Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND, PLAATSELIJK NIEUWS. LAND- ENTUINBOUW. u voor uwe zorg, trouwe Egbert,» zeide hij vrien delijk, »maar ik heb nog dringend behoefte aan rust, aan verzameling mijner krachten; daarom wil ik liefst alleen zijn. Loop de stad eens door en kom me daarna wat nieuws berichtenhet zal mij verstrooien, doch keer niet in het eerste uur terug. Ik zal dan beter zijn en de rust gevonden hebben, het eenige middel voor mijn herstel. Ga Egbert, ik wil 't.« 's Jonkers toon was zoo beslissend, dat de gewezen, aan subordinatie gewone oud-soldaat zijn bevel niet dorst weerstreven. Hij stond van zijn plaats aan 't hoofdeind van 't bed op en nadat hij een verkoelenden drank in de nabijheid van den zieke op het tafeltje gezet had, vertrok hij zwijgend. Als van een last bevrijd ademde Eliniar v. Raudnitz weer, toen de deur achter den grijzen dienaar dicht sloeg en hij diens zwaren tred buiten hoorde. »Eere aan mij, een sluipmoordenaar? En ik leef nog, ik, een Raudnitz?» Zijn geest was volkomen helder en hij was zich zijn daad in haar gansche zwaarte volkomen bewust. Hij gruwde van de hand, door een sluipmoord bevlekt. Neen, het ken geen zelfbedrog zijn wat geschied was in de nachtelijke duisternis, in den onafwijsbaren drang van 't oogenblik en toch yroeg hij zich af hoe 't hem mogelijk was zulk een daad uit te voeren? Alle edele gevoelens die zijn ziel bezat kwamen in opstand bij de gedachte dat hem, den eerlooze en door zijn eigen geweten vervloekte, eere zou bewezen worden. (Wordt vervolgd.) HEUSDËN, 25 Mei. Heden namiddag bevond lich een dochtertje van A. d. V., een meisje van 10 A 12 jaar, op den rand van den wal, in de richting van de waterpoort. Door het een of ander toeral stortte zij van den muur ter hoogte van 4 a 5 meter, kwam op eene aldaar aangebrachte schutting voor paalwerk terecht, die door den val ineen zakte en hem daardoor waarschijnlijk in zijn kracht stuitte, dewijl het meisje met eene lichte verwonding vrij kwam. Naar men aan de „N. R. Ct.* mededeelt zou voor het terrein, waar de Israëlitische begraaf plaats te Heusden is gevestigd en dat voor de uitvoering van waterwerken benoodigd is, de kapi tale som van 50.000 geboden en dit aanbod uit godsdienstige bezwaren van de hand gewezen zijn. Wij hebben omtrent het bovenstaande een onder zoek ingesteld bij het Isr. kerkbestuur en kunnen thans mededeelen, dat wel is waar een officieus verzoek is gedaan van de zijde der regeering, om de begraafplaats tegen eene belangrijke som af te staan; doch dat daarbij geen bedrag van ƒ50,000 is genoemd geworden. t BRAKEL, 28 Mei. Het tweede geval van pokken, hier onlangs voorgekomen, had gisteren een doodelijken afloop. t ANDEL. De te maken los- en landingplaats aan „de Zwaan* alhier, is sedert eenige dagen afgewerkt en iu dienst gesteld. Het inladen van vee is tIvans aan het veer vrij wat gemakkelijker dan vroeger. Er is dan ook voor soliditeit en netheid de uiterste zorg, zoo wel door dpn waterstaat als door den veerman, den heer J'. Kalis, gezorgd, zoodat er met de totstandkoming van dat werk in een wezenlijke behoefte is voorzien. GORINCHEM. Met leedwezen zullen onze lezers zekerlijk vernomen hebben, dat onze verdienstelijke postdirecteur, de heer Penning, ons gaat verlaten. Hoewel het ons genoegen doet, dat deze ijverige en toch welwillende ambtenaar voor een omvang rijker werkkring naar elders wordt geroepen, toch doet het ons ook leed, dat Gorinchem hem ver liest. Tal van verbeteringen heeft hij niet alleen in den postdienst alhier aangebracht, doch hij wist ook de belangen van den Staat op een zeer aan gename wijze met de wenschèn van het publiek te vereenigen, niettegenstaande