Buitenlandsch Overzicht. Publicatie. PLAATSELIJK NIEUWS. Brieven uit Amsterdam. niet boomen en huizen te gelijk. En, als gij hem toch waant bedwongen te hebben en als hij rustig schijnt, pas op dan, want dan is hij het meest te vreezen, dan valt hij zijn prooi op eene andere plaats aan en uren van n verwijderd, terwijl gij overwinnend daar staat, knaagt hij en vreet hij in en dezelfde arbeid dien gij zooeven gedaan hebt, wacht u en dezelfde vijand is daar weer rusteloos bezig uwe waakzaamheid te verschalken, uw werk vruchteloos te maken. En als hij een bondgenootschap aangaat met de ontketende luchtgeesten, als water en storm samenwerken, pas dan dubbel en driedubbel op, want dan is uw vijand mach tiger dan ooit. Rusteloos jaagt hij u voort en zonder verpoozing vermoeienis of uitputting kent hij niet, gij hebt u daarnaar te regelen op straffe van eene ontzettende nederlaag te lijden. Dan zijn het dagen van strijd, maar van een strijd die ons zelf aangaat, en hoewel hij ons zelf aangaat, zitten wij machteloos daar neder en kunnen niet helpen al wilden wij nog zoo gaarne. Wel ons, wanneer wij dan bewust zijn, dat er mannen zijn, die voor ons waken en werken, die voor ons lijden en strijden. Wel ons, wanneer het mannen zijn die niet alleen weten wat zij willen maar die ook doen wat zij willen. Dan leggen wij het hoofd rustig neder, want wij zijn overtuigd, dat er gedaan wordt wat menschelijke macht vermag te doen. De ramp van Muiden. Ue dood van Gambetta was eon groot verlios voor de Fransche ïepubliek. Zij die het niet moch ten gelooven, die meenden dat Gambetta niet veel meer was dan een phrasenmaker, maar volstrekt geen staatsman, kunnen in de gebeurtenissen van de afgeloopeu week het tegendeel leeren. De tegen standers der republiek zagen het anders in en wis ten zeer good dat Gambetta de ziel der republiek was. Nauwelijks is hij ter aarde besteld, of daar komen de anti-republikeinsche partijen openlijk voor den dag met hunne plannen om de republiek omver te werpen. Do Parijzenaars werden verleden week Woens dag verrast door een aanplakbiljet op de muren der stad met opzichtige kleuren en waarop reeds van verre de regel A MES CONCITOYENS! was te lezen. Dit biljet was een mauifest van prins Jöroiuo Napoleon, wel bekend onder den naam van roodeu prins of Plon-Plon. Het bevatte een jammerklacht over den slechten gang van zaken ouder do repu bliek, die Frankrijk te gronde moest richten. Als eenige uitkomst werd natuurlijk gewezen op hot keizerrijk, dat door zooveel eu zooveel plebiscieten was bevestigci. De Parijzenaars haalden do schouders op eu ook de Regeering deed dit in het begin. Toen het evenwel bekend werd dat honderdduizend exem plaren naar alle gemeenten van Frankrijk wer den gezonden, toen de afgevaardigden steeds meer opgewonden werden en de Parijsche bladen ver schenen met dezen eisch: Morgen moet Napoleon V in de gevangenis of het ministerie afgetreden zijn, besloot de regeering hare lijdelijke houding te ver laten. Op haar bevel werd de Prins gearrestoord. Hoe ounoozel het manifest schijnt en hoe flauw de indruk, de zaak was toch zoo dom niet. Voor eerst had de Prins gezorgd dat des ochtends van donzelfden dag het manifist als hoofdartikel in de »Figaro«, (het welbekoude orgaan van do demi- monde), verscheen. Hij kan nu bowertn dat hij slechts een afdruk van een hoofdartikel deed aanplakken, hetgeen volgens de drukperswotgeving mag. Ten tweede was het blijkbare doel van Napoleon om de koningsgoziuden vóór te wezen. Het is nu toch uitgelekt dat deze een kompleet komplot op touw