PLAATSELIJK-NIEU WS. BINNENLAND, Brieven uit Amsterdam. WAALWIJK, 15 Juni. De aanvoer was heden Ier veemarkt minder dan de vorige markten, doch de handel was vlug. In de weilanden werd het vee, vooral kalfkoeien en dito vaarzen de geheele week door druk en tegen hooge prijzen opgekocht. Jong vee en vet vee komt thans bijna niet ter markt. Het schijnt al wordt er geklaagd, dat het grasgewas nog al beschot oplevert. Inlandsche huiden en vellen zijn laag gestemd La Plata- en Rio Grandehuiden daarentegen zijn per K. G. sedert de laatste 8 dagen weer p. ra. 1 cent gestegen de prijzen zijn zeer hoog, terwijl die van het zoolleer daarentegen stationair blijven. Schors, die dit jaar zoo buitengewoon goed gewonnen is, wordt veel aangeboden, doch meestal op marktgang, vaste prijzen zijn nog niet te be dingen, doch zeker is het dat zij zullen dalen. WAALWIJK. Verleden Donderdag zijn door H. Van Schijndel, landbouwer en paardenkoopman alhier, reeds drie karrevrachten nieuw hooi binnen gehaald. Hij zal wel de eerste in deze streek zijn. t UITWIJK. Door den Ambachtsheer van Uit wijk en Waardhuizen is de collatie uitgereikt op den heer A. A. E. J. Rouijer, predikant te Nieu- werkerk in Zeeland, welken daarop het beroep naar deze Herv. gem. is toegezonden. OOSTERWIJK, 15 Juni. Gisteren werd het voormalige aloude „Oude-Mannenhuis" alhier een prooi der vlammen. Het werd nu gebruikt als boerenwoning, zoodat zich niet kon herhalen het ongeluk, dat op dezelfde plaats voorviel op 14 October 1567, toen de aldaar verpleegde Willem Lombarts bij een brand, die 64 huizen vernielde, er in omkwam. Nu liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. De brand bepaalde zich tot dat eene perceel. De oorzaak onbekend. Alles was tamelijk wel verzekerd. De gemeenteraad heeft aan burgemeester en wethouders opgedragen om nogmaals pogingen te doen ter verkrijging van de intrekking van het besluit van den Minister van Waterstaat enz., waarbij de naam van Oisterwijk werd veranderd in Oosterwijk. t GORINCHEM, 18 Juni. De drie stoombooten benevens een legger, toebehoorende aan de erven van wijlen den heer A. Quakernaat van Spijk alhier, zijn 11. Donderdag in den Doelen alhier in het openbaar verkocht aan de hh. Smit Co. voor de som van 74,500. t DALEM. Een vrij hevige wind heeft hier Zaterdag j.l. op het vlakke veld aan aardappelen, boonen en dergelijke nog al schade toegebracht. t In de 5 eerste maanden van 1883 zijn aan de visclnnarkt te Gorinchem afgeslagen 33838 elften en vinten, 881 zalmen en 6 steuren, ter wijl aan belasting ontvangen is 6,247.03. In hetzelfde tijdvak van 1882 werden afgeslagen 69,551 elften en vinten, 1072 zalmenen 10 steu ren, terwijl aan belasting ontvangen werd ƒ9107.08. t WOUDRICHEM~17~ Juni! Heden middag hield Ds. Oorthuijs, predikant bij de Herv. gem. ten aanhoore van eene talrijke schare van hier en elders opgekomen, zijne afscheidsrede naar aan leiding van Hand. 20 vers 32. Een der ouder lingen bedankte Z. Eerw. in eene gepaste toe spraak voor den ijver, waarmede hij steeds in zijne bediening was werkzaam geweest, terwijl de ge meente daarna den vertrekkeuden leeraar de heil bede toezong, vervat in het 4e vers van psalm 121. gelukkig makend idee winnen willendoor uitvinders van allerlei wonderbaarlijke machi nes door leegloopende journalisten, die een plaats; lui van allerlei soort, die een aan beveling vragen, doch zelden ontvangen, enz. Gemakkelijk is het niet den hoofdredacteur te naderenhet is niet te veel gezegd, dat het