VERKOOP Militaire Goederen, openbaar verkoopen: Notaris DE GIER, te HEUSDEN, publiek te verkoopen: Hel HOOIGRAS vei en en v oee: VERKOOPING Kieuw Timmerhout, Openbare VERKOOPING De Notaris VERBERNE, Veilen en Verkoopen: Een VOORHUIS, Verkooping HEUS Koetshuis, Stalling, enz., ïïayenswaard Verkoopen: verkoopen: 50 HECTAREN P. G. EN ERF, onder VEEN. TUINBOUW. INDEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. CORRESPONDENTIE. ADVERTENTIEN. bij inschrijving verkoopen: op de verschillende Uiter waarden, gelegen onder Bern en Doeveren, in 45 perceelen. te DUSSEN, OPENBARE De Notaris J. S. JISKOOT Het HOOIGRAS van de Ravens waard onder Veen. De Notaris Verberne, op de ELANDEN enz., Met veel succes Motp worden gevraagd Amsterdam, Itokin 142, bij Bölger Zoon. Hst uitmuntend te veld staande openbare VAN Met AUGUSTUS wordt ge vraagd een nette flinke niet beneden 25 jaar, om tevens mede behulp zaam te zijn in een klein, net huisgezin; zonder goede bewijzen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco Lett. K. aan den Boekhande laar K. L- MSSEH A-Az. te Sliedreoht, Het COLLEGE van Regenten der Godshuizen te Heueden, zal on Donderdag den 21 Juni 1S83, bij de Gezusters Swaans, aan de Haven te Hemden, in het De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam, zal op Dinsdag 19 Juni 1883, des morgens ten 12 ure, ten zijnen kantore, Verschillende buiten dienst gestelde MI LITAIRE GOEDEREN, uit de Artil lerie Magazijnen te Woudrichem en Hemden, en van de Genie te Woudri chem, Fort aan den Uppekchen dijk en Werk aan de Bakkerskil, waaronder o. a. 14 Cirkelstukken, 5001 Kardoes- zakken, 412 Pakkisten en 146 Bus- kruitkisten, 10 Boomen en verscheiden partijen Brandhout, alles breeder bij billetten omschreven. De billetten moeten op zegel geschreven en onderteekend zijn, duidelijk de kavel en prijs aanwijzen, tot opschrift voeren ulnschrij- vingsbïljet voor den verkoop van Militaire Goederen te WoudrichemHemden en Fort aan den Uppelschen dijken uiterlijk 18 Juni zijn ingediend. Betaling en afhaling binnen acht dagen. De goederen zijn te bezichtigen Vrijdag en Zaturdag vóór den verkoop van 1012 en van 12 ure. in 57 partijen. Breedvoerig bij biljet om- schreven. des voormiddags ten half elf ure, i op het Erf rechts van den Toren der Groote Kerk jte DORDRECHT, van een aanzienlijke partij bestaande in: DENNEN, VUREN, GREENEN en EIKEN, van verschillende afmetingen en kwaliteiten. Alles daags te voren genummerd en gekaveld te zien. Notitie op franco aanvrage verkrijgbaar en nader onderricht te bekomen ten kantore van VAN GELUK MAK, houders van publieke verkoopin- gen, aan de Vise h straat te Dordrecht. wordt VERKOCHT zuiver en Krachtig van qualiteit en verpakt ieii ge't bestemt. Ge kunt. een glas hebt uitgezocht, ik zal maar zeggen van □.k papier, do kunstenaar toovert iu een oogen- lie letters in sierlijke knil- s slingert hij er wat 'ulce re zijde een bouquetje en zoo ge er voorzichtig mee g bier drinken uit een glas itoonstelliug gekocht. Het industriöel werkt is een de wijze als een scharen- brengt. Zoo'n sierlijk glas e duur betaald, nt en u zoo'n souvenir wat zitten achter stevig iralie- sltjes in een kooitje, drie ouddraad horlogekettingen n daar voor een Amster- i veel bekijks. Of ze ook glasgraveur, zou ik niet ge meer gesteld op iets a stellages van buitenlan- misterijen verkoopen, ver- i, welke in Palestina voor- agt ten opschriftJeruza- die namen lokkeu or vele uurlijk het certificaat van i zaken niet gevraagd en houd ik 't er voor dat hier rau 't palmhout tot de kost- rant 't is hier fameus warm. ve nog, terwijl we ons hier onder 't afdak ncervleiou wat Beiersch (20 ct. per je naar de liefelijke tonen a