Openbare Verkooping puLliek verkoopen: Verkooping éi aanbesteden TIENDGEWASSEN. De Notaris DE GIER TIEHDVERKOOPINt W. DE JONG en It. SNOEK, HERPT en HEESBEEN. LAND- EN TUINBOUW. Boekbeschouwing. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. RECLAME. VERBETERING. ADVERTENTIEN. Onder Herpt: 6 Hectaren Uiterwaards HOOIGRAS in 7 perceelen. Onder Heesbeen: Een perceel HOOIGRAS te Heesbeen, nabij de Hoef. Het LEGGEN van BER MEN enz. te Yeen, Aal burg en Hedikhuijzen. te HEUSDEN, De TIENDGEWAS- SEN onder Herpt en Bern, Wijk, Yeen, Hees been en Aalburgals van ouds. Breeder bij biljetten om schreven. openbaar verkoopen: de domaniale Tiendvruchten onder de gemeenten Wer kendam, He Werken en Sliedrecht. de domaniale Tiendvruchten onder Aalburg, Gansoijen, Heesbeen en Neder-Andel. Voor de aanstaande verkiezing van leden voor den gemeenteraad, worden met den meesten aandrang aan bevolen, de Heeren aftredende leden, die steeds op waardige wijze de belangen onzer ge meente behartigen. Almkerk, 9 Juli 1883. YELE KIEZERS. GEDACHTEN. van onder Heden overleed tot onze diepe droef heid na eene langzame verzwakking, zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 53 jaren, onze dierbare en ge liefde Echtgenoot en Vader GOVERT VAN DER BEEK Gz. Dijkgraaf van den ouden Zeedijk onder Bussen, Wethouder, Lid der Commissie van Schatting voor de ongebouwde eigendommen en Voorzitter van het Waterschap het Noordeveld. N. VAN DER BEEK- Uithoven. 1\ VAN DER BEEK. Ja. VAN DER BEEK. Gb VAN DER BEEK. Bussen, 3 Juli 1883. Op Zaturdag 14 J U 1 ij 1883, des mor- Pgsgens ten 11 ure, zal de Notaris DE GIER, ten huize van H. Mourik te Heusden, voor den Heer C. H. van der Heijden, Zegt het voort. van DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Waterschap „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden/y zullen op Zaterdag den 21sten Juli 1883, des morgens ten 12 ure, ten huize van H. Mourik te Heusden, bij enkele inschrijving, A a n w ij z i n g in loco zal plaats hebben op Vrijdag 20 Juli, als Te Vee n bij hectometerpaal No. 925, 's mor gens ten 10 ure. Te Aalburg bij hectometerpaal No. 866, 's middags ten 12 ure. Te Hedikhuijzen bij hectometerpaal No. 11, 's namiddags 2 ure. Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, zoomede de Opzichter J. van Tuijl Gz. te Heusden, bij wien van 16 Juli e. k. de be stekken ad 50 Cent per exemplaar verkrijg baar zijn. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secretaris, DUIJSER. zal ten verzoeke van den Heer S. VERHAGEN en anderen, op Zaterdag den 14n Juli 1883, om 11 ure des voormiddags, ten huize van H. MOL RIK te Hetlsden, De ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN te Werkendam, zal in het lo. Op Woensdag 18 Juli 1883, des morgens ten e 1 f ure, in de herberg van Wink aldaar, ten overstaan van Notaris VAN DER ELST, 2o. Op Donderdag 19 Juli 1883, des morgens ten tien ure precies, in het „Wapen van Amsterdam/' bij II. van Mourik te Heusden, ten overstaan van Notaris DE GIER, Nadere inlichtingen geven voornoemde Nota rissen en Ontvanger. handel komt, een scherp toezicht niet alom in 't land onmisbaar? Zijn de gelegenheden om allerwege goed drink- water (zoo ook dat tor bereiding van spijzen) te bekomen in genoegzamen overvloed aanwezig, en heeft men door herhaalde proefneming waar borgen, dat die openbare bronnen voori durend goed water leveren? Zullen in d i e