BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. LAN DU EPTTUINBOUW: BURGERLIJKE STAND. te loochenen, maar hij blijft onvermurwbaar. Eindelijk doet ze hein gevoelen dat zij de vrouw is, die hij zoekt en naar wier dood hij snakt. Hij springt op alsof een adder hem steekt, grijpt haar aan en werpt ze tegen den grond. Zij is stil en gelaten, ze heeft hem lief en erkent dat ze zijn gramschap verdiend heeft. Eer men 't verhoeden kan, neemt ze vergif in en sterft in zijne armen. Ziedaar Fédora. Hoe men over dit stuk oordeelen mag, niemand zal ontkennen dat het aangrijpende toestanden teekent en een kunstenares van den eersten rang in de rol van Fédora eischt. Sardou heeft het dan ook geschreven om Sara Bernhardt te doen schitteren, schitteren als dame der groote wereld in allerprachtigste costumes en als diepgevoelende vrouw. Van 't uiterlijk dezer Fédora nu heeft de mode zich meester gemaakt en al wat in Parijs maar eenigszins meedoen kan, draagt iets a la deze heldin. Wanneer de mode nu een naam hebben moet, een etiket, dan doet ze geen slechte keuze. Fédora is een vrouw die ge overal kunt introduceeren, wat ge van alle inodeheldinnen volstrekt niet zeggen kuntna zoo lang in de kleeren rondge- loopen te hebben van madame Pompadour, de bijzit van een Franschen Koning, zal eeo fijn gewaad, geknipt naar dat van een eerbare vrouw, de troetelkinderen der weelde niet slecht kleedeu. (>U schilden IttUfttM en nog zegt men HEUSDEN, 13 April, t De kermis belooft, druk te zullen wordeu. Zoowel de Boter- als Vischmarkt is geheel bezet en de Breestraat ten deele, moet er meer komen. Onder de verschillende tenten merkten wij op die van den voet-pianist //prof. Pierre", waarvan onlangs de „N. Rott. Ct." het navolgende mede deelde Tijdens het bezoek aan Rotterdam kwam de directeur, de heer Hujgens, een kind aangeven, en werd alstoen onder de getuigen ook opge merkt prof. Pierre, die de inschrijving met ziiu voet onderteekende. Ook het Dagblad v. Z.-Holl." besprak on langs prof. Pierre als een merkwaardig man on der de toonkunstenaars, er bijvoegende: „Het ongeluk heeft hem tot verhoogde energie geprik keld en Zijn beenen en voeten bewijzen den man thans gelijke diensten, als een ander van de ar men en handen heeft, ft Is voor iemand, die zelfs nog niet eens inet de handen goed kan schrijven, om nog maar te meer wanhopend te worden. Eene audiëntie bij dezen merkwaardigen „profes sor" kan dus voor velen nog zeer leerzaam zijn." t OU DH EUSDEN. Op den stal van de erven Loeft' alhier is aan den veehandelaar A. v. Aken een prachtige kalfkoe verkocht, die zoowel door bui tengewone zwaarte als schoone ligchaamsbouw uitmuntte en een prijs opbracht van 500. Hoewel wij begrijpen dat veefokkers gaarne hooge prijzen voor hun vee maken, is het toch te be jammeren, iflat de beste exemplaren naar het bui tenland gaan, zooals iu deze ook weder het geval is. t GEN DE REN, 11 April. L.l. Maandagavond hielden zich hier eenige jongens bezig met sloot- jespringen, met het ongelukkig gevolg, dat een hunner er in sprong en op twee plaatsen zijn been brak. t AALBURG. In liet No. van 7 April 1.1. werd medegedeeld, dat ds. W. van Griethuizen alhier voornemens was, op 22 April a.s. zijne afscheidsrede te houden. Wij zijn echter van be voegde zijde ingelicht, dat dit bericht onjuist is, daar de datum van vertrek nog niet is vastge steld en haasten ons daarom genoemd bericht bepaald tegen te spreken. t BRAKEL, 12 April. De groote voorjanrsver- pacliting van wei- en hooilanden, gisteren voor- en namiddag alhier gehouden, had tot uitkomst dat even hooge sommen werden geboden als vroe ger, in weerwil dat er ook hier nog zooveel hooi onverkocht staat en er wegens