lichter is tot den president der Vereen. Staten door te dringen als bij den chef-re dacteur op audiëntie toegelaten te worden. De invloed van zulk een persoon is zeer groot en de heele Amerikaansche wereld vleit om zijn gunst. Hooge regeeringsbeamb- ten, bekende kunstenaars, letterkundigen en wetenschappelijke mannen, rechters, advoca ten en geldmannen dingen er naar, want hij kan ben allen ten voordeelè zijn. CAPELLE, 12 Juni. Heden avond werd door Marinus de Rooij, schoenmaker te Waspik (Boven), onder deze gemeente gevonden eene portefeuille, o. a. inhoudende 220. De eerlijke vinder werd (na nog eenige moeite) door den verliezer, een zekere v. S., landbouwer te Moergestel, beloond met 2. Sommige personen klagen„eerlijkheid is de wereld uit"; zij zijn er echter zelve de oorzaak van, getuige bovengenoemd feit. De belooning is toch in de verste verte niet geëvenredigd naar de waarde van het gevondene. Zooals bekend is, deed de minister van justitie, de heer Modderman, een beroep op den steun en de medewerking van particulieren om hel. misbruik van sterken drank te bestrijden en heeft dienten gevolge het „Volksbond", vereeniging tegen drank misbruik, met medewerking van het rijk en de gemeente Amsterdam, daar drie kiosken doen op richten (op de Weteringschans, de Stadhouderskade en in de v. Baerlestraat) waarin glazen bier, 1/2 liter inhoudende, tegen 5 ct. per glas worden verkocht. Hoewel die kiosken pas geopend zijn, worden dagelijks reeds honderden glazen verkocht en dat het bier in den smaak valt, blijkt ook daardoor dat veel werklieden reeds komen met flesschen, kruiken of kannen om daarin bier te halen. Zelfs tappers en slijters hebben verzocht dat het Bond hun bier per fust zou leveren. De zaak neemt dus blijkbaar zoo goed op dat, hoewel de onderneming is opgericht met het oog op de tentoonstelling, ze wellicht een definitief karakter zal verkrijgen. Wij hopen, dat het publiek deze poging om het volk goed bier voor weinig geld te verschaffen, zal steunen. Het „millioenen-proces met plaat en curieuse beschrijving7' door Justus van Maurik, zal voor komen in een extra-nummer van „De Amster dammer. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, is de leiding van de instructie in de treurige zaak van de door Utrechtsche studenten gepleegde mishan deling opgedragen aan den heer Mr. R. Mei vil baron Van Lynden. De N. N.-Holl. van Alkmaar waarschuwt de Katholieken voor zekeren man, die hunne huizen afloopt om platen te verkoopen, waarop de H.H. Martelaren van Gorcum staan afgebeeld. De lijst, die hij bij zich draagt, met de handteekeningen van eerw. geestelijken, is door hem zeiven opge maakt. Hij vraagt ƒ2.50 voor iedere plaat, die misschien geen kwartje kost. In den zuidoosthoek vau Eriesland bedelt tegen woordig langs de huizen een man, zich uitgevende voor Chr. Nat. onderwijzer, die wegens lichaams gebreken zijne betrekking moest opgeven. Hij heeft boekjes van Chr. Nat. strekking bij zich en beroept zich op eene aanbeveling van zekeren predikant II. Na onderzoek is echter gebleken, dat deze niets van hem afweet. Hij is tamelijk bedreven in bijbel teksten, waarvan hij bij orthodoxe lieden ruim gebruik maakt. Zijne boekjes, die niet meer dan 5 ct. waarde hebben, biedt hij aan voor 75 cent. Uit Sprang wordt gemeldMaandag ochtend was de jonge karnhond van J. IIdie nabij de schuur aan een ketting vastlag, verdwenen, terwijl ketting en halsband nog aanwezig waren. Dinsdag ochtend kwam de hond terug, voorzien van een nieuwen