BINNENLAND. opmerkelijke toenadering is OBtstaan tusscben Turkije en Frankrijk. Men weet dat in de laatste jaren Duitscbland een overwegenden invloed te Konstautiuopel bad. De Sultan beeft rbans begrepen dat Duitscblands politiek bera van den wal in den sloot brengt en hij wenscht het thans eens tepro- beeren tnet de Fransche politiek, die lijnrecht tegen over do Duitsche staat. Bismarck heeft zich gehaast te Konstantinopel te laten vragen wat deze front- verandering beteekent. Het Duitsche gouvernement moet tot zijn groote verwondering ontwaren dat dienders en dwangwet- ten de socialisten niet kunnen verdrijven. In alle groote steden waar tusschentijdsche verkiezingen worden gehouden, komen de socialisten öf met een zeer boog cijfer of met de meerderheid uit de stem bus. Nu is dit weder het geval te Kiel. Dan zou Bismarck een voorbeeld kunnen nemen aan den Koning van Zweden, die persoonlijk met de arbeiders spreekt over hunne wenschen. Zoo had koning Oscar II verleden week een j merkwaardig onderhoud met vier werklieden, leden van een matigheidsgenootschap. Het onderhoud was merkwaardig, omdat de werklieden niet met holle phrases aan het socialisme ontleend voor den i dag kwamen, maar gegronde grieven opsomden. De koning zeide dan ook dat zijn regeering alles doet wat zij kan om de lasten der werklieden te j verminderen. Ongelukkig bestaan in Zweden ge- I meente-accijnsen en, zeide de koning, in dat opzicht zijn mij de handen gebonden. Ten slotte het land onzer buurschap, België. Het liberale kabinet heeft met 67 tegen 67 stem- men (volgens de Belgische gewoonte is gelijkheid 1 van stemmen gelijk aan verwerping), een ernstige nederlaag geleden, daar art. 1 van het voorstel tot belastingherziening is verworpen. Het zou nog zoo ernstig niet zijn, als ook in deze zaak een deel der liberalen zich had gevoegd bij de anti-liberalen. Het is een toestand, vol- maakt overeenkomeude met die in ons parlement, de liberalen door onderlinge tweedracht, hun eigen glazen ingooiende, We behoeven daarover dus niet te voeden, dood te schieten, daarna werd het door den wreedaard opengesneden om te zien of liet ook soms jonge hazen weg nam en naar zijn nest bracht doch hij vond slechts „kikkers." Dit gebeurde op den publieken weg; het kadaver is daarna door een medelijdend inwoner begraven. Hoe verontwaardigd men hier algemeen over deze daad is, hoe des avonds de treurende jongen deu kop lieten hangen en de overgeblevene oude ijverig in de weer was om het kroost te voeden dit alles kan ik niet beschrijven. De oud-minister Modderman gaat langzaam in beterschap vooruit, hij blijft echter nog altijd zeer zwak. (Z). v. Z.) Het bestuur der Unie „school met den Bijbel" aankondigende de vijfde Augustus-collecte, herin nert er aan dat de eerste collecte opbracht 42.000, de tweede f 80.000, de derde f 95.000 en de vierde f 104.000. Voorts dat er ruim 390 scholen wet den Bijbel zijn, welke door ruim 60,000 kinde ren bezocht worden. Ter waarschuwing voor anderen maakt men melding van eene nieuwe plakzegel-geschiedenis. Iemand te Sneek had een debiteur, wien hij her haaldelijk om betaling eener schuld had aangemaand, eindelijk gerechtelijk tot betaling genoodzaakt. Nu kwam de debiteur met een deel der som bij den schuldeischer. Deze was niet tehuiszijne vrouw nam 't geld in ontvangst en gaf eene quitantie met plakzegel, waarover zij de handteekening schreef. Zij wist echter niet, dat op het plakzegel ook de datum moest staan en zoo kwam de quitantie in handen van den advocaat van den debiteur. De advocaat ging naar den ontvanger der registratie en de Sneeker burger moest f 25 boete betalen Door 92 Tilburgsche fabrikanten is, dd. 30 Juni middag werd tegen hem door den gemeente-veld wachter proces-verbaal opgemaakt wegens open bare dronkenschap. Een 3-jarig knaapje is te Smilde in een wijk verdronken. De schildersknecht, die dezer dagen uit de spoorwegkap viel, is overleden. In de meening dat er honden bij zijn konijen waren, wierp zekere J. Luut te Buinerveen een mestvork naar liet hoofd van J. van Boven, die wat laat in den avond een boodschap bij hem kwam doen. De man werd zoodanig