Officieele berichten. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND, Het Proces der Millioenenjuffrouw. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter open bare kennis, dat de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoedigingen ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden langs de huiren der ingezetenen zal gehouden worden op Dinsdag denl9n Juni aanstaande, vertrou wende, dat iedereen naar zijn vermogen zal willen mede werken tot de voordurende instandhouding van «ene instelling die aan een roemrijk verleden herinnert. Heusden, den 15 Juni 1S82. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Houcoop, Burgemeester, Sprengers, Secretaris. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis,; dat het kohier der personeele belasting dienst 1883 84 is executoir verklaard en aan den ontvanger ter invordering is toegezonden. Heusden, den 14n Juni 1883. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. HEUSDEN, 15 Juni. t Xa afloop der Dinsdag alhier gehouden in spectie van milicien-verlofgangers, hebben zich eenige wanordelijkheden voorgedaan, ten gevolge van misbruik van sterkeu drank. De politie heeft twee dezer miliciens in arrest genomen, die wer den opgezonden naar 's Hertogenbosch ter be schikking van den Heer Auditeur-militair aldaar, beschuldigd van dronkenschap eu feitelijke weer spannigheid. t BRAK'EL, 12 Juni. De eerste nieuwe aard appelen van hier gisteren ter markt te Gorinchem aangevoerd, werden aldaar voor f 0.75 per z.g. vijfkop, d. i. tegen ongeveer f 14 per HL. ver kocht. Over het algemeen zijn deze kralen vrij kloek van stuk, bijzonder vast en uitmuntend van smaak, waartoe het langdurig droge weder veel zal hebben bijgedragen. t UITWIJK. 12 Juni. Voor de vacature van predikant bij de Herv. gem. van Uitwijk en Waard huizen is een tweetal gevormd, bestaande uit: de heeren A. A. L. J. Ronijer, predikant te Nieuwerkerk in Zeeland en C. L. D. van Coe- verden Adrianie te O. en N. Wetering, om vol gens collatie-recht den Ambachtsheer aan te bieden. t DOEVEREN. Door het bestuur van het water schap »den Binuenpolder vau Doeveren* zijn ter benoeming van secretaris-penningmeester, door stem gerechtigde ingelanden van dit waterschap alpha- betisch op de voordracht geplaatst de h.h. J. C. Branderhorst te Genderen, H. VV. Loef te Doeveren en A. Smits te Eethen. t DUSSEN, 12 Juni. Gisteren wapperde alhier van het Raadhuis, de R. K. kerk en van de wonin gen van bijna al onze parochianen, de Nationale driekleur en geen wonder, omtrent ten 6 ure nm. arriveerde in deze parochie zijne Doorl. Hoogwaar digheid den Bisschop van 's Bosch, om na een kort bozoek in de woning van onzen Herder te hebben afgelegd, de reis door to zetten naar de 2e Parochie van Dussen, n.l. die van H. Maria Polder, teneinde daar aan leden der beide Parochiën en der Parochie van Wondrichem, het H. Vormsel toe te dienen. Hadden onze Parochianen, als voorzegd, van hunne liefde voor hun Hoogwaardigeu Kerkvoogd doen blij ken, niet, minder was dit in H.Maria Polder het geval, waar eeno eerewacht te paard Z. D. H. op de grenzen der Parochie wachtte, bij de Nationale driekleur ook nog eorebogen en andere versioriugeu prijkten, in een woord getoond werd dat 's Polders Parochianen de eer door dit Hooge bezoek hunne Parochie bewezen, waardig waren. Ten 10 ure vm. nam heden de plech tigheid een aanvang en werd ten einde toe, onafgebro ken, onder eerbiedige stichting en in de beste orde voortgezet. Ten 4 mn. vertrok Z. D. H., weder tot de grenzen der Parochie door de eerewacht begeleid, weder door onze parochie naar Drunen. f WAALWIJK, 12 Juni. Heden middag werd in de zaal Musis Sacrnm* van den heer Gerris alhier, eene vergadering van onderwijzers uit. het arron dissement Waalwijk gehouden. De HH. districts- cu arroud.