BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. esne matige hoeveelheid water wordt gedaan. Als de nacht helder is, begint dat water weldra te bevriezen, hoewel de temperatuur van de lucht nooit beneden het vriespunt daalt. Onder gunstige omstandigheden kan een zoodanig lied in één enkelen nacht wel 500 kilogrammen ijs leveren. Twee oorza ken werken hiertoe samen de koude, die ontstaat door het verdampen van het wa ter, door het poreuze aardewerk zeer be vorderd, en de afkoeling, door de uitstra ling van warmte in de heldere hemelruimte. Het stroo, dat een slechte warmtegeleider is, belet het water de verloren warmte van den grond terug te ontvangen. Het ijs heeft vele zeer merkwaardige eigenschappen, welke wij meerendeels door ervaring kennen. Tien liters water, in ijs overgegaan, hebben een volume van elf liters. De uitzetting bij het vast worden gaat met eeneontzetteudekrachtsont wikkeling gepaard. Niet slechts glas, denk maar aan onzekaraffen, raaar ook metalen wanden van tamelijke dikte, worden door het ontstaande ijs ge spleten. Door het uitzetten van de massa, als zij bevriest, wordt zij soortelijk lichter, vandaar dat het ijs op het water drijft. Was het omgekeerde het geval en het ijs soor telijk zwaarder dan water, dan zouden onze rivieren bij een eenigszins strengen winter spoedig tot op den bodem bevroren zijn. Nu het ijs daarentegen drijft, wordt het water door een korst bedekt, die tevens ver hindert dat het aan een al te groote koude wordt blootgesteld. De kracht waarmede het water, bij be vriezen, uitzet, doet rotsen, in welker spleten en holen zich water bevindt, des winters springen, waarna ze door den invloed van lucht en stroomend water verder verbrok keld en vervormd worden tot het vruchtbaar- makende slib, dat de akkers bedekt. Zoo vermeerdert ook de vorst de vruchtbaarheid der akkers, dooi- de kluiten, waarin het vocht bevriest, in fijne bestanddeelon uiteen te doen vallen. Den 19 dezer komt de zaak Peltzer voor het hof van appèl te BrusselZaterdag hebben Léon's en Armand's advocaten hun inemoriën tegen het doodvonnis ingediend. Brussel is een oogenblik met oen werkstaking der slalioneeronde koetsiers bedreigd. Zij hadden loonsverhooging geëiscbt, n l. een minium van 4 fr. per dag. Het is gelukkig tot een vergelijk gekomen ze krijgen 2U2 fr. por dag. Toch zijn er nog on ver zoen! jkon,« die den strijd voortzetten. De Parijsche inodist.cn krijgen üon gevaarlijke concurrente in mevrouw Morin, de toongeefster dei- mode in Weenen, die haar domicilie naar Parijs verlegt. Deze dame heeft jarenlang de modo te Weenen aangegeven; elke gril, dien zij voorschreef, werd gevolgd zonder tegensprekenzelfs Sarah Bernhardt onderwierp zich aan hare uitspraken. Een flink en welverdiend »blauw(jo« in tweeëilei beteekenis, heeft onlangs, naar een Russisch blad vorhaalt, een adellijk luiteuantje te Moskau opge- loopen. De jonge officier vervolgde do dochter van een verver, een beeldschoon meisje, gedurig met zijn liefdebetuigingen, maar gaf, toeu de vader hem ruiterlijk vroeg of hij voornemens was zijn schoon zoon Ie worden, ontwijkende antwoorden. De verver verzocht toen den jonkman zijne dochter voortaan met rust te laten. Maar de luitenant kwam toch terug, en onlangs, toen hij zich weer vertoonde, snelde de vader op hem los, pakte hem op, en dompeldo hem een paar malen in een groote kuip. Half gestikt snelde do jonkman naar huis, en daar bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat zijn ge laat eu handen blauw waren en niet schoongewas- schen konden worden. De knip was gevuld met een onuitwischbare verfstof, een uitvinding van den vader der schooue, en de luitenant, die half razend is van spijt, heeft nu slechts de keus om zich