BINNENLAND. Gorinchem en terug, waarvan door verschillende heeren met hunne dames gebruik gemaakt werd. Heden, voor den dienst in de vaart gebracht, voldoet zij algemeen aan de gestelde verwachting. tBEZOOIJEX, 1 Juli. In het geheel hebben zich alhier vier gevallen van pokken voorgedaan. Een der lijders, een kind van twee jaren, is over leden. De ziekte heeft geen kwaadaardig karakter. Ze blijft gelukkig beperkt tot hetzelfde huis. t VEEN, 30 Juni. Bij eene bruiloftspartij had gisteren avond alhier een droevig ongeluk plaats. Adriaan Vos, een oppassend jongman van 23 jaar, schoot bij die gelegenheid een pistool af, dat on der het afschieten in stukken sprong, waarbij hij zoodanig aan de linkerhand gewond werd, dat reeds 2 vingers zijn moeten worden afgezet. WAALWIJK. De burgemeesters der gemeen ten Waalwijk, Sprang en Kapelle, uitmakende de te Waalwijk gevestigde commissie van beheer van den veekring Waalwijk, thans bestaande uit de gemeenten Waspik, Kapelle, Loonopzand, Sprang, Vrijhoeven-Kapelle, Bezooijen, Waalwijk en Baardwijk, hebben zich tot de Staten van Noord-Brabant gewend, met verzoek den veekring tot een district te verheffen, met toevoeging des noods van de gemeente Drunen, en een veearts aan te stellen ter standplaats Kapelle, met de ge wone jaarlijksche toelage van f 300, of wel aa'n den veearts van den kring Waalwijk, gevestigd te Kapelle, eene toelage uit de prov. kas te verleenen. De laatste 12 jaren (31 Dec. 187031 Dec. 1882) geven voor Botterdam de volgende per centsgewijze af- en toeneming van het aantal be lijders van onderstaande godsdiensten Engelsche of Presbyt. hervormden 49 vermind. van reiskosten en het verblijf aau boord. Zeer tenaar van de secretarie en vertoonde dezen een zeker zullen spoedig de ongeveer 150 plaatsen twaalftal coupons, met de vraag of die ^dingetjes* bezet zijn. Blijkt genoegzaam uit den prijs, dat de heer Van de Graaf van de verschillende directiën der te bezoeken inrichtingen en van den heer Bouw U w de meest welwillende medewerking voor zijn plan heeft ondervonden, niettemin komt hem een woord van lof toe voor zijn genomen initiatief en vele bemoeiingen om de zaak tot stand te brengen. Door het doorbreken van de Gouwekade is de Nessepolder bij Gouda ondergeloopen. Te Geervliet is onlangs een arbeider overleden, die zijn huisje en inboedel, benevens ongeveer f 500 aan kapitaal, vermaakt heeft aan het Geu- zengesticht Wilhelmus van Nassauen" te Brielle. Volgens „Veritas" zijn in Mei verongelukt 100 zeilschepen en 19 stoombooten, waaronder 5 Ne- derlandsche zeilschepen. Dezer dagen moest de heer Koremans, adjunct- ijker te Breda, in eene gemeente niet ver van daar de gewone jaarlijksche inspectie over de ma ten en gewichten houden. Zooals men weet, mo gen na de invoering der drankwet de inspectiën niet meer plaats hebben in een lokaal, waar sterke drank getapt wordt. Den heer Koremans werd thans voor dit doel aangewezen het lijkenhuisje, waarin nog geen 14 dagen geleden het lijk was opgenomen van een kind, dat aan de mazelen ge storven was. In de Rietlanden te Amsterdam is de muggen plaag weder begonnen. Te Groningen is een werkman der suikerfa briek door een zonnesteek getroffen. Een ander is bezweken door het te veel drinken van water en karnemelk. goed zouden zijn en welke waarde die zouden In de //Arasterdammer" wordt een krachtig hebben Bij onderzoek bleek al spoedig, dat het nummer overeenkwam met dat van een der stuk ken die bij mej Dekker voornoemd waren ont vreemd en vroeg hij aan v. d. Sluis hoe hij daar aan was gekomen, waarop hij antwoordde dat hij manufacturen had geruild bij voor eenige die G. t. K., huisvrouw van J. V. Op de vraag van v. d. Sluis omtrent deugdelijkheid en waarde, ant woordde nu de ambtenaar, dat hij v. d. Sluis aan raadde ze niet in betaling te nemen, ook omdat ze van halfjaar tot halfjaar en van 1884 tot en met 1889 liepen Van der Sluis ruilde zijn manu facturen weder voor de coupons in, de politie werd met de ontdekking in