-schoolopz. vereer den de vergadering met hunne tegenwoordigheid de laatste leidde ze. De discussie over schoolbibliotheeken, die iu de vorige vergadering aangehouden was, werd met le vendigheid voortgezet; daarna behandelde de heer Hillen Foutieve oplossing van een rekenkundig vraagstuk. Door den heer Van Willingen werd in geleid Onderwijzersvergaderingen. Hij maakte eene vergeljjking tusschen de vergaderingen vau thans en van voorheen en deed uitkomou,dat de tegenwoordige veel nuttiger ziju. Hij drukte tevens den wensch uit, dat ze zouden strekkou tot een hand van verbroede ring onder de onderwijzers. Een voorstel tot herziening van het reglement O O werd gedaanin de volgende vergadei-ing zal de herziening plaats hebben. Bij aclamatie werden op voorstel van den arrond.- schoolopz. tot leden der feestcommissie voor de volgende vergadering gekozen: de HH. Van Bree t.o Waalwijk, Van Santen te Sprang en ■Öreuer te Baard wijk. Nadat do voorzitter de aanwezige onderwjjzers zijn dank betuigd had voor huuue trouwe opkomst werd do vergadering gesloten. t DALEM. Zondag middag ontlastte zich hoven deze gemeente een vrjj hevig on weder. Vooral te Vu ren is veel regen eu zelfs hagel gevallen, die aan som- o on mige gewassen nog al schade toegebracht heeft. In een onbewoond huis van den heer V. aldaar is do bliksem geslagen, zonder echter brand veroorzaakt te hebben; de schoorsteen is gedeelteljjk verbrjjzeld, ter- wjjl hier eu daar in het binnenste des gebouws merk- teekeuen van verwoesting te vinden waren. Uitslag der verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer. Alkmaar. Herkozen mr. De Bruyn Kops, 1. Almeloo. Herkozen mr. Corver Hooft, c. en K. Amersfoort. Herkozen graaf Van Bylandt, a. en K. Amsterdam. Herkozen jhr. mr. Rutgers van Rozenburg, Dirks en mr. Gleichman, 1. Appingedam. Herkozen mr. De Ruiter Zijlker, 1. Arnhem. Gekozen baron Schiminelpenninck v. d. Oye, a. en K. Assen. Herkozen jbr. Van der Feltz, 1. Boxmeer. Herkozen mr. Clercx, K. Breda. Herkozen Des Amorie v. d. Hoeven, K. Brielle. Herkozen dr. Rombach, 1. Delft. Herstemming tusschen mr. Van Berckel, K., die 1031 en mr. Modderman, oud-Min. van Just., 1., die 918 st. verkreeg. Deventer. Herkozen mr. Blussé, 1. Dokkum. Herkozen mr. Bergsma, 1. Dordrecht. Herkozen mr. Van Osenbruggen, 1. met 971 st. Eindhoven. Herkozen dr. Vermeulen, K. Goes. Herkozen jhr. mr. De Savornin Lohman, a. en K. Gorinchem. Herkozen mr. Keuchenius, a. en K. Verkortingen: 1. liberaal, a. anti-revolutionair. K. Katho liek. e- conservatief. 's Gravenhage. Herkozen mr. Wintgens, c. en K. Groningen. Herkozen mr. Van Houten, 1. Gouda. Herkozen jhr. mr. Godin de Beaufort, a. en K. Haarlem. Herkozen De Meijier, 1. Haarlemmermeer. Herkozen mr. Reekers. Kath. 's Hertogenbosch. Herkozen Van der Schrieck. 1. Hilversum. Herkozen mr. baron Mackay, a. en k. Hoorn. Herkozen De Jong, 1. Leeuwarden. Herkozen Lieftinck, 1. Leiden. Herkozen baron Van Wasseneer v. Catwijck, a. en K. Maastricht. Herkozen jhr. Ruys van Beerenbroek, K. Middelburg. Herkozen mr. 