BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Brieven uit Amsterdam. LAND- L ING EZ!-- dit er zoo uit, en zoo vervolgens met de andere. Het glas moet nu natuurlijk nog eene heele reeks van bewerkingen ondergaan, eer het gereed is om afgeleverd te worden. Wat oefening hier doet, kan hieruit blijken, dat eene goede werkster dagelijks 7200 glazen kan uitsnijden. Verdeeling van den arbeid maakt het mogelijk de glazen nog betrekkelijk goedkoop af te leveren. Neurenburg in Beieren is eene stad, wier inwoners voor een groot gedeelte be- staan van het vervaardigen en verkoopen van kleine zaken. De Neurenburger waren arken, soldaten van hout en tin, gaan de geheele wereld door en voor enkele centen kunnen wij kinderen met een doos met speelgoed gelukkig maken. Men kan na gaan, dat de bewerking uiterst vlug en goedkoop moet wezen, om een debiet te verkrijgen, dat onze sterkste verbeelding overtreft. De reusachtige magazijnen, vol- gestapeld met allerlei snuisterijen, kleinig heden in dubbele beteekenis, in omvang en in waarde, vertegenwoordigen kapitalen die door hun voortdurenden en snellen om zet onbegrijpelijk veel nut doen en raassa's menschen van levensonderhoud voorzien. Deze kleinigheden behooren tot diegene welker waarde niet licht kan overschat worden, omdat zij groot worden door haar aantal en welvaart verspreiden door de hoe veelheid waarin zij worden voortgebracht. t DALEM, 10 Juni. Een 2-jarig kind van zekeren v. d. V. te Vuren had Vrijdag jl. het ongeluk in eene waschtobbe met water te geraken, hetwelk eerst vrij laat ontdekt werd. Hoewel bijna dood, is het met geneeskundige hulp mogen gelukken de levensgeesten weer op te wekken en het kind te behouden. t Ten gerieve der scheepvaart en van het publiek is de los- en ladiugplaats te Vuren, die verleden jaar dikwijls onder water stond, aanmer kelijk verhoogd, zoodat ze nu als aanlegplaats der stoombooten veel meer aan het doel beantwoordt dan vroeger. tHet vaarwater in de rivier de Waal is thans uiterst gunstig. Schepen van Q1/® voet diepgang kunnen bij den lagen waterstand nog ongehinderd passeeren, wel een bewijs dat het aanleggen van kribben door den waterstaat goede uitkomsten oplevert. De heer F. C. D. Thieine (firma H. C. A. Thierne), te Nijmegen, heeft, zoo meldt de „Artih. Ct.," op zijne drukkerij den volgenden maatre gel ingevoerd, die voorzeker navolging verdient. In het reglement zijner drukkerij is n.l. bepaald, dat de leerlingen en jongmaatjes verplicht zijn tot hun 18e jaar het onderwijs bij te wonen, dat D/2 uur daags kosteloos gegeven wordt door een onderwijzer, daartoe door den patroon aangesteld. De lesuren zijn: in de maanden Juni, Juli en Augustus, 's morgens van 6 uur tot halfachtin de overige maanden 's avonds van halfacht tot 9 uur. Het onderwijs omvat r lezen, Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en schoonschrijven. Er wordt stipt op tijd begonnen en geëindigd. Elk deel van een halfuur, dat door te laat ko men enz. verzuimd wordt, wordt voor vol gere kend en ingehouden van net loon. Iu alle school- behoeften wordt door den patroon kosteloos voor zien. J.l. Maandagmorgen te 6 uren is het on derwijs aangevangen met 39 leerlingen. Tot ouderwijzer aan de christelijke school te Terneuzen is benoemd de heer H. H. Dieperiuk Langereis te Stad aan 't Haringvliet. In de gemeente Vlijmen heeft zich een dolle hond vertoond4 kinderen en 1 paard zijn door het dier gebeten. Naar men meldt, zou de Rotterdamsche kermis, wegens het nog steeds epidemisch heerschen der pokken aldaar, dit jaar