BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND. Gemengd Nieuws en Allerlei. zins aristocratische verceniging Volkson derwijs. We gunnen den Haag die eer en den lieer Nieuwenhuis zijn overwinning, die toch eindigen moet niet een nederlaag den Haag allerminst is rijp voor sociaal democratische begrippen. Als nu maar door die revolutie de zaak der arme en verhongerde kinderen niet uit 't oog ver loren wordt. De Staat kan zich hun lot niet aantrekken. Opvoeding en voeding verschilt uit een oogpunt van Staat bezien, hemelsbreed. Dat dus de filantropie zich erbarnie over de leege magen en de Staat zich tot onderwijs blijve bepalen. We ver wachten dat de heer Nieuwenhuis ook tot haar zal terugkeeren als zijn nederlaag vol tooid is. Deed hij dat niet en bleef hij aanhouden en agiteeren tegen wat naar zijn begrip niet socialistisch in den Staat is, dan zou men recht hebben zijn ijver te verdenken en zeker zou hij ons geen hoog denkbeeld geven van de socialistisch- democratischen ernst zijner partij. BEKENDMAKING. mijns vaders slot bereikte, vond ik den ouden man dood ziek en mijne moeder door annoe in vertwijfeling. De Zweden toch hadden meermalen de kleine bezitting mijner ouders geplunderd. Hoe zou ik in de eerste oogenblikken den moed vinden tot het belijden van datgene, wat mijn hart bezwaarde? Ik schreef Anna tot geruststelling en Rankenfels nam de bezorging op zich en beloofde mij Anna's antwoord te zullen toe zenden doch eerst na vrij langen tijd en tamelijk kort schreef zij terug, oogenschijnlijk getroffen door de on gelukkige omstandigheden, welke mij den terugkeer verhinderden. tDRONGELEN. Voor den dienst 1882 3 zijn benoemd als tegenschalters voor de personeele be lasting in deze gemeente D. Millenaar en P. van der Schans. t Voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer bedraagt het getal kiezers alhier 21, voor die van de Prov.-Staten mede 21 en voor die van de-i Gemeenteraad 42. t Benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken mej. van Tuuren te Meeuwen, die met primo Mei a. s. in functie zal treden. t EETEN, c. a. Als tegenschatters voor de be lasting op het personeel in deze gemeente zijn benoemd J. van Wijnen en H. M. Redeker. t In de afdeeling Genderen dezer gemeente, is het mondzeer onder het rundvee uitgebroken. t Het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer en voor de Prov.-Staten beloopt 57, en voor die van den Gemeenteraad 91. t BOKHOVEN, 24 April. Voor de alhier va cante betrekking van hoofd der openbare school, jaarwedde 800 en vrije woning, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. t HERFF. Aan de openbare school alhier is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige hand werken mej. A. KuijsBrouwers. B RAKEL. Alhier heeft zich een tweede geval van pokken voorgedaan, bij het kind van de schippersvrouw, die dezer dagen door die ziekte werd aangetast. GORINCHEM, 25 April. Door de Kiesvereeni- ging //Nederland en Oranje" zijn gesteld tot Can- didaten voor 't Lidmaatschap der Prov.-Staten, waarvan de verkiezing plaats heeft op Dinsdag 8 Mei e. k., in 't, hoofdkiesdistrict Goriuchem, de hh. A. Blankers, lid van den Gemeenteraad en voorz. der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, en W. Scherpenzeel te Lexmond, heemraad van de Vijf Heerenlanden en gecommitteerde van het Waterschap de Linge-Uitwatering en in het Hoofd kiesdistrict Sliedrecht, de hh. mr. L. W. C. Keu- chenius, lid van de 2e Kamer der S.-G. te 's-Hage en S. Baron van Heemstra. Sedert Woensdag 18 tot Dinsdag 24 April, zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 80 zal men van 17 tot 29 halve kilo's; prijs per half kilo ƒ0.70 tot ƒ0.99, en 13213 elften, prijs per stuk 0.48 tot 0.70. t 26 April. Door den gemeenteraad is alhier tot onderwijzeres benoemd mej. P. Prillevits te 's Gravendeel. WOUDRICHEM, 25 April. Van Zaterdag 21 tot Woensdag 25 April voorm. 