^"buitenland. plaatselijk Nieuws. binnenland, .^zalig overschot der boeren hem in de ge vangenis gebracht. Zoo speelt de geldduivel onder ons zijn rol. Hij rolt den gouden bal onder de menschenkinderen rond en ze vertrappen elkaar om hem machtig te worden. Met leugen en bedrog verschalken ze elkaar om den wille van 't lieve geld. Hier geven de lieden hun verworven schat in handen van een slim vrouwspersoon als een spierinkje om een kabeljauw te vangen. Ginds mes ten ze een verloopen markies, die den gods dienst misbruikt om zijn gelddorst te ver zadigen. Daardoch wie zal de onge rechtigheden tellen, begaan om geld mach tig te worden Men zij dus op zijn hoede. Die niets be zit heeft althans in deze met geen zorgen te kampen. Een vast teeken waaraan ge de bedriegers herkennen kunt, bestaat er niet. Ze komen tot u in alle gedaanten. Doch ge zult ze zonder twijfel van uw deur hou den, wanneer ge vasthoudt aan den regel, iedereen te wantrouwen die u een winst voorspiegelt, hooger dan de gewone gel dende rente. Die komt met een belofte van 10 of met een schuldbekentenis van 't dubbele en meer, 't zij een Staat, een ge meente, een spoorweg, een bankinstelling, een mijnontginning, een millioenenjuffrouw of een markies de Rays sluit de deur voor hun neus dicht of ge zijt t'avond of morgen een bedelaar HEl'SDEN, 28 Juni. Bij de heden gehouden vergadering van aan deelhouders der stoombootreederij P. Konings en Co. werd inet nagenoeg algemeene stemmen her benoemd tot directeur-boekhouder de heer D. Duijser en tot adjunct-commissaris de heer Din- geruans te Gorinchem. t Heden morgen viel het 6-jarig kind van P. van Oijen in den Demer, nabij de kazerne alhier. De arbeider Kip, die het nog tijdig be merkte en zich te water begaf, mocht het geluk smaken het kind behouden aan wal te breugen en van een anders wiss :n dood te redden. t NEDERHEMERT, 25 Juni. De gedrukte stemming die alhier in den laatsten tijd heerschte, bij de gedachte aan het aanstaand vertrek van onzen burgemeester met zijn gezin en familie, maakte voor eene gelukkige tijding plaats. Niet bestand voor de vele aanzoeken om op dit zijn voornemen terug te komen, bij adressen -en van verschillende particuliere zijden ontvangen, besloot Z.Ed.Achtb. eindelijk hieraan gevolg te geven. Bij het bekend worden der heugelijke tijding was de onverdeelde blijdschap algemeen en zoo wel op het eiland als aan de overzijde werd dit overal op zichtbare wijze getoond. Moge de heer Van Ommeren nog tal van jaren aan het hoofd dezer gemeente staan, die ook door de laatste gebeurtenis zich des te inniger tot hem voelt aangetrokken, dan worde de wensch van elk onzer ingezetenen in het bijzonder vervuld. t DRONGELEN. De voordracht van Secretaris- Penningmeester van den Binnenpolder van Dron- gelen, ter vervanging van wijlen den heer C. A. Boll door het bestuur opgemaakt, bestaat uit de lib. G. M dienaar Az., J. Oerlemans en D. Mille- naar Az. t HEESBEEN. Voor de vacature van Secretaris- Penningmeester van het Waterschap //den polder van Heesbeen/' ontstaan door het overlijden van den heer C. A. Boll, zijn door het bestuur ter benoeming aan de stemgerechtigde ingelanden voor gedragen de hh. A. Smits te Eeten, E. J. van Grevenbroek te Oudheusden en P. T. A. Sprengers te Heusden. t BAARDWIJK, 26 Juni. Tot lid van het Polderbestuur alhier is gekozen de heer A. van Iersel. t DUSSEN. Door stemgeregtigde ingelanden van het waterschap het ,/Zuideveld" onder Dnssen, is tot lid in het bestuur van dat waterschap be noemd de heer J. de Wit, grondeigenaar alhier. WAALWIJK, 26 Juni. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Koninklijke Doelen //Repht door Zee," zal op 9 Juli e.k. een groot natio naal concours van handboogschutters-gezelschappen worden gehouden. De wedstrijd belooft, naar; de toebereidselen die gemaakt worden, schitterend te zijn, terwijl ook talrijke vereenigingen hare deel neming hebben toegezegd. Er zullen bij deze ge legenheid 8 prachtige medailles worden uitgereikt. 's TIERTOGENBÖSCHr~Vöör het huldeblijk, dat van wege de ingezetenen van Noord-Brabant der regeering zal worden aangeboden, in zake de wet tot verlegging van den Maasmond, is bij den penningmeester der betrokken commissie aan bij dragen van 88 gemeenten ontvangen y3392.76y2. 14 modellen van medailles zijn bij de jury in gekomen. t GORINCHEM, 28 Juni. Op Zaterdag 28 Juli a. s. zal alhier in den Doelen de algemeene ver gadering gehouden worden van de leden der onder wijzers-vereeniging //Arrondissement Gorinchem". Punten ter bespreking zijn 1°. Is het wenschelijk dat in een school met verscheidene onderwijzers het hoofd eene eigen klasse heeft? Inleider de heer Boezaardt te Asperen. 2°. Huisvlijt, Inleider de A. Groeneveld te Rotterdam. 3°. De taak op het toelatings-examen voor de eerste klasse der Rijks normaallessen. Inleider de heer J. M. Elshout te Gorinchem. t De collecte voor den ge wapenden dienst heeft in deze gemeente f 107 opgebracht. t ALMKERK, 26 Juni. Dc collecte voor het fonds van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft alhier opgebracht f 41.75. Bij de te Delft gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 2853 geldige stemmen. Gekozen is de heer: nir. A. H. M. VAN BERCKEL, met 1468 stemmen. De heer mr. A. E. J. Modderman be kwam er 1385. Bij de eerste stemming zijn uitgebracht 2679 geldige stemmen, dus verdeeld: mr. Van Berckel 1031, mr. Modderman 918 en mr. Beelaerts Van van Blokland 730 stemmen. De heer mr. P. C. 't Dooft heeft aan de kies- vereeniging //Nederland en Oranje" te Middel burg medegedeeld, dat hij zijn praktijk als advo caat en procureur te 's Hertogenbosch neder- legt, ten einde zich onverdeeld te kunnen wijden aan de parlementaire werkzaamheden. (Dbl.) Het 20ste Chr. Nat. Zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden den 4 Juli a.s. op het land goed //Voordaan" bij Blauwkapel, in de nabijheid van Utrecht. De verschillende treinen zullen allen stoppen aan eene halte op hoogstens 5 minuten van het terrein. In eene vergadering van directeuren der stoom bootreederij //Pop Smit Co.," is met algemeene stemmen besloten, dat de door hen aangekochte stoomboot, die den naam draagt van //Quakernaat, k dien naam zal blijven voeren. Aan de weduwe van den heer Quakernaat is daarvan kennisgeving gedaan en toestemming gevraagd, welke gaarne werd verleend. Hulde aan de directie, die den naam van een man, aan wien velen groote verplichting hadden, in aandenken op de wateren doet voortleven. Sedert eenige dagen reeds is men te Leiden bezig een gedeelte van het stadhuis, nl. het bor des met de trappen, door bijtmiddelen te ontdoen van de verflagen van onderscheiden formatie. Mocht deze proeve van bewerking goed uitvallen, dan is het voornemen den geheelen gevel, een schoon bouwwerk uit 1590, binnen een jaar of wat op dezelfde wijze te behandelen en het geschondene te herstellen. Het grafteeken, gewijd aan de verongelukte be manning van de Adder, zal op 5 Juli aanstaande, de eerste verjaardag van die ramp, op de begraaf plaats te Huisduinen worden onthuld. fielder's Mannenkoor zal een paar toepasselijke liederen uitvoeren, 't muziekkorps der marine zal een paar nommers ten gehoore