zijn werkzaamheden èn door de invoering der Postspaarbanken èn door de Postpakketdienst aanzienlijk verzwaard werden. De heer Penning kan er dan ook van verzekerd zijn, dat zijn ijver en zijn welwillendheid bij het Gorinchemsche publiek steeds in dankbaar aan denken zullen blijven. N. G. Ct. HOORNAAR, 24 Mei. Bij het weder ophan gen der schoongemaakte koperen kerkkronen, wier aanwezigheid in de kerk alhier uit de 16e en 17e eeuw dagteekent, kwam heden middag de ijzeren stang, waaraan men eene kroon wilde vast haken, eensklaps naar beneden. Gelukkig kwam de man, met dat werk belast, nog met den schrik eu eene lichte kneuzing aan het hoofd vrij. Men ijst echter bij de gedachte aan welk gevaar som mige kerkgangers reeds eenigen tijd onbewust hebben blootgestaan. Wij vestigen hierop inzonderheid de aandacht, wijl in menige oude kerk zich hetzelfde geval zou kunnen voordoen, dat bij tijdig onderzoek nog zou kuunen worden voorkomen. KUILENBURG. Op den stoomhoutzaaginolen van de heeren S. alhier heeft jl. Woensdag een droevig ongeluk plaats gehad. De werkman W. Terneuzen, sedert 4 jaren aldaar werkzaam om de zagen te scherpen, stelde een nieuwe amoneslijp- steen, die machinaal wordt bewogen en ruim drie duizend maal in de minuut omdraait, toen dezelve met vervaarlijke kracht sprong en hem het aan gezicht en voorhoofd op vreeselijke wijze verwondde. In het ziekenhuis opgenomen werd hem heelkun dige hulp verleend. De toestand is zeer bedenkelijk. De „Werkmansbode* van den heer Heldt zegt omtrent de voorloopig (naar wij hopen ook voor goed) geëindigde werkstaking o. a. het volgende „Wij vinden tweeërlei reden als drijfveer voor de handelwijze der directie: ongeoefendheid der Hollandschë werklieden, die weersproken en naar we ons overtuigd houden, daadwerkelijk weerlegd zal worden, en dat er door de drukte in liet vak van scheepsbouw geen geoefende werklieden ge noeg te krijgen zijn. Die beide redenen zijn met elkander in strijd. Erkent de directie, dat er even geoefende werklieden in Nederland zijn als zij uit Engeland hecfr laten komen, dan had zij moeten trachten die te krijgen, en dit zou haar zeker zijn gelukt, indien zij hetzelfde of ongeveer het zelfde loon had aangeboden, waarvoor de Engel- schen zich hebben laten vinden. Hierin zal het geheim wel zitten. Het spreekt vanzelf, dat indien de directie in Nederland werklieden had gevraagd, op belangrijk betere conditiën dau zij gewoon is te bedingen, zij hare reeds in dienst zijnde werk lieden op den duur niet met 22 centen zoude kunnen afschepen. Door de groote drukte moet de vraag naar werklieden den loonstandaard doen rijzenniet slechts op deze maar ook op de an dere fabrieken. Door tijdelijk werklieden van elders te laten komen, zij het ook tegen veel hooger loon, drijft men dus liet gevaar want van dut standpunt uit beschouwen het de fabrikanten Burgemeester en wethouders van Goudswaard hebben aan Ged. staten geadviseerd, dat voor het maken van een brug, ter verbinding van de Hoeksche Waard met den vasten wal, hun Kuipers veer als de geschiktste plaats voorkomt. Dit advies is on begrijpelijk, daar Goidschalxoord een uur dichter bij Goudswaard is gelegen dan het aangegeven punt. Door den gemeenteraad van Woudrichem is be sloten tot afschaffing der kermis, die daar jaarlijks op 24, 25 en 20 Juni gehouden werd. Donderdag is de ruillioenenjuffrouw, Jannetje Struyk, in haar .iel gedagvaard om te verschijnen op den 11 n Juqi e. k. voor de arrondissements rechtbank te Rotterdam, ter zake van onderscheiden oplichtingen, wa&rvan de opsomming vele bladen schrifts beslaat. Zooals men weet is de acte van beschuldiging in zake de genoemde juffrouw, openbaar