OPENBARE VERKOOPING Bouwnianswoiiins; 1-,1001- m BOUWLAND, HERVAT. Onroerende Goederen, Aanbesteding. AAKBISTEDEH: De Diligence-Dienst USDEN op 's-HE Erf, Tuin en Boomgaard, Openbare Verknoping f BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. Gemengd Nieuws en Allerlei. S C H TT TT IT, Sethen, Baardwijk en Doeveren. life MARKTBE RICHTEN. ADVERTENTIEN. OUDHEUSDEN. Publiek Yerkoopen: Aanvaarding, Nadere Inlichtingen Donderdag 25 Januari 1883, Het leveren en plaatsen met bij behoorende werken van een ijzeren afrastering met inrijpoorten langs hetkerk- plein. heeft de eer zijn geachte Cliëntelle te berichten, dat Hij van af heden alle voorradige WINTER-ARTl KELEN tegen zeer verminderde prijzen a contant opruim*. is een toonbeeld van verwarring. De grond is bezaaid met muurbrokken, balken, planken, pannen, stee- nen en alles, wat ge bij mogelijkheid aan een groote fabriek denkeu kunt. 't Ligt alles te zamen overhoop en door elkaar. Midden op 't tooneel der verwoesting staat de groote schoorsteen kalm over eind, onbewust van wat er oin hem heen geschied is, ten bewijze dat er in onze dagen toch nog wel hecht en sterk gebouwd worden kan. Een afdeelinc o O genie-soldaten vonden we druk bezig de boel op te ruimen. Natuurlijk was 't terrein afgezet en moesten we ons vergenoegen met op een afstand 't terrein te overzien. Ons oog zocht den gevrees- den kruittoren, die naar men beweert 300,000 Kg. kruit bevat, doch we konden hem Diet ontdekken. Een Muidenaar legde ons uit dat die toren niet boven, maar in den grond staat, zoodat ons turen te vergeefs was. Waarom die bewaarplaats dan toren in plaats van kelder heet, is mo niet dui delijk. Op den terugweg hoorden we nog dat een kraam vrouw, wier man bij de ramp was omgekomen, van den schrik zoo even bezweken was. Van de aanleiding tot de ramp kon niemand ons inlichten. Daarover zal wel immer de sluier des geheims blijven rusten. Hot Muiderslot heeft ook een weinig geleden. Het heeft zijn ruiten verspeeld; <>f de sterke muren den slag weerstaan hebben, zal de tijd eerst kun nen leeren. Hier en daar vonden we in Muiden bussen han gen mot het opschrift: voor de ramp. 't Was soms in 't gedrang moeielijk die te naderen. Op gevaar af van overreden te worden, heb ik er mijn kleine gave in gestort. Een keurig oliewagentje bedreigde op dat oogenblik mijn teeneu. Ik wierp er een blik in en zag een wclgedanen boer met vrouw en doch ter. Do voerman hield stil om tol te betalen en de ongetwijfeld rijke eigenaar nam do gelegenheid te baat zjjn gave te offeren iu de bus met grooten trechter. Hij deed dat terwijl ik er mijn beschei den offer in stortte en zijn gift kwam op mijn hand neer. 't Waren tweo nieuwe centen, die de man over had tot leniging van de ontzottendo ramp. Als ik zijn naam kende, zou ik dien aan de ver-' getelheid ontrukken. Dat hij zich nu ongekend vetmeste met spek! Misschien had 't bestuur te Muiden wijzer ge daan, zelf de taak ter hand te nemen om giften in te zamelen op open schalen. Men loopt zoo licht de aan een muur vastgespijkerde bus voorbij! Ik wil hierop ten slotte nadrukkelijk nog wijzen. Al is de ramp van Muiden naar 't geen ik met duizenden anderen er van gezien heb, laat mjj zeg gen gelukkig niet zoo groot ais naar aanleiding der eerste sensatieberichten vermoed werd, ze is toch groot genoeg om eiken mensch met droevige deernis te vervullen omtrent 't lot der