T. Klören. M. I. Rooij akkers, BILLARTFABRIEK. Chemische VerweriiDrukkerij en Petroleumhandel mWTLLB^yïsKÖÖTm Breukm^f-x^f r Wed. W. L. Kuijk Zoon, LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND. 312de Staatsloterij. kerknieuws. gedachten. Gemengd Nieuws en Allerlei. RECLAME. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Wijksche Poort, Heusden. i Zijden en Wollen Stoffen Tabak,Sigaren,Koffie enThee, voer- en kookerwten, Hijst en Kijstemeel, kruide ni ersw aren, Ean d'Anvers. Wijksche Poort te Heusden. STOOMTABAKSFABRIEK Veen bij Heusden. Het Depot der Origineele iAAIÜAÜJi Singer Maatschappij 25 PENSMARKT 25. Eonig Depót te Heusden bij den Heer J. A. Sens. Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Slijterij van GEDISTELEERD en LIKEUREN, Alles in het groot en klein verkrijgbaar bij (bekend als de beste Naaimachines der Wereld) bevindt zich te 's BOSCH uitsluitend N.B. De Machines ivorden op joroef geleverd en on derricht gratis verstrekt op dat een ieder zich van de onovertroffen deugdelijkheid dezer Ma chines zelf kan overtuigen voor dat hij koopt. Wekelijksche afbetaling van 1. Flinke korting voor contante betaling. van Van Zuilekom Levert en Co. te A., Hoppe te AmsterdamSchiedam, Bootz te A. en vaa de Amstelbierbrouwerij, benevens de salon van den vermaarden Wijnand Fokkink, die geen enkel flescbje te aanschouwen, maar niettemin den indruk geeft dat de waar nog nitsiekeml is. Tu-scben al dien jenever en dat bier staat het sierlijk glazen paleisje van Boldoot, voorzien van alle mogelijke reukwateren, natuurlijk ook van «duizendbloemeugeur.* Ofschoon we nu aan deze ontzaglijke hooge fles- schenkegels reeds genoeg drank ontmoet hebben om alle tentoonstellingbezoekers op de hoogte brengen, moet ge niet denkendat we er nu al mee gedaau hebben. Wanneer we de zijgalerij binnengetreden en wat .koek- en suikerwaren gepasseerd zijn, begint 't lieve leven eerst recht. Schiedam is daar rijk vertegenwoordigd, maar ook andere plaatsen, als Amsterdam, Doetiuchem, Kuilenburg, Rotterdam, Haarlem, Delfshaven, Zwolle, Delft, e. a. bieden er hunne jeueversoorten, elixters en likeuren voor bin nen- en buitenland aan. Ik laat de namen weg en wijs u alleen op een paar der schoonste etalages, van Hellebrekers en Zn. te Rotterdam en van Groeu alhier. Nog zij hier aangestipt de inzending van J. A. Corman te Vlijmen, wiens stout en pale ale scheikundig onderzocht en uitstekend bevonden zijn, terwijl de prijs buitengewoon goedkoop is. Na zooveel drank verlangt onze maag wat vaste spijzen. Ook die zijn hier in grooten getale vertegen woordigd. Terwijl ge de koek- en suikeruitstallingen bezichtigt en daarbij de opmerking maakt dat het noorden van ons land hierin ruim vertegenwoor digd is, vertol ik een ui vau Sarcey, den geleerden Franschen schrijver, die hier eenige weken vertoefd heeft. Deze, onzen jenever bij geruchte kennende, vroeg, ergens een visite makende, een glas Schiedam. De beleefde gastvrouw zond terstond een gedien stige geest, om dat geestrijk vocht. Hij proefde 't maar 't beviel hem niet en aan een vrijnd in Frank rijk schreef hij dat de smaak van dat Schiedammer vocht veel overeenkomst heeft met dien van afgo- trokkon punaises. Ik durf den Nederlandschen naam voor deze vieze dieren hier niet invlechtendie hem niet kent, zoeke slechts in een dictionnaire.; Hoe de man echter aan zoo'n liederlijk smerige uitdruk king komt en hoe de