p e 1 zitten luisteren, ooplui merken dat zo ons geheel vol aanzien, voor ïuit reizen. Hier en daar ifel vol z. g. nieuwigheden vanneer ge er langs loopt, Vnrden verzekeren dat dit and te zien geweest is. Ik die meusoheu uit den droom ize zekerheid putten zij de dag herhalen van dezelfde laar ik glimlach toch wel iraaltollen zie geannonceerd hoewel mijn kleine meid nige maanden door haar ij den achter-uitgang der tscher zie staan met een gevormde dingetjes eu hij, dje aardappelen, de goede gemakkelijk aardappelen die messupplementen reeds waren. tuiging. En lateu wij hopen opzicht wat meer respect i hebben als deze Tentoou- lehoort. gras staat buitengewoon older. De grashalmen zijn regenbui is zelfs niet in m groeien. ardbeziëu uit Breda naar nts eeuige dagen in vollen m worden dagelijks ver- allen regen beloven deze It. ingen in de Tielerwaard zoo hoogesommen bedingen s wegens de verliezen, ver- ers geleden, toen de op- igaarden de hooge pacht en kon, maar vooral door oed van kersen die er is, uit andere landen, vooral massa's uit ons land ver- itsommen zijn tot dusver ar voor, waarschijnlijk elheden. Duslage prijzen ermalsem De kersenver- streek in vollen gang. De daardoor is er sterke con- der boomgaarden, zoodat worden. Enkele kersen men zal dus spoedig aau- oor «den Engelschman.* aanvang gemaakt met de uisbessen naar Engeland. ;n ook thans groote hoe- n besteedt 10 a 12 ets. per i noordoostelijke winden der andeu op het droog liggend van 't Wosterkwartier dor inden meer vochtig zijn, eer veel invloed. De weide- dgemeeu kaal en de booi- r gering aan, zoodat men pellen, dat 't tegengestelde ^ts hebben. Toen was het 3D nu denkelijk weinig Ip de bebouwde lauden en late nachtvorsten zeer on- dt verkocht voor 80 a 85 per K.G. De prijzen van tamelijk hoog, doch het jrie veehouders is wel t dan thans. tBchijnseien niet, dan zal aan andere veld- en tuin- ïtig rozenjaar zijn. blad heeft zich een geval aan bij twee koeien die den. De dag na 't gebruik augstig, een van de dieren ?an razernij, en moest na vorden, de audere werd had echter grooten trek ,s binnen vijf dagen. teur heeft de goedheid, in het blad een bericht omtront aardappeloogst eenigzii s derzoek blijkt bet mij ook verkocht, maar eerst een paar dagen daarna (door den heer O. Scbrenders) geleverd konden worden. 't Kwam mij bij opgave van het bericht niet in de gedachte, dat in den verkoop van een vijfkop vruchten, de woorden verkocht en geleverd niet één zijn eu aanstoot zonden knunen geven. Indien X in 't vervolg op meer beteekender berichten zjjne aanmerking wil maken houd ik mij ten zeerste aanbevolen. Uw onderdanige Veen, 11 Jnui '83. Berichtgever. Wij schenken onzeu berichtgever gaarne de ver langde ruimte en achten tevens hiermede deze zaak genoegzaam toegelicht. Red. Bloemen van eigen bodem en uit den vreemde. Overeenkomst van karakters is de bron van in genomenheid. Willem Leevend. er.-chil van karakter bewerkt bij overeenkomst van beginselen de hechtste vriendschap. Van Koetsveld, Pastorie te Mastland. Sterk sprokeude karakters willen genomen wor den zooals zij zijn, en wij moeten er ons bij neder- leggen, dat er slechts datgeue uit hen groeit, wat iu hun bij/.ondereu aanleg besloten ligt. Cd. Busken Huet. Iemand, die het met zich zelf eens is, die ten uitvoer brengt, wat hij zich voornoemt, die iedere tegenwerkeude aandrift, onderdrukt, en zich geene voorstellingen maakt, die niet verwezenlijkt, kunnen worden, zulk een karakter is sterk juist door zijne negatieve eigenschapren. G. Eliot, The Mill on the floss. Edele karakters trachten verzoening eu boete te vinden, in opoffering en ontbering. Ment-ehen zonder karakter stooten zich altijd aan