BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. decoratie, herkenningsteekenen, blinddoeken en handgrepen waren eveneens aan de vrij metselarij ontleend, in de hoogere graden werd de Schotsche schort en mantel gedragen en voerden de oversten den hamer. En Weishaupt was er op uit, voortdurend nieuwe mysterieuse zaken en handelingen in te voeren om zijn orde steeds meer het aanziet» te geven alsof ze uit vroegere eeuwen dagteekende. Doch in 1783 was ze haar einde reeds nahij. De keurvorst van Beieren beschul digde haar van giftmengerij, sluipmoord en 't slaan van valsche munt. Weishaupt moest vluchten cn vond te Gotha een toevluchts oord, waar hij tot zijn dood in 1830 vertoefde. De jacht op de llluiuinaten werd heftig doorgezet doch men heeft nooit iets gevon den dat zweemt naar bewijs van genoemde beschuldiging. Het doel van 't verbond en 't. karakter zijns stichters is onaangetast ge bleven. Weishaupt was eenvoudig een dweephoofd, die volgens zijn eigen verkla ring snakte om //iets groots en gewichtigs voor de menschheid te doen.'' Na de Fransche omwenteling heeft men niet meer van de llluiuinaten gehoord. Wan neer de volken zelf verlicht worden, hoeft men ook geen geheime genootschappen meer van noode om 't licht onder 't menschdom aan te steken. Verkiezing m leden voor de Provinciale Staten. Men heeft te Parijs een nieuwen dans ingevoerd, nl. de babbel-quadrille.* De dansers en danseressen houden daarbij ouder liet uitvieren vau d.- figuren een druk gesprek, dat doorgaans eeuigsxius in ov-r- eenstemmiug met die figuren en meestal vooraf van buiten geleerd is. Als gelegeuheidsvertooning bij bruiloften of andere feesteu kau deze quadrille goede diensten doen. De tekst wordt gewoonlijk door een der betrokkeu personen vervaardigd. lomand heeft berekend, dat Sarah Bernhardt t >t op 1 Maart 1883, 2524-maal deu dood heeft ge vonden.... op het tooneel. Sarah is nog ziek en kon ook Maandagavond niet optreden. »Ouze schitterende, gloeiende zon, die eeuw in eenw uit. hare warmte en lichtstralen uitschiet do >r 't heelal, is geen vast, geen vloeibaar, maar een gasvormig lichaam. Zoo iets als een vlam, want dat is ook een gloeiend gasvormig lichaam.* 't Is de heer Taye, die deze stelling opnieuw iu de Fransche Academie ter sprake bracht. Zijne vaste overtuiging, dat de zon en alle vaste sterren in gastoestaud verkeeren, baseert hij op de spectros copische waarnemingen, die vooral in de laatste jaren een hoogeren trap van volkomenheid hebben bereikt, op de verschijnselen der zonnevlekken, waaruit o. a. blijkt, dat er op de oppervlakte der zon stroomiugen bestaan, evenwijdig aan deuaeqnator en niet van den aequatnr naar de polen. Hij leidt het verder af nit het lage soortelijke gewicht of liever uit de geriuge dichtheid der zon in verband met de ontzettend hooge temperatuur, enz. Is zijne opvatting de ware, dan bestaat er op uatnurknn- dige gronden ook zekerheid, dat de heerlijke zon nog honderdduizende jaren zal schijuen zonder merk baar in kracht af te nemen. geassisteerd door eene groote schare priesters. Ten 10 ure hield Mgr. not? eene toespraak. Des namiddags bracht de harmonie van Pru- nen eene ovatie aan den fvestvierenden jubeiaris, den Z.Eerw. heer van den Bogaert. Een groot aantal prachtige geschenken, gedeeltelijk voor de kerkdienst bestemd, waren zoovele tastbare be wijzen van gehechtiteid van de parochianen aan hunnen beminden herder en leeraar. Zooals den meesten onzer lezers bekend is, heeft op 8 Mei a.s. door het