halsband en ijzeren ketting, waaraan een paal. Waarschijnlijk had er diefstal plaats gehad, doch is de hond van zijne nieuwe verblijfplaats losgebroken om zijn oude baas weer op te zoeken. Op den laatsten marktdag der vorige week verkocht de landbouwer Van der Linde (e Ambt- Vollenhove, aan een koopman uit Genemuiden een varken voor ƒ70, onder beding dat het boven de 300 halve KG. moest wegen, anders werd de koopman eigenaar zonder eenige betaling. Het varken werd nu gewogen en bracht het tot 296 halve KG., zoodat het boertje huiswaarts kon gaan zonder geld en zonder varken. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag zijn een 15-tal schapen, toebehoorende aan de landbou wers A. N. te Veen en B. v. P. te Sprang, als mede een geit van den opziener der weilanden te Drongelen, door drie losloopende honden van B. te Wijk gedood, verscheurd en sommige meer dan half opgevreten. Toen genoemde opziener in den vroegen ochtend in de nabijheid der weide kwam, namen de honden pas de vlucht. liet Proces der Millioenenjuffrouw. Zij die zich van af heden op dit NIE U WSBLADabonneeren, waar- van de prijs, Jranko per post, slechts f 1 per 3 maanden is, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers, waarin een nieuw feuil leton aanvangtgratis. Vervoer op den Noordbrabantschen stoomtramweg tusschen Waalwijk en Tilburg. De stoomtramweg tusschen deze gemeente (haven alhier) en Tilburg voldoet zeer goed aan de ver wachting. Verschillende malen per dag vertrekken de treinen van hier naar Tilburg en terug; de handel en scheepvaart zijn beide met dit gemakke lijk vervoermiddel gebaat. Uit onderstaande opgaaf blijkt, dat het vervoer van reizigers en goederen zeer aanzienlijk is geweest. In het jaar 1882 werden vervoerd 138.336 pi sonen met een opbrengst van ƒ35,857.54, uitmakem 379 reizigers per dag. Het goederenvervoer nam geregeld toe in verband met den dienst dor Waalwijksche stoombooten en is nog steeds toenemend. Aan goedo ren vracht werd ontvangen, met inbe grip van 1500.der posterijen, de som van 13,870.78. De totale ontvangsten der maatschappij hebben bedragen Het vervoer van personen uit Waalwijk bedroeg in ronde cijfers Waalw.-Tilb. Ie klas 5500, 2e klas, 21000, Waalw.-Loonopz. Ie k. 1100, 2e k. 5000, Waalw.-Kaatsh. Ie k. 1300, 2e k. 9000, Waalw.- Sprang 1. k. 1900, 2e k. 8000. Totaal le k. 9800, 2e k. 43000 alzoo te zamen 52800 personen. (Van onzen specialen correspondent.) Onwillekeurig heb ik veertien dagen geleden een verzuim begaan, dat ik thaus zal trachten te her stellen. Beloven dat dit nooit weer gebeuren zal, doe ik echter niet. Die op de tentoonstelling ge weest is en de massa uitstallingen in oogenschouw heeft genomen, zal begrijpen dat een verslaggever met papier en potlood gewapend, al door turende en noteerende, gemakkelijk 't een of ander ongezien kan passeeren. Ter zake echterik heb als terloops gesproken van schilderarbeid, ingezonden do ir den heer L. Donkersloot te Dordrecht en dezer dagen de uitstalling van dezen verdienstelijken schilder voor bijgaande, bemerkte ik, dien heer te kort gedaan te hebben. Die uitstalling is te goed en heeft teveel werk en talent vereischt om terloops aangestipt te worden. Ze bestaat uit een kast, die geheel gesloten is en waaraan op eiken hoek een houten schot is be vestigd. Aldus vertoont iedere zijde 3 vlakken, van welke het bovendeel als hout, 't onderdeel als mar mer geschilderd is. De houtsoorten: nieuw eu oud eikenhout, ypenhout, palisander-, essen-, Italiaansch en inlandsch noten-, Amerikaansch greenen-, esdoorn- en mahoniehout, zijn keurig weergegeven en 't mar mer in 12 soorten wedijvert met 't beste van dien aard. En nu naar de tweede zaal van ons land aan de rechterzijde. De ingang is gedrapeerd door netten, gezonden uit Scheveningen. 