GEVRAAGD: Bouwpolder, Verkoopets worden gevraagd Britsche en Bnitenlandsche Bijbelgenootschap, publiek te verkoopen: NA'AllliASHSNES INGEZONDEN. 312de Staatsloterij. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. WERKEN 1>AM. Den BOUWPOLDER, aan de Zuidzijde van Japesloot,ter plaatse genaamd pKooi- waard,n onder Werken dam, kadastraal bekend sectie I, nos. 146 en 147, groot 19 hectaren 26 aren en 10 centiaren. Zegt het voort! Het Depot der Origineele 21 EINDSTRAAT -- 21 ADVERTENTIEN. Eenig Depót te Heusden: bij den Heer J. A. Sens. Met veel succes Amsterdam, Rokin 142, bij Bölger Zoon. voor GORINCHEM en OMSTREKEN, Laiigendijk, R 202, Goriiieliem. Voor J. A. YISSER, Boekhandelaar. Werkendam te bestellen bij C. van Bockelen. kerknieuws. openbare verkooping Singer Maatschappij Nederl. Hf.rv. Gemeente. Ciir. Geref. Gemeente. onder der N.B. De Machines worden op proef geleverd en on derricht gratis verstrekt op dat, een icier zich van de onovertroffen deugdelijkheid dezer Ma chines zelf kan overtuigen voor dat hij koopt. Wekelijksche afbetaling van 1 wordt VERKOCHT zuiver en krachtig van qualiteit en verpakt in nette pakjes van 1, 2x/2 en 5 onsen. Bijzonder wordt aanbevolen THEE in den prijs van 1.80, 1.40 en 1.50. in aUe steden en dorpen der provinciën Noord-Brabant en Limburg. PRIJSCOU RANTEN en CONDITIËN zijn op aanvrage gratis te bekomen te sen kan nit Groningen bericht worden, dat aard appelen en granen, die dil jaar veel vei bonwd zijn, uitstekend staan en wanneer geeue ongelukken dit verhinderen bijzonder rijke oogsten beloven. Het koolzaadveld gelijkt een goudzee eu hiervoor behoeft men niet meer te vreezen, doch de tarwe is in vele streken meest mislukt, zoodar de oogst daarvan karig en de markt niet overvoerd zal wor den. Rogge, garst en haver laten weinig te wen- Bchen over. Het gras, dat door do afwisselende regen en warmte met snelheid groeit, is overal overvloedig. In enkele kampen lauds vertoonden zich toen het weder slechts eenige dagen eenigs- zins kouder was groote rupsen, die veel nadeel aan 't gras toebrongen. Met de warmte verdwijnen zjj. Ook de appel-, pero-, pruime- en kerseboomen hebben bijna niets van de nachtvorsten geleden. Te Ondeschild op Tessel werd dezer dagen een kuiken geboren, dat stellig tot de zeldzame natuur- gewrochten in zijn soort moet gerekend worden. Het diertje beeft twee koppen en vier pooteu en is tot nog toe gezond. Bljjft het kniken in 't leven, dan wil de eigenaar het, naar we vernemen, naar Amsterdam opzenden. Een aardbeziënplanter, die jaar op jaar wanho pend dreigde te worden onder de verwoestingen der slakkeu, heeft ejn middel gevonden om zich van dit ongedierte te zuiveren en geeft het alle medeplaaters ten einde er de proef van te uemen. Meu bestrijke kool- of slabladeren met sterke bo ter of bedorven vet en legge die tnsscheu de plan ten. 