gezet hebbener zijn manuen gewonnen, wapens uitgedeeld, millioenon bij elkaar om gene raals om te koopon Napoleon was dus bevreesd achter het net te visschon. Do afgevaardigde Floquet diende terstond het wetsontwerp in om aan alle leden van familiën die over Frankrijk geregeerd hebben, het recht te ont zeggen om in dat land of zijne koloniën te blijven. Dit wetsvoorstol gaat te ver. De regeeriug zal het zeker niet steunen en, als de rechtbank baar vonnis over den rooden prins zal geveld hebben, zal wel tot zijne verbanning uit Frankrijk worden besloten. De Engelsche premier, de heer Gladstone is met, vrouw en kinderen naar Cannes vertrokken om herstel van gezondheid te zoeken. Het is zeer te hopen voor Engeland maar niet minder voor Frank rijk dat hij niet spoedig valle. Op dit oogeublik toch is de oorlog op papier tusscheu Frankrijk en Engeland over Egypte in vollen gang. Men weet dat in Egypte bestond een Engelsch- Fransche controle over de financiën. Thans nu Engeland meester is van Egypte, heeft bet, het Egyp tisch gouvernement er toe gebracht die controle voor afgeschaft te verklaren. Daartegen nu heeft de Fransche consul in Egypte met nadruk uit naam van zijn regeering gepro testeerd. Do feesten voor de 25-jarige huwelijksvereeniging van den Duitschen kroonprins zijn door den dood van prins Karei den 82-jarigen broeder van den Duitschen Keizer, in het water gevallen. Do over leden prins had het wapeu der artillerie in Duitsch- land tot die volmaaktheid opgevoerd, die den oorlog van 1870 besliste. De Burgemeester van Heusden brengt ter alge- meene kennis, dat het inschrijvingsregister der nationale militie lichting 1883 met de daaruit op gemaakte alphabetische naamlijst in duplo van af heden gedurende 8 dagen tor secretarie der ge meente ter inzage van belanghebbenden zijn neder- gelegd. Heusden, 19 Januari 1883. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. t 's BOSCH. De vorige week ontstond brand in het huis, bewoond door den beer Hoevenaar. Door de spoedige hulp der brandweer gelukte het, den brand tot de bovenverdieping te beiperken, die bewoond werd door twee officieren, wier goe deren niet verzekerd waren. De brand schijnt ontstaan te zijn door het te sterk stoken van de kachel, waardoor het behangselpapier vuur vatte. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben, in eene buitengewone vergadering bijeengekomen ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Ueneraal, als zoodanig gekozen Jhr. Mr. J. B. Verheijen, inspecteur van het lager onderwijs met 42 van de 59 stemmen. De heer J. T. Smits van Oijen, burgemeester van Eindhoven, bekwam 17 stemmen. t RAAMSDONKSVEER. Het aanvallig 5jarig dochtertje van C. B. had het ongeluk onder het naar school gaan in de haven te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat het eenige oogenblikken later levenloos is opgehaald. WAALWIJK. Het water in den buitenpoldcr blijft goed vallende weg BesoijenDrongelen is echter nog niet droog, dit zal nog wel eenige dagen duren. Het water uit den binnenpolder wordt door de sluizen naar binnen afgevoerd, zoodat ook binnen de toestand aanhoudend verbetert. Het gat- in de oosterhavenkade ten zuiden van de Hooigracht is niet van veel beteekenis en be lemmert de scheepvaart niet. Van den grond, onlangs door de gemeente op de oosterkade geworpen, is bijna niets meer te zien. Maandag is een aanvang gemaakt met het be straten, tusschen de rails van den tram aan de haven, welk werk nu reeds tweemaal wegens het water is moeten gestaakt worden. VLIJMEN, 22 Jan. Het water op het