Buitenlandsch Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. getild. De tafelserviezen stellen alle soorten van dieren voor, zooals leeuwen, beren, paarden, hazen, herten, hoenders, pauwen met gouden vleugels, kraanvogels, ooievaars, eenden, ganzen, pelikanen, enz. Ook een reusachtig neushoorndier, (rhinoceros). Toen bovengenoemde Boris Godonnof tegen de Tartaren in de Krim te velde getrokken was, en zijn kamp bij Serpoukhoff had op slagen, waar hij zes weken lang zijn leger op Vorstelijke wijze onthaalde, werden eiken dag tienduizend gasten den geheelen maal tijd met zilveren tafelgereedschap bediend. Bij de schatkamer bevindt zich achter een verguld rasterwerk eene geheimzinnige kapel. Daar waren de Ozaren gewoon uren in het gebed door te brengen, toen zij nog in Moskou troonden in hunne Oostersche pracht.. Ook bevindt zich daar nevens de kroonzaal, waar de oude Czaren audiëntie verleenden met de kroon op het hoofd en den rijksstaf in de hand, terwijl gezanten en de grooten des rijks slechts bevende durfden naderen. In die zaal wordt nog altijd het Kroningsmaal gehouden. In de maand Mei a.s. zullen vele van die kostbaarheden weer voor het daglicht komen en zullen wij weer lezen van een pracht en weelde, die slechts tot het rijk der fabelen schijnen te belmoren. Wanneer ten minste geen nihilistisch komplot, het plan komt. verstoren. Reeds nu zijn de rijks- groot.cn uit. de verschillende deelen van het machtige rijk aangeschreven bij de plech tigheid tegenwoordig te zijn. Er zijn er altijd nog, die oen maand reizens noodig hebben 0111 de oude Czarenstad te bereiken. HEUSDËN, 20 Februari. t Vrijdag 23 Eebr. a. s. heeft de afd. Ileusden van de Maatsch. tot Nut van 't Algem. het plan eene algemeene vergadering met dames te houden. Afwijkende van de traditioneele gewoonte, voor drachten te laten houden, heeft het bestuur be grepen, dat liet niet onaardig zou zijn, de kinderen ook eens een genoegelijken avond te doen hebben, en heeft daarom den hofinechanicus en prestigida- teur Okhuyzen uitgenoodigd, op dien avond zijne gaven te toonen. Afgaande op de verslagen uit verschillende plaatsen, waar de heer Okhuijzen den avond voor zijne rekening nam, mogen de leden eenigc genotvolle ureu verwachten genot volle uren voor hen en voor hunne kinderen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft het bestuur van de ufdeeling het plan, dezen winter den leden nog eenen avond van uitspanning te bezorgen tevens zou voortaan gevolg gegeven worden aan het voor nemen, eiken winter minstens vier vergaderingen met dames te geven. Wij wenschen het bestuur van harte succes met hun loffelijk streven, dat zeker niet weinig zal bijdragen om den bloei van de afdeeling te bevorderen. Bij vonnis der rechtbank van 's Bosch, in dato 16 Febr. jl., is de heer J. S. Jiskoot, Notaris te Veen, verklaard goed opposant tegen het dwang- schrift, uitgevaardigd door het Bestuur der Registra tie en Domeinen, waarbij van hem gevorderd werd de som va>. f 123,441 voor boeten en opcenten, wegens overtreding der Wet van Plu vinse jaar VII. De rechtbank heeft diensvolgens het Dwangschrift v e r n i e t i g d en het gedaagde Bestuur veroordeeld in de kosten der procedure. Voor den opposant werd geóccupeerd door de heeren Jhr. Mr. de Brauw te 's Hage eu Sasse van IJsselt te 's Bosch. (Bovenstaand bericht ontvingen wij te laat om nog in alle exemplaren van het vorig nommer te worden opgenomen.) tZondag avond kwam zekeren J. M., een jongeling van 17 jaren, in min of meer beschon ken toestand in de herberg van de wed. Hof meester, alwaar hij met D. Schuyt