HHHHHHB Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. BUITENLAND. zijn moest zij binnen deze muren tol het kleinste plekje toe leeren kennen,sloop zij heel stil nog eens het gansche huis door; in alle kamers, naar de keuken, naar den daarin uitkoinenden kelder; vervolgens beklom zij eene spoedig door haar ontdekte trap naar den zolder, waarboven zich het hooge en donkere (lak verhief. Er dwarrelde iets langs haar heen mogelijk was het een uil of een sperwer geweest; zij sloeg er geen acht op, maar zocht.op den tast een der gesloten luiken en werkte zoolang aan de knippen totdat het open ging. Zij was nu aan den achterkant van liet dak, en beneden haar strekte zich onafzienbaar ver de heide uit, waarop hiel en daar de loome tred van een eenzaam voetganger liet slof in lichte wolkjes deed oprijzen. Hier, in het geopende venster, met de donkere ruimte achter zich, zette zij zich neder en bleef zij een tijd lang in de zelfde houding zittenslechts hare grijze valkenoogen zweefden rusteloos naar rechts en links; nu eens over de uitgestrekte bosschen, sluimerende in den gloed der middagzon; dan weer langs de diepge- groefde wagensporen, die over de heide liepen naar de bewoonde wereld welke zij pas had vaarwel gezegd. (Wordt vervolgd.) Li umÊtm Gladstone heeft eene rugwaartsche bewe ging gemaakt en de ontworpen overeenkomst met de Suez-kanaal-maatschappij ingetrokken. De Le,s- seps heeft daarop met een geestigen brief geant woord, dat het kapitaal voor een tweede Suez- kanaal wel driemaal te vinden is in Fraukrijk en met andere woorden gezegd dat hij de Enge lachen I CAïRO, 29 Jnli. In de 24 nren. eindigend te 8 ureu morgens, waren er te Caïro 322 sterfgevallen. Uit New-Yurk wordt van 28 dezer getelegrafeerd, dat er dien dag eene botsing op de lijn van Rome naar Ogdcnsburg heeft plaats gehad tusscheu een goederen- en een passagierstrein, tengevolge waarvan de laatste is ontspoord. Daarbij zijn 19 personen gedood en een groot aantal gekwetst. De berichten omtrent den Graaf van Chambord blijven gunstig. Hij slaapt redelijk, de brakingen hebben opgehoudtn, de zieke heeft weiuig pijn en zelfs kou hij voor een poosje naar den salon wor den overgebracht. Te H&vre zijn onlangs proeven genomen om te onderzoeken of de telephoon ook kan worden ge- oruikf om het geluid langs zeekabels over te brengen. Met een stoomschip werden eenige kilometers lengte kabel gezonkende proeven daarmede genomen plaagden baiten verwachting; het bleek zelfs dat het geluid voller en duidelijker klonk, dan wanneer ^ïet langs een draadgeleiding boven don grond wordt voortgeplant. (Uit Hammei fest wordt bericht, dat de Hongaarsche eizigei Stoll den 22n Juli de Noordkaap bereikte 71 gr. breedte). In den nacht van 24 op 25 Juli (on hij de zon te middernacht zien het schouwspel /as schitterend. Stoll nam twee vlekken waar op le oppervlakte van de zon. Uit Armenië komt bericht Ivan aene merkwaar dige vondst. Iu een gletscher op den berg Ararat zon namelijk niets meer of minder ondekt zijn dan het wrak van'de arke Noach's, in wol is waar niet meer zeewaardigen, maar overigens nog zeer goed geconserveerden staat. Het hout is gopherhout, over eenkomstig het bijbelsch verhaal. Een Amerikaan moet den plaatselijken Pacha reeds een aannemelijk bod voor dit reliek hebben gedaan. Aan den »Sportsman« worden nit Toronto de bijzonderheden geseind van kapitein Webb's dood. De spoorwegdirectiën schijnen de roekelooze proefneming niet aangemoedigd te hebben, daar ze weigerden expresse-treinen te laten loopen. Voor wijze, waarop dit vak door den inleider te Rotter dam onderwezen wordt, werd klaar en helder uit eengezet en de ter tafel gebrachte voorwerpen, allen door zijne leerlingen vervaardigd, gaven een goeden dunk van dat onderwijs. Vervolgens vereenigden zich allen aan een wel- voorzienen disch, waar keur van spijzen door toast op toast en aangename gesprekken gekruid werd. t GIESEN. Benoemd door Z. M. tot Hoogdijk- heemraad van het Oud-Land van Alteua A. van Eeten, wethouder dezer gemeente. DALEM, 30 Juli. De algeraeene onderwijzers- vereeniging in het district Tiel zal dit jaar hare vergadering op den lien Augustus a.s. te Nijmegen houden. Behalve de administratieve werkzaamheden, zuil n de volgende punten in