gewor den. De daarin vermelde bijzonderheden zijn voor het meereudeel, bekend. Jaantje Struik beweerde dat zij erfgenaam was van den heer Jan van Veggelen, wienp* nalatenschap millioenen bedroeg. Zij werd beredderd door een uqtaris Lekdoom te Amsterdam, die -niet bestaat, «f een notaris Van Houten, die met de uitbetaling belast was. Zij had zekeren M. Wildeboer beloofd haar rent meester te worden en deze had haar aanzienlijke sommen, ten bedrage van 19,000, voorgeschoten. Quirinus van Vliet had haar in Juli 1881, door dezelfde mudedeelingen misleid, 21,000 gege ven, terwijl in de maanden Aug., Sept., Oct. en Nov. van dat jaar, Meijer Levie Woudhuijzen haar ongeveer f 245,000, en in laatstgenoemde maand Samuel Levie de Smith haar 88,000 had uitgekeerd. Zij had, om Woudhuijzeu's twij fel weg te nemen, van den notaris Van Houten een briefje weten te verkrijgen, waaruit af te leiden was, dat hij haar van vroeger kende. Evenzoo had zij, om genoemden Woudhuijzen te bedriegen, beweerd dat zij geld kon krijgen van den heer Sinkel te Amsterdam, en na een ge sprek met juffrouw Braband, die haar bezocht terwijl Woudhuijzen zich bij haar bevond, was zij met een pak bankbiljetten in de kamer terug gekomen, dat zij beweerde door juffrouw Braband vau Sinkel te hebben ontvangen. Aau Woudhuij- van loonsverhooging af. In den oogenblikkelijken nood is dan, zij het ook op eenigszins kostbare wijze, voorzien, de drukte gaat voorbij ert den werklieden heeft de gelegenheid ontbroken om van de eenig gunstige gelegenheid, die de wet van vraag en aanbod hun geeft, te profitecren. De Engelsche werklieden, tegen wie trouwens volstrekt geen vijandschap werd aan den dag ge- legd, begrepen het niet anders en zij verklaarden niet naar Holland te zullen zijn gekomen, indien zij den toestand, zooals zij hem hebben gevonden, vooraf gekend hadden. Deze verklaring is van Engelsche werklieden te verwachten. In de plaats der Hollandsche werklieden zouden zij misschien op andere wijze, waartoe hun weerstandskassen hen in staat stellen hetzelfde gedaan hebben wat deze deden. Zij houden rekening met de wet van vraag en aanbod en hare werking, zij weten daar ter gelegener tijd partij van te trekken, en zij weten bij ondervinding hoeveel middelen de fabrikanten bezigen, om de balans in hun belang te doen overhellen. Zeer waarschijnlijk oak zouden de Engelschen werklieden zich reeds lang uit de voeten hebben gemaakt, indien zij niet door het contract waren gebonden; zij hebben echter ver klaard hunnentwege drie maanden van_den termijn, waarover het contract loopt, te willen laten val len eu omtrent de overige een schikking aan te gaan. De Hollanders moeten en zij zullen dit zeker toonen dat zij even bekwaam eu even rap zijn als de Engelschen en daarmede de heer- schende meening logenstraffen, dat de Scheepsbouw» industrie langen tijd is verplaatst geweekt wegens hunne ongeoefendheid. Wordt dat er mede bereikt, dan is de kordate houding der 15 A 1600 werk lieden zeker niet onvruchtbaar geweest en zullen de fabrikanten genoodzaakt worden de overige beletselen uit den weg te ruimen, om met de Schotsche scheepswerven te kunnen concurreeren en alzoo den scheepsbouw in Nederland weder tot zijn vroegeren bloei te doen komen.