üonierziÉg der Prov.-Staten tan NoorMul BUITENLAND. PLAATSELIJK'hfilÜWS. BINNENLAND, Brieven uit Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. 312de Staatsloterij. INGEZONDEN. door tot uitersten overslaan. Voor ieder, die doordenkt, bestaat er verband tusschen Zon- dagsarbeid en Zondagsontheiliging en zoo zeker 't is, dat een snaar niet altijd kan gespannen blijven, zoo zeker is 't dat een werkman, die zonder rusten gearbeid heeft, eindelijk rust neemt op een wijs, die bene den den raensch is. Zoo ook bestaat er ongetwijfeld verband tusschen lange en harde arbeid aan de eene en jenever, die voor een oogenblik de krachten aanzet en den geest opwindt, aan den anderen kant. Wij leven in een tijd waarin het nuttige, het praktische verafgood wordt. Al wat niet direct voordeel afwerpt is uit den booze. Er zijn staathuishoudkundigen die 't werken als het doel van 't leven beschouwen en hierop voortredeneerende komt men tot een volkomen verlies van alle idealen, waar door de mensch zich boven 't alledaag- sche verheft. 't Schijnt dat we langzamerhand dien ideaalloozen toestand tegemoet gaan en de klacht van vele zwaarmoedigen, alsof't leven geen leven meer waard is, recht verkrijgt. Schaf nu den Zondag af en alles wat den werkman nog kan verheffen in den strijd om 't bestaan, vervalt. Hij wordt een machine en kent geen hooger doel dan brood ver dienen. De Zondagsarbeid voert met onaf wendbare zekerheid naar den toestand, waarin de mensch om geldgewin zijn hoogere be langen prijs geeft en hij behalve geld, op de aarde niets kent waarvoor 't waard is te leven. Zondagsrust wordt dus op sociale en zede1 lijke gronden allernoodigst geoordeeld. Die er voor ijvert, doet een goed werk in 't belang der maatschappij en van 't volk. Dat er nog zoo weinig voor geijverd wordt, komt een voudig omdat men de kwaal niet kent en denkt 't zal mijn tijd wel uitduren. Doch dat is een van de grootste ketterijen op maatschappelijk terrein. Al wat slecht is mag onzen tijd niet uitduren, dat moet zoo spoedig mogelijk opgeruimd worden. We bevelen de opruiming van, zoo mogelijk, allen Zondagsarbeid ten zeerste aan. t NIEUW KUIK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ten ongeveer half 1 werden onze inwo ners uit. den slaap opgeschrikt door het brand- signaal. Binnen korten tijd werden 4 huizen in asch gelegd in de zoogenaamde Steeg, zijnde de straatweg die naar Hel voort leidt. Met buitenge wone felheid grepen de vlammen om zich heen, zoodat de 9 huisgezinnen, die in de brandende panden tehuis behoorden, alles moesten achterla ten en nagenoeg ongekleed den vuurpoel moes ten ontvluchtten. Door krachtdadige hulp van wakkere mannen en de goede werking onzer brandspuit, slaagde men er in met de uiterste krachtsinspanning den brand tot 4 huizen te be perken. Deze ramp is betrekkelijk zeer groot voor lien, die er door getroffen werden. Een paar huizen en de meeste inboedels waren niet verze kerd; door eenigen werd dus alles verloren. Het is dan ook een aangrijpend gezicht, die ongeluk kige menschen, in hunne schamele kleeding, die zoo duidelijk hunne herkomst verraadt, te zien omdwalen bij de nog ronkende puinhoopen van hun eigendom, van hun eigen haard, waaraan zij vroeger nog zoo gelukkig bijeen waren en nu nu is hun de toekomst zoo treurig, zoo donker, nu is kommer en moedeloosheid in iederen trek van hun gelaat te lezende treurige aanblik van die bleeke mannen, van die sveeuende vrouwen met hunne hulpbehoevende kinderen, stemt