gebouwen, openbare en niet-open- bare, waarin een groot aantal medeburgers van verschillenden leeftijd en sekse samenwonen of da gelijks vele uren te zaraeu zijn, g en voorzorgen genomen wordeu om wat schadelijk is voor allen te vermijden of althans te bestrijden? Moet er niets gedaan worden ter beteugeling van velerlei buitensporigheden om geen harder woord te bezigen waartoe allerlei vereeuigiugeu en samenkomsten, die de zomer gewoonlijk in zoo ruime mate aanbiedt, aanleiding geven? Zullen verstandige en weldoordachte voorschrif ten cn wenken, uitgaande van hen, die door weten schap en karakter hoog aangeschreven staan in al ler schat, niet een open oor vinden bij allen, die aan de zorg voor eigen leven en gezondheid tevens zorg paren voor de levens vau zooveleu, die hun dierbaar zijn? Is men er overal op bedacht behoorlijke lokalen beschikbaar te stellen om hen, die onverhoopt wor den aangetast, van de gezonden te isoleeren en zorgvuldig te verplegen? Welke zijn, als de ziekte optreedt van het tegenwoordig staudpunt, der scheikundige weteu- schap de beste, de meest doeltreffoude middelen ter ontsmetting en hoe zijn deze aan te wenden? Voorzorg, M. d. R., ziedaar do groote zaak, waarop het hier aankomt. Zorgen vóórdat de ge vreesde vijand daar is, dio als een engel der ver schrikking optreedt ou schier geen genade kent voor do velen, die zijn geweldige hand aangrijpt. Het geldt hier alle r zaak. Moge de pers dan ook wederom haar krachtigeu steun vorleenen om een volksovertuiging te wekken en een algemeen streven te bevorderen, dat wellicht duizenden ten behoud kan zijn! Mogen ook andere bladen tot waak- en werkzaamheid oproepen Hoogachtend, Uwdv. dr. 's Gravenhage. A. C. EYSSEL. t DALEM. l)e hooibouw is hier in vollen gang. door zeer schoon weder begunstigd. De opbrengst valt over het goheel nog niet tegenkwaliteit is uitstekend en het hooi bevat zeer veel zaad. Wat de aardappelen betreft, deze leveren een goed be schot op en zijn uitmuntend van smaak; de late soorten, die mede zeer schoon staan, verlangen naar regen. Van bederf, anders om dezen tijd van het jaar reeds lang bemerkt, bespeurt men nog niets. GELDERMALSEN, 7 Juli. De kersentijd is zoo goed als afgeloopen en heeft den pachters goede winsten opgebracht. Zooals men daarover hoort juichen, zoo hoort men klagen over hooi en gras. Hooi wordt er weinig gewonnen, en gras is er bijna niet meer; de velden zijn hier en daar ge heel verschroeid, zoodat sommige boeren reeds van opstallen beginnen te spreken, of van voeren in het land; ook is er groote behoefte aan drinkwa ter voor het vee. De aardappels staan goed te veld, en voor zoo ver men roeds gerooid hoeft, zijn zij ook goed van smaak. De tijd van den hooibouw is weer aangebroken en het hooien in vollöu gang. Het weder is uitste kend, zoo zelfs dat de boeren, in de laatste jaren gansch niet verwend, nauwelijks hun gemak ken nen. De hooioogst zal matig zijn; over het alge meen niet overvloedig. Toch mag men tevreden zijn, want het aanwezige gras is krachtig en voedzaam, beter en ki'achtiger dan verleden jaar het geval was. Eene zaak echter mag niet uit het oog verlo ren worden, al zij het ook dat men, den ouden sleur volgende, meent het beter te weten. Het is nl. dit: »Haai vooral het gras op den juisten tijd, d. w. z. niet te vroeg, maar ook vooral niet te laat«. Die te vroeg maait, doet zich zeiven schade aangezien hij er juist de