dezer week werden de diakenen der Herv. Gem. alhier aangenaam verrast door eene vrij aanzienlijke gift van den heer en mevr. Arriëns te Gorinchein. Eere aan de milde gevers, die op zulk eene onbaatzuchtige wijze van hunne offervaardigheid jegens de armen hebben blijk gegeven. t Van de 24862 gehouden schooltijden over 1882, werden aan de openbare school te Dalem verzuimd 8910, waaronder wegens veldarbeid alleen 3234. 1 Berend Stek, die op een mooien zomermorgen in Juli van 't vorige jjaar bij 't overbrengen uit het huis van arrest te Winschoten naar het spoor wegstation aldaar, om elders zijn gevangenis straf van zes maanden te ondergaan aan den daarmede belasten rijksveldwachter, juist bij den afdraai naar den Stationsweg aldaar, niet geboeide handen wist te ontsnappen en' sedert onzichtbaar bleef voor het oog van belangstellenden in zijn persoon, koerde voor een paar dagen geheel vrij willig te Winschoten terug, stelde zich ter be schikking van de justitie en gaf aan bovenbedoelden beambte terug de aan dezen toebehoorende, doch door S. verbroken handboei. Laatstgenoemde zit nu weer in de doos en zal naar zijn beweren over enkele dagen wegens het verstrijken van zijn straf tijd worden ontslagen. Bij terugkeer vóór den verschijndag zou volgens zijn. lezing het ontvluchten geenerlei gevolgen hebben, m. a. w. de vrije tijd worden geacht in de gevangenis te zijn doorgebracht. Kit Eindhoven meldt men De aanstaande internationale tentoonstelling te Amsterdam begint reeds hare werking naar bui ten te doen gevoelen. Met het oog op de vele vreemdelingen, die dan in Amsterdam zullen ver toeven, hebben zoowel de bestaande als de nog nieuw op te richten hotels, belangrijke orders op damast-artikelen gegeven, zoodat de damast-fabrie ken te Eindhoven en omstreken, zoowel als die te Boxtel en Vesrhel, veke bestellingen hebben, en sommige fabrikanten niet anders als met bij zondere krachtinspanning aan de orders zullen kunnen voldoen. „Goddank!"... zeiden de boeren te Weert, toen zij hem daar zagen liggen, 't kostte een dubbeltje, voor de algemeene armen den ruigen kop zoo vast tussehen de ijzerharde schof ten gedrukt, of de natuur hem elk oogenblik van zijn onrustig leven ten aanval gereed had willen houden. Want zij konden het best ge- looven, dat hij, met zijn als haken langs de opgetrokken bovenlip kromstaande slagtanden, dien armen, Maaseijkschen bezembinder de inge wanden uit het lijf had gescheurd en hem toen, onder den korten, nijdigen voet, voor goed had doodgetrapt. Het was een monsterachtig groote ever, die 300 oude ponden woog en, van snuit tot staart gemeten, bij de zes voet lang was. De kruin van den kop reikte vier voet van den grond. Boven het kleine, diep weggezonken lin keroog, gaapte het bloedige gat, waarlangs de beide kogels uit de welgerichte buks van Nardus Caris, den jager, in de hersenen waren gedrongen. Deze had het dier verrast, op het oogenblik dat het een beek, die het landgoed „de Krang", toebehoorende aan Paul baron De Bieberstein, van de gemeenteveengrond scheidt, wilde over steken, en met zijn log lichaam in het zwakke ijs was gezakt. Gisterennacht omstreeks 12 ure brak te 's Gra vendeel een hevige brand uit in een door twee gezinnen bewoond pand, toebehoorende aan den heer II. Reedijk en dat vroeger tot vlasserstelling was ingericht. Het geheele perceel is vernield, zoomede eenig hooi en vlas, dat tv geborgen was. Het geheel was, naar wij vernemen, verzekerd, uitgezonderd de inboedel van een der bewoners. Dezen heeft men echler nog nagenoeg geheel we ten te hergen. Overigens greep het vuur zoo snel om zich heen, dat men de kinderen vau den twee den bewoner, den brigadier der rijksveldwacht