Bossche veld begint goed te vallen. Heden of morgen hoopt men er weder geregeld door te rijden. t ALM KERK. In het laatst der vorige week heeft men op den stal van den heer v. E. te Uit wijk, des nachts een beest op oumenschelijke wijze door inwendige verwonding gedood. Eenige dagen te voren had men des morgens o O O ook een stuk vee dood gevonden, zonder dat inen nog op het idee gekomen was, dat zulks op gewel- dadige wijze was gebeurd. De politie is van de zaak onderricht. t DALEM. Door Mevr. Wed. M. J. Viruly van Vuren en Dalem, onlangs te 's Ilage over leden, is aan de diaconiën dezer gemeente gelega teerd de som van f 1000, vrij van successie rechten, als aan die te Vuren f 600 en aan die te Dalem f 400. t Te Gorinchem worden van vele zijden po gingen aangewend ter verkrijging eener drinkwater leiding. Door de verschillende geneesheeren te dier plaatse wordt het plan zeer ondersteund. Tor veraanschouwelijking vau het ongeval plaat sen we hier een schetskaartje van het tooneel der verwoesting, dat door het »Hdbl.« ontworpen-is naar ecu teekening van liaar verslaggever. Boschrijk terrein. De cijfers duiden gebouwen aan. 1 2 3 4 A 6 5 n 4 8 9 10 11 12 13 14 15 Hek. Bad langs de Vecht. 1. Kruitmagazijn dat gespaard is. 2. Half vernielde droogkamer waar echter geeu ontploffing plaats had, staande dicht bij een vaart. 3 en 4, Geheel veimielde droogkamers met bijge bouwen, waar de ontploffing is geschied, eu de braud woedde. Op de hoogte van 3 is nu een meertje, waar eerst ecu steeuen gebouw stond, dat met fon damenten en al uit den grond is gerukt. 5 ou 6. Glaswerkplaatsen, waar nagenoeg uiets van over is. .7 eu 8. Molens, die geheel uit elkander zijn ge slagen. Alléén de zware molensteenen zijn op huuue plaatsen gebleven. A. Open vak met vateu vol hulzen en hoorus. Tusschen 7 eu A staat eene ruïue, een half ge bouw van steen, waarvan niet met zekerheid te zeggen is, of het tot den molen behoorde. 9. Magazijn, vaueeugereteu. 10 en 11. Wouiug van deu hoofdopzichter en kantoor, in elkauder geslagen. 12. Hok dat toegang geeft tot de terreinen met portiershuisje er naast. 13, 14, 15. Bergplaatsen en woningen, de eerste tamelijk opgetrokken, de andere van één verdieping slechts, allen zonder dak en met ontzette muren. Men bereikt de terreinen over een pad langs de vaart. Eerst treft men vier huisjes, die door werk lieden met huune gezinnen worden bewoond. De daken zijn vernield, het huisraad verplaatst, maar de vier vrouwen en dertien kinderen, die op het oogenblik der ontploffing in huis waren, zijn niet gedeerd Wat verder heeft men weder een dergelijk huisje, dan een groote loods, (zie de schetsteekening hier boven) en nog wat verder een bergplaat». Alles was daar als 't ware door een toeval nog in elkander. Dan krjjgt men een hek, dat toegang geeft tot de eigenlijke fabriek, die uit verspreide gebouwen bestaat. Men boef- diebt bij het binnenkomen twee groote molengebouwen, waar de fabricage van bet kruit geschiedt; reusachtige steenen malen daar het poeder. Meer naar achteren zijn, of liever waren, op drie nog al belangrijke afstanden van elkander gelegen stoven (droogkamers), waar door middel van stoom warmte werd opgewekt. Al deze gebouwen lagen verscholen in een bosch, tusschen hoog op gaand geboomte, men had daar nog een huisje met een stal, waarin vier koeien, en afzonderlijk ge bouwtje voor berg- en werkplaats. Vlak bij het hek waren groote hnizen, die gespaard werden, ou op zeer grooten afstand staat nog het uitgestrekte gebouw, waarin de voorraad kruit wordt bewaard. Tusschen de