12 ure zijn alhier gevangen en aan den afslag gebracht 10,200 elften en 110 zalmen. Prijs der elften van 0.54 tot 0.74 per stuk. Zalm van 0.70 tot ƒ0.79 per^^-G. De vorige week zijn alhier gevangen en aan den afslag verkocht 19.700 elften van 0.48 tot 0.67 per stuk, en 48 zalmen van ƒ0.77 tot 1.per Ya K.G. Hierbij zijn niet begre pen de zalmen en elften die te Hardinxveld ge vangen zijn die worden aldaar aangevoerd en afgeslagen, doch door de Woudrichemsche visschers gevangen. t DALEM, 25 April. Aangezien de elftvangst op de zandplaat voor Vuren in de laatste dagen weinig of niets beteekent, heeft men zich genood zaakt gezien de visscherij aldaar te staken en over te brengen naar Zuilichem. tDe verpachtingen te Vuren en Dalem zijn afgeloopeu en hebben even als elders veel minder opgebracht, gemiddeld 25 a 30 t ALMKERK. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer W. v. Wijnen, te Veen. Bij de benoeming van hëTnieuwe ministerie het Zondags ministerie is, volgens het ,/Vad." zulk een haast gemaakt, dat er naar men zegt eene groote informaliteit bij de benoeming der zeven ministers is gepleegd. Het besluit van Zondag, no. 5, houdende benoeming van de zeven ainbtgenooten van den heer Heemskerk is gecon trasigneerd door den heer Heemskerk nog voor deze zelf bij een behoorlijk gecontrasigneerd ko ninklijk besluit tot verantwoordelijk minister be noemd was. Toen de heer Heemskerk den heer van Lijnden Zondagmiddag bezocht, om het besluit van ontslag van den hear Pijnacker Hordijk en van benoeming van den heer Heemskerk te doen contrasigneren, was de heer van Lijnden onge steld. Daar de aftredende premier den nieuwen premier niet kon ontvangen, gaf dit oponthoud, waarop bij de groote haast die thans gemaakt werd, niet gerekend was. Vandaar dat het besluit van ontslag van de zeven aftredende ministers en van de benoeming van de zeven nieuwe minis ters door den heer Heemskerk al vast geteekend werd, nog vóór hij eigenlijk zelf minister was. Men leest in een brief uit Amsterdam aan de z/Arnh. Ct.": z/In de advertentie-kolommen der Amsterdam- sche bladen is de meisjesjager weer opgedoken. Dit sujet, dat zich bij afwisseling in Amsterdam en in Den Haag schijnt op te houden, tracht in den laatsten tijd door het plaatsen van uitlokkende aanbiedingen in kennis te komen met joege, knappe meisjes, die vermoedelijk later bitter lbe- rouw over die kennismaking zullen hebben. Eerst deed hij want het moet. een mannelijk indi'du zijn zich voor als een schilderes, die modellen zocht voor een ^nus; toen weer als een rijke oude dame, die een mooi en lief meisje als doch ter wilde aannemen. Thans treedt hij op in de gedaante van een buitenlandsche fabrikant, die binnen eenige weken te Amsterdam komt en vooraf eenige meisjes van den protest au tschen godsdienst en ongeveer 18 tot 25-jarigen leeftijd, om het even uit welken stand wenscht te engageeren, om gedurende de Tentoonstelling het opzicht over een etalage te houden. En dan komt de aap uit den mouw en volgt het oude liedje: een goed //uit zicht" is een volstrekt vereischte. Het salaris be draagt de kleinigheid van maar even 200 's maands en gratis uitrusting" op den koop toe. Dus 1200 voor de zes maanden. De arme bloedjes, die onnoozel genoeg zijn, om zich door dat prach tige //salaris" de oogen niet te laten openen, mogen zich per eigenhandig geschreven brieven, natuurlijk met bijvoeging van portret en opgave der tegenwoordige betrekking, tot uiterlijk 13 Mei aanmelden. Het portret zal de edelmoedige bui tenlandsche fabrikant na gedane keuze terugzenden, doch brieven zonder portret komen bij hem niet in aanmerking. Ge ziet, cie heele historie is zoo door zichtig als glas, en duskan er niet genoeg gewaar schuwd worden tegen de laaghartige wijze, waarop deze buitenlandsche fabrikant, alias schilderes, alias rijke oude dame, in het tentoonstellingswater tracht te visschen." Naar wij uit goede bron vernemen, worden er bij de afdeeling Posterijen maatregelen genomen, ten einde den ambtenaren meer Zondagsrust te geven. De post- en hulpkantoren zijn aangeschre ven om gegevens te leveren, die tot het gewenschte doel kunnen leiden. Moge de nieuwe Minister geen ander inzicht zijn