's Morgens zal men een heele menigte slak keu vinden, die er zich ^aan vergasten en die met de bladeren gemakkelijk zijn te verwijderen. Na acht avonden nieuwe te hebben neergelegd en acht ochtenden ze te hebben weggehaald, zullen de bed den geheel ziju gezuiverd. DALEM. In weerwil van de aanhoudende droogte, staan de verschillendo landbouwproduc ten to Dalem goed te velde, vooral de tarwe. Alleen de beetwortelen geven reden tot bezorgdheid, ter wijl ook het gras zeer vermindert. s Zondagnacht zoo meldt men uit Apeldoorn is dfc boekweit, het hoofdproduct van den land bouw in deze 6treek, nagenoeg geheel bevroren. Ook de rogge en aardappelen hebben veel door de vorst geleden. Als bijzonderhoid mag aangestipt worden, dat het in den omtrek van Hilversum in den nacht van 1.1. Dinsdag op Woensdag vrij hevig gevroren heeft, v zoodat de grassprietjes met eeno ijslaag be dekt waren, en zulks niettegenstaande er op beide dagen een vrjj warme atmosfeer heerschte. Aan, de jonge aardappelstruikjes moet de vorst hier oh daar eenige schade hebben gedaan. De pgge staat over 't algemeen zeer voordeelig. Omtrent den toestand der veldgewassen kan van Langstraat gemeld worden, dat de winter- zoowel als de, zomerrogge prachtig te velde staat. De nacht vorst heeft er niet den minsten nadeeligen invloed op teweeggebracht. De haver schiet welig op. De aardappelen komen overal boven den grond. Zoo is het niet alleen hier, maar ook in de naburige ge meenten, zelfs tot op de meer Zuidwaarts gelegen hoogere zandgronden. In de buitenpolders voorspelt de groei van het gras, dat er overvloed van hooi zal gewonnen worden, terwjjl er in de weiden in de binnenpoldors voor het rundvee in voldoende mate voedsel gevonden, wordt. (Buiten verantwoording der redactie.) Mijnheer de RecUicteur! Mag ik UEd. verzoeken onderstaande mededeelingen, die bij een persoonlijk bezoek in Amerika door mij werden te boek gesteld, een plaatsje in uw veel gelezen blad te willen ver kenen. UEd. zult hierdoor zeer verplichten Uw Dw. Dr. M. W. PRINS Jr., Lid der firma Prins Zwanenburg. Amsterdam, 23 Mei 1883. Wat personendie f 2000 of meer bezittendaarmede in Amerika en Canada kunnen beginnen. Voor bemiddelde boeren, die in Nederland in eene beschaafde omgeving hebben gewoond en verkeerd, is het ra. i. aanbeve lingswaardig, land te koopen in Amerika, in de nabijheid van steden, waar zij dezelfde gewoonten, comfort en gebruiken vin den als die, waaraan zij in Europa gewoon waren, om kort te zijn, eene streek waar spoor- en kunstwegen, bruggen, fabrie ken, winkels, hotels, kerken, middelbare en lagere scholen niet ontbreken. Wel is waar, kost hun de boerderij meer dan indien zij Regceringsland hadden genomen, daar zij van D 6 tot D 25 (ƒ3772 tot 156) per hectare, naar gelang der lig ging en der huizen die er op staan, moeten betalen, doch deze prijzen zijn nog een bagatel, vergeleken bij de prijzen in Ne derland, en daaruit is reeds af te leiden dat voor boeren, die zelf zulke gronden bebouwen willon, het boer vak in Amerika veel betere resultaten oplevert dan in Europa, en dat ook voor Europeesehe kapitalisten het zeer voordeelig kan zijn, Iran geld in aankoop van boerderijen in Amerika te beleggen. Indien men de jaarlijksche vermeerdering der cijfers van uitvoer van Amerikaansch vee, landbouw- en zuivelproducten nagaat, 6. a. door onderstaande cijfers aangetoond, wordt het duidelijk, dat geen ander gedeelte der wereld zulke voordeelen aanbiedt als Noord-Amerika en Canada. Van .de Vereeaigde Staten van Noord-Anierika werden ge ëxporteerd naar Groot-Brittanië, aan Ossen Schapen Versch Vleeseh Gezouten en gecon serveerd Vleeseh Spek, Boter, Raas etc. Granen en Meel Vrucjiten aantal o cwt. in 1875. 299 geene 3.098 In 1880. In 1879. 11 maan den. 75.931 150.087, 118.000 559.730 645.391. i bushel 363.383 1.037.688 8.697.986 6.828 799 6.603.918. 