brengen, terwijl de onthulling zal plaats vinden onder 't gezang der weeskinderen. Ter voorziening in den steeds dringender wor denden kadernood is thans een bepaling gemaakt, die wel eens een tegenovergestelde uitwerking kon hebben. Zooals men weet konden miliciens tot dusverre, wanneer zij zich bijzonder onderscheidden, tot den rang van sergeant opklimmen. Die bepaling blijft bestaan, maar ze zullen zich voortaan moeten ver binden om minstens zes maanden langer in dienst te blijven dan de andere miliciens hunner lichting. Wij vreezen dat dit velen zal afschrikken. De eerste spoorweg-tunnel in ons land hoopt de Iïoll. Spoorweg-Maatschappij aan te leggen en wel door het duin bij Scheveilingen, uitkomende aan den zeekant, waar een steenen glooiing, 7 meter boven Delftsch peil en 5y2 meter boven den gemiddelden vloed, den uitgang zal vormen, die des winters, daar de lijn alleen des zomers dienst zal doen, met ijzeren deuren zal worden gesloten. Door de rechtbank te Arnhem zijn de navol gende Venendaalsche fabriekarbeiders in zake werk staking veroordeeld Van Manen tot 3 en Bouw man tot 2 maanden, en Mulder en Huiberts ieder tot eene maand gevangenisstraf, terwijl Van Leeu wen werd vrijgesproken. De gemeenteraad te Kampen heeft besloten eene geldleening aan te gaan van f 100.000, ter gedeeltelijke bestrijding van de kosten voor het herstellen van de IJselbrug. Alweder zijn door de rechtbank te Roermond 3 personen wegens herhaalde dronkenschap ver oordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van 7 dagen en opzending voor 3 maanden naar eene werkin richting. Zij behooren alle drie te Venloo te huis. De Surinamers die op de tentoonstelling zijn, zullen dezer dagen comédie gaan spelen. De heer Van Lier zal ze ten tooneele brengen in de //Negerhut van Oom Tom." Een middel tegen ketelsteen wordt door de firma de Graaf en Görtz te Amsterdam in toepas sing gebracht. Op gezag van een industrieel, die het middel reeds langen tijd met het beste gevolg aanwendde, kunnen wij de algemeene aandacht vestigen op deze nieuwe en gelukkige strijders tegen de zeer verspreide kwaal. In de ketels van de havenstoombooten wordt hun middel eveneens sedert eenigen tijd gebruikt. Het 37e landhuishoudkundig congres zal in 1884 te Amersfoort worden gehouden. Ten Rijkstelegraafkantore te Rotterdam werd ge durende de dagen van het proces in zake de //Millioenenjuffrouw" aan overbrengingskosten om streeks f 1400 ontvangen. Natuurlijk heeft dit bedrag alleen betrekking op de telegrammen, aan geboden door eenige correspondenten van groote bladen, aan wie voor deze gelegenheid, ter bespoe diging bij de aanbieding, eenige faciliteiten van verrekening waren gegeven, waardoor hun rekening debet aan //Millioenenjuffrouw" afzonderlijk was op te maken. Als eene curiositeit meldt de L. CL, dat dezer dagen, ten gevolge van eene voorafgaande gelofte, binnen Leiden onder het gebruik van een buiten gewoon aangerichte lunch feestelijk is gevierd de onverhinderde, luisterrijke afloop van dc krooning van den czaar van Rusland. Hoe gevaarlijk het soms is, niet de noodige voorzichtigheid bij het voederen van vreemde paarden in acht te nemen, bleek in de gemeente Strijp. Toen de zoon van den landbouwer D. het paard van een bij hem uitgespannen voerman wilde verzorgen, sloeg het dier achteruit en trof hem zoodanig in het aangezicht, dat de geheele onderkaak verbrijzeld werd. Zijn toestand baart zorg. De pokkeu zijn te Rotterdam aanmerkelijk aan het afnemen; in de 4 laatste dagen, van 22 tot en met 25 Juni, kwamen slechts enkele gevallen van pokken voor. Door den kantonrechter