aan het hoofd verwond, dat men voor zijn leven vreest. Nauwelijks was Zaterdagmorgen de brand te Zaandam gebluscht of er brak een nieuwe uit, in het kruidenierspak huis van de weduwe De Vries, dat afgebrand is; gelukkig bleef het woonhuis gespaard. Te Roer mond viel een alleen wonende bejaarde juffrouw in haar kelder; men haalde haar levenloos te voorschijn. Vrouw Lammertink te Rektum viel van een voor hooi en bezeerde zich zoo dat ze aan de gevolgen bezweek. Ken 2-jarig kind viel te IJselmuiden in de Trekvaart; de moeder sprong het na, doch beiden dreigden te verdrinken; de kastelein K. Jonker redde echter, met gevaar, moeder en kind. De woning van zekeren P. te Benschop is met den geheelen inboedel afge brand niets was verzekerd. Uit bet Sp larne aan den Koudenhorn te Haarlem is opgehaald het lijk van een 20-jarige juffrouw, die sedert 18 dezer werd vermist. Zwaarmoedigheid wordt als oorzaak van deze wanhopige daad genoemd. Te Amsterdam is Vrijdag weder een kind-een meisje van elf jaar door een tram overreden en gedood. De wagen ging het kind op de Schans dwars over het lijf. In de Barentsstraat aldaar is een inan, die dronken tehuis was gekomen dood op zijn bed gevonden.. Te Venloo is een jon gen van 13 jaar voor de tweede maal betrapt op l- -■pekkelen van sniritus. - Aan het station -- Utml' us ze uuuuei 7AW\\\o\\evcV cv met \>etev op, en weder doet Ve Va- yy\Si WA, «cïyuAA, de rondte, dat de minister na aï- \ocvp van de zittiug van. dit jaar zijn ontslag mi v.enmr. Een opmerkelijke zaak nit. do bedendaagsche politieke geschiedenis van Frankrijk moge hier in g vermeld worden namelijk dat er een «Die zal wel op haar zelve passen, PIeders,ver- 7.» korde de waard. Maar de kramer had nog meer te vragen. «.Wel, inspecteur,zeide hij, »ge krijgt dus allerlei nieuws in uw bosch uwe meesters moeten dan in eens aj bijzonder handzame lui geworden zijn Ih bt ge dan toch inderdaad lel oude »Gekkenliuisje« aan een vreemdeling, aan iemand uit een heel ander land verhuurd »Nu slaat ge den spijker eens op den kop, Plof fers,sprak de oude terwijl hij een reusachtigen, ruw bewerkten sleutei uit den zjzak van zijn lmis te voorschijn haalde; ««een paar wagens met huisraad zijn gisteren al uit- en ingepakt; ik heli er een ongemak kelijk karreweilje aan gehad, en ik moet er nu ook weer heen om de ramen open te zetten en nog liet een en ander na te zienmijn Pliylax heb ik gisteren avond achter den hoogen tuinmuur opgesloten, dan hleel' er ten minste van nacht één verstandig schepsel bij al den rommel. »Eu van waar is die huurder zoo uit de lucht komen vallen?.* vroeg de kramer al verder. »'k Weet 't niet, Pfeffers, en het kan mij ook niet schelen,* antwoordde de rooker; »ik kan er zelf niet wijs uit worden. Maar meneer moet een eerste botanicus zijn, een plantenkcnner, weet ge; dat slag van men- schen heeft nog al veel op met alles wat zoo in het wild opschiet. (Wordt vervolgd.) ïeüer schijnt bepaald beboette te bestaan, de prijzen zijn ook hooger, doek nog niet in die mate, dat de winsten voot den \ooiev bevredigend zijn. Licht zool leer is ook meer gezocht, terwijl voor a\\e soorten o verleder de markt vaster is. De huidenmarkt is mede vast gestemd, de prijzen zijn zeer hoog. Schors verkeert in weifelende stemming, terwijl andere jaren om dezen tijd de markt gezet is, hoort men thans van veel minder maar tevens van zeer uiteenloopende prijzen gewag maken. tGOIUNCHEM, 23 Juli. LI. Vrijdag bezocht Z.Exc. de Comm. des Konings op zijne gewone inspectiereis ook deze gemeente. Na in gezelschap van den burgem. en de beide wet.h., verschillende scholen bezocht en ten stad huize audiëntie verleend te hebben, vertrok Z.Exc. naar Hoog-Blokland, Hoornaar en Noordeloos, waar eveneens de scho len bezocht 'werden en den ingezetenen gelegenheid gegeven werd hunne belangen te bespreken. VUREN, 20 Juli. Leest men hoe uit Andel wordt geschreven, dat vrijwillige wakers de ooie- vaarsdieven belet hebben hun ellendig metier uit te oefenen, dat doet ons goed, doch wat hier eenige dagen geleden gebeurde ontstemde velen alhier in hooge mate. Van de vele ooievaarsparen van vroeger jaren is ook