niet plaats hebben. In het kerkgebouw te Nederlandsch-Mettray heeft een paar roodstaartjes, onder de bescher mende vleugelen van een verguld engelenbeeldje op het orgel, een nestje gebouwd. Ofschoon de jeugdige kweekeling-organist, bij de dagelijksche godsdienstoefeningen, op een afstand van slechts een meter van het nestje het orgel bespeelt, heeft dit aan den bouw van het nestje, aan het leggen en uitbroeden van de eiertjes en aan de opvoeding van de jonge vogeltjes volstrekt geen schade gedaan. Thans zijn deze reeds zoover in het vliegeu geoefend, dat zij de ouders reeds door een geopend glasraam, in de vrije natuur volgen. Te Ooltgensplaat zijn sedert enkele weken eenige katinonniers aan het fort „Prins Frederik Hendrik'' werkzaam, die bij de burgers zijn in gekwartierd, tegen een vergoeding van 0.60 per dag, waarvoor zij kost en inwoning genieten. Besteden de burgers den militair bij eenige lief hebbers uit, dan moeten zij 0.50 per dag en per man bijpassen! Wanneer men nu weet, dat die inkwartiering nog geruimen tijd kan duren, dan mag men die gemeenten feliciteeren met haar fort en haar... oorlogsschatting in vredestijd! De commissaris van politie te Bergen-op-Zoom verzoekt opsporing van Christina Klaasen, oud 14 jaar. Zij reist met Gerardus Serniets en met diens vrouw, een Fransche koorddanseres. De ouders verlangen hun kind terug. Weldra zal een 1 nieuw model plak zegel worden ingevoerd, rood van kleur en in bijna zuiver vier kanten vorm. In de afgeloopen week werden te Rotterdam door de pokken aangetast 46 personen aan die ziekte overleden 7. Naar gemeld wordt, zijn de inzenders voor de Kol. Tentoonstelling uit de kolonie Suriname te Amsterdam aangekomen. Men is bezig met het ontpakken en étaleeren en denkt daarmede in het begin der volgende week gereed te zijn. Dezer dagen heeft iemand te Alkmaar een witte musch gevangen, iets wat natuurlijk heel zelden voorkomt. Het is thans gebleken, dat de onbekende Duit- scher, die een paar dagen geleden, in de nabijheid van Tiel, door de politie is aangehouden, gekleed in een zoogenaamd boevenpak, ontvlucht was uit het krankzinnigengesticht „St. Thomas," te An- dernach. Te Bakhuizen wonen drie nichten, die alle drie Hendrikje Haarsma heeten, alle drie weduwen en ook alle drie de 70 jaren gepasseerd zijn. Voor de arrond.-rechtbank te Arnhem zullen den 23en dezer maand terechtstaan 8 fabriek arbeiders uit Veenendaal, waarvan 5 wegens het verwekken van oproer en 3 wegens het geld afdwingen van een hunner medemakkers, die zich rustig hield, en dien zij daarna in het water hebben geworpen. Later komen voor 't gerechtshof de eigenlijke belhamels van opstand en werkstaking. Een man te Sneek, die 44 jaren één patroon gediend heeft, wordt nu vervolgd omdat gebleken is, dat hij sedert jaren met „kleverige" handen in de winkellade gewoeld heeft. Een vogeltje, dat bet-overgrootmoeder is! Vogeltje Blom te Amsterdam is 88 jaar oud; zij heeft een zoon van 7 0, deze heeft er een van 44, die weder een zoon van 23 jaar. Deze 23- jarige achterkleinzoon van Vogeltje is op zijn beurt vader geworden en maakte Vogeltje tot bet-overgrootmoeder. Ouder den titel „Schrikkelijke gebeurtenis" doet „de Standaard" mededeeling van eene inenting bij het corps pontonniers, in garnizoen te Dordrecht, die de treurige gevolgen zou gehad hebben, dat enkele dagen later een 8-tal manschappen ernstig ongesteld is geworden, tengevolge waarvan één hunner is overleden. Om de onrust bij ouders niet voorbarig op te wekken, hebben wij gewacht op nadere berichten