* Den ln Juni wordt te Rotterdam geopend het gebouw genaamd: „Tehuis*, logement voor vrou wen. Deze inrichting heeft ten doel om aan juf frouwen en dienstboden een vriendelijk tehuis, een veilig en goedkoop onderkomen te verschaffen, haar Christelijke hulp en bijstand te verleenen en daar door verleiding tot onzedelijkheid en géldelijk bedrog te voorkomen. Het „Tehuis* staat open voor allen, die van onbesproken zedelijk gedrag zijn, zonder uitsluiting van eenige godsdienstige gezindte. Het tarief' is zeer matig gesteld. Er zijn drie klassen. De prijs voor een verblijf vaneen dagen nacht is le kl. 1,80, 2e kl. 0,80, 3e kl. 0,60, ouder welke prijzen zijn begrepen ontbijt 8 uren, ontbijt 12 uren, middagmaal 4 uren, thee 6 uren en avondeten 91/3 uren. Voor een enkel nachtverblijf en ontbijt is de prijs naar de verschillende klassen respectievelijk 80, 50 en 30 cent voor middageten, des Zondags 25 cent en voor een geheele week logies voor de 2e kl. ƒ4,80 en voor de 3e kl. ƒ3,60. Ook voor allen, die van vrienden of betrekkingen ver stoken zijn, bestaat gelegenheid om op uitgangsdagen haar vrijen tijd in het „Tehuis* door te brengen., Het voor dit doel ingerichte gebouw is gelegen aan den Oppert en de volgende week voor belang stellenden te bezichtigen. Tot den aankoop werd het bestuur iu staat gesteld door giften, bedra gende circa 15,000, en door de plaatsing eener rentelooze leenini* groot 20,000: Wat de instandhouding betreft, doet het bestuur een beroep op de ondersteuning van stad- en land- genooten. Het mocht reeds 700 aan jaarlijksche bijdragen ontvangen, doch dit is niet voldoende om alle kosten te dekken. zen had zij eene brandkast gezonden, omdat de zijne te klein was om al haar geld te bevatten. Gerrit Struik, haar broeder, heeft haar gehol pen de slachtoffers in den waan te brengen, dat Jaantje waarheid sprak evenzoo Antonie Hoe- tink. Van Zutphen, Jools, Van der Heem en Consenheim worden beschuldigd de edelgesteen ten, die door Jaantje aan G. M. Bosch te Am sterdam ontstolen waren, te hebben geborgen, wetende dat zij door diefstal waren verkregen. De kans van den spoorweg GeldermalsenGo rinchem met Nov. a. s. geopend te zien, wordt over 't algemeen niet groot geacht. De geringe voortgang bij 't werk te bespeuren wordt trouwens hoe langer zoo minder toegeschreven aan de ver zakkingen, die verleden jaar zoozeer hinderden, maar meer en meer aan deu weinigen haast dien de exploitatie-maatschappij schijnt te hebben met de opening van een lijntje, dat vooreerst zoo lang de verbinding met Dordrecht niet klaar is toch alleen verlies zal opleveren. Het protest tegen de verkiezing van den heer De Kat als lid der Prov. Staten, te Oud-Beierland aangeteekend, is gegrond op het feit, dat werden uitgebracht 597 geldige stemmen, waarvan 299 op den heer De Kat. Na het opmaken der kiezerslijsten te Gouds waard was een kiezer overleden. De zoon stemde toen in plaats van den overleden vader, zoodat die stem van invloed was op de verkregen meer derheid. s Gedurende de tentoonstelling zal Bh-ndin hier eene reeks van voorstellingen geven. Zondag kwam de held der koorddansers te Amsterdam om noodige voorbereidende maatregelen te nemen. Bij het bestuur van de „Willem Barents-Ver- eeniging* is het volgende telegram ontvangen van kommandant Dalen, gedagteekend Vardoe 27 Mei 1883, des voormiddags 9 ufen „Barents arrived all well. No news „Varna.* Dalen.* (De „Barents* is hier aangekomen. Alles wel aan boord. Geen nieuws van de „Varna*). Mevrouw de douairière Schimmelpenninck te Arnhem heeft 8000 vermaakt aan de Wees inrichting te Neerbosch. Per „Amsterdam* vertrokken Zondag van Am sterdam weder een 500-tal landverhuizers naar Amerika. De naam van den persoon, wiens lijk voor eeni gen tijd hangende aan een boom aan den Waals dorper weg werd gevonden, is thans bekend. Hij is genaamd T., timmerman te Rotterdam. Een knaapje van 9 jaren te Middelburg heeft een jongentje van 10 jaar met een tafelmes een steek tusschen de ribben toegebracht, zoodot de gewonde zwaar bloedende in elkaar zakte en naar het gasthuis is overgebracht. Het feit had plaats bij het verlaten