PLAATSELIJK^ NIEUWS. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. gezelschappen is nagebootst. Nu is er bijna geen plaats van eenige beteekenis of men vindt er een Casino. Een grooten invloed op onze buren, de Duit- schers, heeft de Gijmnastiek-vereeniging ge had, van welke vereeniging Jahn in 1811 den grondslag legde. Deze vereeniging leerde het volk zijne kracht kennen en was middellijk de oorzaak van de geweldige beweging te gen Napoleon in 1812 en 1813. Duitsch- land is bij uitnemendheid het land der groote vereenigingen, zangers bonden,schutters-bon- den, bijhouders-bonden, enz. enz. Geen liefhebberij wordt algemeen of er ontstaat een bond. Komt men in Juni, Juli, of Au gustus een paar dagen slechts in Duitschland, dan ontmoet men bijna wiskundig zeker een spoortrein met een jubelende schare, die naar een vereenigingsplaats trekt om gemeenschap pelijk een feest te vieren. Wee dan den nuchteren, prozaïsehen reiziger, die bij ongeluk onder hen terecht komt. Is hij Hollander of Engelschman, dan heeft hij de schoonste gelegenheid om te zien, dat sterke drank geene behoefte is om in een vrolijken, op gewonden toestand te komen. HEUSDEN, 24 April. t BEZOOIJEN. Bij Kon. besl. is verleend aan den lieer J. Bachiene, pred. alhier een pensioen .van 339 'sjaars. t De arbeidsloonen van de werklieden op de machinale schoenfabriek alhier zijn verlaagd van ƒ13 op ƒ10, van ƒ10 op 8, van 8 op 7. t Een massa polderwerkers zijn alhier aan gekomen ter gereedmaking van de aardbaan voor den geprojecteerden spoorweg. Een groote loods in allerijl opgeslagen, strekt hun tot woning. Eenige liefhebbers van de vechtkunst waagden het Zondag hunne krachten met deze mannen te meten. Ik geloof echter niet dat hun deze proef neming bevallen is. tEenige aardige snuiters, wie het warerv- is natuurlijk onbekend, hadden de aardigheid eene tuinpoort in eene sloot te werpen, eene andere stak te wringen, een puthaak weg te halen, de pannen van een schuurtje weg te stoppen en eenige varkens uit de kooi te jagen. t AALBURG. Onze geachte leeraar, de heer W. van Griethuijsen, is voornemens om op Zondag 29 April, 's voorm. om 10 uur, zijn afscheidsrede te houden, om op 6 Mei e.k., na 's rnorg. bevestigd te zijn, 's nain. om 2 uur te Moerkapelle. D. v. zijn intrêewoord te spreken. DRUNEN. Als een bewijs dat de veeteelt in de Langstraat hij andere plaatsen niet ten achteren staat, kan meegedeeld worden, dat bij den heer J. van Rooij alhier, een stuk kalfvee verkocht is geworden voor den kapitalen prijs van 385. t ALMKERK. Wordt uit enkele streken van ons land gemeld, dat de kalverziekte de veefokkerij zeer tegenwerkt, ook in deze omgeving zien velen hunne tokkalveren kwijnen en binnen eenige dagen sterven. Ook de paardenfokkerij gaat niet zeer voordeelig. Men beweert, dat de natte zomer een nadeeligen invloed op den dracht dier dieren heeft uitgeoefend. t DALEM. Aan de beurt van aftreding als leden der Prov. Staten in het kiesdistrict Gelder- malsen zijn de hh. Mr. G. J. Kolff te Herwijnen en Mr. M. Viruly te Vuren. t De meeste landbouwers hebben in den loop der vorige week hun vee in de weiden gedaan. Of de koeien er mee gebaat zullen zijn, valt zeer te betwijfelen, want er is heel weinig grashooi- gebrek en hoop op spoedige weersverandering heb ben den doorslag gegeven. Intussclien ligt het land er uitmuntend bij en zullen enkele warme dagen met een weinig regen, overvloed van gras geven. t Naar men verneemt brachten 12 oude, havelooze stoelen, bij een publieke verknoping de zer dagen te Gorinchem gehouden, de som van 71 op, ongerekend de 10 pCt. onkosten. Er is grond om te vooronderstellen, dat bedoelde stoe len iets antieks bevatten, in welk geval ze den kooper geen windeieren zullen leggen. t WOUDRICHEM. Door onzen geachten leeraar G. B. CLrthuijs bij deze Herv gein., is het Velen zien Z.Eerw. met leedwezen vertrekken, daar hij steeds volijverig was in zijne evangelie bediening. De samenstelling van het nieuwe Minis terie is thans officieel bekend gemaakt. Een buitengewoon nummer van de „Staats-Cou- rant" is van den volgenden inhoud Het heeft den Koning behaagd Bij besluit van 22 April 1883, No. 4, met ingang van 22 April 1883 1Op het daartoe door hem gedaan ver zoek, aan den heer Mr. C. P1JNACKER HORDIJK een eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnenlandsche Zaken, on der dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen 2. Te benoemen tot Minister van Bin nenlandsche Zaken, den heer Mr. J. HEEMS KERK Az., lid van den Raad van State; Alsmede bij besluit van 22 April 1883, No. 5, met ingang van 23 April 1883: 1. Op het daartoe door hen gedaan ver zoek een eervol ontslag te verleenen aan de heerenMr. C. Th. Graaf VAN LYN- DEN VAN SAN DENBURG, als Minister van Financiën; Mr. A. E. J. MODDER MAN, als Minister van JustitieJhr. G. J. G. KLERCK, als Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid; A. E. REUTHER, als Minister van Oorlog; W. F. VAN ERP TAALMAN KIP, als Minister van Marine en als Minister van Koloniën ad interim, e.. Jhr. Mr. W. F. ROCHUSSEN, als Mi nister van Buitenlandsche Zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan den Koning en aan den lande bewezen. 2. Te benoemen Tot Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. P. J. A. M. VAN DER DOES DE WILLEBOIS, oud Minister van dat Departement Tot Minister van Justitie Mr. H. W. BARON DU TOUR VAN BELLINCHAVE, Wethouder van 's Gravenhage en Lid der Staten van Zuid-Holland Tot Minister van Marine F. L. GEER- LING, gepensioneerd Vice-Admiraal Tot Minister van Financiën W. J. L. GROBBÉE, oud-Hoofdinspecteur bij het Departement van Financiën Tot Minister van Oorlog, den gepensio neerden Generaal-Majoor A. W. E. WEIT- ZEL, oud-Minister van Oorlog; Tot Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid J. G. VAN DEN BERGH, Hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen Tot Minister van Koloniën F. G. VAN BLOEMEN WA ANDERS, oud-Directeur van Binnenlandsch Bestuur in Nederlandsch- Indië. INTERNATIONALE KOLONIALE EN UIT VOERHANDEL-TENTOONSTELLING. Nederlandsche afdeeling Uitvoerhandel. Van alle afdeelingen in het hoofdgebouw is de Nederlandsche het meest gevorderd en er bestaat alle kans dat zij op den openingsdag als geheel gereed zal kunnen worden beschouwd. Vele inzenders schijnen het echter voldoende te hebben gevonden de kasten of tafels, de ge raamten der inzendingen te stellen en voornemens te zijn tot het laatste oogenblik te wachten om de goederen te plaatsen. De commissie voor de afdeeling acht liet daarom noodig de inzenders te wijzen op de dringende noodzakelijkheid om zonder verwijl hunne étalages geheel af te werken en hunne goederen te plaatsen en daarbij te voegen dat zij 24 uren vóór de opening noodig acht om aan het geheel de laatste hand te leggen en een algemeene schoonmaak te houden, weshalve in de Nederl. afdeeling op Maandag 30 dezer geen toegang verleend kan worden aan eenigen inzender of diens werkvolk. Uit Tilburg zijn naar de Amsterdamsclie ten toonstelling vier waggons verzonden, bevattende producten van Tilbnrgs hoofdindustrie. Een veer tigtal fabrikanten (een vierde van het geheele aantal) hebben proeven van hun wol, flanel enz. daartoe geleverd. In navolging van hetgeen Ver- viers deed op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878, zijn maatregelen genomen p het ge- exposeerde tegen verkleuring te vrijw Te Nijmegen is men reeds zeer druk bezig met de wedrenbaan tegen 19 Mei a. s. in gereedheid te brengen. Een goede verbetering is het dat de groepen hoornen, die gedurende de we lloopen bet gezicht op de baan gedeeltelijk benamen, thans zijn verwijderd. Onder verschillende branden, welke dezer dagen plaats hadden, verdient er een, onder Tilburg, ver melding; op een nacht in de vorige week werden daar dertien woningen een prooi der vlammen, en dit vermoedelijk omdat de brandweer eerst laat met één spuit arriveerde. D. In de week van 1420 April kwamen te Rot terdam 58 gevallen van pokken voor. Op verschillende veestallen te Waddinxveen heerscht in vrij hevige mate de tongblaar. Tengevolge der drankwet is in het dorp