B., slechts met moeite en bijna naakt uit hunne leger stede heeft kunnen redden. De //Leeuw. Ct." vermeldt het treurige feit, dat de vrouw van eeu spoorwegarbeider te Workura vin honger is gestorven. In een woning aan de Koningskade iu Den Haag, is in een kast het lijkje gevonden van een kind dat, met het oog op den «taat van ontbinding, daarop waargenomen, gedurende twee weken na de geboorte op die plaats moet hebben gelegen. Nadat men ontdekt had, dat de dienst bode in dat huis met het begin van deze maand bevallen was, is zij, onder verdenking van haar kind van het leven te hebben beroofd, voorloo- pig in verzekerde bewaring gesteld. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag P. Maróchal, wegens moedwilligen doodslag, tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Bij Voorburg heeft Dinsdag ochtend een spoor wegongeluk plaats gehad dat vreeselijhe gevolgen Rad kunnen hebben. Toen de trein van den Rijnspoorweg, ten 6 uur 25 min. uit Den Haag vertrokken en, te Voor burg stoppende, van laatstgenoemd station afreed, stond de spoorbrug over de vliet open. Gelukkig had de trein geringe vaart. De locomotief stortte tussehen de beide brug- gehoofden en bleef even boven het water hangen. De brugwachter, die zich verslapen en de brug opengelaten zou hebben, is overigens een zeer op passend man en de chef zeer gezien. De machinist viel in het water, dook weer b<>- ven, greep zich aan een wiel en slaagde er in zi<l* met eene kneuzing van het been te redden. De; stoker hield zich, in spijt van den vreeselijkera schok, staande en liet terstond stoom ontsnappem. De tender bleef staan, maar de volgende goede renwagen werd verbrijzeld door den schok tegen den volgenden wagen der eerste klasse, waarvan de twee eerste compartimenten werden ingedrukt;, daarin waren gelukkig geene passagiers, zij zouden, anders zijn vermorseld. In het derde compartiment zaten twee dames, die ten onderstboven werden geworpen, doch w ei- ïiig of geen letsel bekwamen. Al de overige reizi gers ondergingen eeu yreeselijken schok, Goch niemand werd voor zoover- men weet, gewond- allen keerden te voet naar het station terug, vaoi waar zij later de reis vorvolgden. De conducteur, die zich in het reu.ihokje bevond, kreeg door de-n schok een ligte hoofdwond. Dank zij de goede leiding der werkzaamheden bij de spoorwegbrug te Voorburg, is het gelukt de locomotief' 's avonds geheel vrij te werken en op- vasten grond "te brengen. Dientengevolge is de; stremming voor de scheepvaart geheel opgeheven® en was de weg Woensdag weer voor de treincsM in beide richtingen berijdbaar. Op zeer eenvoudige wijze heeft Dinsdag te Bbx- tel de begrafenis plaats gehad van mr. C. X. A^. van Rijckevorseï, lid van de Eerste Kamer.. Tefe belangstellenden woonden de plechtigheid! feij. Met 1 Eebr. a. s. wordt de lijn Nijmegen 's HertogenboschTilburg door de Exploitatie maatschappij overgenomen en geëxploiteerd. In den nacb.t van Zondag op Maandag is ükr, Hffelte (Drenthf.) een moord gepleegd op zeketon Jan Moones, -een jongen boerenknecht aldaar, wiens zeer gehavend lijk den volgenden morgen aan den weg werd gevonden, vermoedelijke dader, zekere Klaas Haveman, timmerman aldaar,, is ter beschikking van de justitie te Assen ge«- steld. Zoo me n zegt is de moord in dronkenschap; begaan. De dader moet den verslagene op; Aet ijs met eene schaats zoodanig op het Iknafd ge wond hebben, dat de dood er op volgde. Ook zou hij in zijne woede nog eeu boereujongen met een scherp werktuig aan hoofd en handen verwond hebben. Als een bewijs dat men in den vreemde goed! op de hoogte is van onze specialiteiten diene, dat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2