KEUKENMEID Stad Heusden. MAASSTROOM. Graannoteering. Openbare Verpachting. VERPACHTEN: en DcONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN verpachten D. OCHTMAN, HEUSDEN. Reparatiën spoedig en goedkoop. Botermarkt, hoek Nieuwst raat. naar de Potterstraat, kek Mtersteeg. En onxniddelijk daarna: Bedden, Matrassen, Tapijten, Meubelen, Spiegels, Stoomzuivering van Bedden en Matrassen. te Werkendam, INGEZONDEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. eene bekwame MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Stoomboot Op Paaschmaandag veil trekt de Boot van Heusden! 's morgens 6 ure. Dienst op Paaschmaandai OVERGEPLAATST J. van Dieten. den BANDIJK langs den Linkeroever der Nieuwe Merwede onder Werkendam, een P L A A T in het Steur- gat onder Werkendam en Dussen, A. WIJCHERS, Het YOETVEER over de Maas, van Yeen op Aalst, voor den tijd van vijf jaar, ingaande 1 Mei 1883. Gordijnen in alle soorten. MAGAZIJN In het Hölel Wapen van Am- sterdam'7 teHeusden, wordt gevraagd, om met Mei in dienst te treden van goede getuigen voorzien. Hoog loon. Liefst boven de dertig jaren. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. 's Bosch, 21 Maart. Op de veemarkt van hedeu waren aangevoerd Van Gorinchem 's-Bosch Van Heusden 's morg ,z VBosch 's nam. 5.30 ure. s namidd. 2 8 en 's nam. 12.15 urj 2 's nam. 4.30 s morgens De ONTVANGER der REGISTRATIE en DO MEINEN te Werkendam, zal op "Woensdag 28 Maart 1883, ten huize van de Weduwe J. van Reenen te Werkendam, des voonniddags ten elf ure, in het openhaar, ten overstaan van den Notaris W. J. van deu Elst aldaar, bij OPBOD en AFSLAG in ZES PERCEELEN, breeder hij billetten omschreven, voor den tijd van 6 JAAR, in gaande bij de gunning om te Hooien of met Vee te beweiden, naar verkiezing; voor den tijd van 20 JAA.R, ingaande bij de gunning om met Riet, Biezen of Hout te beplanten. liggen ter inzage ten kantore der Ontvangers te Gorinchem, Sliedrecht en Werkendam, hij welken laatsten tevens nadere inlichtingen te verkrijgen en de Kaarten te zien zijn. zal op DONDERDAG den 29 MAART 1883, des voormiddags ten tien ure, in het Rechthuis te Veen, in liet openbaar, De inschrijvingsbilletten moeten op zegel ge- -11.30 11.§5 i schreven en door inschrijver en borgen ouder- - 11.90 12.15 i teekend zijn. Nadere inlichtingen verstrekt voornoemde Ont vanger, bij wien tevens de voorwaarden ter inzage liggen. KARPET T EN 2.75 en hooger. W ASCH T A F E L S van af 2.S0. STROOMATRASSEN 2.25 en hooger. HORREN 1.20 en hooger. Twee persoons Bed, Peluw en Kussens f 8. Men schrijft nit GelderlandThans moeten het de melkotien misgelden. Nu zijn deze, doch alleen de prachtigste,aan de beurt om uitgevoerd te wordeD. Vroeger giDgen zij alleen naar Duitschland. doch thans komen kooplieden van verschillende lauden de room van de melk weghalen. De boeren varen er (aanvankelijk) wel bij, want ze krijgen er veel geld voor. Het mond- en klauwzeer te Rozendaal heeft zich tot één stal bepaald; de aangetaste ruudereu zijn alle hersteld en door den districts-veearts gozond verklaard. Het is aan de spoedige aangifte en 't strenge isolement te danken, dat de ziekte geene verdere gevolgen heeft gehad; thans komen in de provincie N.