Lan- gedijke (Eriesland) geen enkele tapper meer. Daar waar vroeger sterkendrank werd verkocht, kan men nu alleen koffie enz. bekomen. Donderdag namiddag omstreeks 5 uur ontstond te Wassenaar in de bosschen aan den straatweg nabij de buitenplaats Zuydwijk een hevige bosch- brand, die, gevoed door de droge ruigte tusschen het houtgewas, zeer om zich heen greep, doch, door inmiddels toegesnelde personen, met het op werpen van zand en het graven van greppels spoedig gestuit werd, echter niet zonder over eene aanmerkelijke oppervlakte schade aan het hout gewas te hebben toegebracht. Zeer kort na het blusschen van den brand werd, dank zij der activiteit van de onbezoldigde rijksveldwachters J. en W. Knijnenburg, door hen een persoon aangehouden van zeer verdacht voor komen, die telkens trachtte zich door de vlucht te redden, maar ten slotte voorloopig vrij logies verkreeg in de dorpsgevangenis. Hij bekende daarop den brand te hebben veroorzaakt door het weg werpen van een brandende lucifer, waarmede hij zijn pijp had aangestoken doch deze bekentenis strookte niet met het vinden van nog smeulende overblijfselen van onder- en bovenkleederen midden ♦in het bosch. Meer waarschijnlijk is het dus dat hij van kleederen verwisseld hebbende, zijn oude plunje door brand heeft willen vernietigen. Bij hem werd nog gevonden een pak met schoone kleedingstukken, waarvan het hem moeielijk was de rechtmatige wijze van eigendomsverkrijging te bewijzen, denkelijk alzoo van een diefstal afkomstig. Men verneemt, dat Jaantje Cornelia Struik, de zoogenaamde //millioenen-jurt'rouw// ernstig on gesteld is, en daardoor de behandeling der straf zaak tegen haar en hare mede-beschuldigden eenigs- zins zal worden vertraagd. Ten huize van den heer G., wonende op de Heerengracht te Amsterdam, heeft men acht schilderijen gestolen. Uit de Zuid-Willems vaart te Maastricht is het lijk van een meisje opgehaald. Zij verkeerde in zwangeren toestand. De man, met wien zij het laatst gezien was, is gearresteerd. Te Rotterdam is een dienstbode, die bezig was glazen te wasschen, van een hoogte van twee verdiepingen naar beneden gevallen. Zij werd ernstig gekwetst. Op de Brouwers gracht te Amsterdam is een sjouwer van een ladder gevallen. Hij kwam op een zijner kame raden neer. Te Wassenaar heeft op //Zuidwijk" een boschbrand gewoed. Een landlouper, die den brand veroorzaakte, is gepakt. Een be zoeker van een café op het Damrak te Amster dam heeft men een portefeuille ontfutseld. Er was een bankbiljet van 25 in. Een krank zinnige te Leiden heeft daar op de markt een koe weggehaald en naar zijn woning gebracht. De vermoedelijke dader van de inbraak bij een horlogemaker op den Vijgendam te Amsterdam is in hechtenis genomen op het oogenblik, dat hij een der gestolen horloges wilde beleenen. KERKNIEUWS. t Wij maken onze lezers opmerkzaam op de iu dit blad voorkomende advertentie uit Nederhemert, gericht aan weldadige landgenootun. Ook dit blad stelt zich gaarne beschikbaar tot de ontvangst van giften, die aan de commissie zullen worden afgedragen en later weder zullon worden vermeld. f BRAKEL, 23 April. Door h. t gecombineerd collegie van hot polderdistrict »Bommelerwaard beneden den Heidijk is op het gemeentehuis alhier publiek aanbesteed het herstellen en verzwaren der djjken en het repareeren en verhoogen der daarte gen liggende steenglooiingen rondom het polder district, in zes perceeleu, die zijn aangenomen en toegewezen aan le perc. G. V. Veen te Zuilichom, voor 548. 2e L. v. d. Heuvel te Werkendam, ƒ1065. 3e Jb. V. Dalen te Brakel, ƒ180. 4e C. den Dekker te Veen, X> -480. 5e L. v. d. Heuvel te Werkendam, -406. 