tot een neger te laten verven of alles maar blauw blauw» te laten. De crediteuren, die den verkoop van Sarah Bern- hardt's juweelen en andere sieradou hebben uitgelokt, betwisten thans elkander hun aanspraken op de 178,000 fr. die er uit voorgekomen zijp. De. expert Bloche eischt den voorrang voor zijn 180.000 fr., geleend om de sieradon uit de bank van leening te halen; ïuej. Robert heeft voor de 40.000 fr. die zij Sarah leende, den verkoop geprovoceerd, zoodat zij meent preferente schuldeischeres te zijnWorth, de kleermakor, moet 5000 fr. voor de costumes uit »Fedora«; Fossey, meubelfabrikant, een groote som voor de inrichting van 't huis, waarvoor Remand, die het bouwde, zijnerzijds de aanuemingssom te vor deren heeft. Dolpline Baron eischt 25000 fr. voor costumes van Damala in de Mères ennecies»Kor tom, de rechter zal eeu schikking moeten maken omtrent de volgorde der betalingen; maar in elk' geval is de opbroagst der verkochte sieraden lang niet voldoende. Ouder do bestellingen, die door de Russische regoering gedaan zijn voor het aanstaaude kronings feest, behoort ook eene aan den pottenbakker Mas- sleuikow te Moskou van 400,000 aarden kruiken, verschillend van grootte en kleur, allo voorzien van den rijksadelaar en bestemd om bij het onthaal te dienen, dat het volk wordt bereid. HEUSDEN, 6 Maart. De Heer v. H. koopman in galanteriën wiens wagen en goederen onlangs aan den overweg EindhovenWoensel, door een binnenkomenden trein ten decle vernield weiden, heeft van de directie der Staatsspoorwegen 700 als schade vergoeding ontvangen. -Örsjler den invloed der Maaxbche buien werd heden de aangekondigde eerste jaarmarkt gehouden. Evenals andere jaren was ook nu de aanvoer veel minder dan op de najaarsiunrkten het geval is. De uitslag van de keuring van dekhengsten en merriën deelen wij in ons volgend no. mede. t 3 Maart. Bij de heden gehouden ver pachting van de weilanden, toebehoorende aan de kerk alhier, werd gemiddeld circa 10 minder gemaakt dan het vorig jaar. t SPRANG, 2 Maart. De verpachting der hooi landen van de algemeene armen dezer gemeente heeft slechts 5 minder dan over de laatst verloopen jaren opgebracht, in weerwil dat de prijzen van het hooi tegenwoordig zeer laag zijn en daarin weinig handel wordt gedreven. t VEEN, 5 Maart. Door den raad dezer ge meente is besloten, aan liet tractement over 1882 van den hulponderwijzer de heer v. Helden, eene gratificatie toe te voegen van 85, daar Z.Ed. bijna dat geheele jaar de school alleen heeft waargenomen. t POUDEROIJEN, 5 Maart. Voor hoofd der openbare school alhier, welke betrekking wegens liet op zijn verzoek aan den tegenwoordigen titu laris, den heer G. G. van Holten verleend eer vol ontslag met lo April e. k., zal openvallen, hebben zich drie sollicitanten aangemeld. tWOUDRICHEM, 5 Maart. Tot groote blijd schap der gemeente maakte ds. C. B. Oorthuys in de gisteren voormiddag gehouden godsdienst oefening bekend, dat hij genoegzame vrijmoedig heid had verkregen, om voor de beroeping naar de hervormde gemeente Nuniansdorp te bedanken. t VUREN. Aan den heer W. van't Voort, hoofd der openb. lagere school alhier is hij Kon. besluit een pensioen van 531 toegekend. WERKENDAM. Ds.