buitenland) plaatselijk nieuws. binnenland: Gij zoudt trachten Voltaire toe te laten. Dat is een staaltje van uwe verdraagzaam heid. En toch was Voltaire de auteur van het woerdécrasez l'infame, daarmede be doelende het Christendom. Zoodanig nu is de wet, waarvoor gij het heele land in be weging brengt, om in de gemoederen des volks het gevoelen te versterken, dat gij den waren toetssteen bezit, den waren vrijbrief, en dat het Christendom veilig is binnen de muren van dit Huis onder een bescher mend schild en daarvoor verwekt gij die groote Godsdienstige beroering. Ik houd het er voor dat de Oppositie door haren tegen stand aan den Godsdienst heefc schade ge daan. Als gij werkelijk een toetssteen moet hebben, neern er dan niet een, waarvan de beteekenis zoo onbepaald, zoo zwervende is. Na al hetgeen er gezegd is, na al de beschuldigingen, die zijn uitgesproken dacht het mij gepast duidelijk te doen zien dat wij den strijd niet schuwen en dat wij vol strekt niet van meening zijn, dat de verde digers van den Godsdienst slechts onder de Oppositie huizen. Dat er onder haar nauw gezette verdedigers van den Godsdienst zijn, is nu de kwestie niet, maar ik bestrijd het gevoelen, dat Godsdienst of burgerlijke vrij heid zoude worden geschaad door het aan nemen van deze wet. Als mij gevraagd werd een formule voor den eed te geven, zou ik de beteekenis hooger opvatten dan de tegen partij. Het is mijn gevoelen dat de eed in zich iets van het edelst van het Chistendom heeft. De eed bestaat niet uit gesproken woorden alleen. Het gesproken woord gaat vergezeld van een gelijktijdige daad. Hier kust men den Bijbel. In Schotland steekt men de hand op. In andere landen zijn an dere vormen. In dit alles is iets dat insluit de aanneming van het Christendom. Maar even als een nieuwe munt elke lijn en elke letter naauvvkeurig laat zien, maar door het gebruik de scherpe lijnen verkwijnen, zoo is hef gegaan met den eed. Hij is een vorm, een sleur geworden. Een gewoon Engelsch- man rekent het zich tot een hooge eer in dit huis te worden toegelaten. Plaats hem tusschen het uitsluiten of het doen van een ceremonie, bestaande in het uitspreken van eenige woorden, wier beteekenis door het overtollig gebruik is verloren gegaan, dan geeft gij hein het middel om te transigeeren met zijn geweten en hij treedt binnen, ter wijl een ander, die geen woorden wil of kan uitspreken, welke voor hein geen zin hebben, blijft buitengesloten. Daarom zijn velen van oordeel, dat er groot onrecht is gedaan door een man uit te sluiten, die niet transigeeren kon met zijn geweten. Wanneer later nauw gezette lieden zullen ondervinden, dat Gods dienst en onrecht in deze zaak nauw verbonden zijn geworden, dan zullen zij daaruit aan leiding nemen om vragen op te werpen om trent Godsdienst, welke vragen doorgaans aanleiding geven tot verlies eener Gods dienstige overtuiging, het grootste onheil, dat mensch of volk kan overkomen.'' Deze redevoering, waaruit wij slechts het voornaamste hebben overgenomen maakte een verbazenden indruk. Zij is na haar verschijnen in de groote bladen, onmiddelijk als brochure uitgegeveneene oplaag van 100,000 exemplaren was in twee dagen uitverkocht. De stemming, die Donderdags daarop plaats had, beantwoordde aan de oorspron kelijke verwachting. De bill werd verworpen met 3, zegge drie stemmen meerderheid, (289 vóór, 292 tegen). geprikkeld. Elimar had hem medegedeeld hoe hij in den namiddag den Eenentwintigstein de hut van moeder Anna in vertrouwd gesprek aangetroffen had met de dochter van den Vrijheer v. Ebersberg. Zijn valschc vriend maakte zich de welkome gelegenheid