ons tot diepen weemoed en wekt in ons het innigst medelijden. Van regeeringswege wordt te Veisen eene in richting gemaakt oin eventueel te IJmniden aan komende cholera-lijders te verplegen. De Rechtbank te Zutfeu veroordeelde een 19 jarige dienstmeid uit Deventer tot o dagen cel straf, omdat zij van een uitstalling op Den Brink 3 spelden en 1 naaldenkoker had weggenomen. Naar men verneemt, heeft het openb. min. bij het gerechtshof te Arnhem bevestiging geëischt van het vonnis der rechtbank aldaar tegen den baron van Heeckeren. Het hof zal Zaterdag a.s. uitspraak doen. Door de veroordeelde failliete kassiers Wolters is appèl aangeteekend tegen het hen veroordeelende vonnis van het gerechtshof te 's Bosch. Een landbouwer te Wijhe is in een weiland aldaar door een stier aangevallen en zoodanig gestooten, dat de man in bedenkelijken toestand verkeert. In een woning in het Haaksbergerveen, bewoond door een moeder met haar eenigen zoon, sloeg jl. Woensdag de bliksem inbeiden werden doo- delijk getroffen. Brand werd niet veroorzaakt. Te Kesteren is eenknaapje van 8 jaar door den bliksem gedood onder Grubbenhorst werden twee arbeiders getroffen, waardoor een verlamd werd en de ander stervende is. Te Berchem werden 2 kna pen van 12 en 13 jaar in het hooiveld getroffen en voor dood weggedragen. Te Olst werd de toren van de Herv. Kerk getroffen en aanmerkelijk be schadigd, ook in de kerk werden twee banken vernield. Onder Haaksbergen werd de R -K. kerk te Buurze getroffen; de kap brandde af. Onder Winterswijk werden twee molens en een boerenwoning in brand gezet en vernield. Te Zevenaar branden twee boerenwoningen af. -Te Kerk-Driel verbrandden t wee huizen. Te Gent in de Betuwe werden 7 naast elkander staande huis jes een prooi van T vuur. Onder Diepenveen brandde een hoeve van Jhr. Sandberg af. De in boedel, benevens 12 varkens en een groote voor raad pas gewonnen hooi gingen mede verloren De woning was niet verzekerd. Te Ootmarsum is de telegraafdraad in het kantoor door den bliksem gesmolten en zijn 7 palen dicht bij de stad erg beschadigd. Te Denekamp sloeg de bliksem in de schuur van dokter Sloet, doodde een koe en veroorzaakte brand, waardoor het woonhuis ook afbrandde; van het meubilair is nog veel gered. Een en ander was verzekerd. Bij het afbran den van een boerderij op den Bannink, tusschen Deventer en Bathmen, is, naar men verzekert, voor ruim 2000 aan papieren geld en specie door het vuur verteerd. Te Amsterdam is iemand, kort na het overvloedig gebruik van komkommers en aardbeziën, plotseling overleden. Evenzoo een jongen van 15 jaren, in de ge meente Schoterland, die erg verhit zijnde, kar nemelk dronk. Aan het spoorwegstation te Gouda is Donderdagavond een negenjarige knaap, die bij het aankomen van den sneltrein nog gauw den weg wilde oversteken, door dien trein overreden. Hij was onmiddellijk dood. Onder Haarlem is het lijk opgehaald van I. J J. v. O., 33 jaren, schilder, laatst woonachtig te Am sterdam. Op de Lauriergracht te Amsterdam is een jongen in 't water gevallen en gered door een vrouw, die hem nasprong. In de Boomstraat aldaar is een kind van 3 a 4 jaren uit een tweede verdieping gevallen en voor dood opgenomen. Vier dronken kerels werden na een hevige vecht partij door de politie te Hilversum opgepakt. Een was zoo toegetakeld, dat hij letterlijk geen stuk van zijn kleederen meer aan 'l lijf had. Tus schen een marinier en een milicien der vesting artillerie is in Den Helder een twist