Openbare Verhuring WEI en HOOIUND, 0 PENBAREVERHURING HEDIKHUIZEN. publiek verhuren: VERHURING Vei- en Bouwland, openbaar verhuren: m J VERRGOPEN: liet Seizoen van v BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. ADYERTENTIEN. openbaar verhuren De aan cle Godshuizen toe- behoorende W EI- en HOOILANDEN, voor het Seizoen van 1883, breeder bij biljetten om schreven. MARKTBERICHTEN. onder HEESBEEN. RECLAMES. DE MESTHOOP, 's Bosch, 19 Febr. Op de boden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 115 stuks. Gorinchem, 19 Febr. Bij een aanvoer vau onge veer 180 stuks vee, was de handel heden weder tamelijk vlug. 6 Te Arnhem kantelde een matroos met een vlieger midden in den Rijn om. Zijn kameraad, Peter Jung, sprong hein van den wal na en redde hem, niettegenstaande hij reeds geheel bewusteloos was, van een wissen dood. Te Ootrnarsum is een Bombycilla (pestvogel) in een strik gevangen. Waarschijnlijk is dit een van de vijf onlangs te Apeldoorn opgejaagde vogels, waarvan er toen een geschoten werd. Deze vogels belmoren, naar men weet. in Si berië thuis. Z. M. de Koning heelt den Minister van Jus titie verzocht de nrtodige maatregelen te bevelen om een onderzoek te doen instellen naar de aan leiding van den brand in de Koninklijke Stallen op jongstleden Zaterdag. Men zegt dat het gebleken is, dat de bouw van die stallen uit het oogpunt van soliditeit, en voorkoming van brandgevaar veel te wenschen overlaat. Er zouden zelfs tusschenmnren zijn, met een of andere stof gevuld en met wat pleisterwerk bestreken. Het gerucht komt ons zeer vreemd voor, omdat de stallen zoo ont/atrljk veel geld gekost hebben. Er zijn tonnen gouds aan besteed, en de bouw mag dan ook wel zoo goed mogelijk zijn. Telkens als er meer geld door de Regeering voor die stallen op de begrooting werd aangevraagd, werd die verhooging van de oorspronkelijke aan vraag verdedigd met de bewering, dat de stallen zoo goed mogelijk moesten gebouwd zijn. Het zou dus een heel vreemd resultaat zijn, als het nu bleek dat zij vrij slecht en schriel gebouwd waren f Heusden, van 12 —19 Febr. Geboren: Johanna, d. v. J. Schermers en M. Bouman; Antoinetta Helena Everdiua, d. v. D. J. Goetbals en J. Olivierse. Overleden: A. C. van Diene, echtge. van J. van Oudheusden, 67 j.; J. B. Boelen, jin. 9 w. Hoewel do Amerikaan het prachtig vee in Noord holland zoekt eu men geneigd zou zijn te gelooven, dat dit ook sl ;ehts daar te vinden is, kunnen wij tot ons genoegen mededeelen, dat ook Noordbrabant menig pracht-exemplaar bezit. Op den stal van den hoer C. A. Roomer Sz. alhier bevindt zich o. m. eeue prachtigen vijfjarigen os, die op dezelfde stal aangefokt, aan sierlijke vormen een buitengewone zwaarte paart en dezer dagen door de heeren Smits en Vermeulen te Wint- sen bij Nijmegen tegen een zeer hoogen prijs is aangekocht om weldra op eeue premiemurkt te prijkeu. (Hoewel wij den juisteu prijs niet vernamen moot die toch tusschen do 600 en 700 zijn.) Jammer dat Noordbrabaut nog geen vee-stam boek bezit. Wij vleien ous echter, dat men ook hier weldra van het nut dairvan doordrongen worde en het Noordbrabautsch vee-stambank niet verre moer in het verschiet zal zijn, waardoor onzen veestapel zeker een groote aanwinst zou worden toegebracht. KERKNIEUWS. N ede ex. Htïuv. Gemeente. Beroepen naar Beekbergen, B. ten Kate te EibergonBozum, Moll te DoetinchomEdam, A. A. van Otterloo te OlstBaailand, J. J. H. Schuttevaer te Urzein Maassluis, dr. W. Van den Berg te Schaarsbergen; Genemuiden (toez.) G. Nijhuijs te Hoogeveen. Bedankt.