ten nutte het gevoel van haat in 's jonkers borst tegen den naam- looze aan te wakkeren. En nu liep de begunstigde hem voor den voet, den roem tegemoet. Wanneer 't lot hem gunstig was, zou hem als aanvoerder bij deze onderneming, misschien wel als ontwerper van het plan- zelf, Elimars vader scheen daarop in de verte ge zinspeeld te hebben rijkdom en eere te beurt vallen, hij zou de gunst van den Keurvorst verwerven en zeker ook wel de hand van liga van Ebersberg... Op het donkere, schommelende pad, vloog een vreeselijke gedachte door Elimars hoofd, een gedachte vroeger steeds teruggedrongen, doch thans door haat aangewakkerd, steeds vaster wortelend en onweer staanbaar hem bijblijvend. Het noodlot zelf wees hem het middel aan, de schaduw van zijn leven uit te wi-schen een druk, een stoot, van niemand der volgenden bemerkbaar en de voorganger onderging het lot, hetwelk ze allen gezworen hadden zonder gei acht te ondergaan! Het moest geschieden, het moest; hij kon het niet van zich afzetten, en al koslte het hem eveneens het leven, hij zou het niet laten kunnen, een roes was over hem gekomenluj strekte den arm uit Hae Als een ademtocht klonk deze zucht van den zwen- kenden en in de diepte stortenden inan door de nachtelijke stilte; daarna was weder alles stil, een stilte des grafs; slechts van de zijde waar stormge- loopen werd hoorde men heftiger dan ooit het krijgs geschreeuw. (Wordt vervolgd.) Zoo is het echter gegaan niet alle ingrij pende wetten. Zoo moest de sjniorwegwet worsteLen, zoo moesten de koornwetten wor stelen. Herhaaldelijk voorgesteld, zooal niet door dezelfde Ministers dan toch door de zelfde partij, slonk de meerderheid tot min derheid, en werden de gewraakte voorstellen tot wetten verheven. Zoo zien wij het ook aankomen met deze eedwet, zeker in niet al te verre toekomst. Met de toebereidselen voor de kroning vat. den Czar is men nu zoo goed als gereed. De datum is thans officieel bekend gemaakt, en den 27en Mei zal het eindelijk tot de langverbeide plechtigheid komen. Het is niet de eerste maal dat de kroning van een Keizer lang werd uitgesteld. Keizer Alex ander II, die den troon beklom onder het kanon gebulder van Sebast.opol werd een jaar na zijn aanvaarding van de Regiering gekroond. Het gevolg van den Keizer zal uit 2000 personen bestaan, waaronder 100 generaals en adjndauten. De berichten omtrent de strenge politieverordeningen op het sluiten van de huizen bij den intocht enz. worden tegengesproken. De Keizer moet verklaard hebben niet te willen dat bij zijn iutocht de men- schen in hunne huizen zijn opgesloten en men zal zooveel mogelijk de openbare nieuwsgierigheid te wille zijn. De Keizerlijke kroou, di« 3 mil'oen roebels waa' d is, bestaat uit een opeengepakte massa diamanten, met een kruis van groote diamanten in het midden. De kroon der Keizerin is ongeveer 2/3 maal zoo groot als die van den Keizer. Vroeger werden de Keizerinnen niet gekroond zij waren niet eens bij de kroning tegenwoordig. Peter de Groote was de eerste die daarin veran dering bracht, dior zijn gemalin de kroou op de slapen te drukken. De buitenlandsche gasten beginuen reeds naar Moskau te komen. Er worden acht vorston van koninklijken bloede verwacht. Maar de feestelingen gaan zeker voor een groot gedeelte met een bezwaard hart naar de oude Russische hoofdstad. Het is dan ook niet bepaald verkwikkelijk als men, zooals leden van het Frausthe gezantschap, dat er heen gaat, overkwam, zich in gemoede, »met bet oog op wat er gebeuren kan», hoort aanraden, een levensver zekering te nemen. De tweede zoon van een der eerste families vau