't Is of ge den nieuwen haring al proeft, bij 't gezicht van dit prachtig garen, binnen is nog meer garen te zien, want \ve bevinden ons hier in een afdeeling vol praktische zaken, afgewisseld door slecht- weinig luxe en daar door minder geschikt om ueijos g ëlakerd te wor den. Veel aantrekkelijks voor 't oog is dan ook hier niet aauwezig. Ik zonder hiervan echter al terstond uit de rijke uitstalling vau den heer Joost 't Hooft te Delft, die op zoo uitnemende wijze het Delftsche aarde werk faience de Delft weer in eere brengt. De Amsterdammers kunnen daarvan al geruimeu tijd schoone proeven bezichtigen bij Cossa in de Kalverstraat, doch die welke hier tentoongesteld zijn, verdienen een pons nauwkeurig bekeken te worden. Dat steenen goed wordt thans gebakken met copiën naar beroemde schilderijen en komt zeer in de smaak. Onze dames dragen reeds oorknoppen broches, portemonnaies eu flacons van plateelaarde gebakken. Keulsch aardewerk staat hier uit Deveuter inge zonden en smakeloos tentoongesteld. O, wat kan Nederland nog leeren van de Franschen. Zoo min kau 't artikel niet wezen of een Franschman geeft er eeu goed oog aan en ik ben zeker dat hij de aandacht vau 't publiek zou trekken met ingredi ënten, zooals er hier staan Keulsche potten, schoeu- smeerpotjes enz. En daarin zit 't geheim van den verkooper Niet in de eerste plaats in de degelijkheid zijner waar, maar in de wijze waarop hij voor de oogeu der nieuwsgierige menigte tentoou spreidt. j Daar staat eeu fraaie collectie glas uit Leerdam en dichtbij oen niet minder fraaie en bovendien zeer belangrijke verzameling van gebogen en ge kleurd glas, glazen dakpannen enz. van J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht,wiens Koninklijk Ned.Fabriek reeds wijd vermaard is. We zuilen slechts eeu oogenblik vertoeven bij de talrijke inzendingen van garen en weefsel van al lerlei aard. Onwillekeurig richt zich uw oog naar dien pil; ar in de verte, die geheel uit klossen garen bestaat; al 't andere is voor deskundigen dames voor! van hoog belang, maar aangezien ik niet de eer heb een dame te zijn, ben ik al spoedig van al dat linnen voldaau. Overijsel en Noordbrabant maken hier een goed figuur en 't. achterdeel der O zaal, gedeeltelijk afgeschoten van't overige is geheel gevuld met Tilbnrgsch fabrikaat, liunen en wollen stoffen, die daar niet ouoogeljjk en zeer stemmig tentoongesteld zijn. We treffen teruggaande nog aan een tweetal in- O O O zendingen van »Tessehchade« eu Arbeid adeltvan welke do eerste oen oogenlust is voor kindereu, want ze bestaat geheel uit zeer schoon gekleede poppen, nationalen dracht en de laatste bovendien nog bijzonder aantrekkelijk is voor de grooteren. Ik heb ten minste een lief meisje tegen haar beminde zien knipoogen na een aandachtige beschouwing van een paar poppen, baker en kind. Met die oogen pantomime wilde ze gewis haar hooge goedkeuring te kennen geven over 't gewaad van dit tweetal. Eu 't. is ook heel lief. Ik behoef er niets meer van te zeggen, want 'tis onmogelijk dat ge ze ongezien zoudt kunnen voorbijgaan. Hebt ge nu nog zin de chemiserie te zien van Mencke alhier, van au bon Marché uit Rotterdam en den Haag, waar overhemden van 50 on nog duurder liggen of het