ontstaan, waarbij de milicien een levensgevaarlijke wond be kwam. De dader is in hechtenis. Tegen J., lid van den raad te Smilde, is proces-verbaal op gemaakt, omdat hij op de markt te Assen aardappels verkocht met een te kleine maat. Een jong- mensch te Aalten, dat bij het baden een zijner kameraden, die zinkeude was, te hulp kwam, ver dronk, terwijl de ander behouden aan wal kwam. Ne de rl. Herv. Gemeente. MAATREGELEN TEGEN DE CHOLERA. Do trein, van Valenciennes komende, derailleerde Donderdagmorgen op het kiuispunt van de lijnen naar Doornik en Somain. Een der rails werd op gelicht, door een wagon eerste klasse gedreven en, toen de trein nog een eindje voortging, over een lengte van meer dan 50 meter uit den grond ge licht. Een reiziger kwam om, terwijl een aantal min of meer zware verwondingen bekwam. Het Engelsch schip »Ilderston«, komende van Bombay en gaande naar Huil, stiet 's nachts tegen de rotsen van Ouessant, en verging; 32 matrozon konden de haven van St. Malo bereiken. Door het springen van een Bessemer-oven in de hoogovenfabriek van Saint Montant bij Beaucaire werden 17 werklieden gekwetst, 2 levensgevaarlijk. Het schijnt, dat de ontvanger, die het gesmolten staal opneemt, water bevatte. In een mijn bij Glasgow zijn vier mannen Donderdagmorgen gestikt. In een herberg te Framley kregen drie soldaten twist met zekeren Brown. Zij sloegen hem op het hoofd, zoodat, Brown den geest gaf. De ongelukkige laat een weduwe met 11 kinderen achter. Te Friedrichstadt aan de Dwina (Rusland) brak een brand uit, die 50 ge bouwen, waaronder het postkantoor, in de asch legde. Menscheulevens had men niet te betreuren32000 kgr. vlas verbrandden. Een treurig bericht wordt uit New-Foundlaud gemeld. Een geheele vissehersvloot, bestaande uit 15 schepen, is in de straat Belle-Isle tusschen het ijs beklemd geraakt, zoodat de bemanning den hongernood zal moeten sterven, Slechts 10 vis- schers, die den moed hadden zich op het ijs te wagen en op dit onzekere element een afstand van 8 mijlen af te leggen om de kust te bereiken, hebben de treffende tijding medegebracht. Zoo spoe dig de Engolsche autoriteiten dit droevig geval vernomen haddeu, hebben zij het schip »Foam« uitgezonden, om de iugeslotenen te hulp te komen, doch men gelooft niet, dat het schip de plaats des onheils bijtijds zal kunnen bereiken, om de visscbers van een anders wissen dood te redden. O O O Van onzen specialen correspondent.) Ik zit op dit moment 't is 5 uur in den mor gen met do handen in 't baar, niet vanwege haarpijn of eenige andere onaangename nasleep der vorige week, maar door de veelheid van stof. Ik zal er toe moeten overgaan ook in 't Vrijdagnnm- mor u met mijn brieven lastig te vallen, anders zie 'k niet in hoe mijn specialiteit te handhaven. De afgeloopeu week is uiterst vruchtbaar geweest in uitspanningen en inspanningen, genoegens van allerlei aard en ove al. Zaterdagavond b. v. werd ik voor de moeilijke vraag geplaatst: waarheen? Naar de Parkschouwburg, die met grooten luister stond geopend te worden naar het Paleis v. Volksvlijt waar eene heete strijd tusschen mannen- zangvereenigingen mij wachtte of naar de T., de thans in den zichten zomeravond recht gezellige T. wat zon ik nemen Ik heb de T. gekozen, voornamelijk omdat ik er deu heelen namiddag reeds vertoefd had en 't nu wel zoo gezellig oor deelde in goed gezelschap daar wat uit te rusten van de drukten des dags. We hebben deze week roei- en zeilwedstrijd gehad op het IJ en de