behandeling komen a. Men klaagt bij toeneming over de straatschen derijen der schooljeugd. Wat vermag de school om het kwaad te beteugelen b. Is het onderwijs in de nuttige handwerken door niet-geëxamineerden aan te bevelen c. Is het in het belang van het onderwijs, dat acten voor vreemde talen eerst na het bekomen der hoofd-acte verkregen kunnen worden De Min. van Binn. Zaken heeft een circulaire aan de Ged. Staten der provinciën gericht, waarin met het oog op de Aziatische cholera in Egypte de provinciale besturen voord wor It opgedragen om de besturen der in hun provinciën gelegen gemeenten vo iral tot waakza mheid aan te spa ren ter voorkoming van die ramp, in oin reeds nu zonder dralen het migelijke te doen ter be vordering van de openbare reinheid en reinheid in de woningen, tot verkrijgbaarstelling van zui ver drinkwater en tot het beramen en voorberei den van de maatregelen tot afzondering van de liidftrq vonrnl iVon d''" QpE'itP'i lijder Zelfs in de zoogenaamde „leugenbank/ een J OM l lokaaltje zonder ramen of deur, bij de haven, is ee.i gezin gelogeerd. De burgemeester van Stavo- I ren heeft al in een advertentie de werklieden, die aldaar werk willen komen zoeken, gewaarschuwd, dat zij, als er geen plaats in de keten voor ben bestemd is, geen onderkomen zullen vinden. De heer George van der Mey, tooneelspeler bij het gezelschap van den heer Nieuwenhuis, schrijft in het „Leidsch Dagbl.*: „In de „Delftsche Ct.*, dato 27 Juli 1.1., las ik een artikel over het tooneelspel „Zwarte Griel*, door het gezelschap (niet troep) van den heer FI. W. Nieuwenhuis te Leiden opgevoerd. In dat artikel werd beweerd, dat bovengenoemd stuk, gedurende de opvoeringen er van bij het Nederlandsch Tooneel, stelselmatig is gestolen. Welnu, ik die de schrijver ben van het manuscript, dat zich nu in het bezit van den heer Nieuwenhuis bevindt, ik kan onder eede ver klaren, dat ik nimmer het genoegen heb gehad een opvoering van den heer R. Faassen's „Zwarte Griet* bij te wonen. Ik heb in een der vele dag bladen een gedetailleerd knnstverslag gelezen en toen het stuk gemaakt; ziedaar alles. Laten allen, die het terrein achter het Rijks museum te Amsterdam in de eerste dagen van Mei bezochten, daar nu eens terugkomen en zij zullen zien welk een orde is geschapen uit den tommaligen chaos, welk een grootschen indruk thans onze Tentoonstelling maakt, die een der best geslaagden kan heeten van alle Wereldtentoon stellingen, welke tot nog toe gehouden zijn. Al de vreemdelingen, die herwaarts komen zijn het daarover eens en er komen er tegenwoordig heel wat. Hun oordeel is eenparig dat op onze Ten toonstelling heel wat valt te leeren en dat er rijke bronnen zijn geopend voor de ontwikkeling van Handel en Nijverheid. Dat die voordeelen nu in de eerste plaats voor 3 dagolijksch verschijnsel. De republikeinen zullen dus nu oen razzia houden tot wellicht huu beurt weder komt om verdreven te worden NAPELS, 30 Juli. Casamicciola is bijna geheel vei woest. Hot aantal dooden gaat duizend te boven. Er komen hier elk oogenblik stoombooten aan die gekvvetsteu overvoeren. Do hospitalen zijn vol. CASAMICCIOLA, 30 Juli. De aardbeving dnnrde 15 deconden. Slechts vijf huizen zijn hier go-paard gebleven. Het aantal dooden blijkt '2000 te bedragen. NISCHNY-NOVOGOKOD, 30~Juli. In de stad Semenow zijn 180 huizen afgebrand. laiidsclte polder onder Dussen, prov. Noortf-Brabant/ P. Verschoor; tot heemraden van het waterschap het Nieuwland van Altena, prov. Noord-Brabant, M. de Roóy en M. M. van Baasbank. t OUDHËÜSDEN, sFjuTi In de heden gé* houden vergadering van het waterschap Oudheusden en Lisbont is de algemeene omslag vastgesteld op f 9 per hectare, welk bedrag voor de binnenlanden met f 1 en de landerijen uitmondende op de Oude Maas met f 1.50 per hectare wordt ver meerderd. tGORINCHEM, 30 Juli. Eergisteren werd in den Doelen alhier de algemeene vergadering ge houden van de leden der onderwijzers-vereeniging Arrondissement. Gorinchem*. Wegens het regen achtige weder en de slechte regeling der vacanties waren slechts een veertigtal leden aanwezig. Het dagelijksch bestuur en de leden der schoolcom missie dezer gemeente gaven door hunne tegen woordigheid blijken hunner belangstelling. Bij afwezigheid van den