-Brabant g.en gevallen meer voor. AMEEIK A en C A N A D A. Zondagsmorgens te 3 uur spoorden wij van Marion Junction naar Springfield, waar wij met moeite een open vrachtwagen huurdou, om ons naar Yaukton- agency door de Indian Reservation te brengen. De Iudiau Reservation is eene plek grouds, 30 mijl lang en 25 mijl breed, die voor 2000 Indianen gereser veerd wordt, welke daar voor rekening van het Ame- rikaansche gouvernement worden onderhonden. Geen Amerikaan heeft het recht binnen die grenzen een Homestead, Preemption of Timborclaim te nemen; doch deze vruchtbare Prairies worden den Indianen ter ontginning overgelaten, die ze zonder vergun ning ook niet mogen verlaten. De regeeriug heeft O T-i zelfs houten huisjes voor hen doen bouwen en te Yaukton-agency zijn twee scholen, twee kerken, een meelmolen, een zaagmolen, eene smidse, een tim- merwinkel, wagenfabriek etc., om de Indianen te ciriliseereu, doch tot heden heeft dit alles nog weinig te hunner beschaving bijgedragen. In plaats van de hnizen gebruik te maken, prefereeren zij zelfs bij de strengste koude, onder hunne tenten te slapen op den koudon grond, om een brandend vuur ge legerd. Werken doen ze zeer weinig, daar de Ameiikaansehe regeering hen desgewenscht van voedsel en kleediug voorziet. Zoo had de regearingsageut, te Yankton dezen herfst voor 15,000 dól!, kleeren ouder hen uitgedeeld en twee keer wekelijks worden ze van levensmiddelen voorzien. Hun getal sterft uit; de mannen zijn zwak omdat ze uiet werken. Ze laten hunne vrouwen bijv. vrachten hout van dé oevers des Missouri halen, waaronder de arme schepsels bijna bezwijken, terwijl de heeren gemaals mede wandelen zonder hen zelfs af te lossen. Zoolang Ze geen whisky of andereu s erken drank krijgen, zijn ze goedaardighet is dan o >k streng verboden hun whisky te verkoopen of zelfs te geven. In Yaukton-agency wonen slechts enkele blanke families, allen ambtenaren, waaronder een docter. Er was een volbloed Indiaansche schoolmeester, waarop de halfbloed voerman St. Pierre, dien wij daar aannamen om ons verder te brengen, niet weinig trotsch was. De vader van St. Pierre, die to Sioux City geboren was, was een Pranschman. De half- bloods schijnen do slechte eigenschappen van beide rassen te hebben overgenomen; op hou zijn dezelfde wetten toepasselijk als op de Indianen. St. Pierre maakte echter eene gunstige uitzondering, hij was een flink vo.rman, die flink geld eischte en zich alleen maar aan onze ledige veldflesch vergreop, die hij des uachts uit eene overjas haalde en zich toeeigende. Wij reden door het Missouridal over steeds zeer vruchtbare gronden naar White Swan, tegenover het Fort Reudal gelegen, waar Sitting Bull, de vroeger zoo govroesde hoofdman der Indianen, mot 150 In diaansche families eveneens door de Regeering onderhouden wordt. Onderweg ontmoetten wij oen Indiaanscheu pos tiljon, die, met zijne vrouw, beiden in origineel cos- tuum, op hun poney ons voorbij stuivende, een prachtig tafereeltje opleverden. Wjj soupoerden bij eene Russische familie, die voor rekening der Mennonieten uit Rusland eerst naar Peusylvanië waren gezonden en daar zooveel over- verdiend hadden, dat zij naar Dakota konden reizen, waar zij gonvernementsland hadden opgenomen. Zij spraken onder elkaar nog eene soort Neder- landsch dialect, zeer goed voor ons verstaanbaar; terwijl ze onze taal nog zeer goed konden begrijpen, daar hunnw voorouders vroeger uit Nederland naar Rusland waren geëmigreerd waar ze tafellakens ge maakt hadden. Het avondmaal, bestaande uit hain, boouen. aardappels en brood, smaakte na den ver- moeieuden rit, in hun ldgbouse (een hxis van boom stammen gemaakt) overheerlijk. Bij helderen ma neschijn reden we dienzelfden avond nog verder tot Wheeler, den bestuurszetel van het district, waarin de Hollaudsche kolonisten zich dit voorjaar hebben noergezet. Het voornemen bestaat bij de Regeeriug een groot deel van do vruchtbare prairies, thans voor do Indianen geresorveerd, vrij te maken, zoodat ook dat door blanken kan worden in bezit genomen, en dit was ew-ne der oorzaken mede, waarom ik