boomen in stonden vaten kruit, kisten met gevulde hulzen en kruithoorns, en van dat alles niets meer dan ruïnen of letterlijk niets. Het is niet de eerste maal dat een dergelijke ramp de gemeente, thans ongeveer 2000 inwoners tellende, trof. Vóór zes of zeven jaren ontplofton een paar ovens toen was de verwoesting betrekkelijk gering. Materiëel is thans de schade onberekenbaar, maar grooter nog is de rouw, waarin verscheiden gezinnen gedompeld zijn. Toch zou de ramp nog vreeselijker zijn geweest, als de ontploffing op een ander tijdstip had plaats gehad, 't Was nl. juist schofttijd, zoodat het meerendeel der 60 aan de fabriek arbeidende werk lieden afwezig was. Men schat hot aantal personeu, die zich bij de catastrophe op de terreinen der fabriek bevondeu, op 24 militairen en 16 werklieden. De namen der bij de ramp omgekomenen zijn J. A. Karsemeyer, dechef. Evert Klok. Sipke van der Weyden. Jacob Vis. Dirk Dolleman. Jacob Vis Gz. Jan van Wilsum. Leendert van derSluys. Gerard Kreune. Gerrit Jongkind. Gerrit van Ravenswaay. Het aantal meer of min gekwetsten bedraagt 12, waarouder enkelen zeer ernstigmen hoopt niet temin allen in 't loven te houden. Vier werklieden zijn zwaar gekwetst in 't gast huis te Amsterdam opgenomen, namelijk Ruysen- daal, Jan Mol, Willem v. d. Waaien eu Kreune, broeder van Gerard, die bij het ongeluk omkwam. De meeste slachtoffers waren gehuwd. Een hun ner laat een weduwe met 11 kinderen na, eu een arme vrouw verloor bij de ramp haar man en een broeder. Behalve de eigenlijke slachtoffers der ontploffing werd nog een 19jarige jongeling gedood. Op straat zijnde, toen de vreeselijke slag zich deed hooren, schrikte hij zoo hevig, dat hij op de plaats dood bleef. Vele menschen te Muiden bekwamen wonden van meer of min ernstigen aard, zoodat de genees- heeron uit den omtrek handen vol werk hebben, om niet te spreken van de deerlijk gehavenden, die van onder het puin worden opgedolven. De doctoren hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt. Des te meer is 't te betreuren, dat over anderen wordt geklaagd. Men zegt nl., dat eenige beamb ten der Gooische stoomtram zich niet zeer mensch- lievend gedragen hebben. Doctor De R. was van meening, dat do zwaar gekwetsten beter in hot gasthuis te Amsfcei'dam zouden verpleegd kunnen worden, en vroeg daarom van het vervoer voor 2 gekwetsten te mogen profneeren, hetgeen eouvondig geweigerd word men floot en reed door. Over de houding dor militairen gaat slechts één stem op. Ze gedroegen zich uitstekend. Het waren de militairen uit Naarden, die door hun tegen woordigheid van geest grooter rampen voorkwamen, want een 200tal bakken, elk met 30 kilo kruit gevuld, werden van uit een govaarlijke plaats, terwijl do brand in de nabijheid woedde, door hen in een sloot geworpen. Tegen den avond konden de troepen echter in rukken alle gevaar was toen geweken, maar voor zichtigheidshalve bleven toch nog 2 spuiten op 't terrein achter, met 30 man om ze, zoo noodig, te bedienen. De aanblik van den omtrek der kruitfabriok moet verschrikkelijk zijn. Zooals reeds gezegd is, bleef het groot kruitma gazijn, dat trouwens tamelijk ver van de fabriek verwijderd en een hecht steenen gebouw is, in te genstelling met de andere opstallen, die, juist om 't gevaar bij ontploffingen te temperen, luchtig ge bouwd en mot losse dakpannon gedekt zijn ge spaard. De droogkamer, die dicht bij de-vaart ligt, werd half vernield door de schokken, maar daar had geen ontploffing plaats; twee andere droog kamers zjjn echter geheel te gronde gericht; men vermoedt dat