smaak van jenever hem daar aan herinneren kon, dat is me een raadsel, 't Zal wellicht ook een bocht geweest zijn dat men hem 'voorgezet heeft. Houdt ge van koek? Daar liggen 80 soorten banket van v. d. Scheer te Dokkum, en boter- drabbelkoeken uit Sueek, sprits uit Gouda van Kamphuizen, chocolade van ten Haagen te Utrecht, beschuit met honig en ordinaire beschuit uit Hout rijk en Polanen, gomlmoppen van Ulrichen te Rot terdam, suiker uit onze groote raffinaderijen en een keurige uitstalling vau de Laitte alhier, waarbij een stoomschip en een tweetal monumenten, alles van suiker. Wat mij betreft, ik geef de voorkeur aan wat hartigs en sta daarom even stil voor de massa's verduurzaamde levensmiddelen, die hier veilig in gepakt, liggen te wachten op het onderzoek der jury. Van de jury gesproken, dat wordt een mooie grap. De regeering benoemt de juryleden bij do zijnen, maar wil ze geen schadeloostelling geven en daar de tentoonstellingscommissie dat evenmin van plan is, staat het lidmaatschap der jury gelijk met een eerepost. 't Staat echter te bezien dat velen de eer niet evenredig zullen schatten met de te maken kosten en derhalve bedanken. Als dan de jury in 't water valt, wil ik wel een paar dozijn dier blikken gegalvaniseerde bussen in den komenden winter aan een nauwgezet onder zoek onderwerpen, met belofte, daarna in een uit gebreid rapport in 't licht te stellen de al of niet dienstigheid van den inhoud voor huiselijk gebruik. Ik zal dan zelfs nog eens een brief schrijven als vervolg op deze tentoonstelliugsbrieven. Zoolang dat niet geschied is, kan ik moeilijk iets van al dat lekkers zeggen. De koek, welke we daar pas seerden, konden we althans nog zien en voor mij is dat reeds meer dan genoog om me er al 't lek kere van te verbeelden, maar hoe zal ik me ooit vermeten te oordeeleu over groenten en soepen in blikken, over hazepeper, rijnwijnsans, boerekool en postelein, alles in blik, zoo goed tegen lucht en onbe scheiden blikken geconserveerd? Dat is immers niet mogelijk en ik dien daarmee dus te wachten tot na het te verwachten onderzoek. Intusschen kan ik u melden dat de heer E. Meursing van Al- blasserdam, wiens jeugdige fabriek reeds in het eerste jaar van zijn bestaan te Arnhem bekroond werd, hier vertegenwoordigd is. De rijkste inzon ding, niet onverdienstelijk geëtaloerd is die van do Haarlemsche maatschappij tot verduurzaming vau levensmiddelen. Dat kon ook gezegd worden van Dop en Zn. die verduurzaamde vleeschwaren in flesschou uitstallen over 't geheel echter is aan deze inzendingen, ook aan die van boter en kaas weinig zorg besteed. Ze zijn voor een tentoon stelling althans niet opzichtig genoeg. Onze jenever trekt al aanstonds ieders aandacht, dat konden im mers de suikerboontjes evengoed doen? In deze galerij vindt ge nog oliën en lak, van één inzender 183 soorten in één kast; ge vindt er ook van de heeren Ochtman uit Zieriksee en Goes een bos meekrap sic transit! benevens staal kaarten met meekrapkleurenverder boterolie, kaas, echte- en kunstboter vau Mouton uit den Haag, allerlei soorten van meel, ook maizena, quina la- roche (kinawijn) van A. A. Lagaai, apotheker te Rotterdam groote lappen leer, allerlei schoenwerk en ook levertraan, benevens gist en azijn. Voor de heeren heb ik nog eenige schoone uit stallingen in petto van sigaren van de heeren Ph. do Jongh te Heusden, Opstellen en Co. te Wage- ningen, Louis Dobbelman te