zeis inzet, in een tijd, waarin de grasplanten zich het snelst en het meest ontwikkelen. De hoeveelheid gras wordt dan nog met den dag grooter en bovendien is het gras dan nog te waterig en verliest bij hot drogen te veol aan gewicht. Te vroeg gemaaid gras geeft dus wei nig hooi, al zij het ook, dat de hoedanigheid uit muntend is. Te laat maaien, zooals over het algemeen nog voel te dikwijls geschiedt, is nog schadelijker. Het vermeerderen der hoeveelheid door het bijgroeien van het zoogenaamde ondergras, is slechts oogen- schijnlijk en in geen geval belangrijk genoeg, om op te wegen tegen de waardevermindering van het bovengras. Om dit aan te toonen behoeft men nu juist geen geleerd betoog te houden. Iedere vee houder toch weet bij ondervinding, dat het hooi van jong of in tijds gemaaid gras veel voedzamer en productiever is, dan de houterige, harde sten gels van het reeds voor het maaien bestorven gras. Do vraag doet zich nu natuurlijk voor, wanneer het dan den juisten tijd van maaien is. Het antwoord volgt van zelf uit het levensproces der grasplan ten, waaruit blijkt dat de bloeitijd der grassen het juiste tijdstip is, om ze met het meeste voordeel ter hooiwinning af te maaien. We kiezen daarom voor do weide den bloeitijd vau de meeste grassen, want evenmin als men zich storen kan aan den bloei van enkele vroege grassen, evenmin kan men dien van de achterna komende late afwachten. 'Bij het binnenhalen en bergen van het hooi is het strooien van zout tusschen de lagen, naarmate deze opgevleid worden, zeer aan te bevelen. Niet alleen wordt daardoor het broeien alsmede het schimmelen eenigermate tegen gegaan, maar het zout maakt het hooi smakelijker, verteerbaarder en daardoor voedzamer. Twee a drie KG. zout op de 1000 KG. hooi is voldoende. Vooral hooi van meer of minder zuie grassen wordt door bijvoeging van zout verbeterd. En nu bij Koninklijk besluit van Febr. 83, het zoogenaamde landbouwzout is vrijgesteld vau be lasting, kan men dit zoo nuttige product met wei nig kosten ruimschoots aanwenden. Dit laatste echter raden wij slechts aan voor hen, die eene zeer groote hoeveelheid zout van noode hebben; anders wegen de daarbij behoorende forma liteiten met de daaraan klevende kosten niet op tegen het behaald voordeel. In Overijsel en Gelderland verkeert de veehan del in zeer gedrukte stemmiug. Het buitenland koopt weinig en hel binnenland wil, wegens groot gebrek aan voeder en uit vrees voor lagere prijzen tegen den herfst, gaarne verkoopen. Behalve het vette vee, zijn bijna alle soorten ruim l/s in waarde verminderd sedert het voorjaar. Nog enkele dagen zoo schrijft men uit Loos duinen en de bloemkoolhandel i» afgeloopen; het is dit jaar een korte vreugde geweest en slecht voor den teelder: een schraal gewas en de opbrengst gering. Met de snij- en princesseboonen ziet 't er beter uit; zelden hebben deze zoo prachtig gestaan en ook zeldeD zoo vroegmen verwacht omstreeks half Juli druk aan de pluk te zijn, wat 14 dagen vroeger is dan vorige jaren (de zomer van '68 uitgezonderd). En vroeg is voor den tuinder voor deel, want half Augustus komt meestal de ziekte (het rood) er in, en dan is 't met het plukken van veel en mooie boonen uit; t>t heden is er nog niets van »rood« te bespeuren. De aardappe len staan ook prachtig; er wordt met rooien een begin gemaakt; de planten zijn zwaar geladen, maar do knol klein van stuk gebleven. Uit Arnhem schrijft men: De verzending van stekbes.