geheele land de periodieke aftreding plaats van de leden der Pro vinciale Staten. Voor ons district zijn aan de beurt van aftre ding (nlpitabetisch gesteld), de h.h. rar. W. D. Bosch, president der arrondissements-iechtbank te 's Hertogenbosch, A. den Dekker, grond eigenaar te AlmkerkEmmichoven, Dr. L. van Heyst, med. doet. te Waalwijk en J. J. van Tien hoven van den Bogaard, burgemees ter van Werkendam. De vraag is ons gedaan, welke houding ons Nieuwsblad in zake de verkiezingen zal aanne men. Deze vraag is gemakkelijk te beantwoorden. Bij de oprichting van ons blad hebben wij uit drukkelijk gezegd, dat ons blad een Nieuwsblad zou zijn ett geen partijblad en daaraan wenschen wij ons te houden. Daaraan wenschen wij ons te houden bij deze verkiezing en ook bij de verkie zing in Juni voor de Tweede Kamer eu in Juli voor den Gemeenteraad. Zonder ons liet verwijt van partijdigheid op den hals te halen, meenen wij bij deze verkie zing evenwel gerustelijk de altredende leden te kunnen aanbevelen ter herkiezing. Wij weten wat wij aan hen hebben; wij weten, dat zij, zonder nevenbedoelingen, de belangen van onze Provin cie en van ons District behartigenwij weten niet of wij met anderen eer zouden inleggen. Daarom noodigen wij de kiezers in dit district uit, op den 8 Mei a.s. hunne stemmen uit te brengen op de h.h. Mr. IE. D. BOSCH te 's Her togen bosclt. A. DEN DEKKER te Almkerk. Pr. L. VAN HEYST te Waalwijk en J. J. VAN TIEN HOVEN VAN DEN BO GAARD te Werkendam. Behalve voor advertentie», zal de redactie hare kolommen niet openzetten voor stukken, de ver kiezingen betreffend. Advertentie», die persoonlijke aantijgingen van tegenstanders inhouden, zullen niet anders dan geteehend worden opgenomen. De Redactie. Do hertog van Richmond wees in het. Hoogerhuis op de toenemende ziekten onder het vee in Enge land die ziekten werden dikwijls van buiten aan gebracht; bij wilde, dat invoer van vee uit audere landen geheel zou worden verboden. De llegooring verklaarde, dat dit niet doenlijk was. Op verzoek van den hertog van Richmond zal de correspondentie, over deze zaak met audere regeeringen gevoerd, wor den overgelegd. Te Londen is een geweldige brand uitgebroken in Paternoster-Square (City) in de drukkerij der bekende uitgevers-firma Kegan Paul. Ondanks alle pogingen ter blusschiug vorkregen de vlammen een schier ongelooflijk snelle uitbreiding, met. hetgovolg dat er verscheidene belendende huizen werden aan getast. Tegen 4 uren in don ochtend was de brand weer het vuur moester. Do schade wordt op 90,000 pond sterl. begroot. Koningin Victoria heeft last gegeven, dat dit jaar voor hare huishouding geen enkel lam ge slacht zal worden. Do reden daarvan is do groote sterfte onder schapen en lammeren, waardoor de kudden in Engeland aanmerkelijk verminderd zijn. Men hoopt, als het voorbeeld der Koningin uavol- ging vindt, door dozen maatregel verbetering in don toestand te brengen. Voor liet gedeukteeken, dat voor Gambetta zal worden opgericht, zijn reeds bijna 100,000 francs bijeengebracht. het te ontgaan. Voor ieder eerlijk mensck staat mijne deur open, voor ieder die troost of raad behoeft. En daar gij niet tot dezen behoort, wat is het, dat u dan hierheen voert, jonker »Een boodschap mijns vaders,» antwoordde Elimar. Hij begeert George te spreken, hoe eer. hoe beter men zeide mij, dat deze de richting naar Kbersberg had ingeslagen en ik volgde derhalve zijn spoor out hem liet verlangen mijns vaders mee te deelen. Een knaap, dien ik den weg