Sleeswijk-Holsteiu verloor met de roulette te Monaco al zijn geld. Hij telegrafeerde om geld, speelde andermaal en verloor weer alles, ja zelfs zijn hor loge, zijn ringen, zijn paarden enz. In zijn hotel wilde hij 500 frs. leenen, maar men wilde hem zulk een groote som niet borgen. In wanhoop schoot hij zich dood. Op den Caledonischen spoorweg bij Lockerbie (Schotland) is een passagierstreiu uit Glasgow in botsiug gekomen met een goederentrein uit Carlisle. Zeven menschen, waaronder de machinist en de stoker, werden gedood en een groot aantal anderen gewond. Van den passagierstrein zijn al de wagens verbrijzeld of zwaar beschadigd. De procureur des konings te Xeres heeft de dood straf geëischt voor 30 beschuldigden van de Zwarte Hand. Eeu jougmensch te Weenen met een gunstig uiterlijk en goed humeur, maar zonder vermogen, is op het denkbeeld gekomen zichzelf te verloten! Hij geeft loten uit van 50 kr., die alleen verkrijg baar zjjn voor niet-gehuwde dames. De jonge man verbindt zich te trouwen met die dame, op wier lot de prijs valt, dat wil zeggen niet alleeu hij zelf, maar de 100,000 florijnen, die do verloting zal opbrengen. Parijs wordt hoofdzakelijk door niet Parijzenaars bewoond. Het is gebleken uit de statistieke opga ven, dat van de 100 inwoners 30 slechts te Parijs zijn geboren; de overigen komen uit de departe menten of uit het buitenland. Pinkster-Zondag werd in den winkel van den heer Prestot, galerij-Montpensier, Palais Royal te Parijs, een moord gepleegd. De heer des huizes en zijne vrouw waren uitgegaan, het huis in de hoede achter latende van een dienstbode. Eenige booswichten wisten de deur te openen, doodden de meid en maakten zich van kostbaarheden ter waarde van 24,000 meester. Ze waron goed op de hoogte van de waarde der voorwerpen, want een aantal valsche diamanten lieten zij onaangeroerd. Het lijk van de ongelukkige werd op de trappen door een schoonmaakster gevonden. Van de daders geen spoor. Bij gelegenheid der terechtstelling van Brady zijn te Dublin bij duizenden biljetten verspreid met de namen en adressen der gezworenen die hem hadden schuldig bevonden. In een onderschrift werd ieder er tegen gewaarschuwd met deze lieden te ver- keeren en aaugespoord »op hen te verhalen het onschuldig vergoten bloed!» Naar verzekerd wordt is de bond der »Invin- cibles» gesloten in de gevangenis te Kilmaiuham, toen, in 1881, eeu aantal verdachtengelijk men zich herinneren zal, daar in hechtenis waren. Het oppakken dezer individuën heeft dus mogelijk meer geschaad dan gebaat. Deze maand is een Deensche wetenschappelijke expeditie vertrokken ter onderzoeking van de oost kust van Groenland. De chef der expeditie, die drie jaren in Groenland arbeiden zal, is luitenant G. Holm. Als de Schah van Perzië een pelgrimstocht onder nemen zal, dan heeft dat heel wat in. Hij is reeds geruimeu tijd voornemens een pelgrimstocht naar Meshed te ondernemen, en zon nu eindelijk daar toe komen, maar men heeft den tocht nu weer moeten uitstellen tot in Juli, na den oogst. Het graan en paardcuvoer is n.l. in de plaatsen aan den weg naar Meshed zoo schaars, dat men niet genoeg zou hebben* voor den vorstelijken stoet. Want Zr. M's. gevolg is zotalrijk, dat er dagelijks 70 tonnen graan en 85 tou stroo voor noodig zijn. Te Goslar (Hauuover) heeft het Vrijdag 1.1. ge sneeuwd. De booir;en waren niet alleen met bloesem- sneeuw, maar met het echte witte winterkleed bedekt, dat ook op de daken der huizen lag uitgespreid. 