BERICHT. BUITENLAND. Het eerstvolgend no. van dit blad zal, wegens de Paasch- dagen, een dag later, dus a. s. Woensdag, verschijnen. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. bijna zonder ophouden de gloeiende stoffen uit de z.g. ingewanden naar de oppervlakte werpen. Die stoffen zijn voornamelijk zwa vel, chloor, koolzuur, die voorkomen in de dampen, verder asch, bestaande uit lava poeder, en lava in verschillende vormen. Soms ook gloeiende steenen en geheele rotsblokken. Dat alles wordt door waterdamp omhoog geslingerd, door de openingen in de aard korst. Men mag dus met Von Humbold zeggen dat de vuurspuwende bergen de veiligheidskleppen der aarde zijn. Het naar binnen gedrongen en tot damp overgegaan water heeft enorm grooter ruimte noodig als damp dan als water circa ITOOmaal meer en deze damp zoekt een uitweg. Vindt ze die spoedig door de opening van een vulkaan dan ontsnapt ze daaruit, doch moet ze die zoeken dan breekt ze door hare spanning de korst, 11a eerst te ver geefs aangeklopt te hebben, d. w. z. na op sommige plaatsen een aardbeving te heb ben veroorzaakt. Dat de vulkanische krachten zich een weg weten te banen ook wanneer geen vulkaan haar dien aanbiedt, leeren ons verscheidene feiten. Zoo b. v. zag men in 1831 bij Si cilië na een aardbeving, vergezeld van on- deraardsch gerommel dampen uit zee op stijgen, daarna zwarte rookwolken en werd 't, zeewater zoo warm dat de visschen stier ven. 's Nachts rezen vuurzuilen uit zee op en toen 't, verschijnsel ophield was de bo dem tot. 2000 voet boven den waterspiegel opgeheven en een nieuw eiland gevormd. Men heeft dat nog gedoopt, maar 't is een paar jaren later weder verdwenen. Zoo woelen en werken de ingewanden der aarde en zijn we voor hare werking nergens veilig. Doch voor ons is althans dit eene een groote geruststelling dat we geen kraters in onze buurt hebben en tot heden toe West-Europa maar zelden door aardbevingen geteisterd werd. BEKENDMAKING, HEUST)KN, 2.3 Maart. t Als bijdragen voor liet huldeblijk aan de Ite- geering naar aanleiding van de wet tot. het ver leggen van de uitmonding der Maas, is door de ingezetenen dezer gemeente op de betrokken lijst ingeteekend voor een gezamenlijk bedrag van f 134,50. t UITWIJK. De grilligheid van moeder na tuur heeft weer menigeen parten gespeeld. De arbeidersstand na een broodeloozen winter door worsteld te hebben en blijde weer eenigzints in de verdiensten te zijn, zag zich door hare ge strengheid weder op eens buiten werk gesteld. Hare gematigdheid gedurende den winter en hare aanvallige lonken in de laatste dagen van Februari en de eerste van Maart, verlokte velen zaden eti vooral aardappelen aan den schoot der aarde toe te vertrouwen, in het vooruitzicht op een vroegen oogstdoch als om den armen aard bewoner te straffen voor zijne voortvarendheid, riep zij hare ijsvasallen te hulp, deed de wateren stollen en verstaalde de velden en akkers eu hij die hare vriendelijke lachjes voor go de munt opnam, moet zijne lichtgeloovigheid boeten met bevroren zetgoed. Doch met dit alles heeft zij aan de vrucht- booraen eene wezentlijke weldaad verricht, daar zij deze tevens belet heeft te vroeg hunne reeds zwellende knopjes te ontplooien en gered heeft van een wissen ondergang, om nog niet eens te spreken over de bekwaamheden, welke door haar aan de te behouwen velden geschonken is. WAALWIJK. Z. M. heeft benoemd tot ont vanger der reg. en dom. te Heerenveen D. E. C. Frankamp, thans in dezelfde betrekking alhier. TI EL. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de Arrondissements-rechtbank alhier, den heer rar. M. E. Booy, thans ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten in het arrondissement Alk maar voor de kantons Hoorn eu Medemblik, ter standplaats Hoorn. t GORINCHE.VJ, 22 Maart. L.l. Maandag zijn hier ten overstaan van den Notaris Boonzajer bij publieke veiling ingezet; Een woon-en winkelhuis in de Gasthuistraat op f 8200 twee woonhui zen, naast elkander met grooten tuin daarachter, in de Pompstraat, op f 8 400 henevens 1,2612 II.A. weiland gelegen op den polder Wolphcren, in twee porceele.n op f 2210. t L.l. Dinsdag is hier ten overstaan van den Notaris de Kleyn, een huis met tuin van de fami- lie Eyckmans, in de Nieuwst ad alhier, hij publieke veiling ingezet op f 3900. t Met 1 April hoopt, men ook hier de post pakkettendienst in te voeren. Alles is hier reeds voor dien dienst in orde gebracht. O »k de ver- scliillfM1 h.i« ven"-i:>rders in de geineent' met dit hoofdkantoor correspondeeremle, zijn of worden reeds van administratie- en ander materieel voorzien. t WERKENDAM. In deze week zijn weder een paar huisgezinnen naar Amerika vertrokken, die op de gunstige berichten van hunne familiën daartoe zijn overgegaan. Eene vrouw te Noordwijkerliout is zoo hevig ge schrikt van het bericht dat haar kind in liet water was gevallen, dat zij in korte oogenblikken overleed. Een aantal handelaren in visch, wild enz. te Dordrecht, alsmede te Gorinchem en aan den Moerdijk hebben gezamenlijk een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, houdende het verzoek om de vernieuwing van het liandelstrac- taat inet Frankrijk te bevorderen. Een afschrift van dit adres is aan den Minister van Buitenl. Zaken gezonden, met verzoek zijn steun daaraan te verleenen. Op eene boerderij onder Varseveld zijn vijf groote vossen geschoten. Dezer dagen is een passagier op een stoom boot van Vlissingen naar Queensbro over boord gesprongen en verdronken. In zijne hut liet hij een briefje achter aan zijne te Amsterdam wonende familie. Van den bouman IV. van der Eyk te Kethel zijn 34 runderen als verdacht van longziekte ont eigend en afgemaakt. Van eenige kinderen, die op liet gehucht Gorp onder Hilvarenbeek zich op het ijs begeven had den, waagde een jongetje van 7 jaren zich te ver, zoodat hij er doorzakte, even als zijn broertje van 9 jaren. Op het hulpgeroep schoten wel eenige personen toe, maar inmiddels waren de heide knaapjes reeds onder het ijs verdwenen. Te Achlum (in Friesland) liet men onlangs het onderste deel van een gevelden boom door Fruit springen. Een jongen van 14 jaren is daarbij zoo danig getroffen, dat men voor liet behoud van zijn gezicht vreest. De blokwachtei van den Ned. Rhijnspoorweg, tegen wien onlangs proces-verbaal was opgemaakt wegens liet verkoopen van sterken drank in zijn blokhuisje, heeft voor de rechtbank te Utrecht terechtgestaan. De man ontkende voor geld getapt te hebben en beweerde, dat zijn bezoekers hem feliciteerden met het vrijloten van zijn zoon en dat hij her. daarom tracteerde. Het geld, dat de veldwachters hem hadden zien ontvangen, was hem door de bezoekers cadeau gemaakt, omdat hij zoo'n groot huishouden had. 