't Hooft, a. en K. Nijmegen. Herkozen jhr. mr. Van Nispeu, K. Vacature Heydenrijck, gekozen Reuther, OHd-Min. v. Oorl., K- Roermond. Herkozen mr. Brouwers, K. Rotterdam. Herkozen Mees eu Van Rees, 1. Sneelc. Herkozen mr. Van Blom, 1. Steenwijk. Herkozen Thomassen a-Thuessink v. d. Hoop, a. en K. Tiet. Gekozen jhr, mr. Beelaerts van Blokland, a. en K. Tilburg. Herkozen Borret, K. Utrecht. Herkozen Bastert, 1. Winschoten. Herkozen mr. baron De Vos van Steenwijk, 1. Zutfen. Herkozen baron Braatsen van de Zijpe, a. en K. Zwolle. Herkozen baron Van Dedem, a. en K. Dinsdag had bij Wijhe, in de school te Wech- terholt, een treurig ongeval plaats. Terwijl 't achtjarig meisje van Kloezeman bezig was met schrijven, zakte het plotseling tusschen de bank weg en was onmiddelijk een lijk. Volgens 't oor deel van den geneeskundige, die zoo spoedig mo gelijk aanwezig was, is de oorzaak van dezen plotselingen dood toe te schrijven aan een aange boren hartgebrek. Het geregsthof te 's Hertogenbosch heeft ver klaard, dat er geene termen tot teregtstelling van den burgemeester, ambtenaar van den burgelijken stand te M., aanwezig zijn, wegens abuizen in de registers van don burgelijken stand. De heer Pierre Crommelin zal voorloopig zijn plan, om te Amsterdam met een luchtballon op te stijgen, niet kunnen ten uitvoer brengen, daar hij geen contract kan sluiten voor het benoodigde gas. Men verneemt, dat de luchtreiziger den 28 dezer in //Tivoli" te Utrecht zal opstijgen. Een particulier schrijven uit Vardoe, dato 30 Mei van den kommandant der Willem Barents", Woensdag te Utrecht ontvangen, meldt het vol gende: ffNa een zeer voorspoedige reis van 21 dagen kwamen wij in welstand te Vardoe aan. Van de vVarna" hier niets bekendevenwel maakt men zich over 't algemeen hierover niet onge rust. De ijsberichten zijn gunstig; een telegram van Hammcrfest meldde mijj, Probably Novava Zemlva approachable." Nabij Naaldwijk heeft een schippersknecht zijn meester, met wien hij verschil kreeg over liet koken van aardappelen, eenige messteken toegebracht. Bij de behandeling van de tractementsverhoo- ging voor schoolhoofden in de gemeente Schoter- land, zeide een der raadsleden, de heer S. J. Schaap, o. a. het volgende: //Een politie-agent bestaat van eene bezoldiging van f 400, kan dan een hoofdonderwijzer niet van f 700 bestaan? Wat zijn ze meer dan de politic-agenten Zij stel len zich in eigen oogen wel veel liooger, maar zijn ze niet even goed dienaren der gemeente?" Een 71-jarige weduwe is te Haarlem in een put achterhaar woning gevallen en verdronken. Op het Molenpad te Amsterdam is een man van een stijger gevallen en zwaar gekwetst naar het gasthuis vervoerd. Te Zuid-Scharwoude viel het zoontje van den timmerman K. in het water De moeder sprong het kind na. Met moeite wer den beiden gered. Een 5-jarig knaapje is te Heenvliet voor het huis zijner ouders in het water gevallen en daaruit levenloos opgehaald. In de Govert Elinckstraat te Amsterdam is door het springen van een petroleumlamp een hevige brand ontstaan. De bovenbewoners werden met moeite gered, twee verdiepingen brandden geheel uit. In het benedenhuis woonde een Eranschman, die met het oog op de tentoonstelling er een café restaurant op kleinere schaal uitoefende. Een dame met haar kindje woonde daarboven. Van beiden is de inboedel geheel verbrand en ongelukkig niet verzekerd, zooals hier door de vlottende be volking maar al te dikwijls verzuimd wordt. Het zelfde was ook het geval met nog eenige vreem delingen, die op de hoogere vei diepingen van dit huis woonden en betrekkelijk veel schade hebben geleden. In een uitvoerig schrijven antwoordt de corres pondent der »N. R. Ct.