~j7p7Kerkhotf, sedert 43 jaren predikant alhier, heeft aan de gemeente bekend gemaakt, dat hij binnen eenigen tijd zijn emeritaat zal aanvragen. Bij velen maakte dit een hoogst gevoeligen indruk. WAALWIJK, 3 Maart. De arrond. rechtbank te 's Hertogenbosch, verleden Donderdag in raads kamer vergaderd, heeft de uitgever van de „Echo v. h. Zuiden" buiten vervolging gesteld, in zake de klacht van den burgemeester van Waalwijk. t De vrees, dat slechts weinigen van hier en Baardwijk aan de tentoonstelling te Amster dam zullen deelnemen, is gegrond. In 't algemeen ligt de oorzaak van het zich terugtrekken in de groote onkosten, aan het exposeeren verbonden. NEDERHEMERT, 28 Febr. De Raad dezer gemeente heeft aan den heer D. van Dig gelen, sedert 1835 hoofd der openbare school alhier, op zijn verzoek eervol ontslag uit genoemde betrekking verleend, ingaande 1 September 1883. DORDRECHT, 3 Maart. Zaturdag j.l. is een kistje met duizend scherpe patronen, dat ten be hoeve van het leger van Pannerden naar Geertrui- denberg moest vervoerd worden, bij het overladen hier ter stede ontvreemd. Een ingesteld onderzoek heeft omtrent dezen diefstal tot dusver niets aan het licht gebracht. Een niet onaardig voorval had Donderdag ochtend alhier plaats. Een hond had bij een vleeschhouwer een groot stuk vleesch weggenomen en was daarmede op den loop gegaan. Een knaap, die den hond ontmoette, begreep dat die prooi hem beter te pas zou komen en wilde er zich van meester maken, maar het dier scheen dat te bemerken en ging er zoo goed en zoo kwaad als het ging van door. Nu volgde een wedloop tus- schen den hond en den jongen, bijgestaan door eene menigte burgers, die meenden dat de knaap de benadeelde partij was, door verschillende straten, totdat eindelijk de dief nabij den spoorweg het opgaf en zich zijn buit liet ontnemen, welken men den jongen ter hand stelde. Den rechtmatigen eigenaar op te sporen, die misschien zijn eigendom niet eens terug zou nemen, scheen niet te doen te zijn, zoodat de knaap eenvoudig het vleesch naar zijne woning bracht, waar men 's middags zeker niet geproefd zal hebben op welke zonder linge wijze dat buitenkansje op tafel was gekomen. 1). a. Op 1 Jan. 1883 bedroeg het aantal verpleegden in het gesticht „Coudewater" te Rosmalen, 291 mannen en 315 vrouwen, te zamen 606. In het geheel werden in het afgeloopen jaar verpleegd 350 mannen en 385 vrouwen, te zamen 735. Onder de in 1882 opgenomenen bevonden zich 102 ongehuwden, 74 gehuwden en 18 weduw- naren of weduwen. Hiervan hadden 25 patiënten geen onderwijs ge noten en kwamen er 43 voor die reeds vroeger verpleegd waren geweest. Erfelijkheid werd 84-maal als oorzaak der krank zinnigheid aangetroffen. Te Zalt-Bommel is een geachte familie in zwa re» rouw gedompeld, doordat een barer leden op de wandeling in het plantsoen aldaar in een vijver geraakte en verdronk. Een niet alledaagsch geval heeft zich bij de loting voor de nationale militie te Oostdongeradeel voor gedaan. Een jongen, wees, zonder voogd, hier wonende, was hier ook, volgens de wet, ingeschre ven. Zijn toeziende voogd, in de gemeente Dantu- madeel wonende, had hein ook daar doen inschrijven. De termijnen voor reclame waren na do ontdekking van het feit verloopen. Hij moest dus hier loten en in D.mtumadeel. In Oostdongeradeel trok hij eeu dienstplichtig nommer, in Dantumadeel lootte hij vrij. Daar Oostdongeradeel de gemeente was, waar hij volgens de militiewet ingezeten was, zal het daar getrokken nomincr hem natuurlijk moeten worde.i toegerekend. In Februari kwamen te Rotterdam voor 56 ge- - o vallen van pokken, 134 van mazelen, 3 van rood- vonk, 1 van typhus en 1 van diphtheritis. A.s. Vrijdag zullen in Apeldoorn de goederen worden verkocht, door Jannetje Struik, de befaamde millioenenjuffrouw, bij haren broeder gedeponeerd en waarop ten voordeele van hare schuldeischers beslag is gelegd. Weinige verknopingen zullen zoo druk bezocht zijn als deze; immers de fraaije goe deren verdienen dit. Er zijn stukken van groote waarde onder, en zelfs die nooit gebruikt zijn. Jozeph Albert Bleuzé, sigarenmaker te Goes, heeft sedert meer dan 7 weken zijn woning aldaar verlaten. Volgens opgave van zijn huisvrouw is hij drie weken geleden te 's Gravenliage ge zien. Hendrik