te Nijmegen werden dezer dagen niet minder dan 64 personen wegens openbare dronkenschap veroordeeld, waaronder een tot een gezamenlijke geldboete van f 90 of 30 dagen ge vangenisstraf, en een tot een gezamenlijke geld boete van f 135 of 45 dagen gevangenisstraf. Beide personen waren respectievelijk 6 en 9 maal be schonken op den openbaren weg aangetroffen. De justitie uit Maastricht heeft zich naar Mechelen bij Gulpen begeven, waar Woensdag nacht een poging tot moord heeft plaats gehad. De vermoedelijke dader is gevat. De firma Schlüter Co. te Amsterdam, han delende in alles, en dus buitengewoon breed van opvatting, gevoelde dringend behoefte op de we reldmarkt connectiën aan te knoopen. Haar eenige firmant, K. genaamd, een man van fatsoenlijke afkomst en manieren hij had slechts één von- nU te zijnen laste handelt hierbij echter eenigzins vreemd. Zonder bepaalde voorliefde voor eenig land te toonen, begunstigde hij allerlei groote firma 's in België, Frankrijk, Engeland en Duitschland met bestellingen van de meest verschillende ai titelen. Zoowel verduurzaamde levensmiddelen als gezaagde arduinsteen kon hij gebruiken. Geholpen door zijne kennis van vreemde talen, deed hij die bestellin gen dikwijls zelf bij een persoonlijk bezoek. Wat nu bij dezen handelsijver maakte dat de justitie hein achtervolgen meest, was, dat hij of de goe deren bij de inklaring te laag aangaf, waarop de ambtenaren hemden koopprijs uitkeerden, of deze vóór en ook wel dadelijk na de ontvangst aan den man bracht, en in beide of liever gezegd, in alle gevallen den op 3 maanden getrokken wissel onbetaald terug deed gaan. Ten einde vertrouwen te winnen, gaf hij in den vreemde, voor het nemen van inforinatiën, zeer solide firma's aldaar op, maar met verkeerd adres, waardoor de brieven steeds in zijne handen kwamen Hij beantwoordde deze dan of liet ze beantwoorden met de meest vlei ende getuigenissen omtrent de solide firma Schlüter Co. Ofschoon hij nu naar het bui tenland gevlucht is, zou het kunnen zijn, dat nog bestellingen hier of daar ter afzending ge reed gemaakt worden. Men wachte zich dus voor schade. (-V. v. d. D.) In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag wisten een 4tal studenten door middel van o ver klimming zich toegang te verschaffen in een O CO hotel van den eersten rang te 's Gravenhage. Zij drongen van het achterhuis tot zelfs in de vesti bule door. Stoelen werden dooreen geworpen zij namen er ten slotte nog eenige mede andere voorwerpen beschadigd en o. a. ook de fontein in den tuin geheel verwoest. Daar zij ook de brandbel op geweldige wijze in beweging brachten, werden de talrijke gasten, waarvan velen trouwens toch al reeds door het rumoer, dat in huis werd gemaakt, waren ontwaakt, in hun slaap gestoord en niet weinig ontrust. De nacht- wachts werden ingeroepen en verleenden adsistentie. Twee der vier inbrekers wisten door een aan grenzend huis te ontkomende twee anderen werden gevat, doch weder losgelaten. Tegen de indringers werd proces-verbaal opgemaakt. (Dbl.) Een knaapje van 10 jaar vermaakte zich Zon dag te Maastricht met uit een venster der derde verdieping zeepbellen te blazen, toen hij door een verkeerde beweging naar beneden stortte en zwaar gekneusd op de binnenplaats viel. Het kind stierf daarna. Te Rilland-Bath (Zld.) kwam Maandagmorgen in de schuur van den vrachtrijder K. een jongetje van 6 jaren met zijn rechterhmd zoo dicht bij de messen van een draaienden snijmolen, dat deze hand deerlijk gekwetst werd en een der vingers moest worden afgezet. Nader verneemt men omtrent het onheil te Ooltgensplaat, dat