het aanhoudend gure weder nog geen grasje in de weiden is. t WAALWIJK, 11 April. Tot lid van den gemeenteraad werd gekozen de heer Timmermans van Turenhout, met 155 van de 248 uitgebrachte stemmen, terwijl de heer A. J. Leblanc er 87 op zich vereeuigde. t VEEN, 11 April. De elft, die lang op zich liet wachten, is ook heden alhier gevangen. Als eene verrassing werden in denzelfden zegen ook 2 zalmen aangetroffen, die onze gemeente slechts zelden met een bezoek vereeren. TI EL, 9 April. Vrijdagavond trad een alhier onbekend man een kaas- en spek winkel binnen en vroeg den prijs van een stuk spek, dat voor de glazen ten verkoop lag. Toen nu de winkelier het spek op de schaal had gelegd en zich omwendde oin een gewicht te krijgen, greep de onbekende het spek van de schaal weg en ging er mede aan den haal, tot aan het bureau van politie achtervolgd door den bestolene. Op het politiebureau bleek dat de dief de daad had gepleegd ter verkrijging van huisvesting in de gevangenis, werwaarts hij dan ook is overgebracht. GORINCHEM, 11 April. Door J. van den Heuvel, schipper te Almkerk en 31 andere markt schippers is aan den gemeenteraad een request ingediend, luidende als volgt: vAan den gemeenteraad van Gorinchem, Geven met verschuldigden eerbied te kennen l>e ondergeteekenden allen marktschippers op Gorinchem, dat zij in het belang van hun bedri-jf Uwe vergadering eerbiedig verzoeken terug te komen op het raadsbesluit tot wederinvoering van den marktdag op tweede Paasch-, Pinkster- en Kerst dagen, voor het geval laatstbedoelde feestdag op Maandag invalt, naardien de ervaring der drie laatst gehouden markten op bedoelde dagen ten volle bewezen heeft, dat zij voor den handel geen het minste belang opleveren, en iu ieder opzicht veel minder welvaart iu Gorinchem verschaffen, dan op de in de sedert bijna 10 jaren op Dinsdag daaraanvolgende gehoudene marktdagen het ge val was." Sedert Zondag 8 tot Woensdag 11 April, zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 22 zal men van 9 tnt 39 halve kilo's; prijs per half kilo 0.38 tot 1.06, en 979 elften, prijs per stuk 0.90 tot 1.17. t Op Donderdag den 26 dezer zal alhier in den Doelen eene vereenigde vergadering ge- houden worden van het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe." In deze vergadering zal de begrooting van ont vangsten eu uitgaven voor het dienstjaar 1883'84 in het openbaar behandeld worden. t Van wege lieeren Gedeputeerde Staten van Zuid-1ftU'-u]ia.. biLiliikuraat en hoogheem- raden van den Alblasserwaard met Arkel bene den de Zouwe een ontwerp-besluit ingekomen, dat in de vergadering der Prov. Staten dezer pro vincie ter behandeling zal worden voorgedragen en hetwelk strekt om eenige bepalingen toe te voegen aan art. 137 van liet reglement voor het hoogheemraadschap. Dit ontwerp-besluit is thans ter secretarie in den Doelen alhier ter inzage geleed, oplat belanghebbenden hunne eventuëele j bezwaren daartegen vóór den 24u dezer zouden kunnen inbrengen. t DALEM, 11 April. De elftvangst begint gun stiger te staan. Naar meu zegt zijn er gisteren in het Gorinchemsche visehwater circa 300 ge vangen, die tegen 1 en ƒ1.20 op den afslag verkocht werden. t WERKENDAM. Het getal kiezers voor den is 165dat voor de Prov. alhier de Tweede Kaïner der Staten- der hoofdelijke omslag is gemeenteraad Staten en voor Generaal 91. t Het kohier vastgesteld tot een bedrag van 3682,28. t DE WERKEN~ËN SEE El'WIJK, 12 April- Voor deze gemeente zijn als tegenschatters voor de persoueele belasting dienst 1883/4 benoemd de lieeren Dirk Bastiaan Dekker, Gerrit Pruissen, Huibert Ottevanger, Hendrik Arie voor den Dag. t SLEEUWIJK, 11 April. Door stemgerech tigde lidmaten der hervormde