uit Dordrecht, en ontleenen thans aande„Dordt- scheCt." het navolgende, dat op grond van mede- deelingen van den heer N. Rutgers, eerstaanwezend officier van gezondheid aldaar, is gesteld. Uit dat schrijven blijkt, dat niet 95 man maar 68 milli- ciens zijn gerevaccineerd, en dat niet 17 gevallen van febris typhoïdea zich hebben voorgedaan, maar slechts één gevalde overige patiënten, ten getale van vijf, lijden aan andere aandoeningen. Ook van de benoeming eener commissie van drie genees kundigen, om de koepokstof te onderzoeken, is niets bekend. De patient die zoo zeer om zijne moeder heeft geroepen verkeert thans in gunstigen toestand. Twee personen zijn reeds bezweken. Een slagersknecht te Amsterdam heeft zijn ka meraad bij een twist zoo ernstig verwond, dat deze per raderbaar naar het gasthuis moest worden vervoerd. Van een in aanbouw zijnde villa te Hilversum is een 15-jarige verversknecht van een stelling gevallen en op de plaats dood gebleven. Te Rotterdam is een 6-jarig knaapje, dat de rails wilde overgaan, gevallen en door een tramwagen aangereden. Het kind werd, daar de koetsier spoe dig stopte, slechts licht gekwetst. Zekere O. is te Schoonderloo onder een vrachtwagen geraakt en overreden. Deerlijk gekneusd werd hij naar zijn woning gebracht. Een knecht, die aan een riet dekker te Raalte een riet wilde aangeven, viel door het breken van een lat van het dak, en werd zwaar gekwetst opgenomen. In de Rietlanden te Am sterdam zwerft een vrouw met eenige kinderen rond, die zonder dak of middel van bestaan in de open lucht logeert. Een jongeling bezig met verven in een kerk te Tilburg is van een steiger gevallen en doodelijk gekwetst naar het ziekenhuis gebracht. KERKNIEUWS. p o Zij die zich. van af heden op dit NIE (J WSB LADabonneeren, waar van de prijs, jranko per post, slechts f 1 per 3 maanden is, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers, waarin een nieuw feuil leton aanvangt, gratis. Te Liverpool is een olifant aangekomen, die mis schien het grootste dier van dien aard is, dat ooit levend gevangen werd. De kolossus weegt nagenoeg 100 centenaars en zijn snuit heeft in 't dikste ge deelte een omvang van Sl/2 voet. Het diertje is bestemd 0111 de Londenaars wegens het verlies van Jumbo te troosten. Een schitterende revue heeft Zaterdag de feesten te Moskou besloten. HH. MM. hebben zich naar Peterhof begeven. In diplomatieke kringen is men vau oordeel, dat do kroning de conservatieve politiek naar binnen en de vredelievende politiek naar buiten zal be vestigen. Op de Tyne kwam het stoomschip Bonton» van Londen in botsing met de Claudius» van Hamburg. Beide schepen zonken. Bij kaap Guardia is het Engelsi-h stoomschip »Scort,on» gezonken. Bij Galippia is de »Joseph Dodds» vergaan de kapi tein verdronk de bemanning (22 personen) werd gered. Uit, Situbul wordt bericht, dat op een schip op de Sadoa een out ploffing plaats had, waardoor 3 personen omkwamen en 16 werden gewond. In de buurt vau Tours zijn drie gemeenten door een wolkbreuk vernield. Een aantal gezinnen ver loren al hun goed. In de leigroeven van Paperie, bij Angers, zijn door liet, instorten van een deel dor groeve twintig werklieden om liet leven gekomen. Te Newton, in Connecticut, komt een opmer kelijk geval van sla ipziekte voor. Sherman W. Platt, een jonkman van zeer achtenswaardige ouders al daar, heeft sedert Kerstmis bijna onophoudelijk geslapen eu geen enkele maal gesproken. Hij zit met zijne negen dicht in een schommelstoel en schijnt, geen acht op zijne omgeving te slaan. Hij eet twee