38.399.220 73.986-779 164.160 734.904 1.406.289. Ten slotte deel ik nog eene interessante geschiedenis mede, hoe de menschen hier aan hun brood komen, dat tevens als wenk iair dienen, dat men, als men 't op de eene plaats niet naar zijn zin kan krijgen, probeeren moet of 't op eene andere plaats wil vlotten. P. M eima van Bedum (Groningen) kon daar niet langer met voldoend succes de gronden bebouwen, die 2500 de hectare kosten, en besloot zijn arbeid en kennis toe te passen in Amerika op even goed land dat voor ƒ37,50 ƒ62,50 de hectare gekocht k8n worden. In Juli 1881 vertrok hij naar Wichita (Kansas), waar het hem niet bevielvan daar naar Pella, (Jewa) waar hij ook niet vooruit ging en van daar den 11 Maart 1882 naar Oranje City (Jowa), waar hij met 8 paarden, 6 varkens, 2 wagens en f 35 aan contanten arriveerde. Hij begon als vrachtrijder en reed kool en hout voor de boeren, tijdens deze het druk had den mat hunne paarden, om de velden te bearbeiden. Hij ver ruilde en handelde in paarden, kocht varkens en schapen, die hjj slachtte en uitventte, won hooi van de prairiën, dat hij in Oranje City verkocht, en bezat den 1 Dec. 1882 2 paarden, 1 wagen en buitendien nog f 1250 aan contanten, die door hem alzoo in 9 maanden zijn verdiend. Daarbij verklaart hij beter geleefd te hebban dan vroeger als landbouwer in Gro ningen. Commentaar is overbodig. Laat de ijverigste werkman in Nederland dit eens beproeven 1 Te Detroit (Michigan) hoorde ik, dat daar dit voorjaar vele arbeiders werk kunnen vinden. Er worden boulevards aange legd, waarmede men ten minste 4 jaar werk zou hebben, en bij de bestaande drie kaehelfabrieken, waar 6500 man geëm- ploieerd worden, zjjn nu Bog in aanbouw eene glasblazerij, eene schroeven- en eene wagenfabriek. Voor smeden, timmerlieden, metselaars, schrijnwerkers, ververs, kleermakers, wegwerkers enz., zijn hier goede vooruitzichten, en Detroit is daarom aan te bevelen voor Nederlanders, omdat de reis van New-York daar heen niet zooveel geld kost en er een Nederlandsche kerk is. Goede werkers, wet de Amerikaansche methodes eu taal ver- i tronwd, verdienen daar als volgt: timmerlieden 5 a ƒ7.50, smeden ƒ55 8.75, ververs 5 a 6.25, doch Nederlanders, die j pas in Amerika komen, verdienen in den eersten tijd 1.25 a 2.50 minder. Zoodra zij zich „eingelebt" hebben, krijgen zij hooger loon en vinden het leven aangenamer. Aan belangstellenden deel ik gaarne vertrouwbare adressen in j Amerika mede, tot wie zij zich om nadere informatiën wenden kunnen. Mijn adres is van af Februari M. W. PRINS Jr., firma Prins Zwanenburg, Prins Hendrikkade 140, Amsterdam. Prijzen van f 100 en daar boven. 4e Klasse. Trekking van 28 Mei. Prijs van 1000 nos. 9405, 20388; 100: nos. 4007, 14393. Beroepen naar Herwijnen, W. J. Nijenhuis, cand. te EstI Franeker, R. J. Jnngius te KoekangeEdam, NV'. Haverkamp te Venhuizen Wijnjeterp en Dnurs- woude, C. P. N. Pikaar te Overschie Gonderak, A. J. Loois te AalsmeerHarderwijk, P. S. van Ronkel te ZettenGaast, K. Fernhout, cand. te Hijker-Smilde Bovenpekela, B. J. Broese te Oos- terwijtwert; Kortgene (cl. Goes), J. Wisse te GarjjpAkkrurn, R. H. Drijber te Diever. Bedankt voor Veen, J. H. Geselschap te Dassen Delfzijl, M. van Heyningen Nanninga te Ten Boer Stan daardbuiten, G. W. Locher te AalstPietersburen, A. J. Kok te Schoonebeek