's BOSCH. Bij de akte examens voor lager onderwijs in Noordbrabant zijn 76 pet. der man- nel. en 81 pet. der vrouwel. candidate)) geslaagd. AN DEL, 17 Mei. Heden had alhier ten huize van J. Kalis, na afloop der vergadering van de Gew. Yereeniging Noordbrabant" van het Ned. o iderw. genootschap, de vergadering plaats van de onderwijzers in het Arr. Heusden; beiden, go d vertegen woordigd zijnde, werden gepresideerd door den heer arr.-schoolopz. A. Blok. Door den heer J. L. Mussert werd ingeleid „Schoolverzuim-schipperskinderen door den heer L. W. Varossieau „Woordverklaring in de lagere I schooldoor den heer F. A. Mooij„De open bare school." De volgende vergadering werd bepaald, gehouden te zullen worden te Heusden den 3den Donderdag in Juli; als commissieleden tot het regelen van het programma enz. daarvoor, werden benoemdde hh. C. de Moor, P. v. Woerkum en D. Scholten. Als afgevaardigden vanwege de gew. Vereeniging naar de algemeene vergadering tan het Ned. ouderw. genootschap te 's-Hage, werden benoemdde hh. A. Verheul en J. van der Weiden. Van wege de afdeeling Werkendam werden in eene vroegere afdcelingsvergadering tot afgevaar digden naar die algemeene vergadering benoemd de hoerenW. F. Mackaij, J. B. de Boer van der Leij en F. A. Mooij. t GORINCHEM, 17 Mei. Op Dinsdag 22 dezer zal alhier in den Doelen eene vergadering gehou den worden van het Hoogheemraadschap „de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe." In deze vergadering zal de uitloting plaats hebben van vijf aandeelen in de geldleening ten behoeve van het Hoogheemraadschap in 1876 aangegaan. t Aan de bad- en zweminrichting alhier, is tot zwemmeester benoemd J. van Raay Krachtens beschikking van den Minister van Oorlog van 10 Mei j.l. ztillen tijdelijk onder de wapenen moeten komen 1°. de miliciens der lich ting van 1880 van het reg. grenadiers en jagers en van de overige acht reg. infanterie, benevens van het 2e reg. huzaren, de drie reg. veldartil lerie en het korps rijdende artillerie, als volgt: inf., grenadiers en jagers van 16 Aug.14 Sept., Ie reg. van 13 Aug11 Sept., 2e reg. van 16 Aug.14 Sept., 3e reg. van 13 Aug.11 Sept., 4e regle, 3e en 4e bat. van 10 Aug.8 Sept., 2e bat. van 13 Aug.11 Sept., 5e bat. van 13 Aug.15 Sept., 5e en 6e reg. van 13 Aug. 11 Sept., 7e reg. le, 2e, 3e en 4e bat. van 14 Aug.18 Sept., 5e bat. van 13 Aug.11 Sept., 8e reg. van 16 Aug.14 Sept., huzaren van 6 Aug.11 Sept., veld-artillerie, le reg., le, 2e, 3e en 4e batterij van 18 Juli25 Aug. 5e en 6e batterij van 7 Juli15 Aug., le trein-corap. van 13 Aug.21 Sept., 2e dito van 11 Sept. 20 Oct., 2e reg. le en 3e batterij en lc trein- comp. van 3 Juli11 Aug., 2e, 4e, 5e en 6e batterij en 2e trein-comp. van 16 Aug.24 Sept., 3e reg. van 10 Aug.18 Sept., rijdende artil lerie van 1 Sept.10 Oct.; 2°. de miliciens der lichting van 1881 van de 4e reg. vesting-artillerie, als volgt: lereg. le, 2e,3e en 4e comp. van 9 Aug. 17 Sept., 5e, 6e, 7e en 8e comp. van 18 Sept. 27 Oct., 9e comp. van 29 Mei7 Juli, 10e comp. van 7 Aug,15 Sept.; 2e reg. 8e comp. van 12 Aug.8 Sept., le, 3e, 4e, 5e en 9c comp. van 9 Aug.17 Sept., 2e, 5e, 7e en 10e comp. van 18 Sept.27 Oct.3e reg., le, 2e, 3e, 7e en 8e comp. van 1 Aug.8 Sept., 4e, 5e, 6e, 9e en 10e comp. van 1 2 Sept.20 Oct. 4e reg. le, 3e, 6e, 7e en 8e comp. van 1 Aug. 8 Sept., 2e, 4e, 5e, 9e en 10e comp. van 12 Sept.20 Oct. Voorts zullen opkomen de mili ciens van het korps genie-troepen lichting 1880 van 21 Aug.28 Sept., lichting 1881 van 3 Juli10 Aug. en van de 3 comp. hospitaalsol daten lichting 1880 van 10 Aug.18 Sept. De miliciens der ligting van 1880 van de regementen veld-art.., die daarbij in dit jaar van het wapen der cavalerie werden overgeplaatst, worden van de oproeping in werkelijke dienst