gemeente alhier, is tot notabel dier gemeente in de plaats van wijl-mi deu heer P. Dekker gekozen de heer F. M. Kooijman. t WOUDRICHEM, 11 April. De eerste elft bracht circa een Rijksdaalder np. Zondag mor gen 1.1. waren er 9 aan de markt en tegen 1.35 a ƒ1.55 per stuk van de hand gegaan. Had men in ft vorige jaar om dezen tijd reeds een 30.000 met de elftteelt besomd, in vereeniging met de visschers van Hardingsveld, thans bepaalt het zich nog triaar tot eenige honderd guldens. De vangst van gepasseerden nacht was gelukkiger, 900 elften waren gevangen en hebben opgebracht 18 tot 21 stuivers per stuk. ALMKERK. Ter vervanging van wijlen den heer A. B. van de Koppel is benoemd tot. lid van liet bestuur van het waterschap deu Duil de heer II. Nietiwenhuizen. t10 April. Heden middag had hier een treu rig ongeval plaats. Een 23 jarige jonge dochter uit Dussen, die te Almkerk een bezoek had afgelegd, kwam op hare terugweg te dicht bij den water molen in den polder den Duil, zoodat zij in zulk eeu lievige aanraking met de wieken kwam, dat haar hoofd werd verbrijzeld en zij onmiddelijk dood bleef. Toen de watermolenaar, die de klap gehoord had, en meende dat er een stuk hnut tegen liet scheprad aangedreven was, naar buiten kwam, was de ongelukkige reeds overleden. (Uit Dussen ontvingen wij hetzelfde bericht, dat om die reden is achtergebleven). dit oogenblik 2500 man aan den Er zijn arbeid op de Amstordamsche tentoonstellingster reinen en in de gebouwen, welk getal met niet minder dan duizend zal worden vermeerderd. Vol gens een matige berekening zijn er duizend Am- sterdamsche schilders en timmerlieden aan liet werk. Men ziet er Belgische soldaten en werklie den, ÏYanschen, Duitscliers, Engelscheii en Javanen aan den arbeid. De Chineezen en Japanners ver zuimen niet, dagelijks den stand der werkzaamhe den in hun afdeelingen in oogenschouw te komen nemen. Beiden zullen vermoedelijk in het begin van de volgende week met uitpakken kunnen beginnen. Amsterdam zal de eer van Nederland en van zichzelf op 1 Mei, den dag der opening van de koloniale tentoonstelling, waardig ophouden. Ten eerste zal op den avond van dien dag aan alle werklieden, aan de duizenden, die bij het maken der gebouwen en de inrichting der tentoonstel ling werkzaam waren, door de gemeente een luis terrijk feest worden gegeven in liet Volkspaleis. Ten tweede zal de hoofdstad dien avond te gast nóoden HH. MM. den Koning en de Koningin, de leden der regeering, de leden der Kamers, de diplomatie, de vreemde commissieleden en tal van andere autoriteiten. Het feest zal worden ge geven in den Parkschouwburg, die eerst 1 Juni e. k. voor het publiek wordt opengesteld. Maar reeds den In Mei zal hij tijdelijk in dienst wor den genomen, om de genoodigden van Ainsier- dam te ontvangen, die daar zullen worden ver gast op een luisterrijk schouwspel, en waar ver moedelijk de beroemdste kunstenaars van onzen tijd zullen optreden. Op den Oost ei spoorweg achter Kattenburg te Amsterdam is, volgens de „Rot.t. Ct.", een wis selwachter door een trein overreden en gedood. Maandagavond geraakten te Rotterdam twee jeug dige personen met een Duitscher slaags over een meisje. De twist liep zóó hoog, dat een der twee eerstbedoelde!) zijn mes trok en den Duitscher daarmede aan de achterzijde, op de hoogte van het schouderblad, een steek toebracht, waardoor hij zwaar verwond en bloedende ter aarde zeeg. De verwonde werd naar het Ziekenhuis vervoerd, ter wijl de dader en zijn makker wurden gearresteerd. kers kregen, naar zij zegger, slechts eenmaal per dug etengelegenheid tot baden werd hun niet verschaftbij zeer ongunstig weder werden zij 's nachts geborgen op.... enfin', op eene plaats die niet