Rotterdam en nog een drietal anderen een tentoonstelling van 't materi aal, beuoodigd tot ,'t maken van zw. lucifers, inge zonden uit Apeldoorn en Amersfoort, benevens een paar etalages van pijpen, natuurlijk uit Gouda, van Goedewaagen en Prince. Voor de dames een uitstalling van bonbons en Eau de Voorbrug, dat naar ik hoor de Eau de Cologne naar de kroon steekt. En voor allen te zamen, na veel prozaïsch, een beetje poëzie, neergelegd in 't beeldhouwerk van de heeren Grollemau en v. Nierdt te Deventer. Doch laat ons nu heengaan, want we bezwijken van de hitte. Foei, 't is op de tentoonstelling zoo warm, binnen en buiten, maar binnen vooral. Daarbij komt dat in de zalen waar kaas, leer en nog 't een en ander geurverspreidend goedje geëtaleerd is, de atmosfeer alles behalve frisch is te noemen zoodat we, na er een paar uren in rondgedwaald te hebben, snakken naar een hap versche lucht, al is die dan ook door de zon gestoofd. We hebben thans een echten, ouderwetschen zomer en ge kunt dat ner gens beter ondervinden dan in de zalen onzer Ten toonstelling. Op Tessel hebben sommige veefokkers door de aanhoudende droogte zoo wieuig gras in de weiden, dat zij hunne schapen met hooi moeten voederen. Boveudien begint het hier en daar aan drinkwater voor de kudden te ontbreken. Granen en aardappelen staan tot heden in de polders nog voordeelig, toch zou ook voor die gewassen een verfrisscheude regen zeer geweuscht zijn. Bijua overal is in Drente de hooioogst gering. De hevige droogte in aanmerking genomen, kan men over den staud der veldvruchten niet klagen. De haver echter is zoo goed als mislukt. Een «buitenman* geeft den raad om, als men boomen af en toe wat water geven wil, dit goed te doen, opdat het van nut zij. Daarom men giete niet bij den stam, maar in een kring om den stam, ter grootte van den omvang der kroon. Dan, zegt hij, helpt gieten. Als een bijzonderheid verdient het feit vermelding, dat de onlangs overleden landbouwer W. Oostra te Donkerbroek, 63 achtereenvolgende jaren pachter is geweest van een zathe en landen, behooremle aan de familie Fruitier de Talma te 's Hage. (Amsi.) Landbouwers en andere boteraanvoerders hebben een grief tegen de gem. Zwolle, hun marktplaats. De markt is u.l. zoodanig aan de zonnestralen blootge steld, dat de boter smeltend uit de vaten druipt. f Andel, van 9 Mei28 Juni. Geboren: Marinus, z. v. P. de Fijter en E. NieuwenhuizenTeuntje, d. v. H. van Andel en W. van Tilborg. Overleden: A. Mans, echtg. van C. Nooijen, 52 j. B. de Kloe, jm. 10 m. Prijzen van 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 29 Juni. Prijs van f 1000 nos. 8884, 20376, 20834; 400 nos. 1610, 4525, 5433, 5973, 8598 ƒ200 nos. 7382, 13928, 18202; 100: nos. 296, 1018, 2594,3308, 6886, 6599, 9025, 9453,9983, 10265, 10824,12469, 12524, 16485, 17145, 17337, 17909, 18477,19342, 20926. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen .- naar Cortgene, J. W. J. Kalkman te Nieuw- Lekkerland Makkinga, L. Troste te Oostorhaule Raamsdouk, C. P. N. Pikaar te Ouwerschie Har- lingen, G. Vlug te Nijkerk a/d Veluwe. Aangenomen naar Asch, door K. A. Njjenhuis, cand.naar Gorredijk, door J. F. L. Muller te Heenvliet. Bedankt voor Hoorn op Tessel, G. J. van Hemert, cand. Noordeloos c. a., J. VS'. H. Kalkman te Nieuw- Lekkerland Waarde, K. A. Nijeuhuis, cand.Ben- nekom (gem. Eede) en Wetsinge Sauwerd, E. A. Lazonder te Zegveld voor Krimpen a/d