Nes (Amel.) L. Troste te Oosterhaule. Bedankt: voor Oadega, ds. F. ten Hoor te Genderen. Hoe ook de stemming bij de feesten te Moskou en de aanhankelijkheid door het volk aan den Kei zer betoond algemeen mogen medevallen, gedurig wordt men er aan herinnerd, dat men zich de Russische toestanden niet te rooskleurig moet voor stellen. Zoo mag o. a. de schilder Veretschagin, diezjjn bekende oorlog-schilderijen naar Moskou heeft overgebracht, geen photographiën van zijn stuk ken laten maken, omdat de censunr ze gevaarlijk oordeelt, daar er gebrek aan eerbied voor de over heid in doorstraalt. Voor een schilderij b.v., voorstellende een deser teur die door eenige soldaten gevat en bq een officier gebracht is, kon hij niet dan met groote moeite verlof tot photographeeren krijgen. »Do spion zag er te zeer uit alsof hjj spotte mot de militaire overheid en de straf die hem wachtte. Een dame, die te Frankfort a/M. in voorname kringen verkeerde, maar geen geld bezat, had een eigenaardig middel bedacht om zich geld te ver schaffen. Zij maakte er namelijk haar beroep van, jongelieden, die gaarne in voorname gezelschappen wilden verkeeren, toegang tot die kringen te verr schaffen, tegen betaling van 100 4 200 Mark. Een harer beschermelingen, wien het in den kring waar zij hem gebracht had tegenviel, vattcj de zaak practisch op en eischte terugbetaling van zijn geld, dat hij als haar geleend beschouwde. Toen zij het niet' wilde geven, nam hij de justitie in de armen, en zoo komt de zonderlinge geschie denis voor het gerecht. Volgens de Novoe Vremja wordt de waarde van de Russische keizerskroon, van Paul I afkomstig is, op 3 millioen roebels geschat. In den scepter prijkt een van de grootste diamanten, die 1943Y karaat weegt. Een hachelijk oogenblik. De passagiers van den trein, die in een der jongste nachten van Weeneu te Presborg aankwam, hebben eene vreeselijke scène beleefd. In Marschegy sprong een elegant heer in een coupé, ieder met een geladen revolver bedreigend. Hulpgeschreeuw deed de conducteurs aanrennen deze ontwapenden den razende en sleepten hem in den pakwagen. Daar had een vreeselijke strijd plaats met het treinpersoneel; de razende scheurde zich los, sprong naast den tunnel van den sneltrein af, bleef ongekwetst en liep den trein tot Presburg na. Daar werd hij dadelijk in arrest genomen en naar het raadhuis gebracht, sloeg alles stuk en moest geboeid naar een ziekenhuis gebracht worden. Dë krankzinnige heette Christian Beimann, was uit Zwitserland en in het bezit van veel geld en kost baarheden. Een onderwijzer in een onzer steden schreef dezer dagen den volgenden fraaién brief aan het hoofd zijner school »Ondergeteekende, hulponderwijzer aan uwe school, kan wegens naar ik wensch geringe afwijking der levensgezondheidstoestanden mijne infunctie niet aanvaarden. Hopende, dat het van een zeer korten tijdduur raag zjjn is de wensch van uw dienaar. Een klein meisje stond in bewondering verzon ken voor een rozenstruik. Uit dien struik verhief zich een stengel en aan den top van dien stengel zat een half verwelkte bjjna uitgebloeide roos, terwijl rondom haar drie prachtige frissche knoppen op het punt stonden los te breken. Daar kwam haar zusje aangesprongen. vZie eens hier Betsy*, zeide zij, »deze knopjes ontwaken hier, om hun moeder, alvorens zij sterft, nog een afscheidskus te geven.