ook een dochtertje uit het on- gelakkige gezin, zijnde een meisje van ongeveer 10 jaar, dat aan haar vader en beide broers koffie bracht, den geheelen middag bewusteloos naast de lijken der drie slachtoffers heeft gelegen waar schijnlijk trof dus de bliksem ook haar, ofschoon daarvan geen sporen zijn achtergebleven. Doornat en bevende van koude werd zij thuis en naar bed gebracht. Men hoopt dat het treurig ongeval zich tot die drie noodlottig omgekomenen uit een gezin O O O zal bepalen. Naar aanleiding der werkstaking te Vries wordt het volgende bericht. Het station "Vries Zuidlaren ligt in de gemeente Vries. Er waren ruim 7 0 mannen, die verhooging van loon e.iseViten. De aannemer weigerde dit, oordeelende dat 1.60 per dag voldoende was. Toen werd het werk. ge staakt en gingen eenige in de herbergen. De bur gemeester van Vries begaf zich geheel alleen te midden der opgewonden menigte en bleef tot alles rustig was. Vrijdagmorgen vóór 5 uur was dezelfde burgemeester weder geheel alleen op het terrein. Om zes uur begonnen de Werkzaamhedeneenigen, die bij het rumoer vooraan waren geweest, kregen geen werk: anderen gingen rustig aan den arbeid. De burgemeester bleef geruimen tijd op het ter rein. In het geheel zijn 21 polderjongens van Sau- wert gekomen, die in twee keeten wonen. In de gemeente Zwollerkerspel was sinds vijf weken liet tienjarig zoontje van L. van Munster te Westerholte, vermist. Door de onvermoeide pogingen van den veldwachter W, van Dort heeft men eindelijk het lijk van het knaapje opgedol ven uit een zandbelt in de konijnenbelten bij de ouder lijke woning, ongeveer twee meter onder den grond. Vermoedelijk is hij dus daarin gevallen en on middellijk door het nederstortende zand bedolven. Te Eede (Gelderland is dezer dagen het vol gende geval voorgekomen. Zekere W. B. ging naar de secretarie aangifte doen van de geboorte van een zoon, die den naam Willem ontving. Juist 9 dagen later ontdekte de kraamvrouw zelf, tot hare niet geringe blijdschap, dat de kleine een meisje was! Toen men zulks zeker wist, moest de vader andermaal naar de secretariehet kind moest nu ook een anderen naam hebben, en het zou vernoemd worden naar een der fami lieleden van de vrouw. Immers, zoo blijven kan het niet, want dan zou //Willem" met zijn 19de jaar moeten loten voor soldaat. Ter secretarie was men, zooals te begrijpen is, niet aanstonds genegen een geheele naamsverandering te bewerkstelligen. Wel werd er voorgesteld van Willem //Willempje" te maken, 't welk echter tegen de bedoeling der moeder was, die aan haar jongste lieveling den naam van Evertje had toegedacht. Zooals te begrijpen is, wekt deze vergissing veler lachlust op. Op de Leliegracht te Amsterdam werd een heer door twee personen aangesproken en gevraagd Een oplichter in het westen der Yereenigde Sta ten adverteerde onlangs met veel ophef in de bladen, dat hij »de goedkoopste naaimachine ter wereld« kon bezorgen voor den verwonderlijk lagen prijs van 60 ets., en menige goede pachter, die zich liet verlokken, ontving na toezending van het geld een gewone naald. Voor zijn vertrok naar Europa, nam de Ameri- kaansche spoorwegkouiug Vanderbilt een millioen dollars uit do nationale bank te New-York. Op de vraag van een zijner vrienden, wat hij met al dat geld doen wilde, antwoordde hij zoo spot de Heralddat men in Enropa gewoon was om fooien te gevon. Do American Farmer® bevat do volgende hand leiding tot goedkoope vervaardiging van een tele- pboon, die tot gemeenschapsmiddel tusschon twee pachthoeven kan dienen. Mon behoeft daartoe niets anders dan een voldoende