karakter. De deugden hunner vrienden houden op deugdeu voor hen te zijn, zoodra die goede eigen schappen hun eigen plannen en voornemens hinde- reud in den weg treden. Hooijer. Een beroemd Engelsch geleerde, sir John Lub- bach, hoeft zeer opmerkelijke proeven genomen ten aanzien van den kleurenziu welke do bij bezit. Op een aantal kleurglazen met plaatjes plakte hij een stukje gekleurd papier, namelijk blauw, groen, oranje, rood, wit, geel liet en een kleurloos; daaren boven plaatste hij op elk glasplaatje een klein stukje glas, waarop een weinig honing werd ge druppeld. Dit een en ander werd op een stuk weiland neörgelegd. Hierbij behoort nog te worden medegedeeld, dat bij een bij had gewend om op die plok honing te gaan halen. Om zich met zekerheid overtuigd te kunnen houden, dat de bij werkelijk door de kleur werd geleid, indien zij de een of ander bij voorkeur bezocht, werden de met ge kleurd papier beplakte glaasjes eu de met honing bedruppelde glaasjes voortdurend verplaatst. Kwam de bij op de plek, dan vloog zij het eerst naar het blauwe glas, werd zij van daar verjaagd, dan vloog zij naar bet witte glas eu vervolgons koos zij groen, oranje, geel, kleurloos en rood. Deze proof werd honderdmaal herhaald met bijen uit verschillende korven; de proeven nam men met tamelijk lauge tusschenpoozen. Aan het einde der 100 proeven verkreeg hij het volgende resultaatdat hut blauwe glas 74 maal het eerst door de bijen werd bezocht, tegen 25 maal het klourlooze glas. Hieruit blijkt ten duide lijkste dat bijen een voorliefde hebben voor kleuren en dus de lievelingskleur is blauw. Dit verschijnsel heeft een zeer gewichtige betee- kenis van de groote huishouding der natuur. Om zich hiervan te overtuigen behoeft men slechts in aanmerking te nemen de zeer belangrijke rol welke insecten en voornamelijk bijen vervullen bij het bevruchten der bloesems en planten. Hoe men uit Indië telegrafeert. Van tijd tot tijd komeu in de dagbladen familieberichten voor betreffende personen in Indië; uit den datum der berichten is op te maken, dat ze per telegraaf zijn overgebracht; niettemin ontbreekt het in die berich ten dikwijls volstrekt niet aan de uitvoerigste bijzonderheden. Dat moet een dure geschiedenis worden op die wijze, merkten wij onlangs op aan iemand, die voor een een jong echtpaar in Indië een geboorte advertentie geplaatst had. Toch niet. Hoe zoo dan? 3 a 4 gulden per woord wordt toch zelfs bij de meest mogelijke bekorting nog wel 50 a/ 60 galden voor deze advertentie. Dit telegram heeft toch niet meer dan één tientje gekost; en hij liet ons zijn bericht lezen, dat behalve het adres slechts het woord «jongen bevatte. Maar hoe kunt ge er dan bijvoegen, dat moe der en kind welvarende zijndat zon toch ook wel eens misgeraden kunnen zijn? Ik heb er volstrekt niet naar geraden, was het antwoord. We hadden eenvoudig te voren per brief de volgende «Code* vastgesteld. Als het een jongen was, zou er geseind worden: Jongen, Jou- getjo of knaap; was het een meisje, dan: Meisje, Dochter of Dochtertje. «Jongen* beteekende: Moeder en kind zijn welvarend. «Jongetje: Moeder welvarend, kind ziekelijk. «Knaap;* Kind welvarend, moeder ziek. «Meisje:* Moeder en kind zijn welvarende. «Dochter:* Moeder welvarende, kind ziek. «Dochtertje:* Kind welvarende, moeder ziek. Zoo fopten we de dure telegraaf en telegrafeer den met een beetje overleg zeer goedkoop. 