achterblij vende weduwen en weezen. Wanneer en dat zal spoedig goschieden de roepstem door Neder land klinkt om leniging der nooden, laat ze dan geopendo harten maar bovenal geopende beurzen vindon, opdat die arme stakkers niet bij zooveel leed nog een toekomst- van broodsgebrek voor zich geopend zien. Door den Gemeenteraad van Wijk-bij-Duurstede is een commissie van drie leden benoemd, ten einde met den Minister van Binnenl. Zaken in ondtrhandeling te treden over een door dezen namens de. Regeering gedaan voorstel, in zake de restauratie van de ruïne Duurstede''. Tusschen Mepóei en Steen wijk, ongeveer 15 miinten van laatstgenoemde gemeente, is Vrijdag opnêuw een moord gepleegd. Deerlijk aan het hoofd verwond door een schot, werd er een man ziehogend gevonden. Kort na de ontdekking stierf de ongelukkige. De justitie is den dader nog niet op iet spoor. Den nieuwbenoemden hoofdredacteur van de Midhlburgsche Courantden heer J. L. van der Pauvert, is een eervolle verrassing te beurt ge val l(p. Een deputatie van eenige heeren bood hem uit raam van de Goesche burgerij, in wier mid- - den hij 7 jaren als redacteur van de Goesche Cou rant werkte, een bijzonder fraai schrijfbureau aan, als ien bewijs van erkentelijkheid voor het vele goeib dat hij in Goes hielp bevorderen en tot stanl brengen. Een bijgevoegd calligrafisch album bevaal de namen der schenkers. wa IjÉ bladen vermelden het feit, dat een veld- (f ?r te Harderwijk met zijn vrouw schaatsen gereien heeft. Het spreekt van zelf, dat dit feit hoegnaamd geen beteekenis hebben zou, als de veldwachter niet 78 en zijn vrouw niet 21 jaar oud vas. Nu is 't vrij kras. Zmr //verdiende* onderstand. Diakenen van de ïervormde gemeente te Oudehaske geven aan de oden van dagen, krommen en kreupelen be- deeliig, in den vorm van belooningen voor een uur hard loopenZoo meldt de Amsterd. 'i Is haas^ niet te gelooven. Tekens blijkt opnieuw dat in Amerika toch ook niet voor iedereen het goud op de straten ligt. Drie familiën uit Eriesland, verleden jaar met een beetje geld en veel illusiën naar de nieu'e wereld verhuisd, keerden dezer dagen doodrm van daar terug. Het moge waar zijn dat ook hier te lande voor den landbouw de dagen van weelde voorbij zijn het feit dat dezer da gen een boerenhofstede met II hectaren land te AcKkarspelen voor f 6900 werd verkocht, schoon er 0 jaren geleden 13,900 voor betaald was, bewjst dit toch is het nog altijd waar dat armode in een vreemd land drukkender is dan tehu/. v Zaterdag middag omstreeks 12x/3 uur werden de bewoners van Bolnes buiten hunne deuren, en velen zeker van hun middagmaal geroepen door den kreet van brand. Het bleek dat het geschreeuw geen loos alarm was. Te 12 uur was alles bij K. de' Jong rustig en in het volgende half uur stonden vlasschuur, gevuld met vlas, voor- en achterhuis in lichte laaie. Spoedig was de brand weer van Bolnes met de brandspuit bezig en weerde zich dapper om te blusschen, en dingen, die ge vaarlijk stonden, omver te halen, maar wat baat een straaltje water, dat deze spuit uitwerpt, in zulke woedende vlammen! Vreemd dat niemand der dag-politie noch andere autoriteiten aanwezig waren op de plaats des onheils. Enkele meubels zijn gered, 't Vlas verloren en verbrandhet huis uitgebrand. Men veronderstelt nogal schade. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Inboedel, vlas enz. moeten verzekerd zijn. Door de gezamenlijke pachters der domeinen van wijlen Z. K. II. Prins Erederik, gelegen in het rentambt Zwaluwe, is een commissie afgevaar digd, ten einde den Minister van Einanciën een verzoekschrift te overhandigen om een derde ver mindering der jaarlijksche pachtsom te verkrijgen. De aanhoudende misgewassen, in 1876 reeds be gonnen en steeds jaar op jaar toenemende, gepaard met de lage "prijzen, die bedongen worden voor het weinige wat het land sinds heeft opgebracht, alsmede liet, gemis van een stoomgemaal, waar door het land gedurig onder water staat en al. meer en meer zijn vruchtbaarheid en geschiktheid tot bebouwen verliest, zijn de redenen tot dat verzoek. Te Amsterdam heeft een man zijn vrouw der wijze mishandeld, dat zij in bedenkelijken toestand in het gasthuis is opgenomen. Donderdag morgen is te Horn een huis met inboedel, stal met gereedschappen en schuur met graan verbrand alles verzekerd. In de Tuindwarsstraat te Amster dam werd jl. Vrijdag een straatkoopmau dooreen beroerte getroffen. Hij was terstond een lijk. Op de schietbaan te Katwijk heeft een korporaal uit Leiden, die in een observatiepost zat, een af stuitenden kogel in 'toog gekregen; het is ver loren. Uit de Berkel te Zutfen is het lijk van zekere juffrouw II. opgevischt.Het lijk van den korporaal Lemmens te 's Bosch, sedert het begin des jaars vermist, is uit de gracht bij de Barbara- kazerne aldaar opgehaald. Te Rossum is een 18-jarig jongeling, kostwinner zijner moeder, een weduwe, door een slag van een paard gedood. Door het aanmaken van een kachel met petro leum is Vrijdag morgen de bovenverdieping van een huis te 's Bosch afgebrand. Het lijkje Van een pasgeboren kindje is te Utrecht gevonden in het huis, waar de moeder als dienstbode diende. Een vrouw te Helmond ging des avonds 8 uren uit om eenige kleine schulden te betalen. Des nachts om 1 uur werd zij stomdronken in een droge sloot teruggevonden. Het geld was akn jenever verdwenen. Onder Gramsbergen is een kind in een vuur gevallen en aan de gevolgen overleden. Uit het IJ bij Amstërdam is het lijk van een man opgehaald, dat van het hoofd tot de knieën in een zak was gewikkeld. De justitie doet onderzoek. Bij het ingieten van petroleum in een brandende lamp is te Amsterdam een man in brand geraakt en met zware brandwonden naar het gasthuis gebracht. Een 2-jarig kind te Sluis dronk een slok kokend water uit een ketel een paar uren daarna overleed het onder hevige pijnen. Het lijk van een sedert Oudejaarsavond vermist oud man is uit de grep te Apeldoorn opge vischt. Te Strijen is het 4-jarig zoontje van II. B. spelend in een sloot geraakt en verdronken. Te Alkmaar is uit den Schelphoek een klepmand opgevischt, waarin 't lijkje was van een pasgeboren kind. De droogerij, behoorende tot de bleekerij van Van Leeuwen aan de Brouwersvaart te Haarlem, is bijna geheel uitgebrand; het woonhuis heeft ook nog al geledenalles was verzekerdde schade is tamelijk groot. Een arbeider te Winsum, vader van drie kinderen, waagde zich Vrijdag nog op het ijs, met het noodlottig gevolg dat hij er door zakte en verdronk. t HEUSDEN. Van 1522 Jan. Getrouwd: A. Smits, jm. 29 j. en A. A. van Duin, jd. 22 j. Geboren: Nicolaas Gijsbrecht, z. v. J. A. J. Hoogendorp en S. P. BosHelena, d. v. A. van Sehaïk en G. Beijer. KERKNIEUWS. naar Zuidland P. Bartstra, te WassenaarPrincen- hege F. W. Stutterheim, te Austerlitz (provincie Utrecht.) Haren