vroeg, deelde ntij mede dat een sierlijk krijgsman in T huisje van moeder Anna en dat daar ook de jonkvrouw liga te vin- Allerlei berichten vindt men in sommige dagbla den, die zich van tijd tot tijd wijden aan 't beschrijven van daraestoilotteu. Een dier organen deelt eeu paar bijzonderheden mede betreffende het toilet, dat de keizerin van Rusland zal dragen hij gelegenheid vat) het groote hofbal na de kroningsdag. Wij zullen ons bepalen tot do mededeeling van de volgende bijzonderheid: het geldt hier slechts een accessoir* van haar toilet, maar toch zal het. voldoende zijn om zich een voorstelling tc maken van de pracht, die daarbij ten toon zal worden gespreid in klee ding eu sieraden. De sleep van het kleed zal worden gedrapeerd met een kanten voorwerp, eeu soort van shawl van point d'aiguille; hiervoor is een kleinig heid van 100,000 fr. botaald. Vervolgens behooren bij dat toilet nog een »berthe«, een »tablier« eu het garneersel van het kleed, welk eeu en ander nit dezelfde kostbare stof bestaat als de shawl. Als zuinige huismoeder heeft de Keizerin die voorwerpen zich niet aaugeschaft., dewijl de rekening toch reeds zoowat extra-hoog was geklommen, en om die reden heeft zij bevolen, dat de laatstgemeldo toiletartikelen uit den aanwezigen voorraad zullen worden genomen Te Khardoff, in Rusland, zit thans de commissaris van politic der stad op de bank der beschuldigden, benevens verscheidene gelijk hij thans ontslagen po litieagenten, onder beschuldiging o. a. van het or- ganiseeren eener bende van zakkenrollers. Eenige lastdragers van het spoorwegstation hebben getuigd, dat één hunnor kameraden, die een zakkenroller wilde aanhouden, door de politieagenten met stok- slagon daarin verhinderd werd. Bij het afbreken van den verbrauden stadsschouw burg te Berlijn, zijn verscheidene werklieden onder instortende muren bedolven en waarschijulijk gedood. Op verscheidene plaatsen iu de Spaansehe pro vinciën Valencia cn Catalouie zijn weer schokken van aardbeving waargenomen. Naar men uit Bombay (Br. Indië) bericht, zijn op het moer van Siknndrabad drie booten met 75 menschen, die een godsdienstige plechtigheid gingen bijwonen, omgeslagen. Tweo-eu-zostig menschen verdronken daarbij. t BAARDWIJK. Door drie inzenders uit deze gemeente wordt deelgenomen aan de algeineene tentoonstelling. Do kast tot uitstalling der goe deren is reeds verzonden en eerstdaags zullen de goederen volgen. t Door de tooneelvereeniging Eensgezind heid* werd Maandagavond ten huize van den heer A. Mulders eene uitvoering gegeven. De beide stukken „Fernand de Speler" en „Zoo gewonnen, zoo geronnen" werden flink afgewerktzóó zelfs, Jat wij het in grootere plaatsen dan do onze, niet altijd beter zagen. In geheel het spel bleek dat de acteurs onder eene goede leiding staan. t POEDEROOIEN, 18 April. Bij de publieke aanbesteding van liet bouwen eener nieuwe school alhier, waren 6 inschrijvingsbiljetten ingekomen. Het laagste was, tegen eene som van f 7185, ingeschreven door Petrus Franciscus Dasée te Tilburg, wien liet werk is gegund. t NEDERHEMERT (Noordzijde), 18 April. Heden namiddag ten circa 4 ure, ontstond alhier brand in de huizen bewoond door delandboMwers C. Wolverts en S. Oomen, met het gevolg, dat binnen korten tijd de beide huizingen in de asch werden gelegd. Met veel moeite gelukte het hun het groote vee te redden, doch een geit., een kalf en vier varkens kwamen in de vlammen om. De schade is voor een der betrokkenen zeer belangrijk. Geen van beide