van de school. Door de politie te Tilburg is gisteren avond een meisje gearresteerd, verdacht van moord gepleegd te hebben op haar pasgeboren kind. Ook hare moeder is gearresteerd en beiden hebben bekend dat het kind geleefd had en door de moeder met den knop vau een stok was doodgeslagen. Een 16-jarige jongeling ,tq Leiden hoeft een 15 jarig meisje, dat in 't water gevallen en reeds zinkende was, nagesprongen en gered. Ondertus- schen ging een ander mei pen zak, tabak£ dien hij aan wal had laten liggen oip de tabak voor nat te bewaren, aan den haal. Tiet meisje zorgde echter dat haar redder, die geen belooning wilde aannemen, droge tabak kon rook eik Te Joure is eenigen tijd het water in de ge- meentepomp door petroleum bedorven. Tot nog toe heeft men de pomp nog niet voldoende kun nen zuiveren. Een tweejarig dochtertje van den arbeider B. te Appelscha, dat „betooverd* was en daarom medicijnen had gebruikt van den beruchtep won derdokter te Knijpe is, na veel pijn geleden te heb ben, bezweken.De brand te Gellikum heeft oók het leven geëischt van den derden persoon, die daarbij zware brandwonden bekwam. Een 5jarige jon gen viel te Amsterdam in een emmer met heet water. Met ernstige brandwonden werd hett kiud iu het gasthuis opgenomen. In de Westersui kerraffinaderij te Amsterdam zijn door eë^i ma chine een man de beide beenen verbrijzeld. Onder Kralingen heeft een hond drie schapen dood gebeten. In de machijiegalerij op de tentoon stellingsterreinen te Amsterdam is een jongen door een zwaren wagen overreden. Een telegrafist te Maastricht heeft getracht zich door drie revolverschoten van het leven te beroo- ven. Zwaar gekwetst werd Rij naar het gasthuis overgebracht. Op den Nieuwendijk te Amster dam heeft gisterennacht een zware brand gewoed. De bewoners weiden met moeite gered. Een stoom spuit geraakte daarbij te water. Twee uur was men bezig om de spuit weder op het droge te bren gen. Twee valsche bankbiljetten van 100 zijn te Groningen door de justitie in beslag geno men. Gisterenmiddag is te Rotterdam een schip met hooi in de Leuvehaven in brand geraaktmen liet, het vaartuig zinkeu. Bij Deventer zijn twee rijtuigen tegen elkander aangereden. Een geraakte daarbij ten onderste boven, waarbij een mau van 7 0 jaren zieh zwaar bezeerde. Zijn toestand moet hope loos zijn. - Een vrouw uit Erp is door den stoomtram van Vechel naar Gemert overreden eik gedood. Zij viel bij het overstappen van een wag gon le klasse in een 2e klasse. Omtrent deu stand der te veld staaudo gewas- er twee gezien 6én er van ziet er niet ouaardig uit en is van een Javaansch standpnut bewonderd, een schoonheid. Ze hebben 't niet moeielijk en nemen hnn danskunst maar lichtjes op. Men moet echter bjj dit dansen niet denken aan onze polka's en walsen, aan scbotscherdrie en de horlepijp. De dans bij de Javanen bestaat uit de beweging der armen en handen op de maat dor muziek, wy gevoelen daar uiets by en vinden 't eenvoudig flauw. Ik ben, omdat de Gamelang, sedert ze voor een paar jaar hier te lande voor 'teerst zich hooron liet, bij name algemeen bekend is, over dit orkest een weinig uitvoerig geweest en hoop dat ieder, die ze gaat hooren, met deze beschrijving een weinig op de hoogte zal gekomen zijn. Na den intocht van den keizer van Rusland in Moskou was het voornaamste deel der kronings plechtigheden achter den rug. Het blijkt evenwel nu, dat op alle plaatsen waar de keizer passeerde, soldaten en agenten van politie achter en onder de toeschouwers stonden. Dat op die wijze alleen de vrees voor een aanslag op het leven van den keizer een weinig kon getemperd worden, is bewijs genoeg boe treurig het er in Rusland uitziet. Het is zeker