-en voor Engelscho rekening is in vollen gang. In de eerste dagen der week was de prijs 7 per mud van 62 tot 65 Ned. pd.; deze is thans gedaald tot 6. Zwarte bessen gelden 71/J a 8 ets. per 5 ons, roode bessen 6 ets.; de laat- steu worden afgeplukt niet overrijp, wijl anders de verzending, die over 8 dagen geheel gedaan is, onmogelijk ware. Veroordeeld,* eene Andalusische vertelling, is de titel van een werkje, groot 59 pagina's, geschre ven door Stot-Tai. Op onderhoudende wijze wordt den lezer een blik gegund in het meest zuidelijke gedeelte van Spanje met zijne strafkolonie. Het geheel geeft echter iets onbevredigends, daar ver schillende personen n. o. m. te vroeg van het too- neel verdwijnen. Wij vermeenen dat de blanco pa gina's, die zich achter in het werkje bevinden, met succes zouden kunnen worden aangevuld. Het is niettemin wel lezenswaard. Den goede vure men aan tot het groote, en den groote tot den goede. Het eerst gelukt echter lich ter dan het laatste. Naar do verbeelding zich ontwikkelt, gezuiverd en verheven wordt, verdwijnt de inbeelding. Iedere handeling, al is zij groot en goed, die niet uit eigen aandrift, maar uit berekening voort spruit, is valsch. De firma Ribbink, van Bork Co. te Amster dam heeft een electrischen seingever op schepen samengesteld, die wel de beschrijviug waard is. Op de brug van het schip wordt een stevig kastje geplaatst, waarin zich de toestel bevindt. Aan do voorzijde bestaat deze uit een bord met verschillende afdeelingen, waarop de gewone beve len: >stoppen, achteruit, vooruit, halve kracht* enz. zijn geschreven. Onder elke afdeeling is een knopje, waaraan door deu commandant wordt getrokken, wanneer hij een bevel aan den machinist of stuur- mau wil overbrengen. In de machine- of stuurka- mer geraakt daardoor een bel in beweging, waar van het luiden niet ophoudt, vóór dat de betrokken beambte door het omdraaien van een knop aan den kapitein het sein heeft gegeven, dat zijn bevel is ontvangen. Dit sein wordt door den commandant opgemerkt door het verspringen van een staafje, dat zich in den toestel bevindt. Een geneesheer op een Geldersch dorpje vroeg dezer dagen aan een eenvoudig vrouwtje, of ze ook geen lot in de loterij der Amsterdamsche wereld tentoonstelling moest hebben. Antwoord: »Nee, Docter! dat niet; want ik mos is zoo'n zwarte negerin trekken; en we hebben noe al genog te krabben veur ons brood, en dan most ik die ook nog onderholden.* De luitjes denken dus, dat er ook levende waar* wordt verloot! In het »Pharmaceutisch Weekblad* komt de vol gende advertentie voor: »Op een dorp in Gelderland wordt gevraagd een apothekersbediende, P. G., die tevens het wol- lenaaien verstaat.* Dus wollenaaien en pillendraaien Een Tesselsch huismoedertje, dat, tijdens do jong ste kermis aldaar, 's avonds een luchtje ging schep pen en de huisdeur openliet, kwam eenige oogen- blikken later weer tehuis, om zich naar bed te be geven. Reeds maakte zjj aanstalten hare legerstede te betrekken, toen zij uit de bedstede een luid ge snork vernam. Eerst aan spokerij denkende, her stelde zij zich spoedig, nam even een kijkje en ont dekte hoe een buurman, die wat al te druk van het kermisgonot had genoten, zeker bij vergissing de verkeerde deur was ingeloopen en zich gemak kelijk op 't bed van een ander had neergevleid. Aaustonds riep do vrouw een paar buren ter hulp, doch 't kostte heel wat moeite om den man te doen ontwaken, en hem vervolgens naar zijn eigen bed over te brengen. Toen dezer dagen bij het vertrek van den spoor trein van Haarlem naar Rotterdam de locomotief een zeer schril geluid deed hooren, zeide een zenuw achtige dame tot een jong meisje, 't welk naast haar zat: »dat gaat door merg en been niet waar Pardon, mevrouw,* antwoordde de jonge dame, »over den Haag naar Rotterdam.