perceelen, evenmin de inboedels, waren tegen brandschade verzekerd. tlEUSDEN, 20 April. Veel, zeer veel is er reeds gezegd over „Pro fessor Pierre" de jongeling zonder armen. Wij hebben ook. van zijne werkzaamheden kennis ge nomen en betuigen gaarne dat de werkzaamheden met zijne voeten geen wederga vinden. Tijdens het bezoek ziet men hem schrijven, teekenen, schilderen, piano spelen en de schoonste figuren knippen, met een vaardigheid die het meerer.deel niet met de handen navolgt. Wij durven met vrijmoedigheid ieder een bezoek aanbevelen. Ook het theatre van den heer Hart, dat wij bezochten is een bezoek overwaard. Wij zagen op een avond, gewijd aan tours d'adresse, de meest verrassende sterke toeren met eene gemakkelijk heid verricht, die buitengewoon is. De sterke toer van „de vliegende man" noemen wij daar onder een der grootste kunststukken. Ook de pantomime $11 de levende beelden werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Voor de tooneelstukken herinneren wij aan het' vorig bezoek van hetzelfde gezelschap aan deze plaats en wij twijfelen niet of de directie zal ook nu toonen dat zij er prijs op stelt hare eenmaal verworven reputatie in eere te houden. Wij wen schen haar daarom voortdurend hetzelfde talrijke bezoek als zij de eerste avonden mocht ondervinden. GORINCHEM. Maandagnamiddag te 1 uur ontstond er een schoorsteenbrand in den schoor steen op de Waterpoort, in gebruik bij P. v. d. Bergh, die op die poort in een lokaal met zijn gezin verblijf houdttwee militairen met behulp van den bewoner hadden spoedig den brand met eenige emmers water en het aanwenden van zout in den schoorsteen, gebluscht. De oorzaak van dit ongeval wordt toesreschre- O O ven aan het vallen van een kraaiennest in den schoorsteen dit had vuur gevat en den brand veroorzaakt. Der vereeniging „E. M. M." alhier is op een lot in de Amsterdamsche premieleening, de hoog ste prijs van 10,000 gulden ten deel gevallen. Sedert Zondag 15 tot Dinsdag 17 April, zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 4 zal men van 19 tot 23 halve kilo's; prijs per half kilo f 0 93 tot f 1.02, en 2186 elften, prijs per stuk f 0.60 tot f 0.70. De opbrengst der verpachting van de wei en hooilanden, behoorende aan het ziekengasthais alhier, in 13 perceelen, welke 1.1. Maandag plaats had, was f 969. In 1882 bedroeg die f 1223, en in 1881 f 1482. tOfschoon er nog zeer weinig gras in de weiden is, hebben de meeste landlieden in de Alblasserwaard in den loop dezer week hun vee van stal gedaan. Gebrek aan hooi en de hoop op spoedige verandering van weder hebben hen hiertoe doen besluiten. Het land ligt overigens uitmuntend, zoodat enkele warme dagen met een weinig regen overvloed van gras zullen geven. t DALEM, 18 April. Tot tegenschatters der gemeente Vuren zijn voor het dienstjaar 1883-84 benoemd de heeren Jan Bijl, timmerman, en Sander van Willigen, koopman. t Het aantal gevraagde en verleende ver gunningen binnen deze gemeente, bedraagt als het vorige jaar 16. t WOU DRICHEM. Dagelijks worden thans db 4000 elften gevangen. De prijs is van f 0.55 tot f 0.65 het stqk. Ook heeft men het geluk deze vrij goede vangst nog met eenige zalmen vermeerderd te zien. Hiervan loopt de prijs van f 0.90 tot f 1.10 de halve KG. t ALMKERK. Aan den Nieuwendijk wordt eene Christelijke bewaarschool gesticht, waarin ook de gelegenheid zal bestaan tot het aanleeren van nut tige handwerken. t De combinatie dezer gemeente met Eminik- hoven begint thans goede resultaten op te