- voor Duurswoudo en Wijnjeterp, L. Okken te Spijk Dinteloord en Prinsenland, J. W. H. Kalkman te Nieuw-Lekkerlaud Standaarbuiton, W. Mense te Zwijndrecht. Do Kerkeraad te Charlois c. a. heeft besloten, geen beroep uit te brengen dan alleen op een pre dikant, die bereid is niet alleen om de verklaring te onderteekenen, zooals die in het oude artikel 27 van het reglement op de toelating tot de Evangelie- bodieuing stond uitgedrukt, maar die ook belooft de formulieren van deu Doop en het Avondmaal c. a. geheel en al te zullen gebruiken. Chr. Geref. Gemeente. Bedankt: voor Oudega, W. Fockens te Veenwoudsterwal Numansdorp, H. A. Jonkman te Noordeloos Pella (N.-Amerika), H. Dijkstra te Oldekerk Colijnsplaat, Veenstrate VlissingenZaandam, Douma te Drachten. Roomsch-Katholieke Kerk Benoemd: tot pastoor te St. Jan-Steen, W. F. Schotstot kapelaan te Prinsenhage, A. M. P. Koenraadt en 1 tot kapelaan to St. Jan-Steen, J. H. Bogaarts. De bisschop te Roermond heeft tot priester gewijd de heeren J. van de Laar van Sittard en H. van der Heijden van Mechelen bij Wittem. Bijna iedereen maakt meer of minder dikwijls gebruik van postzegels, doch niet iedereen weet op welke wijze die worden vervaardigd. In een der jougste Nos. van «Eigeu Haard« vindt men daar over do volgende medodeelingen De postzegelfabricage, die, wat de hoofdzaak aangaat, overa^ wel op dezelfde wijze zal worden uitgevoerd, heeft in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika op de volgende wijze plaats. Het bedrukken van het papier, waarvoor een soort van bepaalde hoedanigheid gebruikt wordt, geschiedt door middel van stalen gegraveerde pla ten, waarvan elk 200 exemplaren tegelijk kan af drukken. Twee mannen voorzien do platen van den uoo- digen gekleurden inkt en geven ze dan over aan een derden, die, geholpen door een jong meisje, de bladen door middel van een groote handpers bedrukt. Drie van dergelijke kleine ploegen wer ken voortdurend door, en men kan, wanneer dit noodig is, tien persen tegelijker tijd in werking brengen. De kleurstoffen bestaan uit ultramarijn en Berlijnsch blauw voor de blauwe kleuren chro- maatguel en Berlijnsch blauw voor groen en ver miljoen en karmijn voor rood. De gedroogde bladen papier worden in een an der atelier gebracht, alwaar zij gegomd worden. Arabische gom kan hier niet gebezigd worden, omdat zij een bepaalde werking op het papier uit oefent, doch men gebruikt een soort van gom, ver kregen uit een met water aangelengd poeder van gedroogde aardappelen of dergelijke vruchten. Het blad wordt met de rugzijde naar boven op een tafel gelegd en men strijkt er met een breedeu borstel de gom over, terwijl een soort van raam, op het blad gelegd, zorgt, dat men met het gom men niet tot aan den uitersten rand van het vel komt. Ten einde de droogiug na het gommen te be spoedigen, worden de vellen in droogkaruers ge- fa ingen, die kunstmatig verwarmd worden. Daarna onderwerpt men ze, in hydraulische persen, aan een krachtigeu druk, ten einde de verschillende oneffenheden, die gedurende de behandeling in het vel ontstaan zijn, gelijk te maken. De vellen wor den nu. nit, de hand en niet met een machine, in tweeën verdeeld en aan do perforceermachine aan geboden. Deze machine bestaat uit twee cylinders,' welke voorzien zijn van een reeks van vooruit springende ringen, die op een behoorlijken afstand van elkander geplaatst zijn. De ringen van den bovensten cylinder bevatten een aantal pennetjes, welko correspoudeeren met gaten, die in de ringen- van den daaronder geplaatsten cylinder zijn aan-.y gebracht. Nu bogint men met de bladen te perfo*. reereu ih de lengterichting. De postzegels' worden dus door reeksen van gated" in één richting van elkander gescheiden; daarna komt het vel op een tweede perf ireermachine, die de ga'cn in de dwars- ricuting aanbreng-, zoodat daardoor elke postzegel in een lijst van gaatjes, om het zoo maar eens uit te drukken, woi'dt gebracht. Ten slotte worden de bladen genummerd, geëti- quetteerd, getold en ingepakt. De telling wordt gedurende de verschillende bewerkingen elfmaal herhaald, en wel met zooveel zorg, dat men in 20 jaar het verlies van