Jr. (een oppas send werkman) in woordenwisseling geraakte en van laatstgenoemde minder aangename benamingen ontving. Hierdoor gebelgd, wachte hij het oogen blik af, dat S. de herberg verliet, viel hem ter hoogte van de R. C. Kerk onverwachts te lijf en verwondde hem met een scherp werktuig aan het hoofd. Hoewel de verwonding zich ernstig liet aanzien, schijnt er toch geen levensgevaar te be staan. De dader is in hechtenis genomen. t De verjaardag van Z. M. den Koning werd gisteren op de gebruikelijke wijze gevierd, door liet uitsteken der nationale driekleur van de ll'jks- en gemeentegebouwen en particuliere wo ningen, het luiden der klokken en 's avonds klein vuurwerk op de Vischmarkt. t ZUILICHEM. Tot onderwijzeres in de nut tige handwerken is alhier benoemd mej. C. v. d. Linden geb. Lobregt. t POUDEROIJFjN. De heer G. G. van Holten, sedert 1856 hoofd der openbare school, heeft aan den raad eervol ontslag uit zijne betrekking aan gevraagd. t VEEN, 19 Febr. Door Kerkvoogden en Notabelen der Herv. Gein. alhier is besloten, de landerijen der kerk dit jaar zelf te verpachten. t xVNDEL, 17 Febr. Heden is door den Raad dezer gemeente benoemd tot, onderwijzeres in de nuttige handwerken, mej. J. van der Vliet, en zulks op eene jaarwedde van 60 's jaars, in gaande 1 April a.s. t DALEM. Met het lot tegen den heer M. de Gier, werd Donderdag jl. door den raad der ge meente Vuren tot wethouder benoemd de heer A. v. d. Giessen Pz. te Dalem. WAALWIJK. De gasfabriek alhier, en alle tot die fabriek en hare exploitatie behoorende gas leidingen, werktuigen, gereedschappen en verder materieel, benevens de zich in die fabriek bevindende machineriën en werktuigen eener koper-en metaal gieterij, zijn iw publieke veiling eigendom geworden van deze gemeente voor de som van f 15,150. MEEUWEN. Op ons hulp-postkantoor zijn in 1882 aangekomen: 3623 gewone brieven, 36 aaii- geteekende, 426 dienstbrieven, 1205 briefkaarten, 88 postkwitanties, 12369 drukwerken en 49 post wissels. Gedurende datzelfde tijdperk werden ver zonden 3401 gewone brieven, 60 aangeteekende brieven, 354 dienstbrieven en 132 postwissels. De directie van de zuiderstoomt ramweg- maatschappij heeft vergunning gevraagd tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van Groenendijk over 's Gravemoer naai het station Waspik en de haven aldaar. De Kamer van Koophandel te Oldenzaal heeft ter zake van het wetsontwerp tot vaststelling van bepa- lingcn tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij, verklarende zich inet het beginsel van dat wetsontwerp te vereenigen, haar bedenkingen mededeelt ten aanzien van de eerste alinea van artikel 7. Bij die bepaling wordt het aantal werkuren voor kinderen van 1316 jaren geregeld op een wijze, die naar het oordeel der Kamer nadeelig is zoowel voor de arbeidersgezinnen als voor de werkgevers. Bij onveranderde aanneming van dat artikel zou, zegt zij in haar adres, het gevolg zijn, dat geen kinderen beneden de 16 jaren in de ka- toenfabrieken zouden worden aangenomen, omdat de fabrikant geen arbeiders kan gebruiken, wier werktijd op verschillende uren zom moeten eindigen. De arbeidersgezinnen zouden daardoor in hun in komsten gevoelig worden getroffen, terwijl ook de industrie later de gevolgen zou ondervinden, daar juist de beste arbeiders worden gevormd uit die genen, welke op jeugdigen leeftijd zijn begonnen. Behalve dat verschillende werkuren bij de fabriek matige nijverheid zeer moeilijk zullen zijn in te voeren, zou ook de controle hoogst bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk zijn. De Kamer gelooft, dat