* Kunstzin. Een professor in de kunstgeschiedenis op zijn college: Heeft iemand uwer de Dom van Milaan gezien?* Een der studenten antwoordde bevestigend. De professor: »Is u bij de intrede van dit, aan architectionische schoonheden zoo overrijk en grootsch gebouw, niet iets bijzonders opgevallen De studentJa professor, een jong, zeer net Engelscb meisje.* Kindereu, die te Munchen van de trams gebruik maken, zullen voortaan gemeten worden, alsof zij lotelingen voor den militieraad zijn. De gemeente raad heeft n.l. besloten, dat niet meer, zooals vroeger, kinderen onder de drie jaren, maar kinderen die minder dan een meter groot zijn, half geld zullen betalen. Er zal daartoe in alle wagens een meet toestel komen. Het zou zeker beter zijn als men er weegschalen plaatste en de >heele« cn »halve« kleine passagiers naar het gewicht onderscheidde, want de lengte is toch van weinig invloed op de vracht. Zeer delicaat. Overste. Ik heb zoo even bericht gekregen dat kapitein Bomslinger gepensioneerd is geworden. Daar bij zijne bevordering tot majoor verwachtte, zal deze tijding verpletterend voor hem zijn kapitein Spillebeen, gij zijt met Bomslinger op intiemen voet, zou ik u mogen verzoeken hem 't bericht zijner pensioneering op eene zeer kiesche en delicate wijze te willen mededeelen Kapitein Spillebeen. Met genoegen overste. (Een uur later. De beide kapiteins ontmoeten elkander op straat.) Spillebeen (met luider stemme). Zeg Bomslinger, weet je 't nieuws al? Een van ons beiden is gepen sioneerd, maar ik niet. Kelly. De Engelsche toonkunstenaar Kelly vond, dat men zijn inderdaad middelmatig talent niet ruim genoeg beloonde en besloot daarom ook nog de wijnkoopurij ter hand te nemen. Over dit voor nemen vroeg hij Sheridan om raad. »Ik heb er niets tegen,* zeide deze, »en zoo gjj het uitvoert, sla ik |u voor, op uw uithangbord te zetten KELLY, muziekhandelaar en wijncom- p o u i s t.« Een krijgslist. Bij een diner werd een zilveren lepel vermist. Allo gasten waren bereid hunne zakken om te keereu. »Niet noodig,sprak de slimme gastheer, de lepel komt wel terecht, zyt slechts zoo goed, allen nw hoofd ondor da- tafel te steken.* Toen dit gedaan was vroeg hij luid: »Nu, heeren, hebt gij allen't hoofd onder de tafel >Ja.« »Ook degene, die den lepel heeft?* »Ja,« antwoordde deze werktuigelijk. Zeven of vijf. Een schoenmakersjongen telde stilzwijgend op zijn vingers en toen de baas hem vroeg wat zulks beteekende, zeids hij »ik tel de booze wijven die er in de buurt zijn, met onze vrouw mee zijn er zeven.* Een paar oorvegen volgden. »Nee, nee!* riep nu de jongen, »zonder onze vrouw zijn er maar vijf!* Goed of joet. Een Amsterdamsche vrouw tot haar Duitschen man »Maar leer het dan toch je zegt altijd joet! Goed is het, goed wordt het uitgesproken.* De man: >Goed, ik bedank je, ik heb eens voor iemand goed gesproken en dat heeft me 1000 galden gekost. Ik zeg joet. Aan de OPENBARE SCHOOL te Eensden, wordt GEDACHTEN. Ledigheid gelijkt aan roestzjj slijt meer dan arbeid. Een sleutel toch, dien men altijd gebrnikt, is het meeste blank. Strijden is het lot des stervelings, zoowel op den troon als in eene huthier met het ongeluk, daar met het gelukin beide gevallen met zijn eigen hart. Er gaat niets wat waarlijk goed, wat waarlijk edel is, verlorenhet dringt door van geest tot geest, van hart tot hart, en