Zuiderzee. Daarvan heb ik niets dan 'tslot gezien en dat vertel ik u straks. Dan is op 'toogenbük een zangersfeest op gang, waar van ge alom in de stad de teekenen kunt be speuren. Een onzer mauuenkoren, de liedertafel Zanglast viert haar 25-jarig bestaan en naar de traditie dost. ze dat met een wedstrijd tusschen de zusterverenigingen iu den lande en in den vreemde. Vrijdagavoud heeft ze die ontvangen met eerewiju en feestprogramma's. De laatste echter moesten met 30 ct. betaald worden, wat ik erg kren terig vind. Wanneer men, voornamelijk om den luister te verhoogen van een feestvierende lieder tafel, in optocht de stad doorkruist en zich moe wandelt, is 'tniet verkwikkend als men terstond op zijn beurs getikt en bovendien zeer schraal met ecrewijn in de behoorlijke stemming gebracht wordt. Eufin, dat is wel meer gebeurddat soort vlekje-» schijnt onafscheidelijk aan zangersfeesten. Zaterdagmiddag is de wedstrijd geopend ouder vereenigiugen van minder dan 40 leden. Ik ben er heen geweest, om Ido's Mannenkoor uit uw buurt te hooren, een vereeniging die een goeden naam heeft en waarvoor ik nog altijd sympathie gevoel. Ze heeft wel maar een derden prijs ontvan gen, maar niettemin heeft ze goed gezongen en haar concurrenten waren zeer sterk. Achter haar ziju b, v. gebleven de vereenigingen Caecilia alhier (40 zangers), Eindhovens Mannenkoor (35), Musis Sacrum alhier (40), Oefening zij ons doel alhier (40) en Haagsch Mannenkoor (40). 't Is opmerkenswaard dat van de 6 prijzen twee op 't platteland gevallen zijn n.l. te H.-I.-Ambacht en te Uitgeest. 's Avonds is de wedstrijd hervat tusschen sterker liedertafels. Ook zij hadden evenals bovengenoemde een verplicht koor voor te dragen, dat door W. B oert gecomponeerd is. Het heet Zeemanslied en bestaat uit een opeenstapeling van ontzettend moei lijke, maar schoone accoorden. De eerste prijs viel ten deel aan Njjmecgs Mannenkoor maar met slechts 4 stemmen van de 7 drie kwamen A m i c i t i a van Amsterdam ten goede, een liedertafel die be wijst dat 't gelijk zoo dikwijls beweerd wordt, niet volstrekt noodig is een musicus aan 't hoofd te hebben. Amicitia heeft een onderwijzer tot directeur en ueemt desniettemin een goede plaats onder do zus'ers in. Bij die avond-uitvoering ben ik echter niet ge weest. 't Was zooals ik reeds zeide een allerheer lijkste avond en recht gezellig op de T. en daarom bleef ik er, ook met het doel iets te schrijven om trent de muziekuitvoering aldaar. Ge moet weten, sedert 1 Juli doet zich hooren de »Königlicho uud Hof-Musik-Dinctor B. Bil se, mit seinen aus (35 Ktinstlern bestehender Orccester*, een gezelschap te Berlijn zeer gevierd. Dit orkest bezit groote verdiensten en 't mag zich dan ook in een onge- wonen bijval verheugen. Was men vroeger, zoo 't scheen, verlegen plaats te nemen op de stoelen rijen om de tent, thans is bij alle concerten bijna geen stoel leeg. Het programma is tweemaal per dag uitgelezen en bevat de beroemdste namen, Wag ner niet te vergeten. Toch meen ik uit een com positie van den directeur te kunnen opmaken dat zijn richting niet bepaald Wagneriaansch is. Zoo veel te schoouer echter wanneer hij ons hem niet onthoudt. In de pauze greep nog bij de Frauscho restau ratie een bijzondere plechtigheid plaats. Men had de passage daar den heelen avond reeds voor allen die niet met intignes van den roei wedstrijd vooi-- zien waren, verboden. Met mijn perskaart kreeg ik echter gereedelijk toegang. 