Lek, J. H. Gezelschap Wz. te Dussen voor Oud-Beierland, F. van Spall te Leimuiden c. a.voor Benthuizen, (cl. Leiden), C. J. Leenmaus H.Az., cand. te Sloten; voor Edam, dr. J. M. Assink Calkoen te Sloterdijk. Ciir. Geree. Gemeente. Beroepen uaar Niezijl, K. Kuijper te Ferwerd. Toegelaten tot de evangeliebediening, H. A. Dijkstra, cand. te Duurswoude. Met fijn verstand op het gemeen trachten te werken, is even nutteloos als blokken hout te wil len doorzagen met een scheermes. Pope. Niet juist mannen van genie brengen de wereld in beweging en leiden haar voort, maar maunen van stand vastigheid, wilskracht en onvermoeiden ijver. Smiles. Den menschelijken geest een richting te gevon, die hij eeuwen lang zal bewaren, is het z Jdzame voorrecht van enkele machtige geesten. Mac au lay. Nu stormwind, dan weer zonneschijn Kan 't anders in de wereld zijn Ledig uw beurs niet voor het vermaak, om uw buik te vullen want men is veel gezonder en men gaat veel rechter op met geld in den zak dan met wijndampen in 't hoofd Een stalen hoofd en buigzaam hart Kent, voelt en oveiwint de smart. Vele boeken zijn gelijk aan pompoenen zij zijn ontzettend groot, maar hebben weinig kracht. Het hoogste goed dat een volk bezitten kan, is zijne deugd. Er zijn bij de tegenspoeden der menschen zeer vele haakjes, waaraan men eenigen troost hechten kan zelfs in het duistere zoudt gij ze vinden. Al wie de ledigheid lief heeft, moet een vijftal kinderen verzorgen, die zij meebrengt en die nooit van hare zijde wijkeu, n.l.«het spel«, «de onma tigheids, «de nieuwsgierigheid*, «de onbeschaamd heid* en «de kwaadsprekendheid*. De tijd zal komen, waarin een half vergane olifant evenveel verwondering baren zal, als thans het gebeente van den mammouth. Er gaat niets wat waarlijk goed, wat waarlijk edel is, verloren het dringt door van geest tot geest, van hart tot hart, en werkt op kinderen en kindskinderen tot in het duizendste lid. Gij waagt u niet op de zee als het stormt waarom handelt gij dan, als de hartstochteu in uwen boezem zoo hevig woeden Een man van verstand haakt ook wel eens naar eenige uitspanning als hij echter om de zes weken éénen dwaas ontmoet, heeft hij meer dan voldoende verpoozing gehad. Wel leven is een groote kunst: Wel sterven is een grooter gunst. Een niet onaardige «ontwondering* had Zaterdag plaats op de kermis te Helvoetsluis. Onder al het fraais dat daar te zien is, behoorde ook een kalf met zes pooteu. Eenige mariniers, die dat natuur wonder gingen zien, kregen achterdocht, bekeken het beestje bijzonder nauwkeurig en kwamen tot de ontdekking dat men hier niet met eeu werkelijk kalf, maar met een mia of meer kunstig nagebootst dier van dat soort te doen had, waaraan men dan ook evengoed tien als zes pooten had kunnen naaien. Die ontdekking werd te belangrijk gevonden om het daarbij te laten. Het kalf werd met gejuich uit de tent, waarin Let toongesteld werd ontvoerd en medegenomen naar den mallemolen, waar het eenige toertjes medemaakte. Tegen die draaierij scheen het echter niet best te kunnen, want van lieverlede wellicht ook wel tengevolge van de iewat hardhan dige behandeling van het steeds aangroeiend getal bewonderaars -begon het enkele pooten te ver liezen, totdat eindelijk de geheele romp uiteen viel, welke romp bleek te bestaan niet uit vleesch en been, maar uit hooi en strooi met een kalfsvel overtrokken. Rozengeur op fcsschen. Op den bodem van een glas, dat