De gemeenteraad van Weenen is voornemens een van de straten der stad naar Wagner te nootnen. De kroou, waarmede de Russische Czaar te Moskon zal gekroond worden, heeft een waarde van 3,000,000 roebels. Zij is met prachtige diamanten, paarlen en robijnen versierd. Den eersten keer heeft zij gediend bij de kroning van Cathariua II. Do scepter is vervaardigd bij de troonsbestijging van Paul I. Deze prijkt met dun diamant »Orloff«, evenals de Koh-i-uor afkomstig uit de schatkamer van den Groot en Mogol. Do »Orloff« wordt geschat op 8,000,000 roebels en de kroonjuweelcn hebben een gezamenlijke waarde van 32,000,000 roebels. Dezer dagen is eun beroemd Italiaausch hoog leeraar, Prol'. Pallaveri, van de hoogeschool te Pisa, aan een spoorwegstation tusschen Rome en Civita Vecchia, door een dronken karabinier in hechtenis genomen, omdat hij »geen papieren* had. Of hij al zijn naam en titels noemde, zijn kaartje vertoonde, het hielp hem niets hjj werd geboeid en tusschen twee misdadigers naar Rome gebracht, waar hij eerst laat in den nacht in vrijheid werd gesteld. Het geval heeft groot opzieu verwekt. De kara binier is streng gestraft en de afgevaardigde Ca- valotti heeft de Rogeering iu do Kamer over de zaak geïnterpelleerd. In ziju antwoord wees do Minister Depretis op do wet, volgens welke ieder reiziger in Italië ver plicht is oen pas te nemen. Hoezeer dus de ruwe behandeliug te veroordoolen is, de professor had die aan zijn eigen verzuim te wijten. Het geval kau tevens strekken tot waarschuwing om zich toch vooral van voor een pas reizigers te in Italië, voorzien. Een treurig ongeval heeft Maandag iu een spoor- wegtannel bij Manchester plaats gehad. Bij de aan komst van om trein te Radcliffe vond men het portier van een coupé eerste klasse openstaan, en binnenin twee regenschermen en een overjas. Om trent. de eigenaars van die voorwerpen was niets bekend, totdat 's middags eenige arbeiders in oen naburige spoorwegtunnel daar een heer vonden, die aan het hoofd gekwetst i ff'.> was. door y.iiu H ij bleek een wonden in ziin zakkingen opnieuw begonnen, nadat de gaten weder aangevuld waren. Algemeen koestert men de hoop, dat met April of Mei het gedeelte Geldermalsen Gorinchem zal geopend worden, en deze laatste plaats, vooral wat betreft den handel gemakkelij ker zal zijn te bereiken. R. Nbl. t15 Febr. De leden van het bestuur van het Hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", welke dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, en waarvoor de verkie zingen in April zullen plaats hebben, zijn de H.H. C. van Houwelingen te Peursum, als Hoogheem raad C. de Hoop te Goudriaan, T. v. d. Haven en C. Kooyman te Noordeloos, als Hoofdingelan den. Voorts de H.H. T. Kooyman Az. te Peur sum, G. Aantjes te Giesen-Nieuwkerk en J. Brouwer de Koning te Noordcloos, als Hoofd ingelanden-plaatsvervangers. 14 Febr. Dat men veel last heeft van eene zandbank, die zich onder Sleeuwijk heeft geplaatst, werd gister weer bewezen door de Heusdensche boot, die daarop een uur heeft vast gezeten, zoo dat de passagiers allen tijd hadden om de veran deringen der natuur te kunnen bespreken. N. G. Ct. t WOUDRICHEM. De berichten, omtrent de visscherij kunnen thans vrij gunstig genoemd worden. Men vischt evenwel nog altijd met drijf netten, daar de waterhoogte dit nog niet met den zegen toelaat. Nu en dan worden verscheidene zalmen gevan gen, wel eens 17 op een nacht. De prijs is van 18 tot 23 stuivers de halve K.G. t VUREN. Door onbekende oorzaak ontstond Woensdagmiddag ten 3 ure brand alhier ten huize van J. M. Muilenburg. Hoewel de spuit spoedig aanwezig was, mocht het niet gelukken het huis te behouden daaren tegen is de inboedel grooteiuleels gered, en is de brand bij dit eene pand gebleven. Een en ander te Wetten (Pruisen) op heeterdaad betrapt bij het ledigen van de otterbus, waarvoor het ge rechtshof te Kleef hem thans veroordeeld heeft tot 1 jaar gevangenisstraf. Nader wordt gemeld, dat Coneience's toestand lang zoo