juist voor nachtlogies bestemd is. Een dienstbode te Nieuwediep struikelde en liet daarbij een portemonnaie met f 110 in 't water vallen. Het is niet gelukt het verlorene op te halen. Bij het ophijschen van een kast in de Koestraat te Amsterdam brak het touw en viel de kast naar beneden, ongelukkig op een kind van 7 jaar, dat met een gebroken been en zwaar aan liet hoofd gekwetst naar het gasthuis werd gebracht. Te Hellevoetsluis is een vrouw in vergevorderden staat van zwangerschap door het kenteren van een stoel, bij het stappen uit de bedstede, gevallen en aan de gevolgen overleden. Een woest geworden koe heeft in de Haarlemmermeer een vrouw in den bo venarm gebeten, haar opgenomen en over een breede sloot geworpen. De toestand van die vrouw is zeer ernstig. Gisteren is aan boord van het Neder- landsch fregatschip Merrv", liggende in reparatie nabij het droogdok aan de overzijde der Maas te Rotterdam, het lijk gevonden van den scheepswaker IJ., die zeer waarschijnlijk door een val in het ruim van genoemd schip een doodelijke wond aan het hoofd had bekomen. Het gerechtshof te Arnhem heeft II. J. Car- sten, te Kampen door wiens onvoorzichtig laten slingeren van een geladen revolver, gelijk wij onlangs meldden, een dienstmeisje het leven verloor wegens doodslag door onvoorzichtig heid veroordeeld tot een geldboete van f 109, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. In de volgende week zullen te Wassenaar ver kocht worden alle koeijen en paarden van wijlen Z. K. H. prins Frederik, thans het eigendom van Z. II. den prins von Wied. Een paar jongens te Tessel vermaakten zich gisteren buiten de haven met iu een vletje te spelen. Door den krachtigen noordewind werden zij naar stroom gedreven en konden geen land meer krijgen. Schipper Zegel met een drietal wakkere visschers sprongen terstond in een schuit en slaagden er met veel moeite, na ongeveer drie uren zeilens, in, de waaghalzen, die anders stellig verloren zouden ge weest zijn, in de haven terug te brengen. De twee te Eindhoven gevestigde lucifersfabrieken geven thans ongeveer tweeduizend arbeiders werk, terwijl zij geregeld van orders voorzien zijn. Niet tegenstaande de opheffing van liet Fransche lian- delstractaat, gaan er wekelijks groote verzendingen van dit artikel naar Frankrijk. De klachten, welke door onze visschers tegen de Engelsche worden geuit, zijn in den aalsten tijd weer menigvuldiger dan ooit. De vorige week nog werden enkelen door een groote vloot, welke zich op korten afstand van de kust ophield, van hun want beroofd. Een en ander schijnt aan de Regeering aanleiding te hebben gegeven om zich het lot der visschers aan te trekken, daar het schroefstoom- schip Bonaire ter bescherming naar de Noordzee zal vertrekken. Eenige dagen geleden vroeg een vrouw te Leiden echtscheiding, op grond dat haar man president was geworden van een daar onlangs opgericht Ni- hilistenbond. Even als in vorige jaren, worden ook nu door Zeeuwsche visschers nabij de Waddeneilanden van de mosselbanken de jonge mosseltjes ingezameld, en naar Zeeland verscheept, om daar iu de stroo- ineu te worden geplant. Een viertal vaartuigjes houdt zich sedert eenigen tijd met dit werk bezig. De per //Sumatra" te Amsterdam aangekomen Indiërs klagen volgens „De Amsterdammer" erg over de bebaii'Kliny aan boord; de arme stak- Dek- Do keizerlijke sieraden voor de kroning van den Czar, de groote 011 kleine ketenen van St,. Andreas, de kronen van den keizer en zijn gemalin, de schepter enz. worden eerstdaags met, veel plechtig heid overgebracht uit de juweelenkamer in het winterpaleis te St. Petersburg naar de wapenkamer van het Kremlin te Moskau. Zij worden op gouden kussens door den