« te Utrecht op do waar schuwing van dr. Koster, om niet te lichtvaardig geloof te schenken aan de geruchten, betreffende het schandaal, dat onlangs te Utrecht plaatsvond. Laat ik (zegt hij o. a.) tegenover de feiten van prof. K. de door mij en het »Utrechtsch Dagblad* medegedeelde feiten stollen door bet »Utr. D.,« dat hier bekend is om de voorzichtige en prijzens waardige nauwgezet heid, waarmede het steeds der gelijke berichten vooraf aan het oordeel van hen, »die het best met de zaak bekend knnnen zijn* onderwerpt, en dit ook iu deze betreurenswaardige zaak niet zal hebben nagelaten, 't Zijn feiten, die dan ook nog door niemand weersproken zjjn, inte gendeel de man der overledene bevestigt ze. 1. De jongelui zijn in het huis gedrongen en hebben de vrouw mishandeld; 2. De man snelde haar ter hulpe en word afge ranseld 3. Zij werden uit hun eigen huis op straat ge worpen 4. De vrouw valt op straat in zwjjm on wordt in huis gedragen; 5. Zeven dagen later sterft zij. De twee eerste dagen was zij ziek, eu, volgens prof. K. de vijf laatste ernstig* ziek. Ziedaar de naakte feitenEn gaat het nu aan, de mededeeling van dit» feiten ophitsen* te noemen? Zeker wensch ik dat er recht geschiede dat zal met mij iedereen wel wenscben. Maar meer nog wensch ik en die bedoeling zal ieder er kennen in al wat ik over deze zaak schreef dat er een einde kome aan den onden sleur, die hier bij onze politie sinds jaren heersc'nt. Wil men mij verwijten dat ik het volk ophits tegen de hoogere standen het ware onbillijk. Ik meen bij vroegere gelegenheden mendenkeo.a. aan de Oorsprong te hebbeu bewezen, dat ik onware voorstellingen en verhalen onder het volk over de aanzienlijken zoo krachtig mogelijk tracht te onderdrukken. En vraagt men mij in gemoede af, of ik er mij in verhengen zon indieu de balda digheden zwaar ges'rati werd> u geenszinsHet zou mij zelfs leed doen. Maar ik heb niet kunnen onderdrukken een gevoel van onpartijdigheid dat mij dreef om onverschillig wie de betrokkenen wa ren eenhandelwijze bekend te maken, welke van ieder ander zou zijn publiek gemaakt en die trouwens hier reeds algemeen bekend was. Volgens een nader bericht, hebben de schuldigen, den man van de overledene 15,000 aangeboden. Aan de Herv. gemeemte te Maastricht is door de regeering eene toelage van ƒ2000 verleend voorde verdere herstellingen vau den fraaien St, Janstoren aldaar. In verband met een bericht uit Vljjmen in een vorig nommer onzer courant wordt ons medegedeeld, dat na onderzoek officieel is geconstateerd dat bij den houd, die vermoed werd dol te zijn, van dol heid geen sprake is. De gewone verordeuing is dan ook door de bevoegde macht niet afgekondigd. Na een langdurige instructie is eindelijk Maandag de zaak van de beruchte Millioeneu-juffrouw* in openbare behandeling genomen. De beschuldigden in deze zaak deelden wij reeds vroeger mede. De rechtbank is samengesteld als volgt: Voorzit ter: mr. A. A. Wove; rechters: mrs. A. H. van Tien hoven en Jhr. J. B. J. U. Ridder van der Schueren Bijzitter mr. A. C. VVesenhagenOfficier vau Justitie, inr. A. N. baron de Vos van Steenwijk; Griffier, mr. M. J. E. Viruly Verbruggen. Advocaten zijn: mr. Haas, van Amsterdam, voor do »millioenenjuffrouw« en Hoetink, Mr. van Gigh, van 's Gravenhage, voor van der Heem en Consenheim, Mr. van Embden, van 's Gravenhage, voor Ga-fit Struik en Mr. Melchers, voor van Zutphen eu Jools. Te ruim 10 ure worden op bevel van don presideut de beschuldigden binnengeleid. De millioenenjuf- vrouw is, gelijk men weet, zoo scheef als eeu hoekt urf. Toen zo de gerechtszaal binnentrad, was ze zeer bleek en dus bepaald loelijk te noemen. Ze ziet er uit als een vrouw van 45 a 50 jaar eu is gekleed in een zwarte japon met zwart zijden mantel door kant afgezet, ter wijl ze een hoed vau dezelfde sombere kleur op het hoofd draagt, versierd met rozobloeuien. Diaman ten droeg zo niet meer! Gorrit Struik is zeer ar moedig gekleed eu lijkt een woinig op ziju znster. Hoetink, de minnaar van Jaantje, is gekleed in een donkerbruin fantasie pak, hij heeft blond baar en een blond licht kneveltje. Van Zutphen