ernstig niet is als gemeld werd. De ge- neesheeren hebben een onderzoek ingesteld en verklaaid, dat zijn kwaal geen kanker is en dat een volkomen herslel van den gevierden letter kundige verwacht kan worden. Men schrijft uit Den Haag Woensdag deed in deze stad het gerucht de ronde, dat een ont aarde moeder zou hebben getracht zich van haar kind te ontdoen door het voor een aankomend tramrijtaig op de rails te leggen, in welke poging zij door de oplettendheid van den koetsier en door de politie zou zijn verhinderd. Bij de politie is echter van eene poging tot dergelijke wreedheid niets bekend, veelmin dat de daderes door'een der politiebeambten gevat zou zijn. Nadat de visschers te Haaften gedurende 9 dagen het werk gestaakt hadden, kwam er aan de werk staking een einde. De heer Kersbergen, directeur der visscherij, uit Holland daartoe overgekomen, toonde daarbij veel tact. Een weduwe van zeer aristocratische familie, maar zonder groot fortuin, had van den beginne af verscheidene Billiton-aandeelen. Toen er nu in de eerste jaren volstrekt geen divideud werd uit gekeerd en de aandeelen zeer in koers achteruit gingen, begaf zij zich tot Prins Hendrik, met verzoek hare acties over te nemen. De Prins vol deed aan haar verzoek en kocht de acties tegen hongeren prijs dan ze toen ter tijde genoteerd stonden. Enkele jaren later veranderde de toe stand geheel.- Niet alleen werden hooge divi denden uitgekeerd, maar de aandeelen stegen ook ver boven pari. Natuurlijk dat bedoelde dame veft] gpiit |pk1 luy^ opties te Rebben overgedaan, onderkomen Berooid. De gelden, die nog ten behoeve van de over stroomden iu Duitschluud verzameld wareu, zullen mi gebruikt worden voor de slachtoffers van don watersnood te Louisville. Een gedeelte van liet. spoorwegstation van Cin cinnati is ingestort. Vijftig menschon moeten daarbij zijn omgokomeu. Dezer dagen heeft te Antwerpen eon verschrik kelijk ongeluk plaats gehad. Een kind bezweek plotseling doordien een kogel het in het hart ge drongen was. Men dacht eerst aan een moord, door twee officieren gepleegd, die dan ook werden aangehouden. Maar bij nader onderzoek is geble ken, dat het kind, bij afwezigheid van don officier, op diens kamer mot gjweld een secretaire heeft willeu openen. Daar de officier bemerkt had dat reeds eenmaal, tijdens zijn afwezigheid, hetzelfde gebeurd was, had hij een revolver iu do secretaire gelegd zóó dat het wapen mojst afgaan als het meubelstuk geopend werd. Dit is dan ook ge beurd en zoo viel het kind als slachtoffer van zijn eigen fout,. Te Gent legde Zaterdag-avond een udman zich te rusto mot een vollen baard; 's ochtends stond hij glad geschoren op. Hij zelf wist er niets van. Als slaapwandelaar had hjj zich onbewust den haard afgenomen. Üi beroemde Richard Wagner is te Venetië, volgens een van daar ontvangen Reu ter-telegram, plotseling overleden. De goheelo muzikale wereld zal door doze droeve tijding voorzeker diep worden getroffen. Het stoffelijk overschot van Richard Wagner zal - naar het »A. Hbl.« bericht gebalsemd worden. Professor Hoffmann, uit Muuchen, is daar toe naar Venetië ontboden- Zoowel te Venetië al3 te Rome en in andere steden worden groote openbare plechtigheden voor bereid, ter eero van deu ov» rleduue. 14 Febr. Hoewel het veld nog ten halve droog is. heeft men hier toch wijzer aan ue i ussciienscTiTïïTi te (ionïïciïem en heeft dientengevolge als zoodanig zijn ontslag alhier gevraagd. t BRAKEL, niet reeds deu veldarbeid begonnen. Dagelijks is men druk bezig met mesten, spitten en op de hoog gelegen landerijen poten der vroegste aardap pelsoort, Kralen genaamd. Er is veel wild in den laatsten tijd hier ge vangen. Dagelijks zag men de kooikers met volle zakken vogels huiswaarts keereti, om ze vervol- gews naar Dordrecht te verzenden. Dadr moet alles heen. Ongelukkig genoegImmers, de ingezetenen kunnen nog geen koppel eendvogels krijgen, zelfs al willen ze die ten duurste betalen. EMPEL 13 Febr. Hebben de eigenaren der omliggende