6e F. V. Kooij te Brakol - 179. A-w1::1- f Iu de jongste vergadering van stemgerech tigde ingelanden van het waterschap van »'tOnd land van Altena< is met meerderheid van stemmen aangenomen het voorstel tot het aangaan van een rechtsgeding tegen Dirk Dekker te Sleeuwijk, ter zake van een door hem als eischer tegen dit water schap, als gedaagde, gevorderde schadevergoeding, ter zake van het aanbrengen van een zandberm nabij de woning van genoemde persoon. Uit Suriname wordt ons het volgende goschroven betreffende een hoogst belangrijke verzameling, welke van daar naar de Amsterdamsche tentoonstelling gezonden is. Een zeer belangrijke collectie voor de Koloniale Tentoonstelling, ook vooral uit een wetenschappe lijk oogpunt, is den 3n dezer uit Suriname per Fran- sche mail naar Amsterdam vertrokken. Men dankt deze belangrijke bijdrage op ethuologisch gebied voor de tentoonstelling aan eenige belangstellende heeren in Nederland, die het initiatief in deze zaak geno men hebben en de kosten voor de uitvoering dragen, terwijl het bijeenbrengen en de expeditie der ver zameling door de goede en ijverige zorgen van den heer Julius E. Muller hebben plaats gehad. De bezending bestaat in een verzameling Rood huiden, Boschuegers en andere inboorlingen, Karboe- gers en andere gekruiste raseen, die voor exemplaren van de inlandsche oorspronkelijke en gekruiste rassen in Suriname kunnen gelden. Het heeft heel wat moeite gekost, eer men de 24 menschen, uit welke de verzameling bestaat, had overgehaald om de reis naar Europa te maken. Bosehnegers noch Roodhuiden gaan gaarne over de hun onbekende zee, en het voorgestelde reisplau viel in den beginne niet bij zonder in hun smaak. Na lange onderhandelingen met de opperhoofden slaagde men er eindelijk in eenige liefhebbers voor den tocht te vinden, en den 3n dezer scheepten dezen zich voor Amsterdam in. De leden van dit vreemde reisgezelschap zullen op het tentoonstellingsterrein leven in een speciaal voor hen ingericht houten gebouw, waaraan door de heeren, die de expeditie laten overkomen, kosten noch moeiten gespaard zijn. Zij brengen hun eigen hutten mede, zooals zij in Surname gebruiken, en deze zullen in het gebouw voor hen worden in orde gemaaxt. Tijdens de tentoonstelling zullen zij hun gewone bedrijven uitoefenen, als het maken van krui ken uit leem, vlechtwerk, houtsnijden enz., zooda' de bezoekers de genoemde Inlandsche volksstammen iu hnn gewone leven kuunen leeren kennen. Ik deel u bij dit bei icht tevens eenige bijzonder heden mede, die alvast eenige nadere kennis kunnen doen maken met de werkelijk hoogst belangrijke typen in het menschdom. die men dezen zomer te Amsterdam zal knnueu aanschouwen. De gezonden Roodhuiden, behoorende tot den stam der Arrowakken, zijn de eersten van dezen volks stam, die naar Europa worden oveigebracht. Zij bewonen het biunenlaud Guyana en worden voor de oorspronkelijke bewoners van de Noordwestkust van Guyana gehouden. De Arrowakken zijn zachtzinnig en goedaardig van karakttr en veel vredelievender dan de andere Indianen, die men in Guyana aantreft. Zij zijn eerlijk en trouw jegens elkander, zoowel als jegens vreem delingen. Evenals de andere Roodhuiden van Ame rika leiden zij een zwervend leven zij sprekeu een taal, die geheel verschilt van die der andere stammen. Wanneer zij met elkaar een gesprek voeren, ziet hij, die spreekt, den aangesprokene niet aan, maar keert hem meestal den rug toe. De honden zeggen de Arrowakken zien elkaar aan, als zij met elkaar spreken. De vrouw bewijst deo man een slaafsche onder danigheid in het algemeen; zij dient het eten voor, maar gaat niet bij hem aanzitten. Voor ouderen van jaren wordt altijd door hen groote eerbied be toond. De vrouwen dragen snoeren koralen vast om de kuiten, die daardoor geheel mismaakt worden, wat haar weinig aantrekkelijke schoonheid niet verhoogt. Bij de geboorte van een kind gaat de man in zijn hangmat liggen, terwijl de vrouw haar werkzaam heden verricht alsof er niets bijzonders gebeurd ware. De Arrowakken tellen tot vier naar de vier vingors. Vijf wordt uitgedrukt door een hand, zes door een hand en een vinger, tien door twee handen, elf door twee handen en één teen; twintig door twee handen eu twee voeten of, zooals zij zich in hun taal uitdrukken, door een mensch. Teneinde het tijdstip te bepalen, waarop de eene of andere gebeurtenis moet plaats hebben bijv. een bijeenkomst is bepaald gebruiken zij een touw, waarin evenveel knoopen zijn