maal daags, doch slechts zeer weinig. Verleden zomer werd hij door een zonnesteek getroffen en leod daarna aan koortsen. Zijne verloofde, met wie hij spoedig in het huwelijk zou treden, kent hij niet meer. UKUSDUN, 12 Juni. t Tot ons genoegen kunnen wij meclcdeelen dat de heer G. Milleriaar Az. Ie Drongelen, die ge durende liet, laatste jaar door den heer D. Schol len alhier werd opgeleid, in liet laatst der vorige week te Utrecht inet gunstig gevolg het littera- riscli-iiiatliematiseli examen heelt, afgelegd. Van de 8 opgekomen candidaten slaagden er slechts 2. t B.V VliDW'IJK, 11 Juni. In deze gemeente is men begonnen met de werkzaamheden aan de spoorbaan voort te zetten. Aan de brug in den overlaat wordt nog niet gewerktals men in het Bossche veld het, ijzerwerk op de bruggen zal aangebracht hebben, zal men aan de brug hier beginnen. 's BOSCH. LI. Zaterdag had alhier onder voor zitterschap van den heer W. J. P. van Oppenraaij, schoolopziener in het.arrondissement. Qseb, degewoue jaurlijksehe algeuieene ve gadering plaats van deel- h' hhers iu het Provinciaal pouds voor Weduwen eu VVeezeu van Onderwijzers in Noord-Brabaut, welke o. a. door den District-Schoolopziener, den heer Mr. A. Sassen van Oosterwijk, werd bijgewoond. Uit het vuislag van het bestuur over het dienst jaar 1882/83 bleek: 1. dat bet fonds telt 80 leden, 19 weduwen en 18 donateurs. 2. dat de heei Mr. A. Sassen de betrekking vau lid der commissie van toezicht op het fonds wel willend had aangenomen. 3. dat het waarborgkapitaal of zoogenaamd vaste fonds, thans J 28,400 bedragende (d. i. ƒ800 meer dan bij den aanvang van het dienstjaar 1882/83), in den loop van dit dienstjaar vermoedelijk weder inet 1000 zal kunnen verhoogd worden, zoodat alle hoop bestaat, dat biuneu een paar jaren de bij art. 35 van bet reglement bepaalde som van 30,000 zal zijn bijeengebracht, als wanneer de uitkeeringen aan de weduwen met minstens 25 pet. zullen kannen verhoogd worden, en alsdan de geringe contribu tion in aanmerking genomen aanmerkelijk hooger zullen zijn dan bij gewone levensverzekering-maat schappijen. 4. dat de inkomsten 1703,28 en de uitgaven insgelijks 1703,28 hebben bedragen, onder welke laatste o. a. voorkwamen 539.70 ter vermeerde ring van het vaste fonds met 800 nom. en een batig saldo van ƒ10.63», in kas van den penning meester voorhanden. De voorzitter noodigde den heer Scholten van Heusden uit. om met den heer van der Zanden te Bakel de rekening en verantwoording te onderzoeken, en van hunne bevinding binnen 14 dagen aan de aan blijvende commissie verslag te doen, waarna zij door deze aan de commissie van toezicht ter goed keuring zal worden gezonden, en voor de leden steeds ter inzage blijft bij den penningmeester, den heer Bessem, alhier. Nog werd in deze vergadering met enkele wijzi gingen het nieuwe reglement voorloopig aangenomen. Nu het warme zomerweder velen tot baden of zwemmen uitlokt, achten wij hot niet ongepast bij herhaling te wijzen op de noodlottige gevolgen, die het zwemmen kort na het gebruik van het mid dagmaal kan hebben. Vooral het duiken is dan levensgevaarlijk, maar ook zwemmen in het alge meen kan den dood ten gevolge hebben. Bij ver scheidene zwemmers, die verdronken, heeft het geneeskundig onderzoek geleerd dat de dood het gevolg was van verstikking, doordien de gebruikte spijzen uit de maag in de longen gedrongen waren en den zwemmer het ademhalen hadden belet. Volgens den heer Jan Vellema, bad- en zwem meester aan de gemeentelijke bad- en zweminrich ting (Mariniersplein) te