visscherijen veel last van Woudri- chemsche stroopers, die hun groote schade be rokkenen, gistermorgen waren het de stroopers die in een lastig parket kwamen. Het gelukte toen niet zonder moeite aan de ijverige visscherij- politie-ambtenaren J. Driessen en G. Schouten, gestationneerd te Ammerzoden en Hedel, om een groote moord-zegen op hen buit te maken, die een waarde van f 600 heeft. Door de overmacht konden de stroopers ontsnappen, doch men mag hopen, dat de gevoelige les, hun door bovenge noemde. politie-mannen gegeven, er toe leiden zal, dat zij de visscherij-eigenaren in het rustige genot laten hunner eigendommen. GORINCHEM, 12 Febr. De werkzaamheden aan de spoorbaan bij den Diefdijk zijn weder her vat. Aanvankelijk dacht men, dat de baan nu niet verder weg zou zinken, doch men zag spoe dig zich hiermede vergist te hebben, daar de ver- Maandag j.l. zijn te Rotterdam weder 4 nieuwe gevallen van pokken aangegeven. Dezer dagen is te Waddinxveen een koe gestor ven aan miltvuur; zij is begraven, waarna de ziekte zich niet weer heeft voorgedaan. Door H. K. H. Prinses Marianne der Neder landen is de som van f 200 ter beschikking ge steld van het Comité voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van wijlen prof. dr. J. J. van Oosterzee. 't Was Dinsdag een eeuw geleden, dat het R. C. Armen-Weeshuis te 's Hertogenbosch werd gesticht, destijds voor 15 weezen; sedert hebben er bijna 700 inwoning, voeding en onderwijs ont vangen, waardoor zij in staat werden gesteld als flinke jongelingen en handige meisjes het leven in te treden. Het initiatief tot deze stichting, die zulk een verheven taak te vervullen heeft en zich daarvan gelukkig op zoo ruime schaal kan kwijten, dank de vele legaten, liefdegaven enz. welke haar nog voortdurend ten deel vallen, is in 1774 uitgegaan van Michiel Loutermans, J. G. Heeren en mr. G. Smits. Bij buitengewoon Algemeen Politie bladver zoekt de officier van justitie te Zwolle, de op sporing en aanhouding van Dirk Cebes Horseling, oud 50 jaar, ontvanger der gemeente Putten (Gelderland) die dezer dagen die gemeente met een tekort in zijne kas verliet. Tegen hem is ter zake van verduistering van gelden door de arron- dissements-reehtbank te Zwolle rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend. De winkelier Lamb. K. te Uden, Noord-Bra bant, werd het vorig jaar November in de kerk Toegang nau. Aan den ingang van ne to K aai was echter een bus geplaatst, waarin om iets kon afzonderen voor de noodlijdenden te -Ruiden. Bij opening der bus bleek deze te bevtten 15.80. Het geval herinnert aan den Am»ikaanschen predikant, die tijdens de preek zij hoed liet rondgaan voor een liefdadig doel, doe zijn hoofd deksel geheel ledig terug kreeg. De ian vouwde daarop de handen en zei plechtig„ILr, ik dank u, dat ik uit zulke handen ten minst» nog mijn hoed terug krijg./y Aan een Nederlandsch Gvmnasium - zoo ver- haalt het Ilaagsche Dbld. werd Vor eenige weken een gewezen wachtmeester d<- huzaren tot portier benoemd. Een paar dagn geleden gebeurde 't nu, dat een der leeraren opeen mor gen door ziekte verhinderd werd te vfljchijnen, en de rector, die niet maar zoo dadelijk eu plaats vervanger bij de hand had, aan onzen flend den portier een wenk gaf, in de buurt der flasse te blijven, de kachel een beetje op te [oren, de borden nog eens schoon te maken enz., in een woord; een oog in 't zeil te houden. )e oud militair vatte dien wenk echter als een vererende opdracht op en begon, toen de jongelui «ch aan zijn tegenwoordigheid weinig stoorden, Hi 1 te te gebiedenhet gevolg daarvan was eveni^ dat de verbaasde leerlingen nog meer kabaal bannen te maken. Dit was te veel voor den man uiltuehfc en in het volle besef van zijn waardighei «sloeg hij met den pook op de tafel en gebood t»l|rach- tigen toon nogmaals stilte, met de wilden „Jelui moetniet denken, dat I eea leeraar voor hebt!* Te Hommerts is een man gestorven die jljareB O O w- J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2