leveren, daar de omslag dit jaar met 38 ten honderd zal verminderd worden. t ELSHOUT. Het dubbele feest, waarvan wij in een onzer vorige nummers gewaagden, werd Maandag 1.1. alhier gevierd. Reeds Zondag was de geheele gemeente in feestdosch gehuld en des avonds ten 6 uur reed eene eere wacht, bestaande uit een 40-tal ruiters, tot aan de limiet onzer gemeente, 0111 Z. D. H. Mgr. Godschalk plechtig te ontvangen. Du heer Hubert van Laarhoven, commandant der garde, complimenteerde Z. D. II. bij de intrede in onze gemeente, terwijl liet dochtertje van M. van Dal bij den ingang van het kerkplein daarbij eene allerliefste toespraak voegde, onder liet overhandigen van een bouquet. Beide toespraken werden minzaam en hartelijk beantwoord en zich daarna tot de belangstelende menigte wendende, drukte Mgr. zijne dankbaar heid uit voor de gebrachte hulde, vertrouwende dat die meer den godsdienst dan hem zelvctt zoude gelden, waarna Mgr. zich kerkwaarts begaf. INT. KOL. EN UITVOERHANDEL-TEN TOONSTELLING. Het comité van uitvoering heeft besloten, aan alle leden der commissie» van de verschil lende afVleelingen der tentoonstelling en aan de presidenten eti secretarissen der provinciale of plaatselijke cominissiën vrijkaarten aan te bieden voor den geheelen duur der tentoonstelling. Voor zoover zulks niet reeds is geschied, verzoekt het comité beleefdelijk de genoem-le heeren, om aan het adres van het comité te doen toekomen twee hunner photographische portretten, en aan de achterzijde hun uaam en betrekking tot de ten toonstelling te vermelden. Atdeeling: Retrospectieve Kunst. De werkzaamheden van deze afdeeling zijn thuis in vollen gang in de door de Regeering afgestane ruimten in het. Rijks museum. De voor werpen voor de afdeeling aangenomen of die be langstellenden aan de commissie ter plaatsing I ''ühK'*"Kki'Fnr kaw'-H -"Ap u, <y»ge- leverd worden aan het Rijks museum, V;1M 5 uur des namiddags Ingang: eerste deur U»e~ vol kant der 1'. C. Hooltstraat (kunst-iildustrie- school). De inzenders die toegelaten zijn, 011'vangen behalve een re?u der voorwerpen, een genum merd bewijs, waarop ter gelegener tijd aan de bureaux der tentoonstelling, Paleis voor volks vlijt, vrijkaarten volgens reglement kunnen wor den afgehaald. Zij moeten daarvoor, zoo mogelijk tegelijk met de voorwerpen, aan het bureau der commissie in het Rijks museum, inleveren twee hunner portretten (gewoon formaat), aan de ach terzijde voorzien vau bun naam, woonplaats en volgnummer, door de commissie te geven. De beroemde beker van Maximiliaau van Bour- gondië, het meesterstuk van drijfwerk, dat de stad Veere haar eigendom noemen mag, zal op de Amsterdamsche tentoonstelling worden ingezonden. De volgende voordracht voor de leden van het ministerie moet, luidens het „Vaderland," aan Z. M. den Koning zijn gezonden. Binnenl. Zaken Mr. J. Heemskerk. Finantiën Mr. J. van Kuyk. Buitenl. Zaken Jhr. Mr. P. H. A. van der Does de Willebois. Koloniën F. G. van Bloemen Waan- ders. Oorlog: generaal Weitzel. Marine: gep. vice-admiraal Geerling. Waterstaat: ingenieur Van den Berg. Voor Justitie zou een hofdignitaris optreden, naar men zegt. No. 16269, hetwelk Dinsdag bij de trekking der Staatsloterij met een prijs van f 20,000 is uitgekomen, heeft een klaverblad gelukkig gemaakt- Drie jongelieden te Amsterdam, die met negotie op straat hun kost verdienen en gezamenlijk een klassikaal lot speelden, zagen zich door vrouw Fortuna ieder ruim f 4000 toebedeeld. Een belangrijke versterking alzoo van hun