waar, dat do czaar in Moskou door eene onafzien bare volksmenigte met eerbied is begroet. Maar dit is zeer begrjjpelyk. Niet alleen is de czaar hot wereldlyk, maar ook 'het geestelijk opperhoofd der Ruisen, maar de groote massa in hetontzachelijke reuzenrijk is nog veel te onwetend om zelfs iets te begrijpen van hetguen de uihilisten eigenlyk bedoelen. Men vraagt zich af of men droomt of waakt, of meh in de negentiende of in de middeleeuwen leeft, als men leest boe herauten te paard, begeleid door troepen piekeniers te paard, op alle hoeken dor straten vau Moskou den volke kwamen verkondigon, dat de czaar zou gekroond worden. Maar dit is het zeer in het oogloopeud karakter van deze kroning en van den keizer: in Rusland wil men door een theocratische absolutistische regeering de kwalen der maatschappij genezen. De telegrammen zeggen dat do czaar diep getroffen was eu van aandoening weende, toen hij na de kroning op de kuieën lig gende hot gebed uitsprak voor het geluk van het. volk. Men mag gelooven dat die aandoening volkomen oprecht is en dat czaar Alexander zich den door God geroepene acht om Ruslands geluk te bevor deren. Des te meer ia het te bejammeren dat men wel nu reeds voorspellen kan dat in onze tijden geen volk meer door zulk een stelsel gebaat wordt eu dat hot dus onfeilbaar schipbreuk moet ljjdou. De Czaar is gekroond maar geen spoor is te ontdekken van een stap in de richting die den wensch van velen uit het volk naar meer vrjjheid en waarborg voor huune belangon, kan tegemoet ko men. Al is dus het bombuatisch bericht uit New» Yo|k eenigen tijd geleden geseind, dat duizende uitgewekenen uit Rusland hadden gezworen dat de Czaar niet zou gekroodd worden, ja dat men voort aan elke kroning van eiken vorst zou weten te be letten, niets anders gtjbleken dan jjdelheid, de ge- vareu, die Rusland bedreigen door het absolutisme, gekruid door de theocratie, bljjven onverzwakt bestaan. Dan maakt het vferkwikkelyker indruk, onzèn Koning zyn intocht binnen Luxemburg te zieu doen. Die ontvangst getuigde van eenvoudige, wel gemeende hartelijkheid en de Czaar kan op zijn neef in dit opzicht jaloersch zijn. Het bezoek des Konings heeft in zooverre een politieke betcekenis, dat in een koninklyk rescript, dat aan do mogendheden zal medegedeeld worden, uitdrukkelijk vaststelt, dat, de slechting der Luxem- burgsche vestingwerken een feit, is. Wy mogen dit een heugelijk feit noemen eu kunnen dus nu hopen van Luxemburgscho quaesties ontslagen te zijn Frankrijk beeft op dit oogenblik in verre gewes ten zich geduchte moeilijkheden op den hals gehaald. Op dit oogenblik richten de Franschen hunne aan vallen zoowel tegen Madagascar als tegen Tongking. Het laatste vooral is een zeer ernstige zaak omdat een oorlog tusschen China en Frankrijk er byna onvermijdelijk uit volgen moet. In den grond der zaak zijn beide expedities even onrechtvaardig ja nog ourochtvaurdiger dau alle soort veroveringen op koloniaal gebied. Op Madagascar heerscht althans een zekere mate van welvaart die het volstrekt onnoodig maakt dat de Franschen er hunne zorgen aan-gaan wijden. Het ongeluk bij al deze zaken is (wy weten door Atjeh er van te sproken) dat als er eenmaal een nederlaag wordt geleden, die moot gewroken wor den voor de eer des lands. Zoo wordt een onrecht vaardige zaak alsdan een nationaal streven, zoo gaat het nu weder in Tongking met do Franschen. Zij hebben daar een hederlaag geleden waarby hun commandant is gesneuveld. Oogenblikkelyk ver- dwenen alle bezwaren in de Nationale vergadering tegen de expeditie en het krediet voor Tongking werd met algemeene stemmen goedgekeurd j. r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2