'tWas prijsuitdeeling, voorafgegaan door eon speech en gevolgd en afgebroken door hip, hip, hoera en fanfares. Dat gaf een vroolijke scene. Er werden tal van prijzen uitgereikt en de faufares volgden elkander met groote snelheid op, tot ver velens toe. Daar kwamon eenigon uit het publiek op den inval mee te fanfaren en nu klonken na eiken juichkreet van 't koper nog een tal sterke mannenstemmen krachtig mee. De heer Bilse, die wel van een grap houdt, geeft plotseling ziju mannen het teeken een terts hooger in te stemmen. Nu liepen do zangers er leelijk iu en schaterden de muzikanten op hun beurt van de pret. Maar zoo lieten de eersten zich niet vangen. Ofschoon Bilse telkens in een nieuwen toon liet aanvangou, het publiek stemde mee in en zoo vermaakten we ons bij dat voortdurende »er lebe hoch« kostelijk. Toen de prijsdeeling afgeloopen was, klonken de volksliederen van Nederland, België, Duitschland, Frankrijk en Engeland tot besluit, waarna het programma vervolgd werd. Ik had om u de waarheid te zeggen't plan gehad u in dezen brief met enkele op 't terrein verspreide machines te doen kennis maken, doch ik heb al te veel plaats ingenomen om er nog mee te beginnen en bovendien schoone kunsten en machines, hoewel zeer goed te vereenigen, zult ge een minder gelukkige samenvatting noemen. Daarom nog een woord over een ander feest. Verleden Woensdag heeft de pers, die op de ten toonstelling haar eigen gebouw bezit, een avond partij gegeven aan haar vrienden, de exposanten, de commissie enz., te zamen een vierhonderd gasten. Een groot terrein om 't persgebouw was daartoe afgezet door paaltjes en latten, die doch dat was luxe bewaakt werden door soldeniers uil de 16de eeuw. Vóór 't gebouw was een muziektent opgericht, waarin Coonen's orkest zich hooren liet en ook een honderdtal schoolkinderen eenige vader- landsche liederen zongen, die door 't talrijk publiek, waaronder zeer vele vreemden, Javanen b. v., Ma- rokkeezen, Turken, Chineezen, Japanners enz., zeer werden toegejuicht. De gasten vonden plaats in den geïmproviseerden tuin en ten deele in de gebouwen daarbinnen gelegen. In 't persgebouw werden door specialiteiten, o. a. Mevrouw Kleine, voordrachten gehouden en daarbuiten verdreef men den tijd met gezellig gesprek. Een nummer van 't programma was voor de open lucht bestemd en gaf uitbundige prei. Dat was een optocht van eenige straat specialiteiten, waarin o. a. voorkwamen een tiental kraaien (bidders met steken), lange Manna, de man met eieren en zuur, de bekende orgeldraaier met zijn zingende dikke wederhelft, een Japauneos (volbloed Amsterdammer), de beefklariuet, een oud man met een blauwen bril op, di# langs de straat het beetje adem, dat hem nog rest, loopt uit te blazen, enz. 't V\ as een allerkoddigst. gezicht eu die 't verzonnen heeft Pareira, een art.ist van den schouwburg heeft eer van dit idéé gehad. Natuurlijk werden al die arme drommels rijkelijk schadeloos gesteld voor de moeiten aan deze buiten gewone avondvoorstelling ten koste gelegd. Nu den volgenden koer vast over de machines. Vergadering van 4 Juli 1883, 's voortn. 