een uniforme werktijd van 10 uren daags voor kinderen van 1216 jaren, welke werktijd 's avonds te 7 uren behoort te eindigen, aan den billijken wensch van fabri kanten en werklieden zou voldoen, en verzoekt het wetsontwerp in dien geest te wijzigen. De Kamer is zeer ingenomen met de bepaling, dat het toezicht op den kinderarbeid zal worden opgedragen aan speciaal daarmede belaste inspec- leürs en adjunct-inspecteurs, dewijl verwacht mag worden, dat alsdan behoorlijk zal worden toege zien op de naleving dezer wet. Veel zal afhangen van de geschiktheid der daarvoor te benoemen personen; gelukt het der Regeering dezen te vinden, dan zullen zeker werkgevers en arbeiders de heilzame gevolgen van hun bemoeiingen onder vinden en deze wet voor beiden een zegen kun nen zijn. De salon-boot Mervvede I, van de heeren Fop Smit Co., deed Donderdagavond jl. een proef tocht van Rotterdam naar Dordrecht met electrisch licht. De machinekamer en enkele apartementen waren door 38 Swan-gloeilampen fraai verlicht. Het licht bleef zes uren zeer constant eu voldeed uitmuntend. Toen de buskruitmolen te Muiden in de lucht gevlogen was, keek men elkaar eens hoofdschud dend aan en zeiWat deed zoo'n ding ook in zoo'n volkrijke omgeving? 't Zelfde zou wel ge vraagd worden, als den Wierckerschans te Bode graven een dergelijk onheil trof; natuurlijk is het dan te laat. Wat een dergelijk onheil te beteeke- nen zou hebben, kan men nagaan als men weet, dat er bijna twee millioen kilogram kruit in be waard wordt. Men huivert als men aan de mogelijkheid eener ontploffing denkt. Een inzender in 't „Hdb." waarschuwt met klemmend betoog tegen het ge vaar, dat dikwijls door de roekeloosheid van hen, die met het kruit omgaan, nog vermeerderd wordt. Daar het kruit langzamerhand, o. a. door de vochtigheid van de lucht, zijn goede eigenschappen verliest, moet het van tijd tot tijd worden onder zocht. De manschappen, die daaraan moeten me dehelpen, worden, voordat zij in de magazijnen worden toegelaten, steeds gewezen op de groote gevaren, waaraan zij zijn blootgesteld en op 't hart gedrukt de grootste omzichtigheid bij hun werk in acht te nemen. Alle mogelijke gevaarlijke voor werpen moeten zij dan achterlaten, zelfs het dragen van horloges en messen is verboden. Het gevolg daarvan is, dat de soldaten meer dood dau levend de gevaarlijke plaats betreden en werkelijk in de eerste dagen zelfs de kleinste voorzorgsmaatregelen niet vergeten. Doch langza merhand beginnen zij aan het gevaar te wennen, het kruit verliest voor hen de verschrikkelijke hoedanigheden; zoodat het is voorgekomen, dat sommige soldaten, voordat zij in het magazijn tra den, hun pijp in den broekzak staken en zoo lus tig aan den arbeid gingen. En zulke dingen gebeuren niet opzettelijk, om dat men niet aan gevaar "gelooft, maar eenvoudig omdat men het gevaar is gaan vergeten. Het is toch eveneens gebeurd, dat officiereu zich zelf be trapten op het feit van met een brandende sigaar in den mond het kruitmagazijn binnen te treden. De sigaar was buiten opgestoken en men vergat vóór het binnenkomen haar weg te loggen. Zulke gevallen komen voor en zijn natuurlijk. Niettemin leveren zij een groot gevaar op en zijn het bewijs dat, welke maatregelen van veiligheid men ook neme, nog steeds de mogelijkheid van eene ont ploffing blijft bestaan. In „Caecilia" van 15 Febr. lezen wij, dat door de Nederlandsehe Toonkunstenaars-Vereeni- ging de volgende onderscheidingen zijn toegekend voor hij haar ingezonden compositiesde heer Til. H. H. Verhev, Muziekonderwijzer te Rotter dam bekroond voor een door hem gecomponeerd