Willem Jeis, werkman, heeft op 5 Eebr. zijn woning te Leeuwarden verlaten. Zijn vrouw, die van zijn vertrek geen kennis droeg, heeft tot dusver niets van hein vernomen. Eva Prak ken, oud 33 jaren, heeft haar man en kinderen te Ooststellingwerf verlaten. Zij leidt vermoedelijk een zwervend leven. Te Bergen-op Zoom wordt met kracht gewerkt aan de ontmanteling van de nog overgebleven ves tingwerken. De opruiming heeft thans plaats aan de VoormhJigë Waterpoort, waar o. a. het eeuwen oude kruitmagazijn, dat voor de Reformatie eene kapel was, en het daaraan grenzende wachthuis reeds zijn weggebroken, terwijl men bezig is met het aan leggen van nieuwe paralelwegen. Tegen het einde dezer maand wordt weder eeu belangrijke aanbe steding te geinoet gezien. Als eeu blijk van 'sKonings hooge tevredenheid over het gedrag der Rijksveldwachters, die op de terreinen van de kruitfabriek te Muiden, bij gele genheid van de ontploffing aldaar, hebben dienst gedaan, zijn thans door den Minister van Justitie geldelijke belooningen toegekend aan; den briga diers N. Lamers, den brigadier G. Tromp, de brigadiers-titulair S. de Jong, H. Ragetli, P. Deijs en J. Hogerheide, en de Rijksveldwachters P. Huis man, A. d i Vries, F. A. Smalt, C. van den Kommer, J. B. A. M. Bücker, J. Kamphuis, II. J. E. de Leur, J. F. Dekker, J. F. J. Blooker, H. J. Sturapff, J. Hubbeling, J. A. Debo en J. W. Tetenburg. Zekere Pattenier, verver te Breda, heeft in zijn snipperuren een jachtbootje vervaardigd, anderhalven meter lang, er. tuigage naar even redigheid, en voorzien van eene machinale be weging, waardoor het, te water gelaten, zich 8 uren kan voortbewegen, welke beweging het op het land 12 uren kan blijven volhouden. Pattenier heeft zijn kunstwerk den Koning aangeboden, die het wel willend heeft in ontvangst genomen. Hij was op aansporing daartoe in persoon naar Den Haag ge- De bodem der gemeente IJselmuiden schijnt op sommige plaatsen merkwaardige antiquiteiten te be vatten. Een ingezetene, die verleden jaar een nieuw perceel betrokken heeft, vond dezur dagen bij het verplanten van een boom in den grond 200 gave flesschen, welke volgens de kenners onvervalschte Schiedammer tot inhoud hebben gehad. Op de sigarenfabriek van de hh. Raupp Co. te Eindhoven eischten de werklieden dezer dagen loonsverhooging onder bedreiging, bij weigering, het werk te zullen staken. Maandag 1.1. werd de fabriek gesloten. Een groot aantal sigarenmakers loopt thans zonder arbeid. Een brouwer te Roosteren (Limburg), wiens vrouw dezer dagen bevallen was, heeft zich van daar verwijderd met een meisje van 18 jaren, om zich, zooals men beweert, via Antwerpen naar Ame rika te begeven. Gisteren heeft zich te Winterswijk het geval voorgedaan, dat twee paar jonge lieden zich naar het raadhuis begaven om in. het huwelijksbootje te treden, doch onverrichter zake moesten terugkeeren, daar geen der ambtenaren van den Burgerlijken Stand aanwezig was om het huwelijk te voltrekken. Dat landerijen en huizon tegenwoordig hier en daar in prijs zijn verminderd, is van algemeene bekendheid, doch dat een burgerwoning, benevens 16 meter grond daarachter, 11.50, met inbegrip der kosten, opbrengt, zal wol tot de zeldzaamhe den behooren, ja ongelooflijk schijnen, eu toch is dit Donderdag j.l. te Ursem gebeurd. De notaris Haarselhorst te Obdam heeft de woning van zeke ren Ronvvinkel te Ursem doen veilen ouder de con ditiën dat genoemde R. eu diens echtgenoot, bei den p. m. 60 jaren, levenslang gratis daarin moe ten wonen, eu dat herstellingen, assurantiën enz. natuurlijk ten koste van den kooper komen. Het hoogste bod was ƒ15, door eenen Nieuwboer, waar voor deze 5 strijkgeld ontving, waarna de prijs bij afslag tot op 15 afliep, waardoor