9y2 uur. Behalve de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten (reeds door ons gemeld) komt o. m. aan de orde Ontwerp-besluit tot wijziging van 't besluit der Staten van 15 Juli 1880, waarbij een provinciale bijdrage van één miilioen is verleend in de kosten van de verlegging van de uitmonding der Maas. Het lid Mastboom geeft te kennen, dat zijn gisteren gedaan voorstel om deze aangelegenheid naar de zes afdeelingen te ver zenden geen vijandig karakter had. Het geschiede alleen om te vernemen, of, nu 't Land van Heusden door de bepalingen der wet geholpen is, geen bezwaren zijn gerezen van den kant van Den Bosch. Indertijd werd slechts noode berust in een dichting der overlaten in 1885 en nu zal dit eerst geschieden in 1891. Spreker zou wenschen daaromtrent te worden gerustgesteld. Het lid van Meerwijk wijst op de houding door het groote waterschap aangenomen, hetgeen gisteren met nagenoeg alge- meene stemmen is aangenomen, terwijl het lid van der Hagen daaraan toevoegt dat de dijken der Herwardensche overlaten tot 7 meter zullen opgehoogd worden, hetgeen mede van zeer veel gewicht iswaarna het voorstel zmder stemming wordt aangenomen. Ontwerp-besluit van Gedep. Staten tot wijziging van 't bij - zonder reglement van het waterschap Binnenpolder van Drongelen. Aangenomen zonder beraadslaging of stemming. Vervolgens worden de afdeelingen bij loting samengesteld, waarna deze vergadering wordt gesloten. Vergadering van 5 Juli 1883, '«namiddags l'/s uur. Deze vergadering werd bijna geheel gewijd aan het voorstel van Gedep. Staten om in beginsel te beslissen over de al of niet wenschelijkheid, dat worde opgericht een waterschap van den Maas lijk van Grave tot Crèvecoeur, met verslag daaromtrent van de bijzondere commissie, overeenkomstig 't voorstel. Het lid Mr. van Baar is met dit voorstel verre van ingenomen en stelt zijne vele grieren daartegen duidelijk uiteen. Vooral in dezen tijd acht hij het noodig eerst af te w achten de werking van den nieuwen Maasmond. Met een klein waterschap, Herpt en Nederhemert, wil men daarop wachten, waarom dan dit groote waterschap na reeds doorgedreven. Ook het lid van der Hagen is tegen het voorstel en acht een groot waterschap minder geschikt dan kleinere besturen om in tijden van gevaar op te treden. Nog voerden hierover het woord de leden Mr- van Dam (rapporteur), Mr van der Biessen, Dr. van der Steen, A. A. Raaijmakers, vau Meerwijk, Mutsaers, Jhr. de la Court en de Voorzitter; waarna het in stemming gebracht, met 38 tegen 18 stemmen werd verworpen. Een ontwerp-besluit tot oprichting van een waterschap Moer- schot in de gemeente St. Michiels Gestel en Schijndel eu een aanvrage tot overbrugging der rivier de Mark tusschen de ge meente Etten en Zevenbergen, komen aan de orde en worden ter inzage gesteld voor de leden, waarna de vergadering wordt gesloten. Vergadering van 6 Juli, 's nam. 2 uur. Aan de orde wordt gesteld de overbrugging der rivier de Mark tusschen Etten en Zevenbergen, volgens voorstel van Ged.-Staten, onder voorwaarde dat de gemeente l/3 iu de kosten zal bijdragen en de brug door de provincie zal worden bediend. Zonder stemming aangenomen, evenals de voorstellen tot op richting van een waterschap Moerschot en een bijzonder regle ment van 't waterschap Binnenpolder van Herpen. Op eene aanvraag van 't waterschap Laag-Hemaal om eene provinciale bijdrage in de kosten van dijksverdediging eu herstel van schade gedurende den winter 1882/3 wordt afwijzend be schikt. Een voorste) van Ged.-Staten om van 't Rijk in onderhoud en beheer over te neinen den straatweg van Oosterhout door Rijen naar deu rijksweg BredaTilburg, tegen eene jaarlijksche vergoeding van 650, wordt ter inzage gesteld voor de leden. Tot buitengewoon lid van Ged.