hoeveelheid draad en twee aan elkander gelijke sigarenkistjes, in het midden van welker bodem een gat van ongeveer een hal- von duim middellijn geboord wordt, terwijl in elk der huizen, die men verbinden wil, een der kistjes ge plaatst wordt. Vervolgens neme men 5 pond gewoon ijzerdraad, trekke het eene einde daarvan door het gat in een der kistjes, bevest.ige het daar met een spijker on spanne dan den draad tot het kistje in het andere huis, hem zoo noodig met een sterken strik steunende. Tot betore isoleeriug kan men den draad door een daartoe in het vensterglas goboord gat. leiden. De kistjes zelf worden geplaatst op dwars ouder hot venster gespijkerde richels en do telephoon is gereed. De schrijver van bovenstaande mededeo- Jing zegt, zulk een telephoon te bezitten, die 200 yards lang is, niet meer dan 45 (Ainerikaansche) Centen kost, en de toonen overbrongt van een orgel, dat op 30 voet afstand van hot kistje in het belen dende huis bespeeld wordt. Houdt de Schab van Porzië zijn wiord dan bezoekt hij in den loop van den zomer andermaal Europa. Of bet daarom, uit zucht, tot navolging, moet worden toegeschreven, of dat andere redenen van meer gowiebiigen aard den keizer van Marokko popen om een dergelijke reis te ondernemen wordt niet gemeld, maar wel dat gouoemde vorst dezen zomer naar Europa komt. Het eerste bezoek geldt den koning van Spanje. Zijn Moorscho majesteit zal eenige dagen te Madrid vertoeven, tot, regeling van eenige gewichtige aan gelegenheden en het sluiten van een handelsverdrag. Te Chatham, te Rochester en te Cambridge heb ben lievige onweersbuien veel schade berokkend aan gebouwen en oogst; te Chatham werden allen in hot wachthuis bij den Dockyard® door den blik sem gedood; te Haslingfield ging bet onweer ge paard met een hevige hagelbui. In Cornwallis werden op verschillende plaatsen schokken van aarbeving waargenomen. De Cevennes zijn met sneeuw bedekt. Door overstrooming an de Mis souri en van de Mississippi slaat een groote uitge strektheid land onder water, o. a. tusscheu St. Louis en Caïro. De schade, aan den oogst toege bracht, is zeer aanzienlijk. Onder de Brusselsche dames vindt de edele zwem- kunst, zooveel liefhebbers, dat er eerlang een van haar uitgaande zwemwedstrijd gehouden zal worden, in twee afdeelingen, een voor mannen en een voor vrouwen. Dezer dagen zijn Ie Tomsk, in Siberië, naar men van daar bericht,, weder 2000 veroordeelde staats- misdadigors op stoombooten aangevoerd. Zij ver keerden in een deerniswaardigen toestand er heersch- teti prikken, typhus en keelziekte aan boord. De gevangenis, zoo meldt, het telegram verder, is vol zieken. De waterberichten, zoowel uit Siberië als Bohe- men, luiden gunstiger; de rivieren zijn dalende. Hoe voorzichtig men moet zijn met het geven van kersen aan kinderen, bleek onlangs te Neupfotz, in de Palts. Daar is een driejarig knaapje gestikt door het inslikken vau een kersepit. Alle pogingen om de pit uit zijn keel te halen bleven vruchteloos, en bet arme kind stierf na een smartelijk lijden van drie dagen. Te Dorvio fprov. Como) is brand uitgebroken in den schouwburg, terwijl daariu een voorstelling werd gegeven. 47 personen kwamen in de vlammen om, terwijl 10 gewond werden. Een jonggehuwd paar to Joinville-Pont, bad de onvoorzichtigheid, tegen den avond in een vrij ruime serre, waarheen het zich, wegens de avond koelte in den tuin, na een stevig diner begeven had, in te slapen; 's ochtends vond men beiden dood, in zittende houding in de rieten stoeleu, waarin zij zich neergevleid hadden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2