Kwintet voor piano, hobo, klarinet, hoorn en fagot; aa i den heer Jz. A. Houck te Deventer, een eervolle vermelding voor Die Karakterstukken voor violoncel en piano, en aan den heer S. van Groningen te Zwolle, loffijke vermelding voor een Militair capriccio (marsch funebrc) voor orkest. In de omstreken van Nijmegen en Wijchen vertoont zich sedert eenige dagen een bedrieger van de eerste soort (Duitscher) die zich J. B. noemt en opgeeft veehandelaar te zijn. Hij kocht bij een aantal landbouwers tegen ferme prijzen koeien en varkens op, waarvan de levering aan het hotel //Faazen// of eenig ander hotel te Nij megen moest plaats hebben. Intusschen wist hij op nadere afrekening bij de ontvangst van het vee eenig geld op te nemen, zich te goed doen aan des landbouwers disch, en liet zich hoven- dien door stalhouders naar verschillende dorpen rondrijden zonder evenwel het rijtuig te betalen. Onderscheidene landbouwers, die aan hem vee verkocht hebben, kwamen daarmede ter aflevering te Nijmegen, aan het opgegeven adres, doch von den aldaar den koopman niet om dit te ontvan gen, zoodat zij als bedrogenen weder huiswaarts moesten keeren. Naar men verneemt, zitten de veldwachters hem reeds op de hielen. Het bekende Café en Hotel Coomans, te Rot terdam, eigenaar de heer Koene, zal eerstdaags een aanzienlijke verandering ondergaan. Terwijl de ouderneming in een naamlooze Yennootschap zal veranderd worden met een kapitaal van 4*/2 ton, waarvan 3 ton in aandeelen van f 1000 ter deelneming van het publiek zullen worden aan geboden, zullen voorloopig de pakhuizen achter het tegenwoordig gebouw, in een nieuwe zaal herschapen worden. In de tweede helft van dit jaar zal voorts een naastgelegen pand mede in gebruik worden genomen, om herschapen te worden in een wintertuin en een panopticum. Het departement Edam der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft besloten, om, afge scheiden van de wijze waarop die maatschappij in September van 't volgende jaar haar oprichting mocht willen vieren, zelf die merkwaardige ge beurtenis op feestelijke wijze te gedenken. Allen, die weten dat het „Nut", dat te Edam werd opgericht, in 't begin den naam droeg van het „Edamsche genootschap'7 en dat in de oudste reglementen Edain zelfs uitdrukkelijk als hoofd zetel van 't genootschap werd aangewezen, zullen het eigenaardige van dit besluit erkennen, daar van geen ander 'dan van genoemd departement het honderdjarig bestaan samenvalt met dat der maatschappij zelve. Aan boord van een vaartuig liggende aan de Boomkade te Dordrecht, heeft zich een geval van pokken voorgedaan bij een der kinderen van den schipper. Het schip, „Eben-Haëzer" genaamd, was daar van Oud-Alblas aangekomen. Door Z. M. is J. W. Veen Valck, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zwijndfecht c. a., benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnsen te Dordrecht c, a. Van vertrouwbare zijde ontving de „Leeuw. Ct." het volgende uittreksel uit een brief van een officier te Atjeh, dd. 7 Januari 11. „Het is hier tegenwoordig iu Atjeh geen „couleur de rose". Ik geloof, dat de toestand zelfs slechter is dan hij ooit is geweest. Zulke sterke benden als wij tegenwoordig aanhoudend tegen ons over hebben, waren vroeger onbekend. Van 1 Januari tot heden, dus in 6 dagen, hebben wij bij ver schillende ontmoetingen 52 dooden en gewonden gekregen." Bij een veehouder te Capelle a. d. IJsel is de besmettelijke longziekte uitgebroken. Op advies van den districts veearts zijn vijf koeien, aan die ziekte lijdende bevonden, afgemaakt en begraven. Het overige vee zal op last van den minister van binnenlandsche zaken worden geslacht. Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam is een man door een tram overreden en deerlijk gekwetst. Te Amersfoort is dezer dagen een huwelijk voltrokken, waarbij geen der acht corapareereiule personen lezen of schrijven kon. Een dronken lotelmg heeft bij een tapper te Koog a. d. Zaan een dozijn zilveren lepeltjes weggenomen. Op het politiebureau werden zij in zijn zakken gevonden. Daar gebleken is dat het vleesch van zeer jonge kalveren ongeschikt voor menschenvleesch is, zoo heeft de gezondheidsraad in Londen besloten en algemeen bekend gemaakt, dat kalveren, jonger dan 3 weken of lichter dan 48 ponden, ten ver koop op de Loiulensche markten, in beslag ge nomen zullen worden. Gedurende 1882 zijn door aanvaring gezonken 178 zeil- en 51 stoomschepen. Lit het dagboek van een jager. Een te Eind hoven welbekend jager uit Zierikzee schoot in het laatste jachtseizoen92 eenden, 48 patrijzen, 139 hazen, 16 watersnippen, 4 kwartelkoningen, en 21 diverse wildsoorten, dat is een totaal van 320 stuks. Genoemde jager bejaagt hetzelfde jachtveld sinds 1868 eu schoot in dien tijd in 't geheel 893 eeuden, 1427 patrijzen, 1089 hazen, 524 watersnippen, 83 kwartelkoningen en 79 diverse wildsoorten, dat is een totaal van 4025 stuks. Hier heeft men niet alleen de nauwkeurigheid van den jager te bewonderen, die stuk voor stuk het geschoten wild opteekent, maar tevens de vruchtbaarheid van het jachtveld en niet het minst het geoefend oog en de vaste hand van den jager. Aan het strand nabij Noordwijk is door een knaap, aldaar te huis behoorende, een zeldzame vondst gedaan. Hij zag daar namelijk een flinken zaliu liggen, die vermoedelijk door een sterke golf op het droge was geworpen. De jongen maakte er te Leiden f 27 voor. Do Donau-conferentio te Londen is in de afge- loopen week feitelijk tot een eiude gebracht. Men weet dat er oeno internationale commissie bestaat, die alles regelt; wat op de Donau-vaart betrekking beeft. Deze commissie is door het congres voor don tijd van acht jaren verlengd. In zooverre is alles bij het oude gebleven. Maar de conferentie heeft ook goedgevonden, de eischen van Oostenrijk en Rusland iu te willigen. Die beide groote mogeud- liedon hebben het op een acoord gegooidOosten rijk uit een handels-, Rusland uit een politiek oog punt. Oosteurijk zal voortaan hetzelfde recht heb ben op hot beheer van den Donau als de zooge naamde oe verst, aten. Dit heeft het congres nu wel zoo gelieven te bepalen, maar daarom is het nog niet zoo uitge voerd. Het jeugdige koninkrijk Rumenië, zeker oen van de grootste belanghebbenden, eischte toegang tot de conferentie met beslissende stem. Zulk een brutaliteit kondon de groote mogendheden niet dulden, te meer daar men wist dat Rumenië met hand en tand zich zou verzetten tegen Oostenrijks pretenties. Het Ruineensche gouvernement riep daarom prins Ghika, haren vertegenwoordiger te Londen, onmiddellijk terug en heeft in de Rumeensche Ka mer plechtig verklaard, dat do besluiten van het Londenschc Donau-congros door lluoienië's regeo- ring van nul en geeuer waarde worden geacht. Zal Oostenrijk dan een oorlog beginnen oin Ru menië te dwingen? Er valt niet aan te deuken. Hot zal eenvoudig gaan onderhandelen on dus zal men zoo wat even ver zijn als vóór de conferen tie, hoewol Rumenië ouder gewoonte als kleine staat tegenover groote mogendheden, wel hot kind van de rekening zal worden. Voor Oostenrijk heeft de zaak even wol nog een ander onaangenaam gevolg. De Hongaren, de dood vijanden van Rusland, zijn zeer