werkt op kinderen en kindskinderen tot in het duizendste lid. Het leven is de voorhof van den tempel, waarin wij door den dood hopen in te gaanhet schoon ste wat deze aarde voortbrengt, is in den oogen blik, dat het ontstaat, ook reeds aan den dood toegewijd. Wie wetenschap zoekt en ze niet benuttigt, is den landman gelijk, die goed ploegt, maar sleiht zaait. Het morgenrood breekt uit eenen donkeren nacht te voorschijn het vrolijke lenteleven uit den verstorven schoot dos winters het blij gevoel der gezondheid uit de geweken smartwat zal zich dan uit het sombere graf ontwikkelen tHeusden, 26 Mei. De prijs der boter is 0.80 0.82 per stuk van 6 ons. Eieren 4 a, 4y2 cent. 's Bosch, 28 Mei. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 90 stuks. De le kwal. gold van ƒ0.58 tot 0.60, 2e kwal. van ƒ0.56 tot ƒ0.58, 3e kwal. van ƒ0.54 tot 0.56 per kilogr. Al het aangevoerde, werd aan genoteerde prijzen spoedig verkocht. Handel levendig. De prijs der boter was f 1.20 a 1.36. f Gorinchem, 28 Mei. Bij een aanvoer van on geveer 280 stuks vee, was de handel heden weder tamelijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalf koeien ƒ230 u 330; mindere qualiteit ƒ175 a 240; dito vaarzen ƒ160 a 250. Melkkoeien 170 a 260. Vare koeien 140 a 190. Guiste Vaarzen ƒ110 a ƒ160. Ossen ƒ110 a ƒ150. Stieren 100 a 150. Pinken 45 f 100. Nuchtere balveren 6 a 15. Varkens, zware vette op levering 56 a 60 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 44 a 47 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken ƒ6.a ƒ11. per stuk. De prijs d«r goéboter was 1.40 a 1.66 per KG. der weiboter 1.00 1.18 per K.G. Kipeieren golden ƒ0.90 a 1.00 de 26 stuks. 1b de nuttige handwerken voor «elsjes. Stukken franco aan den Burgemeester vóór den 15 Jnni 1883. van een uitmuntende De Notaris W. J. VAN DER ELST, te Werken dam, is voornemens op Vrijdag den 1 Junlj 1883, 's middags 12 uur, in de herberg van C. Rijkers te Dewerken, PROVISIONEEL, en op Vrijdag den 8 Junij daaraanvolgende, 's middags 12 uur, in de herberg van A. Wink te Werkendam, FINAAL, zonder beraad, Verhuurd tot blootschoof 1885, aan den Heer D. PIECK c. s., tegen 2650.per jaar. Grondlasten 100,16 per jaar. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van Notaris VAN DER ELST voornoemd. (bekend als de beste Naaimachines der Wereld) bevindt zich te BREDA uitsluitend: Flinke korting voor contante betaling. Bölger'sThee, VAN HET De ondergeteekeude heeft de eer ter kennis te brengen, dat door geachte medewerking van HH. Predikanten bij hem een Sub-Depot is gevestigd van het Britsche en Buitenlaiidsehe Bijbelgenootschap en daardoor in eene lang gekende behoefte is voorzien. De meest courante uitgaven van dit genootschap, Bijbels, Oude en Nieuwe Testamenten, zullen van af Dinsdag 29 Mei bij hem verkrijgbaar worden gestold tegen dezelfde prijs, als bij het Hoofddepot te Utrecht. Aanvragen worden franco thuis geleverd. De betaling geschiedt a contant, voor zending naar buiten na ontvangst van postwissel. Giften voor het genootschap worden door de Sub-Depothonder in dank aangenomen. Tevens zijn bij den oudergeteekendu voorhanden de meest gezochte uitgaven van het Nederlandsehe Bijbelgenootschap en de Nederlandsche Bijbeleompagnie, Testamenten. Bijbels met en zonder Psulmen eu Gezangen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3