geen enkel blad heeft behoe ven te constateeron. Houtcement-daken. De minister van landbouw, domeinen en bosscheu in Pruisen heeft iu een cir culaire de voordeelen doen uitkomen van de z. g. houtcement-daken, welke voor omstreeks 30 jaren voor 't eerst in gebruik zijn gekomen en zich tot nu toe bijzonder gunstig hebben gekenmerkt,. Bij gebruik van goed materieel en bij vakkundige uit voering zijn reparation wel uitgesloten en de duur van het dak wordt slechts door de vergankelijk heid van den dak vloer beperkt. Van alle daken heeft dit dak <le vlakste helling (Ug tot J/2o dei- diepte) zoodat de zolderruimte overal toegankelijk en zeer bruikbaar is. Het dak biedt door opbren- giug van eene aard- of kiezellaag de werkzaamste afsluiting der bovenruimte tegen temperatuurwis seling eu brandgevaar, en laat in 't geheel geen atmospherischen neerslag door. De constructie van deu dakstool is wegens de bijna horizoutale ligging der sparren uiterst eenvoudig, maar op de sterkte van bet werk komt alles aan. De genoemde eigen schappen maken het hontcement-dak iu het bijzon der geschikt voor landelijke gebouwen, te meer daar de kosten wegens de kleinere dakvlakte, min der zijn dan die van solide dakbedekkingen. Het weekblad voor turf- eu steenindustrie, dit dezer da ken besprekende, zegt dat iu Duitschlaud en iu een dool vau Belgie meu tegenwoordig aanzienlijke ge bouwen met deze dakou vindt, dat men midden in do stad komende een tuintje hebben kan op hot dak dat de rand die roqd om het dak wordt aangebracht, tot versiering van het gebouw strekt dat de Duitsche assurantie-maatschappijen go- bouwen van zulk dak voorzien tegen lager pre mie aannemen, wegens minder brandgevaardat stormen er geen invloed op hebben, en eindelijk dat baars inziens dit dak het dak der toekomst is. De Uurwerken. Er is wel eens gezegd dat vrou wen veel overeeukomst met een uurwerk hebben. En daarin heeft men wel gelijk, daar men bij beiden meer op het uiterlijke dau wel op het innerlijke let, daar beidon nu eens voor dan achter gaan, nu eens opgewonden dan weder gelijk gezet moeten worden. Ieder huisvader gelooft, in de zijne, ik meen zijn vrouw en zijn klok, maar slechts zelden houden zij gelijken tred. Er zijn klokken met een wekker en woelige vrou wen, die den pantoffel in hun schild voeren, en in bet huis als een Xantippe roudloopou, zoodat men rust noch duur beeft. Verder heeft men kamer- en huisuurwerken, even goed als goede stille vrouwen, die veel langer loopen dau de overigen eu een hecht en sterk werk bezitten. Deze is de beste soort, want zelfs met de dames, die toon aangeven en met trot- sche torenklokken, die alles rondbazuinen en hun wijzerplaat voor ieder ten toon stellen, heb ik niet veel op, daar zij te veel van wind en weder te lijden hebben, eu veel aan onderhoud kosten. De zakhorloges zijn veelal het meeste gezocht, zij zijn zoo gemakkelijk mede te nemen. Ook die met een speeluurwerk voorzien zijn, die veel op zangeressen en vroolijko vrouwen gelijken. Wat do repetitiehorloges aangaat, men weet bijna niet of men ze tot de alles herhalende scboonen, of tot de praatzuchtige jonkvrouwen moet rekenen, die ter stond als men het verlangt hun hart uitstorten, want gewoonlijk zijn praatgraagheid en oprechtheid bij het schoone geslacht dingen die samengaan. Ron men eene vrouw bezitten als een klok, die steeds oprecht bekende, wat in haar binnenste omgaat, zoo zou ik zeker ieder raden een repetitiehorloge te nemen, want daarbij weet men alleen steeds hoe laat bet is. Slechts eeue kleine druk is noodig om het uurtje van vertrouwelijkheid te laten slaan, zoo dikwijls meu het verkiest. Slecht nieuws voor de waschvrouiv. Uit Amerika komt het bericht dat de groote Edisou een nieuwe uitvinding gedaan heeft, nl. een overhemd the patent Edison shirtdat er net uitziet als een ge woon overhemd met losse