't Kwam precies uit op 5 ets. het borreltje De man beklaagde zich erg, dat de spoorwegm. hem op grond van een courantenbericht had ontslagen, en de voor zitter scheen wel gaarne gezien te hebben, dat de politie, die toch al lang vermoeden op den wachter had, reeds vroeger een der ambtenaren van het vergrijp had kennis gegeven, aangezien daardoor toch ook ernstig gevaar voor de veilig heid had kunnen ontstaan. Het requisitoir luidde f 25 boete subs. 7 dagen celstraf. Als een bijzonderheid werd dezer dagen uit Zand voort gemeld, dat bij de beproeving van de reddingboot petroleum is gebruikt om de zee tot bedaren te brengen het blijkt ons dat de Sche- veningsclie visschers dit reeds bij herhaling bij stormweder deden, soms ook met teer. Bij den laatsten hevigen storm op 6 dezer, maakten on derscheidene schepen bij de landing van dit mid del gebruik. Te Geulem (Limb.) heeft eene instorting van den berg plaats gehad, waarbij een stal met vee (1 koe, 1 geit en 1 varken)doordein*-estorteaardeisbedolveii. In een der veenkoloniën, in 't noorden des rijks, liep onlangs een poldergast rond, die de treurig ste tafre<?len ophing van de ellende welke in zijne woning heerschte. Er was gebrek aan letterlijk alles; zijne vrouw, onlangs bevallen van haar 7de kind, had versterkend voedsel noodig en zelfs geen aardappel kon haar worden aangeboden. Onze vriend had Jde gave des woords en zijne stem, soms verstikt door tranen, noopte tot ruime giften. Tegen den avond kwam hij bij een arbei der in huis, die hij van vroeger kende, en daar werd een gloeiend feestje gevierd. Spek, vleesch en worst werd er gekookt en gebraden, een fleseh met jenever liet men aanrukken en men smulde, tot de mond hare diensten weigerde. Den vol genden morgen ging de jammerende echtgenoot weder op reis, na nog liet overgebleven geld op tafel te hebben geworpen. Hij verdiende genoeg, naar hij zei, om royaal te kunnen zijn. Zijn huis gezin bestond slechts in zijne verbeelding. Tot de plaatsen welke mede door de jongste stormen geweldige rampen te betreuren hebben en niettemin door de algemeene liefdadigheid vergeten dreigen te worden, behoort de Groning- sche gemeente Zoutkamp. Drie schepen van de Zoutkamper visschersvloot zijn vergaan en 9 man zijn daarbij omgekomen, nalatende 6 weduwen en 18 kinderen. Ook voor deze ramp is eene com missie gevormd. Te Amsterdam bevinden zieli thans twee Clii- neezen, leden der Ghineesclie tentoonstellings-com- missie, die er de expositie van hun land koinen opstellen. Z j loopen overal rond in hun nationaal cost uuin. Voorts zijn er, per s-. //Conrad," acht Javanen aangekomen. Er z.il nl. op de terreinen van de Tentoonstelling ook een Javaansch dorp te zien zijn, door Juvaausche mannen, vrouwen en kinderen be woond, die aan huil gewoon dagelijksch werk zul len bezig zijn, om dus een kijkje in Isulinde te geven. Den ingezetene van Pertiis, die Zondagavond (e Delfshaven door den stoomtram werd overreden, zijn Dinsdag de beide beenen afgezet. Onder Schooten is opgehaald het lijk van een 60-jarige koopvrouw Hit Haarlem. Men vermoedt, dat zij in dronkenschap te water is geraakt. Te Amster dam werd een persoon wegens dronkenschap in hechtenis genomen. Aan het bureau bleek het, dat het een agent was, die van zijn vrijen dag eens te veel gebruik had gemaakt. De bejaarde dienstbode van den heer D. G., in het Park Ho ningen te Kralingen, is levenloos uit de sloot achter diens woning opgevischt. Waarschijnlijk was zij van den vlonder uitgegleden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ten zuiden