Amsterdam, moeten bij het leeren der zwemkunst de volgende regelen worden in acht genomen Nadat de singel is vastgegespt ter hoogte van de borst, zoodat de leerling ruim kan ademhalen en de armbeweging volkomen vrij is, dompelt hij zich geheel iu het water en wordt door den in structeur onmiddellijk met den hengel opgehaald, om te gaan liggen in de volgende Positie. De leerling ligt met de handen plat tegenover elkaar, de vingers rechtuit en goed gesloten, de armen gestrekt, het hoofd zooveel mogelijk omhoog gericht, de beenen zoo ver moge lijk zijwaarts uitgeslagen en de teenen eenigszins opwaarts. Op het commando van 1 moeten de beenen met kracht worden geslotenzoodra de hielen elkaar raken, worden de handen omgedraaid met eenigszins naar binnen gebogen en gesleten vin gers, langzaam omgehaald, 1 decimeter ouder wa ter, totdat zij in de richting van de schouders kotneu te liggen. Op het c o m in a n d o van 2 moeten de beenen met de knieën zoo ver mogelijk vaneen en de hielen elkander rakende, worden opgetrokken, zoo danig dat de knieëu zoo dicht mogelijk bezjjden den buik komen tegelijkertijd worden de boven armen vast aan het lijf gesloten, de saamgevoegde banden onder de kin gebracht, waarna de armen onmiddellijk weder recht moeten worden uitge strekt en de beenen zoo ver mogelijk met kracht zijwaarts worden uitgeslagen, zoodat de leerling weder iu de boven aangegeven positie komt te liggen. Deze methode verschilt iu hoofdzaak van de aldaar algemeen gevolgde daarin, dat de handen worden omgehaald tot iu de richting van de schou ders, niet dan nadat de hielen elkaar raken (zie commando 1), zoodat bij deze bewe ging de functie der armen pas begint, als die van de beenen is afgeloopen. Naar de meening van den heer Vellema, ge grond op de ondervinding van 30 jaren, heeft deze methode het volgende bij anderen voor: lo. De positie aan den hengel is èn voor leer ling èn instructeur eenvoudiger. 2o. De leerling, geoefend zwemmer geworden, beweegt zich sierlijker in het water en is niet zoo spoedig vermoeid. Voorts is het gebleken, dat zij die verleden jaar bij den zwemwedstrijd te Amsterdam de eerste prijzen wonnen, door eigen ervaring geleid, don slag volgen, die door hem wordt onderwezen. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Piershil, Van Dis te CllaarshoekOud- Belerlaud, Adriani te Undo- en Nieuwe Wetering Halle, (toez.) C. J. van Heiuert, cand. Appinge- dam, D. Goeshnis te Blija Sckore en Vlake, Bokma te Zijder veldHaarlem, W. van den Bergh te Schaarsbergeu. Aangenomen naar Blaauwkapel (cl. Amersfoort), G. B. Boo mer, cand. Bedankt: voor Baarland, J. Steenbeek, cand. te Eerbeek. Chr. Geref. Gemeente. Beroepen naar Harlingen, Wolsiuk te Langeslag. Bedankt voor Gicsendam, J. van Anken te Hoogeveen. (Van onzen specialen correspondent.) Als ik de lectuur naga, door de T. in 't leven geroepen, de verslagen en beschrijvingen, gegeven door de dienaren van de Koningin der aardo onder wier gevolg ik de eer heb een nedrig slippendrager te zijn, dan mag ik gerust zeggen dat de grond toon van al die lectuur geen andere is dan onte vredenheid. De pers in ons land is ten opzichte der T. in 't algemeen een mopperende pers geweest. Eerst gaf daartoe aanleiding de vereeniging man nen op wier initiatief in ons land een wereldten toonstelling zou geopend wordeu, toen de bron waaruit het kapitaal daartoe is voortgekomen, welke bron geen andere dan eene Fransch-Belgsche is, vervolgens de wel wat ongunstige plaats der re porters tijdeus de openingsplechtigheid en eindelijk