daar de ramp ontstonddeze gebou wen stonden ook 't eerst in vlammen. Een in de nabjjheid gelegen steeutn gebouwtje werd met fun damenten en al omvergernkt en stortte ineen. Van de glanswerkplaatsen is ongeveer geen steen op elkander gebleven. Daar bevonden zich niet minder dan tienduizend kilo's kruit, terwijl in een der droogkamers 180 bakken en in een andere 100 bakken zich bevonden, iedere bak gevuld met on geveer 15 kilo kruit. De voorraad kruit wa» op het oogenblik nogal groot, want er was juist voor een paar dagen een partij van c.a. 15,000 kilogr. ter verzending gereed gemaakt, bestemd voor Zuid- Afrika. Behalve de zware molensteenen is van de beide molens bij de fabriek niets dan een steenmassa te ontdekken. Nog een der magazijnen, de woning van den hoofdopzichter en het kantoor zjju onken baar. Verschillende bergplaatsen en arbeiderswo ningen zijn vau daken beroofd; de muren zijn van- eengereton, daar binnen heerscht de grootste ver woesting, doch gelukkig zijn de 4 vrouwen en 13 kinderen, die zich in die woningen bevonden, allen ongedeerd gebleven. De machinerieën zjju voor hot grootste gedeelte verwoest. Bij een der opstallen was een stalling met vier koeien, die zijn omgekomen. De portier der fabriek kroop bij 't hooren van den eersten slag er volgden later nog drie in een hoek en kwam er heelhuids af. Niets van al het vernielde en verbrande op 't fabrieksterrein was verzekerd. Men vermoedt dat de ramp veroorzaakt is door het ontvonken van een vuursteentje, dat bij het malen uiteengespat is. Het bovenstaande, ontleend aan verschillende bladen, was rueds afgezet, toen wij het volgende schrijven nit Amsterdam ontvingen. Zaterdagmorgen ben ik met eenige vrienden en in gezelschap van honderden bezoekers, zoo nit Amsterdam als elders naar Mniden getogen, ten einde door eigen aanschouwing eeuig begrip te krijgen vau een verwoeste stad, waar de schoor- steenen van de daken, de daken van de huizen geslagen, waar de boomen ontworteld, de muren gespleten, deuren en ramen in de lacht omhoog geslingerd zijn, van oen stad, die in éÓD woord oen ruïne gelijk geworden of in een anderen term, van de aarde verdelgd is. Wij gingen er hoen met benepen harten en namen een meer dan gewoon hartelijk afscheid van de onzen. Wie kou 't weten hoeveel gevaar ons in Mniden stond te wachteu. Een afbrokkelende muur, een uit 't lood hangende woning, een op vallen staande toren och, een ongeluk schuilt wel in een klein hoekje, laat staan dan in een stad, die zoo versch verwoest is. Denk niet lezer lieve dat ik spot, dat mijn harto verhard is tegen 's werelds lijden, ik verzeker n, dat tusschen 't mijne en uw medelijdend hart wei nig vorsehil bestaat. Neen, ik spot niet ten koste der ongelnkkigon, die bij de ramp 't leven of hun bezittingen verloren hebben ik steek don draak slechts mot de alarmisten, die tuk op ijzingwek kende nieuwtjes van een zefir eeu storm, van een waterplasje een heusche zee maken. Wij menschen zijn toch rare lui. De ramp van Muiden hobbon we eenige malen erger gemaakt dau zo werkelijk is, hoe ijselijker hoe mooier in zoo'n geval; en nu we gaan zien eu bemerken dat 't toch wezenljjk niet zoo erg is en de ijselijkheid eenige graden minder dau waarop de nieuwsbladen ons voorbe reid hadden, nu zijn we teleurgesteld, eon weinig ontvrodeu omdat de werkelijkheid niet by do beschrijving ha^n kan. We stapten te Woesp af, dewijl we do spoorreis gekozen hadden boven 't vervoer por tram, die den vorigen dag niet te genaken was, vanwege de scha ren nieuwsgierigen. Onderweg hadden we 't druk over 't