van Petten, in de onmiddellijke nabijheid van het wrak der //Eddystone", het Eugelsche visschers vaartuig „Wedgeon", London 289, ge strand. De 6 opvarenden zijn gered. Uit verschillende plaatsen van ons land komen berichten, dat geheele families zich gereed maken binnenkort naar Amerika te vertrekken. Te Bergen-op-Zoom heeft zich vrijwillig aange meld en in handen der maréchaussees gesteld een deserteur van het Koloniaal werfdepot te Harderwijk. KERKNIEUWS. In Rnslaud in 't algemeen, maar voornamelijk to Moskon, do on do hoofdstad des lands, de hei lige stad, vormt de groole plechtigheid, de kro ning des Keizers eu der Keizerin het voornaamste onderwerp der gesprekken. Naar gelang het tijd stip daarvan meer nadert, neemt do belangstelling toe eu uit den aard der zaak dragen de toebereid selen, die van reusachtigen omvang zijn, niet wei nig daartoe bij. Moskou zal bij die gelegenheid als 't ware overstelpt worden met. bezoekers. Meu berekent dat, liun aantal minstens op 400,000 mag worden geschat, behalve het leger van troepen eu de gasten van het hof, die op kosten van den Keizer worden geherbergd, bestaande uit de voor naamste burgerlijke on militaire ambtenaren, die uithoofde van hunne betrekking tot zekere fuuct.iën bij de kroningsplechtigheid worden geroepen. Dat daarbij een Oostersche praal zal worden ten toon ge-proid, ligt in den aard van de Russische zedeu. Indien men hierbij in aanmerking neemt, dat do Keizer een bedrag van 17 millioen roebels of in een rond cijfer 34 millioen gulden er voor heeft bestemd, dan behoeft zulks geen nadere ophelde ring raeor. Daarbij komt nog, dat de oude hoofd stad Moskou van hare zijde dit voorbeeld op groote schaal volgt, zoo laat het zich gemakkelijk begrij- pou, dat het aantal toeschouwers alle gewone ver- fa oudiugen verre zal te boven gaan. Bij de vroegere kroningen was dit insgelijks hot geval eu bekend is het, dat de tallooze menigte, tor bijwoning van de feesten samengestroomd, niet steeds de maat, wist te houden, maar veelal tot groote uitspattingen oversloeg; er zullen 1111 op bijzouderen last dos Keizers omvattende maatre- golen van voorzorg genomen worden, om de goede orde te bowareu. Dit is te dringender, dewijl nit.de om liggende gouvernementen een verbazende menigte gewoonlijk toestroomt, wier beschaving nog slechts van zeer bescheiden aard mag worden gehooten. Do zaak Armand en Leon Peltzor word Maan dag 1.1. voor het hof van cassatie te Brussel aan gevangen en Diasdag 1.1. voortgezet. De verdediger, die beweerde dat, do rechten der beschuldigden zijn verkort, voerde daarvoor ver schillende beweegredenen aan, waarvan de voor naamste zijndat oen der getuigen a charge is gehoord, zonder beëedigd te zijndat een jurylid als ingenieur genoemd werd, zonder dit te zijn, persoons ver warring; dat de slembiljetten der jury leden niet in bet, Fransch, maar in bet, Vlaarnsch ge steld waren; dat een jurylid was gefailleerd en daardoor de bevoegdheid miste in deze op te tre den, enz. Het, O. M. bestreed de verschillende motieven, was daarbij uiterst, streng voor de verdediging en eischte verwerping van de voorziening in cassatie. Op Woensdag 1.1. heeft het hof van cassatie ver worpen de voorziening van Leon en Armand Pelt zor tegen het arrest van het hof van Brabant, waarbij beiden ter dood zijn veroordeeld. Jumbo heeft, zijn eigenaar Barmim veel last en schade veroorzaakt. Men had hem een nieuwen hond tot