viertal prachtige dames- costnmes van Samson uit Gouda, de schoon gestikte dekens van Veltman alhier, de heerenkleeding van Oostmeier te Rotterdam en nog meer van dien aard, ga uw gang ik zet me hier even neer op een bank van 1). Buijs, den stichter van 'f. schoolmuseum, die natuurlijk op deze tentoonstelling niet. ontbreken mag. Over deze inzending weid ik echter niet uit. Schoolmeubelen eu leermiddelen zal ik binnenkort eens apart nomen naar aanleiding van de schoone collecties door de stedelijke besturen vau Parijs en Amsterdam in daartoe expresselijk ingerichte lokalen ingezonden. Op onze schreden terugkeoreude staan we nog een oogenblik stil voor een tweetal vitrines (glazen kasten) waarin geweven kerksieraden liggen, een van de Vries alhier en een van Stollonberg te Roer mond, verwonderen ons dat van Leer uit Haarlem hier een groot e verzameling Engelsche prentenboeken tentoonstelt en dat Roelants van Schiedam niets beters heeft ingezonden dan drukproeven van tram- en spoorkaartjes eu haasten ons nu naar buiten, want 't is nu reeds zes uur en overal haast men zich eeu heenkomen te zoeken. Op dit uur toch wordt, gesloten en gaan alle deuren der groote ga lerij dicht. De kleine voor de industrie, waarvan ik u in mijn vorigen schreef blijft echter geopend en wordt 's avouds, even als 't geheele oostelijke terrein electriseh verlicht. Met, de electriciteit is 't niet voorspoedig gegaan. Vooreerst waren de toestellen defect bij de aan komst en ten andere kon men toen alles hersteld en in orde gebracht was, maar geen licht krijgen. Er haperde maar een kleinigheid en nu men die gevonden heeft, schitteren dan ook de electrische lampen als heldere sterren in de lucht. Ge moet echter niet te vroeg komen om dit licht thans in zijn kracht te zien, want in dezen tijd schemert het den heeleu nacht door en bovendien giet thans ook nog de maan haar schijnsel op de tentoonstel ling neer. Druk is 't 's avonds niet. 't Is er ook niets ge zellig, Ik ben er verleden week een avond geweest 'twas op Zaterdag eu hoewel die avond zich bij zonder eigent om eens uit te gaan, kon ik de be zoekers wel tellen. We wandelden, om de muziek tent 't was te koud om te zitten en genoten van de stroomen harmonie, door de Mansvelders, een korps degelijke kunstenaars, tot ons uitgezon den. Het speet me later die waudeling gestaakt te hebben voor een bezoek in 't café chantant, waar tweemaal per dag oen concert des ambassadeurs wordt gegeven; ik voor mij houd meer van de gezondenen uit Mansveld, dan van die uit Parjjs, welke boven dien nog een hoogeu entreeprijs heffen. Te half tien werd Vrijdag de zitting hervat. De beklaagden waren opgeruimder dan ooit; Jaantje, die vóór de zitting geruimen tijd met haar raadsman, mr. Haas, had gesproken, kwam als de heldin van een drama, met zegevierenden blik de zaal binnen. Iloetiuk, door drie veldwachters geëscorteerd, voegt den verslaggevers bij 't binnenkomen toe„Ze zijn bang, dat ik wegloop." Doodelijke stilte heerscht; met ingehouden adem wacht het pu bliek de mededeeling af, dat de lijst der crediteuren met de fondsen op de tafel van den President zijn gedeponeerd. Maar de hervatting der procedure vangt met een teleurstelling aan. Zonder verklaringen of deposito's wordt het getuigenverhoor voortgezet. We hooren juffr. Brabant, winkeljuffrouw van de firma Sinkel te Amsterdam, van de inkoopen der millioenenjuffrouw, gerst a con tant de juffrouw kwam elke week bij Jaantje om haar bestellingen te ontvangen. In 't geheel