vond ze een diepe mijn vol redeueu van ontevre denheid over de langzaamheid, waarmee het geheel opschoot. De pers is wat dit alles betreft niet geheel zon der vooroordeel, 't Is waar, de Tentoonstelliug is een geldkwestie eu voor het grootste deel niets meer, maar kunnen we 't de geldmannen in Frankrijk en België ten kwade duiden, dat ze hun geld niet voor niemendal ten koste leggen? Wan neer ze geredeneerd hadden: laat die rijke Hollan ders 'tzelf betalen, dan zou er thans geen zweem van een wereldtentoonstelling te zien zijn, zoodat we ten slotte, als we ous niet schamen willen, ons slechts hebben te verblijden dat ze juist Amsterdam hebben uitgekozen tot een groote wereldkennis. Op een punt althans heeft de pers niet te klagen en om dat eene punt wil ik, voor mijn deel althans, gaarne alle vertraging overslaan en vergeven zelfs dat veel, wat op den officiëelen plattegrond als park heerlijk groen gekleurd is, op 't oogenblik nog veel gelijkt op de woestijnen van Afrika. Dat punt is de vrijgevigheid waarmee de pers door 't uitvoerend comité met toegangsbewijzen bedeeld is. 't Zou zeer de vraag zijn of een Nederlandsche commissie aldus zou gehandeld hebben. Een pers kaart toch is op de tentoonstelling een tooverkaart, die alles voor den bezitter ontsluit, wat op deze wereldkermis door het publiek slechts met extra kwartjes ontsloten wordt en de exposanten en allen die op het terrein staan om wat te verdienen be handelen een verslaggever voor eenig blad met de grootste achtiug. Ik heb bij een étalage staande slechts tot deH oppasser, den vertreter, van mijn reporterschap te gewagen om me alles tot iu de kleinste détails uitgelegd te zien. Dat is dunkt me een voorrecht, 't welk do pers niet over 't hoofd zien mag. Want, lot wel, ze zou zich toch met de tentoonstelling moeten inlaten, ook wanneer 't haar minder gemakkelijk gemaakt was. Zoo ougeveor antwoordde ik een vrieud, diep ik het genoegen had op den tentoonstelling rond te leiden en zich verwonderde dat de pers zoo onte vreden was, nu hij zag hoe groot een voordeel een perskaart oplevert. Inmiddels waren we de reis door de wereld begonnen en gearriveerd in een groote zaal, die zoo'n aantrekking op de bezoekers uitoefent, dat 't er steeds overvol is. Dat is een bijgebouw, naast de groote galerij gelegen en daarmee door een brug verbonden. Het draagt den opschrift: galerij voor kleine industrie, doch slechts ten deele voldoet 'taan zijn bestemming. Er wordt wel gearbeid maar ik vermoed dat het comité, de ongunstige verhouding gezien hebbende van de ruimte der zaal en de aanvragen van kleine indnstriëelen, vergun ning verleend heeft daar ook den kleinen handel een plaats te verleenen. Hoe dit zij, 't is er recht levendig en die 't overslaat, wat zeer wel mogelijk is, wanneer men er niet bepaald op gewezen wordt, verliest veel. Er is maar één ding, dat me daar hindert. Er staat n.l. in een der hoeken een machine, waarmee poederchocolade bereid wordt en dat ding vervult de heele zaal met een dreunend geklop, wel wat overeenkomende met dat van een ouderwetsche wanmolen. Hier zijn dan te koopen duizenderlei zaken van luxe, tot zeer gematigde prijzen; alles wat ge op een kermis iu nette kramen kunt zien en bewonde ren, ligt hier uitgestald. Eu alles met 't oog op de T. geëxposeerd. Er liggen b.v. damesportemonnaies, penhouders, zakboekjes, presses de papier, waaiers enz., alles versierd met een getrouwe nabootsing der krijtwitte torens aan den ingaug. Ge kunt hier uw zakken vullen met souvenirs voor de kinderen eu alle verdere