uitgezonderd. Het praeadvies van B. en W. van 's Gravenhage op het verzoek van den heer F. Domela Nieuwen- huis c. s., om aan de kinderen, die de openbare bewaarscholen en de openbare scholen voor on- en minvermogenden bezoeken, van gemeentewege gratis voedsel te verstrekken, luidt in overeen stemming met de in de rapporten der schoolau- toriteiten vermelde gronden: dat de inwilliging van het verzoek zou zijn in strijd met de begin selen der Armenwet, waaraan het Gemeentebe stuur alleen zijn recht tot geven van onderhoud aan behoeftigen kan ontleenen. De beer Smits te Rijswijk (N.-Br.) had twee kalf koeien verkocht aan Fransche opkoopers voor ƒ450. Op een morgen vóór de levering zijn deze beesten gevonden in de wei met afgesneden tepels. Het is te hopen, dat de daders van deze afschu welijke handeling hun straf niet zullen ontloopen. De salonboot Merwede I,y die Maandag j.l. den laatstcn dienst had van Rotterdam, kwam circa 10 ure te Gorinchem aan met niet minder dan 1020 passagiers. 't Was de beide Pinksterdagen heerlijk weder en hoewel een groote stad, bij zomerhitte, juist niet het aangenaamste plekje der aarde is, waren toch duizenden Amsterdammers, alleen om de Tentoonstelling te zien, in de stad hunner inwo ning gebleven en waren nog eens duizenden van buiten naar Arasterdam opgekomen. Men berekent dan ook, dat het gemiddelde ge tal der tentoonstellingsbezoekers op 18,000 geschat kan worden, waarvan de tramlijn DamP. C. Hooftstraat op beide dagen maar eventjes 20,000 personen vervoerde, want men mag aannemen dat de meeste passagiers van die lijn naar de tentoon stelling gingen. Trouwens de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij had het druk. Zij vervoerde op den eersten dag circa 44,000 en op den tweeden dag 61,000 passagiers, te zamen 105,000. De Havenstoombootdienst vervoerde langs haar verschillende lijnen op beiJe dagen 39,555 personen. Dat er niettegenstaande dit alles toch tal vatt Amsterdammers een uitstapje naar buiten deden, bewij»t dat er Zondag en Maandag aan het station W. D. van de Hollandsche-en Oosterspoor 17,869 plaatskaarten werden uitgegeven. Aan ditzelfde station circuleerden op de beide dagen aan de Rijnspoor 4000 personen, terwijl men aan het Rijnspoorwegstation met 10,000 taande en komende personen te doen had. Er is niets zoo welsprekend als cijfers Eenige Zwitsers, deskundigen eu belanghebben den bij de vischvangst, hebben den gebeelen Rijn tot aan zee bevaren, teneinde persoonlijk een on derzoek naar de vischvangst in te stellen. Een verslag van hun bevindingen komt in de Zwitser- scke bladen voor. De reizigers klagen natuurlijk over de roofvangst der Nederlanders en beschrijven uitvoerig hoe zij te Rotterdam en Gorinchem haar hebben zien uitoefenen; de buitengewone visch vangst van Petrus achten zij kinderspel bij het geen dagelijks tc Rotterdam gebeurt, waar zelfs het stoomvermogen door de visschers te baat ge nomen is, om de ontzaglijke zegens te trekken; elk uur wordt het sleepnet 3 maal opgehaald; de opbrengst aan elften en zalmen is telkens 80 a ƒ90! miz. De spreekwijze „als Paschen en Pinksteren op één dag komt" wordt gewoonlijk gebruikt door iemand die niet voornemens is zijne belofte na te komen. Te Kampen echter heeft men dit jaar de feestvreugde, die anders op Paaschmaandag op den nabijgelegen zandberg gehouden werd, op Pinkster maandag doen plaats hebben. Van gemeentewege zijn aan p. m. 900 kinderen der stads kostelooze school en der beide bewaarscholen eieren en kren- tebrood uitgereikt. Het ongeval in het voorjaar aan de IJselbrug, is van dat uitstel de oorzaak geweest. Maandag had een