besteedde zij wel 40,000, maar 8,000 bleef ze schuldig. Jaantje had de juffrouw veel van haar fortuin een geheim gesproken. Voor zoover de getuige wist, had Jaantje nooit geld van de firma Sinkel ter leen ontvangen; zij had dat al thans nooit gebracht, maar wel eens f 1000 voor haar gewisseld. Meer dan eenmaal zag de juffrouw stapels bankbiljetten optafel bij Jaantje liggen. Alle rekeninsren stonden ten name van mevr. Hoetink, want men dacht, dat Jaantje met hem getrouwd was. Overigens verhaalt de getuige veel van de leefwijze van Jaantje euvande chic van Hoetink,in wiens handelingen ze echter niets bijzonders opmerkte, evenmin als bij Gerrit. Te Botterdam had ge tuige, tegelijk met Bosch, mevr. Bosch en haar dochter ten huize van Jaantje (bij Van Zutphen), vijf of zes dagen gelogeerd. Er werd toen op grooten voet geleefder werd veelover juweeleu gesproken, ook over die, welke Jaantje niet had gekocht, maar ter leen had om ze eiken avond weer terug te geven. Vervolgens worden de prachtige diamanten ter tafel gebracht en door getuige, de Rechtbank en de advocaten bewonderd, en voor zooveel getuige betreft, herkend. De heer Povel, chef der firma Sinkel, geeft nadere inlichtingen over de bestellingen van en vooral namens Jaantje. Er was voor een f 7000 heereukleedingstukken bij, o.a. een pelsjas van f 2700 de coupeur kreeg bij het thuisbrengen 30 fooi. Alles wat nu nog niet is betaald, is bijna door anderen dan Jaantje besteld, op haar rekening. Eenmaal kwam Jaantje een 1000 betalen en had toen eenige bankjes van 1000 los in den zakook Broman kwam som wijlen betalen en ook voor hem werden bestellingen gedaan. Woud- huijscn vroeg getuige, wat hij van Jaantje dacht. Hij vertelde hem toen, dat zij 15 millioen van de Handelmaatschappij moest ontvan gen van een Indische erfenis; dit was hem ook meegedeeld dooreen vriend. Hij voegde er bij, dat, als Jaantje hem voor een ton bestelde, hij het leveren zon. Getuige zou daar pok werkelijk niets tegen ge had hebben. Jaantje had hem eens 4 a 6000 voorWoudhuijsen gevraagd, maar hij weigerde, omdat dit zijn zaken niet waren en wijl de statuten der firina het verboden. Nooit heeft hij dan ook geld ge geven of doen gevenze had geen ander dan goederencrediet. De leidekker C. Baars uit Gorkum legt getuigenis af. Gerrit was de knapste werkman, metselaar; hij dronk niet, hij was „eigenzel- verig" en had „een geweten als een huis" hij rekende zwaar en had de kleine lui met geld onder den duim. Gerrit zegt, dat de man nooit iets van zijn zaken geweten heeft; hij weet niet wat ik gerekend heb of niet. De heer Van der Toorn te Delft, zwager van Hoetink, wordt on- beëedigd gehoord. Hoetink had hem per telegram directe toezen ding van 400 gevraagd en hij heeft ze gezondenhij moet ze nog hebben. Ieder der kinderen van Athonie Hoetink» vader heeft van vader en moeder 6268,64'' geërfd, plus een zevende gedeelte van een nog overgebleven som van f 1300. Een zeer kostbaar met 200 brillanten omzet horloge vau getuige» vrouw, erfdeel harer moeder, had Hoetink meegenomen om het Jaantje eens te toonen, maar toen Hoetink het op herhaalde aanmaning wilde terugzenden, belette Jaantje het; zij beheerschte Hoetiuk geheel. Hem werden ook de erfenisverhalen gedaan en natuurlijk geld gevraagd, en wel ƒ1000, die hij, op Jaantjes verlangen, aan Hoetink zond. Bij de herhaalde bezoeken van getuige liep de erfenis allengs van 12 ton tot 48 mil lioen op. Hoetink verzekerde, dat hij de stukken gezien had en dat alles zuiver was. Op