Hofmaar schalk overhandigd aan verschillende hofdiguita- risseu, die ze naar de met vier paarden bespannen rijtuigen dragen; elk insigne in een afzonderlijke koets. De rijtuigen rijden dan langzaam, begeleid door militairen en een schitterenden drom van waardig- heidbekleeders, waarvan velen in statiekoetsen, in plechtigeu optocht naar het station, waar een eere- wacht, geschaard staat. To Moskau worden zij in eeu dergolijken optocht naar het Kremlin gebracht, waar de Gouverneur- Generaal en al de hooge ambtenaren ze in ontvangst nemen. Overal worden do keizerlijke insignes door soldaten en burgers eerbiedig begroet. Te Moskau gaat mou ijverig voort met de toe bereidselen voor de kroningsplechtigheid. De muren en torens van het Kremlin zullen rondom geïllumi neerd worden met licht van verschillende kleuren, en de torens van de »opstandings«- en de St.Janskerk worden verlicht met 3500 Edisonlampen en vier electrische zonnen, elk met eeu licht vermogen van 40.000 kaarsen. Do paleizen van Moskau eu het huis van den Minister van oorlog zullen, als voorzorgs maatregel, lelephonisch verbonden worden. Zware overstroomingen heerschen in de Zuid- Russische provinciën. Vele spoorwegen moeten blank staan. Uit New-York wordt gemeld, dat er in Green ville, in Tenossee, een hotel is afgebrand, waarbij van de vijftig personen, die or zich iu bevonden, vijftien in de vlammen omkwamen en vele gekwetst werden. Een dokter van een der Parijsche hospitalen heeft een zijner patiënten naar Nizza gebracht, om haar daar te vergiftigen. Dit zou zijn geschied om een derden persoon van eeuo aanzienlijke erfenis te doeu pvofiteeren. üe beruchte Conrad, de Berlijnsche moordenaar, die vóór een paar dagen werd geëxecuteerd, heeft tot het laatst zijn romantisch-tbeatrale rol vervuld. Hij vroeg don beul baast te maken, want hij had er genoeg van«. Aan zijn vroegere bijzit, die in middels moeder geworden is, schreef hij eim >prach- tigen* brief vol roerende citaten, waarin hij baar verzekerde geen slecht mensch te zijn De waarheid zou na zijn dood aan 't, licht komei Hij bezwoer haar al haar liefdo aau bet kind te wijdon en dat kind nimmer te zeggen, welk een olleudigen dood zijn vader is gestorven. Ten slotte smeekte hij baar om vergiffenis voor de smart, die hij haar bad ver oorzaakt. Voor den oningewijde maakte de brief twijfel aan 's mans schuld mogelijk zij, die bet proces gevolgd hebben, zien er 't bewijs in, dat Conrad zich tot 't uiterste gelijk wilde blijveu. Volgens de »Ceurrier du Soirc zal Lounge Michel wordeu vrijgesproken. De »Gaulois« «egt, dat Louise Michel eigenlijk Mad. Tinayre heet eu dat zij twee zoueu heeft. Zo zou te Issoire (Puy de Dóme) ziju getrouwd niet eeu werkman, die in 1871 alscommunard werd dood geschoten. Haar zonen zijn thans graveurs. De kapeLpoorweg van den Vesuvius, waarvau druk gebruik wordt gemaakt door touristen, wordt «lkeu avoud verlicht mot electrische lampen van Siemens eu Halskc. De krater van den berg levert bij dit licht een tooverachfig schouwspel op. De werking van de Etna duurt nog voort. De laatste berichten luidenDe aardscbuddiugen volgen elkaar onophoudelijk op en zijn algemeen over een groot, gedeelte van Sicilië; meestal zijn het verticale bewegingen. Buitengewoon veel asch ge durende de laatste dagen van Maart, overgaande in eene overvloedige uitbraking van zand. Verscheidene huizen en muren in do dorpen rondom de Etna zijn vernield, zelfs zijn er eenige steile heuvels ineengestort in de nabijheid van het waarnemingsstation. In de helling van den berg hebben zich elf neven kraters gevormd, die voortdurend rook, asch en kleine steenen uitwerpen. Het onderaardsche rom melen en de aardschuddingen duren