gezelschap gegeven. Dat beviel Jumbo niet. Hij smeet den nond met, zijn snuit van zich en viel een anderen olifant, Pilot, aan. Do bond werd gedood. Pilot brak zijn ketting en ging met de overige olifanten aan het vechten. De bewakers ontsnapten ter nauwernood en de olifanten havenden elkander geducht, teiwijl Jumbo bedaard toekeek en nu eu dan wat at. Een Doit.sch blad bericht, dat, naar aanwijzing van den Rijkskanselier, uit het fonds t,er dispositie van het departemeut van buitenlandsche zaken 20,000 Mark beschikbaar is gesteld ten behoeve van Duitsche firma's, die aan de tentoonstelling te ^Amsterdam deelnemen. To Glasgow kwam do sneltrein uit Edinbnrg in botsing mot dien uit Busfay. De locomotieven van beide treinen werden uit de rails geworpen en een aantal wagons werden verbrijzeld. Men telt 4 dooden en eenige gekwetsten. Uit de analyse van de ingewanden van Gortscha- koff door prof. Hahu van Freiburg, is gebleken dat van vergiftiging geen sprake was. Te Pontevedra (Spanje) is het plafond van de gerechtszaal ingestort; 50 personen werden gekwetst. In den loop der vorige week hebben eenige En- golsche reizigers een poging ondernomen, om den Moutblanc van de zuidzijde te beklimmen. Op de ernstigste wijze had men getracht hen van dit voornemen te doeti afzien. Te eigenzinnig om aan goeden raad gehoor te geven, bleven zij volharden in het dwaze voornemen. Zij togen op weg, wer den door een sneeuws!orm overvallen eu zijn ver moedelijk allen het slachtoffer geworden hnnner roekeloosheid. Dr. Tanner, de vermaarde vaster, is nu, volgens een bericht nit St. Louis, in een krankzinnigen gesticht opgenomen. Te Tascbkend is een gasthuis voor Mahouie- daansche vrouwen gesticht, dat geheel onder be handeling staat van Russische vrouwelijke docto ren. Dit moet de eerste maal zijn, dat in Rusland aan dokters van het schoone geslacht eeu afzon derlijke en onafhankelijke werkkring wordt aange wezen. Te Taganrog, in Rusland, heeft vvcor een dyua- miet-aanslag plaats gehad op het hnis van een ban kier. De ingang en het voorhuis werden zwaar be- O r? schadigd door de ontploffing. In den kelder vond men een kist. met dyuamiet. Te F-rost-City, in Californië, hoeft een groote brand gewoed, die 76 buizen in de asc'n legde en 100 menschen van hun oudorkomen beroofde. De schade wordt geraamd op 250.000 dollars. TV*T.*-r4ör:z-r*TrTxrr.wii.m jvtjpjwrHJw.' Burgemeester en Wethouders van Hensden bren gen ter openbare keunis, dat de staat, opgemaakt ingevolge art. 816 der wet op het lager ouderwijs van 17 Augustus 1878 (Stbl, 110. 127) ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is uedergelegd. Ileusden, 20 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De S'-crutaris, De Buryameastar, SPRENGERS, IIONCOOP. Nederl. Hf.rv. Gemeente. Beroepen naar Kamerik W. A. Houbolt, te Westbroek; Nes en Wieruin G. Steginga, to Dantumawoude; Kat- tendijke (Zuid-Beveland) D. van Popta, te Domburg Zevenhoven (el. Leiden) C. D. L. van Coeverden Adriani, te Oude eu Nieuwe Wetering; Oude- en Nijehooru (cl. Heerenveen) J. H. Leemhuis, te Krops- wolde. Aangenomen: Moer-Cappelle door Van Griethuizon, te Aalburg. Bedankt voor Boots (N.