bedrijfs kapitaal In Maart kwamen 88.730 landverhuizers in de Vereenigile Staten aan. De stuiversvereeniging „De School met den Bijbel", te linsterdam, heeftin 1882 f 60B7.735 ontvangen. Algemeen wordt door de boeren naar regen verlangd. Cb het platte land heerscht reeds ge brek aan drnkwater. Verschilbnde waterschapsbesturen hebben zicli bij adres to Ged. Staten van Noord-Brabant ge wend, teneiide hunne bezwaren kenbaar te maken tegen de o richting van een waterschap van den Maasdijk vn Grave tot Crèvecoeur. Door di Berlijnsche juristenvereeniging, die verscheiden hooggeplaatste personen onder hare leden telt, 1 besloten om eene bijdrage te geven voor het stidbeeld van Hugo de Groot te Delft- Wie achtde stelling bewijsbaar, dat de waar- deering, aa Huig de Groot tijdens zijn leven ten deel gallen, in onze dagen precies tot de helft is vervnderd? Weinigen zullen het, vooral 11a de warir huldiging ter gelegenheid van den iOn April 1. gelooven, en toch is het waar: tijdens zijn yen werd hij ge8, thans ge4d. Als „nieii3 vrucht" wordt te Nieuwediep geadverteerd gerookte elft." De zaak vi de millioeneujufFrouw is Woens dag te Rotter in ten correctioueele verwezen. Voor de nitwe gestichte Herv. kerk op Feije- noord bij Rojrdain, zijn twee aanzienlijke ge schenken ontvgen, 11.1. een zilveren doopbekken van een 83-jige dame en een klok van mevr. O., echtgenooivan den directeur van het éta blissement Feuoord, welke klok aan deze in richting is gegon. Roeloff Mini, oud-strijder van Waterloo, is in den ouderdi van 84 jaar te Leeuwarden overleden. Betreffende dongeregeldheden te Veeneridaal vernemen wij rr genoegen, dat aan de spinnerij Woensdagochtei het werk is hervat, terwijl ook de arbeid in weverij door allen is hervat. Enkele der beunels, die bepaaldelijk bleven weigeren en dei^oedwilligen ook wilden verhin deren, zijn mejeliulp der militaire macht van het terrein vervterd. I11 de R.-Kcerk te Ospel bij Weert is een 12-jarig jongeli op heeterdaad betrapt, bij het ledigen der off us, die hij met een valschen sleutel wist te men. Het geld verborg hij dan in deu grond eitet werd op drie plaatsen terug gevonden, De oinstrekeiun Haarlem lokken weder vele bezoekers door :t verrukkelijk gezicht op de prachtige bloemilenvelden. De hyacinthen na melijk staan in lleu bloei, terwijl ook de tul pen zich gaan twikkelen. De bollen hebben evenwel veel g^en door de nachtvorsten en den wind ook agen de bloemisten over het algemeen zeer ov het verlies, dat zij lijden door de z.g. „nieuwe kte"diezichbij de hvacintheu vertoont. Een nieuw vis worden gebracht «ij-product zal in den handel schaaldieren we#e z-g- krabben, de bekende gevangen, doch <steeds bij duizenden werden waardeloos vertra' als overlast en als en wel tegen vrijlut' weggeworpen, worden nu, firma te NieuwoW Prfea' dooreen bekende verwachten, dat eJ' opgekocht. ïlen kan dus krabbenvisscherij, "nieuwe tak van nfjveiheid, de aedra vrij algemeen zal worden. Te Minnertsga^ J 0 gemeente geweigeif Kerkeraad der Herv. gedrag at te gevef j^r attesten van zedelijk ten der Herv. k<T;a drie personen, die lidina- deze personen op ^enschen te worden, omdat n 1 1 -n®Tag wel ee,1s biljart spelen. Door den lieer F. I Jf.J 1 land, worden Broeki ei'ï1()0 Jr - te Broek-in-Water hij kamers meubile^-I^eden verzameld, waarmee leden, in de hoop dat]» de» trant van 100 jaar gc- auitrekkeliikliei t vooif4 plaatsje daarmee zijn oude -Veemdelingen zal herwinnen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2