* Een middel tegen het ontbrandingsgevaar van petroleum, dat wel nog eens herinnerd mag wor den, is dat van Schlumberger, om n.l. een flesch met ammonia in elk vat te plaatsen. Bij ontbran ding op de eene of andere wijze zou de flesch bre ken en zouden de ammoniadampen do vlammen terstond uitdooven. In hoeverre 't een »drogo« zomer is kan blijken uit de verzekering van een molenaar, die sinds 22 jaren een polder van ruim 500 HA. bemaalt, dat hij 't nog geen enkelen zomer zoo gemakkelijk heeft gehad als nu. Sedert den 28sten Maarl staat de molen stilgeen slag behoefde hij te draaien. In alle vakken heeft men specialiteiten, zoo ook in het krijgen van zenuwtoevallen. In den omtrek van de Ruyterkade kan men een man aantreffen, die, wanneer er geen politie in aantocht is, soms een paar malen in een uur een zenuwtoeval heeft. Het schuim staat den man dan op de lippen, maar het is schuim van een stukje zeep, dat de bedrie ger in den mond heeft en dat door beweging met de tong begint te schuimen, zoodoende speeulee- rende op het medelijden der menschen. t Heusden, 7 Juli. De prijs der boteris ƒ1.15 a 1.20 per stuk van 6 ons. Eieren 4a41/scent. fGorinehem, 9 Juli. Bij een aanvoer van on geveer 120 stuks vee, was de handel heden alleen in de beste soorten ving. Prijzen Enkele zware kalfkoeieu 250 a 300 1 mindere qualiteit ƒ160 a 240; dito vaarzen/150 j a ƒ225. Melkkoeien 150 a 250. Vare koeien ƒ160 a 225. Guiste Vaarzen 90 a ƒ140. Ossen 80 a 140. Stieren 70 a 110. Pinken 25 a 60. Nuchtere kalveren 7 a 14. Varkens, zware vette op levering 52 a 54 ets. j per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 40 a 42 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken ƒ4.a 7. per stuk. De prijs d«r goöboter was 1.54 a 1.70 per KG. der weiboter 1.24 a 1.36 per K.G. Kipeieren golden 1.10 a 1.25 de 26 stuks, j 's Bosch, 9 Juli. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 105 stuks. 1 De le kwal. gold van ƒ0.58 tot 0.60, 2e kwal. van 0.54 tot ƒ0.58, 3e kwal. van ƒ0.50 tot 0.54 per kilogr. In al het aangevoelde bestond veel handel, zoo- j dat t-poedig een eu ander was opgeruimd. De prijs der boter was 1.40 a 1,60. (ooioj'as, Aan allen die aan vallende ziekte, kramppijnen en zenuw achtigheid lijden bevelen wij inzonderheid aan de zoo algemeen bekeude en als wonderbaar gehouden methode van Prof. Dr. Albert, Parijs, 29 Avenue de Wagram. Laat daarom alle zieken zich met vertrouwen tot hem wenden en velen onder hen zul len de gezondheid terugvinden waaraan zij reeds begonnen te wanhopen die ooit te zullen terug erlangen. De behandeling geschiedt bij briefwisseling na eerst eene uitvoerige beschrij ving van de ziekte te hebben ontvangen. Prof. dr. Albert neemt geen betaling aan, voordat het bewijs van goeden uitslag is geleverd. In de advertentie «Wollen Dekens" op pag. 4, staat: half Juli, gelieve daarvoor te lezen, worden tot 20 Juli ter verzending aangenomen. I i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3