gelegd, als er nog dagen moeten verloopen, voor de bepaalde dag aanbreekt. Eiken morgen wordt dan een knoop losgemaakt, tot de bepaalde dag daar is. Bij feestelijke gelegenheden beschilderen zij het geheele lichaam met roode en zwarte kleurstof. Als de meeste Roodhuiden zijn zij hartstochtelijke liefhebbers van sterken drank eu als zij dien kuunen machtig worden, dienen zij zelfs zuigeliugou daar van toe. Pogingen om hen te beschaven bleven steeds vruch teloos. Zij zijn door de Caraïben Calibi's van welken stam in het vorige jaar een familie in den »Jardiu d'acclimatationi te Parijs te zien was, van de kustlanden verdrevenzij zullen vermoedelijk bin nen niet langen tijd het lot der andere Roodhuiden ondergaan en geheel verdwijnen. De Boschjesnegers bewonen het hoog en bergachtig land der boveuriviereu in de kolonie Suriname. Zij stammen af van Afrikaanscho Negerslaven, die in de vorige eeuwen van de Plantages zijn weggeloopen en tijdens het beleg der kolonie Suriname door den Franschen admiraal De Cassard in het jaar 1712 door hun meesters naar de bosschen werden gezonden, om zich aldaar tot na het sluiten des vredos te ver bergen, maar toen weigerden terug te komen. Iu latere jaren voegden zich daarbij telkens slaven, die van de Plantages wegliepen. Meer dan een halve eeuw hebben zij de kolonie verontrust, tot het Bestuur eindelijk verplicht was vrede met hen te sluiten. Bij verdrag van het jaar 1761 werden zij als een vrij en onafhankelijk volk erkend. Hun opper hoofd moest door de Regeering worden erkend en jaarlijks moesten hem geschenken worden uitge reikt, waartegen zij zich verbonden de tot hen ko mende slaven, die zich van de plantages verwijderden, uit te leveren. Huu regeeringsvorm bestaat, behalve uit hot groot opperhoofd, uit een majoor en kapi teins. Bij het overlijden van het groot opperhoofd volgen niet zijn zonen, maar de eerstgeboren zoon van zijn oudste zuster hem op. Heeft hij geen zuster of heeft deze geen mannelijke afstammeliugen, dan be noemt het grootopperhoofd bij zijn leven zijn opvolger. Do Boschuegers zijn in hooge mate bijgeloovig en met enkele uitzonderingen afgodendienaars. In hnn dorpen hebben zij priesters (Loekemans genaamd), die zij als een orakel raadplegen. Zij gelooven, dat de geesten hunner overleden ouders en voorouders kunnen blijven omzweven en weder in jonggeboren kindereu overgaan. Als b. v. een grootvader sterft eu kort daarna een kind wordt geboren, zeggen zij, dat de ziel van den grootvader in die van het kind is overgegaan. In geval van ziekte raadplegen zij de priesters. Zij gelooven niet, dat iemand een natuur lijken dood kan sterven, maar dat hij of door de geesten zijner voorouders, wien hij heeft mishaagd, van het leven is beroofd, of door zijn vijanden is vergiftigd. De Boschuegers zijn over het algemeen welgevormd, zwaar gespierd eD veel krachtiger dan de geëmancipeerde Negers. Zij zijn jaloersch, wan trouwend en haatdragend van karakter en daarbij zeer lui, vooral de mannen. Tot geregelden arbeid heeft men hen Dog niet kunnen bewegen. Door de onvermoeide pogingen der Hernhutter zendelingen zijn wel eenigen tot het Christendom overgegaan, naar in het algemeen zijn do resultaten van den arbeid om hen te beschaven nog zeer gering, (Ingez.) t Bussen, 19 April. Geboren: Hendrikus Johannes, z. vau A. van Hees eu C. VerbantElisabeth, d. van J. Nieu- weuhuijsen en M. Cornelissen. Overleden: J. Staal, wed. van J. Tz. v. d. Pluijm, 76 j. T. Z. Hagoort, jd., 23 j. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Ooltgensplaat M. M. de Lint, te Oosterwijk; Oostvoorno M. J. Adriani, te Barendrecht; Zutfen van Otterloo, te Olst; Buitenpost (10e beroep) F. H. Kerf kens, te Reeuen. Aangenomen Zaamslag door H. W. Brandt, te St. Kruis. Bedankt voor Charlois E. A. Lazouder, te ZegveldWijuje- terp S. Kalman, te Zevenbergen. Cur. Geref. Gemkente. Beroepen naar Franeker G. Geerts, te AppingedamBufloo C. Stadig, te Britsum. Bedankt: voor Ronveen A. Brouwer, te Huif^v ''N.-Hollaud.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2