kennis gesteld, en 12 cou pons ten huize van G. t. K. voornoemd door den veldwachter Ennik in beslag genomen. Te Oud-Beierland is een persoon aan pokken overleden. Te Ridderkerk is eene 80-jarige vrouw in het water geraakt en verdronken. Zekere arbeider, die voor twee jaar uit Ternaard met vrouw en kinderen in zeer armoedige oinstan digheden naar Amerika vertrok en bij verschillende personen schuld achterliet, zond dezer dagen f 100 over om die schulden te betalen. Op de kermis te Eindhoven is een galanteriekraam uit- en afge brand. De vrouw, die acht dagen geleden ge troffen werd door de meid, die te Groningen uit een venster op straat viel, is in 't hospitaal al daar aan de daarbij bekomen inwendige verwon ding overleden. Te Amsterdam is proces-ver baal opgemaakt tegen een vrouw, die een 4-jarig kind sterken drank had toegediend. Een 5-jarig meisje viel te Nijmegen in de Waal, zekere Rem- melink sprong het kind na, hoewel hij zelf niet te best kon zwemmen. Het werd, hoewel bewus teloos, door hem gered. Een 2-jarig kind te xJL,Volie'vliQ^n.,-flllegg— Ldm.k was gelaten, ge- X t Dij de op heden gehouden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den hoogen Maas dijk van Stad en Lande van Ileusden werd: lo. de rekening over den jare 1882 goed gekeurd 2o. het voorstel tot het leggen van bermen onder Hedikhuijzen, Aalburg en Veen goedgekeurd; 3o. de verhoogmg van het tracteinent van den Secre- o t taris-Penningm. vervalt door een voorstel van het Bestuur om ten 4o. in de begrooting over 1883 eene gratificatie aan den Secretaris-Penningmeester toe te leggen groot f 15U welk voorstel met de begrooting wordt goedgekeurd; 5o. wordt het bestuur gemachtigd tot uitvoering der werken in ei yen beheer; Go. onder ingekomen stukken wordt O O een verzoek van den heer G. Blankers te Veen, tot terugbetaling van betaalde kosten voor het leggen van bazaltglooiing aldaar, even als dit aan andere dijkgeslaagden geschiedde, goedgekeurd; 7o. wor den op de voordracht geplaatst ter benoeming van eenen dijkgraaf: le candidaat de heer P. L. Honcoop Heusden, (aftredend); 2e cand. II. Vos te Wijk; 3e cand. J. Pullen te Wijkvoor eerste vacature Heemraad le candidaat de heer Joh. Millenaar Nz. te Dron- gelen, (aftredend); 2e cand. J. Oerlemans te Dron- gelen3e cand. A. C. Vos te Drongelenvoor de tweede vacaturele candidaat de heer C. H. Klijn te Elshout, (aftredend)2e cand. J. Pulles Az. te Elshout; 3e cand. C. van Laarhoven te Elshout. t2 Juli. De nieuwe schroefstoomboot „Metta," van de reederij L. de Beer Co., kwam gisteren, met vlaggen versierd, het eerst voor den wal al hier te liggen aan den door hen doelmatig daar voor ingerichten steiger en legger. Tal van nieuws gierigen en belangstellenden waren daarbij aanwezig, die de flinke inrichting der boot ten zeerste roem den. Vervolgens maakte zij eene pleizierreis naar die der n ah u r i gea rnirTgé nOoteTrAHfeTPcfe TTewijzen" van hartelijke deelneming en oprechte sympathie zeer talrijk, hetwelk geen verwondering baren kan, wanneer men een terugblik werpt op een verleden, zoo rijk aan wetenschappelijken en maatschappe- lijken arbeid. De Minister van oorlog schijnt het voornemen te hebben ook militie-officieren aan te stellen. Ten minste is op zijn last bij elk regiment infan terie een commissie benoemd, om voorwaarden te ontwerpen, waarop in liciens tot 2e luitenant kun nen worden bevorderd, teneinde uit de verschillende meeningen een vast besluit te kunnen opmaken. Den 25 n dezer maand zal de Rotterdamsche diergaarde haar 25-jarig bestaan feestelijk her denken. 