schoolopziener den heer W. II. Post, die tot herstel zijner gezondheid zich in Zwitserland bevindt, opende de secretaris, de heer J. M. Elshout, met een flinke toespraak de vergadering. Na het lezen der notulen van de vorige vergadering en liet afdoen van eenige zaken van huishoudelijken aard, werd punt 1 „is het wenschelijk dat in een school met verscheidene onderwijzers, het hoofd eene eigen klasse heeft* ingelei 1 door den heer J. M. Elshout. De discus- siën, waaraan door de heeren Mink, van Hemert, Kleijn, Boekholt, Ouwerkerk en den inleider deel genomen werd, leidden tot de conclusie dat alleen in scholen, met meer dan 200 leerlingen, liet hoofd geen eigen klasse moet hebben. Punt 2 „huisvlijt*, ingeleid door den heer A. Groeneveld, gaf geer aanleiding tot discussie. De no. 9893, prijs 5. ïd.no. 12715, prijs 23. Een fijn gemonteerd gareel tuig; no. 13707, prijs 4. Een oliewagen, bespannen met een donker bruin merriepaard, inl. ras; no. 15963, prijs 20. Een bruin merriepaard, inl. ras; no. 17577, no. 8. Een zwart merriepaard, gekr. ras; no. 20873, prijs 3. Een coureuse, bespannen met een vos merriepaard, gekr. ras; no. 21391, prijs 16. Een scliimmel- merriépaard, inl. ras; no. 21491, prijs 21. id. gekr. ras; no. 21505, prijs 7. Een zwartid.ini. ras; no. 21823, prijs 17. Een id. ruinpaard id.; no. 22117, prijs 11. Een bruin id. gekr. ras; no. 22819, prijs 2. Een Victoria bespannen met bruin merriepaard, gekr. ras; no. 22885, prijs 14. Een bruin merriepaard, inl. ras; no. 23830, prijs 6. Een zwart id. id. Met zekerheid kunnen w ij melden, dat de hoofd prijs in de Haarlemsche paardenloterij, bestaande in een Berliner met 2 vosmerrien, is gevallen op no. 5621, toebehoorende aan een kantoorbediende wonende te Zwijndrecht. Gedurende het over varen naar Dordrecht kocht hij het gelukkige nummer van een dorpsgenoot. Met de havenwerken te Stavoren is sedert eeni- geu tijd een aanvang gemaakt. Het ongunstige weder brengt natuurlijk wat vertraging in sommige werkzaamheden, inaar toch is reeds zooveel zand en rijs en steen in zee gebracht, dat men reeds iets begint te zien van het nieuwe hoofd, dat in zee moet worden uitgebouwd. Deze havenwerken en die aan den spoorweg, brengen vrij wat leven in verlier in het anders zoo stille plaatsje. Benoor den de stad is een gehucht van keten verrezen en in de stad een paar nette directieketen Voor de steeds in aantal toenemende arbeiders heeft het soms nog al wat in om onder dak te komen, zoo lang niet al de voor hen bestemde keten gereed het doen geven van privaat cev, dat de vader zelf aan zijne kinderen les zou willen geven. Zoo dit geene onduidelijkheid in de redactie der notulen is, dient men dit wel iu het oog te houden. De burgemeester gaf in die zitting opnieuw zijne bezwaren te kennen tegen dat verzoek, doch dc raad besliste met 4 tegen 2 stemmen de voorzitter werd slechts door één raadslid in zijne opvatting gesteund, terwijl het raadslid-verzoeker zich natuurlijk buiten stemming hield gunstig op het verzoek. Na die beslissing gaf de burge meester kennis, dat hij het gevallen besluit niet kon en ook niet durfde uitvoeren en mitsdien zou gebruik maken van art. 70, al. 2 en 3 der ge meentewet om de vernietiging er van te verzoeken-. Dit geschiedde en bij missive van 11 Mei ont ving de burgemeester van Gedeputeerde State» de kennisgeving „dat Zijne Excellentie geene termen kon vinden om het besluit van den Raad aan deu Koning ter vernietiging voor te dragen.* Nadere overwegingen, waarop deze beslissing van den heer Heemskerk berust, worden in die kennis geving niet gevonden. Zondagavond ten ruim half 12 ure werd brand ontdekt in het bovengedeelte van het pand „Klein Smirna,* behoorende bij de stoombierbrouwerij „de Leeuw,* aan de Schuitenmakersstraat te Dordrecht, en waarin eene aanzienlijke partij mout eu hop was geborgen. De brand nam zoo spoedig in hevig heid toe dat in korten tijd het geheele gebouw in vuur stond eu ook de naburige perceelen be dreigd werden. Door de ijverige en krachtdadige werking van de brandweer, de weeshuisspuit, de beide drijvende stoomspuiten en de waterleiding, slaagde men ten ruim één uur, nadat ook het d ik der brouwerij eu het tegeuover liggend woon-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2