toegedaan1). Een man, wonende in den Zandhoek bij het Westerdok te Amsterdam en Toon de Duiker genaamd, trad Woensdagmorgen voor de tweede maal in het huwelijk, niettegenstaande hij, naar men zegt, zijn thans overledene eerste vrouw ge zworen had nooit te zullen hertrouwen. Als pro test tegen deze handelwijze hebben zijn kinderen dezen morgen een rouwkleed boven de deur ge spijkerd, getooid met rouwfloers en twee zwarte handschoenen. In witte letters geeft deze draperie te lezenMoeders Eed. Dat de buurt de noodige belangstelling aan den dag lei, behoeft niet gemeld. D. v. N. Van St.. Annaparochie meldt men aan de //A.m- sterdammer" Een voermansknecht, voor kort nog hier woonachtig, nam dienst voor Indië, en maakte van zijn verlof en het te Harderwijk ontvangen handgeld gebruik om naar Amerika over te steken en zijne aanstaande vrouw benevens een paar andere personen in staat te stellen hem daarheen te volgen. Onder Reenen is een landbouwer, zekere G. v. L. uit een hooiberg gevallen. De ongelukkige kwam op een hooihaak terecht, die hem dwars door het been drong. Dit werktuig kon door den heelkun dige niet worden verwijderd, dan nadat een smid de haak daarvan had weggenomen, hetgeen natuur lijk hevige pijnen veroorzaakte. Aan mr. J. P. Amersfoordt viel de onder scheiding te beurt van Z. M. den Keizer van het Hemelsche Rijk twee Chineesche varkens ten geschenke te ontvangen. Een verpleegde in het hospitaal te Breda heeft getracht zich met een mes van het leven te be- rooven. De ongelukkige kon het echter niet verder brengen dan zich belangrijk te verwonden. Een knaapje, dat onlangs te Zwolle vermist werd, is te voet bij zijn grootvader in Groninger land aangekomen. In het verslag over 1882 van den toestand eener Zeeuwsche gemeente, leest men de volgende belangrijke aanteekening //De brandbluschmiddelen der gemeente zijn in een goeden staat, uitgezon derd de brandspuit!" Waarlijk, men zou meenen, in de kronieken van Schildburg te lezen. Een ontvanger der registratie en domeinen, die eenige maanden geleden op een dorp in Limburg in den echt trad, kwam, naar aan de //Amster dammer" geschreven wordt, dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat zijn huwelijk nietig is wegens een gebrek in den vorm. Bij ver gissing is bij de voltrekking van het huwelijk een minderjarige als getuige toegelaten, terwijl de wet de meerderjarigheid der getuigen verplich tend stelt. Het paar zal nu genoodzaakt zijn over te trouwen. Te Roosendaal heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een werkman, H. S., die uit Antwerpen was gekomen, om in de nieuwe kandijfakriek van den heer Castelot leidingen voor stoomcontrole aan te leggen, kwam met zijn werkkiel in aanra king met het drijfwerk eener machine, waardoor hij, na verscheidene malen mee in het rond te zijn gesleurd, zoodanig gekneusd werd, dat hij reeds na eenige minuten den geest gaf. Te Maam zijn twee ververs van een steiger gevallen. Zwaar gekneusd werden beiden naar huis gebracht. Te Diemerbrug heeft een heiblok een werkman een duim verbrijzeld. Een koop vrouw uit Haren is te Ter-Apel wegens smok kelen gearresteerd. Paard en wagen en de ge smokkelde suiker werden verbeurd verklaard. De oud-citadel-strijder A. Huisman is te Streef kerk overleden. Een inwoner van Heerenveen heeft het feit herdacht, dat hij in den tijd van 30 jaren, meer dan 50.000 tanden en kiezen getrokken heeft. Hangjas, die zich te Haarlem heeft schuldig gemaakt aan diefstal van tal van gouden, zilveren en juweelen voorwerpen, is te Leiden aangehouden. Op enkele voorwerpen na was al het gestolene nog in zijn bezit. Onder Sloten is een boerderij geheel afgebrand. De be woners hadden ternauwernood tijd zich te redden. Behalve al het huisraad, den voorraad hooi en de landbouwgereedschappen werden 4 paarden, 1 koe, 1 geit, 1 hond en 50 kippen een prooi der vlam men. Te Dalem is een kind in een veenput. verdronken. Niet ver van enlo schrikte een paard, voor een kar gespannen, door het voorbij gaan van een trein. De kar sloeg om, waarbij de voerman den nek