luchtdicht gesloten kan worden, legt men een dunne laag welriekende rozenbladeren, en zoo vult men laagsgewijze het glas tot aan den rand, sluit het daarna zoo dicht mogelijk en bewaart het op eoue droge niet al te warme plaals. In den win ter is het dan genoeg dit glas te openen, om in welke ruimte ook een heerlijke rozengeur te ver spreiden. Dit is een verkwikkende drank. Kook 6 of 8 zui vere rabarberstelen tien minuten lang in eene halve kan water, giet dan het vocht in eene kruik met zeer fijn gesneden citroenschillen en twte eetlepels broodmiker er in, laat het zes uren staan en het is voor gebruik geschikt. Een merkwaardig grafschrift. Een allermerk waardigst grafschrift heeft men op het kerkhof te Lydfort (Ver. Staten van N.-Amerika) aangetroffen. De vervaardiger heeft gezorgd uitdrukkingen te bezigen, die aan zijn ambacht ontleend waren. Het luidt aldus «Hier ligt in een horizontale houding, de buitenste «kast* van GEORGE RONTLEIGH, horlogemaker, die door zijne bekwaamheid in zijn vak, het sieraad was van zijn beroep. Braafheid was da «groote veer*, voorzich tigheid do «regulateur* van alle oogenblikken zijns levens. Welwillend, edelmoedig «bleef hij nooit stilstaan* wanneer hij een ongelukkige ging helpen. Al zijn «bewegingen* waren zoo goed en «geregeld*, dat hij nooit «slecht liep* uitgenomen wanneer hij «opgewonden* was door lieden, die zijn «sleutel* niet kenden. En dan was hij ook weer gemakkelijk «gerepareerd*. Hij bezat den slag zijne «uren* goed te rege len, zoodat zij elkander volgden in een voort- durenden kring van genoegens tot het nood lottig oogenblik, waarop hij dit leven verliet 13 November 1802, oud 57 jaar, in de hoop «schoongemaakt*, «in orde gebracht* en «opgewonden* te worden voor de eeuwigheid.* Dit doet, doch slechts als een kopie een mees terstuk kan voorstellen, deuken aan het grafschrift door Franklin op zich zelf gemaakt: Hier rust ten prooi aan de wormen het lichaam van BENJAMIN FRANKLIN Boekdrukker, als het omslag van een oud boek, waarvan de bladen zijn uitgescheurd en het verguldsel en de titel vernietigd. Maar het werk zal daarom niet verloren gaan daar het weder zal verschijnen zooals hij gelooft, in een nieuwe, sciioonere uitgave, herzien en verbeterd door den Uitgever. Aan allen die aan vallende ziekte, kramppijnen en zenuw achtigheid lijden bevelen wij inzonderheid aan de zoo algemeen bekende en als wonderbaar gehouden methode van Prof. Dr. Albert, Parijs, 29 Arenue de Wagram. Laat daarom alle zieken zich met vertrouwen tot hem wenden en velen onder hen zul len de gezondheid terugvinden waaraan zij reeds begonnen te wanhopen die ooit te zullen terug erlangen. De behandeling geschiedt bij briefwisseling na eerst eene uitvoerige beschrij ving van de ziekte te hebben ontvangen. Prof. dr. Albert neemt geen betaling aan, voordat het bewijs van goeden uitslag is geleverd. Barbaarsche executie. Een aantal visschers aan de zee van Azow, merkten in den afgeloopen winter bij het nazien hunner uitgezette netten, eeu onbe kenden man op, die op de vraag wat hij bij de netten uitvoerde een onvoldoend antwoord gaf, en de verdenking op zich laadde een vischdief te zijn. De visschers hakten twee gaten in het ijs, staken den dief in een net, lieten hem door een der gaten naar beueden en trokken hem door het water tot het andere gat door, en daarna weder langs den zelfden weg terug. Toen zij ten derden male hem naar