is reeds grijs en fatsoenlijk gekleed. Jools is een stokoude grijs aard en schijnt erg zenuwachtig te zijn. Van der Heem begint een weinig te grijzen en draagt een zwar ten knevel. Conseuheim is eveneens bejaard, heeft een kaal hoofd en draagt aan de slapen een gekrulde haarlok. Nadat do president, de gebruikelijke vragen betreffende de namen eu oudadom tot de beschuldig den gericht heeft, leest de griffier de dagvaarding, waarbij alle beschuldigden aandachtig en ernstig toe- hooreu, behalve Hoetink, die met een lachend uitda gend gezicht, alsof het hem geheel onverschillig is wat er voorvalt, luistert. Vervolgeus wordt voorlezing gedaan van de getui genis voor den rechter van instructie afgelegd door G. Bijl, wed. Pelgrim, sedert overleden. Die getuigenis heeft betrekking op het eerste punt van beschuldiging, het zich bodriegolijk meester maken van de schuldbe kentenis van ƒ1000 ten nadoole van de overledene C. Bjjl. Thans is de beurt aan de eerste getuige, Eeltje Pelgrim, woonachtig te Vureu. Uit de verklaring vau deze getuige blijkt dat Jaan tje Struik in 1879 van juffrouw Pelgrim, moeder der getuige, geb. Cornelia Bijl, thans circa 3 maanden geleden overleden, successievelijk kruidenierswaren had gekocht, tot een bedrag dat tot ƒ1000 was opge- loopeu, voor welk bedrag Gerrit Struik haar moedor een gezegeld stuk had gegeven, waarin hij Verklaarde borg voor die som te blijven. De teruggave van die som was uitgosteld geworden en uit gebleven, totdat ze eindelijk in 1879 of'80 ton huize van Jaantje be taald zon worden. Eeltje ging met de schuldbekente nis voor hare moeder naar Jaantje Struik toe, waar Gerrit haar 300 op een tafeltje uittelde. »Nu moet jij de rest maar betalen*, had Gerrit toen tot zijue zuster gezegd, waarop Jaantje had goantwoord >neon rooie smoerlap jij zult het betalen want je hebt rnoo- goholpen aan hot opvreten.* Jaantje had toen het stuk uit Eeltje Pelgrim's hand getrokken, het aan haar broeder gegeven, die er, nadat hij de ƒ300 had opge streken, mode van doorging. Jaantje doed daarop alsof zij zeor verontwaardigd en dood eerlijk was en zeide tot Eeltje: »als ik naar mijn gemoed te werk ging schoot ik hem dood.* Eeltje Pelgrim verklaarde dat bare moeder, noch zij, ooit iets van het geld hadden teruggekregen. Vaak echter zin speelde Jaantje tegenover Eeltje op do millioenen welke zij te wachten had, waardoor ze nog 100 wist los te krijgon. GijsbertPelgrim, haar vader, herbergier te Vuren, bad ook ƒ200 aan Jaantje en haren broedor geleend, doch hij heeft daarvoor 2 gouden horloges met kettingen in pand gekregen. Gerrit Struik zou gezegd hebbeu, dat zijn zuster Jaantje voor geene 4 millioen op zij ging. In Dec. 1881 verliet Jaantje Vu ren, iu gezelschap van Authonie Hoetink, dien ze te Gorinchem had leeren kennen. Eeltje had wel eens mot eene vervolging gedreigd, doch daar was niets van gekomen. De heer Jau van Veggelen, van wien Jaan tje had uitgestrooid dat zij de millioenen zou erven, kwam wel eens in Vuren bij de lebeschuldigde. Op de vraag van den Presidentof Jaantje op deze verkla ring iets heeft aan te merken, antwoordde ze: »Ja, mijnheer de Achtbare, ik heb iu zooverre iets aan te merken, dat ik de schuldbekentenis heb geschreven en onderteeekend, niet mijn broer. Ik heb alles, tot den laatsten cent toe, betaald. Gerrit was geen borg, wist van de geheele zaak niets af, al wat Eeltje Pel grim verklaard heeft, is niet zóó gebeurd.* Deze woorden zegt ze zoo kalm cn bedaard mogelijk. Gerrit en Hoetink verklaren nergens van te weton. De Voorzitter wijst beklaagde op het feit, dat ge tuige onder eede hare verklaringen heeft afgelegd. Jaantje»Ik sta wel niet onder eede, maar wensch do waarheid te spreken alsof ik ouder eede stond.