voort. Onlangs waren te Warschau, zoo verhaalt eeu Poolscb blad, iu eeu paar straten 's nachts de schilden en uithangborden van alle winkels verdwenen. Het feit verwekte groot opzien men dacht aan een koloss-'le studentengrap, maar weldra bleek het, ren wegnemen, omdat de letters der Poolsche op schriften grootur waren dau die der Russische. Een landbouwer te Latheu, np de Pruisische grenzen, kocht verleden week eeu paard van een boerderij, die op 8 uren afstands van zijue wooiug gelegen was. Hij zette het paard op stal, doch het dier wilde uiets eten of drinken, eiudelijk wist het los te biokeu en uit den stal te out vluchten. Na drie dagen vernam men, dat het weer hij zijn ouden meester was teruggekeerd. O O O Uil! i i op Onlaugs is aan de Ned. Bank een valsch bank biljet van 100 aangehouden. Men zij gewaar schuwd, daar er vermoedelijk meer van die biljetten circuleeren. J). Uit Arnhem meldt meu op het gebied van land- eu tulubouw het volgende: De weilanden zijn tegenwoordig veel minder in prijs dan voor eeu jaar geleden die welke vroeger voor 600,werden verpacht, kunnen thans niet meer dau 450,opbrengen. In hot binnenland bestaat voor huur of verkoop zeer weinig gelegen heid wegens do duurte eu schaarschte der schapen, die door het natte weer veel hebben geleden. De zaaierij is met de maand Maart veel tegengehouden door vorst en sneeuw, doch thans in vollen gang. Men is druk bezig met hot poot en van aardappe len en met het zaaien van booneu en erwten, ter wijl men eerstdaags ook een begin maakt mot het zaaiea van de haver. Weiland eu rogge zien er door het schrale weder veel slechter uit dan eene maand geleden. De voorraad aardappelen is meer dan vol doende, terwijl veel aanvoer is van Duitsche, waardoor de prijzen betrekkelijk laag zijn. Zij gelden van 3.50 tot ƒ4.50 het H.L. (Bleeke roodeu). De boomen be ginnen te knoppen, het land loopt uit; voor gras eu rogge wordt naar regen verlangd. Tarwe kan meer lijden eu staat thans goed, behalve daar waar het water eu de slakken schade bobben berokkend. Uit Tielorwaard eu Neder-Betuwe wordt van 10 dezer gemeld: Do weiland-verpachtingen zijn afge- loopeu. Vele perceelen ziju ingehouden, aangezien ze te weinig huur koudeu opbrengen, ougeveerl/3 wareu de huurprijzen lager. De bouwlanden ziju ter beteling, door de droogte veel geschikter gewor den, de aardappelen ziju gepoot, de erwten- eu boonou- zaai is ook geschiedhet haverland wordt klaar gemaakt on van puingras bevrijd, waartoe dit weêr buitengewoon dienstig is. Sommige perceelen win tertarwe zijn of worden uitgebouwd, tengevolge van het nadeel daaraan toegebracht door slakkeu eu water. Het win terkool zaad is zeer slecht. De paardenhandel is voorloopig afgeloopen, veel is er opgekocht geworden voor Fransche eu Prui sische rekening, evenwel is alles nog niet opgeruimd. De voorjaars-beestenmarkten nemen een aauvang. Heden was het markt te Zoelen; de weiveehandel was niet zoo willig als men zich voorgesteld had, ft gevolg van dat het weiland er nog zoo doodsch uit ziet, eu de vooruitzichten zijn niet van dien aard dat er spoedig gras zal ziju. De vorst in de maand van Maart, heeft het weiland zeer achteruit ge zet. Iu Februari zag het er beter uit dan uu. De varkonsfokkerij gaat niet zoo voordeelig als iu 1882, ze zijn ongeveer 1/3 goedkooper. De vrucht- boomeu beloven veel. Iu Overijssel en Gelderland worden thans zeer groote hoeveelheden Duitsche aardappelen ingevoerd, waardoor de prijzen dalende zijn, Zoodra het weer gunstiger wordt verwacht men eeu zeer gevoelige daling, omdat de voorraad groot is. t Almkerk. Van 9 Maart—9 April. G e boren: Maaike, d. v. C. Kolff eu L.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2