N. eigenaar werd van huis en grond voor 10, benevens 1.50 voor do onkosten. De waterkijker (J. S. v. tl. Plaat te Rotterdam op de proef gesteld. Roods sedert jaren had ik wonderen gehoord over de kunst en do bekwaamheid van bovengenoemden plattelandsheel- eu vroedmeester G. S. v. d. Plaat, om uit 's menschen water hunne ziekte te bepalen eu ze op mijlen afstand te behandelen, zonder de patient persoonlijk gezien of onderzocht te hebben, totdat ik bosloot ZEd's. kuust in piskijkon eens voor het publiek op de proef te stellen, om éindelijk aan dat publiek de vraag to stellen of bet nog langer van dergelijk haudelen als de geneeskundige v. d. Plaat tegenover schrijver deed, wil gediend zijn. V. d. Plaat heeft eene reputatie in de piskijker j, die verbazend groot is; te Rotterdam op de Boter- sloot no. 14 worden honderde fieschjes urine het huis binnen gebracht. Wordt echter die urine on derzocht? Geloof dat niet lezer, althaus niet toen ik deu waterkijker op de proef stelde. Zie hier bewjzen. Den 29 Sept. j.l. zond ik ZEd. als eerste proef op naam vau deu heer J. W. te Utrecht, eene brief met klachten over lang sukkelen, opgezette buik met neiging tot braken, lendenpju en moeheid. Welk medicus kan uit dit sameuraapsel eene diaguo3e maken Da,arbj werd gevoegd, waar het voor den pis kijker op aan kwam, eene flesch met water, doch lezer, het was »paarden-urine Hierbij gevoegd 1.55. Het antwoord van v. d. Plaat dato 30 Sept. luidde: Patient is ljdende aan verouderde koude op de lover (zoogenaamde slepende leverziekte) met hoest, kortademigheid, soms braking en koortsachtig. Ik kan echter geen kwaal ontdekken,» geteekend v. d. Plaat. Wat eeu wartaal eu tegenspraak. Het re cept luidde zooals elkeen weet, die v. d. Plaat zijne manier van handelen kent: pillen met nitras kalicns. En de leefregel was wartaalgebruiken als truk is hongeren eu uiet vasten, geen zuur, zoet of zout en dergelijke nonsens. Tweede proef. Den 10 October jl. zond ik v. d. Plaat eeu schrijven op naam van deu beer C. L. Collet (do geboortenaam mjner echtgenoote) adres Utrecht, Vreeburg hoek Drieharingsteeg, zjnde het door mj bewooude huis. In dezeu brief schreef ik ZEd. om raad, dewjl ik, zonder geneeskundige behandeling zjnde en hoofd van een gezin en eene zaak, dageljks zwakker werd. Ik gaf geen enkel ander verschjnsel op; daarbij zond ik in plaats van urine ongeveer 300 gram Bei- ersch bier in eene flesch tot onderzoek. Verder verzocht ik te weten of ik beter deed mj in Utrecht onder geregelde geneeskundige behandeling te stellen, wegens den grooten afstand van Rotterdam, dan of ik mij op ZEd. kou of mocht vertronwen; in gesloten '1.55. Het antwoord dato 11 October luidde: Na on derzoek is gebleken dat de patiënt ljdende is aan verouderde koude op de lever en longen, waaruit ontstaat kuchhoest, kortademigheid en soms bin- nenkoorts. De leefregel wat wartaal van zuur, zoet of zout. Honger dan eten, geen honger niet eten, wel wat om te leven doch niet opdringen etc. etc. Het recept natuurlijk als vroeger pillen met nitras kalicus. En dit alles na v. d. Plaat eene flesch mot Beiersch bier iu plaats van urine te hebben over gezonden Derde proef. Den 15 Oct. zond ik ZEd. op den zelfden naam C. L. Collet weder een scbrjven, mel dende, dat ik de pillen eeuige dagen bad gebruikt, en wilde weten of ik vooruit ging of niet, waartoe ik weder eene flesch met 300 gr. Beiersch bier in plaats van urine overzond mot de weder ver schuldigde 1.55 ingesloten. Het antwoord van 15 Oct. luidde: Na onderzoek is gebleken er aanvankeljk iets verbetering is te bespeuren, weshalve u moet doorgaan met de pilleu eu mj van tjd tot tjd op de hoogte houden; ge teekend Dr. v. d. Plaat.