beneden lieten, scheurde hot net en verdronk de man. De barbaren zijn in hechtenis genomen. BrrrOp het oude kerkhof te Schivelbeiu is een dicht gespijkerde sigarenkist gevonden, waarin zich het lijk van een pasgeboren 6 a 7 maanden oud kind bevond. Men heeft een onderzoek inge steld naar den dader. Zoo luidt het bericht. Vragen: De dader van wat? Eu sedert wanneer zijn pasgeboren kinderen reeds een half jaar oud Vaderlijke inzichten verijdeld. De bestuurder van een kostschool, die zeer nauwgezet zorgt voor de gezondheid zijner studenten en daarom ook bang is voor kunstboter, heeft sedert eenigen tijd voor ontbijt ongesmeerd brood laten gebruiken. De jon gens laten nu boter van huis komen of zien zich die stil in de stad te verschaffen. Zoo werden dooi de lichtzinnige jeugd, de vaderlijke inzichten hun ner opvoeders verijdeld. De macht der gewoonte. Man. Wat heb je van avond te soupeeren, liefste? Vrouw. Spiegeleieren manlief. Man. Altijd en eeuwig die verwenschte spiegel eieren. Weetje wat, ik ga in de restauratie soupeeren. Vijf minuten later, in de restauratie. «Aannemen!* «Wat belieft mijnheer?« «Breng me iets te eten.* «Wat zal mijnheer gebruiken.* «Ja zie je weet je watbreng me een portie spiegeleieren. Voor den rechter. President. Gij zijt beschuldigd aan Janus Klepman tien gulden ontstolen te heb ben terwijl hij sliep. Beschuldigde. Had u dan liever gezien dat ik hem eerst wakker had gemaakt? Te driftig. Overste, 't Spijt mij, kapitein, u eene berisping te moeten geven omdat u luitenant Knik kerbol »ezel« heeft genoemd, Kapitein, 't Is waar overste, ik ben wat driftig uitgevallen, 't doet me werkelijk leed dat ik het woord heb gebezigd. Ik dacht echter niet dat de luitenant zoo'n «ezel* zou zijn mij zulks kwalijk te nemen. Een uithangbord! V.X. koopman in ezelinnenmelk, verkoopt ezels gelijk zijn vader. Altijd pret. A. Kunt ge het bij je Xantippe uithouden? B. Waarom niet? Wij weten alleraangenaamst den tijd te passeeren. Mijne vrouw heeft de ge woonte, als ze boos is, me alles naar 't hoofd te slingeren. Raakt ze mij, dan heeft «zij* pret, raakt zij mij niet, dan heb «ik* schik in me leven. flleusden, 30 Juni. De prijs der boter is ƒ0.98 1.00 per stuk van 6 ons. Eieren 4 a il/2 cent. 's Bosch, 2 Juli. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 120 stuks. De le kwal. gold van ƒ0.60 tot 0.64, 2e kwal. van ƒ0.58 tot ƒ0.60, 3e kwal. van ƒ0.56 tot 0.58 per kilogr. Al het aangevoerde werd aan genoteerde prijzen spoedig verkocht. De prijs der boter was 1.30 a 1.60. f Gorineheni, 2 Juli. Bij een aanvoer van on geveer 140 stuks vee, was de handel heden alleen in de beste soorten vlug. Prijzen Enkele zware kalfkoeien 240 a 310 mindere qualiteit ƒ170 a 250; dito vaarzen/150 a ƒ240. Melkkoeien 160 a 260. Vare koeien 150 a 220. Guiste Vaarzen 100 a 150. Ossen 90 a 150. Stieren 75 a 110. Pinken 25 a 60. Nuchtere kalveren 8 a ƒ15. Varkens, zware vette op levering 50 a 54 ets. per Kilogram. Overlooperljes voor Engeland 42 a 44 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 4.50 a 7. per stuk. De prijs dor goêboter was 1.50 a 1.74 per KG. der weiboter 1.20 a 1.32 per K.G. Kipeieren golden J 1.10 a 1.20 de 26 stuks. de Wapens jan HEUSDEN en ALTENA. der O j Volkomen genezing door veteerd Breukmeester der Hospitalen, Commandeur en Ridder van verschillende Orden. Groenplaats, 3q te Antwerpen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3