't Was goed gevonden. De «Code* kan misschien ook voor andere familiën nog dienst doen, daarom deelen wij ze mede. Als het telegram dan maar altijd «Jongen* of «Meisje* luiden mag. Geweigerde begrafenis. Te Kenlen reed een reeds bejaarde dame met een in een witten doek gewik keld lichaam iö een drosky naar het kerkhof. Daar aangekomen vroeg zij naar den opzichter. Men ver beelde zich diens verbazing, toen de dame met een gelaat waarop diepe droefheid te lezen was op hem toetrad en hem een dood katje wilde ovei reiken, met het verzoek het kleine, lieve diertje op het kerkhof bij te zetten. Zij wilde met 20 mark diens moeite betalen. Slechts met een bezwaard hart kon zij van haar Mietje, die op een bleekveld, waar de natte waseh was uitgespreid, een doodelijke maag- eatarrh had opgedaan, scheiden, doch zij wilde haar geven wat haar toekwam eu haar een zachte rust plaats verschaffen. Do treurende kattenvriendin kreeg ten antwoord, dat zij vóór alle dingen een bewijs moest overleggen, dat van het sterfgeval aangifte was gedaan bij den burgerlijkeu stand, Na eene hevige uitbarsting van smart over de hardvochtige weigering, waardoor haar arm Mietje haar laatsterast niet vinden kon, zoowel als de ongevoeligheid der menschen, die zonder tranen daarbij stonden eu voor het voorwerp harer liefde onverschillig waren, wikkelde zij haar dooden lieveling weder zorgvuldig in den witten doek, besteeg haar drosky ea reed weg. Het bewijs van den burgerlijken stand heeft zij tot dusver niet ingeleverd. Postzegelverzamelaars znllen zeker met genoegen vernemen, dat huu zorgen met eeu schitterend resultaat bekroond kunnen worden. Thans wordt nl. eene collecte van 5196 soorten voor 3000 te koop aangeboden. Hoe rook nuttig gebruikt kan worden. Een maatschappij te Elk-Rapids in Michigan, die dage lijks 50 ton houtskoolijzer maakt eu daartoe 1000 vaam hout telken dage in boutskool omzet, waarbij zij 2.800,000 kub. voet rook bekomt, wendt deze laatste nuitig aan, door dien te laten gaan door dis'illeoiblazen die met kalk gevuld zijn en welke biazeu door kon l water zijn omringd. Door con densatie vormen zich uit de vermelde hoeveelheid rook: 12.000 pond azijnzure kalk, 200 gallons alco hol en 25 pond teer. De zich niet condenseerende gassen worden onder de ketels verbrand. Vreemde combinaties.Voor een Texelsch win keltje las men dezer dagen: «Ingelegen slaboouen, ingelegen selderij, bijbels en kerkboeken.* Versproken. Reiziger. Sta mij toe geachte heer, u mijn voortreffelijke lak aan te bieden hij is zeer zwart en binnen vijf minuten kurkdtoog. Winkelier. Dank je, ik ben vroegei al met zulk lak bedrogen geworden. Reiziger. Zoo, ik wist niet dat ik n vroeger reeds had bezocht. Snelheid van gedachte. Een beer, die over straat ging met eene flesch geestrijk vocht, dat bij voor geneeskundig gebruik gekocht had, gleed uit en viel. Hij stak zijne hand niet uit om staande te blijven, maar hield de flesch in veiligheid en plofte met de volle kracht van den val neer. Toen zijne vrienden hoorden wat hem gebeurd was, en hem vroegen waarom hij de flesch niet had los gelaten, om zijne handen vrij te hebben, antwoorde hij: «Als de flesch gevallen en gebroken was, zonden do menschen, die mij opgeraapt hadden, de lucht van den sterkendrauk geroken hebben, en gjj kunt wel begrijpen wat zij dan van mij gedacht hadden. Mijn hoofd kan beter tegen een schok dan mijn goede naam.* Wat kan er in een oogenblik niet al in iemands gedachten omgaan Een bedelaar-woekeraar gestraft. Dat een bedelaar wegens woeker terecht staat en gestraft wordt, is wel iets zoo geheel bijzonders, dat haast niemand het gelooven kan. Toch is het dezer dagen gebeurd en wel to Maintz. De kleerlapper Johann Schniit aldaar, die reeds herhaaldelijk wegens bedelarij in hechtenis genomen en gestraft is, en toch nog als bedelaar door de straten doolde, is wegens woeker veroordeeld. In vroeger jaren had Schmit een koop man 296 mark in baar geld geleend, m&ar zich daarvoor een na drie maanden