familieleden. Dat zal dan ook nie mand laten, die van buiten komt. Wie zou 't wa gen naar de T. te gaan en thuis te komen zonder een herinnering voor vader of moeder, vrouw of kinderen? Op die gewisheid nu specnleeren deze slimme Fransche, Duitsche en Hollandsche dametjes en ge moet al bijzonder hardnekkig zijn wannoer ze u niet tot een koopje overhalen. Mijn vriend althans kon er niet van tusschen en bedacht de heele familie. Op een van zijn koopjes moet ik alle lezers attent maken. Er zit n.l. in deze zaal een Franschman bij een uitstalling van fijn glaswerk in alle vormen, van de kleinste glaas jes tot de grootste waterkannen toe. Zijn glazen zijn geprijst en niet goedkoop. Doch zooals ik zeide, 't is fijn glas en dit is 't aardigste de ver- kooper levert het u af met den naam gegraveerd van den persoon, vo er op wachten. Nad; schrijft ge de voorle uw beminde op eö neemt het glas ter li blik en voor uw oogi len op 't glas. Verva men om en aan de f ge kunt hat meenemf omgaat tot uw oudri in 1883 op de were werktuig waarmee wieltje, dat hij op c slijper doet, in draa is met één galden nt Zoo ge wat misse i min voorkomt, daar f werk verborgen, als jonge meisjes, die vervaardigen. Ze v, damsche firma en h zooveel afzetten als durven verzekeren. f vreemds, welnu, hie ders, oosterlingen, c vaardigd uit grond? komen. Hun kraam lem en Bethlehem,! oogen heen. Ik hef oorsprong dezer 2W goedgeloovig als il wezenlijk alles echt) bare shawls toe. Doch we gaan er Eén opmerking mj buiten bij de rests en ons verfrisschei glas) en een half der Mansveld e Ge kunt aan al c' Nederlanders voor lui, die met de naij staan er b. v. die r te koop stellen ei- met veel omhaal V of dat nimmer in heb dan den moed te helpen, want uP kracht tot het dag frases, om den brooi eens als ik b. v. hit( als iets splinter nie 1 daarmee reeds voor oom verrast werd. Zoo ook wanneer groote galerij een collectie uit ijzerdra gewapend met een lieden laat zien hoe schilt en snijdt, terv voor lang hier te k Enfin, laat ze die dat ze ook in dit k voor ons zullen gel stelling tot de hist( v tBEZOOIJEN. slecht in onzen 1 kort en hard. De staat geweest het t De verzending j Holland en België gang. Honderden zonden en na dek vruchten een rijken Bij de kersenver kunnende eigenaars als 't vorig jaar, eo: loden jaar door de brengst van veel sommen niet altijd den verbazenden o en de gunstige beria nit Engeland, waar voerd worden. D«' 1U lager dan verled aanzienlijk grootere Men schrijft uit pachtingeu zijn in d kersen beloven veel currentie in het pac er hooge prijzen b beginnen al te kleur vangen met 'tplukk, In de Betuwe is verzending van dt Evenals jaarlijks, v veelheden verzonden, Ned. pd. Wegens de scher, laatste dagen blijvers gedeelte op vele pla' en schraal. Waar d heeft deze droogte n. landen worden over landen winnen ook nn reeds begint te i van 't vorige jaar zaV I veel hooi en goedkoopj^l hooi en d n n r. Ook cl tuinvruchten werken de gunstig. De wol \^oi,k cent en de boter a 1 het vee blijven evenwel f dagelijksche gemaak va' eens rooskleuriger gewe* jl Bedriegen ons de ve |j 1883, behalve overvloedi producten, ook een praclfl Volgens een Duitsch van vergiftiging voorge aardappelloof gegeten ha, er van, waren de diereuB vertoonde kentoekenen I drie dagen afgemaakt-4; verlamd in het achterstel in mangel wortels en gorjy Mijnheer de Redac p Uw getrouwe lezer X f vorige nummer van dit de eerstelingen van de te wjjzigen. Bij nader 01 dat de aardappel^ we. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2