deze reisroute gekozen had, zoodat ik mij zelf van de hoedanigheid van dien bodem, die mij als uiterst vruchtbaar en gunstig gelegen geschilderd was, kon overtuigen. Ik vond die omschrijving geheel der waarheid overeenkomstig en hoop dat do wet, thans bij den Senaat aanhangig, om dat gebied open te maken en de Indiauou verder westelijk over de rivier Missouri te brengen, worde aangeuomen. (Wordt vervolgd.) Als mou het »Niouwe Schoolbladgelooven mag, dan is een onderwijzer op het denkbeeld gekomen, om het bekende gezelschapspel, charade en action, eeuigszins gewijzigd, bij het onderwijs toe te passen. Om de kindereu bijv. het woord karpet t,e doen lezefi,. gebruikt hij twee teekeniugen, waarvan de eene een kar en de andere een pet voorstelt. Het woord lei (van liggen) stelt hij voor door eene lei. Misschien wel achtbaar door eene 8 en eene lijkbaar, en magazijn door eene maag en een flesch azijn.... Wie weet zelfs of hij «hoofdonderwijzer* niet plas tisch door een rebus uitdrukt door een hoofd onder een uurwerkwijzer af te beelden. Vermakelijk zou dit onderwijs zeker zijn, maar aan de leerzaamheid twijfelen wij. Als een bijzonderheid deelt men ons uit Fijnaart mede, dat de hond van den brugwachter J. Iv. al daar in de vorige week 2 Otters heeft gevangen, waarvan een woog 15 KG. en de lengte had van 1.73 M, terwijl de ander 7 KG. zwaar was. De ezel in betrekking. Een zeker Kouing, ziju naam ben ik vergeten, had een geleerde aan zijn 1 hof, op wiens uitspraak Z. M. -leeds vertrouwde. Xu wilde de Koning zekeren dag op de jacht gaan en nadat de noodige preparatieven gemaakt waren, consulteerde hij den geleerde en vroeg deze wat hij van 't weer dacht. De geleerde zei, dat 't niet zou gaan regenen en de jachtstoet vertrok. Op weg ontmoette men een landbouwer die op een ezel zat; deze raadde de heeren aan, terug te kecren, daar 't zou gaan regenen. Men glimlachte even en ging verder. Maar heel lang duurde 't niet of men had spijt, dat men niet geluisterd had naar den goeden raad van den landman; waut er kwam een formeele don derbui en do Koning werd door en door uai. Thuis gekomen, nam de vorst den geleerde goed onder handen. »Ik ontmoette onder weg een eenvoudige land bouwer, die er vrij wat meer vau weet dan gij, want hij voorspelde dat 't zou gaan regenen en jij wist er niets vau!« De Koning dankte nu ueu geleerde af en ontbood deu landman, die weldra ten hove verscheen. »Zeg me eens,« vroeg de Koning, »hoe wist je, dat 't zou gaan regenen?* «Dat wist ik niet,* sprak de boer, «maar m'jn ezel heeft 't me gezegd.* »Hoe kon dat?* Doordat hij zijn ooren spitste, sire.* De Koning zond nu ook den landman naar huis. Maar de e/.ol werd ontboden on die bekwam de betrekking, tot dusverre door den in ongenade ge vallen geleerde vervuld. En dat nu was een groote fout Waarom?* vroeg iemand. »Wol, omdat sedert dat oogenblik elke ezel een mooie betrekking hebbeu wil Een steen des aanstoots. Voor de deur van het gerechtshof te Pil kallen, in Litthauen, ligt een- breude, vlakke steen, die door een merkwaardig vergelijk, eigendom van het gerechtshof is geworden. Twee zwagers, tevens buren zijnde, waren het namelijk oneens over den eigeudom van dezen steen, die op beider grenzen gelegen was. De een wilde hem tot een slijpsteen, de ander tot iets anders gebruiken. Zij brachten de zaak voor de rechtbank. De officier bij dezelve, eon even knap als weldenkond man, was overtuigd, dat, indien de stoeu aan een der zwagers werd toegesproken, hij langen tijd een voorwerp van geharrewar tusscheu beiden zou blijven hij stelde derhalve het volgende vergelijk voor, name lijk, dat de steen zoo min des klagers als