betaalbaren wissel van 340 mark laten geven. Verder had hij een in nood verkeerende vrouw 10 mark 6) geleend, doch moest die daarvoor per week 70 pfenning (42 cents) rente betalen. De vrouw gaf zoowel het kapi taal als de zeer hooge reuten. Na afloop vau dat zaakje leende hij dienzelfde vrouw 20 mark 12) waarvan zij per week 1 mark rente moest betalen. Daarenboven moest zij de verplichting op zich ne men den geldschieter dikwijls ten middagmaal te noodigen en voor hem te wasschen. Aan een andere vrouw leende Schmit 2 mark, die zij hem binnen 4 maanden met 2 mark interest moest teruggeven. Het openbaar ministerie eischte tegen den woeke raar-bedelaar een gevangenisstraf van 1 maand en 100 mark boete, en de rechtbank wees dien eisch toe. 's Bosch, 11 Juni. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 90 stuks. De lo kwal. gold van ƒ0.64 tot 0.68, 2e kwal. van ƒ0.62 tot ƒ0.64, 3e kwal. van ƒ0.60 tot 0.62 per kilogr. Al het aangevoerde, werd aan genoteerde prijzen spoedig verkocht. De prijs der boter was f 1.20 a 1,40. f Gorinehem, 11 Juni. Bij eeu aanvoer van on geveer 150 stuks vee, was de handel heden we der vrij vlug. PrijzenEnkele zware kalf koeien 230 a 330 mindere qualiteit ƒ175 a 250; dito vaarzen 160 a ƒ250. Melkkoeien 170 a 260. Vare koeien 150 a 200. Guiste Vaarzen 110 a 150. Ossen 110 a ƒ160. Stieren 90 a 130. Pinken 35 a 80. Nuchtere kalveren 7 a 14. Varkens, zware vette op levering 52 a 56 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 44 a 46 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 7.a 13. per stuk. De prijs d«r goöboter was 1.30 a 1.48 per KG. der weiboter 1.1.12 per K.G. Kipeieren golden /0.85 a f 1.00 de 26 stuks. De heer K. te B. Uw bericht hebben wij uiet opgenomen, daar ons dit in het algemeen belang minder raadzaam voorkomt. Wij houden ons over tuigd, dat u bij eenig nadenken tot dezelfde slot som zult komen. Red. is voornemens op ZATER DAG 23 JUNI 1883, om 11 ure des voor middags, ten huize van den Heer H. Mourik te Heusden, Voor den Heer S. VERHAGEN te Heusdon en anderen Breeder bij biljetten omschreven. te Hooigras zal te Heusdenter herberge van J. Scheepens, op WOENS DAGEN 13 en 20 JUNIJ 1883, 's namiddags 6 ure, in het openbaar gelegen nabij d» Oudheusdensche poort binnen de stad Heusdengenaamd «de Ploeg*, sectie A, no. 400, groot 1,33 aren. te Veen, zal ten verzoeke van den Heer T. LUIJBEN te Heusden, ten zijnen woon- huize aldaar, publiek provisioneel op Vrijdag 15 Juni 1883, finaal op Vrijdag 22 Juni 1883, telkens 's avonds te zeven ure, HET KOFFIEHUIS GENAAMD „Concordia" te Heusden aan de Haven, met daarnaast staand een en ander gunstig gesituëerd en bijzonder ge schikt ter uitoefening van Koffiehuis, Hotel, Fabriek en diergelijken. Betaling 22 Juli 1883. Aanvaarding by de betaling. Het geveilde is inmiddels uit de hand te koop. luformatiöu geveu voornoemde Notaris eu de eigenaar. van HOOIGRAS van de Op VRIJDAG 22 JUNI 1883, des namiddags ten 4 ure, zal de Notaris DE GIER, ter herberge vau Jan Vos in het Rechthuis te Veen, voor den Heer P. L. HONCOOP van Oirschot en Best, en den Heer A. BLANKERS Azn. te Veen, publiek Breeder bij biljetten omschreven. te Dussen, zal op Dingsdag 19 Junij 1883, des voormid- dags ten 10 ure, te Dronge- len, in het Veerhuis, publiek Hooigras, pnder Drongelen, Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Eeten en Hill. Bölger'sThee iu nette pakjes van 1, 21/2 en 5 onsen. Bijzonder wordt aanbevolen THEE in den prijs van f 1.30, 1.40 en 1.50. in alle steden en dorpen der provinciën Noord-Brabant en Limburg. PRIJSCOU RANTEN en CONDITIËN zijn op aanvrage gratis te bekomen te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3