die wijze liep getuige er met 3000 en nog 2000 alzoo met de vroegere 1000 en 400 te zamen met 6400 in. Hij ontving daarvoor schuldbekentenissen van 30,000 en van drie ton Alles te betalen op 1 Febr. 1881, „in zuivere Nederlaudsche munt!" In gedeelten heeft getuige later zijn geld gekregen op circa 2000 na; het werd hem als cadeau gege ven, niet in afrekening, maar hij beschouwt het toch in mindering. Jaantje ontkent, dat zij het horloge heeft gehouden of genomen, en zegt overigens te kunnen bewijzen, dat getuige ruim is betaald. Alvorens de zitting te schorsen, geeft de Voorzitter het woord aan mr. Haas, die nu de lang verbeide mededeeling doet om trent de betaling der schulden. Mr. Haas zegt ongeveer het volgende„Ik wensch thans te vol doen aan de mij door beklaagde Jaantje Struik opgedragen taak. Van Amsterdam komende, heb ik hedenmorgen ran haar mede deeling ontvangen vau het resultaat harer onderzoekingen, volgens haar gisteren geuit voornemen. Zij heeft een lijstje opgemaakt, het welk ik aan de Rechtbank zal overleggen- Er staat boven „Af schrift" en daaronderdat mijn vermeening is dat ik schuldig ben aan Wildeboer 19,000, Van Vliet 21,000, een zekere weduwe te Dalem 200, Sinkel 8000, den stalhouder (oningevuld), juffr. v. Zutphen voor kamerhuur en andere verschotten ƒ1300; daarna volgtaan Hoetink 35,000, waaronder echter begrepen is wat hij van Bruinier en anderen heeft opgenomener gaat dus 2800, 3300, 6400 en 1200 af; voorts aan Kuijk ƒ2300 of 1700, aan Roos 1800, aan Van Walraven 700 en aan G. Struik ƒ2400; daarbij is aangeteekend Ik weet niet zeker of hij mij die gelden in eens heeft gegeven,maar hij heeft voor mij een ge deelte land verkochtwaar hij het geld heeft gehaald weet ik niet, maar hij heeft't geld te verantwoorden. Wat de Woudhuijsens be treft, wset zij niet zeker of ze hun nog geld schuldig is; zij zal dat later nagaanzij gelooft wel, dat ze het geld, op de brillanten door beleening verkregen, nog schuldig is, en zij wil dat dan teruggeven, ofschoon het door vele geschenken wel is betaaldzij berekent daarvoor 80,000. Eindelijk erkent zij de schuld van Vpn der Gant; daar haar goederen te Apeldoorn en te Amsterdam zijn ge- exccuteerd en zij niet weet, hoe 't «iet de verantwoording daarvan is gesteld, kan zij niet bepalen wat zij van dat alles kan voldoen. Doch zij heeft er deze mondelinge verklaring bijgevoegd Het is haar voornemen om na afloop van het proces mij in staat te stellen tot afbetaling der erkende vorderingen, geheel of ten deele, naar gelang van den stand harer zaken. Mr. Haas zal dit moe ten afwachtenhij wil gaarne voldoen aan eiken daartoe strekken- den last, zonder intusschen eenige verdere verantwoordelijkheid te dien aanzien op zich te nemen. Maar de beklaagde heeft zich bereid verklaard eu acht zich in staat om haar schulden geheel of gedeelte lijk te voldoen. Haar daarin behulpzaam te zijn wil pleiter intus schen ook gaarne aan een ander vertrouwd persoon overlaten. (Hilariteit). Na deze verrassing, die op veler gelaat een glimlach te voorschijn roept, wordt de pause gehouden. Het getuigenverhoor wordt hervatHoetinks zwager Bruinier had al zijn effecten te gelde gemaakt om Jaantjes erfeniszaak te doen slagen, vooral aangespoord door zijn zwagers geruststellende verzekeringen. Hoetink hoort de verhalen zijner familieleden met ziehtbarc vol doening aan. Zijn vrouw is, door zielesinart gefolterd, na het ge beurde aan vliegende tering gestorven. Jaantje zegt, dat de overledene meermalen