manchetten en boordje. Het is schitterend wit als het fijnste, best gestreken linnen en de uitvinder staat een jaar voor de blank heid in! De gesteven gedeelten schijnen niet dik ker dan bij een gewoon overhemd, eu toch zijn zij gemaakt van 365 op elkander gekleefde lagen, wier samenstelling natuurlijk juist Edison's geheim is. De drager van het wonderhemd heeft dus uiets an ders te doen dan iederen morgen het vuil geworden bovenste laagje te verwijderen zooals men een ui pelt eu hij prijkt weer iu smettelooze wit heid. Het half doziju kost 9 dollars. De voor een schrikkeljaar bestemde overhemden hebben 366 laagjes. Op don loden December kreeg het zoontje van zekeren heer Oberfelder, restaurateur te Parijs, een dier bekende kleine, roode luchtballonnetjes. Het ding steeg met steeds toenemende kracht, hoeveel!: touw men cr ook aan bevestigde. De vader kwam toen op den inval, den ballon te laten vliegen,' met een kaartje er aan, waarop bet adres van den afzender stond, die beloofde, dengeen, die hem tij- ding over den vluchteling bracht, te beloonen met? een flesch oude absinth. De man vergat trouwensï de geheele geschiedenis; doch hoe groot was zijneI verbazing, toen hij dezer dagen een brief uit Rus-; land kreeg, waaruit bleek, dat de ballon was neer- j gekomen te Tchigi in het district Braesk, op den? iöden December. In drie dagen had het luchtvaar- 1 tuig een afstand afgelegd van 2000 kilometers of bijna 400 uur. Het lastige van de telefoon. Jansen is, terwijl do patroon naar de beurs is, op het kantoor alleen gelaleu en heeft daarvan gebruik gemaakt om, eeuigszins schielijk, er in het oord der vergun- uiug« aan de overzijde «een paar te nemen Plotseling klinkt de telofoonbel. 't Is de patroon, die van de beurs telefoneert: «Jansen U De opgeroepene antwoordt haastig, maar weife lend »Wa-wat!« Patroon. Jansen, je hebt gedronken. Jansou (verbluft ter zijde). Goeie genadigheid Kan hij dat zóo ver ruiken? (Door de telefoon). «Ja, mijnheer, één halfje Patroon, die de zware tong hoort slaan: «neen niet ten halfje; meer dan één, ongeluk! Ik kom straks afrekenen. Jansen. Hoe is 'l mogelijk! En nou had ik nog al een koffieboontje geknabbeld! Met die duivel- sche dingen is een mensch zijn heele vrijigheid kwijt. Naatje do werkmeid komt haar »verljaars« in ontvangst nomen en geeft deftig ze leest trouw de courant aan mevrouw eene quitantie op zegel. van Met verbazing leest mevrouw daarop: «Vau UEd. ontvangen aau: Huur20 Opslag 5 Somma «Wat beteekent dat opslag, Het COLLEGE van Regenten der Godshuizen te Iïeusden zal op Dinsdag den 6 Maart 1883, voor middag 11 uur, ten herberge van de Gezusters Swaans, aan de Haven te Heusden, in het van Weilanden, onder ƒ25 Naatje «Wel mevrouw, ik vordien te weinig naar mijn* r;iu eu nu heb ik het maar op een ronde som go4 bracht. »Zoo,« zegt mevrouw, «als jij je zelf opslag' geeft, kuu je op slag vertrekken. Onderwijzer. Waarom heeft Cham zijn vader Noach uitgelachen? Keesje. Omdat hij beschonken wa3, moester. Ouderwijzer. Goed; maar zoudt ge in staat zijn; om uwen vader uit te lachen? Keesje. Neeu, meester. Ouderwijzer. En waarom niet? Keesje. Omdat ik al naar bed ben als pa uit de sociëteit thuis komt. Practische voorzorg. «Ik zal u eeu sjaal meebren geu, als ik uit Engeland terugkom,zei een jonge! dame tot baar tante; «welke kleur wil u hebben«f «Ach kind,« zei tante, na eeu oogenblik uagodachtj te hebben, «breng maar een zwarte meé; je weet je arme oom is zoo ziekU Een fink pleidooi. Een advocaat had twee spits-l boeven te verdedigen, van wie de eene des daags, de andere des nachts gestolen had. Daarop wijzende,! zeide hij in zijne pleitrede: De president maakt] er bij mijn oersten cliënt een verzwarende omstan digheid van, dat deze met zeldzame brutaliteit op] klaarlichten dag een diefstal heeft gepleegd. Nu] echter spreekt hij