als plaatsvervanger dienst doend conducteur van de stoomtram 's Bosch Vugt bij het overstappen van den eenen wagen in den anderen, het ongeluk te struikelen, met het noodlottig gevolg dat twee der wagens hem over de beenen gingen en deze beiden boyen de knie als 't, ware werden afgesneden. Reeds voor den avond gaf de man den geest. Te Elten is Woensdagmorgen een conducteur van den N. R. S. door een mislukten sprong tusschen de wagens van een in beweging zijnden trein geraakt. De ongelukkige werd overreden en bleef op de plaats dood. De heer J. van 't Lindenhout, directeur van de weesinrichting te Neerbosch, heeft van een onbe kende uit Amsterdam duizend gulden ontvangen ten behoeve dier inrichting. De Keizer van Brazilië wordt in Juni te Amster dam verwacht. Te Schiedam verkocht dezer dagen iemand, die voorgaf de zoon van een Utrechtsch bloemist te zijn, zwart en wit vogeltjeszaad als bloemzaden met name als Lobelia Viktoria, Clarkia Purple, enz. Men zij op zijn hoede! In Juni a. s. zullen Ens'. Godard en Pierre Crommelin la Amsterdam met hunnen ballon „la Comète," inhoudende 1,500,000 liter gas, opstijgen. Het eerste nommer is verschenen van „De Bo- terhandel," courant voor den handel in boter, butterine, margarine en aanverwante artikelen. De tekst is in het Nederlandsch, Duitsch en Engelsch. Uitgevers zijn de heeren Nijgh en Van Ditmar, te Rotterdam. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde C. P. A., tapper aldaar, ter zake van het als verkooper van sterken drank toedienen daarvan aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaren, tot een cellulaire gevangenisstraf van vijf dagen. Het O. M. had tien dagen celstraf geëischt. Vlissingen is gedurende de Pinksterdagen door honderden Belgen bezocht. Van de te Pey aangehouden personen, beschul digd van het maken van valsche munt of mede plichtigheid daaraan, is Zondag eene der vrouwen voorloopig op vrije voeten gesteld. Een waaghals, die de aardigheid beging om aan een der leeuwen van mad. Caro, op de kermis, in den Haag een stukje vleesch toe te reiken, ont ving tot belooning van den Koning van 't wond een liefkozing, die hem een vinger kostte. Als de bliksem schoot de leeuw op het vleesch toe en hapte en passant den vinger mede. (D.) Tegen een burgemeester in het arrond. Maas tricht, die valschheid in de registers van den burgerlijken stand heeft gepleegd, is te dier zake door de rechtbank aldaar rechtsingang verleend. Zaterdagvoormiddag vervoegde zich bij ds. v. d. V. te Delft iemand, zich noemende Van Brakel, voor gevende rechercheur van politie te Leiden te zijn en belast te wezen met het opsporen van eenige bij ds. v. d. H. aldaar ontvreemde goederen. Hij verklaarde, dat die goederen te Delft waren ver kocht, doch dat de kooper ze niet wildé afgeven dan tegen betaling van 14. Daar hij niet in liet bezit van die som was, verzocht hij den heer v. d. V., ter voorkoming van oponthoud, hem die som voor te schieten. Om de waarheid van hetgeen hij zeide te staven, vertoonde hij eene verklaring inet de handteekening van de echtgenoote van den heer v. d. II. voorzien. Ds. v. d. V. liep gelukkig niet in den hem gespannen strik, en liet den man onverrichter zake vertrekken. Nadat van het voorval aan het politiebureau was kennis ge geven, gelukte het den oplichter aan te houden, die bleek W. P. genaamd en een oude bekende der politie te zijn. Aan den Maresingel te Leiden is een 5-jarig meisje, dat bloempjes plukte, in het water ge vallen en verdronken. Het lijkje werd door een baggerman met diens beugel opgehaald. o o j; o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2