verklaard», dat Bruinier geen geschikt man was, en dat daarin de oorzaak van haar dood ligt. Op een vraag van den substituut-officier zegt de getuige nog, dat hij letterlijk geplunderd en uitgekleed is. De gewezen goudsmid Theijssen te Gorkum gaf Jaantje tal van gouden voorwerpen op zicht mee, die later te 's-Bosch verpand bleken te zijn. Ook hij gaf geld, maar kreeg later onder bedreiging met de politie alles totaal 1000 terug. De eigenaar van het Bible-hotel," Werker, schildert nader de levenswijs van het gezelschap. Volgens hem was het leven in 't ho tel niet zoo exhorbitanthij hoorde van groote fooienvan 13 Aug. tot 17 Dec. bedroegen de rekeningen 13,990.56; de Woudhuij sens waren er dagelijksgroote verteringen werden gemaakt bij de ondertrouw. De juwelier Van der Gant te Amsterdam zegt, dat Jaantje kocht voor 70,000 a contant, terwijl nog voor 68,900 besteld werd, die haar op zicht gezonden werden. Deze bleken weldra voor 46,000 beleend. Getuige ging manen, maar werd door vertoon der brieven over hypotheek, die z\j op hotel Funkier te Haarlem zou nemen, gerust gesteld. Later wordt beslag gelegd op de goede ren te Apeldoorn. Dr. Schoondermark kocht ook diamanten, leefde weelderig met Jaantje mee. Getuige komt ongev. 40,000 tekort. Hoetink erkent voor 1700 gekocht en betaald te hebben. De vroegere bediende van Van der Gant, Leker, bevestigt den koop dar diamanten. Thans zijn al de geldoplichtingen en diamanten-inkoopen afge daan en blijft over de juweelendiefstal te Rotterdam, welke Zater dag zal worden behandeld met het verhoor der 16 laatste getuigen. Zitting van 16 Juni. De heer Bosch wordt het eerst gehoord. In het laatst van Maart of begin April 1882 kwam de heer Bosch met de Millioenenjuffrouw in aanraking. Hij zond zijn zoon op haar wensch met een collier, armband en borststuk naar Amsterdam, Toen verklaarde Jaantje wel zaken met hem te willen doen, maar alleen a contant. De aan geboden voorwerpen waren grootendeels te Dusseldorf gekocht voo_r ƒ40,000, 54,000 en 1600 (inkoopsprijs)Jaantje mocht ze eens dragen en had ze meermalen in haar bezit, maar steeds onder toezicht van getuiges zoon, die ze 's nachts onder ziju berusting had. In Juli ging Jaantje Struik naar Rotterdam en de jongo Bosch ging mee, altijd als bewaker van de kostbare kleinodiën- In acht dagen zou de affaire afloopenget. liet ze Jaantje dragen, omdat ze toch eenmaal voor haar waren gemaakt, en hij hoopte, dat zij ze ten slotte zou accepteeren. Hij had zich tegenover zijn kooplieden ver bonden bij niet-koop 4000 schade te vergoeden. Daar de jonge Bosch eenige dagen niets van zich liet hooren, gin gen mevrouw Bosch en de broeder van get. naar Rotterdam om poolshoogte te nemen. Ze brachten de diamanten mee terug en spraken met den jongen Bosch af, dat, als hij geld zag, hij om de preciosa zou seinen. Inderdaad kwam er een depêche„Kom 4.45 uur, alles in orde." Maar het was niet in orde. Mevrouw Bosch ging wel weer met de diamanten naar Rotterdam, ze logeerde dien dag zelfs bij Jaantje, maar vermits er geen geld kwam, bracht zij de dia manten weer mee terug, doch nu met 1000 er bij, die Jaantje gaf, omdat getuiges zoon drie weken uit zijn zaken was geweest. Na mevrouw Bosch kwam ook de zoon terug en zei, dat Jaantje de voorwerpen zoo gaarne wilde hebben. Daarop gaf de getuige al de voorwerpen, met nog vele andere, in een verzegeld pakket mee, altijd onder de voorwaarde van niets zondergeld af te geven. Het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2