brak. Door het breken van den mast van zijn vaartuig is te Ravenstein een schipper zwaar gekwetst. KERKNIEUWS. De Berlijnsche koetsiers van de stationeerende rijtuigen hebben voor de helft dat is ten getale van 2500 Dinsdag 't werk gestaakt. Zij willen zich niet aan de regelen onderwerpen, die de stalhouders onderling voor de controle hebben vastgesteld. Niet het geld, de eer is in het spel. Tot heden »loopt« alles rustig bij deze »tij-grèvo. In 't arsenaal te Weeuon worden maatregelen genomen tegen ernstige gebeurtenissen, die uit een »broodoproer« kunnen voortvloeien. Do militaire bakkerijen zullen groote hoeveelheden goedkoop brood bakken voor de arme bevolking. Er zijn on geveer 1200 a 1300 militaire bakkers, maar deze kunnen niet geheel in de behoeften voorzien. Een groot gedeelte van de Woener bakkers hebben het werk gestaakt en men verwacht dat nog een aantal anderen hun voorbeeld zullen volgen. Twee honderd militaire bakkers doen nu als noodhulpen dienst. Een werkstaker, die opruiende geschriften verspreidde, werd in hechtenis genomen. Te Luik is dezer dagen in don ouderdom van 85 jaren overleden de heor Louis Jacques van de Casteele, oud-officier van het Nederlandsche leger. Hij was een der weinige Belgen die aan Neder landsche zijde den veldtocht van 1830 medemaakte. In 1831 werd hij op zijn verzoek eervol uit den Nederlatidschen dienst ontslagen en trad hij in Belgischen dienst, waar hij in 1853 werd gepensi oneerd. Behalve de plannen om Brugge en Brussel tot zeehavens te maken, wordt nu ook weer in België een zee-kanaal voor de stad Luik besproken. De ingenieur Graudvoir heeft eenige jaren geleden het plan daartoe ontworpen. Hot kanaal zou de kortst mogelijke verbinding tusschen Luik en de Schelde vormen en lang? Tongeren, Hasselt, Diest. Aerschot, en Mechelen loopen, en ingericht worden voor schepen zooals gewoonlijk Gent, Leuven of Ant werpen aandoen. In het hospitaal te Montargis werd onlangs een jong soldaat, die een liter brandewijn achter el kander gedronken had, voor dood binnengebracht. Er werd daar met hem een zonderlinge proef ge nomen. Men pompte den brandewijn uit zijn maag, wiesch die met zuiver water schoon, en vulde haar toen met melk. Daardoor werd de bewustelooze een oogenblik in het. leven terug geroepen, maar hij was reeds te ver heen, dan dat de kunstbewer king kon helpen, en hij stierf kort daarna. Als bewijs dat er bij gelegenheid van de kroning van den Keizer van Rusland menig dubbeltje zal worden uitgegeven, kan o. a. dienen, dat bij den hofjuwelier ChlRbuikow. te St. Petersburg, 74 gou den schalen besteld zijn, waarin den Keizer, bij zijne terugkomst in de hoofdstad, door de verschil lende deputation brood en zout zullen worden aan geboden. Dat bestellinkje alloen vertegenwoordigt een waarde van 2 millioen roebels. Een tabaksfabriek te St. Petersburg heeft eone bestelling ontvangen van 30 millioen sigaretten, die, tijdens de kroning, aan het volk en de soldaten uitgedeeld zullen worden. Te Monceau les Mines heeft weor een dyuamiet- ontploffing plaats gehad voor het huis van een mijnwerker. Do schade was gering. Men houdt den aanslag voor een persoonlijke wraakneming. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter keunis van belanghebbenden, dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente, zal plaats hebben in het gemeentehuis alhier, den 30 April, 1 en 2 Mei a. s. Heusden, den 25 April 1883. Burg. en Weth. voornoemdIIONCOOP. De Secretaris: SPRENGERS. Wordt vervolgd.) In den laatsten tijd breidt het mond- en klauw zeer te Utrecht zich niet uit. Slechts een rund is tot heden aan die ziekte overleden. Op de veemarkten die te Utrecht tegenwoordig druk worden bezocht, wordt geen ziek vee aangevoerd de gemeenteveearts zorgt daarvoor met den meesten ijver. Een stier, even een jaar oud, gefokt door den veehouder J. Wit Azn. to Midwoud, is voor ƒ800 verkocht aan de landbouwschool te Wageningeu. Ouder de runderen van den bouwman te Kra lingen heeft zich een geval van pokken met doo- delijken afloop voorgedaan. In Overijssel