* De volgende getuige is G. Pelgrim, kastelein te Vu ren, broeder van de vorige getuige. Zijne verklarin gen stemmen omtrent de meeste punten met die zijner zuster overeen. Mr. De Haas stelt den getuige de vraag wat zijne zuster hem heeft verteld van de ontfutseling der schuldbekentenis. Uit het incident dat nu volgt vloeit voort, dat ge tuige volhoudt dat zijne zuster hem heoft gezegd, dat zij het stak aan Jaantje heeft gegeven die het haar vroeg, terwijl Gerrit bet geld telde, en dat beiden ver- Op verzoek van eenige lezers plaatsen wij een verslag van dit geruchtmakend proces, dat echter uit den aard der zaak zeer bekort is moeten worden. volgens het geld en het stuk hielden. Eeltje Pelgrim, opnieuw voorgeroepen, houdt vol dat het stuk haar door Jaantje ait de hand werd gerukt eu dat zij het zóó aan haar broeder heeft verhaald. Mr. De Haas verzoekt dat akte van deze afwijkende verklaring zal worden genomen -- wat alsnn geschiedt. De 3e getuige, Jan Bijl, timmerman te Voren, ver klaarde Gerrit Strnik sinds 8 jaar te kenuen en wist dat deze door handenarbeid zijn brood moest verdie nen, dns geeu vermogen bezat. De 4e getuige J. Ames, glasblazer te Varen,schoon zoon van de wed. Pelgrim, heeft mede van Eeltje ver nomen, dat haar het bew ïste stuk was ontfutseld,doch hoe herinnert hij zich niet ineer. In de korte pauze, die nu volgde, had de gelaatsuit drukking van Jaantje eenige wijziging ondergaan. Ze scheen ontstemd, hetgeen haar intnsschen niet belette zicb inwendig wat te versterken. Zij was aan het ge bruik van baar derde zeer groot glas melk, die stevig met eieren en suiker was aangoroerd. Bij hervatting der zitting wordt gehoord de 5e ge tuige, mr. Kolff, notaris te Herwijnen. Deze getuige weigert op grond van den op hem rustenden plicht tot geheimhouding, iuliehtiug te geven omtrent den finan- ciëelen toestand der ouders van Jaantje. Haar vader heeft hij gekend als een rechtschapen man. De voorzitter constateert, uit de acte van boedel scheiding, dat de kinderen elk pl. m. 4000 erfden. Getuige geeft ontwijkend antwoord; hij herinnert het zich niet. Het eenige wat hjj meent te mogen zég gen is dat hij niet gelooft dat er veel gold is geweest. Hij heeft de bewuste schuldbekentenis van 1000 in 1879 of tegen 1880 gezien. De Pelgrims lieten hem het stuk zien omdat zij ongerust waren.Het was een borg stelling van Gerrit Struik ten behoeve van Jaantje. Mr. Van Einden vraagt akte er van dat getuige zich niet juist weet te herinneren iu welk jaar hij met Ger rit het bedoelde onderhoud had. De zesde getuigde is F. D. Rabanus, makelaar te Amsterdam, gehuwd met Aaltje Margaretha yauVeg- gelen, uicht van den heer Jan van Veggelen. De heer Rabanui was executeur-testamentair van den uiter- steu wil des heeren Jau van Veggelen, die den 2n Dec. '77 kinderloos stierf, nadat hij 2 maal gehuwd was geweest. Zijn vermogen beliep omstreeks 50,000 a f 60,000, daarvan was zijne vrou^r universeele erfge name. Er gingen successierechten en eenige kleine le gaten af,zoodat zijne vrouw een kleine ƒ50,000 kreeg. Van do familie Struik, Jaantje of Gerrit, was in het testament geen sprake.Het vermogen bestond uit 4 inschrijving op 't Grootboek, de overledene had geen huis aan de Heerengraeht (zooals Jaantje beweerd had) doch wel een paar kleine huisjes aan de Rozen gracht. De heer Jan van Veggelen was bjjzonder zui nig. Wel verre van goedgeefs te zjjn, was nooit oen cent van hem ie verkrijgen. De 7e getuige Aaltje Margaretha van Veggelen, huisvrouw van Rabanus, is ten hoogste verontwaar digd en verbaasd, nu ze verneemt dat Jaantje gezegd