hier maar „een" overgebleven en wel op den hooiberg van H. de Brijn, de trots en het genoegen van allen die in de nabijheid er van wonen, op welk nest dit jaar vijf jongen zijn en dank zij de waakzaamheid van den hond, die steeds op het erf aan een ketting ligt, hebben de ooie- vaardieven dit nest steeds met rust gelaten, doch eenige dagen geleden had „Van M." Jager bij den heer Yiruly van Vuren en Daleni, tevens onbezol digd Rijksveldwachter, de wreedheid een der oude ooievaars die naar het nest wilde om zijne jongen De heer W. van Zuijlen, die zijn zomëiTèlll up* de Utrechtsche kermis heeft opgeslagen, zou voor een stampvolle zaal „Nelly" geven, doch werd eensklaps teleurgesteld door de ongesteldheid van een der leden van zijn gezelschap, den heer Rent meester, die de rol van Daniël Trent zou vervul len. Goede raad was duurde geheele recette was als verloren te beschouwen. Een der acteurs, de jonge Van Ollefen, komt op het denkbeeld zijn vader, die in Apeldoorn een welverdiende rust van zijn acteursloopbaan geniet, om hulp te vra gen. Deze, in zijn tuin werkzaam, bedenkt zich geen oogenblik, kleedt zich onmiddellijk, gaat op den trein en speelt denzelfden avond met jeugdig vuur de rol van Trent zoo vaak door hem met uitstekend succes vervuld. Zulke vrienden zijn goud waard Door de rechtbank te den Bosch zal na de vacantie worden behandeld de zaak betreffende het op 5 Dec. jl. instorten van een deel der in aan bouw zijnde R. C. kerk te Vught, waarbij 8 men- scheulevens verloren gingen. Naar aanleiding van het op last der justitie uitgebracht rapport van deskundigen, is thans namelijk rechtsingang ver leend tegen den architect en opziener van dit ge bouw. Te Waspik heeft zich een 12-jarig meisje hij herhaling schuldig gemaakt aan diefstal van geld en ook aan oplichterij. Bij het ingesteld onderzoek door den burge meester en den wachtmeester der marechaussee m iet aan bet licht zijn gebracht, dat nog andere personen zich in deze zaken medeplichtig hebben gemaakt, althans van het gestolene hebben genoten. LI. Maandag des namiddags om half 3 uren kwam iemand te Berg-Ambacht den dood zijner vro&w aangeven en om 4 uren van denzelfden wezen. Daarna gaan we fladderen als vlindertjes in den zomer van de eene bloem naar de andere, doch wij nemen de beelo wereld tot ons domein en storen ons aan geen zeeën we zullen echt internationale vlinders worden. Wanneer wo nu maar goed weër terug krijgenzoo schoon toch de vervlogen tentoonstelling, dagen geweest zijn, zoo bar wordt het nu. Slecht weer zou een slag voor de vreemdelingen en onze logé's zijn, voor ons echter niet zoo erg, wij krijgen er zoo zoetjes aan genoeg van. Doch nu Nederland in ik houd me aan geen orde of regel en wijs u 't een en ander aan, 't welk aan uwe aaudacht niet mag ontsnappen. Wie heeft wel niet eens in een Amsterdamsche krant een bericht gelezen van dezen inhoudHeden morgen geraakte bij desluis een paard en wagen te water. Na veel moeite en vruchtelooze pogingen slaagde men er in met behulp van Sinck's toestel het dier te redden. Het toestel van Sinck is eeu populair stuk in Amsterdam en 't verwondert nie ten hoogste dat ons gemeentebestuur de taak om in 't water ge vallen paarden weer op den wal te brengen over laat aan de hulpvaardigheid van eeu particulier en niet op vaste plaatsen een dezor nuttige machines deponeert om in voorkomende gevallen van dienst te kunnen zijn. Enfin, dat zal ook wel gebeuren. Ons bestuur heeft de gasthniskwestie opgelost, werkt thans met alle macht aan de gaskwestie en zal te eenigor tijd die paardenkwe3tie ook wel oplossen. Sinck is een groot handelaar in paarden, ook paardonslachter en leerlooier. Zijn slagerswinkel is de beste beklante van alle paardenslagerijen. Hij heeft het reddiugstoestel, 't welk zijn naam draagt en waarvan ge hier in 't klein een getrouwe copie zieu kuut, uitgedacht tot zijn eigeu gebruik doch is zoo goed het overal heen te zenden, waar meu 't noodig heeft. Ge ziet het is een lange wagen, met een bok op 't achtereind. Voorop staat een windas. De wagen wordt m,t de achterwielen tot

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2