en Gelderland zijn in den nacht van Zondag op Maandag vrij wat bloesems van fijne vruchtboomen bevroren. Op een stal nabij Wilp is het mond- en klauw zeer onder het rundvee uitgebroken. Op drie veestallen nabij Monnikendam (Kat- woude, Purmer en Oudelansdijkje) is de tongblaar uitgebroken. In de te Tilburg gehouden vergadering van de landbouwvereeniging is o. a. besloten, ter verbe tering en veredeling van den veestapel, te trachten Normaudisch vee uit Frankrijk alhier in te voeren. Nederl. Hf.rv. Gemeente. Beroepen naar Balk, H. Hasselman te VeenendaalMon nikendam, G. H. van Kasteel te Kollum Purmer- land, Van de Roemer te Terheijden bij Breda; Lougerhouwen Schettens, K. B. BosmateCubaardc.a. Aangenomen .- naar Blankenham, door W. G. F. Bange te Lop- persum. Bedankt voor Abtskerke, door D. van Popta te Domburg voor Herkingeu, door J. P. van Griethuijzen Hz. te Losdorp. Evang.-Luth. Kerk. Aangenomen .- naar Weesp, door C. W. Pohlmann te Groede. Roomsch-Katholieke Kerk Benoemd: tot vicarus-capitularis tijdens het openstaan van den bisschoppel ijken zetel van Haarlem, de heer J. A. van den Akker, deken van Haarlem en plebaan der katholieke kerk. Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot kapelaan te Beuuingen, den weleerw. heer E. H. van der Heiden te Eersel, den wel eerw. heer F. J. M. Lambermontte Moerdijk, den weleerw. heer J. M. H. van Ulftte Moer gestel, den weleerw. heer P. H. J. Staal, en te Nieuwkuik, den weleerw. heer M. van Oss. t Werkendam, van 1125 April. Getrouwd: J. van den Steenhoven en S. Vos. Geboren: Dirkje, d. v. C. Kraaiveld en A. van den HeuvelGerrit, z. v. G. Roubos en G. van Rijswijk Johannes, z. v. A. van Loon en M. PieckAlida Christina, d. v. C. Kornet en A. W. Maas. Overleden: M. de Keijser, 81 j., wed. v. D. Verdoorn J. Baggerman, 60 j., echtg. v. B. Ip- pelD. Visser, jm. 1 m. Men leest in het blad Jm Gironde het volgende De Zweedsch-Noorsche consul te Bordeaux, de heor H. Gundersen, heeft, onlangs een practised middel bedacht, dat de flesch kan vervangen, die in tijd van nood over boord geworpen wordt, om tijdiugeu aan land te breugen. Men is er lang op uit geweest, iets te vinden, dat beter aan het doel zou beantwoorden. Men heeft toestellen volgens verschillend model, meest kleine boeien of vaar tuigen van blik of hout vervaardigd, maar alleu hadden zij het gebrek, dat zij te kostbaar waren of te voel plaats aan boord innamen, zonder dat zij zich gunstig boven het andere middel onder scheidden. Het denkbeeld van den heer Gundersen is zoo eenvoudig, dat men niet begrijpeu kan, dat men er niet vroeger op gekomen is. Het is een voudig de aanwending van die kleine elastieken ballons waarmee de kinderen spelen en die ette lijke centen kosten. Men legt den brief, dien men naar land wil zenden, in het ballonnetje, blaast dit op en bindt de opening met een touwtje af. Wordt zulk een ballon in zee geworpen, dan drijft hij spoedig voort, want de geringste wind doet hem van golf tot golf springen en men merkt hem licht op. Een proeve, onlangs met zulk een ballon genomen, werd met oen goeden uitslag be kroond. Het schip Peruvian o, dat aan den heer Gundersen toebehoorde en onderweg was van Sundsvall naar Rochefort, geraakte den 12deu September bij Elseneur aan den grond maar kon de reis voortzetten. Des morgens vroeg van den 20ste der zelfde maand was het schip op de hoogte van Dover. De kapitein wierp toen een ballon uit met een brief er in. Twee uren later was de brief op het postkantoor te Dover gebracht door iemand die hem gevonden had en den volgenden dag kwam hij te Bordeaux aan. Hierdoor werd Gun- d> rsen in staat gesteld de assuradeers omtrent den toestand van het schip in te lichten en eene nieuwe vracht te bespreken, die hem anders zou outgain zijn, daar de bevrachter vreesde, dat het schip te lang zou uitblijven. Latere pogingen zijn e en goed gelukt en over het algemeen kan men wel aannemen, dat van twee ballons, die in de nabij heid van eene kast met aanlaudigeu wiud over

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2