heeft, dat de oude hoer van Veggelen met haar moeder zon trouwen. Die moeder was trouwens een fatsoen lijke, brave vrouw, maar van huwelijksplannen heöft mevrouw Robauus nimmer gehoord. Nooit heeft haar oom een kapitaal van 120,000 bezoten, zoodat hij ook geen 60,000 aan Jaantje kon bobben gegeven. (Zij kijkt Jaantje met van verachting on verontwaar diging schitterende oogen aan.) Jaantje zegt daarop, dat deze getuige onmogelijk kan weten wat tusschen haar en den overledene voor viel. De getuigen K. H. Schutte en C. Zwaan verklaren mede dat laatstgenoemde geen dubbeltje weggaf, geeu cent zelfs. Zij hoorden hem nooit van de familie Struik spreken. De overledene die steenhouwer was, 60 of 70 mille weggeven aan Jaantje Struik? Het is te onge rijmd om er bij st.il te staan Voorzitter tot Jaantje: Hoort ge? Durft ge nu nog volhouden die'som te hebben ontvangen? Gij hebt te veel scherpzinnigheid om niet de belachelijkheid nwer bewering in te zien. Jaantjo blijft volhouden dat geld van den heer Van Veggelen te hebbeu ontvangen. Volgens haar hield hij ook niet van zijne familie en gaf het daarom liever haar. Voorz.En hij liet zijn vermogen aan zijn nichtha als universeele erfgename Hoe klopt dat met uwe be wering? 8, Jaantje Ja maar, dat wat hij haar naliet, was het overschot slechts van hetgeen hij mij gaf! Alsuu is aan de beurt de getuige W. J. Ten Hoet, advocaat te Amsterdam, die door Jaantje is geraad pleegd, naar aanleiding van een haar beteekeud vonnis van den juwelier v. d. Gant, die eene pretentie van 1250 tegen haar had. V. Heeft zij u niet verklaard dat zjj niet wil stelen, maar dat zij wel kon liegen en bedriegen? A. Ik wensch niet te verklaren, wat ik volgens mijn ambt. geheim moet houden. V. Ik laat u niet toe die stelling in te nemen. Gjj hebt in de instructie die verklaring afgelegd en ge- teekend. A. Ik stond toen onder de verdenking van gestolen goed geheeld te hebben. Toen ik de bedoelde verklaring aflegde, was ik ziek. Indien zij mij iets dergelijks heeft gezegd, dan was het iu vertrouwen. Na eene heftige tweespraak, tusschen den getuige en den voorzitter, weigert getuige onder eedo te beves tigen wat hjj voor den rechter van instructie ver klaarde. De voorzitter zet den getuige, die dan toch advocaat is, terecht, wegens zijne onvoorzichtigheid om dan dergelijke verklaringen te onderteekenen voor den rechter van instructie, die allen lof, eu niet, wat ge tuige deed voorkomen, berisping verdient. Getuige verklaart verder dat Jaantje hem had vor- haald geld van Vau Veggelen to hebben ontvangen. Bij de instructie had getuige verklaard dat Jaantje hem nader had verteld dat do zaak van Van Veggelen niets dan eene fictie was. Getuige herroept ook die verklaring en haalt zich diensvolgens eene nieuwe vermaning van den kant des voorzitters op den hals. De officier van justitie dient getuige een ernstige berisping toe, naar aanleiding van brieven door hem geschreven, waarin aan sommige beklaagden dezelfde houding werd aanbevolen, die hij nu onder eede zelf aanneemt. Getuige ontkent in andere houdiug tot Jaantje ge staan te hebben. Zij bezit portretten van hem in toga, doch daarachter schuilt naar zijne bewering niets kwaads. Off. v. Jast.Heeft zij u niet geraadpleegd hoe zij in het bezit van een andermans goed kon komen, zon der in handen van het gerecht te vallen? Getuige betwist het recht dergelijke verdenkimf op hem te werpen en licht toe wat te dien aanzie tusschen hem en Jaantje voorviel. V. Op welken grond trekt gij uwe verklari voor den rechter van instructie afgelegd terug?/ A. Ik verkeerde voor den rechter van instra

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2