verontwaardigd over de toenadering tusschen Oostenrijk en Rusland. Om het hot laatstgenoemd rijk zoo lastig moge lijk te maken, heeft men iu de Hongaarsche Ka- mor te Pesth de regeering geïnterpelleerd met de vraag: wat heeft Oostenrijk gedaan om de uitvoe ring van art. 52 van hot, tractaat van Herlijn te doen uitvoeren? Wat is de reden, dat het tot nog niot is toegepast? (Dit art. bepaalt, dat Rusland de vroogere Turk- tsehe vestingen Widdiu, Routsehouk, Choumla en Silistria móet ontmantelen). Inderdaad is het bestaan dezer vestingen een schending der verdragen ou een voortdurende be dreiging voor Oosteurijk. Maar het geldt hier een groote mogotidheid, die niet zoo gumakkeljjk te ringelooren is als Rumenië. Van Rusland gesproken, er worden aanstalten gemaakt voor de Koizerskrouing en zalving, die eerst over drie maanden zou moeten geschieden, alsof men uog leefde in den tijd der Romeinsche Keizers. De grootste weelde en overdaad zal te Moskou heerschen. Het volk van Moskou zal gra tis kunnen eten en drinken, gratis naar den schouw burg kutjueu gaan het zal eou onafgebroken pret wezen. Eu dit terwijl de bitterste armoede heerscbt in bet groote Rusland, terwijl verleden week do provinciale raad van Novugorod een smeek schrift tot. den Keizer richtte met de bede om meer vrijheid. Al bestonden er geen nihilisten, dan nog zou men de toekomst van Rusland zorgelijk moe ten noemen. Hoeveel te moer thans! Het Engelsohe parlement is den loden geopend met een vrij onbeteekeueudo troonrede. Daarente gen laat het. zich aanzien, dat de zitting belang rijk genoeg worden zul. De conservatieve partij zal al hare krachten verzamelen oiu do liberalen van bel. regecringsterrein te dringen. Zoo makkelijk zal dit echter niet. gaan, want Gladstone is meer dan ooit. dc held van den dag in Engeland. Wat de conservatieven vooral verbitterd beeft, eu dat dau ook een stoute daad van Gladstone is, is bet feit dat do regeering een wetsontwerp heeft ingediend, waarbij het aan de parlementsle den wordt vrijgelaten, een eed óf eou gelofte te doen. Het valt niet te ontkennen dat de vrees voor de gevolgen als mui Bradlaugh, den driemaal wettig gekozen afgevaardigde van Northampton nog langer buiten het Parlement sloot, op die in diening van invloed is geweest. Aan de andere zijde is hot voorstel zoo iudraischend tegen alle wat men ooit in Engeland heeft geboord, dat Glad stone zich wèl bewust moet zijn van zijne tronwe meerderheid. Op den dag der opening van het Par lement hadden de aanhangers van Hradlangh een groote demonstratie bereid. Het plan om Brad laugh met geweld naar het Parlement te brengen is opgegeven, toen men vernam dat do regeering bovenbedoelde wet bad ingediend. N dat in de afgeloopen week de Fransche Nati onale vergadering zich had vereenigd met een ge matigder ontwerp tegen de pretendenten heeft de Senaat dit met de meerderheid van slechts 5 stem men verworpen. Waren niet sommige leden van de Nationale vergadering heftig losgetrokken tegen den Senaat (Madier de Montjau riepWeg met den Senaat!) waarschijnlijk zou het hoogo lichaam zich bij de zaak neergelegd hebben. Het ministerie-Fallieres is door dit votum voor goed gevallen. Op dit oogenblik is Ferry, de slimme en behendige staatsman, de man van het oogenblik. Hij vormt een kabinet waarin ook de veel bespro ken generaal Thibaudin als minister van oorlog zal zitting nemen. Of Ferry er in slagen zal de klippen te ontgaan die in het Fransche vaarwater liggen? Laat ons hopen dat do mantel van Gam- betta hem op de schouderen is gevallen!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2