des be klaagden eigendom zou zijn, maar voor do deur van het gerechtshof, ouder den naam van «de steen des aanstoots*, in den grond gelaten zon worden, opdat ieder, die zich op weg naar hot gerechtshof bevond, daardoor zou worden herinnerd, om hetzelve niet wegens eene zaak van zoo weinig aanbelang lastig te valleu, en uog minder door dergelijke beuzoliugeUj den vriendschapsband tnsschen bloedverwanten en] buren te kwetsen. Het voorstel werd door beide partijen aangenomen nu moest nog alleen beslist worden, wie do kosten,; zou betalen. De verstandige rechter deed echter; hieromtrent deze uitspraak Daar door het vergelijk; slechts het algemeen welzijn wint, zoo neem ik dof verantwoordelijkheid op mij van de kosten te annu- leeren, zoo als ik doe bij deze.* Sedert 1822 ligt de steen daar ter plaatse. Of hij: eenig nut gedaan heeft;, weten wij niet met zeker heid te zoggen. Een nieuwe laarzenknecht. Een Engelsch officier had zich in Indië met de olifantsjacht onderhouden^ en juist ziju dubbel geweer afgeschoten, toen een; olifant uit het geboomte naar hem toe snelde.; Alleen de snelste vlucht kon den jager redden, die dan ook ruim vier honderd schreden uit al zijne macht, voortliep, doch intusschen had iugezien, dat de olifant hem binnen eenige oogenblikken zou in- haleu. Bij geluk kwam hij aan eenen boom, nam, een schielijk besluit en klauterde tegen den stam op. Nog eene halve seconde, en hij zou aan zijn ver-; volger ontkomen zijn geweest, maar eer hij ziju; linker voet kon na zich halen, pakte de olifant^ dien met zijn outzachelijken snuit en trok er aan de Engelschman, van zijne zijde, trok naar boven daar hij begreep dat het altijd nog beter was zich' een been te Kten afrukken, dan geheel en al in dól macht van zijne tegenpartij te blijven. De strijd' duurde .intusschen niet laug, want tot vreugde vac den vervolgde, en tot ergernis van den v /olger; ging de laars uit en bevrijdde den voet. De olifant; verfrommelde het beenfoudraal van zijne tegenpartij! doch week voorts niet van de plaats, en bleef 2<f uren bedaard onder den boom staan wachten. Tot' geluk kwam na dezen tijd een inboorling in de nabijheid, dien de jager van zijnen toestand bericht gaf, en die uit het naaste dorp menschen deed komen, welke deu olifant door geschreeuw enz. verdreven. Zonder dit gelukkig toeval had de Engelschman op den boom wel van honger kunnen omkomen. De verstrooide professor Zobelmeister zond op zijn verjaardag, toen hij dien op zijn kalender ver meld zag, zichzelven een kaartje en riep bij hot ontvangen er van uit «Zoo, loeft de oude Zobelmeister nogDat is toch attent van hein, dat hij mij niet vergeten heeft.* Dit staaltje van verstrooidheid wordt overtroffen door dat van den geneesheer, die een aanval van koorts had, zichzelven de pols voelde en bedenkelijk het hoofd schuddende, zeide: »Men heeft me te laat geroepen; de man zal er aan heengaan. Wij zullen evenwel zien of er iets aan te doen is.« En toen genas hij zichzelven. Jeanne Samary, de bekende actrice vau het «Théatre Francais«, ontviug onlangs een gloeiende; liefdesverklaring van een gymnasiast, die baar portret vroeg. Jeannes echtgenoot zond hem het volgende antwoord: «Mijnheer, daar mijn vrouw juist bezig is haar jongste kind luren aan te doen, draagt zij mij de taak op u te antwoorden en n mijn portret te zenden als het dierbaarste wat zij bezit. Haar* portret is bij Nadar te krijgen, en deze eminente photograaf stelt do voorwaarden zeer billijk, als hij er honderd tegelijk verkoopt. Ten slotte wil ik u nog dit zeggen: mijn dochtertje is 6 maanden'j oud misschien draagt gij later nw liefde van def moeder op de dochter over en wordt gij nog een-H maal mijn schoonzoon.