26G0 prijzen zullen voor de tentoonstellingslo terij te Amsterdam uit de Hollandsche afdeeling worden aangekocht. Te Leiden is bij een winkelier een valsch bank biljet van 100 in betaling gegeven. Het door den heer J. van de Graaf, sigaren handelaar te Dordrecht, beraamde plan om aan een zeker aantal geschikte werklieden gelegenheid te verschaffen voor een zeer lagen prijs een uit stapje te maken naar de tentoonstelling te Am sterdam, zal eerlang in uitvoering komen. De eerste reis 'is bepaald op Zondag en Maandag 8 en 9 Juli a.s., met een der stoombooten van de binnenl. schroefstoomboot-reederij, directeur de heer J. J. B. J. Bouvy aldaar, terwijl de afvaart des Zondags 's morgens te 3 uur zal plaats heb ben. De bij den heer J. van de Graaf tegen be taling van 1.75 te bekomen kaarten geven den deelnemers toegang tot de tentoonstelling, het Ned. Panopticum en de Diergaarde, met inbegrip dronken. Zaterdagmiddag zwommen eenige jongens in dc Wassenaarsche Wetering, een ondiep water dat in den Rijn valt nabij Valkenburg. De jongens had den opgemerkt dat daar een heer heen en weer wandelde, toen deze zich ook van zijne kleederen ontdeed, in het water ging, achterover sloeg en wegzonk. Op het hulpgeroep der jongens kwamen er manschappen van een baggermolen uit den Rijn, die pogingen deden den drenkeling te redden, doch toen zij hem boven brachten, waren de le vensgeesten reeds uitgebluscht. Bij de zeer fatsoen lijke kleeding werd gevonden een portemonnaie met geld, eeu spoorwegkaartje van Amsterdam, een fraai gouden horloge, benevens een brief waaruit bleek dat de verdronkene, iemand van omstreeks 40 jaren, van den Helder afkomstig en van zeer goeden huize moet zijn. De veldwachter van Val kenburg begaf zich daarop naar 's-FIage om twee broeders van den verongelukte kennis van het geval te geven. In het hospitaal te Leiden is een officier der cavalerie overleden, ten gevolge van een hoofd wond hem, naar gerucht wil, door een andere offi cier van dat wapen, die hem zwaar beleedigd had, in een tweegevecht" toegebracht. Volgens later bericht is een der partijen slechts licht gewond. Dit voorjaar werden ten nadeele van Aaltje Dekker te Genemuiden ontvreemd twee stel cou pons met talons, behoorende bij twee Oostenrijk- sche staatsschuldbrieven no. 62559 en 62619, ieder groot f 100. Alle onderzoek omtrent deze ontvreemding door de politie, was vruchteloos. Dinsdag ochtend echter ontmoette S. v. d. Sluis, koopman in manufacturen te Zwartsluis, den amb- eenigzlns nauwkeurig te bezien. 't Moet voor een vreemdeling, die zich al vroeger eenigzins voor ons land geiuteresseerd hoeft, verba zend zijn hier eens rond te zien. Hij wist natuurlijk al lang dat wij Noderlauders, zonder noemenswaardige uitzonderingen, allen te zamen aau den drank ziju. Maar hij weet ook dat we niet laug geleden een wet ingevoerd hebben tot beteugeling van onze drankzucht en dat die wet uitstekend werkt. Buiten aau de publieke straat zelfs ziet hij het volk de voorkeur geven aan bier, daar voor weinige centen te koop, oufhi, hij is gerustgesteld en vertrouwt dat 't met ons, als jeneverdrinkevs, gegaan is als met den wolf, die in een kwaad gerucht stond. Doch nu komt die vreemdeling op de T., op het nationaal gedeelte der T, En wat is 'teerste dat zijn oog ontmoet'? Welke uitstallingen trekken boveu alle andere zijn aandacht in de afdeeling Nederland'? 't Zijn die van onze jenever-en likeur stokerijen. Voor welk product heeft de Nederland- sche handel de meeste liefde, kenbaar uit de zorg waarmee het hier tentoongesteld is? Voor jenever. Mij dunkt, de vreemdeling moet op de T. al zeer spoedig tot de conclusie komen, dat er toch wel een kantje van aan en 't met ons volstrekt nog niet pluis is. Iutusschen, dronken waren ze niet, de lieden die hier aan 't werk zijn geweest. De afdeeling Nederland draagt overal, maar vo iral in dien eersten zijvleugel, sporen van een wikken en wegen, een passen en meten, een na rekenen en zuinig zijn vooral, gelijk men elders te vergeefs zoekt, 't Is alles met nuchter overleg op en in en nevens elkaar gezet en verwonderlijk mag 't heeten, dat men onder zoo'n duizelingwek kend getal inzendingen nog hier en daar 't een en ander aaütreft, dat 't oog bekoort en op de wandelaars indruk maakt. Om dan nu deu drank maar in eens af te doen, in de middengalerij vind ge de schoone etalages

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2