ook al van verzwarende omstan-j dighedeu bij den diefstal van mijn tweeden cliënt, die des nachts gestolen heeft. Maar nu vraag ik deu beer president: wanneer moet de kerel dau eigenlijk stelen? Lezen en schrijven. Advocaat. Hier, mijnheer Mul ler, kuut ge inzage uemen van de aanklacht, dief ik voor uwe zaak heb opgesteld. Muller. Het oor... het oor... het oordeel... dat... dat... Advocaat. Nu, mijnbeer Muller, kunt gij niotf lezen Muller. Wis en zeker, maar u kau niet schrij ven. Een fijn onderscheid. Een predikant, die onder weg eene kwakerin ontmoette, hielp haar beleefd om een hek te openen. Daar de dame betrekkelijk eene vreemdelinge iu de stad was, zeide bij: «Gij weet misschien niet dat ik Ds. A. beu? Hebt go mij niet hooreu preeken?« «Ik heb het u hooreu proheerenwas het kalme antwoord. De le kwal. gold van ƒ0.70 tot 0.72, 2o kwal. van ƒ0.68 tot ƒ0.70, 3e kwal. van ƒ0.66 tot 0.68 per kilogr. De handel was zeer levendig, zoodat spoedig al het aangevoerde was verkocht. De prijs der boter was 1.40 a 1,56. Prijzen Eukele zware kalf koeien 225 a 330; mindere qualiteit ƒ180 a 250; dito vaarzen f 150 a ƒ240. Melkkoeien 180 a 250. Vare koeien 130 a 170. Graskalveren a Jonge vaarzen 90 a 140. Nuchtere kalvereu 8 a ƒ17. Varkens, zware vette op levering 56 a 60 ets. per Kilogram. üverloopertjes voor Eugelqnd 42 a 44 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8'wekèn ƒ7.50 a ƒ12. per stuk. De prijs d»r goöboter was 1.48 a 1.60 per KG. Kipeieren golden J 0.85 a ƒ0.95 de 26 stuks. De Notaris DE GIER te Heusden zal voor de Nederduitsch Hervormde Kerk van Heusden, op „DvlUUllIllUUUJ^U UV.l 1LUIV, ten huize van De Wed. N. Dekker aan de Haven te Heusden voor het seizoen van dezen jare, 17 H. 3 A. onder Hedikhuizen, genaamd de Kerkenkarhpen in de Zeggelaars in 6 perceelen. 1 perceel laatst in huur bij Augustinus Kou wen berg te Herpt. 2 laatst in huur bij Adrianus van Oud heusden te Herpt. 3 laatst iu huur bij Jan van Oijen te Herpt. 4 laatst in huur bij Jan Verhoeven Hubz. te Herpt. huur bij Pieter Verhoeven laatst in te Herpt. laatst in Herpt. huur bij Mattheus Buijs te van P. C. A. KUIJPERS, Notaris te Drunen, zal op Zaterdag 24 Februarij 1883, 's voormiddags 11 ure, bij de Weduwe Dekker te Heusden, iu het De navolgende WEILANDEN: Voor de Hervormde Kerk van Heesheen. Voor bet saizoen van 1883. .2 H. 61 A. de Ganzen weide ouder Oudheusden. 2 ;1L .13 A. op Deuvereu onder Heesbeon. Ii 1 H. 42 A. aan den Kattend ijk aldaar. 70 A. in de Klooten aldaar. 1 1 II. 42 A. in de Vliert aldaar. En voor 1 of 5 jaren. j 1 H. 70 A. BOUWLAND de Ooij achter 't slot, igeuaamd de twee morgen. Voor de Diaconie van Heesheen. Voor het saizoen van 1883. 2 H. 15 A. WEILAND ouder Heesboon. Aan allen die aan vallende ziekte, kramppijnen en zenuw achtigheid lijden bevelen wij inzonderheid aan de zoo algemeen bekende en als wonderbaar gehouden methode van Prof. Dr. Albert, Parijs, 29 Avenue de Wagram. Laat daarom alle zieken zich met vertrouwen tot hem wenden en velen onder hen zul len de gezondheid terugvinden waaraan zij reeds begonnen te wanhopen die ooit te zullen terug erlangen. De behandeling geschiedt bij briefwisseling na eerst eene uitvoerige beschrij ving van de ziekte te hebben ontrangen. Prof. dr. Albert neemt geen betaling aan, voordat het bewijs van goeden uitslag is geleverd. zal publiek, OM COKTANT GELD, Donderdag 1 Maart, voormiddags 9 uur, te Wijk, Zaturdag 3 Maart, voormiddags 10 uur, te Heusden, Dingsdag 6 Maart, voormiddags 10 uur, te Andel, aan de Zwaan, Woensdag 7 Maart,voormiddags 10 uur, teSleeuwijk, MASTHOUT, geschikt voor Heining-sparren, Opleggers, Sclioorboomen, enz.; en Jp Donderdag 1 Maart, 's voormiddags elf uur, j. Lu herberge van Hui bert van der Manden, te Wijk, liggende op het erf vau C, BQUMAN te W jk,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3