* trehkeB. Eensklaps rukte de heer des huizes de salondeur open en stond tegenover een man, die de kamer doorzocht met een brandend stuk hont in zijn hand. Zoodra de inbreker den eige naar zag, wilde hij hem aanvallenmet het brand hout in de eene en een groote ,aug in de andere hand en poogde hem het gezicht te verbranden, 't Zou met dien man gedaan g.-weest zijn, als de; schurk niet tegen een stoel gestooten en op den- grond gevallen was. Doch hij stond op en dreigde! op nieuw met zijn gevaarlijke wapens. Op ditI oogenblik kwam de zoon te hul.» met een geladen' geweer. «Geef n over, wij zijn met ons beiden!*' In plaats van dit te doen, wilde de dief zich van| het geweer meester maken. De jonge man wilde- nog niet schieten en trachtte deu aanvaller aan te grijpen, doch eindelijk zag hij zich genoodzaakt vuur te geven. De man werd doodelijk getroffen. Toen den volgenden morgen de dienaren vau het geivcht kwamen, herkenden ze in den gevallene een befaamd misdadiger. Restauratie. Naast het Museum ontmoette hij im eene restauratie den schilder, die met de restaur' ratie van de groote schilderij uit den tijd der Res< tauratie belast was. In een kasteel nabij Angers ontwaakte de eige- naar 's nachts door eeu ongewoon gedruisch, dat uit de salou scheen te komen. Aanstonds sprong hij uit het bod en waarschuwde zijn zoon. Te za- 4 meu gingen ze behoedzaam naar de benedcuvor- L MOURIK. 150 werkpaardeu, 7 handelspaarden, 5 gras paar A den, 3 veulens, 140 kalfkoeieu, 60 kalfvaarzeu; 20 magere ossen en koeien, 15 vette ossen en koeien^ 50 pinken en hokkeliugen; 1050 biggen, 150 zoog^ varkens; 5500 meter wit en blauw linnen, 350(f meter grijs linnen en 3500 meter pellen. Er werd besteed voor: werkpaarden van 225 a 350, haudelspaarden van 425 a 600, gras- paarden van 250 a 300, veulens van 150 tot 300kalfkoeien van 200 a 250, kalfvaarzen van 170 a j 200, magere ossen en koeien van; 140 a 200, vette ossen en koeien van 215 a 300, pinken en hokkeliugou van 50 a 70, biggen vau f 2 a 2.40 per week, zoogvarkens van; 35 a 60; wit en blauw lianen van 40 a 50 ct. grijs linnen van 20 a 30 ct., pellen van 45 a 65 ct. per meter. De aanvoer was over bet algemeen groot en er bestond veel handel, vooral in kalfkoeieu, die in belangrijk aantal door Pruisische kooplieden worden aangekocht. In vette ossen en koeien waren puike pracht exemplaren ter markt, die door onze vleeschhouwer werden aangekocht, zoodat ons met Faschen ee extra goed boutje wacht. Naar zoogvarkens was veel vraag. De prijs der Boter was den 21 dezer, 1.40 a j 1.60 f j. De ondergeteekende bericht bij deze, dat de GRUTTERIJ, van wijlen den Heer C. A. ROOMER Czn., op Maandag 19 Maart a. s. wordt Tevens beveelt hij zich bij voortduring aan in de gunst en het vertrouwen, waarin hij zich als op volger van den Heer Roomer, reeds gedurende drie jaren mocht verheugen, terwijl hij zal trachten, door accurate bediening die gnnst en dat vertrou wen waardig te blijven. Heusden, 16 Maart 1883. HEUSDEN20 Maart 1883.1 NOTEERING per 100 Kilo a contant met «2 pCt. korting oi' op één maand. LEVERING frnnko wal tc 's Bosch, Ilcusden, Gorinchem en tusscheu gelegen plaatsen. Gex*st 634 k°. nat. 8.75 Dikke haver 456 - 8.55 Dikke haver 48—9 - 8.85 Dikke haver' 50—L Probsteicr of geele haver 45 6 Zwarte haver. .44 5 Zwarte haver 46 7 Roodo larve 734 Roodo tarwe 76—7 Witte tarwe 767 Zaaihaver 10.— firma J. B URGIIO UT Go. 1 5 J INSC II11^ Ï.I "V IIV Cl, 11.90 12.-|5 Verdere vereischten bevat het billet. - 8.95 - 7.95 - 7.60 - 7.85 9J0 8.75 9.Ó5 9.15 8.15 7.10 8.^5

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3