al of niet hooren van deu slag. In Amster dam heeft men in al de buitenwijken den dreun gehoord, in 't oosten vooralik woou aan den wes telijken zoom dor hoofdstad en heb duidelijk onge veer 8.15 eeu paar in elkaar loopoude dreuningon gehoord. Aan den zoom der Zuiderzee is do ont ploffing duidelijk vernomen, men vertelde mij zelfs dat men ze ook te Harlingen gehoord fiad, ofschoon dat wel wat overdreven zal zijn, Op zoo'n beetje overdrijving echter komt het niet aan. De weg van Weesp naar Muiden is een halfuur lang en loopt met kleine bochten noordelijk op. De ruiten van 't station waren voor de helft ge barsten; dat gebouw had dau ook de luchtdruk nit de eerste hand gehad, want do kruitfabriek »de Krygsman« ligt er recht tegenover. In Muiden ge komen, slaat ge links af een weg in, die oen kwar tier lang is; daar ligt de gesneuvelde Krijgsman*. Reeds een vluchtige blik op 't kleine, niet bijzonder florisante Muiden, waar volgens oen mijnor mode reizigers goen enkel kranige huis staat, overtuigde ons van de schromelijke onwaarheid der kranten berichten. Muideu een puinhoop? En daar stonden al de gebouwtjes recht op. Een enkel betreurde 't verlies van eenige dakpannen en van de meeste waren de ruiten gebarstenhier on daar was een schoorsteen afgebuiteld, maar zeker drie kwart van 't getal schoorsteeneu staat ongeschonden omhoog. Vau vele huizen zagen we met de ruiten ook de roeden der ramen verbrijzeld, maar dat is geen wonder, want Muiden telt veel vorvallen «spul letjes* en de ontploffing heeft natuurlijk al 't ver rotte en zwakke 't sterkst aangepakt. De Katholieke kerk heeft er danig van langs gekregen, haar zuster de Protostantsche, die aehtor haar weggescholen staat is er heelhuids afgekomen. Zooals ik reeds zeide leidt een westelijke weg langs do vaart naar 't terrein der verwoesting. Daar zijn da sporen van 't voorgevallene dan ook het talrijkst. Op zijde zagen we een massa menschen opgepakt staan voor oen houten schuurtje. Op onze vraag wat dat beteo- kende, berichtte men ons: daar lagen de slachtoffers. Hooveel slachtoffers wist men niet recht, want ze waren in stukken en brokkan van onder 't puin to voorschijn gekomen, 't Was een yselijk gezicht, zoida een boertje, die verzameling uit elkaar ge slagen ledematen, zooveel doeulijk als «lijken* tentoongesteld. Dat konden we ons begrijpen en zagen af van pogingen om door de massa nieuws gierigen te breken eu voor oen fooi, die jam merlijke overblijfselen te gaan zien. Ronduit gezegd griezelden we bij de gedachte alleen en we vonden 'tmeer dan schandelijk aldus 't pu bliek te noodeu op een schouwspel, zoo ellendig als dit. Ter herkenning werd het gedaan, veront schuldigde men deze ijzingwekkende tentoonstel ling. Doch ik vraagwaartoe zal men Amsterdam mers en de dnizende die in Muiden geen levende ziel kennen, toelaten om afgerukte armen, beenen, handen enz. te herkennen? 't Is een schandaal, hoo men 't wendt of keert. Links en rechts van den weg zagen we de mee- rendeels armoedige woningen, ontbloot van pan nen, ramen en deuren. De bewoners waren bezig zich tegen de gnnrheid van 't weer te dekken door oude vloerkleeden voor de openingen te spijkeren anderen zamelden met roodgeschreide oogen het jammerlijk overblijfsel hunner huisgeraden te zamen en zochten een meer bewoonbaar onderkomon. 't Zag er in die woningen ellendig nit. De oogst van on geschonden meubelen was uiterst schraal. De kruitfabriek niet een rijkseigendom, maar toe- behoorende aan den hr. J,J. Bredins van Amsterdam—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2