*. Kan men zich zulk eene w jze van handelen van een medicus voorstellen? Noodlottig echter voor de zieke in wanhoop, die op dergeljke wijze meende deugdelijke geneeskun dige hulp te krjgeu. Arme weduwen en weezon; hoevelen zullen thans de handen wringen? Waartoe v, d. Plaat den moed niet had, dit was het invullen van een formulier het overljden den 9 Nov. van zijn gefingeerden patient meldende. Hj begrjpt, dat als hj voor f 1.55 dit doet, de gevan genis of boete b j den rechter voor hem te wachten is. Zalvend schreef hj, dit niet te mogen doen, zonder het Ijk te schouwen of te zien, er bijvoe gende, dat God de weduwe mocht sterken en hopende dat haar man in zaliger gewesten mocht zijn heen gegaan, dit zj mijn wonsch get. Dr. v. d. Plaat.*. Hoe zalvend voor de weduwen en weezen, wier broodwinners tot het laatste oogenblik zijne uitras kalicuspillen slikten! Neen, heel- en vroedmeester v. d. Plaat (eu geen Dr., wat gij niet zijt), al schrijft gj over zaliger gewesten, alsof gj er vrerkeljk aan geloöfdot, wie daar komt, g j met uwe pisk jker j en met uwe on derzoekingen op paardeu-urine eu Beiersch bier niet, reken daarop. En waar gj verder op kunt rekenen is, dat door deze ontmaskering bj velen de oogen zullen open gogaan zijn, als de pers wil medeholpen tot bekend- raaking van deze zaak, wat schrijver dezer zoo alge meen en uitvoerig mogeljk verzoekt. Verder kunt gj er op rekenen, dat togenspraak of ontkennen of zelfs geen pillen met nitras kalicus n kunnen helpen om u te rechtvaardlgeu, aangezien de geheele zaak te gen u behandeld is onder toezicht en getuige van twee deskundigen, zjnde de heeron van Dorssen apotheker en v. d. Star scheikundige en anderen, die hierin tegen u getuigen kunnen. Liquideer daarom ten spoedigste uwe waterkj- kerswinkel op de Botersloot. Eindigt gij niet met die affaire, dan zal zeker elk weldenkend mensch nog meer u verachten, dan gij nu reeds veracht wordt door Arts J. W. de Koff. Utrecht, Febr. '83. N.B. Op verzoek overgenomen uit het Maaudbl. v. d. Vereen, tegen de Kwakzalverj. Door den landbouwer D. M. Auema, te Achlum, is dezer dagen een jonge stier, beneden den leef- tjd van 10 maanden, aan een koopman uit Barra- deel verkocht voor ƒ160. .Wel een bewjs, dat ook iu Frieslaud het uitstekendste vee op de rechte waarde geschat wordt. Bedoelde veehouder bezit nog zoodanig exemplaar. Zj, die in Mei a.s. de wedrennen te Njmegen gaan bjwonen, na er in eenigen tjd niet geweest te zijn, zullen verbaasd staan als zj, iu plaats van don hnu bekenden aanleg van het schoone Keizer- Karelsplein, iets geheel anders en nog fraaiers vin den. De raad besloot daartoe den 28 Febr. en den 1 Maart is de hervorming begonnen. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw, mr. C. J. Sickesz, voorzitter van de Gel- derscbe Maatschappij van Landbouw te Lochem, Als een merkwaardigheid wordt gemeld, dat te Alkmaar 10 schapen zijn verkocht voor 1000. De vooruitzichten voor den landbouwenden stand in de Krimpeuerwaard zju tot dusverre tameljk gunstig. Het weiland ziet er best uit. Op het bouw land is het spitten reeds aangevangen; daar de grond echter reeds twee winters achtereen niet door gevroren is geweest, valt het spitten thans veel zwaarder. De waterstand is in alle polders uiterst guustig. Het vee is gezond, van ziekte hoort men letterlijk niets. I)e voorraad teen is ditmaal zeer groot, hetgeen aan de teenschillers een nog al lang- durigen arbeid zal verschaffen. ZEGEL WET. Een vraag. Er wordt veel, en te recht, geklaagd over hot ougevief, dat de toepassing der zegelwet den han delsstand veroorzaaktdaarbij komt. uoq dat bet bijna ondoenlijk is de plakzegels te beschrijven. De lasten bj het doen zegelen eu zelf plakkeu

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2