door W. A. van Griethuijsen, te Stecuvvijk Noordvvijk (Marum) H. C. Speekman, te Haulerwijk. voor Hoofddorp J. G. Bruining, te Vreeswijk; Slo ten (Friesland) P. A. J. Noordink, te Stad aan 't Haringvliet; Pierskil W. Willems, te Lopiker en Jaarsvelderkapelvoor Kamerik E. A. Lazonder, te Zegveld. te Longerhouw, dd. J. G. Verhoef, te Bodegraven G. H. van Kasteel, te Kollnm en J. Beijer, te Le- mele en Arckem. te Brielsch-Nieuwland, dd. dr. J. Helder, te Wijnan- dum, dr. H. de Jager, te Brielle, J. Kutsch Lojenga, te Zwartewaal, P. van der Meulen, te Driehuizen c. a., J. Mijs Az., te Simonshaveu en D. W. L. Offerhaus, te Schalsum. alphabetisch, te Vlissingen, dd. J. P. Meijere, te Kuilenburg; D. Pont, te Tiel en H. Snijder, te Me- demblik. voor Sappemeer L. Stroeve, te Bunde; Sprang A. van Apeldoorn, te Holten Numonsdorp C. C. A. L. John, te Zwartewaal. tot pastoor van de O. L.-Vrouwekerk te Breda J. W. Smeur, pastoor te Heerle, en tot pastoor te Heerle L. de Boer, kapelaan te Breda. De overdaad in de kinderwereld is een bron van on geluk in de toekomst. Mulder, Levensschets. Ja, lieve vrienden, laten wij het bekeunen, daar zijn kinderiampenKlein en nietig van onze pedante hoogte aanschouwd, maar gewichtig en groot in de kleine evenredigheden van de kinderwereld. Rampen, die benauwen, kwellen en schokken en die niet zelden euu grooten en hevigen invloed hebben op de vorming van het karakter. Hildebrand. Camera obscura. O, welk een bitter verdriet is het verdriet in de kindsheid. Als alle bekommeringen nog nieuw en vreemd zijn, als de hoop nog geene vleugelen heeft :inageschoten, om verder en verder te vliegen, en de lijdruimte van den eenen zomer tot den anderen on metelijk blijft! G. E 1 i o t. The mill on the floss. Dit is de zegen, dien de natuur van een kind in zijne omgeving uitstort, dat zij gelijk is aan de onwankel bare natuur om ons heen, die zich ook niet laat mede slepen in de verwarringen en botsingen van dit leven. Het kind weet zoo vriendelijk te keuvelen en verheugt zich over zooveel wat het ontmoet, dat wij ons aan eigen zwaarmoedige gedachten onttrokken gevoelen. Auerbach. »Dat hangt er van af wanneer het geschoten wordt,was het antwoord. »0, dat is er een van het meteorologisch bureau. Die schaamt zich omdat de berichten tegenwoordig niet meer uitkomen. Notaris BOLL te Dinther, zal ten ver- zoeke van de Erven Herman van der Beek en Huibektje Boli, publiek VEILEN en VEKKOüPEN: Provi sioneel Dinsdag 6 Februari 1883 en Finaal 14 dagen daarna, dus op Dinsdag 20 Februari 1883, beide ide dagen des voormiddags elf uur, ter horberge van Jan van der Beek iu het Rechthuis te Ecthen. tlleusden, 20 Jau. De prijs der boter 0.90 a 0.92 per stuk van 6 ons. Eieren 372 cent. f Waalwijk, 19 Jan. Veemarkt. Aanvoer weinig dragend vlug. Boter. Aangevoerd 1340 K.G.prijs van 1.09 tot 1.43. f Uoriiichein, 22 Jan. Bij een aanvoer van onge veer 180 stuks vee, was da handel heden minder vlug dan de vorige week. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 225 a 310; mindere qualiteit ƒ150 a 220; dito vaarzen ƒ125 a ƒ200. Melkkoeien 150 a 200. Vare koeien 125 a 180. Graskalveren 30 a 70. Enkele nuchtere kalveren ƒ7 a 12. Varkens, zware vette op levering 48 a 52 ets. pei' Kilogram. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.a 7. por stuk. De prijs der goêboter was bij geringen aanvoer ƒ1.60 a 1.80 per Kilogram. Kipeioreu golden 1.a 1.10 do 26 stnks f HEUSDEN, 22 Jan. nm. 5 uur, 3.65 M. -j-A.P. Ondernemer A. DOEDIJNS, wordt op Woens dag 24 Januari a.s. De Notaris DE GIER te Heusden, zal ten ver zoeke van don heer Johannes Sciiepens aldaar, le KOOP. Eono Bouwmanswoning met Erf, Tuin en Boomgaard, onder Oudhensdeu, kadastraal bekend in sectie A, nummers 559 en 560, groot |38 Aren. 2e KOOP. Een perceel Bouwland aldaar, sectie A, nummers 833 en 835, groot 1.06.10 Hectaren. 3e KOOP. Massa van le en 2e koop. De vorkooping heeft plaats provisioneel op Dinsdag 30 Januari 1883 en finaal op Dinsdag 13 Februari 1883, beide dagen des avonds ten 6 ure, ter herberge van Johannes Schepeus te Heusden, aan de Herptsche poort. Betaling der kooppenningen 6 weken na de toe- rw ij zing. Er kan der koopsom als eerste hypotheek op het verkochte gevestigd blijven. Aanvaarding Boomgaard, Tuin en Bouwland dadelijk en het Muis den len Mei 1883. Inlichtingen verstrekt bovengenoemde Notaris. Onder Ecthen. le Koop. Eeu flinke Bouwmauswoning met Schuur, Erf, Tuin en Boomgaard, in het Dorp, kadastraal be kend Sectie A, Nummers 249, 250, 348, 349 en 350, groot te samen 99 A. 10 C. 2e Koop. Het Zuidelijk gedeelte, gelegen aan de Kleiberg- jjsche Straat, ter grootte van ongeveer 1 H. 78 A. |50 C. van een perceel Weiland, in do Hoovon, ka- Idastraal bekend Sectie B, Nummer 86, geheel groot 13 H. 18 A. 3e Koop. Het Noordelijk of Achtersto gedeelte (thans Bouw- jland), ter grootte van ongeveer 1 H. 39 A. 50 C. van evengemeld perceel, Sectie B, Nummer 86. 4o Koop. Massa van Koop 2 en 3. Onder Baardwijk. 5e Koop. Het Voorste of Oostelijk gelegen gedeelte, ter rootte van ongeveer l H. 40 A. van eou perceel looiland, langs de Oude Maas, nabij de Doovoren- cbo Brug, kadastraal bekend Sectie A, Nummer 1, ekeel groot 2 A. 87 A. 70 C. 6e Koop. Het Achterste of Westelijk gelegen gedeelte, ter rootte van ongeveer 1 H. 47 A. 70 C. van even- gemold perceel, Sectie A, Nummer 1. 7e Koop. Massa van Koop 5 en 6. Onder Doeveren, gemeente Drongelen. 8e Koop. Eeu perceel Bouwland op het Aalsveld, groot 1 II. 10 C., kadastraal bekend Sectie B, No. 28. Onder Eetlicn. 9e Koop. Een perceel Bouwland op het Achterste Hoofd- *veld, groot 96 A. 80 C., kadastraal bekend Sectie |5, Nummer 342. 10e Koop. Een perceel Bouwland op liet Voorste Hoofdveld, groot, 1 H. 37 A. 80 C., kadastraal bekend Sectio p, Nummer 193. Koop 1 op 1 Mei 1883, al hot overige bij de beta ling der koopsom, zijnde 27 Maart 1883. zijn te bekomen bij Notaris BOLL voornoemd en bij de Heeren BOLL te Eethen. Het KERKBESTUUR der Ned. Herv. Gem. te Vee n, zal op des voor middags 12 uur, Bestek en feekening liggen van af den I8den Januari ter inzage in de Consistoriekamer aldaar. Aanwijzing een uur voor de aanbesteding. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Heer C. KENTIE, Bouwkundige te Woudrichem. - - Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen Aangenomen Bedankt: Drietcd Zestal Evang.-Luth. Kerk. Drietal Chr. Geref. Kerk. Bedankt .- Roomscii-Katholieke Kerk Benoemd: Bloemen van eigen bodem en uit den vreemde. De leeftijd van een hert. Hoe oud wordt een hert wol?« vroeg iemand eens aan een jager. Eene wetenschap in discrediet. Wie is die heer daar, die zoo sluipend en verlegen binnenkomt van eene met benevens uitmuntend onder SSE r/.„ van van onder -■*.! DE JONGH te Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3