-Holland) Krol, te Koldervi en Wijn- jeterp J. C. de Mol Moncour t, te BunnikDoeveren eu Genderen W. A. Mac Pherson, te Jaarsveld. f Ileusden, van 12 tot 22 Maart. Overleden: G. Schoenmakers, z., 8 w. Adriana Merkx, 83 j.J. L. M. Moonen, z., 3 j. t Werkendam, van 22 Febr. tot 19 Maart. Ondertrouwd: B. Bogers, jm. en P. Kalis, jd. Geboren: Job Ilendrikus, z. van J. Vis en M. J. WoverlingJanna Diena, d. van C. Ver doorn on J. D. do WaalDirkje, d. van B. T. Visser en J. Hauegraaff; Pieteruella, d. van C. Ippel eu G. Verhagen Willem, z. van H. Schoon eu N. van Herwijnen Nicolaas Marius, z. van K. de Boon en M. van DruuenCornelia Catbarina Heurietto, d. van J. H. Perk en M. Bijvanek Albert, z. van J. Aafjcs en M. Bieren Margrieta Johanna, d. van T. de Roo en E. van Dalen Elizabeth, d. van C. W. den Haan en T. M. Vis ser Johanna Catharina, d. van P. H. vau Dnssel- dorp en F. J. Goffaux Catharina Jacoba, d. van T. v. d. Werko eu C. A. Linthout Dirkje, d. van J. Groeneveld eu J. C. Bogers, Overleden: J. v. d. Stelt, 3 j. A. M. van Pntte, wed. van B. Verdoorn, 83 j. G. Biesheu vel, 68 j. J. G. van Oord, 12 j. G. Verheij, 3 w. B. v. d. Werken 16 j. J. Gomijn, 81/;) j- E. v. d. Schuit, 85 j. Door don heer D. C. v. d. Poll te Gorinchem is van den heer Joh. de Vree te Maurik een koe aan gekocht, wegende het kolossale gewicht van 830 k.gr. Beveiliging der ooftboom-bloesem tegen nacht vorst. In de »N. Gr. Ct. doet Karpophilus het volgende eenvoudige en onkostbare middel aan de hand, om den bloesem van appel- eu pei'eboomen tegen nachtvorst te beschermen. Men neemt eenige plaggen vochtig veen en hai.gt die, aan een touw bevestigd, hier en daar in een 'vruchtboom. Dit middel schijnt jaren lang bekend te wezen en probaat te zijn. Het kan natuurlijk dienen om fijne vrucht- booinen t,e beveiligen. Zoo ook wanneer dn abrikoos- en perzikeboomen, langs schuttingen geplant, in bloei staan en men vreest nachtvorst, dan is het beste behoedmiddel daartegen, om dos avonds op een handbreedte af stand der boomen een natte dweil of natte stroomat te haugcu, en de bloesem zal behouden blijven. Men schrijft aan het »Dbld.«: Het in onder scheiden bladen opgenomen bericht, als zou te Doniaga (Fr.), bij den veehouder S., de longziekte uitgebroken zijn, kunnen wij met grond tegen spreken twee veeartsen hebben verklaard, dat het geen z.g. longziekte, maar longontste king was. De roomboterfabrieken to Sneek eu Bolsward zijn reeds in volle werking. Jammer maar dat over de hoeveelheid melk, welke do fabriek wekelijks kan verwerken, nog op verre na niet wordt beschikt. De meeste boeren zijn nl. niet genegen, bun melk voor 11 a 12 ets, per kan aan do fabrieken af te staan. Vraagt men hun »Ziet ge meer voordeel in zelf karnen dan luidt het antwoord gewoon lijk: »Och, neen, maar de fleur is voor ons van het boeren af, als we het hoofdproduct uit handen geven. Ook in het Noordsche van ons land zijn de veehouders eenparig tevreden over de genomen proef met ingekuild gras (groen voeder). De melk der koeien die hiermede gevoederd worden, kan het onderzoek doorstaan. Zoowel hot gehalte als de smaak, was gelijk aan die van de molk der koeien die uitsluitend met hooi gevoederd worden Het groen voeder is daarbij voor de beesten smakelijker dan hooi, dat zij weigeren wanneer hun de keuze uit beiden gelaten wordt. Dat schapen znlk een buitengewone vlugheid in het loopen hebben, dat zij het tegen een spoor trein knnuen volhouden is zeker weinig algemeen bekend. Volgens de Schledschc Volks-Ztg.hield onlangs een ram een wedlo >p met dun spoortrein van Klopschen naar Quaritz en haalde daarbij den t ein voor.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2