-Staten wordt herkozen het lid J. Bluijssen. Hierna wordt de vergadering gesloten en de volgende zitting bepaald op heden (Dinsdag) 's nam. 2 ure. t Keten, van 1 Juni tot 1 Juli. Getrouwd: B. van Brakel, wedr. van F. de Waal, en E. van Ondbeusdeu, jd. Geboren: Marius, z.. v. S. van Rijswijk en T. Broekhuizen; Willem Dirk, z. v. H. van Wijlen en M. van de Koppel; Martinus, z. v. A. van Wijk en M. van Wijlen. Overleden: J. Eekels, echtge. van A. Merks. KERKNIEUWS. Beroepen .- naar Leiden, dr. P. S. van Roukol te ZettenBahr eu Lathum eu naar Waverveen, L. J. Blanson Heu- kemaus caud. te Utrecht; Ood-Vosmoer, W. O. Barbas te Dubbeldam; Eeuum, Bruuing te Bour- tango; Goudswaard, Oosterhuis te Akkooi, prov. Gelderland; 's Heereuboek, A. Tap caud.; Gorin- chem, M. J. Bouman te Leerbroek; Elspeet, dr. G. van Goor J.Lz. te Oud-Beierland; Charlois, H. J. Geselschap te Dusseu (toezegging) Arum, W. Ha verkamp te Veenkuizen; Nieuw-Beierland, di. W. vau den Bergh te Schaarsborgen. Aangenomen Limmen, Ph. H. Edling te Obdam. Bedankt: voor St.-Oedenrode, A. G. J. Soeters te Ingen Aalburg, Ds. A. Reuier te Berg-Amba htUitwijk en Waardhuizen, A. A. E. J. Rouijer te Nieuwerkerk Gouderak, J. L. do Heer te Nootdorp; Abtskerke c. a., 0. J. Leenmaus H.Az. caud.G. E. K. A. Roskoll te Hendrik-Ido-Ambacht. Prijzen van 100 en daarboven. 5o Klasse. Trekking van 6 Juli. Prijs van ƒ5000: no. 6338; 1000: nos. 15983, 16579 en premie van 30,000; 400: nos. 895, 13319, 13927 en 16766; ƒ200: nos. 10794, 12208, 12327, 15260 en 18349; ƒ100: nos. 3339, 3477, 4406, 4570, 7011, 10359, 13664,, 17050, 19453 eu 19850. 5e Klasse. Trekking van 7 Juli. Premie 3000: uo. 15220; prijzen van 200: nos. 2451 en 12865. Mijnheer de Redacteur! Het is nu 17 jaar geleden, dat onze beroemde landgenoot, de hoogleeraar Gerrit Jan Mulder, eeu krachtig vertoog tot de Regeering richtte omtrent hetgeen van overheidswege was verordend ter be strijding der cholera. Veel van het toen geschrevene verdient nog heden bohartigiug. Wederom bestaat er gegronde vrees, dat deze ontzettende ziekte op nieuw in aantocht is. Heeft zij eonmaal haar slachtoffers aangegrepen, dan is de kunst, welke men euphemitisch genees kunst noemt, gewoonlijk machteloos om de lijders te redden. Do ervaring, sedert ruim een halve eeuw (ten koste van hoevele tieuduizendeu verkregen, leert echter, dat hij een ernstig eu volhardend streven veel kan verricht worden ter voorkoming, ter voorbehoediug. Maar dan wachtte men niet tot de vijand aan de poort staat,. Dan handele men onverwijld eu krachtig. Dan is het reeds nu hoog tijd om de hand aan den ploeg te slaan. Vaudaar dat het rechtmatig is, om vau hen, die 's Lauds Rogeering in deze moeten voorlichten, te vragen, dat zij reeds nu alle maatregelen uitlokkeu, die ('es vijauds komst kunnen afweren. En door de hooge Regeering, èn vooral door Gemeentebesturen is zoo ontzaglijk veel te doen, dat er niet langer mag gedraald worden met handelen. Men hecht b.v. groote waarde aan zuiverheid der lucht, die wij inademen. Hoevele bronuen van lucht- belerf laat meu echter niet in iedere eenigszins vo krijke gemeente ongestoord voortbestaan? Moet men voorts geen toezicht oefenen op de wijz waarop vuilnis van allerlei aard uit de wo ningen wordt verwijderd? Kan er ter bevordering van reinheid van perso nen niet veel van overheidswege gedaan worden door vermenigvuldiging van gelegenheid tot was- schen eu baden, voor allen kosteloos toegankelijk? Is vooral in d i t jaargetijde, un naast het rijpe ooft eerstdaags wederom zooveel o n r ij p in den

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2